Voetbalclubs niet blij net plan Kruitmolen IC Expositie toont voorwerpen met verhaal Terneuzen strijdt niet mee om casino Uitbreiding van Ambachtscentrum komt dichterbij -17 aneente komt met nieuw voorstel voor sportpark (fbaltoernooi ir kinderen Westkapelle Bezorger meldt brand in Thools verzamelgebouw Drie brandjes in Middelburg Dronken chauffeur met schrik vrij Politie flitst hardrijders Werkstraf voor bezit neppistool Nachtdienst in Ontmoetingskerk Kerstnacht in Nieuwe Kerk agenda donderdag 23 december 2004 rVjriia Berkelder jOELBURG - FC Dauwen voetbalvereniging Jong «zijn niet tevreden met -linnen die de gemeente net sportpark De Kruit- t De twee Middelburgse moeten het park, na een swing. samen gaan gebrui- gtn onderhandelen, ligt er c/A-een voorstel voor de ac- :odatie van voetbalvereni- J Ambon en FC Dau- 5j!e" Er komen twee nieu- is'oalvelden en elf nieuwe hamers voor Dauwendae- q Ambon krijgt de kleed- bij de sporthal. Elke jjgt vervolgens het be- aa een deel van het sport- see verenigingen willen dioudelijk ingaan op de Wel zeggen de beide iersdat ze de indruk had- i{ ze nog niet uitgepraat met de gemeente. „We ilaatste keer uit elkaar ge- uei een vervolgafspraak vooruitzicht", zegt J. de irvan Jong Ambon. „Wij verhinderd en hebben af zeggen. Vervolgens ligt jan ineens op de deurmat." Lee clubs overleggen nog king over de wensen en de strategie. P. Vreede iü Dauwendaele zegt pas :tie te willen geven als leg is afgerond. :r A. de Vries (sport) de clubs duidelijk is ge- er nu knopen doorge- te worden. „Ik heb pee dat we het voor een ideel eens waren. Op een ipunten hadden de clubs [ver anders gezien, maar je leen keer een compromis 1 De wensen van Jong Am- fingen tot een niveau dat de gemeenteraad nooit ge wordt." De club - Korfbalvere- Stormvogels in Westka- loudt dinsdag 28 decem- roor de 29ste maal het voor ba lden. Het evenement vindt in sportzaal De Bellink M tot 16.30 uur. kren uit groep 5 en 6 spe- 8.30 en 12.15 uur. Om uur beginnen de kinderen groepen. Zij tot 16.30 uur. Dit jaar veertien ploegen op ia van scholen uit Seroos- ||De Springplank), Aagte- Wegwijzer) en West- (Lichtboei en Licht- 16.30 uur wordt de uitgereikt. twgklachten: tt)231231 maandag t/m vrijdag ge lede openingstijden; tot 12.00 uur ÖACT1E Ernststraat 18 £>js 8070 ^3 MIDDELBURG 5' 18493000 (5118-493009 'edwalch@pzc.nl 1511 der Sluis (chef) lamakers 6"ivanden Broek fyvanden Hurk de Vries (sport) redactie 28 tos 31 !mgoes 10113)315500 10113)315669 'edactie@pzc.nl 8ll:web@p2c,n| vroeg een bijdrage van 75.000 euro voor de verbetering van het clubhuis. Het overleg over de toekomst van het sportpark loopt al jaren. FC Dauwendaele heeft gebrek aan ruimte, daarom besloot de gemeenteraad twee jaar geleden dat Jong Ambon naai" de Mortie- re moest vertrekken. Een jaar la ter bleek die verhuizing finan cieel niet haalbaar, over een on derkomen op de Voorborch lie pen de onderhandelingen vast. Dit voorjaar besloot het college van B en W uiteindelijk dat Jong Ambon op de Kruitmolen moest blijven. Het nieuwste plan voorziet in twee nieuwe grasvelden. In totaal krijgt het park dan vier grasvelden, een kunstgrasveld en twee trainings hoekjes. FC Dauwendaele vreest dat met dit aantal velden niet genoeg getraind kan wor den. De club had daarom om speciale grasvelden gevraagd die intensiever kunnen worden gebruikt. De gemeente voelt daar niets voor. Die velden zijn duurder en moeilijker te onder houden. Voor het aanpassen van het sportpark moet een watergang aan de kant van de begraaf plaats worden verlegd. Ook is er een klein stukje van het terrein van de begraafplaats nodig. Aan de noord- en de westkant van het sportcomplex moeten bomen worden gekapt. De nieu we velden, aan de kant van de Kruitmolenlaan, worden ver