Aanpak illegale bewoning lastig Windkracht zeven teistert minibootjes PZC Schouwen wil achterstand in bouwprojecten inlopen Wintercollectie halve prijs rffT17»TrS(^r| Golfslag speelt Micro Magics parten Kerstcake-actie levert veel geld op Onderscheiding brandweerman Inbraak in Scharendijke Bijtende vloeistof in gezicht Bedreiging met scherp voorwerp Ontsluitingsweg Vlissingen is kwestie van tijd meente mag niemand weigeren zich in te schrijven voor vakantiehuis Muzikanten tonen kunsten op eilandelij ke muziekdag i (Advertentie) pantalons 30% pullovers 30% mmycoats 20% MOD E S U ;angeVonlstraat 73 4461 JN Goes Vijftien deelnemers deden zaterdag mee aan de eerste wedstrijd voor Micro Magics in Zeeland. door Melita Lantinq ZIERIKZEE - Windkracht zeven en een behoorlijke golfslag speelt afgelopen za terdag de modelbotenwedstrijd in Zie- rikzee parten. Bijna moet organisator Jean-Paul de Jonge de wedstrijd afbla zen. Maar door het parcours wat te ver leggen en in te korten, kunnen de boten met een uur vertraging toch te water in het Havenkanaal. Het is koud bij het botenhuis van water sportvereniging Zierikzee. De wind giert door de masten van de boten en in het clubhuis geeft de windmeter aan dat de westenwind kracht zeven blaast. De buitentemperatuur blijft steken bij zes graden. Binnen in het clubhuis brandt de kachel en staat de erwten soep te pruttelen in de keuken. De mo delboot-zeilers bereiden zich voor op de wedstrijd. Vijftien deelnemers hebben zich ingeschreven voor de eerste wed strijd voor Micro Magics in Zeeland. De ze mini-zeiljachten varen louter op windkracht. Vanaf de wal worden het roer en de zeilen radiografisch be stuurd. Vlak voor de start wordt nog druk ge sleuteld aan de boten. Tijdens de proef vaart is duidelijk geworden dat het moeilijk varen is door de harde wind. „Eigenlijk kunnen ze maar tot kracht vier of vijf", zegt de Jonge. „Daarna worden ze onbestuurbaar omdat ze steeds oploeven." Ed Oranje uit Vlissingen besluit om een stormzeiltje te monteren. „De wind is te vlagerig en daarom maar een stormzeil tje. Ik hoop dat het helpt, anders pak ik mijn schaar", grapt Oranje. Hij is een van de weinige niet-zeilers in het gezel schap. „Ik ben begonnen met model bouw en deed dit voor de aardigheid er bij. Nu is het omgedraaid en doe ik de modelbouw erbij." De meeste liefhebbers van deze model- boten zeilen in de zomermaanden op een grote boot. „Het is een beetje om de winter door te komen", zegt Willem Rijnsdorp uit Oostvoorne. Hij is net be gonnen met deze hobby en zeilt zijn eer ste wedstrijdje. Oranje wordt ondertus sen overstelpt met goedbedoelde advie zen door een kenner van de zeilsport. „Die ronding in dat zeil, heb je dat zelf gedaan? Misschien moet je wat zwaar der doek nemen. Tachtig grams, dat gaat vast beter en dat tuigage bij de giek, kan dat niet wat losser? Oranje hoort het allemaal maar aan, zijn boot staat klaar, de strijd kan beginnen. Als met een uur vertraging de boten in het water liggen gaat het toch mis. Bin nen enkele minuten liggen drie boten aan de overkant van het kanaal aan la gerwal. Met geen mogelijkheid zijn ze foto Dirk-Jan Gjeltema daar weer weg te krijgen, dus zit er niets anders op dan ze maar op te halen. In het roeibootje (met buitenboordmo tor) van voorzitter Henk Botterweg van de Zierikzeese watersportvereniging worden de bootjes weer terug in de strijd gebracht. Het bootje van Daan Schutte uit Waddinxveen gaat als een speer over het water. Hij heeft een ex treem klein tuigage op de boot gemon teerd. Een mini-mast en dito zeilen. Dat blijkt goed te werken, want hij vaart verreweg het snelste en