Dikke kleuters onder de loep Kankeronderzoek leidt soms tot onnodige angst Een bijzonder kerstgeschenk PZC d -1 Kinderen minder naar huisarts Rokers zijn dom Meer gevallen van kinderkanker Suikerpatiëntjes vaker gepest Grotere kans op beroerte Hoornvliezen te vaak weggegooid Academisch Ziekenhuis Groningen probeert oorzaken overgewicht te ontrafelen 20 december 1954 maandag 20 december 2004 ROTTERDAM - Kinderen belanden gemiddeld 2,1® per jaar bij de huisarts. Vijftien jaar geleden wasdai3 2,7 maal per jaar. Dit concludeert H. Otters (Eras%j Rotterdam) na een onderzoek onder 80.000 kinderen Behalve veranderingen in de ziektekostenver^-, speelt waarschijnlijk ook de toegenomen bewustwoifl dat veel klachten bij kinderen vanzelf overgaan eer GPD ABERDEEN - Nog een reden om te stoppen metrofe wordt er dom van! Rokers scoren gemiddeld lagerm lerlei geheugen- en leertesten, schrijft L. WhalleyfU® sity of Aberdeen) in het vakblad Addictive Behavior grond van een onderzoek onder 465 mensen van 6b oud. GPD LYON - Kinderkanker komt in Europa steeds vakerig In de jaren zeventig kregen 118 per miljoen kinderen'^ ker, in de jaren tachtig 124 per miljoen en in dejaraj gentig waren dat 139 kinderen per miljoen, becijfej Steliarova-Foucher (International Agency for Resey on Cancer, Lyon) in het medisch tijdschrift The k; Anderzijds is de afgelopen dertig jaar de kansoporsi ving van kinderkanker bijna verdubbeld tot gen®; 75 procent. GPD GAINESVILLE - Kinderen met diabetes of andere^ wisselingsziekten worden vaak door leeftijdgenote] pest. Patiëntjes kunnen hierdoor sociale contacten v® den en/of de neiging krijgen hun leefregels aanhunla te lappen, met alle negatieve gezondheidsgevolgecj dien. E. Storch (University of Florida, Gainer! schrijft dat in het vakblad Journal of Pediatrics. GPD LONDEN - Het risico op een beroerte is voor mensen migraine ongeveer twee keer zo groot als voor mensa daar niet aan lijden. Dat blijkt uit een onderzoeki Amerikaanse en Canadese wetenschappers, waarva resultaten zijn gepubliceerd in de interneteditie va British Medical Journal. Volgens onderzoeker Sa houdt de grotere kans op een beroerte voor menseoi migraine verband met het feit dat tijdens de migraina vallen minder bloed naar de hersenen stroomt. ANP UTRECHT - Hoornvliezen van overledenen worde vaak afgekeurd en weggegooid. Met goedgekeurdeho vliezen verbeteren artsen jaarlijks het zicht vanruii zend patiënten. Volgens het bedrijf Bio Implant Sen (BIS) keurt de hoornvliesbank in Amsterdam veelt hoornvliezen voor transplantatie af dan die in Rotten Dat meldt het bedrijf in het tijdschrift Medisch Cox Onafhankelijke deskundigen gaan zich over de vers len buigen. ANP door Gerard Akkerman GRONINGEN - Veel kinderen zijn te dik en hun aantal neemt alleen maar toe. Zorgelijk is dat overgewicht zich steeds vaker voordoet bij heel jonge kinderen tussen de drie en vijf jaar. Om de oorzaken te ontrafelen wordt in Groningen uitgebreid onder zoek gedaan naar de stofwisse ling bij kinderen. Dat kinderen tussen de drie en vijf jaar al veel te dik zijn, kan niet alleen komen door te vet en te veel eten. Volgens hoogleraar Pieter Sauer, hoofd van de Bea trix Kinderkliniek, onderdeel van het Academisch Ziekenhuis Groningen, moet er meer aan de hand zijn. Plij denkt aan een sa menspel van genetische aanleg, voeding en omgevingsfactoren zoals een laag geboortegewicht of het wel of niet krijgen van borstvoeding. Om meer inzicht te krijgen in het ontstaan van overgewicht bij kinderen is het Groningen Expert Centre for Childhood Obesity opgericht. Dat gaat de komende jaren intensief onder zoek doen naar vetzucht bij kin deren, in samenwerking met het laboratorium voor kindergenees kunde dat al jaren onderzoek doet naar de stofwisseling en de omzetting van glucose naar vet. Er is geen eenduidige oorzaak voor het ontstaan van overge wicht. Er zijn kinderen die niet te vet eten, maar toch dik zijn, aldus Sauer. Het is ook niet al leen een kwestie van genen. „Het is niet zo dat wat je mee krijgt aan genen helemaal be paalt wie je bent. Sommige ge nen zijn actief, andere een beet je of helemaal niet. Het is volgens Sauer zaak uit te vinden wat er voor zorgt dat het ene kind wel te dik wordt van bepaald voedsel en het andere juist niet. Wat mee kan spelen, is