zc Nationale regering in Israël Van Geel toch tevreden met dun akkoord op klimaattop Soedanese leger negeert ultimatum Verband Spanje en zaak Van Gogh Onbekende koopt productietak Yukos ïrust in tarta door teoor Premier Sharon wint via Peres steun voor plan nederzettingen Alarm over vervuilde lucht in VS Videla verlaat ziekenhuis Britten gedrogeerd en beroofd Karelsprijs 2005 naar Ciampi Sikhs bestormen Brits theater mvelmoorden isychiatrisch lenhuis Pau Oproep van Saddam SUPER WINTERSALE 50% KORTING 10% KASSAKORTING j maandag 20 december 2004 De Indonesische jslad Jakarta en wijde om- «zijn gisteren opgeschrikt Kn zware ontploffing. Aan- bestond er veel ondui- khcid over de oorzaak van ;p|osie. Lezingen over bom- ,n meteorieten deden de lotdat de hoofdstedelijke met de mededeling idal het een meteoorinslag heb informatie gekregen BMG (de Indonesische mete- jjjsche dienst) dat de explo- en meteoor betrof die de at- |Kr binnenkwam. De klap dus niet veroorzaakt door hom", aldus de woordvoer- De politie heeft geen mel- p binnengekregen van joffers of schade. Waar de van de meteoor precies tomen, wilde de [voerder niel kwijt. lallen mensen belden met stations over 'vallende ob- j'en luide knallen. De poli- Ep gisteren mensen op voor- Sin paniek te raken, ituatie in Indonesië is ge ien, Onder meer Australië, i Groot-Brittannië heb- fgelopen week gewaar- R-d voor aanslagen in de pe- irond kerst en nieuwjaar, donesische veiligheidsdien- sindsdien in een ver- lesiaat van paraatheid. Iwit lesiëis al verschillende ke el doelwit geweest van gro- van moslimextre- l, onder meer in Bali en in waarbij ruim tweeh'on- doden vielen. I waren er rond de kerst «gen op christelijke ker- saardoor negentien doden üidoost-Aziatische terreur- Jemaah Islamiyah wordt woordelijk gehouden het geweld in het grootste 1 ter wereld. Jemaah iyah zou banden hebben Et terreurnetwerk Al Qae- Osama bin Laden. ÏÏR/AFP/DPA van onze redactie buitenland JERUZALEM - Onderhande laars van de Israëlische Likoed- partij en de Arbeidspartij heb ben gisteren een principe-regeer akkoord gesloten voor hun sa menwerking in een regering van nationale eenheid. De regerende Likoed van pre mier Ariel Sharon en de opposi tiepartij onder aanvoering van Shimon Peres hebben naar ver luidt alle details van hun samen werking geregeld, met uitzonde ring van het takenpakket van Peres. Die krijgt de nieuwe post van vice-premier. Volgens een woordvoerder van Likoed zal Sharon na de forma tie de taakverdeling met Peres bespreken. Sharon verloor afgelopen zomer de meerderheid in het parle ment toen twee partijen uit de coalitie stapten. Dat gebeurde naar aanleiding van Sharons om streden plannen om volgend jaar alle joodse nederzettingen weg te halen uit de Palestijnse Gazastrook. Door politieke samenwerking met de Arbeidspartij kan Sharon zijn plannen nu voortzet ten. Vergissing De bouw van joodse nederzettin gen in de Palestijnse gebieden is 'een historische vergissing'. Dat zei Peres in een gesprek met de Franse krant Le Figaro van za terdag. „Je kunt de kaart van de vestigingen onmogelijk betrek ken bij de routekaart voor de vrede", aldus Peres. „Of je staat gebieden af, opdat de joden in de meerderheid blijven. Of je houdt alle gebieden en verliest dan deze meerderheid. Zelfs pre mier Sharon heeft uiteindelijk toegegeven dat hij misschien wel een overwinning kan beha len op het terrorisme, maar niet op de demografie." Peres vindt dat de Gazastrook een haven, een luchthaven en een spoorwegverbinding