>zc Samenwerking stervensbegeleiders •"nu Geen animo alternatief tracé Vroon weg Zeekoet aangezien voor pinguïn Ziekenhuis Zierikzee maakt werk van naamsbekendheid iloemen Wenst u nrettiga feegiÉagen en een geluKkig nieuwjaar zeeuwse almanak Kerstman Werkstraf voor vechtersbaas Koffieshop boos over sluiting Zwanen vliegveld veilig Nieuw leven voor Cats fijwillige Terminale Zorg en Hospice volgens landelijke trend ww.b-f.nl iowblok-feest nAquadelta «nsdag 22 december 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 Graag tot ziens in 2005 Kom en ontdek Kijk en geniet örniievafd DankeM :a: 43Ö2 At yHtfeingiR i. GUJ 41? Stid Nr flcii» -iaai editie Schouwen-Duiveland door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - Mar jolein Zeedijk uit Burgh- Haamstede wist niet wat ze zag. Eén nacht flinke vorst en warempel, er dobbert een pin guïn voor de Schouwse kust. Het zwart-witte beestje dat ze maandag namiddag vanaf het strand bij het ruiterpad terug de zee in zag zwemmen, was ongeveer dertig centimeter groot, had de typische waggel- loop van een pinguïn en wap perde al even kenmerkend met z'n vleugeltjes. Zeedijk infor meerde de zeehondencrèche Pieterburen. Dat de Schouwse daadwerke lijk een pinguïn heeft gezien, achten deskundigen echter zeer onwaarschijnlijk. Volgens boswachter D. Fluijt worden in het aangrenzende kust gebied van de Boswachterij Westenschouwen regelmatig alken gezien, een vogelsoort die qua kleur en afmetingen veel weg heeft van de oor spronkelijke zuidpoolbewo- ners. Dat geldt ook voor de zee koet. Woordvoerders van Pieterbu ren, de zeedierenhulpdienst EHBZ en het Rijksinstituut Kust en Zee (RIKZ) in Middel burg houden het onafhanke lijk van elkaar eensgezind op een exemplaar van die laatst genoemde familie. „Kleur, lan ge snavel en afmetingen van de zeekoet komen oppervlak kig gezien overeen met die van de pinguïn", legt P. Meiningen uit. De zeekoet komt, hoofdza kelijk in de wintermaanden, in groten getale voor in de Noord zee. Het dier geniet de meeste be kendheid als regelmatig slacht offer van olierampen voor de kust. Hij is nog maar net bekomen van het bezoek van de gemij terde goedheiligman, die drie jarige uit Kloetinge, of hij wordt nu opnieuw geconfron teerd met een in rood-wit ge hulde kindervriend. „Wie is dat nou?", vroeg hij zijn moeder. „De kerstman" antwoordde die naar waar heid. Hij pijnigde even zijn jonge hersens. Nee hoor. Dat is toch Kabouter Plop?" MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een achttienjarige inwoner van Plansweert voor zijn aandeel in een massale vechtpartij veroordeeld tot zestig uur werkstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. De man had zich 10 oktober in Goes niet onbetuigd gela ten toen een groep van vijftien personen, waarvan hij deel uitmaakte, vijf mannen van achteren aanviel. Na een eer ste confrontatie voor een discotheek, wilde het vijftal naar hun auto gaan. In de Zusterstraat werden ze aange vallen door de grote groep jongeren. De verdachte viel op door zijn haai"dracht. Ze hadden hem zien schoppen en slaan. Een van hen had ook met een stoelpoot geslagen. Niet alle verdachten konden worden aangehouden. Enke le slachtoffers moesten zich onder doktersbehandeling stellen. VLISSINGEN - Eigenaar B. Carstens van koffieshop Purple in Vlissingen is verontwaardigd over de hoge straf maat die burgemeester A. van Dok-van Weele heeft opge legd. De koffieshop moet drie maanden dicht omdat er cir ca 18 kilo softdrugs was aangetroffen in een bevoorra- dingspunt van de koffieshop. „Als dit de nieuwe lijn is dan kan elke koffieshop in Nederland zijn deuren slui ten." Van Dok-van Weele kreeg gisteren 1700 handtekeningen aangeboden van buurtbewoners en sympathisanten van Purple. Zij vinden het onterecht dat de koffieshop op 31 januari voor drie maanden zijn deuren sluit. Van Weele zei dat zij met de koffieshop afspraken heeft gemaakt en dat de eigenaren zich