Eet een biefstuk en red de cheeta GRATIS BIG-MAC c J PZC bij aankoop van METRA-KIT SCOOTEROLIE Casper Hobbes Amerikaanse biologe strijdt voor behoud van katachtig roofdier Christmas puzzel 3 Heer Bommel en de Blijdschapper recept Eendenfilets met appeltjes weer O woensdag 22 december 2004 Een biefstuk van topkwaliteit eten en daardoor meewerken aan het behoud van de cheeta? Het kan binnenkort dankzij een koppige Amerikaanse biologe, die in de Namibische woestijn hoogwaardig wetenschappelijk onderzoek koppelt aan hoog waardig praktisch denken. door Eelco van der Linden Grote langzame stappen. De racewagen van de evolutie, die in enkele seconden een snel heid bereikt van 120 kilometer per uur, sluipt behoedzaam met een stuk vlees in de kleine bek naar een grillig gevormde boom, haar 'speelboom', en springt op de uiterste tronk. Grote ogen met de karakteristie ke 'tranen', die de reflectie van de zon wegnemen tijdens de jacht, spieden rond. „Elke cheeta heeft een speel boom. Als je weet waar die staat, kun je daar als boer op in spelen. Er is weinig voor nodig om te begrijpen hoe wilde die ren leven, waarna je wel dege- (Advertentie) PRO RACE 7 Rn volsyntetische 2-taktolie ,OU per liter Gazelle «Mmws MIDDELBURG - BREEWEG 17 TELEFOON 0118 - 613187 www. p i etvoskam p. n I lijk met ze kunt samenleven." Doctor Laurie Marker kijkt lief devol naar de cheeta die ooit ge wond werd weggehaald bij een boer en niet meer kon worden te ruggezet in de natuur. Hoewel natuur. „Het land is hier verka veld in percelen van talloze vier kante kilometers. Wat je ziet lijkt natuur, maar het is een boe renbedrijf. En dat is het pro bleem, maar ook deel van de op lossing die we zoeken." Veertien jaar geleden besloot de Amerikaanse biologe, die we reldwijd wordt beschouwd als de grootste expert op het gebied van katachtige roofdieren, op de ze plek in de savanne van Noord-Namibië een onderzoeks centrum op te zetten. Marker: „Cheetahs zijn de afgelopen 50 jaar uitgestorven in 13 landen en in aantal teruggelopen van 100.000 naar rond de 12.000. Na mibië heeft met 2500 exempla ren de grootste cheeta-bevol- king, maar ook dat is de helft van 10 jaar geleden. Willen we de cheeta behouden, dan moet in dit land ingegrepen worden." Combinatie Marker, onder meer verbonden aan de Universiteit van Cam bridge en gespecialiseerd in ge netica, koos bewust voor een combinatie van wetenschap, educatie en conservatie. Het nieuwe Namibië heeft een voorbeeldige wetgeving voor wildbeheer en steunt het cen trum van harte. Inmiddels zijn er 100.000 studenten voor lange re tijd geweest en worden scho len en gemeenschappen bezocht door voorlichters van het cen trum. Nu worden de pijlen ge richt op de blanke veeboeren. Marker: „Cheeta's werden ge zien als lastposten en afgescho ten, terwijl ze juist niet agres sief zijn." Ze ging praten en wist gedaan te krijgen dat ge wonde dieren opgehaald moch ten worden. Het centrum heeft in 14 jaar 650 dieren opgevan gen, waarvan de helft kon wor den teruggezet. Maar de grote stap voorwaarts moet komen van een nieuw samenwerkings verband en een nieuw label: Cheeta Vriendelijk Vlees. Mar ker: „Wijadviseren over hoe confrontaties met