ohn de Mol is de grote winnaar logeschool moet mogelijk Biljoenen meer terugbetalen Vertrek voorzitter jeugdzorg AZZ roept vragen op j HOTEL GRAND CAFE BOLSJOI »o!s|OI aiwendeel televisieverslagen eredivisie via nieuwe zender rkzoekenden ken steeds der te oud Buitenformaat oester uit Oosterschelde Balkenende ziet het nog best zitten Scheuren over polderwegen Albers in Formule I LPG-transporten Vopak mogen niet meer over weg m ll|pi|Of lezen we zeeuws A mmm 11° "4 8Ü W 6 tel wind llbewolking en plaatselijk wat regen, rïtige, aan zee stormachtige westen- d Middagtemperatuur 11 graden. ejaargang no. 303 derdag 23 december 2004 nimmer €1,25 wenst en een u prettige kerstdagen voorspoedig 2005! ril Grote Markt 28 Goes (0113) 232323 bolsjot@boIsjoi.nl www.bolsjoi.nl ce sportredactie IIDe voetbahvedstrij- dde eredivisie zijn met ig van augustus 2005 Nop de nieuwe televi- Bder van John de Mol. istrijd om de uitzend en troefde de media- laat de NOS af. De Mol idrie jaar tijd zo'n 105 en euro voor het weer- jvan het belangrijkste rlandse competitievoet- lertellen. uze voor De Mol werd gis- iin Zeist bekendgemaakt feECV, het overkoepelend ivan de clubs in de eredi- |e beslissing betekende ttere pil voor de NOS, die ioneel de beelden ver- Smds voetbal op televisie uitgezonden, kwam het s één keer eerder voor dat blieke omroep de rechten aakte. Door het echec van iin 1996 duurde die perio- ller maar een paar maan- JS moet nu met De Mol tderhandelen over het uit- 1 van hoogtepunten van divisiewedstrijden. Beide n moeten het ook nog rorden over het geldbe- atdaar tegenover staat. ii+ IS was gisteren de groot- lar niet de enige verliezer itrijd om de voetbalrech- tealzender Canal+ raakte HEDE - De wet tegen leef- scriminatie, zoals die mei van kracht is bij sol- les, haalt weinig uit. oekenden die naar een solliciteren, worden zelfs sds jongere leeftijd 'te (vonden. Dat constateert Krtisecentrum LBL (vroe- 1 Landelijk Bureau Leef- scriminatie) aan de hand klachten. Volgens roordvoerder E. van Ber- an winkels en horeca het m het afschrijven van in. In die sectoren krij- Qgeren steeds vaker een jk contract, waarna ze na nntigste in de meeste ge- alweer snel moeten wij- oreen 17-jarige. GPD de rechten op het uitzenden van live-wedstrijden kwijt aan Ver- satel, dat daarvoor zo'n 30,5 mil joen betaalde. De Mol is voor 41 procent eigenaar van Versatel. De NOS behield wel de radio rechten. Ook RTL kreeg een puntje van de taart: de commerciële om roep mag vanaf augustus 2005 elke vrijdagavond een eredivisie wedstrijd rechtstreeks uitzen den. Ook kreeg RTL het zoge noemde tweede recht van samen vatting. Voor 3,5 miljoen euro per jaar waarborgt de zender daarmee het bestaansrecht van de populaire voetbalpraatshow Voetbal Insite. De totale deal le vert de eredivisieclubs jaarlijks bijna zeventig miljoen euro op. Momenteel is dat 43 miljoen eu ro. Premier Jan Peter Balkenende feliciteerde John de Mol. Hij vreest niet voor de toekomst van de publieke omroep. „Die blijft bestaan. Er is meer dan het heb ben van de voetbalrechten." Staatssecretaris Medy van der Laan (media) noemde het be sluit echter 'een klap voor de pu blieke omroep'. Ze zei te hopen dat de NOS de leemte op zondag avond goed zal weten in te vul len. „En van John de Mol ver wacht ik dat de hoge kwaliteit van de Studio Sport-uitzendin- gen wordt gewaarborgd." In de Tweede Kamer lopen de reacties uiteen. CDA en PvdA zijn teleurgesteld dat de belang rijkste rechten aan de NOS zijn voorbijgegaan „Dit betekent dat de 70.000 televisieaansluitin gen die geen Nickelodeon ont vangen straks nauwelijks voet bal meer kunnen zien", zegt ka merlid Joop Atsma. De WD is blij dat de wedstrijden niet ach ter de decoder verdwijnen. Zoveel zal er overigens niet ver anderen. Het sportprogramma op de nieuwe zender van De Mol (het huidige Nickelodeon) zal straks op zondagavond - net als Studio Sport nu - om zeven uur beginnen. De lengte van de sa menvattingen is contractueel vastgelegd. Of er tussen de ver schillende wedstrijden reclame wordt uitgezonden, kon gisteren niemand zeggen. GPD pagina 4 commentaar pagina 23 Studio Sport raakt traditie kwijt John de Mol dolblij met 18-0 YERSEKE - Het Yersekse oesterbedrijf Delta Ostrea heeft deze week een oester van buitenformaat