bijvoorbeeld een te laag ge boortegewicht. „Kinderen die te vroeg zijn geboren, krijgen vaak vlak na de geboorte te veel eten om aan te sterken. Uit onder zoek is gebleken dat deze kinde ren een grotere kans hebben om Dat kinderen op zeer jeugdige leeftijd veel te dik zijn, komt niet alleen door te vet en te veel eten. later dik te worden. Hoe dat zit, weten we niet precies. Wat doet zo'n kind met vet, suikers en ei witten? Hoe worden ze omgezet in het lichaam? Dat is wat we graag willen weten." Die kennis is volgens de hoogleraar een be langrijke sleutel tot het oplos sen van het probleem van over gewicht bij kinderen. Een ander opmerkelijk onder zoek toont aan dat mensen die als kind borstvoeding hebben ge had op latere leeftijd minder problemen hebben met choleste rol. In moedermelk zit heel veel cholesterol, een stof die pasgebo renen in grote hoeveelheden no dig hebben. Flesgevoede kinde ren krijgen veel minder binnen, waardoor het lichaam dat zelf gaat aanmaken. Dit lijkt een blijvend effect te hebben. „Die kinderen blijven ook op latere leeftijd meer aanmaken, waar door ze in combinatie met voe ding een te hoog cholesterolge halte krijgen." Om het nog ingewikkelder te maken: niet alleen de stoffen die foto Xavier Gallegos/GPD je binnenkrijgt zijn van belang, maar ook de wijze waarop men sen ze binnenkrijgen. „Vis eten is goed voor hart- en bloedva ten. Het gaat daarbij vooral om de vetzuren in vis. Voeg je deze als vetzuren toe aan de voeding, dan hebben ze niet het gewenste effect. Het gaat dus ook om de verpakking. Dat maakt de stof wisseling heel interessant, maar ook heel ingewikkeld." Het Gronings onderzoek stoelt op drie pijlers. Proefdieronder zoek moet meer inzicht verschaf fen in wat er op celniveau in het lichaam gebeurt. „We willen bij voorbeeld weten wat er precies in het lichaam gebeurt wanneer je een muis vet geeft of een ande re stof." Consultatiebureaus Daarnaast wil het centrum van af de geboorte jarenlang alle kin deren in Groningen en Drenthe volgen. Dat gebeurt in nauwe sa menwerking met de consultatie bureaus. Hoe groeien ze de eer ste jaren, wat eten ze, hebben ze de borst gehad of de fles. Daar bij wordt ook gekeken naar de familie, naar het gewicht van broertjes, zusjes, ouders, opa's en oma's. Sauer wil weten of daar bepaalde patronen inzitten en of bijvoorbeeld kinderen van dikke ouders ook zelf dik wor den. Als derde wil het centrum de stofwisseling bij een aantal dik ke kinderen uitgebreider onder zoeken. Dat kan met behulp van wat bloed. „Hoe is precies de omzetting van energie in vet? Het gaat uiteindelijk om de ba lans tussen wat mensen binnen krijgen en wat ze verbruiken. Die blijkt per kind verschillend. Van de kinderen die afvallen blijft een aantal mager en wordt een aantal weer dik. We willen weten hoe dat kan." Doel van het onderzoek is vroeg tijdig die kinderen op te sporen die een grote kans lopen dik te worden. Voor die kinderen moeten er spe ciale programma's op maat ko men om de levensstijl en het voe dingspatroon zo op elkaar af te stemmen dat er sprake is van een goede balans. Algemene pro gramma's voor iedereen helpen niet, meent Sauer. Wat voor het ene kind goed is, hoeft dat voor het andere niet te zijn. Een medi cijn ziet hij niet zitten. „Ik moet er niet aan denken dat kinderen al vanaf hun geboorte hun hele leven medicijnen moeten slik ken." GPD door Marieke van Schie Met vlakke blik kijkt me neer Klaassen uit het raam. „December, de mooiste maand van het jaar... Al thans, dat zeggen ze. Maar voor mij niet, ik ben blij als het weer voorbij is." Meneer Klaassen is alleen, hij is jaren geleden gescheiden van zijn vrouw, die hem heeft verlaten. De boosheid is nooit verdwenen, ze hebben nooit echt afscheid van elkaar kun nen nemen. Hun dochter heeft geen kans gezien met beiden een goede relatie te be houden, en heeft de relatie la ten.doven. Hij mist haar en de kleinkinderen, maar kan de weg terug ook niet vinden. Dat is jaar na jaar aanleiding voor sombere dagen in decem ber. De vele lichtjes en de muziek op de radio maken deze da gen voor sommigen extra fees telijk, anderen krijgen het ge voel van het meisje met de zwavelstokjes. Die keek naar alle verlichte huizen, maar voelde zich ook alleen. Tus sen kerst en nieuwjaar hou den we inloopspreekuur op de