cheeta's te ver mijden en zij laten de dieren met rust. Hun winst: een hogere prijs voor het vlees van hun vee. De boeren zijn enthousiast en ik verwacht dat de Europese consu ment dat ook zal zijn. "GPD De Amerikaanse biologe Laurie Marker, de autoriteit op het ge bied van grote katten, doet we tenschappelijk onderzoek naar de cheeta's in het noorden van Namibië, foto Eelco van der Linden/GPD De kerstman is een man met een vals masker in een open Amerikaanse auto. De pop hangt onderuit gezakt in een rode open auto bij de ingang van het tuincentrum. Het masker dat de pop draagt is eigenlijk meer dat van een vieze oude man. Zijn krullen hebben hun beste tijd ge had. Mijn kinderen noemen hem de nare kerst man. Als je door je oogharen kijkt, heeft ie vaag iets van Bush weg. We lopen er gauw langs op zoek naar reservelampjes voor het snoer dat ka pot is gegaan. Je kunt hier kant en klare kunst- kerstbomen kopen, aangekleed en wel. En een lapje mos voor 10 euro. Ook 10 gedroogde sinaas appelschijfjes voor drie euro, voor mensen die niet weten waar ze fruit moeten kopen. Het snoer blijkt, niet meer te repareren en mijn doch ter neemt huilend afscheid van het snoer, dat zij haar hele leven kende. Mijn kinderen zingen de hele dag kerstliedjes en i m Marleen Blommaert vinden kerst de mooiste tijd van het jaar. 'Venite adoremus, venite adoremus, dorienoem', zingt cte jongste uit volle borst. Aan haar Latijn moet nog wat geschaafd worden. Ze gaat vrijdag met school naar de kerk. Ze wil niet als engel. Ze wil geen vleugels, daar heb je maar last van. En die kerstboomslingers die prikken zo. Ik moet toegeven dat van iedereen thuis, zij de meest aardse is. Ze wil als tijger. Van mij mag ze. Je zit dan wel meer in het verhaal van Noach, maar op zesjarige leeftijd hoef je niet zo bijbel vast te zijn. Ze vertelt vol trots dat ze het weet, van de drie koningen. Ik benieuwd, 'Vertel', zeg ik. 'Caspar, Bullbasaur en Melehior', zegt ze. Balthasar, verbeter ik. Bullbasaur is een Poke- mon, schat. De oudste zingt zich een weg naar kerst: 'Daar hoorden zij d'engelen zingen; wie zijn hier de baas?!' Voor de niet-ouders onder ons, dit is een soort rap-versie van 'de herdertjes lagen bij nachte', van Ernst en Bobbie. En soms zingt ze met een engelenstem een echt kerstliedje en dan schieten de tranen in mijn ogen. Kerstmis. Ze worden er blij en kroelerig van. Ik niet, ik word er altijd vreselijk weemoedig van. Als ik John Lennon hoor zingen 'And so this is Christmas,..., what have you done?', schieten de tranen me in de ogen en krijg ik een enorm schuldgevoel. Waarom, geen idee. Het is waar schijnlijk een overblijfsel van een keer vals of te recht beschuldigd te zijn geweest in mijn jeugd. 'Marleen, wat heb je gedaan,.Ik mis mijn ouders. Ik mis de familiebijeenkomsten waarbij er altijd wel iets verkeerd ging. De kerststol die niet wou rijzen, de lampjes die de geest gaven als ze net allemaal in de boom waren gehangen, de bavarois die niet stijf wilde worden. We zijn natuurlijk ook naar de kerstmarkt ge weest met een levende kerststal, Mijn partner werd daar aangevallen door een kameel. De ka meel kwam vervaarlijk wiegend op hem af en heeft hem een kopstoot gegeven. Kerstmis'2004. De engelen rappen, één van de drie koningen is een Pokemon, kamelen slaan te rug, mijn kind wil geen engel zijn, de kerstman is een Amerikaan die onzinnige dingen ver koopt. And so this is Christmas,what have we do- Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. 