heeft de minste problemen om het schuitje op koers te houden. Uiteindelijk lukt het toch nog om een paar wedstrijden af te werken. Organi sator Jean-Paul de Jonge is dik tevre den. „Plet is zeker voor herhaling vat baar. Iedereen was enthousiast en dit is ook een geweldige locatie bij het club huis." De wedstrijdsport voor de Micro Magics bestaat nog maar kort in Neder land. Sinds 2002 wordt met deze boot jes gezeild. In Nederland zijn een kleine duizens geregistreerde zeilers. maandag 20 december 2004 s WEMELDINGE - Zo'n veertig Wemeldingse jongeren van de protestantse kerk en de twee lokale scholen heb ben zaterdag duizend euro ingezameld door zelfgebakken kerstcakes te verkopen in hun dorp. Het geld is bestemd voor jeugd- en schoolprojecten in Pïr, een dorpje in het noordwesten van Roemenië. De protestantse gemeente van Wemeldinge onderhoudt al jaren contact met Pïr. In de herfstvakantie hebben acht Wemeldingse jongeren met vier volwassenen het dorpje bezocht. Op het terrein van de dorpsschool is toen een speelplaats gemaakt en er zijn allerlei hulpgoederen ver steekt voor de school, kerk en dorpsgemeenschap. Het za terdag ingezamelde geld zal worden gebruikt voor de or ganisatie van een kindervakantieweek in Pïr komende zo mer en de bouw van een sanitaire voorziening voor één van de schoolgebouwen. BROUWERSHAVEN - Leen Botbijl uit Brouwershaven is zaterdag koninklijk onderscheiden. Botbijl kreeg zijn on derscheiding opgespeld bij zijn afscheid als brandweer man. Negenentwintig jaar is brandmeester Botbijl actief geweest als vrijwilliger in Brouwershaven. Eerst als aspi rant brandwacht, daarna onderbrandmeester en tot slot is hij brandmeester geweest. Daarnaast heeft Botbijl zich beziggehouden met de admi nistratie van de blusgroep en was hij lid van de materieel- groep. Botbijl is 55 jaar en moet daarom stoppen met zijn vrijwilligersbaan. Hij is lid geworden in de Orde van Oranje Nassau SCHARENDIJKE - In een woning aan de Platteweg in Scharendijke is ingebroken. Daarbij is computerappara tuur gestolen. Ploe groot de schade is is niet bekend. De in braak heeft plaatsgevonden tussen vrijdagmiddag en za terdagmiddag. VLISSINGEN - Een 43-jarige vrouw uit Dordrecht kreeg zaterdag in Vlissingen een bijtende vloeistof in haar ge zicht gespoten. Plet gaat vermoedelijk om ammoniak. Een 43-jarige vrouw Vlissingse is hiervoor 's avonds in haar woning aangehouden. Het incident gebeurde 's middags in de President Rooseveltlaan. De vrouwen reden daar in hun auto's, maar kregen een woordenwisseling door een opgestoken middelvinger. De vrouw uit Dordrecht kreeg toen de vloeistof in haar gezicht. Ze is voor behandeling naar de huisartsenpost gegaan. De vrouwen kenden el kaar van gezicht. VLISSINGEN - Een 29-jarige Vlissinger is zaterdagmid dag in Vlissingen met een scherp voorwerp bedreigd door een onbekende man. De Vlissinger kreeg rond 14.30 uur op straat een woordenwisseling met een 25-jarige vrouw uit Middelburg die hij kende. Een man die bij de Middel burgse in de auto zat, kwam zich er mee bemoeien. Hij maakte daarbij stekende bewegingen met een scherp voor werp. De politie zoekt nog naar de man. eel van fietspad iGoes wijkt oor golfbaan OES - Op verzoek van de Goe- Golf komt het fietspad langs Rattendijksedijk ter hoogte m de golfbaan aan de zuid- otvan de dijk te liggen. gemeente Goes was aanvan- ijk van plan het pad vlak igs de golfbaan te laten lopen, fhad dan zo iemand van zijn Is kunnen slaan", zegt direc- ir G. Rutjes. Het fietspad igsde Kattendijksedijk wordt agelegd voor de veiligheid ide fietsers. Maar in de oor- ronkelijke plannen van de ge- Ente