niet aan de afspraken hebben gehouden. „Het was ook helder dat ik zou optre den als ontdekt zou worden dat de wet was overtreden." ARNEMUIDEN - De knobbelzwanen op vliegveld Mid den-Zeeland zijn voorlopig veilig. Overleg tussen de Die renbescherming en de directie van het vliegveld heeft er toe geleid dat er in elk geval de komende tijd geen zwa nen afgeschoten hoeven te worden. De Dierenbescher ming gaat de dieren vangen en elders uitzetten. Vorige week veroorzaakte een afschotvergunning van de provincie voor Zeeland Airport veel protest, onder meer bij de Dierenbescherming. De directie van het vliegveld zit met de zwanen omhoog. De beesten worden steeds tam mer en gaan nauwelijks nog aan de kant voor de vliegtui gen. Gisteren overlegden de Dierenbescherming en de di rectie van Zeeland Airport. „Om tot een diervriendelijke oplossing te komen", zegt I. Zweedijk van de Dierenbe scherming afdeling Noord- en Midden-Zeeland. De uit komst van het overleg is dat de Dierenbescherming de zwanen gaat vangen en elders vrijlaat. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het Zweedse Ro de Kruisziekenhuis in Zierikzee behoudt zijn huidige naam. Vol gens facilitair clustermanager S. Verschoor zou bij een ander besluit de naamsbekendheid en historische banden geweld wor den aangedaan. Het zorgcen trum keert binnen twee maan den terug op de wegwijzers. Het Nederlandse Rode Kruis drong vorig jaar ter gelegenheid van de onthulling van een her denkingsplaquette aan op naamsbehoud van het Zierikzee- se ziekenhuis, dat mede met geld van de Zweedse bevolking na de watersnoodramp werd ge bouwd. Waarnemend voorzitter van de Raad van Bestuur S. Schuitevoerder liet weten de locatie te willen omdopen tot 'Medisch Centrum Schou wen-Duiveland'. Volgens de toenmalig directeur deed die nieuwe naam meer recht aan de functie van het complex, dat sinds het verdwijnen van de 24-uurszorg uit Zierikzee eind negentiger jaren geen echt zie kenhuis meer is. Dat idee is definitief verlaten, al dus Verschoor gisteren. Na lan ge tijd onduidelijkheid keert het ziekenhuis binnen twee maan den ook terug op de bewegwijze ring van Rijkswaterstaat. De naam verdween in 2001 van de blauwe borden om misverstan den over de aanwezige zorg in de dependance van de Stichting Oosterscheldeziekenhuis (SOZ) te voorkomen. Directe aanlei ding destijds was de dood van een Duitse toerist, die tever geefs aan de deur van de buiten kantoortijden gesloten polikli niek had gestaan. Op de nieuwe borden wordt vol staan met de aanduiding 'zorg centra'. Daarmee wordt volgens Verschoor verwezen naar alle nu aanwezige functies aan de Emil Sandströmweg, waaronder behalve het dagmedisch cen trum ook de centrale huisartsen praktijk, de ambulancepost en verpleeghuis Cornelia. De be wegwijzering komt te staan op de rotonde en de afslag naar de Emil Sandströmweg. Dagbehandeling Het aantal dagbehandelingen in het Zweedse Rode Kruiszieken huis nadert dit jaar volgens ma nager N. de Viet de vierduizend. Het illustreert naar zijn erva ring nog eens het bestaansrecht van de locatie in z'n huidige vorm, waar het draait om de kleine chirurgische ingrepen. Het programma voor de twee operatiekamers wordt volgend jaar verder uitgebouwd, aldus De Viet. In de plannen voor vestiging van een verpleeghuisafdeling op de leegstaande tweede verdie ping van het voormalige zieken huis, zit vooralsnog weinig be weging, vertelt hij. Het wachten is op de vergunningen voor zorg- koepel Allévo. Pas nadat die eta ge is ingevuld, denkt de SOZ weer verder over het openen van een afdeling voor kort meer daags verblijf short stay), voor ziekenhuispatiënten die een niet risicovolle ingreep hebben on dergaan en moeten uitzieken. De Viet benadrukt dat de short stay hooguit enkele bedden zal gaan omvatten. „Meer is onhaal baar en niet rendabel." BROUWERSHAVEN - Hoewel al jaren versteend, lijkt Jacob Cats toch met zijn tijd meegegaan. Misschien wel de