ÉLfschieten zwanen van de baan »zc 10TOT 70% Wlüil PZC tfion Weinig lol meer door tariefverhoging RUIMT OP! Honderdduizendste maaltijd KORTING OP -11 Zegveld en Dierenbescherming vinden oplossing (holquotum jat omlaag Kerstfeest? i Nieuvv/et'.vr? rant/it ll/ittm Vrijspraak van dichtknijpen keel Kinderen zakken door dun ijs Vrees voor problemen fietsvoetveer Hof spreekt brugwachter vrij GroenLinks stadsgewest bezorgd over Vrijburgbad Kerstdienst in Sint Jacobskerk agenda woensdag 22 december 2004 .•task Janssen P0UIDEN - De knobbel en °P vliegveld jJfn-Zeeland zijn voorlopig g.Overleg tussen de Dieren- jheiming en de directie van iliegveld heeft ertoe geleid in elk geval de komende [SSEL - Het scholquotum zo goed als zeker volgend jierlaagd tot 59.000 ton. Dit laagste scholquotum sinds [oropese Unie zich met de Jvangst bemoeit. hropese ministers van Vis- moesten gisteravond laat r leiding van de Nederland- juister Veerman de knopen rille visquota voor 2005 nog bakken, maar dat het schol tra op 59.000 ton uitkomt, onuitgemaakte zaak. Europese Unie heeft met ptegen een akkoord bereikt rnie hoeveelheid schol. Dit -ager door alle Noordzee- •snog 61.000 ton schol wor- aangeland, dat was al een lisch dieptepunt, r het voor Zeeuwse vissers agrijkere tongquotum be- inog onzekerheid. Europese Commissie wil een ging van 17.000 naar 'cm ister Veerman zag ruimte ie hoeveelheid omhoog te zeker omdat mternatio- visserijbiologen hebben ge lieerd het tongquotum op KI ton te brengen. De tong- dm de Noordzee laat zo'n everhoging toe. tafel is het plan van de Eu- se Commissie om gesloten den in te stellen om de ka- mwstand een extra kans te azich te herstellen, sluiting van gebieden zou gevolgen kunnen hebben Nederlandse schol- en tong- rs, omdat zij beperkte hoe kabeljauw bijvangen. i nader inzien over de bomen die in Mid- ij mogen blijven staan (PZC, 21 fier) slaat een fout. De gemeente heeft na bezwaren van de van Zeeland afgezien van Ïenomen kap van zes abelen Schroeweg. De vijftig populie- dezelfde Schroeweg moeten sgvan de gemeente. Ook tegen lp had de stichting bezwaar ge- het bericht stond dat de popu- pochten blijven staan. Advertentie kerstdag is vol, maar op 2e Kerstdag en met «l Nieuw hebben wij «Stafels beschikbaar! Peren Bel: (0118)410502 bandag t/m vrijdag ge hóede openingstijden; %tot 12.00 uur 'ACTIE iCHEREN fruststraat 18 8070 :E MIDDELBURG CH18-493000 7118-493009 redwalch@pzc.nl ^der Sluis (chef) aBerkelder 'lamakers Broek den Hurk ldeVries (sport) ^LE REDACTIE 28 vs 31 «AGOES 113)315669 radactie pzc.nl Pzc.n| web@pzc.nl tijd geen zwanen afgeschoten hoeven te worden. De Dierenbe scherming gaat de dieren vangen en elders uitzetten. Vorige week veroorzaakte een afschotvergunning van de pro vincie voor Zeeland Airport veel protest, onder meer bij de Die renbescherming. De directie van het vliegveld zit met de zwa nen omhoog. Het gras op het vliegveld is blijk baar erg smakelijk, want met na me in de winter verblijven er veel knobbelzwanen. De beesten worden steeds tam mer en gaan nauwelijks nog aan de kant voor de vliegtuigen. Bovendien dwingt de overheid de directie een oplossing te zoe ken voor het veiligheidspro bleem. Na een uitgebreid onderzoek leek de enige oplossing af en toe een zwaan afschieten met een hagelgeweer, om de rest af te schrikken. De dierenbescher ming tekende meteen bezwaar aan tegen de afschotvergun ning. Gisteren schoven de Die