IC itudio Sport raakt traditie kwijt Het is Middelburg of nooit meer Ajax toch in zee met Charisteas John de Mol is dolblij met 18-0-zege Dekker voorzitter vakbond wielrenners :5 OS teleurgesteld over verlies van eredivisierechten Trainer Poortvliet weg bij Telstar Tiende plaats Provoost op WK De Ridder langer bij Ajax Straf ADO Den Haag gehandhaafd Jipaly en iteijn ook bestuur [tie 0113-315640 ipzc.nl JJ531,4460 AA Goes firiMtiden-Zee land: 0113-315520; baanderen: 0114-372770; ^1:020-4562500. iderdag 23 december 2004 Van korfbalster tot zwemster tot baas NOCNSF IJMUIDEN - Trainer Jan Poortvliet vertrekt aan het ein de van dit seizoen bij Stormvogels/Telstar. De oud-voet baller en de clubleiding zijn 'in goed overleg' tot dit be sluit gekomen. Arnemuidenaar Poortvliet is bij de eerste- divisieclub aan zijn derde seizoen bezig en zijn contract loopt af. In eerste instantie was Poortvliet assistent, maar halverwege het seizoen 2002/2003 nam hij de leiding over van Toon Beijer, de huidige technisch directeur. Poort vliet was eerder als coach werkzaam bij RBC Roosendaal, het Belgische Overpelt, FC Den Bosch en Bani Yas uit de Verenigde Arabische Emiraten. MINSK MAZOWIECKI - In het wereldkampioenschap dammen voor junioren is Bennie Provoost uit Aagtekerke op de tiende plaats geëindigd. In de Poolse stad Minsk Ma- zowiecki speelde de Zeeuwse dammer in de slotronde ge lijk tegen Jasper Lemmen uit Bemmel. de Nederlands kampioen bij de junioren. Het toernooi werd gedomi neerd door dammers uit Oost-Europa. De Let Roberts Mi- sans stelde gisteren zijn wereldtitel veilig door een gelijk spel tegen de Groninger Rik Keurentjes. Op de tweede plaats eindigde de Rus Alexey Mironov en derde werd Igor Mikhalchenko uit Wit-Rusland. Van de vijf deelne mende Nederlanders deed Rik Keurentjes het met een vierde plaats in de eindstand het beste. AMSTERDAM - Ajax heeft het contract met Daniel de Ridder opengebroken en verlengd tot 2007. De vorige overeenkomst van de twintigjarige aanvaller liep tot de zomer van 2006. De verlenging is opvallend. Nadat De Ridder vorig jaar stormachtig debuteerde, stokte de ont wikkeling van de rechtsbuiten dit seizoen. Juist de afgelo pen weken werd steeds nadrukkelijker gespeculeerd over een andere club voor De Ridder. In dat verband werden Tottenham Hotspur en Willem II genoemd. GPD ZEIST - De tuchtcommissie van de KNVB heeft ADO Den Haag gisteren naar aanleiding van de spreekkoren bij het gestaakte duel met PSV veroordeeld tot het spelen van twee wedstrijden zonder publiek, waarvan één voor waardelijk. Daarmee volgt zij de eis die de aanklager stel de in zijn schikkingsvoorstel. De tuchtcommissie is van mening dat er tijdens en na het duel onvoldoende maatregelen zijn genomen de kwetsen de spreekkoren tegen te gaan. ADO Den Haag heeft tot en met 28 december de tijd beroep aan te tekenen tegen de straf. ANP door André Hooqeboom AMSTERDAM - Ajax heeft een akkoord bereikt met Werder Bremen over de transfer van An gelos Charisteas. De 24-jarige Griekse spits is na de kerstva kantie beschikbaar en zal met de ploeg meereizen naar Zuid-Afrika, waar Ajax een trai ningskamp heeft belegd. Met de transfer is een bedrag gemoeid van bijna vijf miljoen euro. Al sinds het vertrek van Ibrahi- movic en het mislukken van de transfer van Arouna Koné heeft Ajax z'n zinnen gezet op de Griek die momenteel bij Werder Bremen nauwelijks speelt. Intus sen heeft Ryan Babel bij Ajax zich gemanifesteerd als een vol waardig eerste-elftalspeler, die in de nationale competitie vier keer heeft gescoord en in de ba sis stond tegen Bayern München in de Arena en tegen