Kleinsman grijpt brutaal macht >ZC Ahonen domineert de schansen andbalsters Oranje ien tegen Spanje ansen op halen WK SDS sterkste in gedevalueerd NK Twee nieuwe coaches voor de roeibond Prettige feestdagen en een voorspoedige vlucht... Henin en Everts sporters van 2004 Eindelijk Duits succes in afdaling Veertiende zege veldrijder Nys Michaud wint tiende marathon De Reuver weer op de motor Nieuwe generatie vrouwen domineert NK schaatsen Zeges Schroder, Van der Schans maandag 20 december 2004 Bauke Boersma IECHT - De Nederlandse halsters hebben verheugd ageerd op de loting voor de lilicatie-interlands voor het in 2005. Om in december tnd jaar in Rusland mee te tn doen, moet de ploeg van Iscoach Sjors Röttger in iafrekenen met Spanje. thad slechter gekund", zegt feerover de ploeg waartegen njeinhet weekeinde van 11 '2 juni de thuiswedstrijd en week later de return speelt, der meer Roemenie en Oek- R zaten ook in de pot met Jlijkë tegenstanders. Dan ik blij met Spanje." name omdat de speelstijl het Zuid-Europese land, gchtste werd op het gisteren tdigde EK in Hongarije en lopen zomer een bijrol speel- iijdens de Spelen in Athene, derlandse vrouwen veel be- portredactie Itionspark 28 istbus 31 waagoes '1:0113-315640 ^0113-315669 mail: sport@pzc.nl mDagevos (chef) BBakker oördinator zuid) Kn de Vries 'ördinator midden) 'dy Boogert tördinator noord) late Boersma teland van Vliet brryvan der Hooft centrale redactie mionspark 28 telbus3l AA goes ^<0113)315500 10113)315669 "alk redactie@pzc.nl ihrnet ^•pzc.nl web@p2c.ni ter ligt dan dat van bijvoorbeeld de voormalige Oostbloklanden. „Spanje heeft enkele fysiek ster ke speelsters, maar verder speelt de ploeg beweeglijk, dyna misch handbal", weet Sjors Röttger. „Dat ligt ons veel beter dan het fysieke, krachtige spel van Roemenië of Oekraïne." Oranje speelde de afgelopen ja ren meerdere keren en met wis selend succes tegen Spanje. In oktober van dit jaar won Neder land nog het zeslandentoernooi in Rotterdam door de Zuid-Eu ropese vrouwen in de finale na verlenging te verslaan. In no vember werd tijdens een vierlan- dentoernooi in Frankrijk verlo ren, maar toen had Röttger de B-keus mee. Röttger: „Aan kans berekening doen, is altijd lastig. Maar we zijn in mijn optiek vol ledig aan elkaar gewaagd, de kansen zijn fifty-fifty." Jokelyn Tienstra deelt die me ning. Al wacht de doelvrouwe van Oranje en de Spaanse top club San Sebastian de ontwikke lingen in Spanje met spanning af. „Er is momenteel van alles aan de hand in het Spaanse handbal", weet Tienstra. „De huidige coach heeft een verjon gingskuur ingezet en daardoor bijvoorbeeld Moncerat Puche, de beste middenopbouwster van Spanje, thuisgelaten voor het EK. En ook Susanne Freile, die wel mee was naar de Spelen, bleef thuis. Omdat de bonds coach het EK niet zo belangrijk vond. Dat heeft hier veel commo tie veroorzaakt. Puche en Freile waren zwaar beledigd." Ontslagen Zo zwaar zelfs, dat het zeer de vraag is of beide geroutineerde handbalsters nog wel willen te rugkeren in het nationale team. Tienstra: „Misschien alleen als de bondscoach wordt ontslagen. Want die kans is zeker aanwe zig. Er zijn binnenkort namelijk weer presidentsverkiezingen bij de Spaanse handbalbond en zijn lot lijkt verbonden aan de uit komst daarvan." Maar ongeacht de uitslag van die strijd, ziet Jokelyn Tienstra voor Oranje volop mogelijkhe den om het WK in Rusland te ha len. „Ik ken het Spaanse hand bal op mijn duimpje en weet dat we tegen hen een heel goede kans maken." BRUSSEL - Net zoals vorig jaar zijn tennisster Justine Henin en motorcrosser Stefan Everts verkozen tot sport vrouw en sportman van het jaar in België. Voor Henin is het tweede uitverkiezing, voor Everts zelfs de vierde op eenvolgende keer. Sportjournalisten