iekenhuis ikkoord net OZ Van Bellen is virtuoze violist Geen pad voor Arjan Erkel in Westdorpe tacas Groen blijkt rote aanwinst voor ratoriumvereniging jspraken specialistische zorg apper Ali B. eft optreden Terneuzen Vertrek Tholen uit VVV gevreesd Bromfietser onder invloed Aanleg rotonde vervroegd Politie neemt vuurwerk in beslag Jonge pianist grijpt naast prijs Niet MTV of TMF, maar echte blues "Zo, bouwen zij ondertussen mijn carkit even in." jjjarnlri de Puvsseleijr ISEUZEN - Ziekenhuis ^.Vlaanderen en zorgver- jaar OZ hebben geregeld verzekerden van OZ in het mhuisin hun eigen regio te il kunnen voor specialisti- ekhandelingen. van de eerste instellin- Körland hebben ze een öpe-overeenkomst bereikt ie te contracteren medisch lalistische zorg voor de verzekerden in Zeeuws- nieren. wd jaar dienen ziekenhui- juin zorg te declareren in de van zogeheten Diagnose adel Combinaties (DBC's). NEUZEN - Rapper Ali B. lag 24 december op taceclub Q aan de Nieuw- ilin Terneuzen. rfands bekendste rapper ft jaar door bij het grote nummer Ik ben je zat, waar ace (ook bekend van optre- met Lange Frans en Baas als gastzanger optreedt, ieen van dé zomerhits. Hij ook een duet op met Marco to. verschijnt tegenwoordig loze radio- en televisiepro- Q is geopend om uur. Het optreden begint I'll uur. Verkoop van kaar- an de deur. Voor een aantal van die DBC's, voorlopig zo'n tien procent, moet het ziekenhuis zelf zijn ta rieven bepalen en een standaard prijslijst bekendmaken. Dat ge beurt onder meer via de website zorgsaam.org Verzekeraars moeten voor hun verzekerden de benodigde zorg bij de ziekenhuizen inkopen en afspraken maken over de tarie ven, de dienstverlening in het al gemeen en de kwaliteit daarvan in het bijzonder. Bovendien moeten zaken wor den afgesproken zoals het volu me van de te contracteren zorg en de leverings- en betalings voorwaarden. Nota's Met de afspraken die nu zijn ge maakt kunnen klanten van OZ er van op aan dat de nota's van het ziekenhuis steeds door de verzekering worden voldaan, zonder beperkende zaken of ei gen bijdragen. „Op deze manier is de continuï teit van de zorgverlening in on ze regio dus goed geregeld", zegt Margaret Lafort van de af deling Voorlichting van het zie kenhuis. „OZ heeft in de streek een marktaandeel van meer dan 60 procent. Ook is dus geregeld dat de OZ-verzekerden in eigen streek optimaal terechtkunnen in hun eigen regionale zieken huis en niet op weg moeten naar- bij voorbeeld het ziekenhuis in Breda." Formeel gaat de regeling in op 1 februari 2005, zoals landelijk is afgesproken. Het ziekenhuis en de zorgverzekeraar gebruiken de komende tijd om de diverse afspraken verder uit te werken en vast te leggen in een overeen komst. inst In april van dit jaar onthulde vader Dick in zijn woonplaats Westdorpe een provisorisch straatnaambord voor zijn zoon Arjan Erkel, die kort daarvoor na twintig maanden gevangenschap in Dagestan was vrijgelaten. foto Peter Nicolai door Harold de Puysseleijr WESTDORPE - Het pad tus sen de Molenstraat en de Schut- terweide in Westdorpe krijgt officieel niet de naam Arjan Er- kelpad. Wel is de gemeente Ter neuzen in overleg met de dorps raad op zoek naar een andere manier om de medewerker van Artsen Zonder Grenzen te Na twintig maanden te zijn ge gijzeld in de Russische repu bliek Dagestan werd Erkel af gelopen voorjaar vrijgelaten. Daarna volgde onder meer een feestelijke verwelkoming in Westdorpe, de woonplaats van zijn ouders. Vader Dick Erkel onthulde op 14 april dit jaar al een proviso risch in elkaar geknutseld straatnaambord naar de nieu we woonwijk Schuttersweide door het te ontdoen van de Zeeuwse vlag. Bij die gelegen heid kwam bij Westdorpenaar Bertus Franse spontaan de ge dachte op het pad naar Arjan Erkel te noemen. Ook burgemeester Jan Lonink was direct enthousiast over en zegde medewerking toe om het officieel te regelen. In het kerstnummer van Vrij Nederland komt Lonink zelfs voor met een eervolle vermel ding in het jaaroverzicht als burgemeester die in Westdorpe het Arjan Erkelpad opende. Al leen, het pad komt er niet meer, legt gemeentewoordvoer der Dirk Timmers desgevraagd