bekendste uitspraak van de in 1577 in Brouwershaven geboren raadspensionaris en dich ter, is het knorrige 'kinderen zijn hinderen'. Daarvan is nu echter op de Markt van Brouwershaven even niets merkbaar. Daar zit dui delijk nieuw leven in Vadertje Cats. foto Dirk-Jan Gjeltema rAliPankow IKZEE - Er komt een in- jfve samenwerking tussen Vrijwillige Terminale Zorg \l) op Schouwen-Duiveland vrijwilligers van het toe- ulige Hospice in Zierikzee. wordt steun gewaar- fjtijdens de laatste levensfa- jwel in de thuissituatie als iel stervensbegeleidingshuis. g regionale samenwerking jtvoorl uit de landelijke ont- iding waarin terminale sorg en intramurale ster- èegeleiding worden gekop- .Van rijkswege komt er ook «schikbaar voor een pro- inde coördinator voor vrij de stervensbegeleiding. Dit s'houdt in dat vrijwilligers sn breder terrein kunnen alen ingezet. „Ze moeten dat rijk wel zelf willen", zegt idinator M. Ketting van de siüige Thuiszorg Schou- ■Duiveland. Volgens haar e sommige' vrijwilligers er sioor zich straks in het hos tie zetten. Anderen echter si het waarderen een cliënt vanuit huis alsnog naar het aice gaat, te kunnen blijven leiden. wijziging •menwerking heeft ook een Bwijziging tot gevolg. Van een volgend jaar geldt de af korting VPTZ. Die staat voor Vrijwillige Palliatieve Termina le Zorg. Ketting weet niet precies hoe de planning is voor de bouw van het hospice in Zierikzee. Ze weet alleen dat het volgend jaar gebouwd gaat worden. Ter voor bereiding van de nieuwe organi satie wordt al wel overleg ge voerd tussen de Vrijwillige Thuiszorg en het bestuur van het Hospice i.o. De specifieke coördinator voor vrijwillige ster vensbegeleiding zal ook gestatio neerd worden in het toekomsti ge 'Bijna Thuishuis'. Ketting heeft de vraag om vrij willige terminale zorg het afgelo pen jaar relatief flink zien toene men. Volgens haar is dat een di rect gevolg van de strenge crite ria die het Regionaal Indicatie Orgaan (RIO) moet hanteren. Zo wordt professionele terminale zorg 's nachts bij een 'gewoon' stervensproces niet meer toege kend. Derhalve wordt er tegen woordig vaker een beroep ge daan op vrijwilligers. J. Ravia uit Zierikzee is één van die vrijwilligers. Zij heeft op ba sis van eigen ervaringen beslo ten zich ook in te gaan zetten voor vrijwillige terminale zorg. „Ik begeleidde destijds mijn ex-man in de periode voordat hij overleed, maar kon dat zelf nauwelijks meer aan. Wim Hefti van de Vrijwillige Terminale Zorg heeft ons toen geholpen. Ik kon er af en toen een paar uur tjes uit en daar krijg je weer wat energie van om het vol te hou den in die moeilijke perio de", vertelt Ravia. Hefti was voor haar een voor beeld zich ook als vrijwilligster aan te melden. Dat gebeurde pas geruime tijd na het verwer ken van haar eigen ï'ouwproces. „Het is een voorwaarde dat men sen enige afstand hebben geno men van eigen verdriet voordat ze voor deze zorg worden inge zet", legt Ketting uit. De vrijwilligers krijgen een ba sistraining en jaarlijkse work shops waar specifieke zaken aan de orde komen. Verder is er om de zes weken onderling over leg waar praktijkervaringen be sproken kunnen worden. Hefti waardeert die steun op de achtergrond. Verder gaat het volgens hem vooral om integri teit en vertrouwen bij de vrijwil ligers, die vaak te maken krij gen met intieme gesprekken tij dens stervensbegeleiding. (Advertentie) irzakelijke doeleinden lies kan tijdens rEsme Soesman lTNTSSE - Het zal het laat- leest op Manege Aquadelta Bruinisse zijn, maar dan is ook wel een heel bijzonder ilje. Woensdag 29 december Jen paarden met diverse «elementen gecombineerd, iraari verkast de manege de Langeweg 2 in khor. lüeevoor Aquadelta's Show- hebben manege-eigenaren benendijk en L. Mater opge- 6 ibij Manege Voac in Elle- j t Klanten, leerlingen en a ien van buiten, volwasse- i 5kinderen kunnen zich uit- jj sin optredens op welke ma- Ên ook. Een demonstratie ^toneelstukjes, een kür op s Kk of welke uitvoeringsin- it agdan ook is mogelijk, al- Mater. tó Groenendijk zelf met t caroussel van acht paarden oruidsact' gedaan; com- lEet in bruidskleding gesto pgarden en toepasselijke j Tijdens het Bruse show- b sleven twee meiden, tussen njden door, een demonstra- tetdance weg. Muziek, t Én en verkleden zijn hoofd je tdiënten tijdens dit evene- p t Gehoopt wordt op flink creativiteit en originaliteit ede deelnemers. 