Eerkoop LPG moet reiliger Rodehond duikt weer op Gemeentelijke lasten stijgen gemiddeld met dertien procent Verdachte (18) niet vervolgd voor hulp bij moord Van Gogh Kunstsneeuw valt bij begin winter loge lijk accijnsverhoging Asielzoekers blokkeren rotonde Marechaussee mag drankrijder niet aanhouden Verpleeghuis onder toezicht Beruchte veelpleger gegrepen Kleine notariskantoren goedkoper Veel meer gevallen bloedziekten Gebedsservice voor eenzamen Joffers brengen ruim twee ton op Kamer wil uitleg over man die gas verkocht aan Irak van onze redactie binnenland UTRECHT - De virusinfectie rodehond duikt sinds een maand of twee weer op in Ne derland. Volgens de Landelijke Coördinatiestructuur Infectie ziekten (LCI) in Utrecht waart de ziekte vooral rond in de strenggelovige delen van het land, waar mensen hun kinde ren over het algemeen niet la ten inenten. Rodehond is op zich geen ge vaarlijke ziekte. Maar als zwangere vrouwen ziek wor den kan de infectie gehoor- en gezichtsproblemen veroorza ken bij hun nog ongeboren kin deren. Ook hartafwijkingen ko men voor. Daarom is al tien jaar geleden besloten preven tief te vaccineren tegen rode hond. Kinderen krijgen op vier- en negenjarige leeftijd een zoge- naamde BMR- cocktail, die ook beschermt tegen bof en ma zelen. Het LCI kreeg volgens direc teur J. van Steenbergen van de LCI de eerste meldingen van ro dehond uit Twente. Inmiddels zijn er ook zieken gemeld uit het Rivierengebied, de Waar den en de Gelderse Vallei. Vol gens Van Steenbergen is er geen sprake van een 'explosie ve hooibrand', maar blijkt de infectie zich wel hardnekkig te verspreiden. De ziekte komt veertien tot twintig dagen na de besmet ting aan het licht door de ken merkende rode vlekkerige uitslag, die begint achter de oren. De patiënt heeft lichte koorts, gezwollen klieren en meestal een verkoudheid. Be smetting heeft plaats door hoesten en niezen. Wie besmet is, kan anderen aansteken terwijl hij zelf nog niet ziek is. „In de betrokken gebieden zijn de inwoners wel gewend aan het uitbreken van dergelijke besmettelijke ziekten, juist om dat zij zich op grond van hun geloofsovertuiging niet laten inenten. De meeste meisjes heb ben daarom als kind al rode hond gehad. Maar er blijft, al tijd een risico en daarom heb ben we de GGD's geadviseerd scholen en huisartsen in te lich ten. En vooral te wijzen op de mogelijkheid van inhaal-vacci- naties voor degenen die toch spijt hebben gekregen", zegt Van Steenbergen. Vakantie De LCI kan niet zeggen of de komende kerstvakantie gun stig of juist ongunstig is voor de verspreiding van de besmet ting. Van Steenbergen: „De scholen zijn dicht en dat is goed. Maar de mensen zitten ook vaker dan normaal bij el kaar in de kerk en bij familie, wat weer minder gunstig is. De ze uitbraak maakt in elk geval wel duidelijk dat rodehond nog lang niet uitgebannen is in Nederland." ANP ARNHEM - In het Nederlands Openluchtmuseum in Arnhem is gisteren het winterseizoen geopend. Dat gebeurde exact om 13.42 uur, het moment dat de zon loodrecht boven de Steenbokskeerkring stond. Dat tijdstip markeert het begin van de winter. Het museum liet voor de gelegenheid wat kunstsneeuw neerdwarrelen. foto ANP HAAG - Een zestigjarige naar is gistermorgen in de bozenstraat in zijn woon- S doodgestoken door zijn (33). De politie vermoedt ra ruzie in de familiesfeer iding is geweest voor de in de ministerraad bespreekt, is daarom geënt op een goedkoper alternatief van het omleiden van risicotransporten en het aan passen van bouwplannen. Daar naast moet de sector de handen uit de mouwen steken voor meer veiligheid. ANP