licht. De gemeenteraad beslist in januari of het plan ook daad werkelijk wordt uitgevoerd. Als dat zo is, wordt ruim twee en halve ton bezuinigd op het oor spronkelijke plan. Het sportcom plex moet over ruim twee jaar klaar zijn. door Mieke van der Jaqt SINT-MAARTENSDIJK Bijna honderd brandweerlie den zijn gisterochtend vroeg in touw geweest om een brand in het bedrijvenverza- melgebouw aan de Nijver- heidsweg in Sint-Maartens dijk te blussen. Een kranten bezorger zag rond vijf uur rook uit een van de overhead- deuren komen en sloeg alarm. De brandweer van Sint-Maar tensdijk was meteen met een tankautospuit ter plaatse, maar de bevelhebber liet meer mankracht komen om dat er twaalf bedrijven in het verzamelgebouw werken. De tankautospuiten van Stavenis- se. Tholen en Sint-Annaland kwamen meehelpen en ook de ladderwagen uit Bergen op Zoom en verbindings- en hul- verleningsvoertuigen werden erbij geroepen. Intussen werd de brandweerauto van Sint-Philipsland tijdelijk naar Sint-Annaland verhuisd om een centrale positie te heb ben in geval van een andere calamiteit in de gemeente. De brand was na een uur of drie onder controle. Over de oorzaak van de brand tast de brandweer nog in het duister. Vier ruimten, gebruikt door twee bedrijven, brandden uit. De andere ruimten liepen zware rook- en waterschade op. De Thoolse brandweer commandant, J. de Feijter, kon nog geen inschatting van de schade geven, maar dat die aanzienlijk is, staat volgens hem wel vast. De technische recherche begonnen met een onderzoek naar de oorzaak. Niet de groene scheepskist is interessant, maar juist het verhaal achter de kist. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Soms zegt het Zeeuws Maritiem Muzeeum in Vlissingen ja te gen spullen, maar nog vaker moet direc teur" Wilbert Weber nee verkopen. Een klein deel van de inmiddels dertiendui- zend geïnventariseerde stukken is tot en met 20 februari volgend jaar te zien in het 'onderdoor'. De voorwerpen, waaronder schilderijen, een unieke zee kaart en een reddingsvest, hebben één ding gemeen: ze vertellen allemaal een verhaal. Soms over Zeeland, maar nog vaker over Vlissingen. Het meest tot de verbeelding sprekend voorwerp is een oranje reddingsvest van de Achille Lauro. De schenker, Jan van Kalkeren uit Vlissingen, droeg het vest op 2 december 1994 toen het cruise schip verging. Dezelfde man schonk het maritiem Muzeeum ook de sleutel van een passagiershut, overgehouden aan dezelfde reis. De Achille Lauro was de 'nieuwe' naam van de Willem Ruys, het schip dat in 1946 bij scheepswerf De Schelde in Vlis singen van de helling liep. Oudere Vlis- singers kennen het gevaarte beter onder zijn bouwnummer 214. Tijdens de oor log domineerde het in aanbouw zijnde schip jarenlang de horizon van de arbei dersstad. Eind 1947 maakte het schip zijn eerste reis. Het werd vernoemd naar de in de oorlog overleden directeur van eigenaar de Rotterdamse" Lloyd, Willem Ruys. „De Willem Ruys was een Rotterdams schip", verteltiVeber. „Maai" voor de Zeeuwen is het een Vlissings schip." De expositie laat ook andere voorwerpen zien, die iets te maken hebben met bouwnummer 214. Piet van der Vlies schonk het maritiem Muzeeum een oude, groene scheepskist, die zijn ouders gebruikten in 1950 bij hun reis naar Indonesië. Ook gaf hij brochures en menukaarten uit 1950. Die geven een perfect beeld van wat in die jaren als een delicatesse werd beschouwd. Het voorgerecht bestond uit heldere aulag- niersoep, gevolgd door een keuzemenu uit vlees of vis. Wie voor vlees koos, mocht kiezen uit entrecote, doperwten en pommes frites. Een tweede optie was varkenskoteletten, bloemkool en gebak ken aardappelen of lamsragout met wit te bonen. Als dessert serveerde het res taurant crackere met kaas, gevolgd door