De 65-plusser voelt zich melkkoe PZC De fans van Bush in Ochiltree hebben de overheid niet nodig PZC Tevredenheid over EU-voorzitterschap Het netwerk rond de Iraakse Zorro AOW-advies van de SER leidt tot onrust bij ouderen Niets doen leidt tot veel te hoge premies voor werkende 22 december 1954 woensdag 22 december 2004 De kosten van de AOW verdub belen de komende 35 jaar. Ze ex ploderen, net zoals dat geldt voor het aandeel van ouderen in de totale bevolking. Er worden minder kinderen geboren en de ouderen leven langer; elke tien jaar kruipt de gemiddelde leef tijd bij overlijden een jaar om hoog. Gaan 65-plussers straks noodgedwongen meebetalen aan de financiering van de AOW? door Gert van Harskamp en Maurice Wilbrink Twee keer in de week gaan ze trainen in een fitnesscen trum. Niet alleen om de condi tie op peil te houden. Na de trai ning kan tijdens een bak koffie ook even de wereldproblema tiek besproken en vooral ook op gelost worden. Loe (81), Jan (80) en Puk (77) komen na hun inspanningen bij elkaar aan de koffietafel in de kantine. Loe en Jan, beiden in sport- broek, zijn al volop in gesprek als Puk aanschuift. „Schanda lig", roept Loe over het plan om ouderen met een pensioen AOW-premie te laten betalen. „Ja, het is gewoon diefstal", be aamt Jan. Hun gezichten lopen rood aan van opwinding. Vooral als Puk zich met het gesprek bemoeit en een andere mening blijkt te heb ben dan de twee tachtigers. „Waarom schandalig? Iemand moet toch die dure AOW opbren gen? Dan vind ik het logisch dat ouderen moeten meebetalen. Ze ker als zij een pensioen heb ben." „Wat zeg je nou", roepen Loe en Jan in koor. „Dat kun je niet me nen Puk", vervolgt Jan. „Je hebt al betaald voor de AOW. Je hebt je hele leven lang gewerkt en premie betaald. Dan is het toch diefstal als zij je nu korten op een uitkering waarvoor jij je he- ke leven premie hebt betaald?" -„Weet je wat het probleem is?", legt Puk rustig uit. „Dat er steeds meer ouderen komen en •dat we met zijn allen veel te oud worden. Als al die mensen een fatsoenlijk inkomen moeten heb-' ben, zullen er mensen moeten zijn die ervoor betalen. De huidi ge regels zijn bedacht toen we niet ouder werden dan een jaar of zeventig." Loe en Jan waren directeur en genieten een fors pensioen. Puk houdt er naast zijn kleine pen sioen nog een sigarenwinkel op na. Dat juist hij wil bijbetalen, gaat er bij de twee voormalige managers niet in. Maar de feiten geven Puk gelijk: de werkenden dreigen op termijn te bezwijken als ze alle lasten moeten opvan gen voor de 65-plussers: het pre pensioen, de zorgkosten, een welvaartsvast pensioen en de AOW. Bij een sterk groeiende bevol king zijn stijgende AOW-uitga- ven niet erg. Dat was het per spectief bij de invoering van die voorziening, in 1956. Er werden zoveel kinderen geboren - de ba byboomers - dat er op de lange re termijn voldoende werken den zouden zijn om de ouderen te onderhouden. Maar de baby boomers gaan nu geleidelijk aan met prepensioen en ze hebben voor veel minder kinderen ge zorgd. SER-advies Op al die terreinen wordt nu in gegrepen, of worden maatrege len gepland. Het SER-advies om ouderen geleidelijk steeds meer mee te laten betalen aan de AOW, past daarin. In de toe komst zou de AOW geheel uit de belastingmiddelen betaald moe ten worden, waardoor iedereen met een inkomen, ongeacht zijn leeftijd, bijdraagt. De eerste hakken zijn meteen in het zand gezet: vooral de belan genbehartigers van hogere inko mens vrezen dat hun achterban straks het voorrecht van lage be lastingtarieven kwijt is, als de 65-jarige leeftijd is bereikt. „Als ik dit had geweten, had ik die premie liever afgedragen voor een particuliere ouder- domsverzekering", stelt Loe. „Dan krijg ik er meer voor terug dan dat ik nu krijg. Nu nemen zij gewoon mijn uitkering af. Het heeft helemaal niets meer met solidariteit te maken." GPD door Hetty van Rooij Tientallen camera's lopen, een zaal vol Europese journalisten zit klaar. EU-voorzitter Balkenende be gint achter de tafel aan zijn inleiding in het Nederlands