Juventus in Turijn. Desondanks durft Koeman het niet aan om met de net achttien jaar geworden aan valler het seizoen af te maken. De onderhandelingen met Cha risteas kregen daarom een ver volg en werden gisteren alsnog afgerond. De Griek was zijn eer ste seizoen bij Werder Bremen in topvorm en scoorde liefst 31 goals. Dat was in de jaargang 2002/2003. Een jaar later was hij weer productief genoeg met 24 goals. In deze competitie staat de teller op slechts elf doel punten en staat hij niet altijd meer in de basis. Thomas Schaaf, de trainer van Werder Bremen, verkiest een systeem met twee spitsen, Miroslav Klo- se en Nelson Valdez. Dat beviel de trotse Charisteas niet, die immers met Grieken land Europees kampioen is ge worden dankzij zijn treffer in de finale tegen Portugal. Hij scoorde in totaal drie doelpun ten in dat toernooi. Charisteas bevindt zich momen teel in Griekenland, waar het na tionale voetbalteam is uitgeroe pen tot sportploeg van het jaar. Hij zal zich na een korte vakan tie in Amsterdam melden. In een korte reactie zei de Griekse spits dat hij Ajax een topclub vindt en derhalve graag in Am sterdam wil gaan voetballen. GPD door Ad Pertijs AMSTERDAM - Erik Dekker is gisteravond bij het traditionele Derny Kerstprijs in Amsterdam, benoemd tot voorzitter van de 'vakbond' voor beroepswielren ners, de VVBW. „Maar ik ben geen vakbondsvoorzitter", stelt de Rabobankrenner met klem. „Zie me meer als de man die de belangen van de renners gaat bundelen in de richting van Francesco Moser." De Italiaan se oud-wereldkampioen verte genwoordigt de wielrenners in de profraad van de wereldwie lerbond UCI. De wielrennersvakbond heeft een ingang bij Moser, maar de renners wisten daar niet van. Oud-voorzitter Gerry van Ger- wen„die een nieuwe opzet regis seerde, legt uit dat er veel is ver anderd „Tien jaar geleden had de VVBW bestaansrecht als een soort vakbond. Bemiddelen bij arbeidsconflicten of schade claims en dergelijke. Tegenwoor dig heeft iedere renner een zaak waarnemer en vervalt die func tie. De renners hebben nu meer behoefte aan een club die de stem uit het peloton laat ho ren." De renners zijn blij met Dekker als 'voorman'. Aart Vier houten: „Het is goed dat iemand als Dekker nu voorzitter is. Naar hem wordt geluisterd. Naar boven toe bij de UCI. En naar onder toe door de leden." Vierhouten heeft zelf ook zitting in het bestuur, naast Servais Knaven, Max van Heeswijk, Thomas Dekker en John van den Akker, die als oud-prof het secretariaatvoor zijn rekening neemt. Vierhouten: „Als renner hadden we allemaal onze onge noegens. Steeds kreeg je nieuwe reglementen toegestuurd en je had het gevoel dat dat allemaal buiten je om gebeurde."GPD van onze sportredactie sportredactie I0ISUM - Studio Sport nolgend najaar met haar BÜng op zondagavond om uur. „Als het voetbal op nnnent ergens anders zit, yt me niet verstandig om jjdio Sport andere sporten ^en". aldus hoofdredac- Vbarten Nooter. Wel gaat (tjmet John de Mol praten jtl kopen van samenvat ten van eredivisiewed- H die dan mogelijk later eiag uitgezonden kunnen b. h Sport besteedt nu 180 ir]aar aandacht aan eredi- joetbal op een totaal van Iïjt aan sport op televisie iNOS. Die zendtijd wordt 5 opgevuld met andere B waarvoor de NOS wel eten heeft. Van de begro- lan Studio Sport van 55 e euro per jaar valt vol- isar21,l miljoen euro vrij, de eredivisierechten niet 'loeven te worden betaald, brag wordt niet gekort op Kget van de sportredactie, iet geld blijft nodig om wi kans te maken op de nvoor de Champions Lea- avoetbaltoernooien als het ahet EK Voor al die com- b heeft ook John de Mol gallen