renbescherming en de directie van Zeeland Airport bij elkaar aan tafel. „Om tot een diervrien delijke oplossing te komen", zegt I. Zweedijk van de Dieren bescherming afdeling Noord- en Midden-Zeeland. De uitkomst van het overleg is dat de Dieren bescherming de zwanen gaat vangen en elders vrijlaten. Zweedijk: „We gaan eerst een grote cirkel van gaas neerzetten, met een opening erin. In die cir kel gaan we ze voeren, hoewel we daar in principe vreselijk op tegen zijn. Want door ze te voe ren maak je ze alleen maar nog tammer. Maar na een tijdje, als alles goed loopt en ze gewend zijn aan die cirkel met gaas, kun nen we ze op die manier vangen en wegbrengen met de dierenam bulance." Hond Vervolgens wil de Dierenbe scherming regelmatig met een hond naar het vliegveld komen. Dit om te voorkomen dat er van uit het nabijgelegen Veerse Meer - waar veel zwemvogels zitten - opnieuw knobbelzwa nen naar het vliegveld komen. Om de dieren te vangen, heeft de Dierenbescherming een ver gunning nodig. Directeur P. Geysen van Zee- Leszwemmen lijkt een luxe vrijetijdsbesteding te gaan worden. door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - De tariefverhoging bij het Vrijburgbad maakt heel wat los. Dat is te merken aan de poorten van het schoolplein waar ouders samenkomen. Maar ook bij concurrerende zwemba den, die de ouders zien overlopen. Het Vrijburgbad van stadsgewest Middelburg/Vlissingen verhoogt de ta rieven voor leszwemmen van 42 euro naar 48 euro. Acht euro per uur dus. Een kind doet er gemiddeld tachtig les sen van een half uur over om diploma A te halen. Dat komt neer op 320 euro voor één graad. Diploma B is echter sneller behaald. Daar doet een kind ge middeld tien lessen over. Samen 360 eu ro. Voor het tweede en volgende kind uit een gezin rekent het zwembad minder: 41,50 euro voor zes klokuren. Ouders van een gezin van drie kinderen moeten diep in hun buidel tasten, willen ze dat hun kroost dertig seconden kan watertrappelen, tien meter kan borst- crawlen en zes meter onder water kan zwemmen. Het kost ze gemiddeld zo'n 980 euro. Mensen die leven van een uit kering kunnen rekenen op een tegemoet koming. Wachten tot de kinderen gaan school zwemmen, heeft nauwelijks zin. Dat be perkt zich namelijk tot 36 lessen per jaar, en dan ook nog onregelmatig. Geen basis voor een diploma, weet Jaap Keijmel, directeur van het Vrijburgbad, dat 2600 schoolzwemmers onder zijn hoede heeft. „Kinderen zitten dan ook in zulke grote groepen dat het slagings percentage nog lager komt te liggen." Daarbij begint schoolzwemmen op zijn vroegst in groep vier of vijf, als de kin deren een jaar of zeven zijn. En in een provincie als Zeeland zien ouders hun kinderen liever al eerder veilig het wa ter in duiken. „Meestal melden ouders hun kinderen aan als die vier jaar zijn. Alleen kampen wij met een gigantische wachtlijst. Daarop staan negenhonderd kinderen die nog zeker anderhalf jaar moeten wachten tot ze kunnen lessen." Maar daar hebben ouders geen zin in, blijkt aan de poorten van basisschool De Vossenburch. De moeders, die daar hun kinderen ophalen van school, heb ben alternatieven voorhanden. Zo gaat de zoon van Linda de Witte voortaan naar het zwembad in Goes. „Daar is betere begeleiding voor hetzelf de geld. In het Vrijburgbad komen kin deren dikwijls in groepen van hoger ni veau terecht. Het duurt zo lang voordat ze dat niveau hebben bijgebeend. Bo vendien vindt