met de Westelijke Jordaanoever moet krijgen om te kunnen bestaan. Het Israëlische leger heeft zich zaterdag teruggetrokken uit Khan Younis, in het zuiden van de Gazastrook. Bij een militaire operatie in het Palestijnse vluch telingenkamp, die twee dagen heeft geduurd, zijn elf Pales- tijnen gedood en zeker vijftig mensen gewond geraakt. De Israëlische beschietingen in het Palestijnse vluchtelingen kamp, waar regelmatig invallen zijn, begonnen vrijdagochtend. De actie volgde op een Palestijn se mortieraanval op een joodse nederzetting in de buurt. Daar door raakten elf Israëliërs licht gewond. Begraven Het Israëlische leger zetten bij operatie Oranje Staal manschap pen, tanks en helikopters in. Vrijdag kwamen al negen Pales tij nsen om het leven en zaterdag ochtend vielen er opnieuw twee doden. Omdat het Israëlische le ger de plaatselijke begraaf plaats bezet hield, konden de slachtoffers pas na de terugtrek king worden begraven. De Israëlische autoriteiten zul len 170 Palestijnse gevangenen op vrije voeten stellen. De stap is een gebaar in de richting van Egypte dat een Israëlische spion vrij liet. Ook is het een gebaar van goede wil in de aanloop naar de Palestijnse verkiezin gen, aldus Israëlische functiona rissen gisteren. Het kantoor van premier Sharon bevestigde de komende vrijlating. Het gaat om 120 Pa- lestijnen die lid zijn van Fatah, meldde de Israëlische radio. De overige gevangenen zouden in Is raël zijn opgepakt omdat ze daar illegaal verbleven. Gevangenen 'met bloed aan hun handen' worden niet wij gela ten, zo lieten de Israëlische auto riteiten weten. ANP/AFP/RTR/DPA WASHINGTON - Ongeveer een op de drie Amerikanen leeft in een gebied waar de luchtvervuiling de wettelijke norm overschrijdt. Dat is gebleken uit onderzoek van het overheidsbureau voor milieubescherming EPA. De dienst onderzocht de vervuiling met zogenoemd fijn stof, afkomstig van verbrandingsprocessen, dat zeer scha delijk is voor de gezondheid en in de VS verantwoordelijk is voor jaarlijks duizenden sterfgevallen.Volgens het EPA zijn er in twintig staten overschrijdingen gevonden van de norm, die al sinds 1997 geldt. ANP BUENOS AIRES - De Argentijnse ex-dictator Jorge Vide- la is zaterdag ontslagen uit een ziekenhuis in Buenos Ai res. Hij werd daar de afgelopen zes dagen behandeld om dat hij een lichte beroerte zou hebben gehad. Videla (79) staat sinds 1998 onder huisarrest. Hij leidde in 1976 een militaire staatsgreep en daarna gedurende de eerste vijf jaar het militaire regime in Argentinië. Volgens mensenrechtenorganisaties zijn in die jaren der tigduizend mensen spoorloos verdwenen. Zijn rol in de zo geheten Vuile Oorlog is momenteel onderwerp van een strafrechtelijk onderzoek. ANP/EFE LONDEN - Naar schatting tweeduizend Britten zijn jaar lijks het slachtoffer van 'roofdrugs'. Het gaat om mannen en vrouwen die in een horecagelegenheid een slaapmiddel of drugs in htm drankje krijgen, waarna ze van hun bezit tingen worden beroofd. Dat bericht de Britse zondag krant The Observer. De middelen waarmee de daders toeslaan zijn onder meer een vloeibare vorm van xtc en rohypnol. Dat laatste mid del staat ook bekend als een 'verkrachtingsdrug' waar mee vrouwen worden gedrogeerd om ze vervolgens te ver krachten. ANP AKEN - De Karei de Grote-Prijs gaat in 2005 naar de Ita liaanse president Carlo Azeglio Ciampi. De 84-jarige poli ticus krijgt de prijs voor verdiensten voor een verenigd Europa op 5 mei uitgereikt in het raadhuis van Aken. Dit heeft het bestuur van