10TOT 70% VEd ecordaantal bezoekers archief RUIMT OP! Je moet dat ijsvirus een beetje hebben Tm mm KORTING OP Koninklijke onderscheiding wethouder Houtekamer Warme winter nekt ijsclubs niet Kerstboom Verwonden van moeder bestraft Automobilist rijdt tegen boom Aanrijding in Goes Automobilist bekeurd Geldboete voor fietsendief pnikte maakt vrijwilligerswerk steeds belangrijker [holquotum jat vrijwel ker omlaag woensdag 22 december 2004 sl 1 (Advertentie) Perzische en moderne tapijten Berbers Kelim en Nepal. Diverse occasions vanaf 50,". door Piet Kleemans ZIERIKZEE - 'Wat heb ik, dat ik niet heb ontvangen'. Met die relativerende, aan de bijbel ont leende, woorden reageerde wet houder G. Houtekamer (SGP) op de eer die hem ten deel viel. Houtekamer is benoemd tot Lid van de Orde van Oranjc-Nassau en kreeg ten overslaan van vrouw, kinderen, kleinkinderen, vrienden en collega's de bij de koninklijke onderscheiding be horende versierselen opgespeld door burgemeester J. Asselbergs van Schouwen-Duiveland. De publieke tribune in de bur gerzaal van het Zierikzeese ge meentehuis was goed gevuld. Niet zo verwonderlijk, volgens burgemeester Asselbergs. Houte- (Advertentie) Kerst/eesT? Oud Nieuw/eesr? Ie Kerstdag is vol, maar op 2e Kerstdag en met Oud Nieuw hebben wij nog tafels beschikbaar! Reserveren? Bel. (0118) 410502 ACCOUNTANTS ADVISEURS MAATSCHAP WEA ZEELAND Onze vestigingen: Goes, Middelburg, Oostburg, Renesse, Zierizee zijn op vrijdag 24 december a.s. gesloten i.v.m. de kerstdagen. Tevens wensen wij onze klanten en relaties PRETTIGE KERSTDAGEN EN EEN GELUKKIG NIEUWJAAR De vorige week opgeknapte ijsbaan in Zonnemaire. door Esme Soesman ZIERIKZEE - De baan klaarmaken, le den werven, vergaderingen beleggen én een uitstapje organiseren naar een over dekte ijsbaan. Dat laatste uiteraard al leen als het vriespunt op Schou wen-Duiveland niet overtuigend wordt bereikt. Een hoop werk dus voor de ijs- verenigingen in de regio, met doorgaans magere resultaten. „Ach, je moet dat een beetje hebben, dat ijsvirus", zegt Sam Flikweert van de Nieuwerkerkse ijsclub. „Als de temperatuur zakt. wor den wij enthousiast." Winters worden warmer. Schaatsen in de natuur lijkt steeds uitzonderlijker te worden. „Niet te somber, hoor", vindt de Nieuwerkerkse secretaris. „De perio des ertussen worden misschien langer, oke. Maar je denkt toch niet dat er geen ijswinter meer komt?" Flikweert zet de feiten nog eens op een rij. In de periode 1963 tot 1985 is er geen Elfstedentocht gereden. Niks nieuws dus. Sinds er spra ke is van een georganiseerde Elfsteden tocht, sinds 1909, is het evenement zelfs maar vijftien keer georganiseerd. Die door- en doorkoude winters uit ons her innerd verleden blijken dus betrekke lijk. Maar zelfs al zijn ze dat niet, het zal de echte schaatsfan worst wezen. Zo is het inmiddels al een jaar of vier geleden dat Flikweert op de schaats stond in zijn ei gen dorp. Toen viel er een paar dagen te schaatsen, maar dat is in Nieuwerkerk eerder uitzondering dan regel. Laat staan dat er sprake is van wekenlange schaatspret. De vijver die als ijsbaan fungeert, is een uitloper van het zoute Steenzwaen. „Dus het moet wel heel hard vriezen, willen wij kunnen schaat sen." Reden voor de club van secretaris Flikweert om alles op alles te zetten om een nieuwe ijsbaan in het Duivelandse dorp te realiseren. Die droom moet vol gend jaar winter bewaarheid zijn, waar na de Nieuwerkerkse ijsbaan ongeveer zo snel dicht zal gaan als die in Dreischor - schat Flikweert. „Vier nachtjes matige vorst is dan genoeg." Dat is misschien de reden dat ook in dat dorp optimisme de boventoon voert. „De winters warmer? Dat geloof je toch zeker niet als je nu naar buiten kijkt?", reageert secretaris Kees van der Weel van de IJsvereniging Dreischor. Eén