Eén keer vragen is genoeg m zc Runge houdt van leegte Havenschap trekt lering uit kwestie Marine Terminal quareltechniek blijft het :heim van de kunstenares Kalashnikov is geluidshinder zat CHT IMT ELICHT rafVlissingse aler valt tl lager uit ito uitgebrand Borrel COC Havenkade mst POT» iMPlrjl Expositie Blpf als eerste op nieuwe geluidsdrager te horen Geld voor onderzoek Nighttrain jDELBURG - De rechtbank Middelburg heeft gisteren iS-jarige inwoner van Vlis- Kvoor handel in verdoven- liddelen veroordeeld tot jaar gevangenisstraf, waar- ten half jaar voorwaarde- gif viel aanmerkelijk lager iü de geëiste straf van 4,5 joorde officier van justitie, svan de officier was vooral op het dealen over een ps periode: van november september dit jaar. satbank hield er rekening •3! de Vlissinger. die zelf al ;;aar verslaafd is, heroïne jtkte aan een vaste kring sin en zodoende niemand fiot last was. •jfi werd 6 september in /cam aangehouden met ram heroïne op zak. De au- r. de Vlissinger werd ver- irerklaard. erkstraf voor alen harddrugs DELBURG - Een 41-jarige eer van Vlissingen is giste- a Middelburg voor zijn be- ürol bij het dealen in hard- p, veroordeeld tot 240 uur btraf. xhtbank nam daarmee de ühet Openbaar Ministerie De man woonde in Middel en hij eind vorig jaar zijn sg vier maanden beschik- stelde aan huisdealers, ia] de dealers de deur uit hebben, lukte dat niet Met die omstandigheid rekening gehouden in de pat. - Aan de Johan fcigersb ergs tra a t in Middel- j is gisterochtend een 4 uitgebrand. reed toevallig was niet in staat de Ite blussen. Een bijgeroe- Wusauto klaarde vervol- ieklus. Er vielen geen ge- De oorzaak is volgens achterstallig on- ud. donderdag 23 december 2004 21 door Wout Bareman TERNEUZEN - Het ha venschap Zeeland Seaports trekt lering uit de gebeurtenis sen rond de Flushing Marine Terminal (FMT) aan de Quarles- haven in Vlissingen-Oost. Die verzekering gaf gedeputeerde en havenschapsvoorzitter G. de Kok het algemeen bestuur giste ren. Hij verstrekte het bestuur een korte notitie met achter grondinformatie. Daaruit blijkt dat met FMT in november 2000 een overeen komst over de gefaseerde koop van een terrein van ongeveer 36 hectare werd gesloten. Omdat het bedrijf zelf zou zorgen voor de infrastructuur, waaronder de bouw van kademuren en een -platform, kwam de prijs per vierkante meter uit op 22,50 gul den. Daarbij ging het om de eer ste fase. Voor de tweede fase steeg de grondprijs naar 25.24 gulden. Zou het havenschap die voorzieningen voor z'n rekening hebben genomen dan had FMT 80 gulden per vierkante meter moeten neertellen. Bij de trans actie was de investeringsmaat schappij Mainport Rotterdam Beheer, onderdeel van het Rot terdams Havenbedrijf, betrok ken als aandeelhouder van de terminal. Nadat het helemaal mis ging met de opzet en exploitatie van de Marine Terminal besloot de Exploitatiemaatschappij Schel- de-Maas (ESM, een samenwer- kingsvei'band van het Rotter dams Havenbedrijf en Zeeland Seaports) in te grijpen, de termi nal te kopen voor 19,5 miljoen euro en die in erfpacht te geven aan Verbrugge Terminals, nu al het grootste overslagbedrijf in Vlissingen. Het riep, vooral bij een aantal fracties in Provinciale Staten de nodige wagen op. De Kok moet de kwestie half januari toelich ten aan de Staten, maar nam daar gisteren al een voorschot op. Volgens hem betaalt ESM geen cent te veel voor de onge bruikte terminal. Er was al min stens 