Uito's te hard over polderwegen IC CDA wil toppers als ambassadeurs Ik heb weinig met politiek, maar discussieer graag 19 Vergunning aan kokkel vissers ten onrechte verleend nximumsnelheid van 60 km per uur wordt massaal aan laars gelapt Dronken schipper aangehouden Stuurloze kotter Overeenstemming met ziekenhuis Nieuw calamiteitenplan schap Duur plasje voor Terneuzenaar Rechters Middelburg doen vanaf 2005 ook belastingzaken Man vrijgesproken van mishandeling verslaafde donderdag 23 december 2004 swb (HAAG - Vissers hebben in e„ 2000 onterecht vergun- iDgekregen om kokkels uit (jddenzee Ie halen. pj de Raad van State in gaag stond niet vast dat de ponder schade aan de na werk zou gaan. Achteraf blijkt - na een uit spraak van het Europese Hof van Justitie - dat die zekerheid wel nodig was geweest om toe stemming te geven. De Raad van State heeft dat gis terochtend geoordeeld in een bo demzaak die was aangespannen door de Wadden vereniging en Vogelbescherming Nederland te gen het ministerie van land bouw. Toenmalig staatssecreta ris G. Faber van natuur verstrek te de vergunningen in 1999 en 2000. Directeur H. Revier van de Wad denvereniging is blij met de uit spraak. „De kokkels die toen on terecht zijn opgevist, krijgen we er niet mee terug. Maar het is mooi dat we achteraf gelijk heb ben gekregen met de constate ring dat er beschadiging heeft plaatsgevonden. We laten het hier verder bij. Het kokkeldos sier is nu voor ons afgesloten." Dit jaar haalde het rechtscolle ge ook al een streep door de toe stemming die het ministerie gaf voor de mechanische kokkelvis serij tijdens deze herfst op het wad. Met ingang van volgende week zaterdag is de visserij op last van het kabinet voortaan verboden vanwege de schade aan de natuur. Er vinden nog onderhandelin gen plaats over een afkoopsom voor de sector. Die zal door deze uitspraak lager zijn dan wan neer de rechter had geoordeeld dat vissers zonder problemen op de zee terecht hadden gekund. fcnileCalon [ILBURG - Zeeuwse auto- ften vinden 60-kilometer- smaar niets. In overgrote wheid menen ze dat er ge boet worden met het in- 3 van die snelheidslimie- iDfpolderwegen. Ook nege- K massaal de maximum fid die voor die wegen gel at blijkt uit een verkeers- Jeidsonderzoek dat is uit vin opdracht van het Re- ij| Orgaan Verkeersveilig- Zteland. p afkeer hebben ze van terboden voor 80- en gometerwegen. Die verbo erden volgens het onder fok fiks aan de laars ge rei vinden dat hoogstens gvaarlijke bochten en bij z een inhaalverbod mag singesteld, niet voor rech tzakken. Terwijl die weg el. wegens het niet goed b inschatten van afstan- jaist het gevaarlijkst zijn, ren die samenstellers van èc Test bv, het bureau dat fcoek uitvoerde. massaal. Ook de mensen die naar of van hun werk rijden hou den zich nauwelijks aan de snel heidslimieten die voor de polder wegen gelden. Het massaal negeren van die 60-kilometerlimieten is volgens de onderzoekers een gevolg van het gebrek aan goede doorgaan de wegen. Aangeraden wordt om de politie meer te laten controleren en ook de voorlichting over het waar om van snelheidslimieten voor polderwegen te verbeteren. Vooral duidelijk maken dat de snelheidsbeperking is ingesteld om andere weggebruikers te be schermen, luidt het advies van Traffic Test. Weerstand Ook wordt geadviseerd meer voorlichting te geven over het waarom van inhaalverboden. De weerstand tegen het verbod om in te halen over langere af standen wordt met zo'n campag ne niet weggenomen, vermoe den de samenstellers. Want