opgevist van een kweekperceel in de Oosterschelde. Adriaan van der Plasse van Delta Ostrea is er nog verbaasd over. „Ik wist niet wat ik zag, zo'n ontiegelijk grote oester." Twee kilo en driehonderd gram weegt het gevaarte dat door schipper Johnny van der Plasse (foto) boven water werd gehaald. „De Roem van Yerseke had er laatst één van 1,6 of 1,7 kilo", weet Adriaan van der Plasse, „en dat was al een kanjer." Van de grootste soort oester voor de handel gaan er gewoonlijk vijf tot zes in een ki lo. Die wegen dus 'slechts' honderdtachtig tot tweehon derd gram per stuk. Van der Plasse vermoedt dat de oes ter - overigens geen Zeeuwse platte, maar een Japanse creuse - vijf tot zes jaar op het kweekperceel van Delta Ostrea heeft gelegen. Om de schelp open te maken, is meer dan een normaal oestermesje nodig. „Je kunt een gaatje boren in de sluit spier", stelt Van der Plasse zich voor, „of de schelp met een beitel proberen te openen." Dat gaat niet gebeuren. Delta Ostrea laat de oester voorlopig in de eigen oester put in Yerseke. Van der Plasse: „We houden 'm in leven en, wie weet, heeft een museum er wel belangstelling voor." foto Willem Mieras (Rolf Bosboom SSIN'GEN - Hogeschool knd (HZ) moet mogelijk (terugbetalen aan het mi- Wie van Onderwijs dan de atwaalf miljoen euro waar jfc sprake van is geweest. uiterste geval kan het 5 ongeveer het dubbele HZ ontving jarenlang ver bogen voor buitenlandse ttnten die niet of nauwe- in Vhssingen aanwezig 01 Volgens de commis- Schutte, die de zogenoem- iibo-fraude' onderzocht, l(ktonrechtmatig. De com- >!e heeft de periode -002 bekeken, waarin 11,8 miljoen euro ging. adviseerde het ministerie !°tale bedrag terug te ver ft hoeverre staatssecretaris iedat daadwerkelijk gaat n' wat de toekomst van de School zwaar onder druk petten, is nog altijd ondui- 1 M°^ens bestuursvoorzit- Aandos is er 'overleg op het uiteindelijk door Rolf Bosboom De kantine van de Hogeschool Zeeland in Vlissingen. foto Lex de Meester wordt óók gekeken naar de afgelopen twee studie jaren, waarin de HZ haar be leid met buitenlandse studen ten heeft voortgezet ondanks de ophef erover. Pas met in gang van dit schooljaar is daar een duidelijke punt achter ge zet. Dat heeft geleid tot een for se daling van het aantal buiten landse studenten en dus miljoe nen euro's aan inkomstenver lies, waardoor ingrijpend moest worden bezuinigd en ge reorganiseerd. „Het totaal wordt bekeken, al les wat zich heeft afgespeeld tot 2004", zegt Mandos. Dat be tekent dat de claim van het mi nisterie vele miljoenen hoger kan uitpakken, tot mogelijk on geveer het dubbele. „Het kan hoger uitvallen, maar ook lager", aldus Man- dos. „Die twee jaren komen er bij, maar Schutte heeft ook al le buitenlandse studenten volle dig meegerekend. Dat is niet juist geweest, zodat je een stuk lager dan 11,8 miljoen euro uit komt. We hebben geen enkel idee wat wordt." Rutte heeft aangekondigd dat alle betrokken instellingen bij de hbo-fraude uiterlijk half de cember uitsluitsel zouden krij gen. Voor de HZ komt dat ech ter op z'n vroegst pas volgende maand. Het wachten is vooral op de slotconclusies van de au- ditdienst, de interne accoun tants van het ministerie. Daar na moet staatssecretaris Rutte een eindoordeel vellen, dat ove rigens weer kan worden aange vochten. „We houden vertrouwen", zegt Mandos in afwachting van na dere berichten. Hij bespeurt dat het ministerie oog heeft voor de continuïteit van de HZ. „Ik merk dat men in toene mende mate meedenkt." Rutte heeft eerder al aangegeven open te staan voor een beta lingsregeling. Het eventuele opgaan in een grote organisatie zoals Inhol- land, zoals weieens wordt geop perd, is wat de bestuursvoorzit ter niet aan de orde. „Dat zou den we nooit accepteren. De grootschaligheid in het onder wijs heeft haar langste tijd ge had." MIDDELBURG - D. van der Zaag is met onmiddellijke in gang opgestapt als voorzitter van de Raad van Toezicht van de Stichting Agogische Zorgcen tra Zeeland (AZZ), de organisa tie voor jeugdzorg. Over de re den van zijn vertrek wordt in al le talen gezwegen. Van der Zaag, tevens burgemees ter van Goes, heeft dinsdaga vond laat op eigen initiatief zijn functie neergelegd. Met de Raad van Bestuur is de afspraak ge maakt over de achtergronden er van niet naar