1. Dagblad; 2. café; 3. gebladerte; 4. harde wind; 5. nadien; 6. logeergele- genheid; 7. boete; 8. haast; 9. deel van het jaar; 10. boosaardig; 11. zee rover; 12. familielid; 13. normaal; 14. pantalon. Voeg telkens een letter toe aan de gegeven letters en maak zo 9 juiste woorden van 4 letters. De toegevoeg de letters dienen samen op de hori zontale balk een woord te vormen. 1 K D R E A P N T 2 K R O O L E I G 3 L T 0 I E V E R 4 S T K O E R M M 5 L A A c T E R H 6 H O T T K E O L 7 S M T T R U A F 8 S P I O T E D D 9 E M A L A O R T 10 S P N 0 E N 0 D 11 K A V P E A N R 12 M G O E E D E R 13 G E W W O E O N 14 B R R E N 0 E K Horizontaal: 1. Aan de boe mel? Struikel er maar niet over! (6); 7. Haal de LP uit het portaal als er bloed vloeit! (5); 8. Emmers van de eerste vrucht (5); 9. Die stof staat centraal bij een autobandenimporteur (5); 10. Vreemde liefde is niets voor een tennisser (4); 11Heel leuk moeder, maar wel raadselach tig! (6); 12. Geschikt orgaan van een langharige (6). Verticaal: 2. Knijpend vaartuig (5); 3. De stierenvechter haalt de bom uit de roomboter (6); 4. Hartstocht is eindeloos lijdelijk (6); 5. De zoom van Zuid-Afrika (4); 6. Water in vuur en vlam (8); 10. Zo geweldig is die dubbele schuiver niet! (4); 11. Zij groet Maria terug (3). Zoek de zescijferige code met behulp van de onderstaande aanwijzingen. De cijfers kunnen variëren van 0 t/m 6. Er komt dus nooit een 7, 8 of 9 in de code voor. A D CO II C x D 4 A F 3 Oplossing Anagram: 1akte- 2. maal- 3 knar- 4rang- 5. keel- 6gaar- 7lans- 8kaar- 9. roet- 10. peil-; Eindoplossi van gisteren: •katje-jacket -halma-omhaal -drank-nadruk -garen-gaarne -enkel-elkeen -graan-nagras -salon-saloon -draak-kamrad -kroet-omtrek ■palei-paleis 'ng: JONGENSKOP. Cryptogram: Horizontaal: 4. Slooppand; 6. paaslelie; 8. topreep; 9. degen; 10. net Verticaal: 1. Slaapogen; 2. spel; 3. aanlopen; 5. doeniet; 7. serie. De volgende: 1.556 (x6, -4) De heer Zwadder werkte met groot overleg, zodat hij na eni ge tijd ook de burgemeester geheel met banknoten had om geven. Toen knipte hij zijn koffertje dicht, stond op en greep zijn paraplu. „Tot zover", sprak hij. „Voor het ogenblik heb ik mijn werk als blijdschapper gedaan." „Dat hebt u zeker!" riep de magistraat glunderend boven de biljetten uit. „Dit is een leuke investeringssubsidie voor de ondernemers; ik zie daar wel een metrootje in zitten. Weet u zeker, dat het echt is?" „Het is echt", verzekerde de weldoener. „Niet nagemaakt, geen voze nieuwdruk; alles eigen middelen, inclusief omzet belasting. En als u meer wilt hebben, kunt u mij bereiken op slot Bommelstein, waar ik voorlopig verblijf. Goedemid- PANK JE WEI PAT JE HEBT BEHOLPEN MIJN BRIEfAANPE KER5TMMTE POSTEN, ER KUNNEN MAAR HONPERP VEiXBJES IN MOTE ENVELOPPEN. PAAROM HEB IK EEN POOS GEBRUIKT. IK VINP PAT HIJ MIJ PIT JAAR ALLES MOET 6&/EN IAAT OP MIJN A LIJSTJE STAAT. IK Q f HEB MH