zc tewakers houden buurt rustig Leguanen gedijen goed in Iguana Extraatje voor zieken en gehandicapten in Veere ^profil: Besluit over plaatsen windscherm op boulevard uitgesteld Engel gevonden Kinderopvang ingewikkeld? kinderfietsen met 50% korting OPRUIMING Fusie tussen zorginstellingen Ter Weel en Ganzestad Zeldzame octopus in visnetten Horeca Vlissingen langer open Borselse jeugd verdient aan bomen Cheque voor WarChild erlast Middelburgs Bagijnhof zo goed als voorbij ^0113-315649 iDZC.nl ïredactie@pzcn| JS31 4460 AA Goes «ntié-exploitatie: pnMidden-Zeeland: 0113-315520; «sVlaanderen: 0114-372770; JJl: 020-4562500. iderdag 23 december 2004 editie Walcheren Welnee, niet bij Kinderdagverblijf Sneeuwwitje, De helft van onze klanten regelt al jaren zelf z'n opvang Met één telefoontje weten ze waar ze aan toen zijn. Binnenkort worden ook ouders met een bedrijfsplaats eigen baas De meesten zijn dan nog goedkoper uit ook. kOm te weten wat onze opvang u volgend jaar kost hoeft u niet zelf te gaan zitten rekenen. Op onze website kunt u het gelijk zien. wwwkinderopvangzeelandnl BERGWEG 16 GOES 0113 - 232739 www.auping.nl Ooggetuigen -De eeuw: 'peens was jlles anders 'logsjaren in Jdelburg) 19,50 Doelwit dijk, kvrijdings- irama -ttapclle 17,50 Maar...! keerzijde van de niding 17,50 jmvond vanaf 17.30 uur grasseriemenul lonutencrèmesoep en dstuk scampi of gevulde padun en ijs*€ 12,50 of 10,00 (vegetarisch menu) '«veren: 0118 - 886 866 ^ag 29 december dX)-16.00 uur -jjtcsconcert De kleine Mozart *>r Sanne de Bakker ,)r kinderen van 8 tor 10 kkijk ook onze website eenmalige stunt! grote keuze alle leeftijden DE FIETSSPECIALIST V zusterstraat 24, middelburg tel. (0118) 61 24 10 zie website: www.profile-vandendriest.nl door Ab van der Sluis DOMBURG - Chronisch zieken en gehandicapten in de gemeen te Veere kunnen volgend jaar in aanmerking komen voor een te gemoetkoming van 250 euro per persoon tot een maximum van 400 euro per huishouden. De ge meente Veere bekijkt ook of het mogelijk is om een collectieve, aanvullende ziektekostenverze kering af te sluiten voor de mini ma. Sinds de invoering van de nieu we Wet Werk en Bijstand mo gen gemeenten mensen met een laag inkomen geen extraatjes meer geven in de vorm van bij voorbeeld een bijdrage in de con tributie van een sportclub. De wet maakt een aantal uitzonde ringen. Mensen die chronisch ziek of gehandicapt zijn en moe ten leven van een beperkt inko men, kunnen nog wel rekenen op financiële steun. Kosten Chronisch zieken en gehandicap ten maken meer kosten dan men sen die geen beperking hebben. Het gaat dan om kosten die ie dereen wel eens maakt, maar die een zieke of een gehandicap te (duidelijk) méér maakt dan een gemiddeld persoon. Te den ken valt aan hogere telefoonkos ten, een bloemetje voor de man- telzorger, extra kosten in ver band met klusjes in en om het huis of lidmaatschapskosten voor een belangenvereniging en/of patiëntenorganisatie. Volgens het Sociaal Cultureel Planbureau geven mensen met een beperking ongeveer twee maal zoveel uit aan ziektegerela- teerde kosten dan mensen zon der een beperking. Ook mensen met een chronische aandoening zijn duurder uit. De omvang van de kosten die zij moeten ma ken voor hun gezondheid ver schilt van persoon tot persoon Gemiddeld gaat het om 20 euro extra per maand, op jaarbasis is dat ongeveer 250 euro. Hoeveel mensen in aanmerking door Rob Paardekam GOES - Er lijkt geen einde te ko men aan het aantal fusies tussen zorginstellingen in Goes. Deze keer zijn het Ter Weel en de Zorggroep Ganzestad die de handen