)pbouwwerk moet op lager pitje >ZC PZC Baarlandse archiefstukken weer thuis Kamperland ontvangt nieuwe brandweerwagen vol liefde Bewoners Stelleplas krijgen vrijstelling halve prijs 15 Deel van fietspad wijkt voor golfbaan goners ondersteuning Goes-West en Goese Polder dupe van verandering erstviering erstzang Kerstnachtdienst agenda Kerstcake-actie levert veel geld op Bijtende vloeistof in gezicht Bedreiging met scherp voorwerp Quad gestolen in Middelburg Aanrijding bij Ritthem Man gestoken Wintercollectie pantalons 30% pullovers 30% lammycoats 20% maandag 20 december 2004 eg.Opverzoek van de Goe- kom' het fietspad langs ittendijksedijk Ier hoogte n aan de zuid- lot de dijk te liggen. Doge- ,1, Goes was aanvankelijk „lHn het pad vlak langs de baat te laten lopen. „Je had „iemand van zijn fiets kun- slaan". zegt directeur G. ■p. Het fietspad langs de Katten- dijksedijk wordt aangelegd voor de veiligheid van de fietsers. Maar in de oorspronkelijke plan nen van de gemeente waren de fietsers nog slechter af geweest, volgens Rutjes, „Het fietspad zou vlak langs de plek komen te liggen waar de golfers afslaan. Wij nemen allerlei veiligheids maatregelen om ervoor te zor gen dat niemand in de buurt komt van de afslagplaats. En dan zouden de fietsers op nog geen vijf meter langskomen? Dat zou echt levensgevaarlijk zijn geweest." Golfers mogen niet zonder golf- vaardigheidsbewijs de baan op. „Iedere golfer weet dat als je ver keerd slaat en het golfballetje gaat in de richting van iemand anders, je hard 'fore' moet roe pen. Een fietser weet dat niet." Rutjes is verbaasd dat de ge meente de directie van de Goese Golf niet eerder heeft ingelicht over de plannen voor het fiets pad. „Het was gewoon een ha merstuk. Toen wij erachter kwa men, was het eigenlijk al te laat." De gemeente is na een hoorzitting overstag gegaan. Ter hoogte van de golfbaan komt het fietspad aan de over kant van de Kattendijksedijk te liggen. Fietsers moeten straks de dijk oversteken. GroenLinks-raadslid A. van Oosten heeft zaterdag het Goese college van burgemeester en wet houders schriftelijke vragen ge steld over de bezwaren van de Goese Golf. In zijn vragen gaat hij er nog vanuit dat het fiets pad door de actie van de golf baan-directie op losse schroe ven zou komen te staan. Inmid dels zijn de gemeente en de Goe se Golf dus tot elkaar gekomen en wordt het fietspad bij de golf baan aan de andere kant van de dijk gelegd. van der Werf p Het opbouwwerk in de Kente Goes moet zich gaan perken tot het geven van ad- informatie aan bewoners- nepen. Vooral in Goes-West, iwijk waaraan de komende jveel gesleuteld gaat worden, slaat daar weerstand tegen, t in de Goese Polder is de (kling buurtwerk niet geluk- imet de nieuwe opzet van het touwwerk. is voorzitter van de bewonersbelangen én raadslid in Goes jy D66. „Het opbouwwerk [sMWO Welzijn is nu nog betrokken bij onze werk- vertelt De Koster. „Zo Üngt het opbouwwerk bij als koorbeeld burenruzies uit de edlopen. Via SMWO Welzijn aandacht gevraagd voor Voorzieningen in de wijk lis de kunstmuur langs het luwe parkeerterrein bij het jkon tot stand gekomen. Het bouwwerk neemt dus allerlei kerende taken op zich, waar in wij als goedwillende vrij- niet de tijd hebben of wij niet voldoende ken- de ondersteuning weg, dan de uitvoering van stads- in het oude deel Goes-West 'een stuk moeilij- vreest De Koster. In Goes- el staat de komende jaren tó wat op stapel. Woningcor- fsüeRWS is met de gemeente pan plan veel geld te inves- kin het opknappen van wo- jgen dan wel de sloop en 1SEKE - hi zorgcentrum Vre- ist in Yerseke wordt woens- een kerstviering verzorgd «dekatholieke kerk. dewerking verleent het oude- WVredelust onder leiding Jacqueline Pons-Maas. oren samenzang wordt bege- Ko Karelse. Aanvang Muur. AVENISSE - In de Neder- teHervormde