Festival op folkzolder PZC r Danny Vera met zangeres Rachel Chinese pianisten in Terneuzen woensdag 22 december 2004 Het Open Haard Concert is voor één keertje een Kerst boom Concert, 's Middags op tweede kerstdag verzorgen de jonge Chinese pianisten Lan Ciu en Yingjia Xue een concert in Porgy en Bess in Terneuzen. In zijn boek 'Gestolen Tijd' houdt de Nederlandse compo nist Louis Andriessen een plei dooi voor zijn Franse collega Maurice Ravel. De liefde voor Ravel heeft hij van huis meege kregen. Bovendien is het belang rijk, zo stelt hij, dat je beschikt over enig inzicht en gevoel voor de cultuur die Ravel omringde. Dat laatste is volgens componist Claude Debussy niet nodig. „De liefde voor de kunst is niet af hankelijk van verklaringen, of van ervaring zoals bijvoorbeeld van mensen die zeggen 'Ik moét dit een paar keer horen'. Onzin! Wanneer we echt naar muziek luisteren, horen we onmiddel lijk wat we moeten horen." Ravel en Debussy zijn promi nent aanwezig in het concert van Lan Ciu en Yingjia Xue. De eerste componist zit vlak voor de pauze en met de tweede wordt het programma afgeslo ten. De beide pianisten hebben dan zowel individueel als geza menlijk achter de piano gezeten. De eerste drie onderdelen wor den gespeeld door Lan Ciu. Zij studeerde aan het conservato rium in Shanghai en zit op het ogenblik in de klas van Daniel Blumenthal van het conservato rium in Brussel. De pianiste valt met de deur in huis met Chopins bravourestuk Andante spianato et Grande Plo- naise brillante. Ook het werk Lui Yang River van de Chinese componist Gin Zhong Wang wordt, hoewel rustig rimpelend van sfeer, omschreven als een showstuk. Het programma gaat verder met nummer twee uit de Klavierstücke D.924 van Franz Schubert. In Ravels Ma Mère l'Oye, ge schreven voor de twee kinderen van goede vrienden, schuift pia nist Yingjia Xue aan. Hij door liep zo ongeveer dezelfde oplei ding als Lan Cui en maakt al evenveel furore tijdens interna tionale pianoconcoursen. Na de pauze treedt het tweetal aan in Schuberts Fatansie in F Mineur. Voor de rest is Yingjia Xue alleen aan het woord. In de Abegg Variaties speelt Schu mann met de noten a, b, e en twee keer g. Het stuk is opgedra gen aan Gravin Pauline d'Abe- gg. Deze vrouw bestond echter enkel in Schumanns verbeel ding, dus je kunt net zo goed zeg gen dat de componist het meisje bij de noten verzonnen heeft in plaats van andersom. Na de eerste drie delen uit Brahms Klavierstücke op. 118 eindigt het programma met eveneens drie delen uit het twee de boek van Debussy's Prélu des, muziek die veel beeldender is dan de wat saaie titel doet ver moeden. Douwe Eisenga Pianoconcert Lan Ciu en Yingjia Xue: zondag (tweede kerstdag), Por gy en Bess Terneuzen, 15.00 uur. om naar Oost-Sou burg, dan beleef je de mooiste avond van het jaar! Deze aanmoedi ging hebben de optredende muziekgroepen echter niet no dig. Ze komen gewoon naar Razzmatazz, de oergezellige folkzolder van acht bij acht meter aan de Middelburgse straat. Begin jaren tachtig heette het nog 'open podium', maar Razzmatazz is met de tijd meegegaan en spreekt nu van een minifestival van drie dagen tussen Kerstmis en oud en nieuw. Ad Lijnse, de programmeur, kijkt glunderend in dikke boeken met foto's en artikelen terug op de voorgaande jaren. Razzmatazz (de naam is ont leend aan een nummer van The Shadows en wil zoveel zeggen als: een gezellige bende met veel muziek) ontstond in 1968 uit een soos van jeugdvrienden en evolueerde naar 'het kleinste folkpodium van Nederland', waar maandelijks (behalve in de zomer) concerten worden gege ven door bepaald niet de minste muzikanten, zoals de Fransman Gabriël Yacoub en Zeeuwen als Engel Reinhoudt. En Champag ne Charlie nam er de eerste cd op. „Deze plek is, met nog enkele plaatsen, uniek in Nederland. Waarom vinden de muzikanten het hier zo bijzonder? Je krijgt hier respect