H ^N-vredesmissie naar Congo Gegijzelde Franse journalisten vrijgelaten Geen direct bewijs in zaak tegen Britse ex-minister Blunkett Miljoenenbuit bij overval Belfast SUPER WINTERSALE vanaf vandaag 50% KORTING 10% KASSAKORTING Communisten herdenken geboortedag Stalin EU op schema met beperken CO, Australië vreest kamelenplaag Guebuza president Mozambique Zesde deel Harry Potter klaar Mysterieuze schoonmaak op Mars Hulporganisatie haalt personeel weg uit Darfoer Spaanse imam moet voor straf grondwet leren amer wil hulp Rwanda opschorten wegens betrokkenheid bij conflict anslag op isisVS Mosul: I doden Kleinste baby doet het goed ijsseldijk modes domburg men's fashion OP DE GEHELE COLLECTIE Ooststraat 2, tel. 0118-584303 MOSKOU - Een oudere vrouw laat haar tranen de vrije loop, nadat ze bloemen Kremlin in Moskou. Russische communisten herdachten gisteren dat Stalin 125 heeft gelegd op de gedenksteen van de Russische dictator Josef Stalin, naast het jaar geleden werd geboren. foto Sergei Chirikov/EPA woensdag 22 december 2004 BRUSSEL - De EU en de meeste lidstaten liggen op sché ma met het beperken van het broeikasgas CO,. De Europe se Commissie heeft dat gisteren gemeld. De gemiddelde uitstoot in Europa is nu 9 procent lager dan in 1990. Dat is zelfs beter dan het zogeheten Kyo- to-doel van 8 procent rond 2010. West-Europese landen liggen met 2,9 procent nog achter bij de meeste Oost-Eu- ropese landen. Verwachting is dat West-Europa uitkomt op gemiddeld 8,6 procent in 2010. De verbrandingsgassen CO_, (kooldioxide) zijn een van. de oorzaken dat de aarde steeds warmer wordt. De overheid probeert het gas te beperken door schonere motoren en fa brieken te*stimuleren. ANP ALICE SPRINGS - In Australië groeit de vrees voor een kamelenplaag. De autoriteiten waarschuwen dat het aan tal kamelen over acht jaar tot een miljoen zal stijgen. Oorzaak is een dramatische daling van de export naar Brunei, Maleisië en het Midden-Oosten. Vorig jaar gingen nog 3000 kamelen weg, dit jaar slechts 250. De kamelen- boeren kampen met een tekort aan geschikte schepen voor het vervoer. Daarnaast laat de bouw van een abat toir in Alice Springs op zich wachten, meldde het Japanse persbureau Kyodo gisteren. Australië heeft de grootste kuddes wilde kamelen ter wereld. ANP MAPUTO - De regeringskandidaat Armando Emilio Gue^ buza heeft in Mozambique de presidentsverkiezingen ge wonnen die eerder deze maand werden gehouden. Dat maakte de Nationale Kiescommissie gisteren bekend. Volgens de definitieve uitslag heeft Guebuza bijna 64 pro cent van de stemmen gekregen. Zijn voornaamste rivaal Afonso Dhlakama, een voormalige rebellenleider, behaal de 32 procent. Guebuza volgt zijn partijgenoot Joaquim Chissano op, die achttien jaar president was. ANP/AFP/RTR LONDEN - Het zesde boek over de tovenaarsleerling Har ry Potter, van de Britse schrijfster J.K. Rowling, ligt van af 16 juli volgend jaar in de winkels in Groot-Brittannië. Dat heeft de uitgever gisteren bekendgemaakt. Het boek heet Harry Potter And The Half-Blood Prince. Rowling liet eerder weten dat er in totaal zeven delen ko men. ANP/AFP LONDEN - Een nog onverklaard fenomeen heeft ervoor gezorgd dat een ruimterobot op Mars ineens veel beter presteert. Dat heeft het tijdschrift New Scientist gisteren gemeld. Volgens het blad heeft 'iets of iemand' de afgelopen tijd meermalen de Amerikaanse ruimterobot Opportunity schoongemaakt en afgestoft. Daardoor werkt de robot weer op volle kracht. Enige tijd geleden viel de helft van de kracht uit door de hevige stofvorming op Mars. De twee robots Opportunity en Spirit doen voor de Nasa on derzoek op de rode planeet. ANP/RTR van onze redactie buitenland LONDEN - Een onderzoek naar vermeend ambtsmisbruik door de vorige week afgetreden Brit se minister van Binnenlandse Zaken David