HET HELE JAM POOR EXTREEM Ó0ÊP BEVRAGEN! EN HET SPAGHETTI- I NIBMANP VOORHALPANi KAN PBWIJZBN PAT IK PAT HBB GBPAANI.' Opnieuw een gerecht dat het waard is om tijdens een van de kerstdagen op te dienen. Hoofdgerecht voor 4- 6 personen; 5-6 grote appels, bij voorkeur goud- reinetten; 3 dl ongezoet appelsap; 1 1/2 eetl. limoen- of citroensap; 3 eetl. Calvados (appelbrandewijn); 1 eetl. honing; 2 dl gevogeltefond, uit potje; 1 takje verse tijm; 4 - 6 borstfilets van wilde eenden, elk ca. 130 gram; ca. 100 gram boter; zout; witte peper uit de molen; 2 theel. allesbinder; ca. 1/2 theel. kaneelpoeder. Schil de appels en boor de klokhuizen er uit. Steek er met een (aardappel)boortje bolletjes uit. Leg ze in een kom en spren kel limoen- of citroensap erover. Schep de bolletjes enkele malen om. Breng het appelsap aan de kook en voeg er Calva dos en honing aan toe. Blijf zolang roeren tot de honing in het vocht is opgenomen. Leg de bolletjes in het kokende vocht. Temper het vuur en houd alles 4 - 5 minu ten tegen de kook aan. Laat bolletjes uit lekken. Zeef het appelvocht en breng het opnieuw aan de kook. Voeg gevogelte fond toe. Laat alles zolang zachtjes koken tot door indampen de helft is overgeble ven. Maak intussen de eendenfilets droog met keukenpapier en wrijf ze heel licht in met wat zout en peper. Verhit de helft van Zeeland: Exit kou Na een drietal koude en vrij zonnige Door: winterdagen, gaat het Zeeuwse weer beeld nu op de herfstachtige toer. Dat betekent flink wat windt bij tijden regen, vooral vandaag lijkt uitermate nat te verlopen. Tot nu toe heeft de decembermaand zich van zijn droge kantl; zien. In Vlissingen stond de neerslagsom voor deze lopendem gisteravond op een tamelijk bescheiden getal van 19 milling In Clinge was dat hoger; 31,3 millimeter. Deze woensdag komt daar zo'n 5 tot 10 millimeter bovenopm eigenlijk de hele dag perioden met regen. Daarbij waait hetst; uit de zuidwesthoek, overwegend windkracht 6. De middagles ratuur komt rond 7 graden uit. In de loop van de avond ofaan begin van de nacht lijkt het droog te worden, maar het blijftd: waaien. Ook morgen is de wind standvastig met 6 Beaufort, Wolkenvelden voeren de boventoon, maar het lijkt er vooralsi op dat de neerslag alleen de noordelijke helft van het landau en zodoende Zeeland nage noeg droog houdt. De binnen- geblazen lucht is dermate mild dat de temperatuur in de dub bele cijfers komt: 10 graden. Vrijdag neemt de kans op losse buien toe als de lucht onstabie ler van opbouw wordt. Kerst avond lijkt daardoor tamelijk herfstachtig te verlopen. Ook beide kerstdagen zullen er ver spreid een paar buien gaan vallen. Tijdens tweede kerst dag is de lucht koud genoeg om de buien een winters tintje te geven. Vooral in de ochtend en 's avonds zijn er naast regenbuien ook buien met wat natte sneeuw en hagel moge lijk. Wordt het misschien toch nog even wit. Wind en regen, - fzwj Vooruitzichten weer donderdag vrijdag zaterdag zondag V max. 10° 9° 6° 4° min. 6° 8° 5° 1° wind ZW 6 W 6 ZW 5 ZW 4 Zon Ovands op 84 onder Maan vande op 13: onder Toonder Studio's Nautisch bericht Er waaifëen'krachtige, soms harde zuidwestenwind (6,'sci 7 Beaufort). Het zicht is matig