Provincie wil aanjager economie PZC Scheldewater nog altijd niet schoon Bedrijfsleven hekelt spilzucht gemeenten en waterschappen Het is weer receptietij d Scholen dicht en jeugd vaccinerei als griep toeslaat Gemeenten falen bij huisvesten vluchtelingen Regionaal ontwikkelingsbureau moet investeringen binnenhalen Entadministratie ondergebracht bij GGD Proeftuin Wet Maatschappelijke Ondersteuning Pleidooi voor tolvrije tunnel Gemeenten worden armlastiger Connexxion wil personeel in de bui Smits niet Fortuynlijke Politicus Intensivering toeristische promot woensdag 22 december 2004 door Emile Calon MIDDELBURG - De gemeenten Hulst, Schouwen-Duiveland, Terneuzen en Tholen hebben ge faald bij het huisvesten van vluchtelingen met een (definitie ve) verblijfsvergunning, de zoge heten statushouders. Om die re den gaat de provincie zich nu be moeien met het beleid van de ge meente. Een provinciaal ambtenaar gaat op de vier gemeentehuizen meekijken en de ambtenaren ter plekke ondersteunen. Eventueel kan hij beslissen om, uitein delijk, op kosten van de ge meenten woningen aan te kopen om vluchtelingen met een status te huisvesten, zo blijkt uit een rapportage van Gedeputeerde Staten aan minister R. Verdonk (Vreemdelingenzaken). Goes hoorde ook lang tot het rijtje ge meenten met te weinig wonin gen voor statushouders. Die ge meente is volgens het dagelijks bestuur van de provincie echter op de goede weg om de achter standen weg te werken. Elke gemeente moet een aantal statushouders huisvesten. In op dracht van het Rijk kijkt de pro vincie of de gemeenten hun ver plichtingen nakomen. Opgeschoven Najaar 2003 bleek dat vijf Zeeuwse gemeenten het niet erg nauw namen met die verplichtin gen. Destijds waarschuwde de provincie reeds dat een afwach tend beleid op den duur niet ge tolereerd kon worden. Een aan tal keren is ook de datum waar op het beleid van die gemeenten zichtbaar bijgesteld moest zijn. opgeschoven. Nu blijkt dat Hulst, Schou wen-Duiveland, Terneuzen en Tholen er, ondanks vele waar schuwingen, nog steeds niet in geslaagd zijn om voldoende wo ningen beschikbaar te stellen, grijpt de provincie in. Dat moet de gemeente omdat het Rijk an ders de provincie ver antwoordelijk houdt voor het fa len. Uit de reportage blijkt dat de ge meenten vooral faalden om wo ningen voor alleenstaanden be schikbaar te stellen terwijl het merendeel van de statushouders toch alleen is. door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Om de Zeeuw se economie een oppepper te kunnen geven, moeten alle krachten worden gebundeld. Daarom laat de provincie onder zoeken of er een bedrijf moet worden opgericht dat grootscha lige projecten kan ontwikkelen en bedrijven van buiten Zeeland kan overhalen in Zeeland te in vesteren. Dat is een van de 41 concrete voorstellen die het dagelijks pro vinciebestuur doet om de Zeeuw se economie een oppepper te ge ven. De visie erachter en de pro jecten staan verwoord in het pro vinciaal sociaal economisch be leidsplan, dat gisteren onder de naam 'Ruimte maken voor kan sen' is gepresenteerd. In het plan, dat geldt voor de pe riode 2005 tot en met 2008, is ge kozen voor het opvijzelen van al le clusters: landbouw, visse rij-aquacul tuur, industrie en ha vens, recreatie en toerisme, mid den en kleinbedrijf (MKB) en wooneconomie. Alleen dan is de strijd tegen de werkloosheid te winnen, denkt het provinciebe stuur. Niet nodig Het dagelijks provinciebestuur vond tot nu toe zo'n provinciaal ontwikkelingsbedrijf niet nodig. Het ging ervan uit dat ha venschap Zeeland Seaports, het Zeeuws Participatiefonds en de Stichting Economische Promo tie en Acquisitie Zeeland (Se- paz) die rol vervullen. Eerder op perde MKB Zeeland al om een MIDDELBURG - Het Zeeuwse bureau Entadministratie moet ondergebracht worden bij de GGD Zeeland. Dat wil Gedeputeerde Staten. Nu hoort de uitvoering van het Rijks Vaccinatie Programma en de registratie van geënte kinde ren nog bij de Provinciale Kraamzorg en Entadministra tie. Dat kan niet zo blijven, denkt GS, omdat de Zeeuwse entadministratie