Rekenmeester ziet nog strohalm PZC Kerstmis kan voor Jean-Philip Becht niet stuk Sij brands duldt Klaas Vaak niet de w@ir IJshockey of boksen? Ockenburgh boekt knappe overwinninj Glas is op weg naar olympische nomina Friese schaatsheld Ritsma hoopt na missen EK op skate-off voor WK RUGNUMMER Mexicaanse voetbalster ill manncnclllb Schandpaal maandag 20 december 2004 In het weekeinde van 'het af scheid', ziet Rintje Ritsma een strohalm die voor anderen ver borgen blijft. De nummer zeven van het NK allroundschaatsen in Heerenveen geeft zichzelf vol gende maand een herkansing op de skate-off voor een WK-ticket. door Martijn van Beeten HEERENVEEN - Na een com pleet mislukt NK afstanden in november, krijgt Rintje Ritsma (34) in Thialf opnieuw een tik. Werd vorig seizoen door een kuitbeenbreuk een totale mis lukking, nu dreigt een bijrol om dat hij niet goed genoeg meer is. Hij heeft zes Europese en vier wereldtitels allround. Maar Rits ma is vooral een icoon omdat hij tegen alle stromen in een com mercieel succes werd. Hij knok te tegen de KNSB, lapte alle re gels en tradities aan zijn laars. Met dank aan Ritsma is schaat sen een aantrekkelijk beroep ge worden en zijn er nu tal van commerciële ploegen. Ritsma bepaalde daarmee zijn eigen toekomst. Hij verdient nog altijd een ruim belegde bo terham. Winnen of verhezen, het maakt niet uit. Ritsma blijft een geldmachine. Maar zijn voortrekkersrol zorgde ook voor een indrukwekkende prestatie dichtheid in Nederland. En dus wordt hij nu door een grote groep voorbijgereden. Spek en bonen Aan de vooravond van dit sei zoen is Ritsma duidelijk. Nóg een jaar voor spek en bonen rij den, ziet hij niet zitten. Het NK allround wordt beslissend, alles of niets. Plaatst hij zich in zijn vijftiende seizoen niet voor het EK en is het gat met de top te groot, dan is het einde verhaal. Ritsma kiest in de aanloop naar dat toernooi zijn eigen pad. De invloed van fysiotherapeut Jil- lert Anema, zijn vertrouwens persoon, wordt groter. Boven dien stapt de Fries over van schaatsfabrikant Viking naar concurrent Maple. Aan zijn oude schaatsen, zo geeft Ritsma Rintje Ritsma (voorgrond) ploetert zich een weg naar de dertiende plaats op de 1500 meter en de zevende plek in het algemeen klassement van het NK allround. foto Vincent Jannink/ANP aan, deugt maar weinig. Pijnlijk is het NK afstanden, begin no vember. De Beer uit Lemmer als krabbelaar, die 25e wordt op de 1500 meter. Een virus, blijkt la ter. Met staalpillen krijgt hij zichzelf weer sterk. Ritsma blijft geloven dat een terugkeer in de top niet de utopie is van een veteraan die weigert de waarheid onder ogen te zien. Maar toch. Maple bevalt niet en vijf dagen voor het NK stapt Ritsma een sportzaak binnen om Vikings te kopen. De schaat sen die niet deugen dus. Het NK in Thialf wordt het toer nooi van Rintje de rekenmees ter. Waar hij zich vroeger met slimme sommetjes naar een titel of plaatsing voor een groot toer nooi rekende, zijn de formules nu ingewikkelder. Na een rede lijke 500 meter wordt hij twaalf de op de vijf kilometer, met een achterstand van bijna zestien se conden op Carl Verheijen. Rits ma: „Ik zit er heel dichtbij." Daar,denkt het publiek anders over. Normaal is Thialf een hek senketel als de Friese held zijn rondjes rijdt. Nu is het zeseneen- halve minuut akelig stil. Van verbazing is al geen sprake meer. „Ik sta pas een week op mijn nieuwe schaatsen", zegt Ritsma. „Alles is nieuw. Ik zie genoeg kansen om te groeien." Ontploft Een dag later, de 1500 meter. Dertiende, 2.42 seconde achter winnaar Ralf van der Rijst, Voor de camera's van Studio Sport ontploft Ritsma als het ge sprek over stoppen gaat. „Ik word zo moe van dat domme ge lul", roept hij. „Van Henk Gem- ser die op een stoeltje niets zit te doen. Ik bepaal wanneer ik stop en daar laat ik het bij." En woest beent hij weg. Latei- op de dag, rustiger: „Ik weet dat leeftijd geen belemmering hoeft te zijn, als je maar goed voor je lichaam zorgt. Pas als je 37, 38 bent, begint het aftakelen." Wordt Ritsma de nieuwe Bart Veldkamp, een schaatser van wie iedereen zich afvraagt wat hij nog op het ijs doet? „Dan is de lol er snel vanaf", zegt