en oud-winnaars be paalden de keuze. ANP/Belga VAL GARDENA - Max Rauffer heeft in Val Gardena vriend en vijand verbaasd door een afdaling voor de we reldbeker te winnen. Voor het eerst in twaalf jaar lukte dat een Duitse skiër weer eens. De omstandigheden wa ren door de harde wind erg moeilijk. De 32-jarige Rauffer bleef de Zwitser Jürg Grünenfelder, die nog nooit op het erepodium stond, vijfhonderdste voor. De Amerikaan Bo de Miller, de alleenheerser tot dusver, kwam niet verder dan de veertiende plaats. Thomas Grandi won in het Italiaanse Alta Badia een reu zenslalom voor de wereldbeker. De Canadese skiër was na twee manches beduidend sneller dan de Oostenrijker Benjamin Raich. ANP/RTR OVERUSE - De Belgische wielrenner Sven Nys heeft gis teren in het Belgische Overijse zijn veertiende overwin ning in een veldrit behaald. Hij won de zogenaamde Drui- venveldrit voor zijn landgenoten Erwin Vervecken en Sven Vanthourenhout. Eerste buitenlander was de Itali aan Enrico Franzoi op de vierde plaats, voor wereldkam pioen Bart Wellens. De Nederlandse kampioen Richard Groenendaal leek goed op weg naar de tweede plaats ach ter Nys, maar hij kreeg in de voorlaatste ronde een lekke band. Een dag eerder eindigde Groenendaal in de veldrit van het Belgische Essen als derde. De zege ging naar de Belg Bart Wellens, tweede werd diens landgenoot Ben Berden. De zege betekende een opluchting voor Wellens. De rege rend wereldkampioen had dit seizoen nog geen koers ge wonnen. ANP GRONINGEN - De Fransman Cedric Michaud heeft de tiende KNSB marathon op zijn naam gebracht. De schaat ser nam samen met medevluchter Bob de Vries twee ron den voorsprong op het peloton. In de eindsprint was hij het snelst. In het algemeen klassement blijft Miel Rozen- daal leider. Bij de vrouwen ging Daniëlle Bekkering met de zege aan de haal. De DSB-rijdster uit Den Ham toonde zich de snelste in de massasprint. ANP EERSEL - Ruim twee maanden na zijn zware val in de motorcross van Veldhoven traint Mare de Reuver weer op de motor. Artsen hebben de 21-jarige Amstelvener volle dig genezen verklaard. De Reuver liep op 10 oktober bij zijn ongelukkige val in het open Nederlands kampioenschap hersenletsel op, dat zich aanvankelijk ernstig liet aanzien. Kleine bloedingen in een deel van de hersenen veroorzaakten een verlam ming in een aantal spieren van zijn rechterbeen. ANP van onze sportredactie REUVER - SDS uit Rotterdam is zaterdag kampioen geworden bij de NK-turnen voor teams. Het was in het Limburgse Reu ver een sterk gedevalueerd natio naal kampioenschap. Door de afwezigheid van Pro Pa- tria uit Zoetermeer en het Nij meegse De Hazenkamp deden er slechts drie teams mee. SDS volgde de Friese Turnschool uit Heerenveen op, dat dit keer ach ter de Rotterdamse club genoe gen moest nemen met de tweede plaats. De Hazenkamp zegde op het laatste moment af. Suzanne Hal mes was pas aan haar amande len geopereerd, Verona van de Leur was ziek en Loes Linders werd kort voor het begin van het toernooi niet fit genoeg be vonden. Ook Turnschool Oost Nederland was afgehaakt we gens ziekte in het team. Pro Pa- tria had zich bij voorbaat niet in geschreven. Het verschil tussen SDS, met turnsters met onbekende namen als Loulen Lie, Nina Peters, Dianne Theunisse, India van dei- Zweep en Evi Neijssen, en het team van Heerenveen was nog geen half punt. SDS sprokkelde 96.439 bij elkaar terwijl het Friesland College 96.076 turn de. In het team uit Heerenveen ont brak overigens ook Berber van den Berg zodat het team slechts uit vier turnsters bestond. Turnvereniging Bato Haarlem completeerde het NK met de der de, en laatste, stek met 95.315 punten. GPD van onze sportredactie AMSTERDAM - De reorganisa tie bij de nationale roeibond KN- RB is zo goed als rond. Dat