van de mensen", zegt Ad Lijnse. „Zelfs beroeps musici zeggen: als je zo elke avond je vak kon uitoefenen, dat zou heerlijk zijn. Dan zijn centen niet belangrijk meer. Ze spelen dit festival allemaal vrij wel gratis, voor 40 euro per per soon, ook de Belgen." Dit jaar wordt voor de derde keer het tweejaarlijkse festival in de pe riode tussen Kerstmis en oud en De groep Amazone, met geheel rechts Hilde Frateur. nieuw gehouden. „In die tijd ge beurt er niet zoveel en de men sen willen misschien toch wel eens een avondje uit." Razzmatazz drijft geheel op vrij willigers en moet het stellen zon der subsidie. Toch zijn er de af gelopen 36 jaar tussen de 350 en 400 optredens geweest, allemaal vastgelegd door onder anderen geluidsman Kees Reinhoud. Ad Lijnse denkt met plezier terug aan het festival van 2002, met zangeres Marjon van I waarden als hoogtepunt. „Dit jaar hebben we op twaalf groepen tien verschillende soor ten muziek, dat kenmerkt roots- muziek." Er staan elke avond vier acts op het programma, te beginnen met dinsdag. Dan treedt het Walcherse orkest Fragile op, be staande uit negen personen die popsongs brengen. De vier strij kers spelen daarbij een opvallen de rol. En dat allemaal op dat kleine podiumpje. Vervolgens komt het duo Follie a deux uit Oost-Souburg met Marina Eek- hardt op mandoline en Monty van Belzen op accordeon. „Dat is semi-professioneel. Marina heeft conservatorium gedaan en als zij speelt durven de mensen nauwelijks meer te ademen, zo subtiel." Als derde is Matsko uit Eindhoven aan de beurt. „Dat noem ik Nieuw Akoestisch Peil. De groep bestaat uit vijf man, maar dat vond ik te heavy. Ze wilden echter ook zonder drums en bas komen, met z'n drietjes, een violiste, een fluitiste en een zanger met gitaar. Je moet den ken aan de sfeer van Fairport Convention." Tenslotte staat dinsdagavond het Belgische Amazone op het podium, een groep rond de Vlaamse Hilde Frateur, die stem geeft aan Itali aanse, jiddische, Engelse en ook Nederlandse luisterliedjes. Als zangeres, accordeoniste en com poniste is Hilde al vijf jaar bezig met zangstages en bezingt ze met Amazone de schoonheid van verschillende culturen. De groep bestaat verder uit Evely- ne Lauwers (zang, cello, flui ten), Jean-Paul De Clerck (zang, gitaar, fluiten) en Vincent Van den Bossche (zang, cello, viool). Woensdag treden aan GRYSL uit Zuid-Beveland met caba- rock, Erik van de Berge uit Mid delburg, een zeer eigengereide bluesgitarist, Naguine uit Goes met zigeunerjazz en Paddy's Surprise uit Zeeuws-Vlaande- ren met Ierse muziek. Donderdag zijn van de partij Elegance uit Vlissingen met mu ziek in de stijl van het Rosen berg Trio, X-Boozle uit Vlissin gen met blues, de Belgische groep Sons of Navarone met. bluegrass en Catfish van Schou wen met cajun en zydeco. Ad Lijnse geeft tenslotte een voorbeeld van hoe de ambiance van Razzmatazz de muzikanten aanspreekt: „De Zeeuw Rik Mol, inmiddels 20, behoort tot de beste trompettisten van Ne derland. Hij speelde hier al toen hij 15 was en is nu regelmatig te beluisteren tussen de grote ka nonnen in New York. Hij heeft onlangs nog de Christinajazz- prijs gewonnen. Maar dan belt hij mij op en zegt: 'ik wil nog eens in Razzmatazz spelen'." Frans Doeleman Minifestival in Razzmatazz in Oost-Souburg: dinsdag, woensdag en donderdag, aanvang telkens 20.15 uur. De Middelburgse zanger Danny Vera treedt zondag (tweede kerstdag) op in café 't Schuttershof in Middelburg. Hij heeft als speciale gast deze keer de Rotterdamse zangeres Rachel, bekend van K-otic en Starmaker, bij zich. Zoals bekend is Danny de laatste tijd zeer succesvol, met name in Turkije, waar hij met het lied Innocence al voor de tweede keer een num mer-1-hit scoorde afgelopen zo mer. Vorig jaar september stond hij daar ook al eens op nummer 1, toen met zijn eerste single My Confession. Zodoen de bracht hij enkele bezoeken aan