uit. „Het college van burgemeester en wethouders heeft zelf richt lijnen gesteld voor de straat- naamgeving omdat we wel va ker verzoeken krijgen om een straat te vernoemen naar ie mand die veel heeft betekend voor de lokale gemeenschap." De drie criteria luiden, dat een persoon al minstens tien jaar dood moet zijn, een behoorlij ke verdienste heeft gehad, ook voor de plaatselijke gemeen schap en zelf inwoner is ge weest van de gemeente. Arjan Erkel voldoet aan geen van die eisen. „We zijn nu met de dorpsraad in gesprek, op zoek naar een voor alle partijen aan vaardbare oplossing", zegt Timmers. „Je zou een alterna tief kunnen bedenken door een fontein naar hem te vernoemen of een boom. Een andere moge lijkheid is het pad in Westdor pe het Artsen Zonder Grenzen- pad te noemen, omdat er dan geen sprake is van een persoon waar het naar wordt ver noemd." maandag 20 december 2004 17; GOES - De VW Tholen dreigt volgens het Goese Groen- Links-raadslid A. van Oosten uit het samenwerkingsver band met de Bevelandse WV's te stappen. Tholen zou niet willen meebetalen aan de verplaatsing van het VW- kantoor in Goes, van het NS-station naar het verbouwde Museum voor Zuid- en Noord-Beveland. Van Oosten' heeft er schriftelijke vragen over gesteld aan het college van B en W van Goes. De Thoolse wethouder W. van Kern- pen zegt van niets te weten en noemt het 'grote kolder' dat de Thoolse WV uit de regionale VW wil stappen. Om de van Tholen gevraagde vijfduizend euro voor de ver plaatsing in Goes op tafel te krijgen, moet nog wel wat worden geregeld. „Onze financiële reserve voor toerisme moet omhoog. Die discussie loopt nog." Van Oosten, die meldt zijn informatie uit betrouwbare bron te hebben, juicht het toe als Van Kempen gelijk heeft. „Als het grote kolder is dat de VW Tholen eruit stapt, is dat goed." RENESSE - Een 37-jarige bromfietser uit de gemeente Schouwen-Duiveland is gisterochtend rond vier uur in Re- nesse aangehouden voor rijden onder invloed van alcohol. Op de Stoofweg zagen agenten de bromfietser zonder ver lichting rijden, waarop hij een stopteken kreeg. Toen agenten hem erop aanspraken dat hij zonder verlichting - reed, roken ze een alcohollucht, waarop de man werd overgebracht naar het politiebureau voor een blaastest. Hieruit bleek dat hij ruim drie maal de toegestane hoe veelheid alcohol had gedronken. Ook was hij niet in het bezit van een bromfietscertificaat en bleek zijn rijbewijs ongeldig te zijn verklaard. De 37-jarige man werd met. een dagvaarding op zak weer in vrijheid gesteld. ZONNEMAERE - De rotonde op de kruising Zuidweg-Sta- pelsweg bij Zonnemaire wordt versneld aangelegd. In 2006 wordt het kruispunt aangepakt. Dat is een jaar eer- der dan de bedoeling was. Gedeputeerde A. Poppelaars heeft dit vorige week aan de gemeente Schouwen-Duive land medegedeeld. Aanvankelijk zou het kruispunt alleen met een plateau beveiligd worden omdat de provincie een rotonde te duur vond. WESTDORPE - De Nederlandse en Belgische politie heb ben bij een gezamenlijke grenscontrole naar illegaal vuur- werkbezit afgelopen zaterdag 34 mensen aangehouden. Bij de actie werd in totaal 1800 kilo vuurwerk in beslag genomen, waarvan 1200 kilo in een illegale opslag in het Belgische Mol. Bij controles in Westdorpe en Sas van Gent werd tegen elf mensen proces-verbaal opgemaakt en bij Eede tegen één persoon. In totaal werd aan de Nederlandse kant van de grens in Zeeuws-Vlaanderen ongeveer 25 kilo verbo den vuurwerk in beslag genomen. Langs de hele zuidgrens van Nederland waren ongeveer 120 Nederlandse opsporingsambtenaren en 20 Belgische agenten tussen 14.00 en 20.30 aan het controleren. Boven dien werden er huiszoekingen gedaan in onder meer Rot terdam, Oudenbosch, Oosterhout, Rijsbergen en Tilburg. In de laatste plaats trof de politie 150 kilo vuurwerk aan, waaronder veertien verboden rollen 100.000 klappers. Mobile i Business Center Nokia 6230 Kant en klaar handsfreepakket (Toestel, originele Nokia carkit, professionele inbouw) met 2-jarig Business Select abonnement vanaf (236,81 jincl. BTW) Nokia 6230 los met 2-jarig Business Select abonnement Vanaf