IC utomobilisten negeren regels (uping Leguanen gedijen goed in Iguana Landskampioenen jeugdbrandweer Gevangenisstraf voor slaan van portier Kinderopvang ingewikkeld? meente ziet geen probleem bij verplichte rijrichtingen in Goes vandereepe PRUIMING Bezorger meldt brand in Thools verzamelgebouw kinderfietsen met 50% korting PROFIL! I/Lfaprtó Zeldzame octopus in visnetten Fusie Ter Weel en Ganzestad Borselse jeugd verdient aan bomen Goese kruising heeft weer tijdelijk verkeerslichten zeeuwse almanak Lezen ^0113-315649 nzc.nl Sedactie@pzc.nl 31,4460 AA Goes «ntié-exploitatie: ünMidden-Zeeland: 0113-315520; baanderen: 0114-372770; -aal: 020-4562500. derdag 23 december 2004 editie Bevelanden-Tholen Welnee, met bij Kinderdagverblijf Sneeuwwitje, De helft van onze klanten regelt al jaren zelf z'n opvang. Met één telefoontje weten ze waar ze aan toen zijn Binnenkort worden ook ouders met een bedrijfsplaats eigen baas. De meesten zijn dan nog goedkoper uit ook. .Om te weten wat onze opvang u volgend jaar kost hoeft u niet zelf te gaan zitten rekenen. Op onze website kunt u het gelijk zien. www. kinderopvangzeelandnl BERSWES 16 GOES 0113 - 232739 icOgflel Veel automobilisten in je de parkeergarage on- :Stadspoort of het tanksta- nnde Agrimarkt verlaten, ig aan de verplich- ichting die op die plekken De gemeente ziel geen pro- jjang van de parkeergara- uit op de M. A. de Ruy- Verkeer dat de garage is. getuige het blauwe met witte pijl aan de jj! van de straat, ver- oin dan links af te slaan, isrvatie ter plekke gister- g leert echter dat de ver- g om rechtsaf te slaan en Ede een stuk af te snijden veel automobilisten te is. Van de 43 auto's die in irtijf de garage verlieten er zestien in de fout, een iets meer dan één op voor automobilisten die sHeinstraat op willen in Siting van de Westwal/ iagel/Middelburgsestraat aanlokkelijk. Linksaf betekent namelijk 'om- na de Frans den Hollan- s en een deel van de •ertstraat/Piet Heinstraat te komen bij hetzelfde ie rotonde die, bij rechts (Advertentie) Advertentie Kde morgen (Advertentie) jimvond vanaf 17.30 uur Brasseriemenul Ibmatencrèmesoep en ^feuk scampi of gevulde jvpadun en ijs 12,50 of -10,00 (vegetarisch menu) toveren: 0118 886 866 Inkijk ook onze website afslaan vanuit de parkeergarage al vrijwel direct kan worden bereikt. Aangezien de M. A. de Ruyterlaan een éénriehtingsweg is, worden bij die actie wel meteen twee verkeersovertredin gen begaan. Tot gevaarlijke situaties hoeft dat echter niet te leiden, aangezien de weg breed genoeg is voor twee auto's. Navraag bij de gemeente over het hoe en waarom van de ver plichte rijrichting leert dat het bord is neergezet om de ver keersdruk op de rotonde te ontlasten. Door het éénrichtings verkeer zou die druk er echter vanuit de M. A. de Ruyterlaan toch al niet of nauwelijks moe ten zijn. Een woordvoerder laat weten dat de situatie gewoon blijft zoals die is, maar dat zal voor veel automobilisten toch weinig uitmaken. Maar voor die genen die betrapt worden bete kent dat uiteraard wél een prent. Wie het tankstation van de Agri markt verlaat, wordt juist ver plicht naar rechts te gaan. Een auto die naar links wil, moet wachten op twee rijrichtingen en kan kan zo het verkeer ach ter hem flink ophouden. Ook van deze pijl trekken veel automobilisten zich niets aan. 24 van de 81 automobilisten sloegen tijdens een halfuur pos ten de verplichte rijrichting in de wind, bijna één op de drie. Een pasgeboren leguaan met zijn moeder in reptielenzoo Iguana. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - Opa leeft nog en hij is on der een gelukkig gesternte geboren. „En zijn over-overgrootouders ook. We heb ben een wereldprimeur", zegt Ad Bom van reptielenzoo Iguana uit Vlissingen. „Ik weet zeker dat in gevangenschap niet eerder een zesde generatie groene legua nen is geboren. We gaan met vijftien jonge leguaantjes proberen om de zeven de generatie te laten uitkomen." In ge vangenschap houdt het voor reptielen vaak op na de eerste generatie. Dat komt omdat het geen sinecure is om'de juiste voedingssamenstelling te regelen en een goede vervanger te vinden voor daglicht. „We kunnen nu zeggen dat we de hage dissen onder ideale omstandigheden ver zorgen. Haast alle eieren die we willen uitbroeden, komen ook echt uit." Dat was bij de voorouders