Wesley het leuker in Goes. Veel gezelliger." Handenvol geld Astrid Minnegal sprak vrijdag nog met haar buurvrouw over het Vrijburgbad. „Dat ventje is bezig met diploma A en het wil niet zo goed lukken. Dat kost handenvol geld. Zeker als hij dan eens ziek is, want contributie moet je toch be talen. Er is op deze manier geen lol meer aan. Ook ik ga naar Goes." Dan heeft Marian Jacobs nog geluk: haar twee kinderen zijn zowat klaar. „De oudste gaat nog door voor zwem- vaardigheid 1, maar de jongste heeft di ploma A en B al binnen. Op particuliere basis, maar toen waren de prijzen nog niet zo hoog. Bovendien maakte de oudste gebruik van een vangnetrege ling; hij kon na het schoolzwemmen kos teloos zijn diploma behalen na de zo mervakantie. Dat is nu wel anders." Van uitstroom merkt Jaap Keijmel ech ter nog niets. „Evenmin van kritiek," zegt hij. „Op het moment dat ouders ge negen zijn te luisteren naar je verkla- foto Lex de Meester ring, hebben ze vaak begrip voor de ta riefverhoging. Eigenlijk mochten we on ze tarieven zelfs al in juli verhogen, maar dat hebben we toen nagelaten. Het zijn echt redelijke prijzen." Dat vindt ook Robert-Jan Provoost van Zwembad Parel in Domburg. Ook hij verhoogde de tarieven. In Domburg kost een halfuur leszwemmen binnen kort vijf euro, meer dus dan in het Vrij burgbad. „Maar", zo zegt Provoost, „bij ons behalen kinderen sneller hun diplo ma. Er zitten maar zeven kindjes in één groep, tegen tien tot twaalf in het Vrij burgbad. Daarnaast is onze wachtlijst tien keer zo kort en trainen kinderen met een vaste instructeur. Het duurt voor leerlingen in het Vrijburgbad ruim twee jaar om diploma A, B en C te ha len, tenvijl het ze bij de Parel in veer tien maanden lukt. Verdubbeld Vandaar ook dat hij zijn groepen steeds vaker aangesterkt ziet worden met kin deren uit de stad. „Onze capaciteit is de laatste drie jaar verdubbeld. Zo meld den zich afgelopen twee dagen nog elf nieuwe kinderen aan; zeven daarvan ko men uit Middelburg of Vlissingen." Het zwembad van Goes ziet in haar cij fers nog geen toeloop uit Middelburg en Vlissingen, laat bedrijfsleidster Ingrid Dijkhuizen weten. (Advertentie) door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - De honderd duizendste maaltijd van dit jaar werd gisteren bezorgd bij mis schien wel de trouwste afne mers van Stichting Werkt voor Ouderen. Varkenshaasje met stoofpeertjes en gebakken kriel aardappeltjes. Wethouder De Vries gaf het echtpaar Van Winkelhof een verras singspakket. foto Ruben Oreel Meneer en mevrouw Van Win kelhof staan niet erg te kijken van het gerecht. Zo culinair ziet het echtpaar ze namelijk al twee jaar voorbijkomen. Twee keer per week vult bezorger Alex de koelkast bij met maaltijden. Me vrouw Van Winkelhof: „En al tijd even smakelijk. Meestal kies ik voor het soepje en mijn man het toetje. Goh, er liggen nog mandarijnen in. Die ver dwijnen volgend jaar toch?" De vertegenwoordigster van de stichting knikt. Mevrouw Van Winkelhof krijgt twee bossen bloemen in haar handen ge drukt, en ook nog een verras singspakket van wethouder De Vries. Die had zich geen gelukki ger echtpaar kunnen wensen. Zijn vader blijkt nog een oude bekende van meneer Van Win kelhof. En dat was voor Van Winkelhof misschien nog wel de mooiste verrassing van de dag. Perzische en moderne tapijten Berbers Kelim en Nepal. Diverse occasions vanaf 50,-. WOENSDAG 22 EN DONDERDAG 23 DECEMBER ZIJN WIJ TOT 