een te kleine organisatie is op zelfstandig te blijven. De Inspectie voor de Gezond heidszorg drong een tijd geleden al aan op aansluiting bij de ent administraties van Zuid-Hol land of Noord-Brabant om vol doende bestaansrecht en kwali teit te bereiken. Liever dan bui ten de provincie ziet GS het en- tingenbeheer bij de GGD: die is immers ook actief in preventie en bestrijding van infectieziek ten en voert het wettelijk toe zicht op vaccinatie uit. Zorgkan toor Zeeland steunt het idee, stelt GS. MIDDELBURG - Zeeland moet een proeftuin worden voor de nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteuning. Op uitnodiging van het ministe rie van Volksgezondheid kun nen provincie en gemeenten vooruitlopen op de nieuwe wet waarin gemeenten verantwoor delijk worden voor alle niet-per- soonsverzorgende hulp die nu nog in de AWBZ opgenomen is. Zeeland is kansrijk als proefge bied, aangezien gemeenten er al oefenen met een samenhangend aanbod voor wonen, werk en welzijn in de projecten Ruimte voor Resultaat in Middelburg en Zeeuws- Vlaanderen. ontwikkelingsbedrijf op te rich ten. „Het besef is nu gekomen dat het nodig is om de krachten te bundelen, willen we de Zeeuwse economie echt kunnen verbete ren", zegt gedeputeerde G. de Kok (economie). „Daar komt bij dat uit onderzoek van het minis terie van Economische Zaken is gebleken dat regionale ontwik kelingsmaatschappijen goede in strumenten zijn om regionale economien te versterken." Het staat nog niet vast of het ontwikkelingsbedrijf zich gaat richten op alle sectoren of bij voorbeeld alleen met de lan douw. Voor het onderzoek trekt de provincie 50.000 euro uit. Banen Op basis van de huidige vooruit zichten is een flinke toename no dig van het aantal banen om de stijging van de beroepsbevol king te kunnen opvangen. Groei van de economie is een belang rijk, maar geen onvoorwaarde lijk streven, benadrukt het pro vinciebestuur. De groei moet evenwichtig en duurzaam zijn. Daarom kiest de provincie er voor alle wapens in de strijd te gooien om te zorgen dat de eco nomie niet in het slop raakt. Op alle gebieden staan de ko mende jaren projecten op sta pel. In de cluster landbouw wordt samen met de land bouworganisaties gekeken naar hoe de sector te vernieuwen en de schaal te vergroten. Bij visse rij en aquacultuur zijn alterna tieve vangstmethoden, ruimte voor nieuwe ontwikkelingen en het versterken met de band met toerisme onderwerp van ge sprek. Maakindustrie In de industrie en havens streeft de provincie naar het versterken van de maakindustrie. De moge lijke komst van de Westerschel- de Container Terminal (WCT) biedt daarbij extra kansen. Daarbij is samenwerking met andere havens belangrijk. De groei van toerisme en recrea tie kan alleen door de kwaliteit van parken en campings te ver hogen. Verder moet er meer aan dacht zijn voor promotie. Het midden- en kleinbedrijf Het dagelijks provinciebestuur heeft 31 miljoen euro beschik baar. Voor een groot deel is het geld al gereserveerd. Maar de provincie heeft tot en met 2008 jaarlijks twee miljoen euro over om vrij te besteden. Of dat ge noeg is, ligt aan de uitkomsten van het onderzoek naar een ont wikkelingsbedrijf. NIEUWDORP - De tijd van de kerst- en nieuwjaarsrecepties is weer aangebroken. Leden van de Ondernemersvereniging Borsele (OVB) wensten elkaar gistermiddag prettige dagen toe in restaurant Landlust in Nieuwdorp. Ze deden dat tijdens een kerstlunch. De Maatschappij voor Nijverheid en Handel, departement Zeeland hield gistermiddag een bijeenkomst in het Maritiem Muzeeum in Vlissingen. Voor zitter A. Maljaars sprak er zijn jaarrede uit. Havenschap Zeeland Seaports houdt vandaag een kerstreceptie in het Middelburgse Abdijcomplex, nadat het eerst de jaarcijfers openbaar heeft gemaakt. Na nieuwjaarsdag mag iedereen elkaar een ge lukkig nieuwjaar wensen op talloze bijeenkomsten. Een van de grootste is op 10 ja nuari. Het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI), de Kamer van Koophandel voor Zeeland, Syntens en Zeeland Seaports geven het startsein voor