Blunkett, heeft geen duidelijkheid kunnen bren gen over de vraag of hij wel of niet schuldig is. Dat meldde de omroep BBC gisteren. Blunkett zou zijn positie hebben misbruikt om het kindermeisje van zijn voormalige minnares LONDEN - De Britse hulporga nisatie Save the Children haalt haar 350 medewerkers uit de Soedanese provincie Darfoer, omdat in die regio de afgelopen twee maanden vier personeelsle den zijn vermoord. Dat heeft di rectielid M. Aaronson gisteren gemeld. Aaronson zei dat Save the Child ren haar medewerkers niet kan blijven blootstellen aan de on aanvaardbare risico's die ze in Darfoer lopen. Anderhalve week geleden von den twee Soedanese hulpverle ners van de organisatie de dood in Darfoer, toen hun voertuig werd beschoten. Save the Child ren is een van de belangrijkste distributeurs van voedsel in de provincie in het westen van Soe dan. Het vredesoverleg over de Soe danese regio Darfoer, dat onder toezicht van de Afrikaanse Unie (AU) plaatsvindt in de Nigeri- aanse hoofdstad Abuja, is ge schorst tot januari. Dat staat in een gezamenlijke verklaring van de Soedanese re gering en de rebellen, die de AU gisteren naar buiten bracht. ANP/RTR/ AFP met spoed aan een verblijfsver gunning te helpen. Uit het on derzoek, onder leiding van oud-topambtenaar Sir Alan Budd, blijkt dat de aanvraagpro cedure wel degelijk versneld werd na tussenkomst van een medewerker van Blunkett, maar dat er geen bewijs is dat de ex-minister daarvoor opdracht heeft gegeven om zijn ex-gelief de Kimberly Quinn te helpen. „Ik denk dat er twee mogelijkhe den zijn. De heer Blunkett wilde een speciale behandeling voor het kindermeisje van mevrouw Quinn, of hij wilde de zaak ge bruiken om aan te tonen hoe traag de immigratiedienst LND werkt", aldus Budd in zijn rap port. „Ik heb geen direct bewijs dat me in staat stelt te kiezen tussen beide mogelijkheden", voegde hij eraan toe. De aanvraag van het kindermeisje nam 52 dagen in beslag, 120 minder dan ge bruikelijk. De suggestie dat het ministerie van Binnenlandse Zaken ge tracht heeft de zaak in de doof pot te stoppen, wees Budd van de hand. Hij zei geen aanwijzingen te heb ben gevonden dat er bewijsmate riaal moedwillig is vernietigd, zoals sommige Britse media heb ben gesuggereerd. Blunkett liet gisteren weten de bevindingen van de commis- sie-Budd volledig te aanvaar den. „Dat zijn bevindingen af wijken van mijn eigen herinne ring, komt omdat ik mij sommi ge details simpelweg niet goed kan herinneren", aldus de gewe zen bewindsman. Blunkett, een vertrouweling en persoonlijke vriend van premier Tony Blair, trad vorige week af als minister wegens de affaire. Hoewel hij volhield niet illegaal te hebben gehandeld, vond hij dat de zaak het imago van de re gering te veel schaadde. Hij werd opgevolgd door minis ter van Onderwijs Charles Clar ke. ANP (Advertentie) jrcprHpnk van den Boom BARCELONA - De Spaanse naam Mohamed Kamal Musta- [3moet van de rechter een cur sus van zes maanden volgen om jeSpaanse grondwet en de al- Jïtnene verklaring van de Rech- jflvan de Mens te bestuderen. Bestraf is hem opgelegd omdat Bij een boekje had geschreven waarin hij uitlegt hoe je vol gens de moslimtraditie vrou wen moet slaan. Het oordeel van de rechter heeft bij de Spaanse vrouwenorganisaties tot felle verontwaardiging ge leid. In eerste instantie was de imam door een rechter in Malaga ver oordeeld tot vijftien maanden gevangenisstraf en een geldboe te. In hoger beroep heeft een rechter in Barcelona geoor deeld dat de imam geen gevaar vormde voor de samenleving en dus niet naar de gevangenis hoeft. In plaats daarvan werd hij verplicht tot het volgen van de studie. Imam Kamal, die werkzaam is in de Zuid-Spaanse badplaats Fuengirola, kwam twee jaar ge leden in opspraak door hel schrijven van het boek 'De vrouw en de islam'. Daarin