van de eredivisie- ai scheelt de publieke om- toen de vijftien en twin- ijoen euro per jaar aan re- wnkomsten, becijferde fis, bestuurder bij de Pu- Omroep. Hij hoopt dat secretaris Medy van der John Lilipaly en David jn zullen zitting nemen in iichtingsbestuur van het riburgse voetbalmuseum, i werd al bekend dat I-voorzitter Jeu Sprengers tó zal uitmaken van het tfc heeft het voetbalmu- ine personen voor zich ge- E met de nodige bestuur- pvaring. John Lilipaly, feetballer van VC Vlissin- svoorzitter van ROC Zee- Bteijn is algemeen direc ts Delta NV en Sprengers hive KNVB-voorzitter ook fömeester van de Europe- lunieUefa. itingsbestuur van het r- is daarmee nog niet t? Naar verluidt is ook Ella Adriaanse, zaak- toer van bondscoach 'van Basten en afkomstig bidelburg, gevraagd voor Ms in het bestuur van beum. (tbalmuseum II eerder open "Pasen 2007 jj- Het voetbalmuseum in ®Urg zal niet eerder dan tan 2007 zijn deuren ope- Matty Verkamman, Me initiatiefnemers. „En M1 bet nog een race te- kilok." Mialmuseum moet deel '-'maken van het nieuwe Mencentrum Zep, in de hourgse wijk De Mor- Fjatiefnemers hadden bij F®ing van de plannen in- [®een opening in de zo- M 2006. „Maar dat halen M meent Verkamman. Ban liever voor kwaliteit p snelheid. Maar pasen [tol ik ook nog aan de pant." «igelopen tijd hebben de Pienters nog een andere Mlng doorgevoerd. Rnlang werd gesproken F Nationaal Voetbalmu- l ",Iaar waarom eigenlijk, ri'eons af. We gaan ook inlands voetbal belich- noemen we het nu nationaal Voetbalmu- ZEIST - „Dit is een droomstart voor een nieuwe zender", zei Jo hn de Mol gisteren vlak nadat bekend was gemaakt dat de uit zendrechten van de samenvat tingen van eredivisieduels zijn toegewezen aan zijn bedrijf Tal pa. „Ik had het niet verwacht maar natuurlijk wel gehoopt. Op de nieuwe zender die wij voor ogen hebben is voetbal een belangrijk onderdeel van de programmering." Laan (media en cultuur) dat be drag niet in mindering brengt op de totale begroting van de pu blieke omroep De NOS toonde zich gister avond teleurgesteld over het ver liezen van de eredivisierechten voor televisie. De NOS had uit eindelijk 30,5 miljoen euro per jaar geboden voor de samenvat tingen van de eredivisie, twee miljoen voor het uitzenden van een live-wedstrijd op vrijdaga vond en 0,9 miljoen voor de ra diorechten. Laatstgenoemde rechten werden wel binnenge haald. Verder had de NOS eisen ge steld die de journalistieke onaf hankelijkheid van de redactie moesten garanderen. De beper kingen die de Eredivisie CV voorstelde waren voor de NOS niet bespreekbaar. „Maar dat heeft ons niet de das omgedaan De eredivisie heeft nooit gezegd dat onze eisen onaanvaardbaar waren", aldus NOS-directeur Gerard Dielessen. Volgens Dielessen heeft de eredi visie vooral voor De Mol geko zen „omdat ze wat anders wil len. Ik denk dat ze wat meer amusement willen en wat min der nadruk op het journalistie ke." Hij wil zeer binnenkort met John de Mol praten over de aan koop van samenvattingen van eredivisiewedstrijden. Dieles sen: „In de wet staat dat de NOS het voorkeursrecht heeft bij bepaalde nieuwsfeiten. Het is onze wettelijke taak daar ver slag van te doen. Daar hoort ook voetbal bij." Mochten De Mol en de NOS er samen niet uitkomen, dan kan het Commissariaat voor de Media er een uitspraak over doen. GPD De Mol heeft voor 35 miljoen euro het recht verworven om met ingang van volgend voet balseizoen drie jaar lang samen vattingen van eredivisieduels op de buis te brengen. Hij zal dat doen op zijn nieuwe familie zender, die vanaf augustus 2005 de avonduren op kinder kanaal Nickelodeon gaat vul len. „Ik