waren de fietsers nog ehter af geweest, volgens Rut- „Het fietspad zou vlak langs plek komen te liggen waar de fa afslaan." Bezorgklachten: 800-0231231 •pmaandag t/m vrijdag ge- lurendede openingstijden; Merdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWIEIM-DUIVELAND irachtweg 23a Postbus 80 ®ab zierikzee lel: 0111-454647 fax; 0111-454657 P-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans MPankow Pame Soesman Melita Lanting RudyBoogert (sport) CENTRALE redactie Stationspark 28 Postbus 31 M60AAGOES JM: (0113)315500 *10113)315669 E^nail: redactie@pzc.nl 'nterimet *.pzc.nl web@pzc.nl van den Broek SSINGEN - De aanleg van tweede weg naar de Vlissing- binnenstad komt dichterbij. (émeenteraad beslist donder- '0f er een 'verklaring van bezwaar' kan worden aan- ,aagd bij Gedeputeerde Sta- Hcl gaat overigens om een ■lijke weg. De definitieve Ipas over enkele jaren. Vlissingen dringend een r naar de bin- glad nodig heeft, is duide- Op drukke dagen staat het verkeer in de Spuistraat, op het Bellamypark en soms zelfs op de Nieuwendijk vast. Maar ook op rustige dagen is er snel file wanneer er bijvoorbeeld in de omgeving (weg)werkzaamheden zijn. Veilig is de situatie aller minst te noemen. Op het moment dat de gemeente het Scheldeterrein kocht, kwam de aanleg van een tweede ont sluitingsweg concreet in beeld. Omdat het terrein eind 2007 vol ledig zal zijn overgedragen aan de gemeente, duurt het nog ja ren voordat die weg er ligt. Daarom wil het college van bur gemeester en wethouders zo snel mogelijk een tijdelijke weg over het Scheldeterrein aanleg gen. De Koninklijke Schelde Groep stelde als voorwaarde dat de bedrijfsvoering van de KSG niet wordt belemmerd. Daarmee rekening houdend, heeft het college gekozen voor een tracé over het Dok op het Scheldeterrein. De weg komt in het verlengde van de Nieuwe Vlissingseweg". Vanaf de Ko ningsweg wordt het Dok recht streeks overgestoken via een ponton. Het Dok blijft zo bruik baar voor andere activiteiten. Aan de zuidkant van het Dok komt een parkeerplaats. De tij delijke weg komt uit op de Com- mandoweg. De gemeente heeft over dit plan informatieavonden gehouden. Er kwamen drie inspraakreac ties binnen. Die zijn, voor zover mogelijk, verwerkt in het plan. Vervolgens lag het voorstel vier weken ter inzage. Daarop kwam één reactie binnen. De zeever kenners De Scheldezwervers hebben aan de tijdelijke weg bo ten liggen en containers staan. De vereniging vroeg de garantie dat die bereikbaar blijven en dat de veiligheid van de zeever kenners tijdens de aanleg van de weg niet in het geding ko men. Het college heeft dat toege- De gemeente moet nu een verkla ring van geen bezwaar aanvra gen bij de provincie. Dat is no dig om vrijstelling van het be stemmingsplan te kunnen verle nen. Ook kan dan de bouwver gunning worden uitgeschreven. De Lokale Partij Vlissingen heeft eerder laten weten niets te zien in een tijdelijke weg. De partij noemde dat weggegooid geld en zei dat Vlissingen beter kan werken aan de definitieve weg. De raadsvergadering wordt 23 december vanaf 19.30 uur gehouden in het gemeente huis in Vlissingen. - Illegale bewo- jjjg van vakantiehuizen bij de aanpakken, blijkt lastiger L verwacht. Het plan van de Schouwen-Duiveland 1 de bestandsgegevens van te koppelen aan de be- van woningen is niet mogelijk. Leek een praktisch idee. Zo- Ljemand bij de balie van het ieentehuis komt om zich in [schrijven op een bepaald L, wordt in één oogopslag duidelijk of dat is toegestaan. Simpelweg door in cle computer de gegevens van de woonadres sen te koppelen aan de bestem ming die op dat adres ligt. „Een 'R' van