kerk in Stave- sewordt woensdag een kerst avond gehouden. de samenzang wordt me- •erking verleend door het stelijk gemengd koor Lauda- tominum uit Stavenisse en nterkerkelijk koor Vox Ma lt Yerseke. De avond begint 9.00 uur. Morgklachten: 800-0231231 pmaandag t/m vrijdag Edurende de openingstij- fen;zaterdags tot 12.00 uur edactie evelanden/tholen kationspark 28 0slbus31 <460 aa goes 1:0113-315670 3x: 0113-315669 Nail: redgoes@pzc.nl fiankBalkenende (chef) bgrid Huibers fee van der Jagt fek Janssen kbPaardekam de Vries (sport) larrnen van der Werf centrale redactie pnspark 28 Postbus 31 ^mgoes !el: (0113)315500 **(0113)315669 redactie@pzc.nl NTERNET www.pzc.nl '■oiail: web@pzc.nl nieuwbouw van huizen. „Om als werkgroep dan. goed de vinger aan de pols te houden, heb je professionele hulp nodig", meent De Koster. „Ook voor de contacten met de bewoners." In de Goese Polder is inmiddels een regeling getroffen om het gat op te vullen dat het opbouw werk noodgedwongen laat val len. Stichting buurtwerk Goese Polder neemt zowel het voorzit terschap als het secretariaat van de breed samengestelde wijkta- fel over. De wijktafel, waarin on der meer allerlei verenigingen uit de wijk, scholen en de politie zitten, gaat door onder een ande re naam: buurttafel. Ondanks dat dit 'vrij vlotjes' is geregeld, is secretaris S. Verheij van stich ting buurtwerk niet gelukkig met het terugtreden van het op bouwwerk én dat een ambte naar van de gemeente niet meer standaard de vergaderingen zal bijwonen. „Wij kunnen nog wel ambtenaren uitnodigen, maar de directe toegang tot de ge meente valt weg." Stiefmoederlijk Verheij, in het verleden raadslid voor GroenLinks in Goes, ziet in de nieuwe werkwijze van het opbouwwerk bevestigd dat 'het welzijnswerk in Goes altijd al stiefmoederlijk is bedeeld'. „De cultuur om bewonersondersteu ning goed aan te pakken ont breekt in Goes, omdat er te wei nig politiek draagvlak voor be staat bij de gemeente." Wethou der D. van Ewijk (GroenLinks, welzijn) onderkent het gevaar dat bewonersgroepen in moei lijkheden kunnen komen door dat professionele ondersteuning niet meer structureel wordt aan geboden. „Maar", stelt zij, „dat mensen zich met hun wijk bezig houden, zal toch vooral uit be woners zelf moeten komen. En als er gaten vallen, kan het op bouwwerk altijd bijspringen, in alle wijken en dorpen. Die ruim te blijven wij SMWO Welzijn bieden. Zonodig doen we meer, zoals extra steun via SMWO Welzijn voor het opzetten van een bewonersgroep in het cen trum. "De raadscommissie maat schappelijke ontwikkeling praat morgenavond over de toe komst van het opbouwwerk. Al het bluswater in de Baarlandse vate kon in 1882 niet voorkomen dat de herberg, waarin het archief bewaard werd, afbrandde door Mieke van der Jagt BAARLAND - Na een lange reis over een kwart van de aardbol, is een stapel zeventiende- en achttiende-eeuwse do cumenten thuisgekomen in de gemeente Borsele. De stukken hebben betrekking op het leven in Baarland en dat maakt ze uiterst zeldzaam. In de negentiende eeuw ging het Baarlandse gemeentear chief samen met de herberg waarin het werd bewaard, in vlammen op. Wat kon worden gered, past in één archiefdoos- je. Dat geschiedvorsers nu toch nog wat te weten kunnen komen over Baarland, is te danken aan Johannes Traas, een oud-Baarlander die een nieuw leven heeft opgebouwd in Canada. Aan hem is het ook te danken dat de hervormde kerk in Baarland, eigendom van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken, de doopvont heeft teruggekregen. Johannes Traas kweekte na de Tweede Wereldoorlog onderstammen voor fruit bomen in Baarland. Bij de watersnood ramp van 1953 werd zijn bedrijf getrof fen en verloor hij alles wat hij had opge bouwd. Als hij dan toch bij nul moest beginnen, deed hij dat liever in Canada, waar