'e Kok op matje over havendeal Verbrugge wint bij FMT-debacle msmm Als het donker wordt ontstaat pas de kerstsfeer Parkeerplaats Dreischor komt er 17 utenfractie D66 wil uitleg over overname Flushing Marine Terminal Mooiste gedicht Warren gekozen Nieuwe gasleiding Midden-Zeeland Man zwaait op straat met mes bewijs kwijt aanrijding PRUIMING Streekproducten in de stad 'Wat ben jij van Pian?' zeeuwse almanak Hagelbui ^(113-315649 ÊU®PZC-"' 31,4460 AA Goes Midden-Zeeland: 0113-315520; 0114-372770; 020-4562500. ]20 december 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 Geen plastic maar de echte blues editie Schouwen-Duiveland n van der Werf 5URG - G. de Kok, ha- uurder en gedeputeerde. Provinciale Staten uit- [oniengeven over de overna- 0 Flushing Marine Termi jn Vlissingen-Oost. 1)66 in nnciale Staten gaat dit van- Sitag" die hiermee te maken hebben en er rijker van worden", oordeelt Van der Giessen. D66 heeft voor het debat met De Kok, dat is aangevraagd voor 14 januari, alvast enkele schriftelij ke vragen uitgezet. Zo willen de democraten weten waarom FMT in erfpacht wordt gegeven aan Verbrugge Terminals en niet is verkocht aan dat over slagbedrijf. En D66 vraagt zich af waarom niet met de reddings operatie is gewacht tot FMT uit stel van betaling had moeten aanvragen dan wel failliet was gegaan. Dat had van grote in vloed kunnen zijn op de aan koopprijs. Die had veel lager kunnen zijn. Verschuilen Gedeputeerde en havenschaps voorzitter De Kok noemde de overname van FMT zaterdag in deze krant 'een goede transac tie'. D66-Statenlid Van der Gies sen: „Als dat zo is, is dat uitste kend, maar laat hij de deal dan eens in alle openbaarheid ko men uitleggen. Het gebeurt ech ter aan de lopende band dat De Kok zich achter zijn fimctie van havenschapsvoorzitter ver schuilt, en zegt dat hij bepaalde zaken om financiële of strategi sche redenen niet kan vertellen. Je moet dan niet als politiek ver antwoordelijke zo'n functie wil len bekleden." atenlid J. van der Gies- [Verbijsterd' te zijn over die is gesloten over Flus- Marine Terminal (FMT). itatiemaatschappij Schel- !3S, gevormd door het ha- iap Zeeland Seaports en nieentelijk Havenbedrijf lain, heeft de terminal Somen voor 19,5 miljoen ^vervolgens vrijwel di- erfpacht uitgegeven aan ffitste havenoverslagbe- aZeeland, Verbrugge Ter- la'Giessen is 'verbijsterd' deze stap, omdat zij het leeft dat er sprake is van Udpompen van geld. Eén je deelnemers in FMT was participatie Maatschappij ijam, die is verbonden >t Gemeentelijk Havenbe- totterdam, Datzelfde ge- lelijk havenbedrijf neemt le helft deel in de Exploita- Échappij Schelde-Maas, uwe eigenaar van FMT. lacht Ier Giessen verwijst naar pare deals rond een ter bij Wanssum aan de Maas ulo. De Participatie Maat- iij Rotterdam is daar fi- el bijgesprongen, toen de nal in problemen kwam. zijn steeds dezelfde men- It het havenbedrijfsleven GOES - 'Natuurlijk' is tot mooiste gedicht gekozen van de drie jaar geleden gestorven Zeeuwse dichter Hans War ren. Via een website op internet kon iedereen zijn stem uit brengen voor de verkiezing van het mooiste gedicht van Warren. Veel mensen bezochten de website. „We hadden dagelijks wel honderd hits", vertelt de in Kloosterzandè geboren Neerlandicus Ronny Boogaart, „maar uiteinde lijk hebben er vijftig mensen gestemd. Mensen uit Neder land, maar ook uit Duitsland en zelfs een Zeeuw die in Af ghanistan bleek te zitten." 