de tegenstanders blijven volgens hen vinden dat ze zelf wel in kunnen schatten wanneer ze ver antwoord in kunnen halen. Aan het schriftelijk onderzoek deden 1115 Zeeuwen mee. In to taal werden 1725 formulieren verspreid. Uit het onderzoek blijkt dat in 2003 tien procent van de Zeeuw en op de een of andere manier betrokken was bij een verkeers ongeval. Verkeersdeelnemers vinden dat de schuld voor een ongeval vooral bij de ander ge zocht moet worden. Ze zijn over het algemeen van mening dat een ongeval nooit te vermijden is, hoe goed je ook uitkijkt. Ver der zijn het voornamelijk de ver gissingen of fouten van anderen en de onvoorziene omstandighe den die als ongevalsoorzaak wor den gezien. Ook zijn er vragen gesteld over het alcoholgebruik in combina tie met het rijgedrag. Volgens het onderzoek rijdt ruim twee derde van de automobilisten met een ander mee als men te veel gedronken heeft. Zo'n vijf procent stapt echter toch achter het stuur als men drie of meer glazen alcohol heeft gedronken. (harder lometerwegen wordt er and over het algemeen Ier gereden dan in de het land. Ook het per overtreders is op deze igroter dan in de andere bes. In Zeeland rijdt 'ie helft harder dan 60 km rover die wegen, in de an- jielen van Nederland trapt id procent het gaspedaal jediep in. De zakelijke rij het snelheidsgebod gentig hectare uwe natuur Walcheren Antonisse - Stichting Het Landschap (HZL) kan negentig hectare land- jronden op Walcheren ora- n lot natuurgebied. De ide en het ministerie van geven voor de aankoop 1,5 miljoen euro subsidie. kt om laaggelegen land- pnden langs de Zand weg, de Oude Veerseweg |3ngdamme. De grond is ngeschikt voor landbouw, slechte ontwatering en zilte kwel. Dat is e natuur juist prima, lie laaggelegen poelgron- tóen ook vijf vliedbergen voormalige kasteelberg onderdeel uit van de Daarmee kunnen deze cultuurhistorische Sen beter veilig worden HZL beheert al veel sgen in de provincie en dus ervaring mee. verlenen van de aan- üsidie (provincie en mi betalen elk de helft) 5 langjarige voorbereidin gen afgesloten. De gron- jnu naar HZL gaan, zijn jaren negentig van de door de provincie als natuurgebied, veling Walche- 1- de landbouwpercelen öakt en kunnen ze wor- fcgeheveld naar een na- Een leerlinge van het ROC stelt een vraag aan de regionale politici. door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Mocht het met werk zoeken tegenzitten na het behalen van hun diploma be perkt blijven, dan kunnen de studenten toerisme van ROC Zeeland altijd nog politieke de batten gaan organiseren. Woensdagmiddag één uur, start van het politieke debat. Dé enor me schare studenten bij de bushalte voor de school doet ver- i moeden dat er weinig belang stelling bestaat voor de discus sie. Eenmaal binnen blijkt het tegen deel. Daar zit een honderdtal scholieren keurig in kuipstoel tjes te luisteren naar het debat tussen regionale politici. Ze heb ben het dan ook zelf georgani seerd, deze tweedeklas toerisme- studenten. „Eigenlijk was het de bedoeling dat het debat werd gevoerd door politici uit de jongerenafde lingen," vertelt Esmeralda van Ouwerkerk (18). Gezien de nodi ge grijze haren is dat kennelijk niet gelukt. „Ze waren niet be schikbaar, maar dat geeft niet. Het is toch wel interessant."En inderdaad, geen onderwerp te gek. Pensioenvoorziening, veilig heid of de N57, de tieners luiste ren gedwee. Maar daar blijft het ook bij, en dat steekt Esmeralda een beetje. „Het is duidelijk dat ze hun me ning niet durven te geven, maar dat komt de discussie niet ten goede." Aan Esmeralda zal het" echter niet liggen. „Ik heb weinig met politiek, maar discussiëren doe ik graag. Thuis aan tafel of met vriendinnen. Ik ben wel het type dat zou aanschuiven bij het La gerhuis." Oefenen En hoe gedreven ze ook haar me ning spuit, ze gaat toch voor het toerisme. „Hostess wil ik wor den, in het buitenland. Met dit forum kun je oefenen met con tacten leggen. Zo heb ik de poli tici benaderd om mee te doen." 