appelen of sinaasappelen. „Waar het ons om gaat", zegt Weber, „zijn de verhalen die achter de voorwer pen zitten of voorwerpen die de kennis over de maritieme geschiedenis vergro ten. Van de Willem Ruys hebben we al genoeg, maar we hadden geen sleutel van een passagiershut of een reddings vest. Dat maakt het verhaal veel boeien der." Nachtwacht Van de dertienduizend geïnventariseer de stukken is medio februari ongeveer een kwart te zien via internet. Daarmee wordt de collectie van het maritiem Muzeeum een stuk toegankelijker. We ber is niet bang dat mensen daardoor niet meer naar het museum komen. „Welnee", klinkt het overtuigend. „Het Zeeuws Archief heeft het sterfte- en ge boorteregister op internet gezet. Het ge volg is dat veel meer mensen geïnteres seerd raken en op bezoek gaan naar het Zeeuws Archief. Een plaatje op de com puter is nooit het plaatje dat je in werke lijkheid ziet. Als je het werkelijke voor werp ziet, krijg je pas een kick. Als kind wist ik hoe de Nachtwacht eruit zag, omdat hij bij ons thuis op de koekjes trommel zat, maar in het Rijksmuseum in Amsterdam had ik toch een hele an dere ervaring." Het meest aansprekende voorbeeld van voorwerpen die een verhaal vertellen is foto Ruben Oreel een goudkleurige capsule, beschermnet- je en corsage van een champagnefles. De capsule is opgemaakt in een presen tatiebox als een herinnering aan de doop van de dubbeldeksveerboot Prin ses Juliana. Het beschermnetje was voor het opvangen van het stukgeslagen glas van de fles tijdens de doop. „Zoiets is toch schitterend", zegt Weber. „Julia na zegt na de doop: dag lieve mensen en laat de kurk met corsage achter. Ie mand van de PSD heeft gedacht: daar ga ik eens een mooi doosje voor maken en dan blijft het bewaard. In dat doosje zit zo veel gevoel, zo veel emotie en zo veel liefde voor ons koningshuis. Die man moet apetrots zijn geweest. Mis schien zitten de vingerafdrukken van Juliana er nog wel op! Dat beeld, die emoties kan ik op internet nooit weerge ven." Bank Het maritiem Muzeeum wil volgend jaar een deel van de PSD-spulletjes op nemen in de permanente collectie. Een voorproefje ervan staat al in de wisse lexpositie, een houten bank van de Ko ningin Juliana. „Gebouwd op een Vlissïngse werf, door Vlissingse mensen voor een boot die in Vlissingen voer en die nog lekker zit ook... Zo'n bank doet het leuk op inter net, maar het is nog veel leuker om erop te zitten." door René Hoonhorst TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders prijzen Terneu zen niet aan als ideale vesti gingsplaats voor een Holland Ca sino. De gemeenteraad heeft eerder besloten dat er buiten de twee bestaande gelegenheden voor gokspelen geen etablissementen mogen bijkomen. Als één van beide automatenhallen de deu ren sluit, mag er zelfs geen nieu we voor in de plaats komen, be paalde de meerderheid van de raad. „Het is dus niet aan mij om Terneuzen aan te bevelen als meest ideale vestigingsplaats voor een Zeeuws casino. De raadsleden hebben duidelijk aangegeven dat ze een uitsterf- beleid van gok- en kansspelgele genheden voorstaan. Dus voelt het college zich niet gerechtigd om een actief beleid te voeren om hier een casino naartoe te ha len", betoogt burgemeester J. Lonink. Driejaar De burgemeester bevestigt dat de Terneuzense Onafhankelijke Partij (TOP) zich al drie jaar sterk maakt voor vestiging van een Holland Casino. Ook na pu blicaties over de mogelijke komst van een Zeeuws casino en de kandidatuur van Goes en Middelburg trok TOP weer aan de bel. „Maar TOP is de enige fractie die er aandacht voor vraagt. De andere partijen hebben blijk baar niet veel op met de komst van een casino. Het is niet aan het college om, zonder opdracht van de raad, initiatieven te ne men", meldt Lonink. TOP-raadslid