nacht vorst en Van der Weel staat al naar het resultaat ervan te gluren. „Ik ben vanmorgen even wezen kijken. Er ligt al ijs in de bak", jubelt hij vrolijk. Twee jaar geleden is er voor het laatst in zijn dorp geschaatst. Twee keer een paar dagen; tesamen goed voor één week ijspret. Vernieuwd In Zonnemaire is het ook alweer een jaar of vier geleden dat de ijzers onder gebonden konden worden, graaft secre taris Herman Deïst aarzelend in zijn ge heugen. Eendjes waggelen op het ijs- laagje dat zich steeds duidelijker op de Zonnemairse ijsbaan aftekent. Een keu rig netjes ogende baan, want sinds vori- foto Dirk-Jan Gjeltema ge week is de beschoeiing vernieuwd en liggen er vier gloednieuwe betonnen trappen om de baan heen. De dorpsbe woners hadden nog liever een ijsbaan a la Brouwershaven gehad, verwijst Deïst naar veelvuldig in het verleden gevoer de discussies over dit onderwerp. Een geasfalteerde plek die 's winters als on dergrond voor schaatsers kan dienen, blijkt echter geen haalbare kaart te zijn. Het ledenaantal lijdt daar overigens niet onder. Volgens Deïst heeft Zonne maire er een 'leuk aantal'. Zo'n vierhon derdvijftig, doet Van der Weel op zijn beurt een gokje over de Dreister club. Want ook als er van schaatsen niets komt, is het lidmaatschap van de IJsver eniging de moeite waard. „Heel gezellig hoor, die ledenvergaderingen." Zelfs in Nieuwerkerk, waar de schaat sen al vier jaar in het vet werkloos lig gen te zijn, is sprake van een op en top bloeiende vereniging. Geprikkeld dooi de plannen voor de aanleg van een nieu we ijsbaan, is de vereniging afgelopen winter gegroeid van 340 naar 850 leden. Flikweert: „Er is dus zeker draagvlak voor." Advertentie kiorgklachten: ïM-0231231 ^maandag t/m vrijdag ge- :-rsnde de openingstijden; fi ^dags tot 12.00 uur iedactie ttHOUWEN-DUIVELAND Srachtweg 23a fostbus 80 ®ÖAB ZIERIKZEE 0111-454647 0111 -454657 roail; redzzee@pzc.nl "!,celModde (chef) ^Kleemans Ifenkow ^Soesman Lanting a O ^SNTRALE REDACTIE «onspark 28 "ostbus 31 AA goes v ^113)315500 '10113)315669 redactie@pzc.nl "ternet J** pzc.nl "ail: web@pzc.nl ieuwjaarsfeest rouwershaven DUIVERS HA VEN - In het senmagazijn in Brouwersha- i> 2 januari een nieuwjaars- Kings of Cool treden op met dangers Marien Hogerheijde Kees de Feiter. De band energieke swingende met invloeden uit big Js van de jaren dertig. Het Sbegint om 15.30 uur. agenda l MEEKACTIVITEITEN «H-HAAMSTEDE, )uinoord, 1 I uur filmmiddag voor ouderen: JOnsI; «WEE - Nieuwe Kerk, 20.00 uur: ïWeihnachtsoratorium. lezers schrijven Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in de PZC ver schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactie tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Wat was ik trots op de boom die ze geplaatst hadden met mooie lichtjes. Fijn gevoel dat ze het van de gemeente zo mooi ma ken. Maar zondagmiddag, na twee dagen gestaan te hebben, was het al over en zag ik hem staan, in de vernieling. De licht jes eruit op de grond en takken afgebroken (PZC 14-12). Wie het heeft gedaan, weet niet hoe erg ik en velen dat vinden. De daders hebben hebben even lol en gaan rustig slapen, maar we ten niet hoeveel mensen dat echt pijn doet. Bru zou nu eens fijn moeten worden gehouden, net als met de visserijdagen. Heel veel mensen die het mach tig vinden en dan gebeurt er ook hoegenaamd niets. Als het zo in het vervolg eens kan. Geen bloe men uit de bak gooien, geen kerstbomen moedwillig vernie len. Laten we Bru hoog houden en trots zijn dat wij er wonen. Ik hoop dat de onbekenden die de vernielingen hebben aange richt daaraan voortaan meewer ken. C.J. Meeuwsen-Haeck Korte Ritig 17 Bruinisse MIDDELBURG - Een 38-jarige man uit Middelburg had er geen spijt van een steen naar zijn moeder te hebben ge gooid. De Middelburger