Iedereen zijn eigen toptien vogelliefde in kunst gevat r PZC Ster van Jacques Tange straalt in De Praktijk 13 Eenzijdig ongeval 's-Gravenpolder Toekans Van der Valk moeten weg Auto in sloot door gladheid Werkstraffen voor vechtpartij Geen subsidie Zeeuws licht gasverlichting inBathpolder jstoegestaan DDELBURG - Het dagelijks jtinciebesluur wil geen maat- plfD nemen tegen toepassing Zogenaamde assimilatiever- jóng door glastuinbouwbe- pen'in de Eerste Bathpolder jgilland. Zeeuwse Milieu Federatie jlfl had daarom gevraagd, [iname door gebruik van de jjj.htmg tussen zonsonder- i en -opgang door het be- f \gro Care. Het gaat om het r.jfsonderdeel dat tegen de Zscheldedijk is gevestigd, as de ZMF veroorzaakt de [lelijke verlichting schade de natuurwaarden van het waal park Oosterschelde. [dagelijks provinciebestuur lel daarmee niet eens. Door .•vaneen bovenaf dekking is Ichiuitstoot naar boven toe t tenminste 85 procent ver- ixrd. Gelet op deze aanzien- reductie, vindt het provin- r«tuur dat de assimilatiever- cngdoor Agro Care én ande- hssenbedrijven geen proble- ivoorde natuur oplevert. alashnikov iert verjaardag (kerstavond KEUZEN - Het Terneuzen- longerencentruni Kalashni- viert vrijdag zijn veertiende jaardag. doen de jongeren met meer- activiteiten. Vanaf 15.00 serin het onderkomen aan orte Kerkstraat een kunste- snarkt. De kunstzinnige groep Platform 2000 geeft presentatie van haar activi- zijn er videobeelden uit de tienjarige geschiedenis van centrum te zien. 's Avonds 3 er een bieravond gehou- iiedoor een DJ met de toe- dijke naam Katergoud van ?k wordt voorzien. Punk- i immer Tijdelijk verzorgt (22.00 uur een optreden in kader van de Main Support Dit is een initiatief van de tmgKalashnikov om begin- e bands een podium te bie- unst Genomineerd als worstenmakerij van hel jaar: slagerij De Waard in Yerseke. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom Enkele hoogtepunten uit het 'nieuws' van deze week: Maastricht is de bes te stad van het land, Gerd Leers de bes te burgemeester, Ronaldinho 's werelds beste voetballer, André Rouvoet de bes te politicus van 2004 volgens de parle mentaire pers, Wouter Bos de beste poli ticus volgens een enquête van TweeVan- daag en Bas Muijs (wie?) is kandidaat voor de titel beste soapster. Wie de ambitie heeft wat in het leven voor te stellen, maar nog nimmer een prijs in de wacht heeft gesleept of zelfs maar is genomineerd, moet zich onder hand serieus zorgen gaan maken. Want het aantal lijstjes, verkiezingen en top- tiens is overstelpend geworden, zeker nu het jaar op zijn laatste benen loopt en de neiging tot terugblikken kenne lijk onweerstaanbaar is. Een blik in de actuele televisiegids be vestigt de lijstjeshvpe, met program ma's zoals de Tien Meest Besproken Per- Lijstjesmoe sonen van 2004, Veronica's Top 1000 Al ler Tijden, de bekendmaking van De Held van 2004, de Ho Ho 100 (beste kerstliedjes), verkiezing van de Gouden Loeki voor de beste tv-reclame, de Reli Top 50 (op tweede kerstdag bij de EO-radio) en de Top 2000. Het principe is vaak eender: een groot aantal kandidaten wordt genomineerd en het publiek kan via internet of sms stemmen. Het proces wordt doorgaans zo lang mogelijk gerekt, zoals bij de pot sierlijke verkiezing van De Grootste Ne derlander, in de wetenschap dat er toch een onbedwingbare nieuwsgierigheid naar de afloop is. Volgens een recent onderzoek dat werd uitgevoerd in opdracht van het Avro-te- levisieprogramma Antenne 2, nota bene zelf betrokken bij de Top 2000, is drie kwart van