hij vóór het seizoen. „Een topspor ter moet streng zijn voor zich zelf." Streng is hij op het NK all round allerminst. De nieuwe Veldkamp. Even spookt het in 2003 door Rits ma's hoofd de Hagenaar echt te volgen. Hij overweegt ook schaatsbelg te worden, om de Nederlandse concurrentie te ont lopen. Hij doet het niet. „Om te winnen moet je die Nederlandse toppers er toch af rijden." Jonge hond Dat lukt hem niet meer. In de zo mer van 2004 laten trainer Ger ard Kemkers en de schaatser zich nog voor de gek houden. Als een jonge hond gaat Ritsma tekeer, op de fiets en in kracht trainingen kan hij gelijke tred houden met Carl Verheijen. Het is niet genoeg. Verheijen heeft de lichaamsbouw en de techniek om die kracht om te zetten in snelheid. Ritsma niet. Die móet sterker zijn dan anderen. Ook in Thialf is het zwoegen, met een stijl die schreeuwt om slecht ijs en tegenwind. Niet voor niets pakt hij zijn laatste titel op het WK allround van 2001 in Boeda pest. In de buitenlucht. Nu heeft Ritsma een skate-off voor een WK-ticket als laatste strohalm gevonden. In de loop van januari moet hij gewend zijn aan de nieuwe oude schaat sen, moeten de naweeën van dat virus uit zijn lijf zijn. En moet hij zich, net als in 2001, via een skate-off voor het WK plaatsen. Helaas voor Ritsma heeft zich in drie jaar tijd een schaatsrevolu tie voltrokken. Mannen als Uyt- dehaage, Verheijen, Tuitert en Romme verlegden grenzen. Zijn Friese opvolger, de 18-jarige Sven Kramer, lijkt die grenzen nog verder te gaan oprekken. Mocht Ritsma zijn oude niveau toch weer halen, dan is dat dom weg te weinig. Toch zegt Rintje Ritsma: „We hebben betere pakken, sneller ijs, iedereen gaat harder. Waar om zou ik dat niet kunnen?" Zijn sponsor TVM, zo verklapt directeur Arjan Bos, heeft voor de zekerheid een bedankadver- tentie klaar liggen. En die 'zal hij de komende weken ongetwij feld in de buurt houden. GPD door Eric Mondeel LUTTEN - Als Ton Sijbrands door zijn vrouw Hettie om bood schappen wordt gestuurd, krijgt hij steevast een lijstje mee. An ders vergeet hij het pak melk of de zak piepers. De geniale groot meester uit Muiden reserveert zijn geheugen voor de verheven zaken des levens. Zaterdag ver beterde hij in Lutten op indruk wekkende wijze zijn wereldre cord blindsimultaandammen. Hoewel de mogelijke zetten in het damspel talloos zijn, lijkt Sijbrands elke ster in deze stra tosfeer moeiteloos te vinden. Waar andere stervelingen de be perkte grenzen van een dam bord nodig hebben, kan hij zich verlaten op zijn formidabele ge heugen. Sijbrands presteerde het vrijdag en zaterdag om 24 partijen tegelijk te spelen zon der een bord te zien. Hij heeft voldoende aan versnaperingen om de lichaamsprocessen op gang te houden en sigaren om in spiratie uit op te zuigen. Sijbrands won er twintig en speelde vier keer remise. Ruim schoots voldoende om zijn vori ge wereldrecord van 22 partijen in 2002 te overtreffen. Dat is niet alleen geweldig uit geeste lijk, maar ook uit lichamelijk oogpunt. De poging vergde na melijk 24 uur en 39 minuten on afgebroken dammen. Sijbrands leek geen vermoeidheid te ken nen als hij zich terugtrok in zijn universum van zwarte en witte velden. Voordat hij aan zijn re cordpoging begon, werd hem ge vraagd of hij niet bang was in slaap te vallen. Hij reageerde verbaasd. „Slapen als ik aan het dammen ben?" Toch blijft de vraag waar de grenzen liggen. Sijbrands is ge neigd het antwoord te zoeken in het uithoudingsvermogen van zijn opponenten. Kunnen zij het aan dertig uur of langer in touw te blijven? Zijn vrees werd beli chaamd door Jacob Poortinga, die in de vroege zaterdagmid dag gestrekt ging. „Ik voelde me kiplekker, maar ineens werd het raar in mijn hoofd", draaide Poortinga de film af. „Ik zag in eens een flashback van iels' ik voor mijn gevoel eerdeiE maakte. Toen ik bij j® kwam, lag ik op de een natte doek over mijn hoofd. Eerst had ikp$L ten wat er aan de 'Wat zitten al die r mij?', dacht ik." Poortinga, die bij Sijbrands' rige recordpoging remise de, wilde doorspelen, i werd weggeleid en naarhu bracht. Geen overbodige onderweg naar Emmeloon hij twee keer over. Poortinga tast in het dij over de