buiten te treden. „Ik kan er van alles over zeggen, maar dat lijkt me niet verstan dig", zegt hij. „We kunnen er he laas niet verder op ingaan", stelt ook B. Cleutjens, secretaris van de Raad van Bestuur. AZZ is de afgelopen tijd veelvul dig negatief in het nieuws. Er verschenen anonieme brieven over misstanden in de zorg en in het personeelsbeleid, de Inspec tie Jeugdzorg heeft forse kritiek op onderdelen van het werk van de stichting en er wordt noodge-x dwongen een forse reorganisatie doorgevoerd. Provinciale Staten stemden eerder deze maand in Microsoft verliest Aan het eind van 2004 ziet premier Balkenende licht puntjes. „Het was een tijd van verwarring, maar wie goed kijkt, ziet dat we vas te grond onder de voeten hebben gekre gen", zo blikt hij terug. Zeeuwse automobilisten overtreden op polderwegen mas saal de maximumsnelheid van zestig kilometer per uur. Ook trekken veel bestuurders zich vaak weinig aan van in- haalverboden op tachtig- en honderd-kilometerwegen. Dat blijkt uit een onderzoek dat is verricht door het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zee- rfj land. De droom van Christijan Albers om mee te doen aan het wereldkampioenschap in de Formule 1 komt uit. De 25-jarige autocoureur tekent vandaag een contract bij Minardi. mL m Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio Televisie: 7; Economie: 9, 11 en 13; Zeeuws: 15,17, 19, 20 en 21; Sport: 23, 25 en 27. van onze redactie binnenland Verhoeven van LPG-marktlei- der BK-gas zei gisteren dat de VLISSINGEN - Overslagbedrijf maatregelen van Van Geel door Vopak in Vlissingen moet bin- de branche met instemming wor- nen nu en vijf jaar een andere den begroet. GPD manier verzinnen om LPG te transporteren. Dat staat in een plan dat staats secretaris P. van Geel (Milieu) gisteren presenteerde. Van Geel wil dat het vervoer van vloei baar gas voortaan per schip of trein gebeurt. Transport over de weg is voor hem uit den boze. Het LPG-transport vanuit de Vopak-terminal naar Duitsland, loopt over de A58, vlak langs woonwijken in Breda, Tilburg en Eindhoven. „Met de wijsheid van nu kunnen we zeggen: die terminal had nooit in Vlissingen maar in Rotterdam gebouwd moeten worden", constateert Van Geel. „Maar verplaatsen is te duur, dus moeten we het ver voer zo veilig mogelijk laten ver lopen. Dat is niet over de weg, maar per boot of trein. En bui ten de steden om." Directeur H. (Advertentie) VACATURES Bent u de Medewerker Industriële Veiligheid (m/v) waar Regionale Brandweer Zeeland naar zoekt? Kijk morgen in de PZC en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. (Advertentie) meerderheid in met een lening van 2,4 miljoen euro aan AZZ, bedoeld voor de reorganisatie en voor de uitvoering van een so ciaal plan. Het provinciebestuur verbindt wel strikte voorwaar den aan de lening, waarmee de stichting in feite onder toezicht wordt gesteld. De Statenfractie van Groen- Links, die tegen de lening heeft gestemd, heeft gisteren onmid dellijk vragen gesteld over de 'bestuurlijke impasse' bij AZZ De partij dringt erop aan dat de lening voorlopig wordt opge schort. Gedeputeerde G. van Heukelom is ook overvallen door de ont wikkelingen bij AZZ. Contacten met zowel de Raad van Toezicht als de Raad van Bestuur heeft hem niet heel veel wijzer ge maakt. „We moeten wachten tot januari, als de Raad van Toe zicht bijeenkomt om zich te be raden op de ontstane situatie." Van Heukelom wil nog niet spre ken van een bestuurlijke impas se. Dat neemt niet weg dat de si tuatie hem zorgen baart. „In het belang van het werk dat het AZZ moet doen, moeten we op houden met dit soort geëikel." Het opschorten van de lening is volgens hem niet aan de orde. plaats telefoon: email: (pnstlbankr O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbii éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer Ik heb de laatste res maanden geen proefabonnement gehad Noteert u mij voor een abonnement Oe eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19.951 D per kwartaal met automatische incasso 58,00) D per jaar met automatische incasso 222.50), Kijk op wwiM.pfc.rll/abonneren, bel gratis 0800 0/31231 of stuur deie bon naar. PZC, afdeling Imrssen/ice Antmnttfmimmor 713, 4480 WB Goes het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1