in die tijd veel jonge boeren heen gingen. Oude documenten De familie Traas scheepte haar hele heb ben en houwen in, waaronder ook wat oude documenten die al meer dan een eeuw in de familie werden bewaard. Volgens Jan de Ruyter, de auteur van de historische dorpsbeschrijvingen die de gemeente Borsele uitgeeft, was het niet ongebruikelijk dat de burgemees ters, die ook gemeentesecretaris waren, belangrijke stukken bij zichzelf thuis opsloegen. „Deze stukken komen uit de kast van een burgemeester Bruggeman, een negentiende-eeuwse voorzaat van de familie Traas. Doordat hij de stuk ken niet in een archiefkast stopte, die in de herberg stond die ook als gemeente huis werd gebruikt, kunnen we er nu nog over beschikken." Omdat het Johannes Traas was die de gemeente Borsele vanuit Canada tipte over de verblijfplaats van de doopvont, dat in Middelburg stond, bood De Ruy ter het eerste exemplaar van zijn boekje over Baarland, via een satellietverbin ding aan hem aan. Op die manier kwa men de archiefstukken ter sprake, die naderhand aan een nicht van Traas zijn meegegeven. Het gemeentearchief van Borsele is er erg blij mee. De stukken vormen een vreemde verza- foto Willem Mieras meling, waarvan niet altijd de relatie met Bruggemans te beredeneren valt. Er is een testament uit 1657, waarin de armen van Baarland ook nog wat krij gen, er zijn lijsten met wie hoeveel be lasting moet betalen en er is een reeks klachten van Baarlanders die vinden dat ze voor veel te veel worden aangesla gen. Oorlog „Dat is niet gek, hoor", zegt De Ruyter. „Nederland deed in die tijd niks dan oorlog voeren. Dat kostte geld en moest betaald worden. De mensen, vooral de boeren, moesten voor alles dik betalen: Belasting op de dienstmeid, op het vee, op het zout, waterpenningen, provincia le belastingen, honderdste penningen, zevende penningen voor het gemaal: je kunt het zo gek niet bedenken of er werd geld uit geschud. Blijkens dit te ruggevonden document, waren de Baar landers dat in 1770 meer dan spuug zat." KLOETINGE - In de Geertes- kerk in Kloetinge- wordt vrijdag een kerstnachtdienst gehouden. Brassband Excelsior speelt van af 21.30 uur en ook de Cantorij verleent medewerking. De dienst begint om 22.00 uur. STREEKACTIVITEITEN GOES - Ter Valcke, 19.00 uur: Kerstzan gavond Gemengde Zangvereniging Crescendo uit Kruiningen; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; HE1NKENSZAND - Achter de Hervorm de kerk, 19.30 uur: Prijsklaverjassen; KAPELLE - De Vroone, 09.00 uur: Schil dersclub; 10.00 uur: Volksdansen; 13.30 uur Sociëteit; 14.30 uur: Gymnastiek; Zaal Groenewoud, 16.45 -17.45 uur; Be wegen voor carapatiënten; Gerefor meerde kerk, 20.00 uur: Concert Zeeuw Vocaal Ensemble; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Gym nastiek; 13.30 uur: Sociëteit; WEMELDINGE De Wemel, 13.00-17.00 uur: Klaverjassen, kaarten en biljarten; 14.00 uur: Koersbal; YERSEKE - Zorgcentrum Vredelust, 10.30 uur: Bewegen voor ouderen: 13.30 uur: Biljarten in de hal; Het Tref punt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. door Harmen van der Werf KAMPERLAND - De stemming is zaterdagmiddag bijna jolig in de brandweerkazerne van de groep Kamperland. „Simon", roept een vrijwilliger als het niet lukt de alarmcentrale te be reiken, „haal je duif maar." C. van Liere, burgemeester van Noord-Beveland, slaagt er na drie keer toch in de boodschap door te geven. „Of het voertuig 4732 naar de kazerne kan ko- Met een bescheiden sirene ver schijnt de splinternieuwe wagen al na enkele minuten bij de ka zerne. Vrijwilligers, hun part ners, kinderen, oud-vrijwilli gers en raadsleden van Noord- Beveland - zeker honderd man nen en vrouwen - klappen en storten zich even later vol be wondering op de jongste aan winst van de brandweer Noord- Beveland. Afgelopen dinsdag