de stichting die de prijs uitreikt, za terdag bekendgemaakt. De prijs geldt als een van de belangrijkste onderscheidin gen in Europa en wordt sinds 1950 uitgereikt. Eerder werd de onderscheiding toegekend aan onder anderen ko ningin Beatrix (1996) en Winston Churchill. ANP/DPA BIRMINGHAM - Honderden boze sikhs hebben zaterdag avond in het Britse Birmingham een theater bestormd om dat daar een stuk werd opgevoerd waarin seksueel mis bruik en moord in een tempel centraal staan. Vijf agenten raakten gewond in een poging de menigte te gen te houden, aldus de BBC. De politie arresteerde twee mensen die het stuk, getiteld Behzti (Oneer), verstoorden. Eerder in de week arresteer de de politie ook al vijf mensen die demonstreerden tegen Behzti. ANP i Franse minister van gezondheid, Douste-Bla- teft dringend maatregelen na twee gruwelijke moor- j in een psychia- ziekcnhuis in de stad Pau. lield gisteren crisisberaad ijs en heeft om een onmid- e stopzetting van de ver- iring van het aantal bed- ipsychiatrische ziekenhui- naagd, nacht van wij dag op zater- aden twee verpleegkundi- het leven gebracht. Een wi de vrouwen is ont- l Het hoofd bleek op een te- Koestel te zijn gezet. Een ffl collega's zei dat hij het nad midden in een horror- 5zijn terechtgekomen. Col- iontdekten de lijken zater- tlitend. tast nog in het duister ikdader(s). Op de afdeling de moorden zijn gepleegd, esoneel van het psychiatri- oekenhuis voert al sinds "tas actie tegen bezuinigin gen de slechte kwali- de gezondheidszorg jooral het gebrek aan per- Hi het ziekenhuis moes tens de plannen 54 van k' banen verdwijnen om te- a 'e dekken. Dit plan is F,Toren. ANP/AFP 't Goudoppertje L'V','',"3"dal 1 Oostburg, Burg r l'Ste. Juwelier Dijkstra, L, '6"«uzen, Juwelier Wijffels, E" w Vllssingen, Juwelier van van onze redactie buitenland BARCELONA - Vier Marokka nen die zijn gearresteerd op de Canarische Eilanden, worden er van verdacht betrokken te zijn bij de aanslagen in Cassablanca in 2003. Een van hen zou ook te maken hebben met de treinaan slagen van 11 maart in Madrid en volgens sommige Spaanse me dia door de Nederlandse politie worden gezocht vanwege de moord op Theo van Gogh. Een woordvoerder van het Open baar Ministerie in Amsterdam zegt echter geen idee te hebben waar de berichten over betrok kenheid bij de moord op Van Gogh vandaan komen. De vier Marokkanen zijn na 11 maart uitgeweken naar de Cana rische Eilanden om vandaar nieuwe aanslagen te organise ren. Het ministerie van Binnen landse Zaken in Madrid spreekt van een 'logistieke terreurcel'. De verdachten zijn allemaal af komstig uit Marokko en horen tot de fanatieke moslimgroep Is lamitische Strijders voor Marok ko. Volgens de Marokkaanse po litie is deze groep verantwoorde lijk voor de aanslagen in Cassa blanca. De vier worden de ko mende dagen verhoord. De Spaanse politie heeft inmid dels meer dan zestig mensen aangehouden die ervan worden verdacht iets te maken te heb ben met de aanslagen van 11 maart. Het onderzoek wordt ge leid door rechter Del Olmo. In verband met de arrestaties zijn de controles op de Canarische Eilanden verscherpt. GPD/ANP Gemaskerde agenten voeren een verdachte af uit het politiebu reau op Lanzarote, één van de Canarische Eilanden. foto Jesus Porteros/EPA door Frits Bloemendaal BUENOS AIRES - Na 26 uur on afgebroken onderhandelen is de klimaatconferentie in Buenos Aires toch met een akkoord geëindigd. Staatssecretaris van Milieu Van Geel, onderhande laar namens de EU, is daar blij mee. Want