'Natuurlijk' won met vijftien stemmen, op de voet ge volgd door twee gedichten die elk dertien stemmen ver gaarden, 'Bekentenis' en 'Thuiskeer in Zeeland'. Ronny Boogaart en mede-organisator Eric de Rooij - studiebege leider psychiatrie en kinderboekenschrijver - wilden met de wedstrijd de poëzie van Warren breed onder de aan dacht brengen. Dat is gelukt, vindt Boogaart, omdat er veel publiciteit aan is gegeven. „Niet iedereen die onze website bezocht, heeft echter gestemd. Een aantal noem de de verkiezing 'onzin', maar heeft dus wel kennisgeno men van gedichten van Hans Warren." Boogaart en De Rooij bezochten hun favoriete dichter nog op 26 november 2001, drie weken voor zijn dood. Het verslag van dit bezoek is te vinden op hun website: www.home.zonnet.nl/h.warren. MIDDELBURG - Voor de bouw van een nieuwe gasge stookte elektriciteitscentrale in Vlissingen-Oost moet door Midden-Zeeland een extra gasleiding worden aange legd. De leiding is gepland parallel aan andere leidingen in het zogenaamde Midden-Zeeland-tracé. Energiebedrijf Delta houdt deze week en begin januari voor grondeigenaren en andere belanghebbenden vier in formatiebijeenkomsten, te beginnen morgenavond vanaf acht uur in het hoofdkantoor van Delta aan de Poelendae- lesingel in Middelbrug. De andere bijeenkomsten zijn ook steeds vanaf acht uur 's avonds in het Delta-kantoor aan de Anthony Fokker straat in Goes (woensdag 22 december en dinsdag 4 janua ri) en in het dorpshuis De Meiboom in Krabbendijke (woensdag 5 januari). Aanmelden is verplicht via de tele foonnummers 0118-882142 en 0118-882998. MIDDELBURG - Een 45-jarige Middelburger is zaterdag avond aangehouden omdat hij rond 23.30 uur op de Var- kensmarkt in Middelburg met een mes zwaaide. Kort daarvoor was hij na ruzie een horecazaak uitgezet. Het mes is in beslag genomen. Tegen de man is proces-ver- baal opgemaakt. N'ISSE- Het rijbewijs van ia-jarige automobilist uit meente Schouwen-Duiven- is zaterdagavond rond uur ingevorderd, omdat in onder invloed van alco- ilomobilist was op de Lan- ;in Brainisse tegen een in un geparkeerde auto gere- voertuigen raakten de aanrijding zwaar be- igd. en blaastest bleek dat de bestuurder ruim vier de toegestane hoeveelheid had gedronken, njbewijs werd ingevorderd werd proces-verbaal opge- (Advertentie) ~w~ vandereepe (Advertentie) door Melita Lanting ZIEIIIKZEE - Echt storm liep het zaterdag niet op de kerstmarkt in Zierikzee. De kou en slechte weersvoorspellingen hadden duidelijk invloed op de kijkers en kopers. Ook met de kerstsfeer wilde het overdag nog niet zo lukken. Pas als het aan het einde van de dag donker wordt en de kerstverlich ting aangaat, ontstaat een au thentieke kerstsfeer op de kerst markt. Die kerstsfeer hebben de handel aren op het Havenplein niet meer meegekregen. Rond de klok van vijf uur worden "daar de kramen weer ingepakt. Tot ongenoegen van de handelaren die op de Schuithaven en in de Lange Nobelstraat staan. „De markt duurt officieel tot negen uur, dat is aangekondigd", is hun commentaar. Eigenlijk ging het afgelopen zaterdag om twee verschillende kerstmarkten. Een markt in de Lange Nobel straat Schuithaven en een markt op het Havenplein. In de Lange Nobelstraat/Schuithaven ligt de nadruk op kunst en nij verheid. Op het Havenplein zijn vooral de reguliere marktkra men te vinden zoals sokken en tassen. Ook de winkels in de bin nenstad doen mee en zijn tot ne gen uur 's avonds open. Al zijn ook daar de nodige afvallers die om half zes de zaak al hebben gesloten. De handelaren en win keliers uit de Lange Nobelstraat Schuithaven houden echter dapper vol, ondanks de kou. „Daarvoor nemen we af en toe een beker glühwein", zeggen Mi randa Schurink en Eveline Hur- kens. „Zeker in die speciale ther- mobeker blijft het lekker lang warm." Tevreden Ze staan met twee kramen in de Lange Nobelstraat. Schurink be schildert glas en Hurkens gra veert glas. Echt veel verkopen doen de dames niet. „Maar we hebben al wel een paar leuke op drachten." Ze zijn tevreden en vermaken zich prima. „De sfeer is uniek." Joke van Belzen staat met eigen schilderijen en wat kleding op de markt. Het pu bliek komt mondjesmaat langs de kraam en beperkt zich vooral tot kijken, „Voorlopig kost dit geld", zegt ze, maar ze lijkt er niet mee te zitten. „Het is een leuk initiatief en het is gezel lig." De beste zaken doen de ver kopers van glühwein en lekkere (warme) hapjes, die gaan er wel in bij de bezoekers en de verko pers. Met de overname van Flus hing Marine Terminal (FMT) is de haven van Vlis singen-Oost een dienst be wezen, vindt havenschaps voorzitter en gedeputeerde Gert de Kok. FMT heeft nooit goed kunnen functio neren en dat gaat verande ren. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Het is zeer de vraag of de haven van Vlissin- gen er baat bij heeft dat juist de bijna-monopolist Verbrugge Ter minals de faciliteiten van FMT in erfpacht krijgt van Exploita tiemaatschappij Schelde-Maas. Ook wassen de Zeeuwse haven autoriteiten wel erg gemakke lijk hun handen in onschuld, als het gaat de aanleg van een on deugdelijke en gevaarlijke termi nal. FMT, het bedrijf waarvan in 1999 werd gezegd dat het 450 ar beidsplaatsen zou opleveren, is één brok ellende gebleken. Ter wijl de oprichter N. Vervat, in dertijd actief met twee bedrij ven in Moerdijk, 'goud' in han den dacht te hebben. FMT is een mislukking gewor den, ondanks dat Vervat zich ge steund wist door een machtige deelnemer in zijn Vlissingse ter minal, de Participatie Maat schappij Rotterdam (PMR), het investeringsinstrumerit en speel tje van de op 1 november terug getreden directeur W. Scholten van het Gemeentelijk Havenbe drijf Rotterdam. Datzelfde havenbedrijf is nu in het samenwerkingsverband met Zeeland Seaports, de Exploita tiemaatschappij Schelcle-Maas (ESM), de nieuwe eigenaar van FMT geworden. ESM heeft FMT' uit de brand geholpen door het bedrijf over te nemen voor - zo als gemeld - 19,5 miljoen euro, terwijl FMT eerder niet meer dan 3,52 miljoen euro betaalde voor de kale grond aan de Quar- leshaven in Vlissingen-Oost. Of dit, zoals havenschapsvoor- zitter De Kok heeft gezegd, 'een goede transactie' is, laat zich ra den aan de hand van de kale cij fers én het feit dat FMT een analyse wrakke terminal heeft achterge laten. ESM zal waarschijnlijk nog vele miljoenen euro's in de terminal moeten steken om die geschikt te maken voor gebruik door de nieuwe huurder, het ver reweg grootste overslagbedrijf van Vlissingen-Oost, Verbrugge Terminals. Verbrugge Terminals heeft zich zelf als kandidaat-huurder ge meld, volgens De Kok. Opval lend in dit verband is dat Ver brugge Terminals nog dit jaar bezwaar maakte tegen het afge ven van een provinciale vergun ning voor een nieuwe activiteit van FMT, de bouw van een rij-op rij-af-voorziening voor de vrachtveerdienst Dart Line. De Dart Line vaart momenteel van uit de Vlissingse buitenhaven op Dartford bij Londen. De Vlis singse buitenhaven is in handen van Verbrugge Terminals én de Dart Line is de belangrijkste ge bruiker van de Vlissingse buiten haven. De Dart Line is boven dien onderdeel van het Zuid-Afi- kaanse BidCorp-concern, een havenbedrijf dat veel in papier producten doet, evenals Ver brugge Terminals, Op de achtergrond heeft zich rond de FMT-terminal een hard commercieel spel afgespeeld, waarin de Exploitatiemaat schappij Schelde Maas (ESM) uiteindelijk een beslissende rol heeft gespeeld door FMT over te nemen. ESM, het samenwer kingsverband van Zeeland Seaports en het Gemeentelijk Havenbedrijf Rotterdam, had er ook voor kunnen kiezen de FMT-terminal op de markt te zetten, maar, zoals havenschaps voorzitter De Kok heeft aangege ven,'Verbrugge Terminals had zich al gemeld'. Zo voortvarend als EMS zich de laatste tijd met FMT heeft be moeid, zo weinig doortastend hebben de havenautoriteiten toe zicht gehouden op wat er alle maal bij FMT aan bouwactivitei ten plaatsvond. „We hebben de constructie van de kade theore tisch bekeken", aldus directeur J. van der Hart van Zeeland Seaports. Dat die kade later over enkele tientallen meters is ingestort, valt Zeeland Seaports echter niet te verwijten, vindt de directeur, de constructie is de verantwoordelijkheid van de bouwer. Alsof het geen taak van een ha venschap of een andere, over heidsinstantie is om goed toe zicht te houden. Hetzelfde geldt voor de kranen van FMT, waar bij een ongeval - en dat is meest trieste van het verhaal - een werknemer het leven heeft verlo ren. Het is nu ESM, dus ook Zee land Seaports, die de failliete boedel van FMT mag opknap pen ten gunste van Verbrugge