ben bijzonder gelukkig met de uitslag 18-0", zei De Mol doelend op de unanieme beslissing van de achttien voet balclubs om hem de samenvat tingsrechten toe te kennen „Die geeft blijk van een groot vertrouwen in onze plannen met voetbal." De Mol wil nog niet vooruit lo pen op de inhoud van de sport programma's die hij gaat uit zenden. Wel liet de Eredivisie CV weten dat bij de keuze voor De Mol heeft meegespeeld dat hij een dagelijks eredivisie]our- naal op de buis zal brengen. De Mol sluit niet uit dat hij men sen aantrekt die nu nog bij Stu dio Sport werken. „Ik begeef me op de vrije markt waar ook de NOS ep SBS hun mensen John de Mol (rechts) wordt gefeliciteerd door Michael van Praag, voorzitter van de Eredivisie CV. De belangrijkste uitzendrechten voor het eredivisievoetbal. hebben gevonden. Er is genoeg talent. Wij zullen de sport min stens net zo goed als de NOS al tijd deed in beeld brengen. De kijker moet voortaan alleen een ander knopje indrukken om het te kunnen zien. Ik kan niet wachten tot de kerstdagen voorbij zijn en we aan de slag kunnen om de nieuwe zender op poten te zetten." Decoder Volgens de mediamagnaat valt de pijn van het verlies van de eredivisieduels voor de NOS wel mee. „Als ik de NOS was, zou ik niet al te pessimistisch zijn. Er valt nu zo'n 180 uur sport per jaar weg, maar ze hou den nog altijd ruim 1600 uur over. De uitzendrechten voor de li ve-wedstrijden achter de deco- Mol en zijn bedrijf veroverden de foto Marcel Antonisse/ANP der, nu nog in handen van Canal+, zijn toegewezen aan te- lecombedrijf Versatel, waarin De Mol ruim 41 procent van de aandelen bezit. „Als aandeel houder ben ik blij dat Versatel de live-rechten heeft verwor ven." GPD Voetbalmuseum zit al helemaal in het hoofd van Matty Verkamman door Rudy Booqert KATS - Er is een lampje gesneu veld in huize Verkamman te Kats. De man des huizes, Matty, vond het nodig om midden in de huiskamer een balletje hoog te houden. In een poging zijn re cord van ruim vijfhonderd in zicht te houden, werd echter een lampje geofferd. Het was niette min een eervolle 'dood'. Want welk lampje kan nou zeggen, dat het gedoofd is door de bal waarmee het Nederlands elftal in 1988 Europees kampioen werd? Marco van Basten is een bonds coach met gevoel voor nostalgie. „Hij heeft iets met mooie dingen uit het verleden", vindt Verkam man. Anders is het ook niet te verklaren dat Van Basten vorige week de finalebal van het EK 1988 cadeau deed aan Verkam man. Voor het voetbalmuseum in Middelburg, zei hij erbij. Ver kamman was totaal overdon derd: „Ik voelde me als een jon ge jongen, die voor het eerst een Dinky Toy kreeg." Naderhand kreeg Verkamman nog even unheimisch gevoel. Van Basten had de bal een week eerder gekregen van Franz Beckenbauer, in 1988 bonds coach van Duitsland. Dat land werd in de halve finale door Ne derland uitgeschakeld (beslis sende goal Van Basten). Hoe kwam Beckenbauer dan aan de finalebal? Had Verkamman nu niet de halve-finalebal in han den? „Ik heb het nog nage vraagd, maar iedereen zegt dat het echt de bal uit de finale is." Zo heeft Verkamman in de voor selectie van het voetbalmuseum al een aardig EK-finale-arse- naal opgebouwd. Behalve de bal heeft hij ook het aanvoerders bandje van Ronald Koeman be machtigd en twee finaleshirts van Van Basten (één van voor en - Dankzij een deal met de NOS kan met één druk op de knop el ke wedstrijd die ooit op band of anderszins is vastgelegd in de filmzaal worden bekeken. - Een kwartiertje rusten kan in het voetbalhistorisch café, in de bibliotheek met alle boeken die ooit in binnen- en buitenland over voetbal zijn