geen akkoord zou het toch al zo broze internatio nale klimaatbeleid in gevaar hebben gebracht. In het Kyoto-protocol heeft een groot aantal industrielanden vastgelegd dat zij de uitstoot van gassen die opwarming van de aarde veroorzaken, zullen verminderen. Die afspraken lo pen tot en met 2012; voor daar na is niets geregeld. Met het akkoord in Buenos Ai res wordt een eerste voorzichti ge stap gezet voor de periode na dat jaar. Die verdere stappen zijn cruciaal, omdat de huidige afspraken bij lange na niet ge noeg zijn om de opwarming van de aarde te beperken. Het waren keiharde onderhande lingen, zegt Van Geel. De VS wil den niets weten van welke voor uitblik ook, omdat die als begin van onderhandelingen over ver dere maatregelen kon worden uitgelegd. De regering-Bush wil alleen inzetten op technologi sche doorbraken. Maatregelen die de economische groei kun nen schaden zijn taboe. Van Geel: „Waarom moet groei de maat van alle dingen zijn? Dan kun je ook geen dijken meer aanleggen, want die dra gen niet bij aan de groei en kos ten alleen geld." Tot verdriet van de EU kregen de Amerika nen steun van grote 'ontwikke lingslanden' als China en India. Ook die vrezen voor hun econo mische groei. De olieproduce rende landen maakten het mon sterverbond compleet; zij vre zen door maatregelen een terug loop van de olieinkomsten. Daar eisten zij compensatie voor, het geen de EU afwees. Van dit belangenconflict dreig den de landen die zeer kwets baar zijn voor klimaatverande ring, en arme regio's de dupe te worden. De conferentie had af spraken moeten opleveren over steun aan die landen. Die steun - waarvan de EU het meeste zou betalen - is uiteindelijk gered. Ook is afgesproken dat in mei volgend jaar in Bonn een weten- AMMAN - De voormalige dicta tor Saddam Hoessein heeft van uit zijn cel het Iraakse volk opge roepen tot eenheid en tot om zichtig omgaan met de parle mentsverkiezingen eind volgen de maand. Dat heeft een lid van zijn advo- catenteam gisteren vanuit de Jordaanse hoofdstad Amman la ten weten. Saddam zag afgelopen donder dag voor het eerst een advocaat, een jaar na zijn aanhouding. Volgens een woordvoerder van het in Jordanië gevestigde advo- catenteam zou Saddam een ko ranvers hebben aangehaald om de noodzaak van eenheid van het volk te benadrukken. „Houdt vast aan Gods wetten en drijft niet uiteen", citeerde de ex-dictator het vers. Saddam benadrukte dat de reli gieuze leiders een belangrijke rol hebben bij de bevordering van de eenheid en er de verant woordelijkheid voor moeten dra gen. Over de veriaezingen zou de ex-dictator hebben gezegd dat het volk 'op zijn hoede moet zijn'. Het is niet duidelijk of hij hiermee een boycot van de ver kiezingen bedoelde. ANP/AFP (Advertentie) schappelijk seminar wordt ge houden, waarbij ook naar de de periode na 2012 wordt gekeken. Inclusief een rapportage aan al le betrokken landen. Dat was een harde voorwaarde van de EU om zo het toekomstige be leid toch op de agenda te krij gen. Acceptabel „Een zeer acceptabel resultaat", vindt Van Geel. „Ik kan me best voorstellen dat men in Neder land denkt: is dat alles? Plet is natuurlijk niet. het maximale. Maar een eerste stap is heel be langrijk. De EU moest het hele maal alleen doen. Ik ben trots op de EU, die als enige blok haar verantwoordelijkheid neemt. Maar we voelen ons wel alleen. GPD domburg men's fashion vanaf woensdag 22 december OP DE GEHELE COLLECTIE Ooststraat 2, tel. 0118-584303 van onze redactie buitenland ABUJA - Het Soedanese leger