Terminals. (Advertentie) Word nu sponsor van Plan. Al voor 70 cent per dag verandert u het leven van een kind en haar gemeenschap. door Melita Lanting DREISCHOR - Niets lijkt de aanleg van een parkeerplaats bij het dorpshuis in Dreischor nog in de weg te staan. Na over leg tussen alle betrokkenen is de ingediende zienswijze tegen het bestemmingsplan ingetrokken. „Een hele opluchting voor ieder een", zegt wethouder W. Ren den. Hij is samen met ambtena ren van de gemeente Schou wen-Duiveland nauw betrok ken bij de oplossing van het con flict. Het parkeerterrein komt op een lapje grond, tussen woon complex de Stapelhof en de boerderij van A. Klaasse. Alleen het bestemmingsplan moet nog gewijzigd worden. Tot ieders verrassing is hiertegen een ziens wijze ingediend. Hoewel de zienswijze door het college van B en W niet ontvan kelijk is verklaard, had - in het uiterste geval - de consequentie kunnen zijn dat de aanleg van het parkeerterrein niet door kon gaan. Al jaren wordt gesteggeld over de parkeerchaos bij het door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Mensen wil len wel naar de boer voor kaas, groenten of andere producten, maar het komt er vaak niet van, zegt C. Verhage van de stichting Streekproducten van 't Zeeuwse Land. Iedereen die zaterdag door de Kromme Weele in Mid delburg liep, weet dat ze in de stad nu ook verkrijgbaar zijn. Het was niet te missen. Op de hoek van de Vlasmarkt en de Kromme Weele stond een bokje in het stro. Kerstmuziek klonk om de hoek en een bord verdui delijkte wat er gaande was: 'Streekproductenmarkt in kerst sfeer'. Elf Zeeuwse onderne mers presenteerden bij Streek productenwinkel De Mug hun koopwaren. Brood van Zeeuwse Vlegeltarwe, witlofjam, schapen kaas, uien, aardappelen, appel sap en eierdrank. Voorzichtig nam een bezoekster een hapje brood met witlofjam. „Best lek ker", zei ze. Verhage glunderde van zulke op merkingen. „Er zijn zoveel streekproducten waar mensen geen weet van hebben", zegt hij. „Door deze markt kan het pu bliek kennismaken met de pro ducten en met de ondernemers." Streekproducten zijn heel be langrijk voor de Zeeuwse boe ren, benadrukt Verhage. „Zon der nevenactiviteiten zou het voor veertig of vijftig procent van de Zeeuwse agrariërs over en uit zijn. Daarom willen wij via streekproductenwinkels de producten breder onder de aan dacht brengen. "Voor de eerste publieke promotiedag, werden twee nieuwe streekproducten ge doopt. Zeeuwse Zeuge (een kerststol van Vlegeltarwe) en Zeeuwse Gloeiwiene (een va riant op de Glühwein). De gloei wiene is samengesteld is door B. Midavaine van De Mug. „Er zijn zoveel verschillende recepten van Glühwein dat ik ze allemaal naast me neer heb gelegd", zegt Midavaine over zijn recept. „Ik heb veel ervaring op dit gebied, dus bedacht ik gewoon welke in grediënten ik nodig had. Uitein delijk heb ik er alleen nog roze marijn aan toegevoegd." Bij café De Mug in Middelburg werd zaterdag een streekproducten- markt gehouden. foto Lex de Meester dorpshuis. Telkens als daar acti viteiten zijn, staan de auto's her en der geparkeerd. Het gevolg is soms dat hulpverleners er niet langs kunnen. De dorpsraad rea geert bij monde van secretaris K. van der Werve opgelucht. „Dat is mooi nieuws. We zijn hier al zeven jaar mee bezig." De procedure is overigens nog niet helemaal afgerond. In de ko mende tijd wordt de wijziging opnieuw ter inzage gelegd en als alles goed gaat, wordt in maart begonnen met de aanleg van het parkeerterrein. Sommige Kamerleden hebben een gevaarlijk leven. Zij moe ten zich verschuilen in 'veili ge huizen' en laten zich verge zellen door dreigend ogende lieden die hun lijf en leden moeten beschermen. Het Schouwse VVD-Kamer- lid J. Geluk kiest voor een heel andere aanpak. Als hij met een aantal kennissen gaat jagen, zijn het juist de an deren die moeten duiken voor rondvliegende kogels. foto Dirk-Jan Gjeltema De kerstman deelt snoep uit aan bezoekers van de kerstmarkt in Zierikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35