gaf hij een 'moderne versie' van wat de koran bedoelt met het straffen van vrouwen. Hij om schreef gedetailleerd hoe de man zijn vrouw kan slaan zon der zichtbare sporen achter te laten. De rechter oordeelde dat het boek aanzet tot geweld. De imam, die al drie weken vast zat, werd onder gejuich van zo'n tweehonderd gelovigen, die zich voor de gevangenis poort in Malaga hadden verza meld, vrijgelaten. Een dochter van Kamal zei dat ze deze be slissing wel had verwacht om dat ze 'gelooft in de rechtvaar digheid'. GPD eer record #r haven a Antwerpen IÏÏERPEN - De haven van Iwerpen heeft in 2004 een re- koeveelheid goederen ver- overslag groeide met 6 pro- I tot 150 miljoen ton. Het hl containers nam met 11 ent toe, aldus het havenbe- gisteren. serpen blijft daarmee de op ca grootste haven van Euro- ca Rotterdam. De Belgische mstad brak door de sterke i ook records in voorgaande i.MP onze redactie buitenland OEL - Bij een aanslag op Amerikaanse legerbasis in il zijn 24 doden gevallen, te zestig mensen raakten Md. Hoeveel Amerikaanse ■aireu zijn omgekomen is liet hekend. Üunchtijd werden mortier en en raketten afgevuurd eetzaal van de basis Camp Egelegen ten zuidwesten fosul. In de regio zijn 8500 'iaanse militairen gele- felag is, in een verklaring 5 islamitische website, op hoor het Leger van An sar tea. Deze militante Iraak- tepenng doodde een aantal iarsin Irak en eiste eerder op tegen de door de tenen geleide troepen- t De groep zou banden AlQaeda hebben. - de op twee na grootste Irak, was de afgelopen fihet toneel van geweld. -:sch-Arabische opstan- P zochten er hun toe- te een grootscheeps Ame- 5-iraaks offensief in Fal- •fóipaar honderd kilome- E zuiden van Mosul. Een de Iraakse politie in •üoegop de vlucht na aan- 'van opstandelingen. In d bestaan ook spanningen Koerdische en Arabische tas. r in Mosul vond 1 °P het moment dat de premier Tony Blair een ^gsbezoek bracht aan j^-In de zwaar beveiligde Zone van de Iraakse «ad sprak hij met de premier Allawi. Blair dat, ondanks de aan- Fhak, de verkiezingen doorgaan voerden Amerikaanse luchtaanvallen uit Hit. Daarbij kwamen de eerste berichten vier r°m en raakten zeven ge- westen van Bagdad, 6 waar Amerikaanse hoepen al langer een en te maken aan de ran s°ennitische opstan- D/RTR fMiaredactie buitenland Bjia - De Verenigde Naties L-fn enkele honderden vredes taken naar het oosten van Democratische Republiek jgo, waar tienduizenden men gde vlucht zijn geslagen iroevechten tussen bewapen- poeperingen. Dat hebben «flonarissen van de VN giste- igezegd. EÏN-medewerker zei dat de jsïer tweehonderd militai- t worden verplaatst van het J iet Ituri in het noordoosten I ;Congo naar de steden Ka- iijayonga en Lubero. j jun zijn ongeveer vierdui- d militairen van Monuc, de jussie in Congo, gestatio- <i In de grensstreek met ada vechten regeringstroe pen tegen talrijke rebellenbewe gingen. De opstandelingen be strijden elkaar ook onderling. Verder beweren de regering in Kinshasa en functionarissen van Monuc dat militairen uit Rwanda in het gebied actief zijn. Deze militairen zouden over de grens op Rwandese Hu- tu-rebellen jagen. Door de jongste gevechten in Congo wankelt een bestand dat een einde maakte aan een bloedi ge, vijf jaar durende strijd in het oosten. Door dat conflict raak ten 2,5 miljoen mensen ont heemd. Een aanzienlijk deel in de Twee de Kamer van PvdA, LPF, GroenLinks en D66 wil Rwanda dreigen met het opschorten van de ontwikkelingshulp als Rwan dese militairen inderdaad acties uitvoeren in het oosten van het buurland. Maar volgens minister Bot (Bui tenlandse Zaken) zijn er alleen aanwijzingen van Rwandese be trokkenheid en geen bewijzen. Bovendien heeft de Rwandese re gering een eerdere dreiging met militair ingrijpen in het oosten van Congo ingetrokken en wordt nu een vreedzame