'm het provinciale be- c goede gronden zoveel de landbouw te la- slechtere gronden aan '■faals natuurgebied. Zandvoortseweg en de •eerseweg komen natte -gebieden en brakwater Dat is vooral voor |oevogels - die de laatste k knel raken - goed, v°or steltlopers en (over- a<te) ganzen. Daartoe grind afgegraven en de aangepast, feort zodanig, dat omrin- pgrarische gronden er oei van hebben, gdamme wordt het oor- fujke oudland-karakter hersteld. Het betekent struweel, het gra- Ljkmkpoelen en herstel Nemongelijkheid (hol- Met de herin- j^an Brigdamme is al be- 5 oe twee andere gebie- ™en in 2005 ingericht. door Maurits Sep MIDDELBURG - De popu lairste popgroep, de mooiste meisjes, het beste restaurant - ze zijn allemaal te vinden in Zeeland. Gratis publiciteit die door de imagocampagne Wel kom in Zeeland veel te weinig wordt gebruikt, vindt CDA- Statenlid Mark Faasse. Hij stelt Gedeputeerde Staten voor, bekende provinciegenoten ambassadeur van Zeeland ma ken. Blof uit Middelburg, Sanne de Regt uit Goes, Miranda Slabber uit Arnemuiden, Oud Sluis in Sluis; Zeeuwen en Zeeland behoren tot de top van Neder land, stelt Faasse vast. „Er wordt door onder andere deze Zeeuwen veel gratis publiciteit geïnitieerd en daar wordt niet of onvoldoende op ingehaakt door degenen aan wie wij het lot van het imago van Zeeland hebben toevertrouwd. Dat zou tot belangrijke besparingen kun nen leiden, of tot een beter ima go." Be good and tell it, adviseert Faasse. „Met andere woorden: laten we trots zijn op wat we hebben en dat ook uitdragen. Miss Nederland Miranda Slab ber We kunnen beter inspelen op de actualiteit dan nu gebeurt." De campagne probeert toch juist te laten zien wat we in Zee land hebben en kunnen? „Jawel, maar niet voldoende. Zie wat landelijk gebeurt met sporters die een belangrijke prijs winnen. Die worden gehul digd door de koningin of de bur gemeester. De provincie zou be kende Zeeuwen ook meer in het zonnetje moeten zetten." De namen die u noemt, liggen voor de hand. Wie of wat hebt u nog meer in gedachten? „De beste middelbare school staat in Hulst. Uhm, tja, ik schud ze zo niet even uit mijn mouw, maar we behoren in veel dingen tot de top van Neder land. Veel mensen weten alleen niet dat het leven hier zo goed is. O ja, Dow Chemical is een grote jongen in de chemische in dustrie. En De Mug in Middel burg is het beste café. Zoiets ver wacht je in Limburg, niet in Zee land." U vindt dus dat de imagocam pagne daar te weinig mee doet. Kijkt u wel eens op de ivebsite van Welkom in Zeeland? „Een heel enkele keer." Onlangs nog? Want daarop staat bijvoorbeeld dat De Mug het beste café van Nederland is. „Dat heb ik niet gezien. Maar wie kijkt nou op die site? Kijk, de PZC besteedt wel aandacht aan wat Zeeuwen bereiken, maar ik wil dat dat ook in ande re kranten doordringt." Uitbater van het café van het jaar, Barend Midavaine Hebt u onderzocht of andere kranten aandacht hebben be steed aan Zeeuwse successen? „Dat gebeurt wel, maai- het moet structureler. De meeste Ne derlanders weten wel dat Blof uit