ineen slaan. De Zorggroep Ganzestad be staat zelf nog maar amper een jaar. Ze ontstond in 2003 na een fusie tussen 't Gasthuis en zorg centrum Randhof. Nu gaan bei- komen voor de bijdrage is onbe kend. Een voorzichtige schat ting van het gemeentebestuur komt uit op ongeveer tachtig personen. Dat zou de gemeente Veere twintigduizend euro kos ten. Aanvankelijk zouden ge meenten, die nog geen collectie ve aanvullende ziektekostenver zekering hadden afgesloten voor de minima, dat volgens de nieuwe wet ook niet meer mo gen doen. Via een amendement bracht de Tweede Kamer een wijziging aan. Middelburg en Vlissingen hebben al wel een dergelijke voorziening getrof fen. B en W van Veere bekijken nu of ook in de gemeente Veere een collectieve aanvullende ziek tekostenverzekering kan wor den afgesloten. Het college probeert de voorzie ning op 1 april volgend jaar in te voeren. de instellingen dus op in een nog groter geheel. Ook Ter Weel heeft niet stilgezeten. De stich ting, met zorgcentra in Goes en Krabbendijke, neemt per 1 ja nuari 2005 zorgcentrum Vrede- lust in Yerseke over. Ter Weel en Ganzestad hebben deze week een samenwerkingsovereen komst gesloten. Het doel is een fusie in de zomer van 2006. De stichtingen denken daarmee fi nancieel voordeel te behalen en betere zorg te kunnen leveren. (Advertentie) van de reepe zeeuwse almanak Lezen Die 42-jarige Middelburger leest zelden een boek. En leest hij een keerdan is het meteen een filosofisch epistel. De Middelburger ivas naar de bibliotheek gegaan, om in plaats van zijn wekelijkse be zoek aan de kroeg die avond eens met een boek op de bank te relaxen. Het boekwerk dat hij mee naar huis nam, trof hem zeer en tot zijn verbazing las hij het in één ruk uit. Trots deed hij zijn verhaal in j de kroeg waar een kameraad i toevallig hetzelfde werk had i gelezen. Zijn zeer belezen j vriend had aanzienlijk meer moeite met het filosofisch werk. Nadat de twee uitge breid inhoud, pagina's en om vang analyseerden, bleek waarom. De Middelburger kijkt volgende keer wel twee keer, voordat hij weer een jeugdversie meeneemt. YERSEKE - In de visnetten van de YER-138 van eigenaar Sinke is tussen de platvissen een zeldzame octopus gevon den. Onderzoek door Jan van der Veen, bioloog van Zeeaquarium Het Arsenaal in Vlissingen, heeft uitgewe zen dat het gaat om de Eledone cirrhosa, de zogeheten Kleine Kraak. Het dier is veertig centimeter groot. De Kleine Kraak lijkt veel op de Octopus vulgaris, de gewo ne octopus, die overigens alleen ten zuiden van het Ka naal voorkomt. Door het tellen van de rijen met zuignap pen kan het verschil tussen beide soorten worden be paald. De Kleine Kraak wordt in de Noordzee vooral aan de Engelse rotskusten aangetroffen. De octopus, die nu is gevonden, verkeert in goede conditie in het Zeeaquarium Het Arsenaal in Vlissingen. Het dier verblijft ter observa tie in een speciaal bassin. Morgen wordt de octopus over gezet in één van de aquaria, die door het publiek kunnen worden bekeken. VLISSINGEN - Voor cafés en restaurants in Vlissingen gelden in de komende kerstnacht en de oudejaarsnacht ruimere openingstijden. In de nacht van zaterdag 25 op zondag 26 december is de sluitingstijd van cafés en restau rants in Vlissingen verruimd naar 4 uur. Voor de nachtbe- drijven gelden sluitingstijden tot 5 uur. In de nacht van 31 december op 1 januari mogen de cafés, restaurants en nachtbedrijven openblijven zonder sluitingstijdstip. Voor zowel de kerst- als de oudejaarsnacht nieuwjaarsmor gen gelden wel voorwaarden. Na 2 uur mogen geen bezoe kers meer