is de auto al door de vrijwilligers J. Tange en T. van Gilst opgehaald bij de bouwer, Ziegler in Winschoten. „Breed glimlachend kwamen ze aan, kwijlend bijna", vertelt de Kamperlandse groepscomman dant J. Wilderom in zijn praatje voor de verzamelde menigte, „en als ze met de wagen bezig zijn, komt die glimlach steeds weer terug." Niet alleen Tange en Van Gilst - in het dagelijks leven automon teurs - zijn dolenthousiast, de hele brandweergroep Kamper land is 'apetrots', verklaart de Noord-Bevelandse brandweer commandant E. Hol. Hij is dat zelf ook. Kamperland mag een nieuwe, voor alle brandweerta- ken toegeruste wagen hebben, ook de auto van de groep Co- lij nsplaat-Kortgene is nog maar vier jaar geleden vervangen. En die groep krijgt zomer 2005 een nieuwe kazerne aan de rand van Colijnsplaat. De gemeente Noord-Beveland zorgt goed voor haar brandweer korps. 'Niet gehoopt en toch ge kregen', zou het motto kunnen luiden voor de aanschaf van het nieuwe voertuig voor de groep- Kamperland, waarmee een niet misselijk bedrag van 280.000 eu ro is gemoeid. Champagne „Een mooi stuk gereedschap", omschrijft de Zeeuwse brand weercommandant F. Captijn de auto koeltjes, om gelijk toe te voegen, „maar voor vrijwilligers is het meer. Dat ze goede spul len hebben, dat een gemeente het belang daarvan inziet, dat motiveert." Captijn heeft voor de groep een fles champagne meegenomen. „Dat wordt drin ken uit een eiderdopje", roept ie mand, maar C. van der Weele, commandant van de groep Co- lijnsplaat-Kortgene, heeft nog twee flessen drank meegeno men. De glazen kunnen bij 'het nablussen' toch nog redelijk worden gevuld. De oude brandweerwagen van Kamperland gaat in de verkoop. Volgens groepscommandant Wil derom is er al interesse voor. De auto uit 1983 is officieel afge schreven, maar nog goed bruik baar. Er staat slechts 40.000 ki lometer op de teller en de wagen is ook altijd liefdevol behan deld. De nieuwe is vrijdagavond - dus vóór de echte overdracht - al gebruikt, voor het blussen van een schoorsteenbrandje in Kamperland. WEMELDINGE - Zo'n veertig Wemeldingse jongeren van de protestantse kerk en de twee lokale scholen heb ben zaterdag duizend euro ingezameld door zelfgebakken kerstcakes te verkopen in hun dorp. Het geld is bestemd voor jeugd- en schoolprojecten in Pïr, een dorpje in het noordwesten van Roemenië. De protestantse gemeente van Wemelding'e onderhoudt al jaren contact met Pïr. In de herfstvakantie hebben acht Wemeldingse jongeren met vier volwassenen het dorpje bezocht. Op het terrein van de dorpsschool is toen een speelplaats gemaakt en er zijn allerlei hulpgoederen verstrekt voor de school, kerk en dorpsgemeenschap. Het zaterdag ingeza melde geld zal worden gebruikt voor de organisatie van een kindervakantieweek in Pïr komende zomer en de bouw van een sanitaire voorziening voor één van de schoolgebouwen VLISSINGEN - Een 43-jarige vrouw uit Dordrecht kreeg zaterdag in Vlissingen een bijtende vloeistof in haar ge zicht gespoten. Het gaat vermoedelijk om ammoniak. Een 43-jarige vrouw Vlissingse is hiervoor 's avonds in haar woning aan gehouden. Het incident gebeurde 's middags in de Presi dent Rooseveltlaan. De vrouwen reden daar in hun auto's, maar kregen een woordenwisseling door een opgestoken middelvinger. De vrouw uit Dordrecht kreeg toen de vloeistof in haar ge zicht. Ze is voor behandeling naar de huisartsenpost gegaan. De vrouwen kenden elkaar van gezicht. VLISSINGEN - Een 29-jarige Vlissinger is zaterdagmid dag in Vlissingen met een scherp voorwerp bedreigd door een onbekende man. De Vlissinger kreeg rond 14.30 uur op straat een woordenwisseling met een 25-jarige vrouw uit Middelburg die hij kende. Een man die bij de Middelburgse in de auto zat, kwam zich er mee bemoeien. Hij maakte daarbij stekende bewe gingen met een