'ZC eld voor bedrijven Schoondijke Kunstwerk Vogels vernield oemen Even tijd om kind te zijn «EMU aas*» Gerechtshof spreekt brugwachter vrij Pleidooi voor beter openbaar vervoer langs en over grens [W»n»< u prettige fmtdsgen en een gelukkig nieuwjeer onnciale bijdrage van ruim een ton voor verzamelgebouw startende ondernemers ww.b-f.nl ïolquotum lat omlaag Dunne bedrading oorzaak brand Harder rijden mag op Langeweg Kinderen zakken door dun ijs Voorwaardelijk voor bedreiging Tolheffing in tunnel mag geen melkkoe zijn zeeuwse almanak Kerstman „1,0113-315649 Sitie@pzc.nl 1^31,4460 AA Goes Étjé-expl°itatie: Zn Midden-Zeeland: 0113-315520; Vlaanderen: 0114-372770, ^=1:020-4562500. lensdag 22 december 2004 Graag tot ziens in 2005 Kom en ontdek Kijk en geniet IIhuIovphI Hatdteit ,'Hj. A III.' A' I ililfi A\? 800 M (iii/O AAM 45 editie Zeeuws-Vlaanderen MlAAG- De 59-jarige brug- jner van de kanaalbrug bij stil, die betrokken was bij mpzalig bootongeluk, valt is het gerechtshof in Den [strafrechtelijk niets te ver- )nigwachter, die door de ier in Middelburg nog was veroordeeld tot 500 euro geld boete, is gisteren in hoger be roep vrijgesproken. De man sloot tijdens zijn dienst op 20 augustus 2002 de kanaal- brug, terwijl er net een duwboot met een laadbak van meer dan honderd meter aan kwam varen. De schipper had geen tijd meer om af te remmen en knalde fron taal op de brug. Het stuurhuisje werd in zijn geheel verwoest en de schipper liep zwaar rugletsel op. De brugwachter, afkomstig uit Zaamslag, heeft altijd volgehou den dat hem geen blaam trof. Volgens zijn eigen lezing had hij het sein van de brug op tijd op rood gezet De Middelburgse rechter was tij dens de behandeling van de strafzaak dit voorjaar al tot de conclusie gekomen dat niet alle schuld voor het ongeluk bij de brugwachter lag. Zo hekelde hij Rijkswaterstaat die als werkge ver de brugwachter zonder dui delijke richtlijnen aan zijn lot had overgelaten. Daarbij kwam dat de brugwachter geen directe verbinding met, de schepen had, waardoor communicatie onmo gelijk was. Het gerechtshof vond deze om standigheden dusdanig zwaar wegen dat het, anders dan de rechtbank, besloot om de brug wachter geheel vrij te spreken. De aanklager bi] het hof had eer der, conform het vonnis van de Middelburgse rechtbank, 500 eu ro boete tegen de brugwachter geëist. iRaymond de Frel IOONDIJKE - Gedeputeer den van de provincie Zee- i «even het Technologisch jjven Centrum Zeeland in widijke een financiële injec- nn 119.000 euro. provincie -stelt tot en met [jaarlijks een budget van NO euro beschikbaar onder semer 'economisch gebie- tad'. Dit bedrag wordt ge- rerdeeld over projecten in en West-Zeeuws-Vlaande- Met het oog op het wegval- tan de veerverbindingen in «gebieden en het afnemen- ooptoerisme wil de provin- net het economisch gebie- leid de werkgelegenheid «eren. De gemeente Sluis Bi deel van het geld inzet- uor het projectplan Techno- i Bedrijven Centrum Zee- (TBCZ). De Stichting (Advertentie) rzakelijke doeleinden '(Advertentie) TBCZ wil op het Technopark in Schoondijke een gunstig kli maat scheppen voor onderne mers die in Zeeuws-Vlaanderen een op technologie gebaseerd be drijf willen opzetten. Daarbij wordt gedacht aan een bedrijfsverzamelgebouw met een capactiteit van achttien units. Hier kunnen afgestudeer den en starters met weinig erva ring een eigen bedrijf beginnen. Daarnaast biedt het gebouw ge meenschappelijke voorzienin gen als vergaderruimtes, een te lefooncentrale en een receptieba lie. De beginnende ondernemers kunnen maximaal drie jaar pro fiteren van een speciale huur prijs van 75 euro per vierkante meter kantoorruimte. Huurders die wel binnen de doelgroep val len, maar niet meer