de Nederlanders inmiddels lijstjesmoe. Het wordt allemaal te veelv is de klacht, en er worden vraagtekens gezet bij de betrouwbaarheid. Toch is de behoefte aan competitie, aan rangorde, aan sterk versimpelde orde ning van de complexe werkelijkheid groot. In steeds meer geledingen van de samenleving worden verkiezingen uitge schreven, competities op touw gezet, prijzen uitgereikt, als promotiemiddel maar vooral ook als hunkering naar er kenning. Door het nominatiesysteem toe te passen strelen de initiatiefnemers de ego's van zo veel mogelijk collega's en hopen zelf te zijner tijd ook eens te worden uitverkoren. De literatuur is een mooi voorbeeld, met een onoverzienbare reeks aan prij zen, inmiddels ook compleet met long- lists, shortlists en publiekstemmingen. De keuze van de nieuwe Dichter des Va derlands, als opvolger van Gerrit Kom- rij, is zelfs verworden tot een digitale competitie met nominaties. Ook in Zeeland voorbeelden te over: Jo hanna Boogerd uit Zaamslag was kandi daat voor de titel Europeaan van het Jaar, De Mug mag zich het Café van het Jaar noemen, ambachtelijke slagerij De Waard uit Yerseke is genomineerd als worstenmakerij van het jaar, Statenlid Hedwig Smits was in de race voor de ti tel Meest Fortuynlijke Politicus van 2004, Waterschap Zeeuws-Vlaanderen is de 'meest open overheidsorganisatie van Nederland', platte zeuge troefde hosternokke af bij de verkiezing van het mooiste Zeeuwse woord, drukkerij Dieleman-Limovi in Tholen is het beste leerbedrijf in de grafische industrie, bakkerij Dees bakt de beste bolussen, Middelburg staat in de toptwintig van gezellige steden, Drankshop De Honte in Cadzand mag zich voorlopig de beste slijter van de provincie noemen, 'Na tuurlijk' werd gekozen tot mooiste ge dicht van Hans Warren, Dennis Voshart en Jiska Brandt zijn genomineerd voor de titel Grootste Korfballer Aller Tij den, Oud Sluis staat bovenaan in de top- honderd van restaurantgids Lekker, Jac ques Tange dong mee naar de titel Kun stenaar van het Jaar, Hogeschool Zee land is gestegen naar de zesde plaats op de ranglijst voor hoger onderwijs, de snelkooktarwe van de Zeeuwse Vlegel werd voorgedragen als streekproduct van het jaar en Blof voegde alweer een Edison toe aan de overvolle prijzenkast. Het is maar een greep. Tot slot nog een persoonlijke Topvijf van Zinloze Lijstjes. Op 5: De Meest Waardeloze Teksten uit de Filmgeschiedenis. Eerste plaats voor Leonardo DiCaprio in Titanic: 'I'm the king of the world!' Op 4: De Top Dertig van Sinterklaas- vriendelijkste Steden, met een hoge sco re van Middelburg. Op 3: De Top Tien van de Meest Nuttelo ze Tv-Programma's, nummer één: Mon te Carlo. Op 2: De 101 Meest Spraakmakende Showbizzmetamorfoses, curieus tv-pro- gramma bij Yorin, over al dan niet ge slaagde fysieke verbouwingen van Hol- lywoodfiguren. Op 1: De Topvijf van Zinloze Lijstjes. woensdag 22 december 2004 's-GRAVENPOLDER - Op de Schoorzandseweg /Provincialeweg in 's-Gravenpolder vond maandag om 11.20 uur een eenzijdig ongeval plaats. Een 48-jarige auto mobiliste uit 's-Gravenpolder reed over de Schoorzandse weg in de richting van haar woonplaats. Door de glad heid van het wegdek raakte zij de controle over haar voer tuig kwijt, reed het trottoir op en kwam via een voortuin tegen de gevel van een woning tot stilstand. De vrouw werd met beenletsel naar de EHBO van het ziekenhuis in Goes gebracht. Haar auto, de tuin en de gevel raakten be schadigd. GOES - Het Van der Valk-hotel aan de Deltaweg in Goes moet zijn twee toekansymbolen