G. van Boom is diep teleurgesteld. Hij stelt dat een casino een sjieke, door de overheid gecontroleerde uit gaansgelegenheid is. „Heel wat anders dan een speelautomaten- hal dus. En het gaat ons ook niet alleen om het casino, maar om de mogelijkheid tegelijker tijd een hotel annex congrescen trum naar de streek te lokken. Samen zouden die voorzienin gen, die we nu nog in de regio ontberen, voor honderden ba nen kunnen zorgen. Banen die heel wat zekerder zijn dan de werkgelegenheid in de kassen. Ik kan me toch niet voorstellen dat andere fracties zo'n kans aan zich voorbij willen laten gaan." Van Boom stelt dat de ligging van Terneuzen ideaal is voor ves tiging van een casino. Het Bel gische achterland en 's zomers de toeristen aan de West- Zeeuws-Vlaamse kust bieden een grote potentieel aan klan ten, terwijl Terneuzen door de Westerscheldetunnel ook aan trekkelijk is voor publiek van de 'overkant'. Lonink geeft Van Boom gelijk, maar zegt nogmaals dat het Terneuzense college niet bij mi nister Donner of Holland Casi no gaat lobbyen als de raad daar niet uitdrukkelijk op dracht voor verstrekt. MIDDELBURG - De stadsgewestelijke brandweer Vlissingen/ Middelburg moest gistermiddag en -avond uit rukken voor drie brandjes in Middelburg. Vroeg in de avond kreeg de brandweer een melding van een woning brand in Park de Griffioen. Vermoedelijk had een elektri sche deken het bed van de bewoonster van een bovenwo ning in lichterlaaie gezet. De vrouw had de dekens al naar buiten gegooid. De brandweer heeft de brand nage blust en de woning en het trappenhuis geventileerd. De schade wordt geschat op tienduizend euro. Eerder op de dag rukte de brandweer uit voor een brandende bromfiets en schutting aan de Torentrans en een autobrand op de Reigersbergstraat MIDDELBURG - Een 53-jarige beroepschauffeur uit Sluiskil had met een dronkemansrit zijn baan op het spel gezet. Het rijbewijs mocht hij tot zijn opluchting houden. De Zeeuws-Vlaming kwam gisteren in Middelburg met de schrik vrij. Politierechter R. Lameijer wilde namelijk voor één keer rekening houden met het blanco strafblad van de verdachte door een geheel voorwaardelijke rijont zegging van negen maanden op te leggen. Ter compensa tie kreeg de di-ankrijder een (verhoogde) boete van 1.500 euro. De man veroorzaakte 13 juli in 's-Heerenhoek met zijn auto onder invloed van alcohol een eenzijdige aam-ij- ding. Een blaastest mislukte, zodat een bloedproef uit sluitsel moest geven over het alcoholpercentage. De man scoorde met 2,07 milligram hoog: vier keer zoveel alcohol als is toegestaan. De auto was vernield. De man merkte op dat hij ten tijde van het ongeval zonder werk zat, maar inmiddels weer werk heeft als vrachtwagenchauffeur. Officier van justitie G. Oosterveld eiste tien maanden voorwaardelijke rijontzegging en 1250 euro boete. KRUININGEN - Bij snelheidscontroles in Kruiningen en Tholen heeft cle politie verschillende automobilisten ge flitst, die zich niet hielden aan de maximumsnelheid. Op de N289 in Kruiningen reden tussen 13.30 uur en 15.45 uur 625 automobilisten langs, van wie er 33 te hard re den. Op de Postweg in Tholen passeerden tussen 11.00 uur en 13.15 uur 831 auto's. Vier wagens reden harder dan ter plekke is toegestaan. MIDDELBURG - Officier van justitie G. Oosterveld vond gisteren in Middelburg niet bewezen dat een 47-jarige in woner van Eede in een discotheek met een vuurwapen had gezwaaid. Politierechter R. Lameijer had eveneens geen aanwijzingen om de (ontkennende) verdachte schul dig te achten. Toch hadden vier jongens verklaard dat de Eedenaar 14 juli in de Cadzandse discotheek had ge dreigd met een vuurwapen. Twee van hen deden aangifte. De politierechter vond wel bewezen dat de man die dag messen bij zich had. Ook werd