moest gisteren voor het incident voor de rechter verschijnen. De Middelburgse politierechter A. Janssens-van Kampen vond de poging voor het toebrengen van zwaar lichame lijk letsel bewezen en veroordeelde de verdachte tot drie maanden gevangenisstraf, waarvan een maand voorwaar delijk. De vrouw werd aan haar hoofd geraakt toen haar zoon op 23 oktober in Middelburg een steen met veel kracht door de ruit van een deur gooide. „Het was niet de bedoeling haar te raken, maar ik heb er geen spijt van. Ik accepteer mijn moeder niet meer." De verdachte kreeg ruzie met zijn moeder toen ze bij hem langskwam. Nadat hij kwaad was weggelopen had hij de steen door de ruit gegooid, terwijl zijn moeder achter de deur stond. Uit het strafblad bleek dat hij meerdere keren is veroordeeld voor gewelddelicten. Officier van justitie G. van der Burg nam het straf verleden in zijn eis van drie maanden gevangenisstraf. De politierechter stelde vast dat de Middelburger zich bedreigend opstelde richting zijn familie. „Ik word door mensen lastiggevallen", sput terde de man tegen toen hij zijn straf aanhoorde. GOES - Op de oprit van de Deltaweg in Goes reed maan dag om 22.45 uur een 20-jarige automobilist uit de ge meente Borsele met zijn auto tegen een boom. Hij reed over de oprit van de Deltaweg, komende uit de richting van de Anthony Fokkerstraat. Vermoedelijk door opvriezing van de weg slipte de man en reed frontaal te gen een boom. De automobilist en twee inzittenden van 18 jaar uit dezelfde gemeente radkten lichtgewond. De voorzijde van de auto werd geheel vernield. GOES - Op de Nansenbaan in Goes vond maandag om kwart voor vier een kop- staartbotsing plaats. Een 28-jarige man uit de gemeente Reimerswaal reed met zijn bedrijfsauto tegen een de bedrijfsauto van een veer tigjarige man uit Hulst. Deze botste vervolgens tegen een, in verband met het overige verkeer stilstaande, bedrijfs auto, bestuurd door een 22-jarige man uit de gemeente Terneuzen. Alle drie de auto's raakten beschadigd. KRUININGEN - Op de rijksweg A58 bij Kruiningen kreeg een automobilist gisteren om kwart voor tien een bekeuring van 65 euro omdat hij geen verlichting voerde op zijn aanhangwagen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 29-jarige Middelburger voor de diefstal van een fiets 225 euro boete opgelegd. De verdachte nam op 27 maart in Middelburg uit de fietsenstalling bij het sta tion een damesfiets weg door het slot met een beton- schaar door te knippen. Hij werd op heterdaad betrapt door de politie. De man gebruikt al dertien jaar verdoven de middelen. Hij had geld nodig voor zijn verslaving. m Kleemans jjrZEE - Het Schou- ,D>i«landse gemeentear- M óch verheugen in een «miepopulariteit. Naar ver- bomt het hezoekers- dl over 2004 boven de twee- „J, Een record. [SSEL - Het scholquotum dllzo goed als zeker volgend iverlaagd tot 59.000 ton. Dit iel laagste scholquotum sinds Europese Unie zich met de lihangst bemoeit. Europese ministers van Vis- I moesten gisteravond laat j;:leiding van de Nederland- einister Veerman de knopen srallevisquota voor 2005 nog rtiakken, maar dat het schol- mm op 59.000 ton uitkomt, een uitgemaakte zaak. De :oese Unie heeft met Noor- pi een akkoord bereikt over ioeveelheid schol. Dit jaar er door alle Noordzeevis- snog 61.000 ton schol wor- aangeland, dat was al een tóch dieptepunt, r het voor Zeeuwse vissers Bgrijkere tongquotum be- linog onzekerheid. De Euro- Commissie wil een verla- pan 17.000 naar 16.000 ton. aster Veerman zag ruimte ite hoeveelheid omhoog te jen, zeker omdat internatio- visserijbiologen hebben ge teerd het tongquotum op 10 ton te brengen. De tong- ten de Noordzee laat zo'n verhoging toe. tafel is het plan van de Eu- se Commissie om gesloten aden in te stellen om de ka- luwstand een extra