praktijk. Juist dan willen veel mensen een praatje, of komen voor acute zaken. Dat geeft een speciale sfeer. „Kom als je wilt nog even langs tussen kerst en oudjaar, dan praten we nog even bij", stel ik voor. „Ik kijk wel", zegt Klaassen. Even later zie ik hem bij mijn assistente aan de balie staan. Hij geeft haar een kerstkaart. „Voor wat jul lie voor me doenZe lachen even, en hij zegt: „Wie weet loop ik nog even aan, tussen kerst en nieuwjaar." Dus toch, wie weet. Een klein lichtpuntje. „Hoe was Sinterklaas?", vraag ik aan Paul, die maan delijks langs komt voor zijn medicatie. Hij was de weg goed kwijt, maar heeft zich na jaren therapie geweldig hersteld. Met behulp van zijn familie. „Ik heb voor het eerst in jaren weer echt gelachen", zegt hij. „Heerlijk, om je weer eens in de familiekring opge nomen te voelen. Ik kijk voor het eerst in jaren nu uit naar de kerst." Ik vind het gewel dig, hij vertelt dat hij vijf jaar geleden voor het laatst op de ze wijze thuis is geweest bij zijn familie. „Heerlijk voor je moeder", zeg ik. „Ja, ze durft weer in me te geloven", zegt hij. Wat een kerstcadeau. Wat maakt deze maand toch zo bijzonder? Zelf ben ik dit jaar vrij met de feestdagen. Dat was wel eens anders. Ik herinner me een Kerstmis in het ziekenhuis, waar ik als co-assistent dienst had op de afdeling chirurgie. Vlak voor het eten kwam de ambulance aanrijden, er waren drie ge wonden. Alles was onbelang rijk, we vingen de patiënten op en troostten de familie. Ik assisteerde uren bij de ope ratie, die met spoed werd uit gevoerd en vlak voor midder nacht liep ik samen met de chirurg de kantine binnen. Een kleine kerstboom ver lichtte schaars de ruimte. We warmden ons eten op, en za ten samen wat na te praten, vertelden wie we thuis had den achtergelaten, waren dankbaar dat dë operatie goed gelukt was, en hadden helemaal geen slaap. We liepen zachtjes door een stil ziekenhuis. Het schiep een band voor jaren. Later kwam ik hem tegen, bij een nascholing. „Weet je nog, die nacht met kerstmis?" Ja, ik wist het nog. Die kerst voelde ik voor het eerst, hoe het was om dokter te zijn, om priori teiten te moeten stellen. Ook al ben je nog zo graag in je ei gen kring, toch gaat het werk soms voor. Het kost wat, maar geeft veel terug. GPD Marieke van Schie is huisarts door Femke Nales TILBURG - Bevolkingsonder zoeken waarbij preventief kan keronderzoek (screening) wordt gedaan, hebben niet alleen maar voordelen. Kankerscreening leidt nogal eens tot onnodige angst, onterechte geruststelling en een extra belasting van de zorg door 'overdiagnose'. Daar naast betekent het niet altijd een langere levensduur. Volgens de Tilburgse chirurg J. Rouke- ma wordt de diagnose eerder ge steld, maar wordt het leven er niet door verlengd. „We leven al leen langer met de diagnose kan ker." Wülen we alles wel weten;heeft het nut om alles te weten? Mas saal leveren we ons over aan het bevolkingsonderzoek. Een borst onderzoek hier, een uitstrijkje daar. „De wereld gaat ten onder aan onze inspanningen om risi co's en toeval uit te sluiten", zei Freek de Jonge onlangs. Volgens chirurg J. Roukema van Elisa- bethziekenhuis in Tilburg is die uitspraak treffend voor de scree ning van kanker. „Mensen den ken dat als we tumoren eerder vangen, we ze beter kunnen be handelen." Natuurlijk zijn er veel gevallen denkbaar, waarin dat ook daad werkelijk zo is. Waarbij de op sporing in een vroeg stadium, een vergroting van de overle vingskans betekent. Maar er zijn ook kanttekeningen. Op het symposium To screen or not to screen dat onlangs in En schede werd gehouden, bleek dat er veel vraagtekens zijn te zetten bij de winst van 'scree nen', zoals het preventieve kan keronderzoek in medische krin gen genoemd wordt. Boel ellende „We ontwikkelen zulke gevoeli ge methoden om kanker op te sporen, waardoor we dingen vin den die we ook helemaal niet willen vinden. Je zadelt mensen dan op met een boel ellende", vindt Roukema. Los van de extra inspanning die zulke grootschalige onderzoeken bij ziekenhuizen teweeg brengt, hebben medici ook hun beden kingen bij het nut en de nood zaak. De echt agressieve tumoren ver- Preventief kankeronderzoek biedt volgens tal van medici ook nadelen schijnen vaak tussen twee onder zoeksperioden en als er al een tu mor wordt gevonden betekent