voldoen aan de voorwaarden die gesteld wor den aan het project, kunnen ruimtes tegen marktconforme prijzen huren. Naast de gemeen te Sluis en provincie Zeeland zijn ook diverse bedrijven bena derd voor ondersteuning (finan cieel, coaching en advisering). De totale investeringskosten voor het project worden geschat op 238.000 euro. Daaraan draagt de gemeente Sluis 36.000 euro bij. De provin cie Zeeland legde 95.000 euro voor het project opzij, het reste rende deel zou met Europees geld worden betaald. Vanuit Brussel is echter nog maar 83.000 euro te verwachten en dus legt de provincie 24.000 eu ro extra bij. Het project moet in 2009 25 nieuwe banen hebben opgeleverd. Daarnaast profite ren naar verwachting vijftien werknemers indirect van het plan. De kinderen uit Bosnië die hier drie weken vakantie vieren, krijgen allemaal een knuffelbeer. ISSEL - Het scholquotum Mbo goed als zeker volgend verlaagd tot 59.000 ton. Dit "laagste scholquotum sinds Europese Unie zich met de rivangst bemoeit. ministers van Vis- moesten gisteravond laat van de Nederland- bister Veerman de knopen railevisquota voor 2005 nog kkken, maar dat het schol- 'op 59.000 ton uitkomt, i uitgemaakte zaak. De rp&e Unie heeft met Noor den akkoord bereikt over ««veelheid schol. Dit jaar f door alle Noordzeevis- ■i°g 61.000 ton schol wor- aangeland, dat was al een Kisch dieptepunt, riiet voor Zeeuwse vissers Rijkere tongquotum be loog onzekerheid. De Eu- k Commissie wil een ver- !van 17.000 naar 16.000 door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Zelf hebben ze de bur geroorlog niet bewust meegemaakt, maar de nasleep ervan heeft de Bosni sche kinderen wel geraakt. Ze zijn nu drie weken op vakantie in Zeeuws-Vlaan deren, om even kind te kunnen zijn zoals de kinderen in deze streek dat ook zijn. De groep van veertig kinderen in de leef tijd van zes tot en met elf jaar woont in een vluchtelingenkamp in Tuzla, in een voudige huisjes die gebouwd zijn met steun van de Verenigde Naties. Met amper één tasje kleding bij zich zijn ze afgereisd voor de vakantie in Zeeuws-Vlaamse gastgezinnen, hen aan geboden door Pax Kinderhulp. De Ter- neuzense afdeling van Pax Christi heeft voor de zesde keer kinderen uit Bosnië over de vloer. Volgens coördinator F. Goossen van Pax Christi is aan de onge durigheid en de concentratieproblemen bij de meeste kinderen te merken dat ze onder erbarmelijke omstandigheden op groeien. Getraumatiseerd door de oorlog zijn ze niet, want de kinderen waren nog baby's toen de strijd aan de gang was. De groep bestaat hoofdzakelijk uit meis jes. Zij kregengisteravond van zorgverze keraar OZ een knuffelbeer en een bo dywarmer, tijdens een bijeenkomst in het gebouw van de personeelsvereniging van Dow Benelux in Terneuzen. Het che mieconcern stelt dat gebouw de komende door René Hoonhorst AXEL - Het terras bij de Kleine Kreek in Axel wordt nauwelijks gebruikt voor het doel waarvoor het is aangelegd: op een bankje genieten van het zicht over de waterplas naar het Axelse Bos. Rust zoekende wandelaars strij ken nauwelijks neer op het ver laagde platform aan de Kanaal kade. Jongeren willen de be schutte rustplaats echter nog wel eens opzoeken om zich uit te leven. Banken worden ver nield, de wandversiering beklad met leuzen. Vertegenwoordigers van de Stadsraad vroegen de wijkwethouders A. van Waes en J. van Schaik onlangs om de 'zit- kuil' binnenkort grondig onder handen te nemen. De sierpla- quette die ruim veertig jaar gele den is aangebracht aan de wand aan de Kinderdijkzijde brokkelt af. Het kunstwerk Vogels van Hein Vree, een reliëf in sgraffito- techniek, wordt verdei" ontsierd door graffiti. Plaatselijk historicus en kunst promotor Piet de Blaev pleit