een gezond en suc cesvol nieuwjaar. Op die bijeenkomst in de Grote Kerk in Goes worden meer dan vijfhonderd bezoekers uit ondernemend en bestuurlijk Zeeland verwacht. foto Willem Mieras door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Schelde is nog altijd ziek. De waterkwali teit is onvoldoende. Aan de ei sen van de nieuwe Europese Ka derrichtlijn Water kan niet wor den voldaan. Dit blijkt uit een rapport over de waterkwaliteit Schelde 2003. Het is gisteren behandeld door de International Scheldecommis- sie (ISC), die in Middelburg be sloten vergaderde. Tot openbaarmaking van het rapport kwam het nog niet, om dat de lay-out eerst moet wor den aangepast. De delegaties van de vijf landen die deelnemen in de ISC bespra ken ook het zogenaamde Scal- ditrapport, waarin voor de hele Schelde, vanaf de bron in Noord-Frankrijk tot de mon ding bij Vlissingen, is uitge zocht hoe het met de waterkwali teit staat. Als voornaamste oorzaken voor het zieke Scheldewater worden onder meer genoemd de hoge be volkingsdichtheid in het stroom gebied van de Schelde, de aan wezigheid van industriegebie den, het uitoefenen van intensie ve landbouw en het dichte net werk aan (spoor)wegen- en wa terlopen. „Daardoor verkeert het Scheldegebied op dit mo ment nog niet in een goede toe stand", heet het in diplomatieke bewoordingen. Het rapport over de waterkwali teit en het Scalditrapport ma ken duidelijk dat Nederland ver uit koploper is bij de opvang en zuivering van huishoudelijk af valwater. Bijna alle huishou dens zijn aangesloten op een rioolwaterzuivering. In Frank rijk, Wallonië, Brussel en Vlaan deren is dat aanzienlijk minder (soms minder dan de helft). Vastgesteld is dat in de grote in dustriegebieden ook anno 2003 teveel zware metalen en vervui lende stoffen op het water wor den geloosd. In landelijke gebie den komen te veel meststoffen vanuit de landbouw in het op pervlakte- en grondwater te recht. Schrale troost is dat de vervui ling in het verleden nog aanzien lijk erger was, Bij het begin van metingen in 1994 bleek de toe stand van het water bar en boos te zijn. De metingen volgens een gezamenlijk meetnet lopen van af 1998. Sinds het begin is de wa terkwaliteit 'merkelijk verbe terd', staat in het rapport. De deelnemende landen in de ISC spraken af dat ze blijven streven naar verdere gezondma king van de Schelde. Dat zijn ze trouwens op grond van de Euro pese eisen ook verplicht. In 2015 moet het water een goede ecolo gische kwaliteit hebben. Onderdeel van de Europese Ka derrichtlijn Water is de op- VLISSINGEN - De Zeeuwse Maatschappij voor Nijverheid en Handel wil dat de Wester- scheldetunnel versneld tolvrij wordt gemaakt. „In de rest van Nederland wordt voor het gebruik van we gen toch ook geen tol geheven", zei voorzitter B. Maljaars. De Westerscheldetunnel is een suc ces, constateerde hij. De ideeën van het Rijk om de tunnel te ver- kopen aan de vrije markt zijn voor Zeeland gevaarlijk, stelde Maljaars. „De infrastructuur hoort in eigendom en beheer van de overheid en deze dient er voor te zorgen dat de tolheffing zo laag mogelijk is enzelfs hele maal af kan worden gebouwd. door Henk Postma VLISSINGEN - Waterschappen en gemeenten in Zeeland scha den de economie. Ze geven te veel geld uit. Ondernemers en in woners zien zich daardoor voor stijgende lasten geplaatst. Dat vindt de Maatschappij voor Nij verheid en Handel, departement Zeeland. Tijdens de kerstreceptie van de Maatschappij, in het Vlissings Muzeeum, hekelde voorzitter B. Maljaars 'het steeds maar weer opnieuw verhogen van on- roerendzaakbelastingen, water schapstarieven, toeristenbelas tingen en leges'. Hij riep de ver antwoordelijke bestuurders op de kosten te matigen. „Elke stij ging boven de inflatiecorrectie is uit den boze." De Maatschappij, die zich affi cheert als 'vriendenclub van de Zeeuwse economie', vindt overi gens ook dat het bedrijfsleven de hand in eigen boezem moet durven steken. Maljaars zette vraagtekens bij de vele institu ten die ondernemers zelf in het leven hebben geroepen. „Zijn al le