15 miljoen in geïnvesteerd en het bedrag blijft onder de taxatie van drie onafhankelijke bureau's. Wel gaf hij toe dat het vreemd overkomt dat het Havenbedrijf Rotterdam én als participant in de Marine Terminal én als deel nemer in ESM onderhandelde over de transactie. „Dat is niet zoals ons dat in Zeeland voor ogen staat. Ik had zelf gewild dat het anders was gelopen", al dus De Kok. In Orde Directeur J. van der Hart bena drukte dat, zoals in recente pu blicaties naar voren kwam, de kademuur geen mankementen vertoont. „Die is in orde; een deel van het kadeplatform is zwak. Die kan de belasting niet helemaal aan." Desondanks ver zekerde De Kok dat het ha venschap (ook in ESM-verband) voortaan de aanleg en het toe zicht daarop van de infrastruc tuur, zoals kades, in eigen hand zal houden. „Wij moeten het ge woon zelf doen en toezien op de kwaliteit." De havenschapsvoor- zitter maakte ook duidelijk dat Verbrugge Terminals al direct een serieuze gegadigde was voor de overname van de terminal. Er meldden zich het afgelopen jaar ook andere partijen, maai* dat leidde niet tot het gewenste resultaat. Het algemeen bestuur was tevreden over de uitleg. De wethouders van de betrokken ge meenten in het schap (Vlissin gen, Terneuzen en Borsele) kun nen binnenkort een uitgebreide technische toelichting van de ha venschapsdirectie tegemoet zien. De Kok: „Want u krijgt in uw raad mogelijk ook vragen." MIDDELBURG - COC Mid den-Zeeland houdt zondag 2 ja nuari een nieuwjaarsborrel in Café Goudwaard aan de Lange Noordstraat 52 in Middelburg. Aanvang vanaf 16.00 uur. door Maurits Sep Na D66 en de Partij voor Zeeland (PvZ) stelde ook Zeeuws Belang vragen aan het provinciebestuur over de problemen met Flushing Marine Ter minal. Het is op zijn zachtst gezegd niet gebruikelijk dat politici het werk van een collega - ook al is die van een ande re partij - nog een keer overdoen. Het is netter de eer te gunnen aan de partij die het eerste was. Die eer behoort nu dus te gaan naar D66. De overname van de deels ingestorte ka de van Flushing Marine Terminal (FMT) in Vlissingen-Oost kost Zeeland Seaports 19,5 miljoen euro. Indirect is de provincie - als deelnemer in het ha venschap - daarbij betrokken. Reden ge noeg voor de politiek om aan de bel te trekken. D66 was de eerste. G. van der Giessen woeg een debat aan dat zal plaatsvin den tijdens de Statenvergadering van 14 januari. Nog dezelfde dag klommen PvZ en Zeeuws Belang in de pen. Zij richtten hun schriftelijke wagen aan ge deputeerde G. de Kok (PvdA), die te vens voorzitter is van het havenschap. Meer schriftelijke wagen zijn niet te verwachten. Desgewaagd maken de an dere partijen duidelijk dat het niet ge bruikelijk is om wagen te stellen als een ander dat al heeft gedaan. Behalve PvZ en Zeeuws Belang houden alle andere fracties in Provinciale Sta ten hun kruit daarom droog tot de Sta tenvergadering op 14 januari. „Wij scha ren ons niet in het koor Gelijk Roepen", verklaart J. Houmes van de SGP. SP'er F. Luijben is nog harder in zijn oordeel. Hij vindt het zelfs 'niet zo net jes' van PvZ en Zeeuws Belang om met een na D66 ook met wagen over FMT te komen. Luijben zal, als hij meer te we ten komt over de kwestie, overleggen met Van der Giessen om te bezien of hij wagen heeft over Flushing Marine Ter minal. „Maar misschien worden die weggenomen door gedeputeerde De Kok als hij antwoord geeft op de vragen die al zijn ingediend." Er is voldoende