definitief weghalen. De provincie heeft een bezwaar daartegen ongegrond ver klaard. Bij Hotel Goes staan twee toekans: één op een paal en één op het dak. Volgens de provincie druisen de symbolen in tegen de regels op het gebied van landschaps bescherming. Dat de toekans, die er al jaren zijn, nu opeens weg moe ten, heeft te maken met het feit dat de provincie een in haalslag op het gebied van de handhaving is begonnen. Het hotel heeft bezwaar aangetekend, maar daar blijkt de provincie niet gevoelig voor. Volgens het dagelijks be stuur zijn er genoeg andere manieren om reclame te ma ken en zou het oogluikend toestaan van de toekans niet juist zijn in het kader van de rechtsgelijkheid. ZONNEMAIRE - Een 22-jarige automobilist is gisteroch tend langs de Stapelsweg bij Zonnemaire in de sloot gere den. De Schouwen-Duivelander raakte door het gladde wegdek de macht over het stuur kwijt en reed het talud af. De man bleef ongedeerd, zijn auto raakte beschadigd. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Jans- sens-van Kampen heeft gisteren een 27-jarige inwoner uit Nieuw-Namen voor openlijke geweldpleging en weder- spannigheid veroordeeld tot 120 uur werkstraf. Zijn 32-ja- rige broer uit Temeuzen kreeg voor zijn aandeel in het ge weld 60 uur taakstraf opgelegd. Een inwoner van Hengst dijk, broer van de twee verdachten, was eerder al inge gaan op het voorstel van justitie om een werkstraf te doen. De drie broers waren 30 november vorig jaar be trokken bij een vechtpartij in een café aan de Plevier straat in Hengstdijk. Ze hadden eerst de verjaardag van een van de broers gevierd, waarna ze het feestje in het ca fé wilden afsluiten. De oudste broer gedroeg zich volgens de vrouw van het slachtoffer irritant, omdat hij steeds op merkingen tegen haar maakte. Toen haar man er iets van zei, kreeg hij klappen. „Ik werd aangevallen door drie mannen. Ik kende een van hen. Die woont bij mij in de straat", had het slachtoffer later verklaard. Vast stond dat de hoofdrolspelers dronken waren. De broers zeiden dat er geen sprake was van een knokpartij. „Het was een beetje duw- en trekwerk", zeiden ze gisteren. Buiten liep de situatie later nog meer uit de hand toen de jongste ver dachte bij de aanhouding zich recalcitrant gedroeg tegen de politie. Tijdens de schermutseling raakte een agent door een klap gewond aan zijn gezicht. TERNEUZEN - Het dagelijks provinciebestuur heeft een sub sidieaanvraag van de Stichting Zeeuws Licht voor het instellen van een Ballustrada Poëzie /Prozaprijs afgewezen. De stich ting gaat nu op zoek naar een sponsor voor de prijs. De redactie van het Zeeuwse li teraire tijdschrift Ballustrada kwam enkele maanden geleden met het initiatief voor een eigen prijs naar aanleiding van de no minaties voor de tweede Zeeuw se Boekenprijs, die wordt uitge reikt door het Zeeuws Tijd schrift. Volgens redacteur André van der Veeke van Ballus trada komen voor die prijs al leen beschouwende en histori sche boeken in aanmerking en negeert de jury Zeeuwse poëzie- en prozaproducties. In een co lumn in de jongste aflevering van Ballustrada hekelt hij het feit dat de Zeeuwse Boekenprijs gegaan is naar een auteur die re dacteur is van het Zeeuws Tijd schrift: Francisca van Vloten. Van der Veeke wil een prijs voor gedichten en literaire verhalen. Hij erkent dat hij het niet kon hebben dat een poëziebundel van hem niet was genomineerd, maar stelt dat dit niet de reden is van zijn initiatief. „Als de ju ry de laatste dichtbundel van Wim Hofman had genomineerd, had ik daar