Zeeland komt, maar niet waar Hulst ligt." U hebt het over gratis publici teit. Maar als de imagocampag ne op deze successen inhaakt, kost dat toch geld? „Jawel, maar je krijgt meer TERNEUZEN - De waterpolitie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag in Terneuzen een dronken binnen vaartschipper aangehouden. Medewerkers van de ver- keerscentrale attendeerden de politie nadat hen het vreemde vaargedrag van de man was opgevallen. Bij een bedrijf waar het schip afmeerde op styreen te laden, trok de schipper, een 61-jarige Amsterdammer, de aandacht omdat hij naar drank rook. De waterpolitie onderwierp de man aan een ademanalyse. Daarbij werd een alcohol promillage van 1,3 vastgesteld; ruim boven de maximaal toegestane waarde van 0,8 promille. OOSTKAPELLE - De KNRM reddingsboot Koopmans- dank van station Noordland heeft gisterochtend hulp ge boden aan een Zeeburgse kotter die stuurloos ronddreef voor Oostkapelle. De 26 meter lange kotter 'Annie - B' was met drie vissers aan boord onderweg naar de visaf- slag in Colijnsplaat. Toen de smeeroliedruk van de hoofd motor wegviel was de motor niet meer aan de praat te krij gen. Na melding bracht de reddingsboot de kotter door de Roompotsluis naar de haven van Colijnsplaat. GOES - De stichting Oosterscheldeziekenhuizen heeft met CZ afspraken gemaakt over behandeling van de cliën ten van de zorgverzekeraar. Met andere zorgverzekeraars wordt nog onderhandeld. Die afspraken en onderhande lingen zijn een gevolg van de andere financiering. Vanaf februari volgend jaar krijgen ziekenhuizen niet langer een budget vooraf maar wordt per behandeling betaald. Voor een aantal handelingen zijn landelijk prijzen afge sproken. Voor de rest moeten er afspraken gemaakt wor den met de verzekeraars. MIDDELBURG - Het Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft het nieuwe calamiteitenplan afgestemd met alle or ganisaties in de regio die bij een ramp betrokken zijn. An dere jaren gebruikte het waterschap een plan dat alleen op hoofdlijnen was afgestemd. Dit jaar is het ontwerp toe gestuurd aan het bestuur van de regionale brandweer, burgemeesters en wethouders, Rijkswaterstaat, Gedepu teerde Staten en Waterschap Zeeuws-Vlaanderen. Voor ie dereen moet het nu duidelijk zijn hoe Zeeuwse Eilanden georganiseerd is bij een ramp en op welke manier de ande re overheden en organisaties worden ingeschakeld. Een andere wijziging ten opzichte van het oude plan is dat nu duidelijk omschreven staat hoe vaak moet worden geoe fend, wie welke opleiding moet volgen en wanneer het plan geactualiseerd wordt. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter R. La- meijer heeft gisteren een 25-jarige Terneuzenaar voor het beledigen van een agent 220 euro boete opgelegd. De man werd 27 juni in Terneuzen door de politie aangesproken op zijn gedrag toen hij stond te plassen. De Terneuzenaar reageerde boos en verontwaardigd en gebruikte enkele on frisse termen, zoals zeikerd. foto Lex de Meester Bij de politieke marktkramen is geen student te zien. De CDA-snoeprolletjes liggen er verloren bij, evenals de pamflet ten van Zeeuws Belang. Zitten ze niet in de zaal, dan hangen de leerlingen wel tegen een snoep automaat. Of ze vijlen hun na gels bij in de wandelgangen. Mary am Sharify niet. Zij volgt het debat vanachter een hangta- fel. „Ik wil wel weten wat zij met onze toekomst van plan zijn. En wat ik met die van hun van plan ben, want sinds sep tember mag ik stemmen." Ook haar vriend Qhobad Ehsan gaf zijn vrije middag