21.00 UUR GEOPEND Bosstraat 24 Bergen op Zoom tel. 0164 - 242216 Laden lossen voor de zaak, parkeren in de Lindebaangarage. land Airport is blij met deze oplossing. Hij benadrukt dat afschieten toch al de laatste stap was in een stappenplan om de zwanen af te schrikken. En Geysen kan nog steeds niet uitsluiten dat afschieten ooit nog eens nodig zal zijn, als de methode van de Dierenbescher ming niet blijkt te werken. „Ik hoop gewoon dat het werkt. Maar de overheid verplicht mij nu eenmaal om maatregelen te nemen tegen de zwanen. Ik kan niet het risico nemen dat er een zwaan door een vliegtuig heen- vliegt." DEN HAAG - Een 37-jarige man uit Nieuwdorp is giste ren door het Haagse gerechtshof in hoger beroep vrijge sproken van het dichtknijpen van de keel van zijn ex-vrouw in Vrouwenpolder, op 10 juli vorig jaar. Zijn va der (57) is vrijgesproken van medeplichtigheid. De vrijspraak is opmerkelijk omdat vader en zoon door de rechtbank in Middelburg schuldig zijn bevonden. De zoon is eerder veroordeeld tot een gevangenisstraf van ne gen maanden, waarvan vijf voorwaardelijk. In hoger be roep vond hofaanklaagster mevrouw mr. J. Reddingius die straf nog veel te laag. Zij eiste een celstraf van een jaar waarvan drie maanden voorwaardelijk. De vader is voor medeplichtigheid aan het geweld dooi de rechtbank in Middelburg veroordeeld tot drie maan den voorwaardelijke celstraf. De hofaanklaagster vond dat te weinig. In haar ogen was de vader medeplichtig doordat hij bij de deur de wacht had gehouden. Het ge rechtshof kwam echter tot een andere beoordeling. Volgens de rechters in hoger beroep heeft de man uit Nieuwdorp zijn ex-vrouw in haar eigen huis bij de keel ge pakt maar hebben zij niet de overtuiging gekregen dat hij de keel ook heeft dichtgeknepen. OOSTBURG - In Oostburg zijn gistermiddag twee jonge tjes van zes en negen jaar door het ijs gezakt in een brand put aan de Orion. Voorbijgangers hebben de kinderen uit het water gehaald. De zesjarige is met onderkoelingsver- schijnselen naar het ziekenhuis in Temeuzen gebracht, waar hij een nachtje ter observatie moest blijven. SLUIS - De raadsfractie van WD-Gemeentebelangen in Sluis voorziet grote problemen als de nieuwe terminal van het fietsvoetveer in Breskens binnen enkele weken on bemand zal zijn. Volgens de partij leert de praktijk dat het zeer lastig is om een kaartje te kopen en de toegangs poortjes te openen. Daarom vraagt de fractie of B en W in Sluis ervoor kunnen zorgen - in overleg met exploitant BBA - dat de ergernis voor reizigers beperkt blijft. „Veel oudere mensen voorzien problemen. Een Belgische bezoe ker wilde onlangs met zijn fiets oversteken, maar dat had heel wat voeten in aarde. Een demonstratie door een BBA-medewerker van het nieuwe betalings- en toegangs systeem verschafte ook geen helderheid. Onder meer voor drukke vakantieperiodes belooft dit weinig goeds", schetst fractielid W. Verherbrugge de problematiek. DEN HAAG - De 59-jarige brugwachter van de kanaal- brug bij Sluiskil, die betrokken was bij een rampzalig bootongeluk, valt volgens het gerechtshof in Den Haag strafrechtelijk niets te verwijten. De brugwachter, die door de rechter in Middelburg nog was veroordeeld tot 500 euro geldboete, is gisteren in ho ger beroep vrijgesproken. De man sloot tijdens zijn dienst op 20 augustus 2002 de kanaalbrug, terwijl er net een duwboot met een laadbak van meer dan honderd meter aan kwam varen. De schipper had geen tijd meer om af te remmen en knalde frontaal op de brug. Het stuurhuisje werd in zijn geheel verwoest en de schipper liep zwaar rugletsel op. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De fracties van GroenLinks in Vlissingen en Middelburg maken zich zorgen over de ontwikkeling van de zwemlessen in het Vrijburgbad. Het duurder maken van de zwemlessen is niet bevorderlijk voor het zwemmen, aldus de par tij in een verklaring. Directeur J. Keijmel maakte af gelopen zaterdag in deze krant bekend dat de tarieven voor het leszwemmen met zes euro stij gen naar 48 euro voor zes kloku ren. De verhoging is nodig om er voor te zorgen dat ouders min der makkelijk verstek laten gaan. Het huidige systeem geeft ouders de ruimte om enkele ke ren zwemles te verzuimen. Een leskaart is namelijk langer gel dig dan het aantal weken dat er voor staat. Groenlinks vindt dat de gemeen tebesturen van Vlissingen én Middelburg, die zich momenteel nog bezighouden met de afwik keling van de oude zwembaden naar het nieuwe OptiSport Vrij burgbad, de kwestie van de ta riefverhoging moeten meene men in de afrondende besprekin gen. De twee fracties vragen zich namelijk of het wel de VLISSINGEN - In de Sint Ja cobskerk in Vlissingen wordt vrijdagavond een kerstnacht dienst gehouden. Voorganger is dominee Ad Baas. Muzikale medewerking wordt verleend door Jos Vogel, orga nist van de Sint Jacobskerk en de brassband Caecilia onder lei ding van Piet Meliefste. De kerk is open vanaf 22.00 uur. schuld is van de ouders, dat het zwembad er financieel niet goed voor staat. GroenLinks vraagt zich af waarom alleen wordt ge sproken over de tarieven van de zwemlessen, maar niet voor bij voorbeeld het recreatief zwem men. Met andere woorden: is de toekomst van het Vrijburgbad alleen afhankelijk van de tarie ven van het leszwemmen? Groen Links wil ook weten hoe dou- ders worden opgevangen die het financieel moeilijk krijgen door de verhoging van de tarieven. GroenLinks vindt het niet ge past om ouders de schuld te ge ven in de schoenen te schuiven zonder dat eerst gekeken wordt naar de eigen, totale organisatie en het eigen beleid. „Het nieuwe zwembad is gebaat bij een aantrekkelijk en stimule rend beleid, zonder dat er te snel getornd wordt aan vastge stelde tarieven. Het leszwem men dient gestimuleerd te wor den, vooral bij de jeugd. Het duurder maken van deze lessen en het hanteren van een sys teem, waarbij elk verzuim be taald moet worden, past hier niet bij." STREEKACTIVITEITEN DOMBURG - Schuttershof, 19.00 - 20.00 uur: Gym vanaf 50 jaar; MIDDELBURG - Ontmoetingscentrum Griffioen, 13.30 - 17.00 uur: Inloopmid- dag voor jongeren met onder meer ta felvoetbal en darts; Kinderboerderij Klepperhoeve, 13.30 - 15.30 uur: Werken op de boerderij" voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar; Spiegeltheater, 20.00 uur: De Olifant man door Theatergroep Duinart; VLISSINGEN Sporthal Baskensburg, 9.00 uur: Power yoga; VEERE - Gymzaal Zanddijk, 9.15 -10.15 uur: Gym vanaf vijftig jaar; Het Akkoord, Oudestraat, 13.30 - 16.00: Bejaardensoos. (Advertentie) ACCOUNTANTS ADVISEURS MAATSCHAP WEA ZEELAND Onze vestigingen: Goes, Middelburg, Oostburg, Renesse, Zierizee zijn op vrijdag 24 december a.s. gesloten i.v.m. de kerstdagen. Tevens wensen wij onze klanten en relaties PRETTIGE KERSTDAGEN EN EEN GELUKKIG NIEUWJAAR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11