en krijgt uit de zaal meteen de vraag toegeroepen of het misschien ook in het Engels mag. Hij leunt ontspannen en zonder een spoor van zenu wen achterover. „Als ik straks problemen krijg in het Nederlandse parlement, mag ik dan op uw steun reke nen?" Balkenende is tevreden, als hij voor het laatst als EU-voorzitter alle ogen óp zich gericht weet. De Europe se Unie is bezig afscheid te ne men van het Nederlandse voorzitterschap, al duurt dat formeel nog tot 31 december. Maar het is mooi geweest. Eind deze week verdwijnt het Nederlandse logo uit de Brus selse vergaderzalen, om plaats te maken voor dat van Luxemburg, het land dat van af 1 januari de fakkel over neemt. Deze week nog een paar laat ste bijeenkomsten, dan is het voor overwerkte Nederlandse ambtenaren tijd om aan va kantie te gaan denken. Een di plomaat in Brussel, die vanaf 1 juli onafgebroken in touw was, maakte thuis de af spraak dat hij gedurende het hele voorzitterschap was vrij gesteld van alle gezinstaken. „Ik ben geen avond voor tien uur thuis geweest." Hij maakt een klein rekensomme tje: er zijn zo'n honderdvijftig Europese ambtelijke werk groepen, en er is de afgelopen zes maanden alles bij elkaar zo'n vierduizend keer onder Nederlands voorzitterschap vergaderd, dus reken maar uit hoe hard er is gewerkt." Maar was het de inspanning waard? Wat is er eigenlijk be- i'eikt? Tijdens de Europese top van het afgelopen week einde kregen de aanwezige journalisten een keurig over zicht van de verdiensten van het Nederlands voorzitter schap, variërend van een meerjarenprogramma voor Justitie en een nieuwe drugs strategie tot afspraken ter be vordering van de kustvaart en de vereenvoudiging van de administratieve lasten. „Am bitie en gevoel voor de reali teit", was het uitgangspunt, vertelde Balkenende gisteren tegen het Europees parle ment. Wat Nederland van plan was, is afgerond - inclu sief het aanzwengelen van een discussie over de vraag wat Europeanen nou eigen lijk bindt en hoe Europa er in de toekomst uit moet zien. Een groot deel van wat Neder land het afgelopen halfjaar op zijn bord kreeg, viel onder de categorie 'lopende zaken' en haalde nooit de publiciteit. „Vaak is het al van belang dat je zorgt dat er niks ver keerd gaat", zegt een diplo maat. Sturing Maar een voorzitterschap moet ook zorgen voor de poli tieke sturing van de Europese Unie. In de afgelopen maan den kreeg Nederland regelma tig het verwijt dat de voorzit ter 'onzichtbaar' wasbijvoor beeld toen het Europees parle ment de nieuwe Europese Commissievoorzitter José Ma nuel Barroso op de knieën dwong. Maar Balkenende had ook ge luk. Barroso, de nieuwe voor zitter van de Commissie, is zijn dikke vriend en speelde aan zijn zijde een actieve rol in de strijd om het Turkse lid maatschap. Vanaf het begin was duidelijk dat de kwes- tie-Turkije de toetssteen van het Nederlandse voorzitter schap zou worden, hoe hard er vanuit Den Haag ook geroe pen werd over het belang van alle andere prestaties. Als de onderhandelingen het afgelopen weekeinde waren stukgelopen- en dat heeft maar een haartje gescheeld - dan zou het Nederlandse voor zitterschap als 'mislukt' de Europese vergetelheid zijn in gegaan. Nu is, met dank aan Schöder, Blair en Chirac die op het laatste moment een handje toestaken om de Turkse pre mier Erdogan over de brug te trekken, een vrij onzichtbaar Nederlands voorzitterschap met succes afgerond. GPD Twee keer in de week gaan ze trainen in een fitnesscentrum. Loe en Jan zijn niet te spreken over het plan om ouderen met een pensioen AOW-premie te laten betalen. Puk is positiever gestemd over het SER-advies. foto Koen van Weel/GPD Niets doen aan de stijgende kosten van de vergrijzing, leidt tot absurd hoge AOW-premies voor de beroepsbevolking. Komend jaar betalen werknemers 17,9 pro cent AOW-premie over hun inkomen tot een maximum van ruim 30.000 euro. Zou dat gaandeweg verdubbelen, dan houdt de gemiddelde werkende geen cent meer over voor het opbouwen van zijn aanvullend pen- Ingrijpen dus! Een van de manieren is het verder