recreatie achter een adres zetten is wettelijk niet toe gestaan. Dat heeft te maken met de privacywet", zegt wethouder W. Renden. „We zijn nog wel aan het kijken naar een compu terprogramma. Er schijnt iets op de markt te zijn waarbij het wel kan." Ook al wordt dit pro bleem opgelost, het is niet zo dat de gemeente iemand kan weigeren in te schrijven, omdat diegene in een recreatiewoning wil wonen. Risico „We zijn wettelijk verplicht om iedereen in te schrijven." In de praktijk betekent dit dat de me dewerkers de nieuwe inwoners alleen kunnen wijzen op het feit dat ze iets doen wat niet mag en dat ze daarmee het risico lopen dat ze alsnog moeten verhuizen. Een kleine tegenslag voor de ge meente, want dat betekent dat voorlopig de nadruk blijft lig gen op de controle door opspo ringsambtenaren die ter plekke moeten gaan kijken. „We heb ben daarnaast ook afspraken ge maakt met de beheerders van parken", zegt Renden. Het is de bedoeling dat de beheerders van bungalowparken'contact opne men met de gemeente als zij het idee hebben dat iemand perma nent in een recreatiehuis woont. De controle en handhaving is be doeld voor alle 'nieuwe' geval len. In het afgelopen jaar heeft de gemeente alle bewoners van vakantiehuizen de gelegenheid gegeven om een gedoogbeschik- king aan te vragen. Iedereen die kan aantonen dat hij of zij op de peildatum 28 mei 2003 in een va kantiehuis woonde, heeft recht op een gedoogbeschikking. In september zijn 160 beschikkin gen afgegeven. Die bewoners hebben het recht om in hun va kantiehuis te blijven wonen. De ze beschikking is niet-over- draagbaar en niet-overerfbaar. Zodra de bewoner vertrekt, het huis verkoopt of sterft vervalt de beschikking. Schouwen-Dui- veland telt ongeveer 4000 recrea tiewoningen. door Andrea Bolle ZIERIKZEE - Geen zaalvoetbal of volleybal afgelopen zaterdag in sporthal Onderdak in Zierik zee, maar muziek. Met een bom vol programma stond de eilande- lijke muziekdag garant voor een middag vol kerstcomposities, slagwerk en optredens van jon ge majorettes. Normaal gesproken wordt de jaarlijkse muziekdag in het voor jaar gehouden, maar om organi satorische redenen ging dat dit jaar niet lukken. Waar vind je in de winter dan een betere plaats dan in een sporthal, vond Co de Jonge. Als voorzitter van het ei- landelijk contactorgaan van mu ziekverenigingen zet hij zich in voor het behoud van de lokale muziekverenigingen. „De mu ziekvereniging is een deel van de samenleving. Die kun je niet concentreren zoals bij de voet balverenigingen. Stel je voor dat er één korps is dat op konin ginnedag het hele eiland over moet om op te treden." De ope ning werd verricht door wethou der W. Renden van cultuur, die het belang van de lokale muziek verenigingen nog eens benadruk te. „Muziek is leven en zonder muziek kunnen we niet. We heb ben heel wat muziekverenigin gen op het eiland en dat moet zo blijven", aldus Renden. Tevens zei hij dat nieuwe aan was van jonge muzikanten gesti muleerd moet blijven worden. Bij slagwerkgroep Kunst Eer uit Zierikzee hebben ze geen problemen met het vinden van jeugdige muzikanten. De acht- koppige formatie bestaat vóór de helft uit jong talent dat graag achter de drums zit. Ook al was er voor de jongens van negen ;en tien jaar een krukje nodig om;de Tam Tam te kunnen bespelen. Beurtelings mochten de lokale verenigingen hun kunsten aan het publiek laten horen en zién. Zat er tijdens de eerste optre dens nog maar een handjevol mensen op de tribune, halverwe ge de middag hadden zichal veel mensen verzameld; voorna melijk vrienden en familie van de muzikanten. „Als je de mu ziekdag in het voorjaar in