m steekt der dood rHAAG - Opslagbedrijven, .porteurs en tankstations LPG-brandstof moeten vei- caan werken. De sector l'eerst zelf de gelegenheid (ja een convenant de veilig- le verhogen. jok achter de deur houdt de 2g een accijnsverhoging /.sgas van 1 tot 2 cent perli- bevestigden gisteren bron- nadhet kabinet, ebinet buigt zich gisteren ie zogenoemde ketenstu- aunoniak, chloor en LPG. &1 hiervan is de produc- irt transport en de verkoop •aegevaarlijke stoffen vei- ;e maken. Vooruitlopend besluit besloot staatsse- J|an Geel (Milieu) eer- al tweehonderd van in to- 200 tankstations met LPG jonwijken te verplaatsen. Geel wil nu eerst het be teven zelf de kans geven regelen te treffen. De branche krijgt daar tot 2005 de tijd voor. Worden ;a concrete afspraken ge- t,dan wil het kabinet zelf regelen nemen. vervoer van de gevaarlijke n brengt risico's met zich Soms wordt dat risico zo dat gemeenten bij voor in de buurt van een spoor- waar geregeld de tankwa- overheen denderen, geen nmogen bouwen. rnatief alle bouwplannen afge- I zouden moeten worden ieze risiconormen, zou dat rden euro's kosten. Het lel dat Van Geel vandaag ctie binnenland Moet u te veel feen invullen? Wiet de overheid! astvandeoverheid.nl Van A naar B met het OV? Bel 0900-9292 ''nib- I3AM O PÖÊ- DRONTEN- Asielzoekers uit het AZC Dronten blokkeren een rotonde op de N 307 nabij de Itoggebotsluis. Tussen de 150 en 200 asielzoe kers protesteerden gisteren tegen het gedwon gen vertrek van 570 bewoners uit het AZC. De sfeer van de demonstratie werd grimmiger toen demonstranten tegen passerende auto's be gonnen te slaan en schoppen. Daarop besloot de directie van het AZC in overleg met het Cen traal Orgaan opvang Asielzoekers met de de monstranten in gesprek te gaan en hun wensen te overwegen. Dit overleg leverde niets op. Des ondanks besloten de demonstranten af te zien van verdere actie. Het AZC Dronten verandert in een Centrum voor Oriëntatie en Inburgering, waar 'kansrij ke' asielzoekers terechtkomen. Asielzoekers wier eerste aanvraag is afgewezen moeten daar om naar een centrum gericht op terugkeer. foto Vincent Jannink/ANP (Advertentie) talesteekincident gebeur- ill 45 uur uur op de straat Vruchtenbuurt. Na zijn bleef de zoon bij zijn gewonde vader. De poli- ihem daar zonder verdere ®en aanhouden. Het &roverleed korte tijd la de ambulance. Enkele om- s die getuige waren van ba zijn opgevangen door "Slachtofferhulp. ANP Zalmsnip Hij denk daarbij aan het afschaf fen van een gedeelte van de ozb (het zogenoemde gebruikers deel) en het beperken van de jaarlijkse stijging van deze be lasting. Ook pleit Van Loon LEEUWARDEN - Wachtmees ters van de Koninklijke Mare chaussee mogen niet optreden te gen drankrijders. Om die reden is een 37-jarige dronken bromfietser uit Leeuwarden zijn straf voor rij den onder invloed ontlopen. De rechter honoreerde het plei dooi van de advocaat dat de aan houding niet hoorde tot de poli tietaken die marechaussees mo gen verrichten. GPD door Henk vanIngen AMERSFOORT - De gemeente lijke belastingen voor huiseige naren stijgen volgend jaar met gemiddeld dertien procent. Dat is twee keer zoveel als afgelopen jaar. Dit blijkt uit een steek proef van de Vereniging Eigen Huis onder vijftig gemeenten. Met name de onroerende zaakbe lasting (6,9 procent) en het riool recht (5,3 procent) gaan om hoog. De afvalstoffenheffing stijgt gemiddeld met 1,2 pro cent. Ook het verdwijnen van de Zalmsnip leidt tot een hogere ge meentelijke aanslag. De gemid delde woonlasten komen hier door uit op ongeveer 735 euro. Uitschieter in de steekproef is Nederweert. Daar nemen