opvoeren van het aantal werkenden, zodat meer draagvlak ontstaat voor het in stand houden van het basispensioen. Wer ken tot het 65-ste levensjaar zal weer steeds normaler worden. Toch is dat niet genoeg. De SER zinspeelt in zijn advies naar een nog drastischer maatregel: het verhogen van de pensioengerechtigde leeftijd naar bij voorbeeld 67 jaar. Twee jaar uitstel van AOW maakt de finan ciering van deze voorziening duidelijk goed koper. Werkenden betalen immers twee jaar langer AOW-premie. Maar dat is geen sim pele optie: wie toch met vervroegd pensioen wil of moet, zal twee dure jaren extra bij el kaar moeten sparen. De hervorming van vut/prepensioen maakt de kosten van eer der stoppen met werken duidelijk, en op nieuw twee extra jaren financieren zal voor de meesten onbereikbaar zijn. Het minst waarschijnlijke alternatief is een geleidelijke verlaging van de AOW-uitke- ring. Dat is electorale zelfmoord, weet men aan het Binnenhof, dus dat komt er niet van. Wel komen er steeds meer ouderen met goe de tot zeer goede aanvullende pensioenen. Zij behouden de AOW, waarop de opbouw van hun aanvullend pensioen is gebaseerd, maar hebben de uitkering hard nodig. Elke oplossing voor het creëren van een toe- komstbestendige AOW komt uiteindelijk toch ook weer bij hen uit. GPD Progressief Amerika ziet in Ge orge W. Bush een arrogante leu genaar en falende president maar een groot deel van het Amerikaanse volk gelooft in hem. Een reportage uit Ochil tree county, het district met het hoogste percentage Bush-stem- mers in de VS: 92 procent. door Ans Bouwmans Ochiltree county is het soort streek waar bussen met Ja panse toeristen stilhouden om een blik te werpen op het uitge strekte niets. Grote vlakten met graan en gras, af en toe onder broken door tekenen van de lu cratieve gaswinning. De leegte maakt het terrein bij uitstek geschikt voor enorme, open rundermesterijen die een uur in de wind stinken. Hier wo nen mensen die weinig opheb ben met betutteling. Ze kunnen wel voor zichzelf zorgen en heb ben geen hulp van de overheid nodig, nee dank u. „En dat zie je terug in het stemgedrag", zegt Dana Donahue, voorzittervan de Kamer van Koophandel in Perryton, de enige plaats van enige betekenis in Ochiltree county. Donahue en haar medebewo ners in deze streek in het uiter ste noorden van Texas kwamen vorige maand als trouwste aan hangers van president George W. Bush uit de bus. „Ja, Ochil tree County scoorde het hoogst, en daar zijn we trots op. Dit is echt Republikeins land. En Bush komt uit Texas, dat zorgt voor extra loyaliteit." Het lijkt er soms op dat George W. Bush op aarde is gezet om li beralen gek te maken - 'en daar slaagt hij briljant in' - maar het is onmiskenbaar dat de presi dent zijn stempel heeft gedrukt op de Verenigde Staten, aldus John Podhoretz in zijn boek 'Bush Country'. „We leven in het Land van Bush." En dat is een land met een agressieve bui tenlandse politiek, flink verlaag de belastingen en een verande ringsgezinde 'doe ik' president die heldere taal spreekt. Dat spreekt de mensen in Ochil tree county aan. „Wij zijn van nature Republikeins", meent Da vid Scott, advocaat en voorzit ter van de Republikeinse partij in Perryton. „We geloven in de de VS. heiligheid van het leven, tradi tionele gezinswaarden, lage be lastingen en een beperkte rol voor de overheid." Zelfs als je het niet eens bent met wat Bush zegt, weet je in ieder geval dat het recht uit zijn hart komt, meent Donahue. Hij zadelt je niet op met een hoop onzin, hij zegt hoe hij erover denkt, aldus Jim Hudson, die Bush persoon lijk leerde kennen toen die nog in Midland woonde. Doeners Perryton is een bloeiend stadje, met een voor Amerikaanse be grippen levendig centrum. Het is honderdzestig kilometer rij den naar een echt grote stad. Er wonen bijna achtduizend men sen en er zijn 34 kerken. Bezoe kers worden opgewekt begroet met de mededeling dat ze het 'graanhart van de natie' betre den. Ondanks alle couleur loc ale heeft het zelfs een trendy kof fiebar, gedreven door een Lati no