verschenen of in de museumwinkel met anti quariaat. - Virtual-reality-technieken ge ven de jeugd de kans tussen de internationals het Wilhelmus mee te zingen en vrije trappen a la Pierre van Hooijdonk te ne men. Schoolreisje „Het moet het nieuwe schoolreis je voor de jeugd worden", vindt Verkamman. „Ze moeten de he le dag bezig zijn en het is tegelij kertijd een ideale gelegenheid om ze kennis te laten maken met ons cultureel erfgoed. Ook bij de KNVB zijn ze daar enthou siast over. Henk Kesler (direc teur betaald voetbal) heeft me zelfs uitgenodigd naar Zeist te komen, want de kelders daar schijnen vol met spullen te lig gen van tientallen jaren terug. Allemaal meegenomen bij inter nationale wedstrijden." Hoewel het politieke jawoord nog niet is gegeven, heeft Ver kamman geen twijfels meer over de aftrap van het museum. „We doen dit nu met drie man die een vaste baan hebben. Per maand steek ik er nu zo'n veer tig a vijftig uur en dat wordt alleen maar meer. We hebben serieus contact gehad met een gemeente in Midden-Nederland en er hebben verschillende an dere gemeentes geïnformeerd. Maar Middelburg hoeft niet bang te zijn: het is Middel burg of nooit meer. Ik denk dat niemand van ons zin heeft het zelfde traject nog 's af te leg gen." Matty Verkamman houdt in zijn achtertuin de finalebal van het EK 1988 hoog. Hij kreeg de bal van bondscoach Marco van Basten. „Ik voelde me als een jonge jongen, die voor het eerst een Dinky Toy kreeg." foto Willem Mieras één van na de rust). „En het fina letenue van Hans van Breuke- len, waar de balafdruk nog op te zien is. Het shirt is van een me neer uit Haamstede, die het bij opbod heeft gekocht voor zeven duizend gulden bij een actie voor Mexicaanse boeren." „Toen ik de bal van Van Basten had gekregen, begon het balletje letterlijk en figuurlijk te rollen. Diezelfde avond kwam Stanley Menzo naar me toe. Hij heeft in zijn carrière allerlei relicten ver zameld: de ballen van alle Euro pacupfinales van Ajax, alle shirts die hij na een wedstrijd ge ruild had en daarmee had hij een grote kamer ingericht. Hij stelde het allemaal ter beschik king aan het museum. Ik moet nog gaan kijken wat hij daar al lemaal heeft staan." „Ik ben nog niet eens actief aan het zoeken en elke week komen er brieven en e-mails binnen van mensen die iets aanbieden. Van iemand die fantastische ka rikaturen kan maken van voet ballers van alle tijden of van ie mand die alle sportkranten en -bladen vanaf 1945 in een apar te schuur heeft staan. We zullen eerder te veel dan te weinig heb ben. Alle brieven heb ik in een grote doos gedaan en als alle lichten op groen staan voor het museum, dan ga ik op reis." Volgens Verkamman kan het bijna niet meer misgaan. Het fi nanciële raamwerk ziet er goed uit, de organisatie krijgt vorm met bijvoorbeeld KNVB-voorzit ter Jeu Sprengers in het be stuur, alleen de Middelburgse politiek moet nog akkoord gaan. Op maandag 17 januari zal Ver kamman met zijn drie 'ploegge noten' Jaap de Groot (Tele graaf), Hugo Borst (Algemeen Dagblad) en Johan Derksen (Voetbal International) de plan nen uiteenzetten bij een commis sievergadering in Middelburg. Krijtlijnen Vorige maand gaf Verkamman daarvoor in Heerenveen al een schot voor de boeg. Tijdens het congres Sporthistorie - tussen feit en mythe zette hij de krijtlij nen voor het speelveld van het museum. Hij deed dat aan de hand van een virtuele wande ling door het museum. Een aan tal stappen: - Bij de entree wordt de bezoe ker opgewacht door een bron zen beeld van Johan Cruijff, de beoogde naamgever van het mu seum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23