de to tale lasten met twintig procent toe. Lisse (16,4 procent) en Uden (16,2 procent) volgen. De onroerende zaakbelasting (ozb) stijgt het hardst in Nederweert (22,9 procent). Lisse met 19,7 procent en Woerden met 15,4 procent zijn twee en drie. Vier gemeenten verlagen de ozb-aanslag. Brummen doet er 5,7 procent af, Utrecht 1,4 pro cent, Rotterdam 0,4 procent en Middelburg 0,2 procent. Voor di recteur F. van Loon van de Vere niging Eigen Huis is 'de maat vol'. „De rijksoverheid moet in grijpen." voor herinvoering van de Zalm snip. Ongeveer 12.000 leden van de vereniging hebben een brief aan hun gemeenteraad gestuurd waarin ze protesteren tegen de verhogingen. Ze begrijpen niet waarom de lokale lasten fiks stij gen en tegelijkertijd veel ge meentelijke voorzieningen zoals bibliotheek en zwembad duur der worden. Eigen Huis eist daarom dat gemeenten bij de be lastingaanslag een verklaring ge ven voor de lastenstijging. „Ook moeten gemeenten aangeven welke maatregelen ze nemen om lastenstijgingen de komende ja ren te beperken", aldus Van Loon. GPD woensdag 22 december 2004 TILBURG - De Inspectie voor de Gezondheidszorg stelt verpleeg- en verzorgingshuis Sint Josephzorg in Tilburg onder verscherpt toezicht. De verzorging van bewoners van het huis is volgens de toezichthouder onder de maat. Voor half januari moet orde op zaken zijn gesteld. Volgens de inspectie is er door een hoog ziekteverzuim te weinig personeel. Daardoor worden cliënten pas laat uit bed gehaald en moeten ze soms douchebeurten overslaan. De medische zorg is wel op niveau. Het bestuur van het huis stelde de inspectie zelf op de hoogte. ANP AMSTERDAM - De politie heeft in Amsterdam-Noord een 38-jarige man aangehouden, die nog 960 dagen in de cel moet doorbrengen. De Amsterdammer behoort tot de topvijf van meest gezochte veelplegers in de hoofdstad, liet een politiewoordvoerder gisteren weten. Hoeveel misdrijven de man op zijn naam heeft staan, kon de woordvoerder niet zeggen. De arrestatie maakt deel uit van een grootscheepse actie tegen veelplegers in Am sterdam. ANP DEN HAAG - Kleine notariskantoren zijn over het alge meen goedkoper dan grotere. In de Randstad is de notaris duurder dan in de rest van Nederland. Dat blijkt uit een onderzoek van het ministerie van Justitie, dat minister Donner gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De tarieven voor familieaangelegenheden, zoals het op stellen van een testament of een samenlevingscontract, zijn sinds 2002 verder gestegen. De tarieven voor huizen transacties zijn omlaag gegaan. Volgens de onderzoekers is de vraag naar notariële dien sten sinds 2002 weer aan het toenemen. ANP DEN HAAG - Specialisten van het Haagse HagaZieken- huis constateren de laatste jaren een grote stijging van het aantal patiënten met de erfelijke bloedziekten thalas- semie en sikkelziekte. Deze kwalen komen vrijwel alleen voor bij migranten uit landen aan de Middellandse Zee, het Midden-Oosten, de rest van Azië en Suriname. Het HagaZiekenhuis maakte gisteren bekend een speciaal spreekuur te openen. Het ziekenhuis wil de komende ja ren in kaart brengen wie aan de ziekten lijden. Artsen ho pen hun familieleden beter te kunnen waarschuwen. Het ziekenhuis registreerde de laatste tien jaar achthon derd dragers van de bloedziekten, maar hematoloog-inter- nist dr. P. Wijermans schat dat er in de regio 15.000 dra gers zijn. Patiënten sterven meestal voor ze 45 jaar zijn. ANP VEENENDAAL - Mensen die zich tijdens de komende j feestdagen eenzaam voelen of in geestelijke nood raken, l kunnen zich op de website van de christelijke thuiszorgor- I