dat land. Danny Vera is regelmatig te ho ren in café 't Schuttershof en vaak heeft hij dan een gast bij zich. Deze keer is dat de in 1980 in Rotterdam geboren Rachel Kramer, die al op jeugdige leef tijd droomde van een zangcar rière. Ze ging naar de Academie voor Lichte Muziek en deed ver schillende audities. Zo verving ze Ilse de Lange als zangeres van Cash On Delivery en deed ze een theatertour met de coun tryband Runaway Train. Al dat harde werken begon zijn vruchten af te werpen als zij, met haar vertolking van Celine Dions That's The Way, door de auditie kwam voor het tv-pro- gramma Starmaker. Hierin strij den twaalf geselecteerde jonge popartiesten in spe om een plaats in de groep, die uiteinde lijk de naam K-otic zou krijgen. K-otic wordt in haar korte be staan bedeeld met onder meer een TMF awards, voor Beste Popgroep, en een Top Of The Pops Award in de categorie Top TV Music Act. In december 2002 maakte de groep bekend dat zij uit elkaar ging; op 26 ja nuari 2003 was het allerlaatste K-otic concert. De breuk levert Rachel nieuwe kansen op. Ze is al druk bezig met het verwezenlijken van een solocarrière, want in de groep heeft ze zich nooit helemaal kunnen laten zien. De goedlachse Rachel heeft veel in haar mars en is op muzikaal gebied van alle markten thuis. Haar grootste idool is Celine Dion, maar ook het stevigere werk van zangeressen als Anouk. Pink en Avril Lavigne heeft haar goedkeuring. Rachel vult haar tijd met het schrijven van nummers en werkt in de studio met produ- Danny Vera. eer Rene Merkelbach (o.a. K-otic, Krezip). Haar stem, die klinkt als een klok en qua be reik en timbre veel weg heeft van countryster LeAnn Rimes, past perfect bij zowel pop, rock als country. Rachel treedt regel matig op in het land, met een mix van bekende covers van na- foto Lex de Meester tionale en internationale ster ren, aangevuld met eigen reper toire. Ook vervulde zij een gastrol in de eerste Europese in- temetsoap Do Not Disturb, Danny Vera en Rachel treden zondag op in café't Schuttershof in Middel burg (20.00 uur). Aan de wanden van de brasserie in De Drukkery in Middelburg hangen tot en met zaterdag 29 januari Tul pen van kunstenares Juul Kortekaas. Te zien tijdens de openingstijden van de winkel. Naar aanleiding van zijn tachtigste kerst houdt Jan van Trirum van don derdag tot en met 8 januari zijn eer ste solotentoonstelling in zijn atelier in Wolphaartsdijk Deze romantisch realistische schilder is vooral bekend van zijn schilderijen van katten, maar ook paarden en landschappen. Het atelier is dagelijks geopend van 13.00 tot 18.30 uur en op donderdag en vrijdag bovendien van 19.00 tot 21.00 uur. Scaldis Cardboard Modelclub expo seert tot en met 30 januari in samen werking met het mini-scheepvaartmu seum Viane scheepsmodellen en fo to's. Dit gebeurt aan boord van het museum/partv rondvaartschip Gre- velingen in de haven Den Osse tussen Scharendijke en Brouwershaven. Ge opend op woensdag, donderdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Tot 30 januari is in galerie Haamste de in Burgh-Haamstede de expositie De naïeve wereld van Josche P. Ro- verts te zien. Het romantisch realis me werd niet geboren uit gebrek aan techniek, zoals vaak bij andere naïe ve kunstenaars het geval is, maar was een bewuste keuze van deze, inmid dels overleden, academisch gevormde kunstenares. Voorts wordt tot 21 maart de wintertentoonstelling in ga lerie Haamstede gehouden, die be staat uit wisselend werk van diverse kunstenaars binnen het thema Kleur rijk. Geopend van donderdag tot en met zaterdag van 12.00 tot 17.00 uur, evenals op de laatste zondag van de maand tijdens Rondje Kunst. Ook op Tweede Kerstdag. Dan zijn in de west hoek van Schouwen galeries en ate liers weer geopend voor kunstliefheb bers. Op enkele locaties zijn speciale gasten. Diny de Kok uit Krabbendijke expo seert tot eind januari