oplos sing bepleit. ANP/RTR door Henk Glimmerveen PARIJS - „Met immense vreug de kan ik u meedelen dat Christi an Chesnot en Georges Malbru- not zijn vrijgelaten." De overgelukkige Franse pre mier Jean-Pierre Raffarin beves tigde gisteren in de Senaat wat het Arabische televisiestation Al Jazeera kort daarvoor al had gemeld. Aan de gijzeling van de twee Franse journalisten was na ruim vier maanden gevangen schap een einde gekomen. Het was de langste gijzeling van westerse gevangenen in Irak tot nu toe. Vandaag zouden de bei de verslaggevers al in Frankrijk aankomen, zo deelde een woord voerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken mee. Thierry Chesnot, de broer van Christian, verklaarde gister avond van de Franse overheid te hebben vernomen dat de beide (Advertentie) journalisten op dat moment al in de Jordaanse hoofdstad Am man waren. Chesnot (37) en Malbrunot (41) werden op 20 augustus samen met hun Syrische chauffeur Mo hammed al Joundi door gewa pende leden van de groepering Iraaks Islamitisch Leger gevan gen genomen. Ze waren toen op weg naar Najaf voor het maken van repox-tages voor verschillen de Franse media. De chauffeur wex'd vorige maand in Fallujah vrijgelaten. Hoofddoekjes Vrij snel na de ontvoering van de twee journalisten eiste het Is lamitisch Leger dat Frankrijk CHICAGO - Een baby'tje dat bij de geboorte niet meer woog dan een blikje cola of een mo bieltje mag het ziekenhuis, na drie maanden, binnenkort verla ten. Volgens haar artsen is Rumaisa het kleinste baby'tje ooit dat is blijven leven. Dat heeft de Hin dustan Times gisteren gemeld. Het meisje kwam half april met een keizersnee ter wex-eld, bij een zwangerschap van 26 we ken. De moeder leed aan te hoge bloeddruk. Rumaisa woog bij de geboorte 243,80 gram en was 24,8 centimeter lang. De zuige ling die toe dan toe te boek stond als het lichtst bij de ge boorte, woog bijna 37 gram meer. De baby doet het zo goed, dat ze vermoedelijk begin janua- xï naar huis mag. Rumaisa weegt nu 1,2 kilo. Ook met haar tweelingzusje Hi- ba gaat het goed. Zij woog 567 gram bij de geboox-te. ANP/DP A de wet op de hoofddoekjes zou intrekken. De wet verbood met ingang van het nieuwe school jaar het opzichtig dragen van re ligieuze uitingen op de openba- re scholen, zoals islamitische hoofddoekjes, joodse keppeltjes en katholieke kruizen. Frank rijk heeft van het begin af aan geweigerd aan die eis te vol doen. De gijzeling van de beide journa listen is door de Franse pers vier maanden lang in het nieuws ge houden, ook al was er niet altijd wat te melden. Over de gezond heidstoestand van de twee jour nalisten is niets bekend. GPD Een politieman bewaakt de zij-ingang van de Northern Bank in Belfast. foto Paul McErlane/RTR van onze redactie buitenland BELFAST - Bankrovers hebben gisteren miljoenen buitgemaakt bij een overval in het centrum van het Noord-Ierse Belfast. Vol gens de Britse zender SkyNews gaat het om 30 miljoen Britse pond (44 miljoen euro). De politie heeft een groot team op de zaak gezet. De buit is zo groot omdat de bank geld distri bueert aan alle filialen van de Northern Bank. Bovendien zat de kluis vermoedelijk behoor lijk vol, zo in de week voor kerst, als alle bedrijven hun in komsten in bewaring hebben ge geven. Verder is de bank een sorteer- en distributiecentrum voor nieu we bankbiljetten. De politie houdt er rekening mee dat bendeleden in de nacht van maandag op dinsdag al en kele hoge functionai'issen van de bank in hun eigen huizen heb ben gegijzeld om informatie over de kluis los te krijgen. De bank zelf heeft alleen beves tigd dat er een overval is ge weest en dat de politie een on derzoek heeft ingesteld. De Northern Bank heeft 95 filia len. ANP Yerseke - Lepelstraat 1 - Tel. 0113-571539

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5