ganisatie Curadomi aanmelden voor een gebedsservice. De site koppelt hen automatisch aan mensen die zich heb- ben opgegeven om voor hen te bidden. Dat heeft Curaclo- mi gisteren laten weten. ANP door Ferdi Schrooten ROTTERDAM - Een achttienja rige terreurverdachte wordt vooralsnog niet vervolgd voor betrokkenheid bij het terroris tische Hofstadnetwerk en de moord op Theo van Gogh. Wel wil het Openbaar Ministerie de jongeman nog steeds berechten voor het beramen van aanslagen en een gewapende overval op een supermarkt in Rotterdam. Dat bleek gisteren bij de tweede zitting tegen de verdachte voor de Rotterdamse rechtbank. De rechter vond de verdenkingen te gen de achttienjarige Rotterdam mer zo ernstig, dat hij in voorlo pige hechtenis moet blijven tot de behandeling van het proces op 24 februari en mogelijk 25 fe bruari. Anderhalve maand geleden nog meldden de ministers Donner en Remkes, dat de jongeman ver keerde in kringen van de Hof stadgroep, een netwerk van vooral jonge radicale moslims. Voor deelname door de achttien jarige aan terroristische activi teiten van de Hofstadgroep, van wie nu twaalf leden vastzitten, is echter geen hard bewijs gevon den. Politie en justitie hebben ook on derzocht of de verdachte een rol heeft gespeeld bij de moord op Van Gogh. Daarvoor zijn even min bewijzen gevonden. Zes an deren worden wel nog steeds verdacht van betrokkenheid bij de moord op de schrijver/ci neast. De zaak tegen de vermoe delijke moordenaar staat daar los van. AMSTERDAM - De collectie schilderijen van de 'Amsterdam se Joffers' heeft gisteravond tij dens een veiling bij Sotheby's 201.000 euro opgebracht. De impressionistische schilderijen zijn gemaakt door de zogenoem de 'joffers', jonge vrouwen uit welgestelde families in het be gin van de vorige eeuw. Het schilderij 'Visserslatijn' van Liz zy Ansingh bracht het meest op. Een verzamelaar kocht het doek voor 12.000 eurn. ANP Officier van justitie Lambrichts vindt de resterende verdenkin gen tegen de verdachte echter zo ernstig, dat de verdachte vol gens hem als volwassene moet worden berecht. In .dat geval is een hogere straf mogelijk dan volgens het jeugdstrafrecht, dat een maximum kent van twee jaar gevangenisstraf en zes jaar plaatsing in een jeugdinrich ting. De verdachte was nog minderja rig toen hij op 30 juni werd opge pakt wegens een gewapende roofoverval op een Rotterdamse supermarkt. Bij huiszoeking vond de politie plattegronden van de Tweede Kamer, de kern centrale in Borssele, Schiphol, het ministerie van Defensie en het gebouw van inlichtingen dienst AIVD in Leidschendam, met aantekeningen over de be waking. Ook vond de politie twee patroonhouders voor auto matische vuurwapens. GPD DEN HAAG - I)e Tweede Ka mer wil van de ministers Rem kes (Binnenlandse Zaken), Don ner (Justitie) en Bot (Buitenland se Zaken) meer weten over de be scherming die een 62-jarige Am sterdamse zakenman zou heb ben genoten. De bewindslieden mogen die in formatie schriftelijk geven. Het verzoek van de SP om een spoed debat haalde het niet, gisteren op de laatste vergaderdag voor het reces. Het lijkt er volgens SP-Twee- de-Kamerlid Van Velzen op dat de Nederlandse regering de Am sterdammer in bescherming heeft genomen, terwijl hij wordt verdacht van betrokkenheid bij oorlogsmisdrijven en volkeren moord. Betrouwbare bronnen bevestig den vrijdag dat de zakenman, die grondstoffen -voor chemi sche wapens zou hebben gele verd aan het regime van Sad dam Hoessein, enige tijd in een schuilhuis heeft gezeten. Hij werd twee weken geleden aange- linn^nn A MD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3