van de babyle- guaantjes wel anders. Die legden in 1981 heel veel eieren ('van legsels van 50 of meer staan we niet te kijken') en daarvan kwamen er maar zeven uit. De vader van het jonge kroost heeft een harem van zes vrouwtjes. Vier vrouwtjes hebben dit keer eieren gelegd. „We wil len niet meer leguanen uitbroeden omdat we ook nog ruimte moeten overhouden voor mensen die afstand van hun reptie len willen doen." In de vrije natuur begraven de leguanen hun eieren. Door zonnewarmte worden ze uitgebroed. Bij Iguana liggen de eie ren in een couveuse. De eieren worden uitgebroed bij een temperatuur tussen de 28 en 32 graden Celsius. De eerste vijf le guanen zijn gisteren uit het ei gekropen en wegen circa 12 gram en zijn zo'n 25 centimeter lang. Ze zijn gifgroen. Ze kun nen 15 tot 16 jaar worden. De reptielenzoo is naar de groene legu aan vernoemd. Die heet Iguana iguana en leeft in Midden- en Zuid-Amerika. Ze kunnen twee meter lang worden. door Mieke van der Jaqt SINT-MAARTENSDIJK - Bijna honderd brandweerlieden zijn gisterochtend vroeg in touw ge weest om een brand in het be- drijvenverzamelgebouw aan de Nijverheidsweg in Sint-Maar tensdijk te blussen. Een kranten bezorger zag rond vijf uur rook uit een van de overheaddeuren komen en sloeg alarm. De brandweer van Sint-Maar tensdijk was meteen met een tankautospuit ter plaatse, maar de bevelhebber liet meer man kracht komen omdat er twaalf bedrijven in het verzamelge bouw werken. De tankautospui ten van Stavenisse, Tholen en Sint-Annaland kwamen meehel pen en ook de ladderwagen uit Bergen op Zoom en verbin- dings- en hulverleningsvoertui- gen werden erbij geroepen. In tussen werd de brandweerauto van Sint-Philipsland tijdelijk naar Sint-Annaland verhuisd om een centrale positie te heb ben in geval van een andere cala miteit in de gemeente. De brand was na een uur of drie onder controle. Over de oorzaak van de brand tast de brandweer nog in het duister. Vier ruimten, gebruikt door twee bedrijven, brandden uit. De andere ruim ten liepen zware rook- en water schade op. Schade De Thoolse brandweercomman dant, J. de Feijter, kon nog geen inschatting van de schade ge ven, maar dat die aanzienlijk is, staat volgens hem wel vast. De technische recherche is gis termiddag begonnen met een on derzoek naar de oorzaak. Advertentie eenmalige stunt! A grote keuze A alle leeftijden DE F1ETSSPECIALIST zusterstraat 24, middelburg tel. (0118) 61 24 10 zie website: www.profile-vandendriest.nl SINT-MAARTENSDIJK - Een jaar lang mogen ze zich landskampioen van de jeugdbrandweer noemen. De juniorenploeg (12 tot 16 jaar) van Sint-Philipsland won op 2 oktober de landelijke jeugdbrandweerwedstrijden in Haarlem. Gisteravond werden ze door burgemeester W. Nuis van Tholen gehuldigd met een oorkonde in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. Het is niet de eerste keer dat de jeugdbrandweer van Sint-Philipsland in de prijzen valt. In 1992 won de aspirantenploeg (16 tot 18 jaar) al de eerste prijs in een landelijke wedstrijd. Dit jaar dron gen de aspiranten ook door tot de landelijke finale. Ze werden tiende. foto Willem Mieras YERSEKE - In de visnetten van de YER-138 van eigenaar Sinke is tussen de platvissen een zeldzame octopus gevon den. Onderzoek door Jan van der Veen. bioloog van Zeeaquarium Het Arsenaal in Vlissingen, heeft uitgewe zen dat het gaat om de Eledone cirrhosa, de zogeheten Kleine Kraak. Het dier is veertig centimeter groot. De Kleine Kraak lijkt veel op de Octopus vulgaris, de ge wone octopus, die overigens alleen ten zuiden van het Ka naal voorkomt. Door het tellen van de rijen met zuignap pen kan het verschil tussen beide soorten worden be paald. De Kleine Kraak wordt in de Noordzee vooral aan de Engelse rotskusten aangetroffen. Hier kunnen ze zich goed verstoppen tussen de rotsen, waardoor ze zelden in sleepnetten belanden. Het dier houdt zichzelf in leven door krabben, garnalen en vissen te eten. De octopus die nu door de bemanning van de YER-138 is gevonden, verkeert in goede conditie in het Zeeaquarium Het Arsenaal in Vlissingen. Het dier verblijft ter observa tie in een speciaal bassin. Morgen wordt de octopus over gezet naar één van de aquaria, die door het publiek kun nen worden bekeken. GOES - Er lijkt geen einde te komen aan het aantal fusies tussen zorginstellingen