al jaren voor opknappen van het kunstwerk. Maar hij weet dat de waarde van de aan Esscher herinnerende sierwand wordt onderschat. Bovendien is sgraffi to een moeilijke techniek, die niet veel kunstenaars beheer sen. Maker Vree is eind jaren ne gentig overleden. Wethouder Van Schaik vindt restauratie geen optie. „Het kunstwerk ligt niet in het zicht en de meeste mensen zullen het niet kennen. Het is ook niet mak kelijk en waarschijnlijk kost baar om de wandversiering in originele staat te brengen. We la ten het afgebrokkelde stuk muur waarschijnlijk bepleiste ren en de muur en het meubilair worden schoongemaakt." HULST - De felle uitslaande brand die vorige week een woning in de Hulster Zoutestraat compleet verwoestte, heeft volgens de politie een technische oorzaak. De elek trische bedrading in de woning zou te dun zijn, waardoor vermoedelijk oververhitting is ontstaan. De woningbrand woedde vorige week in de nacht van maandag op dins dag, toen de bewoner van het pand niet thuis was. Buurt bewoners vermoedden dat er brandstichting in het spel was en dat de bewoner zijn eigen huis in brand had gezet. Maar de technische recherche, die onderzoek deed naar de oorzaak van de uitslaande brand, gaat uit van een tech nische oorzaak. „We kunnen er niet precies de vinger op leggen", zegt politiewoordvoerder A. Don. „De brand was zo verzengend dat het moeilijk te zeggen is wat er nou pre cies is misgegaan." AXEL - Automobilisten mogen vanaf vandaag twintig ki lometer per uur harder rijden op het gedeelte van de Lan geweg tussen de kruispunten Drieschouwen en Zwarten- hoek. De maximumsnelheid op dat gedeelte van de weg is opgetrokken van tachtig naar honderd kilometer per uur om de weg aantrekkelijker te maken voor doorgaand verkeer. Tot nu toe maakte veel doorgaand verkeer tussen Drieschouwen en de Axelse Sassing gebruik van een sluiproute via de Kinderdijk en de Zuidsingel in de be bouwde kom van Axel. Om verkeer door de kern van Axel nog verder te ontmoedigen, overweegt de gemeente om op de Zuidsingel verkeersremmers aan te brengen. OOSTBURG - In Oostburg zijn gistermiddag twee jonge tjes van zes en negen jaar door het ijs gezakt in een brand put aan de Orion. Voorbijgangers hebben de kinderen uit het water gehaald. De zesjarige is met onderkoelingsver- schijnselen naar het ziekenhuis in Terneuzen gebracht, waar hij een nachtje ter observatie moest blijven. MIDDELBURG - Een dertigjarige inwoner van Bx*eskens is gisteren door de Middelburgse politierechter veroor deeld tot twee maanden voorwaardelijke celstraf, wegens ernstige bedreiging. De man had 26 oktober zijn vriendin bedreigd met een keukenmes, omdat ze de relatie wilde beëindigen. Volgens haar vader had ze de verdachte 400 euro gegeven om een vliegticket te kopen, zodat hij zou te ruggaan naar Egypte. Hij wilde echter meer geld zien. De man ontkende de bedreiging. Hi] zei het mes wanhopig op zijn eigen buik te hebben gezet. De politierechter hield re kening met het blanco strafblad van de man. foto Peter Nicolai weken ter beschikking voor activiteiten zoals een spel- en filmmiddag. Verder staan er bezoeken aan het strand en aan speelboerderij Pierewiet in Nieuwvliet op het programma. In De Vlaanderen in Sas van Gent bekijken de kinderen een circusvoorstelling. De acrobatische toe ren die ze daar zien, kunnen ze ook zelf proberen na te doen tijdens een work shop van jeugdcircus Reinardi. De Bosni sche kmderen gaan 6 januari terug naar huis. Van de sierplaquette onder aan de Kinderdijk in Axel is een stuk afgebroken en het kunstwerk is be klad met graffiti. foto Peter Nicolai VL1SSINGEN - De Zeeuwse Maatschappij voor Nijverheid en Handel wil dat de Wester- scheldetunnel versneld tolvrij