ondersteunende instituties echt nog nodig En zo ja, hoe ef ficiënt worden de taken uitge voerd." Ook de Europese en landelijke overheden kregen er gisteren tij dens de receptie van langs. Die riepen de afgelopen tien jaar een 'oerwoud aan regeltjes' in het leven. De 'sterk gegroeide' bureaucratie heeft volgens Mal jaars een 'zeer demotiverende' uitwerking op het bedrijfsleven. Hij kwam met een voorbeeld uit eigen kring. „Een van zijn leden zag zich gedwongen de bedrijfs kantine te sluiten die door werk nemers zelf werd gerund. De Keuringsdienst voor Waren had de eisen zo hoog opgeschroefd dat de kantine alleen nog door een beroepskracht zou kunnen worden gerund en daarmee te duur zou worden." Zo gruwt de Maatschappij ook van de Vogel- en Habitatricht lijn voor de Westerschelde. Die brengt zoveel ingewikkelde pro cedures en onduidelijkheden te weeg dat 'noodzakelijke nieuwe MIDDELBURG - De Zeeuwse gemeenten hebben steeds minder geld achter de hand om tegenvallers het hoofd!! kunnen bieden. De provincie, die toezicht houdt opdp, komsten en uitgaven van de gemeenten, constateert t» het zogenoemde weerstandsvermogen sterk tenjgio® Dat blijkt uit de jaarrekeningen van 2003 en de besrok gen voor 2005 die de gemeenten hebben ingediend biij provincie. Geen enkele gemeente kampt met een structureel tekort maar niemand heeft veel geld over. Door de bezuinig gen is de meeste lucht uit de begrotingen verdwenen st de provincie vast. De Regionale Brandweer was weer laat met het indienen van de begroting. Dat komt ooid de brandweer relatief weinig vergadert. Daardoor c$ het lang voordat alle gemeenten hun goedkeuring asj begroting hebben verleend. En daardoor komt de bea ting laat binnen bij de provincie. Daarom houdt dem vincie preventief toezicht op de begroting van de brac weer. MIDDELBURG - Busonderneming Connexxion wil? gend jaar 10 procent van de werknemers van grotebeé ven in Temeuzen/Kanaalzone en in Vlissingen/Sloe bied in het openbaar vervoer zien te krijgen, In febw begint een campagne om het autogebruik terug te dri gen. In de Kanaalzone richt de campagne zich op elft drijven en instellingen met in totaal 4250 werknea waaronder ziekenhuis De Honte (1100), werkvoog ningsschap Dethon (800) en Yara in Sluiskil (675) Z? bedrijven en instellingen met in totaal bijna 3300® werkers worden in Vlissingen en het Sloegebied benai waaronder ziekenhuis Walcheren (1250 werknemg Schelde Groep bijna 1000) en ROC Zeeland (ruim8 De bedrijven en instellingen krijgen informatiepaki ten, hun werknemers gratis buskaartjes en vervolgens worden geïnformeerd hoe het beviel. Connexxion ks van de provincie 21.000 euro voor de campagne. KAMPERLAND - Hedwig Smits is niet gekozen Meest Fortuynlijke Politicus van 2004. Die titel isgeg naar het onafhankelijke Tweede-Kamerlid Geert ders. Het Kamperlandse Statenlid van Zeeuws Belas allerminst teleurgesteld dat ze niet heeft gewonne vindt het wel jammer dat Wilders is gekozen en Ayaan Hirsi Ali. „Ik heb niks tegen Wilders maar] Ali heeft toch veel meer betekend, onder meer va strijd tegen het onrecht dat islamitische vrouwen aangedaan." De vermoorde columnist en cineast! van Gogh werd gekozen tot Meest Fortuynlijke Opinie MIDDELBURG - Het Bureau voor Toerisme l gaat de toeristische promotie op Duitsers en 50-plc intensiveren. Dat gebeurt door mee te liften meteen pagne van het Nederlands Bureau voor Toerisme en gressen. In een publicatie die 3 miljoen Duitsers o ogen komt, wordt Zeeland onder de aandacht gebt Dat kost bijna 6500 euro. Deelname aan een nat campagne die zich richt op 5 0-plussers kost 3250 ew dracht om uiterlijk in 2009 een gezamenlijk beheerplan voor het stroomgebied van de Schel de gereed te hebben. De voorbe reidingen daarvoor gaan vol gend jaar van start. De Zeeuwse Milieu Federatie werd, met vergelijkbare organi saties uit de andere ISC-landen, officieel toegelaten als waarne mer bij de Internationale Schel- decommissie. Frankrijk bekleed de twee jaar het voorzitterschap van de ISC. Die taak wordt tot en met 2006 overgenomendoor