mu ziektenten houdt, heb je natuur lijk veel meer toestroom. CCok van toeristen", zegt De Jonge.; Fanfarekorpsen uit Zierikzee, Renesse, Dreischor, Noordgou- we, Zonnemaire 'en Burgh-Haamstede, maar ook drumbands en slagwerkgroepen passeerden de revue. Zoals Ide laatste jaren stond er ook een uitvoering van het majorette korps uit Zierikzee en Brouwers haven op het programma. Elke vereniging kreeg na het optre den een certificaat en een geld bedrag uitgereikt van Stichting Renesse, waarvan een nieuw mu ziekstuk aangekocht kan wór den. Volgend jaar wordt de ei- landelijke muziekdag gehouden in Renesse en als vanouds weer in de lente. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Ondernemers die willen bouwen op Schou- wen-Duiveland mogen een groot deel van de voorbereiding zelf doen. Daardoor kunnen plannen sneller gerealiseerd worden en wordt de enorme ach terstand in bouwprojecten inge lopen. De CDA-fractie en de WD-frac- tie kwamen afgelopen donder dag in de raadsvergadering met een initiatiefvoorstel hierover. Dit voorstel is met groot enthou siasme ontvangen, door zowel de collega-raadsleden als het college van B en W. Wethouder R. van der Wekken heeft toege zegd zo snel mogelijk met een uitgewerkt voorstel naar de raad te komen. De woningbouw op Schou- wen-Duiveland stagneert, ter- wijl op de bureaus in het ge meentehuis nog stapels plannen liggen. Die worden - zoals afge sproken met de raad - op volgor de van binnenkomst afgewerkt, maar de werkvoorraad wordt maar niet kleiner. De capaciteit daarvoor ontbreekt, legt Van der Wekken tijdens de raadsver gadering uit. Toets Alle plannen moeten getoetst worden aan stedenbouwkundi ge en planologische voorwaar den. In het voorstel van het CDA en de WD wordt dit deel van het werk uitbesteed aan de indiener. Een ondernemer kan met zijn plan naar een steden bouwkundig bureau stappen om het te laten toetsen aan de voor waarden die de gemeente stelt. Gelijktijdig kan bekeken wor den of er misschien archeologi sche waarden in het geding zijn of dat er sprake is van vervui ling van de grond. Projectontwikkelaar R. Faasse van René Faasse projecten uit Kamperland juicht de ontwikke ling toe. „Plet is wel zo dat je een plan eerst moet toetsen bij de gemeente of die het zien zit ten. Als dat het geval is, scheelt het zeker veel tijd. Er is bij een plan altijd sprake van veel pa pierwerk en ik doe niets liever dan dat uit handen nemen." Als alle onderzoeken zijn afgerond komt de volgende fase en moe ten de wettelijke procedures (be stemmingsplan, inspraak) wor den gevolgd. Ook in die fase kan de ondernemer een rol spelen. „De ondernemer kan ook zelf de hele inspraakprocedure organi seren en dat de gemeente alleen faciliteert", legt H. Coomans, een van de initiatiefnemers uit.. Financieel maakt het voor de on- foto Dirk-Jan Gjeltema dernemer niets uit. Of hij nu zelf opdracht geeft voor een ste denbouwkundig onderzoek of dat de gemeente dit doet; de on dernemer krijgt de rekening al tijd gepresenteerd. Het grote voordeel voor de on dernemer is dat hij meer invloed heeft op de factor tijd. Hij hoeft immers niet meer te wachten tot hij aan de beurt is, maar zorgt er voor dat de noodzakelijke on derzoeken direct worden uitge voerd. Minder regels Deze regeling is mogelijk omdat het woningbouwprogramma aan minder regels is gebonden. Voor inbreidingslocaties (plek ken in kernen waar nog ruimte is) is geen woningcontingent meer nodig. Voor uitbreidings plannen nog wel, maar ook daar is de regelgeving door de provin cie veel minder strak. Muzikanten van MSD in actie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37