ver klaarde Irene Eijs, voorzitter van de Commissie Toproeien, za terdag. fuss had problemen met visa in Zwitserland, waar hij woonach tig is. GPD van onze sportredactie ENGELBERG - Janne Ahonen domineert op de schansen. De Finse skispringer won zaterdag en gisteren wedstrijden voor de wereldbeker in het Zwitserse Engelberg. Hij boekte daarmee zijn zesde en zevende zege in het seizoen, dat pas acht wedstrijden op weg is. Ahonen leidt met een straatlengte voorsprong het WB-klassement. De Fin verbeterde zaterdag en passant het grote schansrecord in Engelberg door in zijn eerste sprong 141 meter ver te komen. In zijn tweede beurt kwam Ahonen tot een afstand van 137,5 meter. De Oostenrijker Thomas Morgen stern werd tweede met sprongen van 136,5 en 137,5 meter. De Tsjech Jakub Janda legde beslag op de derde plaats. Gisteren kwam Janne Ahonen tot afstanden van 134 en 135 meter. De Tsjech Janda werd nu twee de en de Oostenrijker Martin Höllwarth eindigde als derde. ANP Advertentie ^Pgtpryan der Hulst LkVEEN - Moniek tasman heeft niet lang nodig Mam trainer Jan van Veen huiin ongelijk te overtuigen. ,1(1 einde van het vorige Lisseizoen oordeelde de Uscoach dat progressie uit- Lf ea zette hij het lid van de |t opleidingsploeg aan de jk arseen negen maanden later L de 22-jarige rijdster uit Ulo aan dat geduld op zijn lts was geweest. In Heeren- h greep ze tijdens het NK all- brutaal de macht. „Dit is Lal gaaf", reageerde ze uit lij met een oranje muts op L toofd en knuffels in haar Lte Groenewold. zou zich al- Laar op het ijs van Thialf Uale melden om de nationa- Ll op te halen. Haar belang de concurrenten Gretha irajicek wint i Bergamo IgaMO - Michaëlla Kraji- tlieeft het internationale ten- pocmooi voor vrouwen in Ber- L gewonnen. de finale versloeg de nog jange ongeplaatste Neder- 3se haar Russische tegen- üster Jekaterina Bisjkova 6-4 6-3. Vorige week was de [zus van Wimbledonkam- eu Richard Krajicek al de Ie inde Nationale Masters te lerdam. In het nieuwe jaar zij debuteren in de Hopman i in Australië aan de zijde Peter Wessels. weg naar de eindstrijd in po versloeg Michaëlla ijicek achtereenvolgens de se Amanda Janes, de Duitse aSchruff, die tweede was ge- tst, de Tsjechische Katerina mova en de Duitse Angelika sch [amo was een ITF-toernooi vrouwen met een prijzen- van 40.000 euro. ANP Smit (naweeën van een hersen schudding) en Barbara de Loor (rugkwetsuur) hadden zich im mers afgemeld. De voorspellers kwamen echter bedrogen uit: Groenewold werd tweede. Jongelingen als Kleins man en Ireen Wüst, derde in het eindklassement, namen de hand schoen op. Daarnaast bewees Frédérique Ankoné na een schaatsloze periode van ander half jaar zich met de nationale top te kunnen meten. Wüst sloeg haar slag op de kortste af standen (tweede op de 500 en winst op de 1500 meter) en Kleinsman domineerde op de langste onderdelen. Dat Groenewold de afgelopen weken hard doortrainde met het oog op het EK in januari en te maken kreeg met onwillig mate riaal (een verkeerd gebogen schaats) deed niets af aan de prestatie van Kleinsman. Ook in vorm zou ze in haar een zware dobber hebben gehad. „Ik ben al een week aan het kwakkelen. De tijden die ik hier reed, horen niet bij mij. Het oogt allemaal traag en futloos", aldus Groenewold, die over drie weken met drie debutanten op het EK in Heerenveen start. Voor Wüst bewijst dat het onge lijk van de KNSB. „Er werd al tijd maar geroepen dat er geen nieuwe generatie was, maar wij hebben nu toch bewezen dat we eraan komen." Nationaal kampioene Kleins man vroeg zich afgelopen zomer af hoe het nu verder moest na haar 'ontslag'. Het antwoord kwam al snel op Mallorca, waar ze afgelopen zomer heenging voor een zelf betaalde trainings stage. De Belgische fysiothera peut David