haar schilde rijen in dorpshuis De Meiboom in haar woonplaats. Bloemen in aquarel hebben haar voorkeur, maar ze werkt ook met olieverf en acryl. Te zien tij dens de openingsuren van het dorps huis. ROTTERDAM Wereldmuseum Rotterdam: t/m 9 ja nuari - Ego documenta; t/m 9 januari - De Weg van Schoonheid en Geluk; t/m 2 oktober - Japanse indigo; t/m 27 februari - Mensen in hun wereld. Museum Boijmans Van Beuningen: t/m 9 januari 2005 - Tin, van tin gego ten, uit tin genoten; t/m 9 januari 2005 - Zinnen en minnen; t/m 16 ja nuari - Ladislav Sutnar; t/m 6 februa ri - Rirkrit Tiravaija. Museum Het Schielandshuis: t/m 31 mei 2005 - Schoppen tegen het Ge zag; t/m 20 februari 2005 - U bevindt zich hier!; t/m 3 april - Rotterdam in 3D. Kunsthal Rotterdam: t/m 9 januari - Schilders van Parijs; t/m 9 januari - Leven onder de wassende maan: t/m 23 januari - Da Da Dali; t/m 13 maart - Enrique Metinides; t/m 16 ja nuari - Shell Young Art Award 2004. Chabot Museum: t/m 23 januari 2005 - Emil Nolde: Ungemalte Bilder. Maritiem Museum Rotterdam- t/m 20 februari 2005. Zeeschilders; t/m 22 mei - Zeemansleven. Natuurmuseum Rotterdam: t/m 16 ja nuari - Hout van de zee; t/m 6 maart - Intrigerende potten; t/m 27 februari - De Alruinwortel. Nederlands Fotomuseum: t/m 16 ja nuari - New York New York; t/m 16 januari 2005 - Mao's Culturele Revo lutie. ANTWERPEN Museum Plantin Moretus: tot 16 ja nuari - Antwerpen Wereldboeken stad 2004 - ABC 2004. Museum Mayer Van den Bergh: tot 17 januari - Vorstelijke luxe. 2 t/m 21c»,, j U 2 MOMU: tot 30 januari - Malign Mu ses - When Fashion Turns Back. KMSK: tot 20 februari - Het aller mooiste uit het prentenkabinet. MUHKA: tot 24 april - Collectie win ter 2004. GENT SMAK: tot 9 januari - John McCrac- ken; tot 16 januari - Rendez-Vous van Pascale-Marthine Tayou. Museum voor Schone Kunsten: tot 6 februari -Variétés: Spiegel van de dol le jaren. Museum Dr. Guislain: tot 13 maart - Het Hart. BRUGGE Museum voor Volkskunde; tot 9 ja nuari - Van Mobiel tot Muis. Groeningemuseum: tot 28 februari - Fake - not fake, restauraties-recon structies-falsificaties. WOENSDAG Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus speelt wekelijks Feestboom. Het betreft een vrije bewerking van enkele verhalen va- Toon Teilegen. Middenin de nacht wordt tovenaar Hajk_ wakker van alweer een knalfeest van Eekhoorn, die het ven viert in een grote boom. Volgens Hakketak is ditZijn boom en dus neemt hij een kloek besluit: Eekhoorn mote :i" uit. Een vrolijke en spannende voorstelling over jaloezie voor iedereen vanaf 5 jaar. •Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur De Olifantman Theatergroep Duinart speelt De Olifantman. De theatergroep voor mensen met een verstandelijkekj - king bestaat twaalf en een half jaar en pakt da'aromflinki met een winterproductie. De Olifantman is het hartverédi rende, werkelijk gebeurde verhaal van de beroemdste^ maakte man uit de geschiedenis. Acteurs uit het Zeeuws amateurcircuit werken ook mee aan deze voorstelling, fe totaal zo'n veertig mensen op het podium te ziengeeit C* gie is in handen van Peter Adriaanse. •'t Spiegeltheater, Middelburg, 20.00 uur The Celtic Tenors Drie jonge Ierse topzangers bundelen hun stemgeluid ju] Celtic Tenors. Niall Morris, James Nelson en Matthew Gilsenan verli toonaangevende operagezelschappen voor dit crossover cert. Met een repertoire dat varieert van popsong tot klas siek en van evergreen tot celtic traditional reizen ze del wereld af. Ze laten zich begeleiden op piano en gitaar •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur The Odd Couple The Odd Couple is een komedie van Neil Simon. Het stuk heeft als uitgangspunt twee mannen die bij him] vrouw weg zijn en die besluiten voor het gemak te gaans menwonen. De één is keurig en burgerlijk, de anderuitd slordig en humeurig. Hun gedwongen relatie vormt desp gel van hun zojuist