scherp voorwerp. De politie zoekt nog naar de man. MIDDELBURG - Op de parkeerplaats bij McDonald's.in Middelburg is zaterdagavond een quad gestolen. De vier wielige crossmotor is gestolen tussen 22.30 en 23.15 uur. Het gaat om een zwarte quad van het merk CPI crab 50. Het verzekeringsplaatje heeft het nummer XXQ-948. De waarde bedraagt een paar duizend euro. RITTHEM - Een 24-jarige automobilist uit Den Haag heeft zaterdag op de Sloeweg-Noord in Ritthem een aan rijding veroorzaakt. De man reed om 13.50 uur over de vluchtstrook. Zonder voorrang te verlenen aan een 68-jarige man uit de gemeen te Veere, kwam hij de rijbaan op. Beide auto's raakten be schadigd. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Permanen te bewoners van vakantiehuizen bij De Stelleplas in Heinkens- zand mogen daar blijven zitten, maar als ze vertrekken, moeten hun huizen terug in de recreatie sfeer. De gemeente Borsele wil met de ze maatregel de bewoners van vakantiehuizen - die daar vaak al jaren zitten - tegemoet komen en tegelijkertijd paal en perk stellen aan het permanent wo nen in recreatieparken. De per- mantente bewoners kunnen een persoonsgebonden beschikking krijgen, waarin staat dat alleen zij gerechtigd zijn daar perma nent te verblijven. Verkopen zij hun woning, bijvoor-beeld na ver huizing of overlijden, dan ver valt dit recht. Zo moet het re creatiepark bij De Stelleplas op nieuw een echt vakantiedorp worden. In de jaren negentig heeft de ge meente Borsele al eens zo'n par donregeling afgekondigd om met een schone lei te kunnen be ginnen. Het ontbrak echter aan toezicht. Of andere mensen er permanent gingen wonen, werd nauwelijks gecontroleerd. Dat gaat nu wel gebeuren, verzekert de Borselse wethouder M. Ver- mue-Vermue. Om hoeveel bewo ners het gaat, weet ze niet, maar er is sprake van een erg beperkt aantal. Peildatum Voor het nieuwe beleid geldt als peildatum 1 januari 2005. Wie kan aantonen dat hij of zij voor die datum langere tijd perma nent heeft gewoond in een re creatiewoning in de gemeente Borsele, kan in aanmerking ko men voor een persoonsgebonden beschikking. De maatregel van Borsele is gebaseerd op richtlij nen van het ministerie van Vrom. De gemeente Kapelle heeft eer der eenzelfde soort besluit geno men ten aanzien van permanen te bewoning in het recreatie park Oesterbaai bij Wemeldin- ge. De maatregel was iets stren ger. Alleen mensen die konden aantonen voor 1 mei dit jaar hun vaste adres te hebben in de Oesterbaai, konden een gedoog- beschikking aanvragen. Dat moest voor 1 december gebeu ren, Wethouder P. Ganseman laat weten dat er ruim twintig aanvragen binnen zijn. Een aan tal was te laat, met name van huurders die permanent in de Oesterbaai wonen. Kapelle strijkt de hand over het hart en neemt deze verzoeken wel in be handeling'. Voor tweeëntwintig recreatiewo ningen op de Middensluis in We- meldinge is ondertussen een an dere regeling in de maak. De provincie heeft ermee inge stemd, aldus Ganseman, dat die huizen worden gelegaliseeerd. Ze krijgen - in tegenstelling tot de woningen bij De Stelleplas in Heinkenszand en in de Oester baai - een permanente woonbe stemming. Op de Middensluis staan ruim twintig woningen met een re creatiebestemming, waarvan er slechts vijf als zodanig worden verhuurd, en zo'n veertig wonin gen die direct al voor permanen te bewoning zijn gebouwd. „Die mix van huizen met verschillen de bestemmingen was niet goed", stelt wethouder Ganèe- man. „Dat wordt gelukkig roet medewerking van de provincie gerepareerd." TERNEUZEN - In Terneuzerï is in de nacht van zaterdag op zon dag een 25-jarige Rotterdam mer in zijn been gestoken door een onbekende. De Rotterdam mer werd aangesproken door een man, die hem direct in zijn been stak en verdween Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31