Bombeke, die ze daar ontmoette, groeide al snel uit tot haar vertrouwensman. „Ik heb daar veel met hem ge sproken en doe mijn krachttrai ning nu anders", zegt ze over de invloed van de Belg. Een lastige klant is. Kleinsman niet. „Heb je een tegenslag, dan huppakee er tegenaan. Ik vind het gewoon leuk om af te zien." Hoewel Kleinsman met haar ze ge in Heerenveen aantoonde dat Janne Ahonen was in het Zwitserse Engelberg onverslaanbaar. foto Sigi Tischler/EPA De bond gaat verder met zes van de acht coaches die vorig jaar ook al actief waren. Alleen de twee hoofdcoaches, mannenhoofdcoach René Mijn- ders (vertrekt naar Zwitserse roeibond) en vrouwencoach Die- derik de Boorder (vertrokken naar China) werken komend sei zoen niet meer voor de roei bond. Jan Klerks wordt hoofdcoach bij de mannen, Josy Verdonk- schot bij de vrouwen. Onder hen komen onder anderen Susannah Chayes (vrouwen), Mark Emke (zware mannen boord) te wer ken. Ervaring De roeibond heeft geprobeerd buitenlandse coaches met veel internationale ervaring aan te trekken, maar dat is niet gelukt. Chris Korzeniowski, al eerder werkzaam voor de bond, maak te promotie in de Verenigde Sta ten. De Duitser Andreas Leicht- LA CORUNA - Wim Schroder heeft bij het concours hippique van La Coruna de Grote Prijs Te lefonica gewonnen. De springruiter uit Tubbergen bleef met zijn paard Eurocom- merce Montreal in beide man ches foutloos. De Nederlandse combinatie was in de tweede om loop iets sneller dan de Frans man Michel Robert. Schroder verdiende met zijn ze ge 60.000 euro. Robert, die slechts zevenhonderdste van een seconde langzamer was, kreeg 45 mille. Wout-Jan van der Schans werd gisteren bij het concours hippique van Frank furt met zijn paard Atlantic eer ste in de Grote Prijs van Hessen. De springruiter uit Lunteren moest op het ereplatform de Duitser Christian Ahlmann naast zich dulden. Beiden ble ven ook in de barrage foutloos en finishten in precies dezelfde tijd van 36,14 seconden. ANP Moniek Kleinsman bivakkeerde gisteren even in de zevende hemel. Van Veen een inschattingsfout heeft gemaakt', wilde ze geen lange neus trekken. Ze reed vo rig seizoen niet goed, dus be greep ze de beslissing van haar oud-trainer wel. „Jan zag niet in mij wat hij wil de zien, maar ik ga niet negatief doen. Dat verdient hij helemaal niet. Ik heb vorig jaar hard bij hem getraind en de nodige baga ge meegekregen." In de Regiotop, een ploeg waar in schaatsers die buiten de boot dreigen te vallen door de KNSB worden opgevangen, leefde Kleinsman onder leiding van coach Aart van der Wulp weer helemaal op. „Het is zeker geen afvalploeg, alle rijders zijn enorm gemotiveerd." Geen vetpot Zo toonde Kleinsman al vroeg vorm door zich op de NK afstan den te plaatsen voor de eerste wereldbekers. DSB zorgde voor de nodige financiële ondersteu ning. Geen vetpot, maar Kleins man is er meer dan blij mee. „Geld is niet belangrijk, het gaat om de sport", aldus de hbo-studente verpleegkunde. „Ik vind het ook prachtig om wat naast de training te doen. In de zomer heb ik in de thuiszorg geholpen en ik kan ook mijn zin nen verzetten op school. Ik kom van de boerderij, ben dus wel ge wend om mee te helpen. Maar het schaatsen is voor mij het be langrijkste anders kun je niet presteren op het hoogste ni veau", aldus Kleinsman die zich nu mag melden voor het Europe se debutantenbal. Haar zege op het NK noemt ze een mooie re den om even los te gaan. „Ik ga vanavond naar Bentelo om daar een feestje te vieren. Wat deze ti tel mij zegt? Dat hard werken wordt beloond." GPD foto Vincent Jannink/ANP vanaf O, altijd dichtbij 2 KLM vliegtickets cadeau bij KPN MobielPlus Verkrijgbaar bij Primafoon, Tell Me, via 0800-0105 of via kpn.com.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41