Wallonië. economische intiatieven' uitblij ven. Maljaars doelde daarbij met name op de problemen rond de beoogde aanleg van de Wes terschelde Container Terminal „De WCT is een noodzaak, wil len de Zeeuwse havengebieden niet hopeloos achterblijven." In het Westerscheldegebied, al dus Maljaars, moeten economie en natuur kunnen samengaan. Dus: „Waarom geen vrije zones rond de haven- en industrie ge bieden?" Maljaars stond ook nog even stil bij het hoger onderwijs in Zee land. Hij riep het provinciebe stuur en de gemeente op de plan nen voor de Kenniswerf in Vlis singen nu eindelijk eens met voorrang uit te voeren. door Claudia Sondervan MIDDELBURG - Sluiting van scholen en vaccinatie van jonge ren op het hoogtepunt van een wereldwijde griepepidemie (pan- demie) helpt het best om het aan tal patiënten te beperken. Jonge ren, met name scholieren, blij ken de actiefste besinettings- groep voor griep. Zonder maat regelen bij een grieppandemie moeten artsen en ziekenhuizen twee tot vier keer zoveel zorg le veren dan ze aankunnen. Paniek bij de bevolking kan die aanslag op de zorg versterken. Die waarschuwing klonk dins dag op het griepsymposium dat het Zeeuwse bureau Geneeskun dige Hulp bij Ongevallen en Rampen (GHOR) in Middelburg hield. Ten bate van de Zeeuwse artsen en verplegenden, bestuur ders en beleidsmakers om de aandacht te vestigen op het nieu we regionale draaiboek dat de GHOR maakte ingeval een we reldwijde griepepidemie, ofwel pandemie, Zeeland bedreigt. Die dag komt, stelden sprekers van het Rijks Instituut Volksge zondheid en Milieu en Natio naal Influenzacentrum. De vori ge eeuw heeft aangetoond dat griepvirussen bij vogels door contact met menselijke en ande re dierlijke virussen zo sterk kunnen veranderen dat de helft van de bevolking er ziek van wordt. Berucht voorbeeld is de Spaan se Griep uit 1918. Het meest re cent is de Aziatische griep in 1977. Die brak in februari in China uit, had in mei Azië haar greep, bereikte in juni via Schip hol Europa en veroorzaakte in het najaar een piek op het noor delijk halfrond, illustreerde J. Wallinga van het RIVM de ver spreidingssnelheid. De griep bereikte op 16 augus tus dat jaar Middelburg, door een padvinder na een kamp op de Veluwe. Op 7 oktober woed de de griep het hevigst in Mid delburg, registreerde de Middel burgse huisarts Pel. Hij noteer de honderd nieuwe gevallen per week, wist Wallinga uit een me dische publicatie van de arts. Op het hoogtepunt van een pan demie kan Nederland op één dag 242.000 geïnfecteerden tel len waarvan de helft daad lijk ziek is. De huisartenv ken 17.000 bezoeken.de huizen hebben 219 grief ten en er sterven bijna I mensen die dag. „En en verpleegkundigen en ziek," bracht Wallingain nering. Momenteel is het griepni Nederland laag, toont bet naai Influenza Centnm jaar viel de piek van golf in de week tussen b de jaarwisseling. Op helle punt hadden in Zuid-Ned van elke duizend inwom gentien mensen griep. J| sterven in Nederland c tot tweeduizend mens griep. Negentig procents dan 65 jaar. Wordt zo'n nieuw griepni gens ter wereld gesignafe het zaak de virusover door vogels naar ffl® dwarsbomen. Doorbijt tamme vogels door optó af te schermen van wils' Hygiënische maatrega mond/neuskapjes, jj$ patiënten, vaccinatie ea' tie vormen het bestrijd reedschap voor de ziekte De inzet van antiviral len bij het beginvanen mie verlaagt de piek eenderde. Maar vac® medicatie zijn duur£> zijn door de lange onfJ van zes maanden, 8# dreigt bij grootschalige! veeruimingen gebrek kweekbron voor -vac® peneieren. Nu vaccine®1 land eerst ouderen en zieken. Vaccinatie van? en zorgverleners is et® tiever, toonde Walling*. GGD-arts Infectie»0 van Dijk brak een lam" plichte vaccinatie van^ neel. In verpleeghui20 circa 85 procent vande ners een griepprik t$ vijf tot acht procent®; soneel. Dat kan leid* ni-epidemiën zoals ïf- nuari een Zuid-Bew zorgingshuis overk» Van Dijk ten voorbeeld een paar dagen W* len bewoners en griep, één bewoner Het tehuis had geen** natiebeleid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 10