aanleiding om de Sta ten uitgebreid te informeren, maar één partij die wagen stelt, da's wel genoeg, vindt H. Polderman-Martin (WD). „En het is nu al drie keer gedaan", merkt M. de Koster (PvdA) op. „Je moet niet met z'n allen op de eerste rij willen zitten. Zo zit ik in elk geval niet in elkaar." Dat de PvdA geen vragen stelt, heeft niks te maken met het beschermen van de eigen gedeputeerde. „Zo werkt dat bij ons niet", ontkent De Koster. „De ge deputeerde moet zelf zijn beleid verant woorden. Ook wij hebben vragen ge noeg. Waarom komt dit zo uit de lucht vallen? Waarom is er niet eerder inge grepen? Wat gaat dit allemaal kosten? Wie is ervoor verantwoordelijk? Maar iedereen kan alle wagen stellen op 14 ja nuari, dankzij het debat dat D66 heeft aangewaagd." Ook de SGP 'doet niet mee aan dit soort acties', zegt J. Houmes. „Natuurlijk gaan wij ons wel in de kwestie verdie pen. Via onze kanalen en via de haven autoriteiten, waarmee ik goede contac ten heb. De materie biedt voldoende aanleiding om breed geïnformeerd te worden. Maar naar ik meen gaat gede puteerde De Kok dat ook doen." Oud-gedeputeerde D. Bruinooge heeft, als toenmalig havenschapsvoorzitter, de Staten 'optimale verhalen' verteld, herinnert Houmes zich. Ook over Flus hing Marine Terminal. „Misschien is dat achteraf minder terecht dan het zich toen liet aanzien, dus we zullen er als fractie nog eens goed naar kijken." SP en GroenLinks verrichten eveneens speurwerk naar wat er met FMT is mis gegaan. Hun wagen houden ze op tot de vergadering in januari. „Ik wil eerst de antwoorden hebben voordat ik vragen ga stellen", zegt M. Wiersma (GL). Hij bewandelt de omgekeerde weg omdat hij bang is de verkeerde vragen te stel len en met een kluitje in het riet ge stuurd te worden. „Dat risico lopen de partijen die nu al vragen hebben ge steld." De Christenunie wacht af wat de vra gen van D66, PvZ en Zeeuws Belang op leveren en bereidt zich ondertussen voor op het debat in de Staten, zegt D. Visser. „Want natuurlijk heeft dit onze aandacht. Ook wij zitten met veel wa gen." haar kan helpen. „Je moet een ander de eer gunnen." „Je gaat niet aan de haal met het onder werp van een ander", legt W. Saman (CDA) uit. Daarom wilde het CDA ook zijn naam onder de motie die Groen Links had voorbereid voor een diepgra vend onderzoek naar de problemen bij energiebedrijf Delta. Saman: „Wij heb ben eerder dit jaar immers onder klan ten een onderzoek gehouden naar die zelfde problemen. Daarom wilden wij ook meedoen met die motie. Tenminste, als we het met de inhoud eens konden zijn en dat was het geval." Dat neemt niet weg dat Saman best wat Alle fracties in Provinciale Staten zitten met vragen over de problemen met Flus hing Marine Terminal, maar de meeste bewaren die tot de vergadering op 14 janua ri. foto Willem Mieras van de Polder IURG - Wie goed kijkt, isschien enigszins ontdek te Addie Nieuwen- uit Veere haar trijen maakt, maar daar- jllook veel geheim. „Hoe l precies doe, vertel ik lacht de kunstenares. dat de diepte van de kleu- czij met haar zelf verzon- weet te bijzonder is. Haar schil samen met beelden ilGoed uit Middelburg en sHelmke uit Keulen tot 20 maart te zien in galerie Art Aurum aan de Noordstraat in Domburg. In de schilderijen van Nieuwen- kamp zijn geen zware onderwer pen te ontdekken. „Wat ik maak, gaat over de wolijke kant van het leven en over de schoon heid van de natuur. Ik hou van theater en