dat dat er al miljoenen kwaad aardige cellen aanwezig zijn. „De diagnose wordt eerder ge steld, maar de levensduur wordt er niet mee verlengd. Mensen le ven alleen langer met de diag nose kanker", volgens de Til burgse arts. „Een bejaarde vrouw bijvoor beeld, krijgt te horen dat ze borstkanker heeft, terwijl de tu mor zo langzaam groeit dat ze, zoals zoveel mensen, sterft aan een hartstilstand, maar ze moet wel tien jaar leven met de diag nose kanker." Psychologisch Daarom moet ook met het psy chologische aspect rekeningen worden gehouden, vindt W. Mastboom, chirurg in het Me disch Spectrum Twente in En schede. De stress, de onzeker heid en de angst die een onder zoek veroorzaakt. „Ik haal maar het voorbeeld aan van iemand die zo opgelucht is dat-ie niks mankeert, en even later dood neervalt als hij het ziekenhuis uitloopt." Mastboom chargeert, maar toch. Terwijl de cijfers in het ge val van borstkanker aangeven dat bij gemiddeld maar 126 van de 100.000 onderzochte vrou wen een kwaadaardige tumor wordt aangetroffen, moeten er wel eerst 100.000 vrouwen door de medische molen. Operaties Het aantal borstbesparende ope raties is er niet door vermin derd. „Hoeveel mensen moeten we screenen om één tumor te vinden", vraagt M. van der Aa zich af. Zij is onderzoekster bij het IKST (Integraal Kankercen trum Stedendriehoek Twente) waar op dit moment een onder zoek gedaan wordt naar het nut van bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker. Slechts 13 van de 100.000 vrou- BABY'S GESTOLEN - In Du blin is voor de derde keer dit jaar een baby gestolen. Het kind werd met kinderwagen en al meegenomen terwijl de moeder een modezaak was bin nengegaan. Geen van de ont voerde zuigelingen is terugge vonden. VLIEGRAMP - Bij een onge val met een DC6 van de Itali aanse vliegmaatschappij Alita lia zijn-26 mensen om het le ven gekomen. Zes inzittenden overleefden de ramp. Het toe stel verongelukte toen de pi loot in een hevige regenbui pro beerde te landen op het vlieg veld Idlewild. Het vlieg miste de landingsbaan; kwam op een pier terecht. TREINONGEVAL - M Dortmund zijn twee treinea elkaar gebotst. Volgens Duitse autoriteiten heN daarbij twintig mensen dood gevonden en raai! twintfg passagiers ernstig) wond. Het ongeluk geschiet tijdens dichte mist. LUCHTVERDEDIGING Navo-raad heeft beslotenj West-Europees luchtvenh gingscentrum in Den Has( vestigen. foto GPD wen worden na een screening be handeld vanwege baarmoeder halskanker. „De incidentie en de sterftecijfers vallen dus mee", concludeert ze. „Maar aan de andere kant ligt de piek van gevallen van baarmoeder halskanker in de leeftijd tussen 30 en 39 jaar en dat is jong, vrou wen zijn dan in de bloei van hun leven, hebben vaak een gezin met jonge kinderen." Van alle vrouwen met baarmoe derhalskanker heeft de overgro te meerderheid (65) opvallend genoeg geen screening nodig ge had. Dat met bevolkingsonder zoeken enorme bedragen ge moeid zijn, mag duidelijk zijn. De politiek ziet in screenen de manier om kanker terug te drin gen. Maar de zekerheid is vol gens deskundigen vaak schijnze kerheid. Onnodige angst, en in het geval van positieve uitsla gen, onterechte geruststelling. „We moeten daarom voorkomen dat er een wildgroei aan scree nings ontstaat." GPD Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mall: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving per maand: 19,95 per kwartaal: 58,00 per jaar: €222.50 Voor toezending per toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandvooi» einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk; maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% Blft Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 accepts 60,25 226,50 Advertenties: Alle advertentie-orders wordeni overeenkomstig de Algemens Voorwaarden van Wegener NVsm >r het Advertentie" Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tol 18.00uur Tel. (0113) 315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes!: Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerews" Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteten aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan Postbus 314460 AA Goes. u relevante ons zorgvuldig?®!? u dit schriftelijk maided Behoort tot W6GGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4