op voor het politieke samenzijn. „Maar nu even sssst, want dit onder werp vind ik heel belangrijk." door Emile Calon MIDDELBURG - De Middel burgse rechtbank krijgt een belastingkamer. Vanaf 1 ja nuari volgend jaar worden al le meningsverschillen over heffingen van de Zeeuwse ge meenten, beide waterschap pen, de provincie en de Wet waardering onroerende zaken voorgelegd aan Middelburgse rechters. Belastingzaken van de centrale overheid, zoals in komsten- en wegenbelasting, worden niet door hen behan deld. Het gerechtshof in Den Haag blijft de instantie die zich buigt over die kwesties. De komst begin volgend jaar van een Zeeuwse belastingka mer is het gevolg van een po litiek besluit. De regering vindt namelijk dat twee fei telijke instanties zich horen te buigen over belastingza ken. Tot eind dit jaar is dat er maar een: het gerechtshof in Den Haag. Dat is volgens de regering te weinig. Door twee feitelijke instanties aan te wijzen is hoger beroep moge lijk. Ook de Europese recht spraak vraagt om het instel len van twee feitelijke instan ties zodat de tweede kan kij ken of de eerste, op feitelijke gronden, juist heeft gehan deld. Zaken die straks door de Mid delburgse rechtbank worden behandeld zijn onder andere hondenbelasting, afvalstoffen heffing, toeristenbelasting, waterschapsomslagen, recla mebelasting en provinciale heffingen. Volgens bestuursrechter G. Nomes is het de bedoeling in Middelburg één zitting van de belastingkamer per maand te houden. Per zaak wordt voorlopig een half uur uit getrokken. Als blijkt dat één zitting per maand te weinig is, wordt het schema aange past. Ondersteuning Nomes en zijn collega J. Sin- ack worden de beide rechters van de belastingkamer. Ze krijgen ondersteuning van twee secretarissen en twee ad ministratieve krachten. No mes en Sinack hebben al een aantal belastingzittingen van het hof bijgewoond. De men sen die daar komen, nemen in de regel geen advocaat mee om hun zaak te bepleiten. „Want een geschil over par keerbelasting, dan praat je over bijvoorbeeld 35 euro, is voor de meeste mensen te ge ring om een advocaat in te hu ren", aldus Nomes. Bij grotere zaken, zoals one nigheid over de hoogte van de onroerende-zaakbelasting van een fiks kantoor, zullen wel advocaten optreden, is zijn verwachting. waar voor je geld. Met dezelfde euro bereik je meer mensen." Die euro kun je echter niet meer aan wat anders uitgeven. Waar wilt u geen aandacht meer aan schenken? „Het is en/en. Je hoeft niks te schrappen. Er zijn geen enorme bedragen nodig. Eventueel zet je een paar advertenties minder in een of ander blad. De kaas schaafmethode levert genoeg op." ting. Toen de man met een huis genoot een biertje ging drinken in het centrum van Vlissingen, ging het mis. De huisgenoot was die avond bij zonder opgefokt en reageerde zijn woede af op een verslaafde man die op straat om een vuur tje vroeg. Aanvankelijk ver klaarde het slachtoffer bij de po litie dat hij door twee mannen was mishandeld. In hoger beroep zei het slachtof fer dat hij alleen door de huisge noot van de man was mishan deld. door Niels Juist DEN HAAG - Een 27-jarige man uit Vlissingen die ervan verdacht werd dat hij een heroï- neverslaafde ernstig had mis handeld, is gisteren door het Haagse gerechtshof vrijge sproken. Net als de aanklager vond het hof dat er te veel twij fel was om de man te veroorde len. Ten tijde van de mishandeling op 18 januari woonde de man in een tehuis van de Door Stich-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19