balletvoorstellingen en dan met name die waarin een pierrot voorkomt. Want een pier rot is heel gevoelig. Als ik een schilderij maak waar een pier rot in voorkomt, zit er een ver haaltje in de achtergrond." Het werk van Nieuwenkamp, die onder meer ook lerares teke- nen is, toont vaak typisch Zeeuwse taferelen, die hgel zon nig zijn weergegeven. Zo duikt de skyline van Veere bijvoor beeld regelmatig op en is er een drieluik van de zee te zien. Nieuwenkamp: „Dat drieluik geeft de zee op drie verschillen de momenten van de dag weer. Ik hou van water, varen en mooie luchten, van het gevoel van ruimte en wijheid. En boeien fascineren mij. Iedere boei heeft voor mij een eigen ka rakter, een eigen hetekenis." Portretten „Het liefst schilder ik portret ten, dat is bij mij favoriet. Het boeit me om iemand te schilde ren, om te zoeken naar de eigen lijnen van een gezicht. Ik ben als het ware met mijn potlood een gezicht aan het verkennen. Het is eigenlijk niet te verklaren hoe je een persoonlijkheid vangt in een porti*et. Als ik er les in geef, kan ik alleen zeggen: je moet goed kijken. Dat en de techniek kan ik je leren, maar meer ook niet." Nieuwenkamp heeft een duide lijke voorkeur voor aquarelle ren. Ze vertelt: „Het is een tech niek die goed bij me past. Ik wil niet dat een aquarel flets is, daarom heb ik mijn eigen tech niek ontwikkeld. Ik wil de bele venis van kleuren uitbeelden." Galerie Art Aurum in Domburg is alle dagen geopend., behalve op dinsdag. Openingstijden: ma. t/m zat. 11-13 uur en 15-19 uur, zon. 13-17 uur. De galerie is volgend jaar gesloten van 10 jan. t/m 5 feb. MIDDELBURG - Blof is de eerste Nederlandse artiest die muziek uitbrengt op de nieu we geluidsdrager MMC. Dat staat voor Music Memory Card, een schijfje dat kan wor den afgeluisterd op mobiele te lefoons, mp3-spelers en digita le agenda's. Het onlangs uitge brachte verzamelalbum 'Het eind van het begin' van Blof komt in februari beschikbaar op MMC. In Engeland is de nieuwe geluidsdrager al geïn troduceerd. Daar kwam vorige maand het Greatest Hits-al bum van Robbie Williams als eerste uit op MMC. Voor de in troductie van nieuwe produc ten zoeken bedrijven vaak sa menwerking met succesvolle artiesten. Zo was het album 'Omarm' van Blof de eerste Ne derlandse super audio-cd. helmet als titel Veerse Meer van Addie Nieuwenkamp-Mi- foto Lex de Meester KAPELLE - In de hal van het gemeentehuis in Kapelle is van maandag 27 december tot en met 21 januari werk te zien van kunstenaar Kees van Burg. Van Burg heeft zich bekwaamd in het schilderen met olieverf. Inspiratie doet hij op tijdens fietstochten door het Zeeuwse landschap, maar ook daarbui ten. Hij streeft ernaar de werke lijkheid zo natuurgetrouw weer te geven. Het gemeentehuis is op maandag en woensdag open van 9.00 tot 16.00 uur, op don derdag van 9.00 tot 18.00 uur en op dinsdag en vrijdag van 9.00 tot 13.00 uur. door Ernst Jan Rozendaal VEERE - Niemand kijkt er van op als jonge kun stenaars uit Zeeland vertrekken om hun geluk el ders te beproeven. Bianca Runge (37) heeft een omgekeerde beweging gemaakt. Na haar studie timmerde ze redelijk aan de weg in Arnhem, maar ze verkiest de rust en ruimte in Zeeland boven de hectiek van de stad. Twee jaar geleden is ze in Veere komen wonen. Haar zus is getrouwd met een Zeeuw. Toen Runge haar hielp met de verhuizing hier naartoe, viel ze zelf ook voor de omgeving. „Ik vond het hier met een geweldig. Mijn man en ik