naar binnen met uitzondering van bedrijven met een nachtontheffing of een ontheffing als broodjes zaak. Voor de nachtbedrijven blijft gelden dat het éénrich- tingverkeer om 4 uur ingaat. HEINKENSZAND - De gemeente Borsele betaalt een hal ve euro per ingeleverde kerstboom aan de Borselse jeugd, die ze op woensdag 5 januari in elke kern, behalve 's-Hee- renhoek, kan inleveren. De gemeente wil voorkomen dat er van de oude bomen vreugdevuren worden gestookt en kan het versnipperde naaldhoüt bovendien goed gebrui ken in de plantsoenen. In alle kernen kunnen de bomen tussen 13.00 en 15.00 uur worden ingeleverd tegen 50 cent inzamelvergoeding. KOUDEKERKE - De Sea Sound Singers, die 3 juli een fancy-fair hielden op het parkeerterrein van Intratuin in Koudekerke, hebben daar 450 euro mee opgehaald. De op brengst gaat naar WarChild. ^ia Berkelder 0ELBURG - Het extra toe- in de studentenbuurt in dburg lijkt te werken, irerige maand lopen bewa rend in het Bagijnhof. over geluidsoverlast Bhaast niet meer voor. die gebeld kunnen worden als er sprake is van geluidsoverlast. „Tenminste één keer hebben we iemand persoonlijk op zijn ge drag aangesproken", vertelt Stu- dulski. „Die heeft spijt betuigd en beterschap beloofd. De uni versiteit zelf beoordeelt studen ten ook streng, op prestaties en op sociaal gedrag." De Roose velt Academy bevestigt het ver haal dat twee studenten niet meer terug mogen komen na de kerstvakantie. Woongoed wil het toezicht in de buurt de ko mende tijd langzaam afbouwen. „Het is natuurlijk Vrij kostbaar (500 euro per week. red.) om daar iemand te hebben rondlo pen. Op momenten dat wij in schatten dat toezicht niet nodig is. doen we het niet", aldus Stu- dulski. Tot eind januari is het be wakingsbedrijf op onverwachte momenten aanwezig. Overigens is het sinds vorige week vakantie op de Roosevelt Academy. Het eerste semester van het studiejaar is afgelopen, studenten wachten nog op de uitslag van hun tentamens. Veel bewoners van het Bagijnhof zijn al vertrokken. Eind januari beginnen de colle ges weer. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De bouw van een veertig meter lang en drie meter hoog stalen windscherm aan de Vlissingse boulevard is voor deze maand van de raads- agenda geschrapt. De raad zou het agendapunt vanavond be handelen, maar de raadsleden willen meer informatie over de onderzoeken die verricht zijn naar de gevolgen van de wind en geluidshinder van het wind scherm. „Uitstel betekent geen afstel", zegt H. van Dam van de gemeen te Vlissingen. „We werken er naar toe om het voorstel volgen de maand in de raad te behande len." De kosten voor het plan zijn geraamd op circa 850.000 euro. Daar hoort ook de inrich ting van het plein bij de Strand- veste en de Sardijntoren bij. De gemeente Vlissingen neemt onge veer 500.000 euro voor haar rekening, projectontwikkelaar Loostad BV de rest. Ook over die verdeling heerste onduide lijkheid onder de raadsleden. „We hebben die afspraak des tijds gemaakt met Loostad", zegt Van Dam. „Het wordt nu wel duurder, maar dat komt ook omdat de gemeente een mooi scherm wil. Het wordt geen gam mel schuttinkje, geen glazen wand, maar een roestvrijstalen, onderhouds vriendelijk kunst werk." Over de noodzaak wordt al jaren gesproken. Het scherm is nodig omdat de wind door de nauwe opening van de hoog-^ bouw wordt geperst; aan de ene kant de Sardijntoren, aan de an dere kant De Stx-andveste. Daar door is de verkeersveiligheid in het geding op de Kenau Hasse laarstraat en in de omgeving van de Leeuwen trap. De ge meente wil dat het werk