wordt gemaakt. „In de rest van Nederland wordt voor het gebruik van we gen toch ook geen tol geheven", zei voorzitter B. Maljaars giste ren tijdens de kerstreceptie van de Maatschappij in het Vlissing- se Muzeeum. De Westerscheldetunnel is een succes, constateerde hij. „Het aantal passages en daarmee de economische activiteiten tussen de Schelde-oevers groeit ge staag. Laten we echter wel proberen de tolheffing als interessant 'melkkoe' zeer be perkt te houden." De ideeën van het Rijk om de tunnel te verkopen aan de vrije markt zijn voor Zeeland gevaar lijk, stelde Maljaars. „De infra structuur hoort in eigendom en beheer van de overheid te zijn. Deze dient ervoor te zorgen dat de tolheffing zo laag mogelijk is en zelfs helemaal kan worden af gebouwd. Een mooi voorbeeld hiervan is de Zeelandbrug, die inmiddels geheel tolvrij is." door Wout Bareman TERNEUZEN - De Euregio Scheldemondraad moet het voortouw nemen bij pogingen om het openbaar vervoer in de grensstreek van Zeeland en Vlaanderen beter op el kaar af te stemmen. Eerdere initiatieven om met name het busvervoer grens overschrijdend te regelen, ble ven tot nu toe zonder resul taat. In een brief aan commis saris der koningin W. van Gel der (voorzitter van de Schel demondraad) wijst de Staten fractie van GroenLinks erop dat in de periode dat het open baar vervoer in Nederland nog niet werd aanbesteed, Verenigd Streekvervoer Ne derland (VSN) een prima con tact onderhield met vervoers onderneming De Lijn in Vlaanderen. Maar de afgelopen jaren zijn deze contacten sterk vermin derd, vooral omdat het ver voersbeleid in Nederland en Vlaanderen vandaag de dag aanzienlijke verschillen ver toont. Zowel de doelstellingen als het daarmee samenhangende prijsbeleid zijn sterk uit el kaar gegroeid. Daardoor wor den de mogelijkheden voor de grensbewoners om gebruik te maken van het openbaar ver voer bij 'de buren' beperkt. De mogelijkheid om te kiezen voor één kaartsoort is verdwe nen, juist omdat de Vlaamse kaartjes goedkoper en de Ne derlandse duurder zijn gewor den. GroenLinks stelt vast dat de grensbewoners de du pe zijn en vindt de Schelde mondraad hét orgaan bij uit stek om de problematiek én de kansen onder de loep te ne men. De Statenfractie signaleert dat In Vlaanderen een zekere mate van tevredenheid be staat over het functioneren van het openbaar vervoer, ter wijl in Zeeland de zorgen groeien, al was het maar om dat er steeds meer geld in wordt gepompt, terwijl de dienstverlening krimpt. „Steeds meer Zeeuwse stem men gaan op om Vlaanderen te volgen in 'gratis' openbaar vervoer, dan wel in de wijze waarop men het vervoer orga niseert", schrijft GroenLinks. De fractie vindt dat de Schel demondraad de mogelijkheid moet onderzoeken om in Zeeuws-Vlaanderen de ko mende jaren openbaar ver voer aan te bieden, gebaseerd op de uitgangspunten en fi nancieringsmethode van De Lijn. De fractie: „Aanbeste ding aan De Lijn is één optie, waarschijnlijk zijn er meerde re te bedenken. Dat daarvoor allerlei juridische, organisato rische en financiële hobbels genomen moeten worden spreekt voor zich, doch deze dienen als uitdaging te wor den gezien." En tenslotte zou de Schelde mondraad ook moeten kijken naar de mogelijkheid om een personentrein te laten rijden op het spoor tussen Terneu zen en Zelzate. Hij is nog maar net bekomen van het bezoek van de gemij terde goedheiligman, die drie jarige uit Kloetinge, of hij wordt nu opnieuw geconfron teerd met een in roodwit ge hulde kindervriend. „Wie is dat nou?", vroeg hij zijn moeder. „De kerstman", antwoordde die naar waar heid. Hij pijnigde even zijn jonge hersens. „Nee hoor Dat is toch Kabouter Plop?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41