zijn hier rond gaan kijken en we zijn in Veere terechtgekomen. Voor al die fantastische leegte hier bevalt me goed. Mis schien heeft dat wel iets te maken met mijn werk." In Runge's kunst speelt leegte - of zoals ze zegt: oningevuldheid - namelijk een grote rol. Dat blijkt goed uit twee werken die vorige week zijn aangekocht voor de provinciale kunstcollectie. Het zijn twee grote foto's van taferelen die ze heeft gemaakt op basis van afbeeldingen in tijd schriften. Ze zoomt in op mensen, maar verwij dert alle onbedekte lichaamsdelen. Daardoor blijft alleen het silhouet van een persoon over, eventueel wel aangekleed. Als ze in een tijdschrift de hoofden, armen en benen van iemand weg knipt, worden de gaten vensters op de illustratie op de volgende bladzijde. Dat maakt de beelden gelaagd. Ze suggereren diepte, of - als het gaat om ruimtelijk werk - hebben die daadwerkelijk. In plaats van vensters spreekt Runge liever van spiegels. „Ik haal het belangrijkste weg. Niet al leen de huid van mensen, maar daarmee ook hun gelaatsuitdrukking, de oogopslag, de mond, pre cies die dingen die de eerste indruk van iemand bepalen. Daardoor schep ik ruimte die iedereen voor zichzelf kan invullen. Het gaat over kijken, over het waarnemen van de werkelijkheid. Twee mensen kunnen naar hetzelfde kijken en toch iets anders zien. Als je, zoals ik doe, de werkelijkheid enigszins verandert, vraag je mensen na te denken over wat ze nu precies zien. Ze gaan associëren en associaties zijn vaak heel persoonlijk. Daarin spe len bijvoorbeeld herinneringen een grote rol. Daarom noem ik mijn taferelen spiegels. De toe schouwer ziet er iets van zichzelf in." Zeeland Runge kan haar werk net zo goed ij\ Zeeland ma ken als elders. In Arnhem heeft ze, na haar oplei ding aan de kunstacademie aldaar, nooit de deu ren van galeries of kunstinstellingen platgelopen. Ze hoeft ze niet in de buurt te hebben. „En als het Bianca Runge foto Lex de Meester moet, ben je van hier uit zo in een stad als Rotter dam. Er gebeuren in Zeeland trouwens veel goede dingen. De Vleeshal, De Watertoren en Galerie Van den Berge, dat vind ik allemaal hartstikke in teressant." Dat werk van haar is aangekocht voor de provin ciale kunstcollectie, beschouwt ze als een stimu lans. „Ik vind het vooral belangrijk dat mijn werk is uitgekozen door een onafhankelijke commissie en niet via via, omdat ik toevallig iemand ken. Er is gekeken naar kwaliteit. Als je dan bij het groep je aankopen hoort, is dat een opsteker. Ik denk ze ker dat het me verder kan helpen. Door de aan dacht voor mijn werk, lukt het mij misschien een galerie te vinden, iets wat me tot dusver nooit zo heeft beziggehouden. Ik bedoel het niet als een sol licitatie, maar ik zou graag zien dat ik vertegen woordigd zou worden door een galerie als Van den Berge. Daar exposeren kunstenaars die ik in teressant vind en waarmee ik me verwant voel." Info: www.biancarunge.nl De nieuwe kunstaankopen zijn vanaf half januari te zien bij het Centrum voor Beeldende Kunst Zeeland in Middelburg door Raymond de Frel TERNEUZEN - Het Terneuzen- se jongerencentrum Kalashni kov heeft er tegen wil en dank een nieuwe 'vaste klant' bij: de politie. Vrijwel wekelijks doen agenten het poppodium aan in verband met klachten van buurt bewoners over geluidsoverlast. De ellende begon in de zomer maanden, toen in het onderko men aan de Korte Kerkstraat in het kader van de landelijke Ho- recawet twee