vrede mee gehad. Dat is een prachtig boek, terwijl sommige van de genomineerde boeken geen zak aan waren. Ik betwist de kunde van de jury van de Zeeuwse Boekenprijs." Het provinciebestuur geeft Van der Veeke geen gelijk. De aan vraag van tweeduizend euro is afgewezen. „Wij menen dat u in uw aanvraag onvoldoende aan toont waarom er naast de Zeeuwse Boekenprijs nog een aparte Zeeuwse poëzie /prozaprijs dient te komen", al dus het provinciebestuur. „Daar naast menen wij dat vermeden dient te worden dat er allerlei Zeeuwse culturele prijzen ont staan." GS wijst erop dat ook nog de algemene Zeeuwse cul tuurprijs en de Aanmoedigings prijs Jong Zeeuws Talent be staan, waarvoor ook schrijvers in aanmerking komen. Boven dien zou via het op te richten Pu blicatiefonds Zeeland nog iets extra's kunnen worden gedaan aan Zeeuwse literatuur. „Mis schien kunnen we van dat fonds gebruikmaken", reageert Van der Veeke. door Marianne van de Polder WISSENKERKE - Een manne tje rent als een gek ergens naar toe, met in zijn armen een bloem als zoenoffer. Wie het schilderij van Jacques Tange uit Schie dam even op zich in laat wer ken. wordt onrustig; het gevoel van de schuldenaar, die bevan gen wordt door haast om de schade zo snel mogelijk te her stellen, is onmiskenbaar. Het fonkelende werk van Tange is tot en met 9 januari 2005 te be kijken in galerie De Praktijk in Wissenkerke. Aan belangstel ling geen gebrek; Tange is de laatste twee jaar genomineerd voor de titel 'Kunstenaar van het jaar'. Vorig jaar schopte hij het tot meest veelbelovende kun stenaar van het jaar, dit jaar ein digde hij als vierde. Het bete kent dat zijn artistieke krachten gemeten worden met die van bij voorbeeld Corneille. Het werk van de uit Vlissingen afkomstige kunstenaar spettert van de muren af. In eerste in stantie door zijn warme kleurge bruik, in tweede instantie door de feestelijkheid die eruit straalt. Toch is het niet alleen vrolijkheid wat de klok slaat: er zit meer achter. Thema's als een zaamheid en afscheid spelen in de schilderijen van Tange een belangrijke rol. Daarnaast steekt hij bijvoorbeeld graag de draak met burgerlijkheid. In zijn doeken duiken vaak manne tjes op die een kostuum dragen, ambtenaren volgens de kunste naar. Tange: „Die burgertjes delven in mijn schilderijen eigenlijk al tijd het onderspit. Het is wel zo dat ik een bepaalde kritiek heb op dat soort mannetjes, door de zelfingenomenheid op hun ge zicht. Bij mij zijn het altijd de vrouwen die winnen. Zo is het in het echte leven ook, vind ik. Je kunt wel zeggen dat ik een ei gen fantasiewereld creëer, maar dan wel een die gebaseerd is op de werkelijke wereld." New York Het is de eerste keer dat Tange in Zeeland exposeert. Na deze tentoonstelling zullen zijn schil derijen de oceaan overgaan: New York is hun volgende be stemming. Hoe verklaart de kun stenaar zijn succes? Tange: „Ik denk dat het als kunstenaar heel belangrijk is, om te laten zien wat je hebt. Je moet een ga lerie wat dat betreft niet alleen zien als een verkooppunt, maar voornamelijk als podium. Waar om mijn schilderijen mensen aanspreken? Ik hoor vaak dat dat komt door de kleur. Ik ge bruik complementaire kleuren. En ik denk dat het komt, omdat ze voor meerdere interpretaties vatbaar zijn. Het is niet zomaar een abstract gevoel wat ik schil der. De interpretatie van de kij ker maakt een schilderij af." Een leven zonder kunst is voor Tange ondenkbaar. Hij vertelt: „Ik heb wel eens gezegd, dat als ze me zouden opsluiten in een toilet, ik nog wat van het