en het kustwater ongeveerS den. Waterstanden „Ik begrijp het niet helemaal", zei heer Ollie, toen hij met zijn gast het weelderige vertrek verlaten had. „Hoe kon al dat geld in dat kleine koffertje?" „Dat is een geheimpje", verklaarde Zwadder met een schichtig licht in de bleke ogen. „Het is een speciaal blijd- schappervalies met een diep innerlijk en een eenvoudig ui terlijk tegen de opgeblazenheid. Ik ben een stille weldoe ner." „Ik vertrouw die Zwadderneel niet", zei Tom Poes, die op dat ogenblik bij Joost in de keuken van Bommelstein zat. De knecht schudde peinzend het hoofd en hij wilde net wat zeggen, toen de radio een extra nieuwsbericht ten gehore bracht. „Een weldoener, die onbekend wenst te blijven, heeft zojuist een ondergrondse aan onze stad geschonken", meldde het apparaat. woensdag Hoog water Laag wat 22 december uur cm uur cm uur cm Vlissingen 11.05 175 23.40 185 5.05 130 17 Terneuzen 11.19 197 23.56 205 5.36 139181 Cadzand 10.36 166 23.15 176 4.56 122 17 Roompot Buiten 11.10 135 23.46 144 5.25 94 17 Roompot Binnen 12.06 116 6.00 89 1! Zierikzee 0.05 143 12.20 136 6.10 10518 Krarhmersl. West 12.16 145 6.15 10518. Hansweert 11.45 211 5.46 15618 Stavenisse/Yers. 0.05 144 12.20 139 6.16 10318 donderdag Hoog water Laag waW 23 december uur cm uur cm uur cm u Vlissingen 11.55 187 6.00 14318 Terneuzen 12.15 209 6.26 15218 Cadzand 11.35 178 5.40 135181 Roompot Buiten 11.59 143 5.54 10118 Roompot Binnen 0.50 122 13.16 122 6.56 9518' Zierikzee 1.08 146 13.25 144 7.05 111 18 Krammersl. West 0.54 152 13.15 151 7.06 11318 Hansweert 0.25 225 12.45 223 6.46 16918 Stavenisse/Yers. 1.06 146 13.14 145 7.06 111 183 L Lagedrukgebied H Hogedrukgebled zonnig licht bewc lichte sneeuw e|ee(f matige sneeuw zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen door Bill Watterson Europa: Zachte lucht Hans Belterman de boter in een koekenpan. Bak de een denfilets 4-5 min. aan beide kanten goud bruin als het schuim is weggetrokken. Neem ze uit de pan, verpak ze in alumini umfolie en houd ze warm in de oven. Ver wijder de boter uit de pan. Blus met de re ductie van appelsap en gevogeltefond. Roer de aanzetsels van de bodem van de pan los. Laat er even flink de kook over gaan. Schenk het mengsel door een zeef je in een kleine (saus)pan. Breng de saus opnieuw aan de kook. Strooi er allesbin der over en klop er snel de rest van de bo ter met een kleine garde door. Voeg zout en/of peper naar smaak toe. Warm de ap- pelboiletjes hierna nog even in de saus op. VERWACHTING VOOR WOENSDAGMIDDAG Een storing op de oceaan met zachte lucht trekt via de eilanden naar het vasteland. Op de Britse eilanden w komt het kwik zelfs in de dubbele cijfers. In de Benelux de noordwestkust van Frankrijk gaat het ook rca- het zachter. Verder oostwaarts blijft het koud en valItw, in de vorm van sneeuw of ijzel. De zachte lucht berew Denemarken en het zuiden van Noorwegen enZwede- Elders in Scandinavië blijft het koud en valt er nog^ sneeuw. In de Alpengebied ligt op veel plaatsen sn^ Vandaag blijft de sneeuw liggen, daarna smelt In de landen rondom de Middellandse Zee schijnt de' de kusten valt een enkele bui.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 2