immigrant. Plet zijn doeners hier, zegt Donahue. Is er een ho geschool nodig om het arbeids potentieel te trainen of een ge bouw voor de Kamer van Koop handel, dan zorgen de inwoners zelf dat het benodigde geld bij elkaar wordt gebracht. En geluk kig komt er behoorlijk wat on roerend goedbelasting binnen dankzij de olie- en gasreserves onder de grond. Het leven in Perryton is geba seerd op de drie f's. „Faith, fami ly en freedom", zegt Scott. Ge loof, gezin en vrijheid. Die stevi ge Republikeinse signatuur heeft ervoor gezorgd dat de De mocratische partij in 2002 zijn boeltje kon pakken in Perryton en niet eens meer iemand kandi daat stelde voor het plaatselijk bestuur. En dan te bedenken dat de Republikeinse partij voor 1960 niet eens aanwezig was in Ochiltree county, zegt Hudson, uitgever van nieuwsblad de Per ryton Herald. De onvrede over de Democrati sche partij is volgens Hudson ontstaan omdat de Democraten alle problemen wilden oplossen via de overheid. „Overstromin gen? Ga naar de overheid. Re gels en wetten, de overheid ver telt je hoe je moet leven. Daar staan de Democraten voor." De overwinning van Bush luidt een nieuw tijdperk in voor de VS, meent Hudson. „De mensen zijn de Democraten zat. Ze willen niet meer al die regels en de ho- door Annia Ciezadlo Zes weken lang namen Amerikaanse soldaten het soennitische bolwerk Fal- lujah onder vuur om de har de kern van het Iraakse ver zet tot overgave te dwingen - en hun vermoedelijke leider Abu Musab al Zarqawi gevan gen te nemen of te doden. Maar Majid en Sadi Ahmed Pire, Koerdische geheim agenten, zeggen dat al voor dat het bolwerk vernietigd was, de opstandelingen zich over het land verspreid had den, om tientallen kleine cel len te vormen. Deze cellen hebben zich tot doel gesteld de veiligheid te verstoren in de aanloop naai de verkiezingen op 30 januari 2005, ook als Al Zarqawi ei- niet is om hen leiding te ge ven. Een terrein-cel bestaat uit twee tot drie personen. El ke cel heeft zijn eigen .'emir', leider. Hij is degene met be slissingsbevoegdheid en geeft de opdracht tot aanslagen. De meeste cellen communice ren per internet. De agenten, die tientallen opstandelingen 'ondervraagd hebben, zeggen dat de Iraakse en Amerikaan se troepen een veel groter te genoffensief moeten starten, willen ze Al Zarqawi en zijn volgelingen te pakken krij gen. „Men moet verder kijken en zich niet slechts concentreren op een of twee zware offensie ven", zegt Dana Ahmed Majid, hoofd veiligheid voor de Patriottische Unie van Koerdistan (PUK). „Het te genoffensief moet een veel breder spectrum hebben, met een uitgedacht programma en een doelstelling. Het moet doorwerken op economisch, politiek, sociaal en ideolo gisch vlak." Een van de belangrijkste bol werken van de opstandelin gen is de driehoek iets ten zui den van Mosul, de op drie na grootste stad in het noorden van Irak. Omdat Mosul tij dens de Amerikaanse invas,;( in 2003 zonder slag of ft# werd ingenomen, bleef J structuur van de Baath naris intact. Toen de gelopen waren gen, waaronder ook niëS rekruten uit TsjetsjeniëenJe-1 men, in staat zich bij deoul partijleden te voegen. „De rebellen maken j van de infrastructuur oude Iraakse leger", zegtPj! re. „De bossen aan beidezji. den van de Tigris zijn g. schikt voor trainingen en ais schuilplaats, De opstandehs gen hebben veel steun onife de bevolking van Mosul. Nog in april dit jaar was den tuatie in Mosul redelijk su biel. Tot de top van de Baai partij in de Syrische stad 1 Haksa samenkwam en a hergroepeerde, waarbij ieder een die met de VS, interna!» nale hulporganisaties of Iraakse interimregering k samengewerkt uitgesloii werd. Naar schatting is d de helft van de partijleden. Harde kern Wat overbleef is een betas bare harde kern. Volgens i veiligheidsdiensten is het la derschap hiervan in handa van Mohammed Younis Ahmad, voormalig topadt seur van Saddam Hoesseini Ibrahim Sabawi. -Sadda halfbroer en voormalig hos beveiliging. De VS hels een miljoen dollar uitgelei voor de tip die naar Ahmad leidt. Al Zarqawi