INGEN, St. Jacobskerk Oratorium Vereni- Êarjorie Ginezinger, Rob- Onerpelt, Ronald Dijkstra Randstedelijk Begelei- Orkest olv Lukas Groen Herken van Mendelssohn, en Puccini. Douwe Eisenqa dreigde even mis te [aan. De heren van de Vlis- Oratorium Vereniging iade kelen om flink uit te abij de inzet van hun regel - If stadionmelodie Qui tol- feccata. Dirigent Lukas ai corrigeerde onmiddellijk li daarmee aan uit te zijn obeheerste, ingetogen Mes- Gloria. Het was een opzet 'hij samen met zijn koor, den solisten meesterlijk in er van houden, deze ge- fas van Giacomo Pucci- is muziek waar de cres- 15 je in de oren vliegen, de hulst van uitvalt en de glimmende piek in de van trilt. Het is muziek voortdurend het gevoel tój de denderende slotma- aanbeland. Puccini ^tzijn geloof met erg veel en trompetten, maar wel verschrikkelijk fijnen getuigen alle en het lyrische talent van .achttienjarige componist ^ter alleen nog maar we keinde opera's zou schrij dt het stuk vooral bijzon- kakt. is dat Puccini die melodieën met de lie soepelheid verwerkt n ^polyfone (lees ka ssa di Gloria vormde het "«vande avond. Het pro- rv°or de pauze met Die P Oiristi van Mendels- f rtholdy en het Te Deum Dvorak fungeerde r jds inleiding. r 'i het laatste werk viel de nog maar net Groen het koor on- Ke heeft- Het derde, Pwrde deel bijvoorbeeld, P.coerp gearticuleerd neer- p'-"gehouden en perfect in balans met het orkest. Dat die balans in het eerste deel ver stoord was door een te luide be geleiding, lag niet aan Groen. Dat zit 'm simpelweg in de no ten die Dvorak verzonnen heeft. De solisten maakten indruk. So praan Marjorie Ginezinger klonk ingetogen en warm en ba riton Ronald Dijkstra bleek uit stekend gecast voor de melan cholieke, smekende aanroep uit het tweede deel. Complimenten ook voor het orkest, dat muzi kaal gezien veel meer doet dan randstedelijk begeleiden. Het enige minpuntje werd gevormd door intonatieproblemen bij de houtblazers en later ook bij de hoorns. Maar het ging dus om Puccini en dan vooral om dat ene kleine gebaartje van Groen richting de mannen van het koor. In feite zag je het gebaar zelf niet, enkel de beweging vanuit de schou ders. Het effect, de rem op het volume, was onmiddellijk hoor baar. De diligent hield in het lange, allesbepalende Gloria - de mis heet niet voor niets zo - de teu gels strak, of het nu ging om het vrolijke begin of de meer om floerste gedeeltes. Nergens werd, zoals bij Puccini vaak ge beurt, het gaspedaal ingedrukt om vervolgens de bocht uit te vliegen. Ook tenor Robbert Overpelt vermeed uiterst aange naam de valkuil van het melo drama. Zijn partij schrijft bo gen over grote intervallen voor, vaak resulterend in een Johnny Jordaan-effect waar de nekha ren van overeind gaan staan. Overpelt zong gelukkig de bo gen zo onnadrukkelijk dat ze er vrijwel niet waren. In het Credo en Sanctus draai de de dirigent de kraan een beet je open en maakte daarmee ruimte voor het pathos waar niet iedereen van houdt. Toch is, zo kun je rustig stellen, Lu kas Groen een enorme aanwinst voor dit koor. Puccini eindigt heel rustig, bijna onnadrukkelijk in het af sluitende Agnus Dei. 'Dona no bis pacem' - geef ons vrede - leest de tekst. Wel toepasselijk na zoveel muzikaal geweld, denk je soms. Zaterdagavond bleef die ge dachte achterwege. OOST-SOUBURG - De zeven tienjarige pianist Svjatoslav Pre- snyakov uit Oost-Souburg heeft gisteren niet de finale van het Nationaal Concours van de Stichting Jong Muziektalent Ne derland gewonnen. De prijs van 5000 euro ging naar de achtjarige pianist Arthur Jussen uit Hilversum. De Souburger die sinds kort op kamers woont in Amsterdam, is allerminst teleurgesteld. „Aan de finale deden zeven mu zikanten mee die eerder de eer- ste plaats behaalden in hun ei gen categorie", vertelt Presnya- kov. „Aan die wedstrijd hechtte ik1 meer waarde. Bij de finale van vanmiddag draaide het om het grootste talent en moest bijvoor beeld een achtjarige pianist ver geleken worden met een twintig jarige die harp speelt. Ik zag het vandaag meer als een concert.; En van wat ik gehoord heb, is die jongen van acht de terechte winnaar." (Advertentie) HULST, Den