heeft met nieuwe aanvallen op rebellen in het zuiden van de provincie Darfoer een ultima tum genegeerd van de Afrikaan se Unie (AU) om zaterdagmid dag de vijandelijkheden te sta ken. Dat liet een woordvoerder van de organisatie weten. Woordvoerder Ba zei dat AU-voorzitter Obasanjo, de pre sident van Nigeria, geïnfor meerd is over de gevechten. De AU had vrij dagmiddag van de strijdende partijen in Darfoer geëist dat er binnen een dag een einde zou komen aan de opge laaide vijandelijkheden. De waarschuwing was vooral be doeld voor het Soedanese rege ringsleger, dat bezig is met een offensief bij de stad Labado. De commandant van de AU-vre- desmacht in Darfoer, de Nigeri- aanse generaal Okonkwo, meld de zaterdag dat er ook na het verstrijken van het ultimatum, om 18.00 uur, werd gevochten. Eerder waren er berichten dat het Soedanese leger bezig was zich terug te trekken uit het ge bied. De Soedanese minister van Bui tenlandse Zaken, Ismail, stelde zaterdag dat de regering alleen een bestand overweegt als de re bellen hun aanvallen staken. Een algehele terugtrekking uit Darfoer is helemaal niet aan de orde, zei de minister, omdat de regio in het westen van Soedan 'beschermd moet worden'. Het conflict in Darfoer begon be gin vorig jaar, toen de rebellen bewegingen JEM en SLA het le ger aanvielen, omdat de rege ring in Khartoem de zwarte boe renbevolking zou uitbuiten. Als antwoord begon het leger de re bellen vanuit de lucht te bom barderen, terwijl op de grond Arabische Janjaweed-milities in actie kwamen. Zuiveringen Nadat leger en milities het ver zet van de rebellen hadden ge broken begonnen de Janjaweed met etnische zuiveringen in Dar foer. Sindsdien zijn zeker zeven tigduizend mensen omgekomen en ruim een miljoen op de vlucht geslagen. De meesten zit ten in vluchtelingenkampen die worden bedreigd door de Janja weed. Pogingen van de interna tionale gemeenschap om vrede te stichten zijn vrijwel zonder re sultaat gebleven. ANP/AFP van onze redactie buitenland MOSKOU - De divisie oliepro ductie van het Russische oliecon cern Yukos is in handen geko men van een tot nu toe onbeken de partij. Dat is het resultaat van de veiling van de divisie, die gisteren plaatshad. De Russische onderneming Bai- kalfinansgroup was bereid om gerekend 9,34 miljard dollar voor de divisie Yukansknefte- gaz neer te tellen. Het Russische energieconcern Gazprom gold als de favoriet voor de overna me. De Russische regering had de veiling gelast om een deel van de achterstallige belastingen van Yukos, ongeveer 26 miljard dollar, terug te krijgen. Een woordvoerder van Yukos noemde de verkoop onwet- tig.Yukos was vorige week in de Amerikaanse staat Texas, waar het ook actief is, naar de rechter gestapt om uitstel van betaling en zo bescherming tegen zijn schuldeisers te krijgen. De rech ter bepaalde naar aanleiding van het surseanceverzoek dat de veiling met tien dagen moest worden uitgesteld, maar de Rus sische autoriteiten trokken zich daar niets van aan. Waar het geld van Baikalfinans- group vandaan komt, is niet dui delijk. Evenmin is bekend of de ze onderneming banden heeft met Gazprom of met andere con cerns. Het bedrijf zetelt in de Russische stad Tver. Sommige analisten zeggen dat het of een staatsonderneming is, of een bedrijf dat nauwe banden heeft met de staat. ANP/AFP Een Palestijnse vrouw zit met haar kind tuj hopen van haar huis in het vluchtelingenkamp Khan Younis in de Gazastrook. foto Suhaib Salem/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5