is belangii maar eerder als symbooh de opstand en ideologi leidsman dan als direct 1 dinggevende. Voor een gro deel van de bevolking is Zarqawi een Iraakse Zou een kundig meester in den: snappingskunst. Voor andi Irakezen is hij het pijnli symbool van hun eigen onk de. De meeste mensen zwes dat hij niet echt best! maar in het leven is geroes door de VS, als excuus n hun bombardementen, CS! ZWARE STORM - Door de Noordwesterstorm die over Ne derland trok, moesten de dij ken beperkt bewaakt worden. Voor de tweede maal sinds de rampnacht in februari 1953 werd het zogenaamde A-tele gram verstuurd. De gemiddel de windsnelheden van 100 kilo meter per uur veroorzaakten een gemiddelde hoogwater stand van 3 meter boven' N.A.P.. Het dijkleger hoefde in Zeeland niet in actie te komen. BOERENLEENBANK - In Kloetinge is een kantoorge bouw geopend van de Coöpera tieve Boerenleenbank.De wens van de kassier kwam uit, hij hielp de leden en eerst in zijn woonkamer. LAAG INWONERTAL aantal inwoners in Z het laagste van alle Reder se provincies. Met f" heeft Zeeland minder ners dan Drenthe. Zelfs Bi dam, Den Haag en Utrecht "ben ieder afzonderlijk» woners. VISSERIJDAGEN - Del kense gemeenteraad heé sloten dat de visser" volgend jaar worden ge$ neerd met een jaarmarkt Straatbeeld van Perryton, Ochiltree county, het district met het hoogste percentage Bush-stemmers in foto Ans Bouwmans/GPD ge belastingen." Maar ook cultu rele overtuigingen spelen een grote rol. Het idee in Perryton is dat de Democraten veel te ver af staan van hun eigen opvattin gen over het homohuwelijk en abortus, zegt Donahue. Dat bete kent niet dat het een bekrompen gemeenschap is, meent ze. „De mensen hier zijn tolerant. Maar de perceptie is, dat er te gemak kelijk abortus wordt gepleegd. We zijn niet tegen homo's. Maar het idee dat homorelaties dezelf de rechten zouden krijgen als het huwelijk, is een brug te ver." Het is een kwestie van bescher ming van het instituut huwelijk, meent Hudson. „Sinds het homo huwelijk in Nederland is geïn troduceerd (in 2001, red.), is het aantal huwelijken omlaag ge gaan", voert hij aan. „En de meeste mensen hier zien abortus als moord op een kind." De VS hebben sinds de jaren zes tig een flinke ruk naar links ge maakt, en nu is er een kentering naar rechts, denkt Dana Dona hue. „Het hoeft allemaal niet erg vroom te worden, ze willen niet terug naar de jaren vijftig. Maar een beetje normaler mag wel." GPD Hoofdredactie: A- L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel:.(0113)315500 Fax-(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax. (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111 )454651 Fax:(0111)454657 E-mail; redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: 8,30 tot 17.00 uur accept)® Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdi gedurende de openingstijden, zaterdags tot 12.00 uu Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving per maand: 19,95 per kwartaal 58,00 f 6- per jaar: 222.50 2® Voor toezending per postgeldig toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand®- einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 31,4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusiel6%:" Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.5S Postbank 35.93,00 Advertenties: Alle advertentie-ordeis worden# overeenkomstig de Algemens Voorwaarden van Wegener NVt^ de Regelen voor het Advertent; - Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag, van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (klelntjf- Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onto"6* Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/advedt®" ler-corx0*® Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-»"^ trekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat word' ten)administralio en om u te (laten) informeren over voor u relevante i de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvT - Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk i, Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4