Dullaert Mathieu van Bellen, viool; Jaap Kooi, piano. Werken van Mo zart, Andriessen, Beethoven, Ra- vel, Vivaldi, Lalo, Debussy, Kreisler en Wieniaivski. door Arie Karreman In de kamermuziekcyclus van het Baudeloo trad gistermid dag het 16-jarige talent Mathieu van Bellen uit Hulst op. Door de grote belangstelling vond dit concert deze keer plaats in de zaal van Den Dullaert. Ruim driehonderd bezoekers hebben een middag kunnen genieten van het ongelooflijk virtuoze vioolspel van Mathieu. Na twee optredens in Porgy en Bess in voorgaande jaren was het voor Mathieu nu een thuis wedstrijd. Geopend werd met het eerste deel van het vioolconcert in D van Mozart. Heel soepel en fijn gespeeld, maar soms wat ge haast en daardoor wat vlak en enigszins routineus. Jammer en vaak hinderlijk was, dat de vleu gel niet goed gestemd was. Heel indrukwekkend klonk de Preludio uit de suite voor viool en piano van Hendrik Andries sen. Heel mooie diepgang en met veel passie gespeeld. In de sonate in G van Beetho ven, een prachtig stuk muziek, was Mathieu op zijn best. Bij zonder perfect was de dialoog met de piano. Mooi tempo, prachtige timing. Het tweede deel was gewoon ontroerend mooi, zangerig en verfijnd. Hier bij ook veel waardering voor pia nist Jaap Kooi. Het deel voor de pauze werd af gesloten met de bekende Tziga ne van Ravel. Ravel schreef dit stuk in 1924 voor viool en orkest maar maakte er ook een versie van voor viool en piano. Na een lange solo cadens komt uiteinde lijk de piano erbij. Een zeer moeilijk stuk met vele dubbel- grepen en flageoletten. Zeer vir tuoos vertolkt. Het lijkt mij moeilijk spelen in de zeer droge akoestiek van Den Dullaert. Van Vivaldi hoorden we een zeer fraaie en grillige winter uit de vier jaargetijden. Gevolgd door het Andante uit de Symp- honie Espagnol van Lalo. Even eens prachtig gespeeld. Heel ingetogen (met sourdine) klonk de bewerking van Heifetz van een piano-prelude van De bussy La fille aux cheveux de lin. Op zo'n concert mag de compo nist Kreisler natuurlijk nooit ontbreken, Mathieu speelde zijn Tambourin Chinois. Een bijzon der leuk en zeer virtuoos werk. Perfect en zeer spannend ge speeld. Het was alsof dit hem geen enkele moeite kostte. Besloten werd met de Polonaise Brillante van de Poolse vioolvir tuoos Wieniawski. Hier vond ik de nadruk iets te veel op de vir tuositeit liggen. Hij had dit met een meer verrassende timing kunnen spelen. Na een daverend applaus klonk nog een werk van Gerswin. En zo kijken we terug op een bij zonder concert door een uitzon derlijk viooltalent waar we trots op mogen zijn. Ik kan alvast ver klappen dat Mathieu volgend jaar op tweede kerstdag weer speelt in Porgy en Bess te Ter neuzen. altijd dichtbij door Harmen van der Werf KWADENDAMME - Volle bak was het zaterdagavond in De Burcht in Kwadendamme, op het zesde Indoor Bluesfestival. Twee honderdvijftig bezoekers telde één van de organisatoren en leadzan ger van de Juke Joints, Peter Kempe, zo uit de losse pols. Wat op viel, was dat niet alleen diehard bluesliefhebbers op de optredens van de Coen Wolters Band uit Assen (foto), de Juke Joints uit Kwadendamme en The Seatsniffers uit Antwerpen waren afgeko men. De organisatie van bluesroutes in bijna alle Zeeuwse steden en Bergen op Zoom door Peter Kempe en zijn compagnon Kees Wie- lemaker begint vruchten af te werpen. Ondanks het commerciële ge weld van muziekzenders als MTV en TMF lijkt de belangstelling on der jongeren voor bluesmuziek - echte muziek, niks van plastic - te groeien. „Het idee dat blues iets is voor oude mannetjes, is weg", zei Kees Wielemaker. De Coen Wolters Band gaf de aftrap, de Juke Joints speelde als tweede een thuiswedstrijd, waarna The Seatsnif fers voor een mooie uitsmijter zorgden. foto Willem Mieras Tijd is geld. Dus als u een mobieltje koopt en laat inbouwen, dan moet dat goed, snel en professioneel gebeuren. Wij kennen de wereld van de ondernemer. Wilt u ons leren kennen? Kom langs of bel voor een afspraak. Kom langs of bel voor een afspraak: Livingstoneweg li, GOES OIO - 457 05 55

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 47