in Goes. Deze keer zijn het Ter Weel en de Zorggroep Ganzestad die de handen ineen slaan. De Zorggroep Ganzestad bestaat zelf nog maar amper een jaar. Ze ontstond in 2003 na een fusie tussen 't Gast huis en zorgcentrum Ranclhof. Nu gaan beide instellingen dus op in een nog groter geheel. Ook Ter Weel heeft niet stil gezeten. De stichting, met zorgcentra in Goes en Krabbendijke, neemt per 1 januari 2005 zorgcentrum Vredelust in Yerseke over. Ter Weel en Ganzestad hebben deze week een samenwerkingsovereen komst gesloten. Het uiteindelijke doel is een fusie in de zomer van 2006. De stichtingen denken door de fusie een financieel voor deel te behalen en betere zorg te kunnen leveren. HEINKENSZAND - De gemeente Borsele betaalt een hal ve euro per ingeleverde kerstboom aan de Borselse jeugd, die op woensdag 5 januari in elke kern, behalve 's-Heeren- hoek, kan worden ingeleverd. De gemeente wil voorko men dat er van de oude bomen vreugdevuren worden ge stookt, en kan het versnipperde naaldhout bovendien goed gebruiken in de plantsoenen. In alle kernen kunnen de bomen tussen 13.00 en 15.00 uur worden ingeleverd te gen vijftig cent inzamelvergoeding. In s-Heerenhoek staan de versnipperaars zaterdag 8 januari vanaf 14.30 uur bij de school klaar om bomen voor geld te ruilen. door Luc Opgei GOES - De kruising Anthony Fokkerstraat/Nansenbaan in Goes is weer voorzien van ver keerslichten. De oude installatie werd vorige week vernield door dat een medewerker van de afde ling Stadsbeheer er tegenaan was gereden. Het gaat om een tijdelijke oplos sing, aangezien de kruising over twee maanden wordt omge vormd tot een rotonde. In ver band met de verkeersveiligheid is echter besloten toch weer ver keerslichten neer te zetten, al dus een woordvoerster van de gemeente. Vooral voor fietsers bleek het de afgelopen dagen las tig om de kruising over te ste ken. Op de Anthony Fokker straat is het met name 's och tends en aan het eind van de middag druk. Dan passeren veel scholieren de kruising. Door het ontbreken van verkeerslichten onstonden soms gevaarlijke si tuaties. Het kruispunt raakte vorige week vrijdag 'verkeerslichtloos'. Een medewerker van de afde ling Stadsbeheer reed toen met zijn vrachtwagen tegen de instal latie aan, die daardoor compleet afbrak. Het ongeluk leidde tot een grote verkeerschaos in en rond Goes. Aanvankelijk was de verwach ting dat er tot de aanleg van de rotonde geen nieuwe verkeers lichten op de kruising zouden komen. MIDDELBURG - Een twintigja rige Goesenaar is gisteren in Middelburg voor het slaan en be dreigen van een portier veroor deeld tot twee maanden gevan genisstraf plus een maand voor waardelijk. De man zat nog in zijn proeftijd toen hij op 28 november in het Goese uitgaanscircuit uithaalde naar de portier van een disco theek, nadat hem de toegang was geweigerd. De actie ging ge paard met dreigementen. „Ik maak je kapot. Ik schiet je ver rot", had hij geroepen. Politie rechter R. Lameijer achtte de fei ten op basis van de verklaringen van twee portiers en aan de hand van videobeelden van de politie bewezen. De Goesenaar vroeg om clementie, niaar offi cier van justitie G. Oosterveld toonde geen enkele compassie. ,,U weet het donders goed, want u zit hier voor de zoveelste keer." De officier eiste vier maanden cel. Raadsman D. Olie vond de eis zwaar overtrokken. Hij had de indruk dat de officier zijn cliënt als veelpleger berecht wilde zien. De advocaat pleitte voor een werkstraf, maar dat stadium was voor de politierech ter gepasseerd. Die 42-jarige Middelburger leest zelden een boek. En leest hij een keer, dan is het meteen een filosofisch epistel. De Middelburger was naar de bibliotheek gegaan, om in plaats van zijn wekelijkse be zoek aan de kroeg die avond eens met een boek op de bank te relaxen. Het boekwerk dat hij mee naar huis nam trof hem zeer en tot zijn verbazing las hij het in één ruk uit. Trots deed hij zijn verhaal in de kroeg ivaar een kameraad toevallig hetzelfde werk had gelezen. Zijn zeer belezen vriend had aanzienlijk meer moeite met het filosofisch werk. Nadat de twee uitge breid inhoud, pagina's en om vang analyseerden, bleek waarom. De Middelburger kijkt volgende keer wel twee keer, voordat hij weer een jeugdversie meeneemt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29