toilet papier zou gaan maken. Niet werken zou ik vreselijk vinden. Bij mij is het zo dat creëren tot de eerste levensbehoeften be hoort." Voor deze expositie zijn de regulie re openingstijden van galerie De Praktijk aan de Voorstraat 15 in Wissenkerke aangepast. Men kan er terecht op: 23, 24, 27, 28, 29, 30 en 31 december, en op 2, 6, 7, 8 en 9 januari van 14.00 tot 17.00 uur. Tevens op afspraak, tel. 0113-373535 intexpositie Jaap Deelder in atelier Danielle Orelio SlAli Pankow JGH-HAAMSTEDE - Als zoon van ™swachter raakte Jaap Deelder al op ^leeftijd in de ban an flora en fauna. iMudt vooral van hout en wilde aan kijk timmerman worden. Uiteinde- wil hij voor het onderwijs gekozen lp hij daarnaast als kunstenaar ui- ?aan zijn vogelliefde. Dat hout bij hem Ms een grote rol speelt, is te zien tij- Me kerstexpositie in het atelier van «Hélle Orelio aan de Hogeweg in ^Haamstede. fwr exposeert hier zijn fraaie vogels, ^tezijn gesneden uit hout en enke- paakt uit Belgische speksteen. Hij is autodidact.. Een leermeester of rjpS 'n houtsnijden of beeldhouwen i n°oit gehad, Het is hem gelukt .j^en stijl te ontwikkelen, aarin hij Zologische juistheid weet te combine rs artistieke spanning. kunstenares Daniëlle Orelio •Deelder uitgenodigd in deze kerstpe- selectie van zijn vogelbeelden in haar atelier tentoon te stellen. Ze vormen een mooie aanvulling op haar eigen werk: olieverf op papier en grafische techniek waarbij ze zich vooral door de natuur laat inspireren. Kustvogels komen regelmatig voor in haar werk. Opvallend in het werk van Deelder is de relatie die hij legt met het materiaal waar uit zijn houten of stenen vogels zijn ont staan. Zo lijkt een Rode Wouw als het wa re in het binnenste van een Taxusstam ver borgen te hebben gezeten. Alsof Deelder hem alleen maar behoefde af te pellen. Ook zijn glanzend witte sneeuwhoen wekt, prijkend op een voet van speksteen, de indruk daar vanzelfsprekend uit te zijn ontstaan. Een blikvanger in de expositie vormt ook een ijsvogel die Deelder uit donker pok hout wist te snijden. Ook een boomkrui per uit eiken weet de aandacht op zich te vestigen. Internet Deelder is lid van Wildlife-Art. Dat is een organisatie die natuurkunstenaars voor het voetlicht haalt. Dat gebeurt met speci fieke exposities en met een presentatie op internet van permanent werk van talent volle schilders, tekenaars en beeldhou wers, die zich met hun werk baseren op in het wild levende dieren. Van de atelierhoudster zelf is tijdens deze tentoonstelling nieuw werk te zien in de vorm van 'bootjesfiguren'. Orelio was in de Schouwse Westhoek aanvankelijk voor al bekend als 'Daniëlle van de tjalk'. Voor dat zij zich in de regio vestigde, lag ze di verse keren tijdens de manifestatie Kunst- schouw Westerschouwen met haar gale rieschip afgemeerd in het haventje van Burghsluis. „De boot is nu eindelijk verkocht en ligt inmiddels ergens bij Parijs. De beeldjes die ik nu heb gemaakt, vormen voor mij de afsluiting van een periode", zegt de kunstenares. Zij maakte een serie kleurrij ke 'huwelijksbootjes', waarin goede ver standhouding en harmonie waarborgen bieden voor evenwicht. De kerstexpositie bij Atelier Orelio is ge opend op donderdag 23, vrijdag 24, zondag 26, vrijdag 31 december en zondag 2 januari van 12.00 tot 17.00 uur. »PDeelder presenteert als gastexposant in het atelier van Daniëlle Orelio zijn vogels in hout en steen. foto Dirk-Jan Gjeltema Werk van Jacques Tange is te zien in galerie De Praktijk. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13