voor het zomerseizoen is afgerond. (Advertentie) gued. de verhuurder van i3-ers in het Bagijnhof, het particuliere bewa- KÓrijf ingehuurd. „We Éarnu een maand mee be kt is ons eigenlijk heel ballen", zegt R. Studuls- x de woningcorporatie, swe begonnen zijn, is het si klachten vrijwel geheel ®en." In september ja omwonenden over stu- e die, vooral 's nachts, arerlast zorgden. De bewo- nn het Bagijnhof zouden k lallend over straat lo- k schreeuwen. Vooral op tg- en donderdagavonden kraak. Het nachtelijk toe leeft nog een ander voor- Studulski. „We we- exact wat er gebeurt [-buurt. We hebben ge er ook overlast van an- hebben nu een dui- beeld van wat terecht en is verweten aan Buurtbewoners telefoonnummer ge- een medewerker van pgoed. Die is buiten kan sen te bereiken. Op dat eer zijn de afgelopen ld2 klachten gemeld. Ver- lija er tijdens kantooruren me meldingen bij Woon- binnen gekomen. Studen- ielf hebben huis-aan-huis is bij bewoners bezorgd daarop telefoonnummers foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - Opa leeft nog en hij is on der een gelukkig gesternte geboren. „En zijn over-overgrootouders ook. We heb ben een wereldprimeur", zegt Ad Bom van reptielenzoo Iguana uit Vlissingen. „Ik weet zeker dat in gevangenschap niet eerder een zesde generatie groene legua nen is geboren. We gaan met vijftien jon ge leguaantjes proberen om de zevende generatie te laten uitkomen." In gevangenschap houdt het voor reptie len vaak op na de eerste generatie. Dat komt omdat het geen sinecure is om de juiste voedingssamenstelling te regelen en een goede vervanger te vinden voor daglicht. „We kunnen nu zeggen dat we de hagedissen onder ideale omstandighe den verzorgen. Haast alle eieren die we willen uitbroeden, komen ook echt uit." Dat was bij de voorouders van de babyle- guaantjes wel anders. Die legden in 1981 heel veel eieren ('van legsels van. 50 of meer staan we niet te kijken') en daarvan kwamen er maar zeven uit. De vader van het jonge kroost heeft een harem van zes vrouwtjes. Vier vrouwtjes hebben dit keer eieren gelegd. „We wil len niet meer leguanen uitbroeden omdat we ook nog ruimte moeten overhouden voor mensen die afstand van hun reptie len willen doen." In de vrije natuur begraven de leguanen hun eieren. Door zonnewarmte worden ze uitgebroed. Bij Iguana liggen de eie ren in een couveuse. De eieren worden uitgebroed bij een temperatuur tussen de 28 en 32 graden Celsius. De eerste vijf leguanen zijn gisteren uit het ei gekropen en wegen circa 12 gram en zijn zo'n 25 centimeter lang. Ze zijn gifgroen. Ze kunnen 15 tot 16 jaar wor den. De reptielenzoo is naar de groene legu aan vernoemd. Die heet Iguana iguana en leeft in Midden- en Zuid-Amerika. Ze kunnen twee meter lang worden. VLISSINGEN - Een gebeeldhouwde engel en leeuw zijn deze week gevonden bij het archeologische onderzoek in de Spuistraat in Vlis singen. Het zijn steunen geweest voor bijvoorbeeld een dakgoot. Omdat de engel en leeuw forse afmetingen hebben, moeten ze af komstig zijn van een groot gebouw. De stijl en de versieringen ver wijzen naar de periode rond 1600. De archeologen denken dat het restanten zijn van het oude stadhuis, dat rond 1600 werd gebouwd aan de Grote Markt, in de buurt van de Spuistraat. Het stadhuis werd 14 augustus 1809 vernietigd in de oorlog met de Engelsen. Een andere mogelijkheid is dat de vondsten afkomstig zijn van de kleine kerk, die in de Kerksteeg stond. foto Lex de Meester Een pasgeboren leguaan met zijn moeder in reptielenzoo Iguana.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15