ventilatieroosters in de buitenmuur werden aange bracht. Die lieten niet alleen lucht binnen, maar ook geluid naar buiten. Dat resulteerde in klachten van buurtbewoners, be zoekjes van de politie en het ge dwongen voortijdig staken van feesten en optredens. De gemeente Terneuzen, verant woordelijk voor de staat van het pand, liet de roosters daarom in oktober voorzien van twee dem pers. Die werken niet afdoende, zo bleek in de voorbije maanden en dus houdt de klachtenstroom aan. „Bij vrijwel elke band die optreedt, krijgen we bezoek van de politie. Muziek uit de stereo toren kunnen we natuurlijk zachter zetten, maar op een drumstel zit geen volumeknop. Deze situatie is heel frustre rend. Voor onze medewerkers zelfs demotiverend. Je loopt de hele tijd op hete kolen", vertelt voorzitter Arnoud Brom van de Stichting Kalashnikov. Het jongerencentrum heeft ont heffingen voor evenementen waarmee hard geluid gepaard gaat. De evenementen mogen doorgaan tot 1.00 uur. Maar voor de plaatsing van de roos ters was er niemand die klaagde over overlast. Feestjes die tot vijf uur 's ochtends duurden, wa ren daarom geen enkel pro bleem. Nu is alles anders. Brom: „Vorig weekend hadden we een skafestival. Om 23.00 uur stond er al politie, terwijl we tot 1.00 uur geluid mogen produceren. Er is één buurtbe woner die steevast klaagt. Wij snappen ook dat het voor hem heel vervelend is, zeker ook om dat er vroeger niets aan de hand was. Morgen hebben we een feestje vanwege ons veertienja rig bestaan. Hij heeft beloofd om dan niet te bellen, maar als het in het nieuwe jaar weer prijs is, schakelt hij de politie weer in. Tja, op een gegeven moment kookt de pot voor ons natuurlijk ook over. De laatste drie maarn- den zijn er trouwens ook eep stuk minder klanten geweest. Gewoon omdat de muziek zo zacht moet staan. Kalashnikov lijkt steeds meer op een praatcar fé. En dat is natuurlijk niet de bedoeling." Spouwmuren Het stichtingsbestuur liet een isolatiebedrijf uit Vlissingen een inventarisatie maken van te verbeteren punten in het pand. Aan de hand daarvan heeft het bestuur een flinke verbouwing voor ogen. „Eigenlijk is dit een multifunctioneel centrum, maar wij zijn hier door de gemeente vanwege ruimtegebrek ingezet. Er is verder nooit nagedacht over isolatie van bijvoorbeeld spouwmuren. Verder is dubbele beglazing en vervanging van de nooddeur wenselijk. Er is door gemeente in de voorbije jaren een potje weggezet voor het on derhoud van het pand. Daar zit zo'n veertigduizend euro in, die we hiervoor goed kunnen gebrui ken", zegt Brom. Het Kalashnikov-bestuur speel de het rapport door aan de ge meente Temeuzen. Het bestuur vroeg in oktober een gesprek aan maar dat heeft nog niet ge leid tot een afspraak. MIDDELBURG - Komend voor jaar moet duidelijk worden of er alsnog een jongerencentrum in de voormalige discotheek The Nighttrain kan komen. Gedacht wordt aan een muziek- podium en een ontmoetings plek. Om de haalbaarheid van de plannen te onderzoeken is 35.000 euro nodig. De gemeente raad beslist in januari of dat geld beschikbaar wordt gesteld. The Nighttrain is bijna twee jaar geleden door de gemeente gekocht. Toen was het plan om er een groot jongerencentrum in te vestigen. Dat plan werd afge blazen omdat de gemeente moest bezuinigen. Kort daarna werd besloten toch de mogelijk heid van een, wat kleiner, jonge rencentrum te onderzoeken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21