in zijn auto een namaakpis- tool gevonden. De verdachte werd hiervoor veroordeeld tot veertig uur werkstraf, waarvan de helft voorwaarde lijk. Raadsman J. van den Doel vroeg de strafpleiter zijn cliënt voor het nepwapen te ontslaan van rechtsvervol ging. „Het speelgoedwapen is door zijn zoontje op de ker mis gewonnen", zei hij. door Inqrid Huibers GOES - Mits de gemeenteraad in januari instemt, krijgt Stich ting Ambachtscentrum Goes 44.000 euro om het gebouw op het terrein van de Hollandsche Hoeve uit te breiden. Daarmee zou dan een einde komen aan het leuren met de bouwplannen dat al ruim tien jaar duurt. „We hebben jaren geleden al eens met burgemeester Blanken rond de tafel gezeten", zegt A. Dierkx, bestuurslid van Stich ting Ambachtscentrum Goes. „Ook met het vorige en het hui dige college van de gemeente Goes hebben we regelmatig ge sprekken gevoerd, maar er was nooit geld." Er is inderdaad geen apart potje voor het Ambachtscentrum, zegt verantwoordelijk wethou der S. van 't Westeinde. „Dat maakt het lastig." Dat er nu licht gloort aan de horizon, heeft volgens de wethouder te maken met de verwachting van een positief saldo na opmaak Van de jaarrekening over dit jaar. Dierkx, die zijn hele leven bouw kunde doceerde aan de Am bachtsschool, maakte een teke ning voor de uitbreiding. Een ruimte van ongeveer tachtig vierkante meter aan de achterzij de van het gebouw. De uitbouw zal worden inge richt als een museumwerkplaats waar een smederij en een wagen makerij in gevestigd kunnen worden. „Zelf ben ik wagenmaker/timmerman, maar in mijn huidige atelier van drie bij vijf meter heb ik niet echt de ruimte om goede demonstraties te geven", vertelt Dierkx. Hij zou bijvoorbeeld graag een ouderwetse boomzaagmachine opstellen. Ook verzamelde Dierkx in de loop der jaren een paar duizend stuks gereed schap, die hij graag wil laten zien. De totale verbouwing is nu be groot op 71.000 euro. Door zelf een deel van de bouw voor hun rekening te nemen, denken de vrijwilligers van het Ambachts centrum tussen de vijftien- en twintigduizend euro te kunnen besparen. Een huurverhoging van duizend euro in de maand le vert nog eens twaalfduizend eu ro op, waarna er nog ruim veer tigduizend euro voor de gemeen te over blijft. Tegelijk met de verbouwing van het Ambachts centrum wil het college van b en w tegemoet komen aan een ja renlange wens van Jeu de Bou- lesclub Le Bastion, die op het terrein van de Hollandsche Hoe ve een baan heeft. Die zou moe ten worden voorzien van een deugdelijk materiaalhok en een eigen toilet. De kosten daarvan worden, na aftrek van een bespa ring door zelfwerkzaamheid, ge schat op tienduizend euro. MIDDELBURG - In de Ontmoe tingskerk aan de Middelburgse Oosterscheldestraat vindt mor genavond de traditionele kerst nachtdienst plaats. De dienst be gint om 22.00 uur. MIDDELBURG - In de Nieuwe Kerk, onder de Lange Jan, is morgen een kerstnachtdienst met veel muziek. Zo laat brassband Onda kerstlie deren horen. De dienst start om 22.30 uur. De volgende morgen, eerste kerstdag, voeren kinde ren een kerstspel op. De cantorij zingt mee. STREEKACTIVITEITEN MIDDELBURG - Ontmoetingscentrum Griffioen, 19.00 - 23.00 uur: Inloop avond voor jongeren met onder meer tafelvoetbal en darts; VLISSINGEN - Coosje Buskenstraat/ Scheldeplein, 8.00 - 16.00 uur: Week markt; Open Hof, 9.00 uur: Hatha yoga en om 10.35 uur Power yoga; GRIJPSKERKE - Vereniginsgebouw aan de Kerkring, 15.30 - 16.30 uur: Be wegen voor 55+; OOST-SOUBURG Palazzolihuis Oran-, jeplein 41, 10.00 - 12.00 uur: Creatieve activiteiten; Palazzolihuis Oranjeplein 41, 14.00 - 15.30 uur; Ontmoetingsmid dag nabestaanden met kanker; VROUWENPOLDER Gereformeerde kerk, 20.00 uur: Kerstzangavond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17