'Cümitieve programma van sklta's Showblok is nog 'vastgesteld. Opgeven is nog ij Hogelijk bij L. Mater via «I 'tonnummer 06-53224476. Een uniek gedeelte van de Vroongronden zou volgens P. Lubbers niet worden aangetast als het fietspad volgens zijn alternatief zou worden aangelegd, foto Dirk-Jan Gjeltema iAdvertentie f-, S-;rtzÉkH-.f, -alfo A-. - SH »0 - door Ali Pankow RENESSE - P. Lubbers uit Zie rikzee vindt het onbegrijpelijk dat zijn plan tot aanleg van een alternatief tracé voor een fiets pad langs de Vroonweg tussen Renesse en Burgh-Haamstede geen weerklank heeft gevonden bij de Provincie en binnen de Gebiedscommissie Schouwen- West. Volgens hem worden daar oneigenlijke argumenten voor aangedragen. Zo schrijft de Provincie in het plan tot amovering van de Vroonweg dat het tracé voor een fietspad meer kans heeft op een snelle uitvoering op overheids- grond dan op grond die in parti culier eigendom is. „Die stelling is volkomen onte recht, want zowel beide eigena ren van de betreffende grond, A. Ruytenberg en mijn moeder M. Moolenburgh, zijn bereid mee te werken aan een fietspad volgens de door.mij ingediende alternatieve route." Lubbers be heert namens zijn moeder het 26 hectare groot terrein aan de Vroonweg en heeft grote bezwa ren tegen de aanleg van een fiets pad zoals de Provincie dat voor ogen heeft. Dat pad volgt vanuit Haamstede bezien eerst enige tijd het bestaande tracé langs de Vroonweg om vervolgens door het zoomgebied te kronkelen en vlak voor Renesse weer terug op het bestaande fietspad aan te sluiten. „Voor mij betekent dat achttien kilometer omrijden om bij de in gang van het terrein te komen", zegt Lubbers. Hij benadrukt met zijn alternatieve fietspad echter niet alleen zijn eigen be lang te dienen, maar aan veel meer bezwaren tegemoet te ko men. Het altematief-Lubbers voorziet in een pad dat vanaf het kruispunt Hogeboomlaan/ Vroonweg via de Hogeboomlaan loopt tot aan de 'rotonde' bij de voormalige camping Prinsenhoe ve en vanaf daar over de vroon- gronden langs camping De Brem naar de oprijlaan van landgoed Biesterveld. De Provin cie wijst dit plan af omdat de na tuur daardoor in haar visie te versnipperd zou raken. „Onzin. Met de aanleg van slechts enkele wildroosters zou je juist een mooi aaneen geslo ten natuurgebied kunnen creë ren", zegt Lubbers. Een belang rijk voordeel van zijn alterna tief acht hij vooral dat het gevoe lige zoomgebied achter caravan park De Halve Mane en de biolo gische kwekerij van J. van Ton geren ongemoeid zou blijven. Barricade Van Tongeren staat op haar beurt al jaren op de barricade om te voorkomen dat ten behoe ve van een fietspad hier struwe len moeten verdwijnen en unie ke natuurontwikkelingen teniet worden gedaan. Volgens haar wordt een van de bijzonderste kopjesduinen in West-Europa opgeofferd voor dit fietspad. Te vens vreest zij dat enkele unieke vogelsoorten zullen verdwijnen als dit gebied straks door een druk gebruikt fietspad wordt doorsneden. Lubbers zegt specifiek vanuit de Recron positieve reacties op zijn plan te hebben ontvangen. Volgens hem zagen bovendien enkele beleidsambtenaren van provincie en gemeente en wet houder A. Croné voordelen in zijn plan toen hij ze eerder dit jaar rondleidde in het betreffen de gebied. Uiteindelijk heeft dat niet geresulteerd in de door hem bepleite veranderingen en lijkt de aanleg van het fietspad vol gens het oorspronkelijke tracé steeds dichterbij te komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33