kans te si zich te herstellen. De slui- van gebieden zou ook gevol- hinnen hebben voor Neder- teschol- en tongvissers, om- zij beperkte hoeveelheden sljauw bijvangen. De behoefte aan historische in formatie groeit, weet wethouder G. Houtekamer van de gemeen te Schouwen-Duiveland. Steeds meer mensen duiken het archief in om te spitten naar de geschie denis van familie, huis of woon plaats. Die toenemende animo maakt het werk van vrijwilligers in het archief steeds belangrijker. Om alle bezoekers - jong en oud, er varen en onervaren - goed te kunnen bedienen wordt al enige tijd gewerkt aan het digitalise ren van het archiefmateriaal. Daarbij wordt dankbaar ge bruik gemaakt van de diensten van vrijwilligers. Op een oproep in Populus Scaldis, de nieuws brief van het gemeentearchief, kwamen zeven reacties. Eén van de nieuwe vrijwilligers moest om gezondheidsredenen afha ken, maar de overige zes zijn in middels volop bezig. Twee van hen hebben zich vol enthousiasme op het reeds enige tijd lopende 'notarisproject' ge worpen, een derde is bezig met het invoeren van de gegevens over cle bouwvergunningen. De overige drie zijn ingezet ten ba te van en nieuw project: het be schrijven van foto's en prent briefkaarten van Schouwen- Duivelandse dorpen. Voor dat 'project Atlantis' moeten alles bij elkaar 25.000 plaatjes inge- scand worden en vergezeld van begeleidende teksten opgesla gen. Twee van de nieuwe vrijwilli gers zijn meteen al in de prijzen gevallen. Inde strijd om de Ar chieftrofee legde Q. Hoeijma- kers beslag op de derde plaats. 'Oude rot' Van Dijk - vorig jaar nog derde - eindigde nu op de tweede plaats. De hoogste eer is dit jaar naar kersverse vrijwilli ger P. Dekker gegaan. Hij kreeg deze week de Archieftrofee 2004 uit handen van wethouder Hou tekamer. kamer is niet alleen al ruim 22 jaar actief in de eilandelijke po litiek, maar zet zich ook in voor de kerkelijke gemeente, is lid van het algemeen bestuur van Waterschap Zeeuwse Eilanden en actief als natuurgids voor de Natuur- en Vogelwacht Schou wen-Duiveland. Asselbergs prees Houtekamer om diens vermogen zich snel en grondig onbekende materie ei gen te maken en om zijn stand vastigheid. Houtekamer, naast wethouder ook nog steeds fruit kweker, is volgens de burge meester iemand die luid en dui delijk voor zijn mening uitkomt. „Je staat voor je zaak en voor je mensen", stak Asselbergs de lof trompet over de wethouder. Asselbergs omschreef Houteka mer als een streng maar recht vaardig mens, iemand die inte ger en loyaal is en vlammende betogen kan houden als hij dat nodig acht. Een mens ook, dat erg moest wennen aan het feit dat hij vele uren binnen moest doorbrengen, terwijl hij juist ge wend was buiten in zijn fruit boomgaard te werken. Ook partijgenoten raadslid C. Flikweert en oud-raadslid W. Sprengelmeijer staken uitge breid de loftrompet over Houte kamer. Die liet alle lovende woorden gelaten over zich heen komen. Houtekamer kreeg de ko- Onder het toeziend oog van vrouw, kinderen en kleinkinderen kreeg wethouder Houtekamer de konink lijke onderscheiding opgespeld door burgemeester J. Asselbergs. foto Dirk-Jan Gjeltema ninklijke onderscheiding vanwe ge zijn jarenlange inzet als volksvertegenwoordiger. Hij was namens SGP/RPF van 1982 tot 1994 raadslid en van 1994 tot 1996 wethouder van de toen malige gemeente Bruinisse. Na de gemeentelijke herindeling werd hij in 1997 raadslid voor het SGP van de gemeente Schou wen-Duiveland. De Bruënaar bekleedt sinds april dit jaar de functie van wethouder van de gemeente Schouwen-Duive land. WOENSDAG 22 EN DONDERDAG 23 DECEMBER ZIJN WIJ TOT 21.00 UUR GEOPEND Bosstraat 24 Bergen op Zoom tel. 0164 - 242216 Laden lossen voor de /aak, parkeren in de Lindebaangarage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35