vervlogen huwelijk, met alle bizarre- hilarische ontwikkelingen die daar bij horen. BruunKui regisseerde Peter Lusse, Cees Geel, Annick Boer"Rian G ritsen, Herman Bolten, Victor Bottenbley en Bas ITeerke Het betreft een try-out. •Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur Johann Sebastian Bach Deze avond staat in het teken van de kerstmuziek van Jo hann Sebastian Bach. Musicus en muziekdocent Mar van der Veer zal vertellen en illustrerend de luisteraars meenemen op een tocht die gint in de kerstperiode van het jaar 1734 toen in de kerke van Leipzig voor het eerst het Weihnachtsoraroriumvaj Bach werd uitgevoerd. In deze vierde Nieuwe Kerk Lea zal geprobeerd worden de luisteraars met andere orenca dit beroemde werk te laten luisteren, namelijk op de ik waarop men in de tijd van Bach met muziek omging. •Nieuwe Kerk, Zierikzee, 20.00 uur Robert Long Robert Long geeft een uniek kerstconcert. Hij doet dat samen met het zestig man tellende mandiliri kest Estrellita uit Molenschot, onder leiding van Bennvi demann, een groot koor, het Venloos Vocaal Ensemble,o der leiding van Theo Timp, en het combo van Long, once ding van Erik Vlasblom. Bijna honderd man zullen op hl dium staan. Er is speciaal een repertoire samen} schreven voor dit optreden. •Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Lenette van Dongen Lenette van Dongen brengt haar programma Vedette. Ontroerende verhalen en hilarische momenten wisselen kaar in rap tempo af. Met haar muzikale begeleiders. M* tijn Breebaart op piano en Peter Heijnen op gitaar, e karakteristieke volle stem brengt Lenette ook nog eens prachtige liedjes. •Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Loubistok De Oekraïense groep Loubistok geeft een kerstconcert. Loubistok is een soort liefdesdrank, maar tevens de nas: van een vijftal vrouwelijke muzikanten en zangers, war Oksana Melnychuk dirigente is. Ze komen al jaren regéj tig naar het westen. De dames komen uit Lviv, een mooie oude stad meteena tens muziekleven. Ze bespelen samen een twintigtal onsö menten, treden op in traditionele dracht en zingen alsea len. Het wordt een concert met ongewone kerst- en tradü nele liederen. •Porgy Bess, Terneuzen, 20.30 uur DONDERDAG De Olifantman Theatergroep Duinart speelt De Olifantman. Zie woensdag. •'t Spiegeltheater, Middelburg, 20.00 uur Kerstzangavond Tal van mensen verlenen hun medewerking aan de Kcnta gavond. De cantorij van de kerk, organist Jan Wattel, saxofora-s Susanne Mesu en de dwarsfluitisten Silvia Dees, Heleffii Rijke en Marjolein Schoe zijn te horen, evenals Matt ie Ks ter en Marijke Tange met declamaties. Lisanne Dees, Eri Geerse en Marrit Koster houden bijbellezingen. VerderÜ samenzang van kerst- en adventsliederen. •Gereformeerde kerk, Vrouwenpolder, 20.00 uur Seth Gaaikema Seth Gaaikema brengt zijn programma De orkaan door staan. Seth heeft z'n stem terug en komt met een fonkelnieuwe# ferencce. Humor blijft ons geheime wapen. Nieuwe lek.® vol emotie, na een dip gerijpt en herboren. We zittenopg scheept met een regering, die niemand gewild heeft De-i zer roept: ik wil mijn stem terug! •Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Lenette van Dongen Lenette van Dongen brengt haar programma Vedette, Zie woensdag. •Schouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur Veronica Muziekvereniging Veronica uit Zuidzande geeft een kerst concert. J Naast een aantal nummers in de sfeer van Kerstmis |pj concert ook indrukken van de filmmuzieknummersdie^! de tweede cd staan. Deze wordt zaterdag 9 april geP^ teerd. Veronica staat onder leiding van dirigent Ronyu ck. •Rk Kerk, Oostburg, 20.30 uur VRIJDAG Rock 'n Roll De Rock 'n Roll Bastards geven hun laatste concert. De band speelt klassiekers van onder anderen Elvis,en Berry en Buddy Holly. •Café La Strada, Goes, 22.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 20