reden van zijn blacg „Ik maakte zoiets al eensa Ik ben toen onderzocht dom, neuroloog, maar er is niets vonden. Ik denk dat het nu slaapgebrek te maken heelt Het maakt de bewon Sijbrands nog groter, Deda mers kunnen zich moeilijks stellen hoe hij het flikt, J belachelijk", zei Evert Zvri „Hij heeft alle zetten n hoofd. Als hij de draad kwi speelt hij een partij jj; hoofd helemaal na." Het zijn niet de minsten hoog opgeven van Sijta prestatie. De Russische n kampioen Alexander Gea die de wereldrecordpoging begin tot einde volgde,! niet aan denken aanzoï: renstukje. „Ik zou hetmissi kunnen, maar dat zou tie aan voorbereiding vergen.' Sijbrands wekt na afloo; evenwichtige indruk. Hiii verrast enkele attenties in vangst die Jan Venemanna alle tegenstanders aanbiedt heeft remise gespeeld, en Fred Elgersma, Gert JanI en Marco Veneboer. Toen zijn uitgeputte tegsa ders huiswaarts togen oradi getelheid van de slaap le ken, ging Sijbrands met fan leden en vrienden voor eeni maal naar een restaurant! zat hij nog tot middernacht lijk te kouten. En tussend drijven door boog de record der zich nog even overeen dambordje. Want in zijn rijk wordt I Vaak niet geduld. GPD door Bauke Boersma Hij moet ver, héél erg ver, in de ge schiedenis teruggaan. Wanneer Jean-Philip Becht voor het laatst drie keer in één wedstrijd scoorde? Waar schijnlijk in de C-tjes, of misschien zelfs de D-tjes, van Terneuzense Boys. Zaterdag deed de Terneuzenaar het weer. Als centrale verdediger van Kozakken Boys tegen Heerjansdam (4-0). Jij moetje momenteel geweldig goed voelen? Becht (24): „Dat kun je wel zeggen, ja. Ongelooflijk wat er is gebeurd. Het is op hoofdklasseniveau vrij uniek voor een centrale verdediger om drie keer in één wedstrijd te scoren. Kerstmis moet nog beginnen, maar kan voor mij al niet meer stuk." Kun je iets over je doelpunten vertel len? „Bij de 1-0 had ik een beetje geluk. We kregen een vrije trap vanaf de AZ presteerde in de eerste competitiehelft in de eredi visie het best, en de ploeg van trainer Co Adriaanse had daar van alle achttien clubs de min ste spelers voor nodig. De Alk- maarse winterkampioen ge bruikte in zeventien duels even veel voetballers, net zoveel ove rigens als ADO Den Haag no dig had om het kerstreces in te gaan als nummer vijftien. Ook in het klassement van de meeste speelminuten per spe ler doet AZ bovenin mee. Aan voerder Denny Landzaat speel de alle 1530 minuten. Ook Peter Uneken, Paul Verhaegh (FC Den Bosch), Rob Wielaert, Saïd Boutahar (NEC), Sergin- ho Greene (RKC), Petter Hans- son (Heerenveen) en Matthew Amoah misten in de eerste sei zoenshelft geen minuut. rechterkant en ik trapte de bal kei hard naar de tweede paal zodat die binnengekopt of -gelopen kon wor den. Maar iedereen miste en ik zag de bal tot mijn verbazing tussen de be nen van de keeper van Heerjansdam het doel inrollen." „De 2-0 was weer uit een vrije trap vanaf rechts. We hebben vier linkspo ten in de ploeg, die stonden er alle maal omheen. 'Ik neem 'm', zei er één. 'Dacht het niet', zei ik en trapte de bal perfect in de lange hoek." „De 3-0 was met het hoofd en zat er heerlijk in. De voorzet was perfect en ik kopte de bal snoeihard in de kruising." En toen kreeg je een kwartier voor tijd een publiekswissel. „Ik keek er raar van op, keek ook een beetje vragend en verontwaardigd naar de trainer (Willem Leushuis). 'Als ik je laat staan, word je straks nog clubtopscorer. Dat moeten we niet hebben', zei hij. Het zal uit voor zorg zijn geweest. Ik sta op twee gele kaarten en dan moet je bij een 3-0-voorsprong geen risico meer ne- Al met al ben je bij en met Kozakken Boys aan een goed. seizoen bezig. „In het begin van het seizoen had ik het moeilijk. Het niveau was met al die ex-profs hoog, ik had moeite aan te haken. Ook omdat ik een buik spier- en enkelblessure kreeg. Het uit- duel op 16 oktober met Heerjansdam, de tegenstander van zaterdag, was de ommekeer. Ik stond in de basis en ben er sindsdien niet meer uitgeweest." Datje een basisplek hebt bij de num mer twee van de hoofdklasse A moet een behoorlijke genoegdoening zijn voor vorig seizoen, toen je bij Kloetin- ge amper in het eerste elftal speelde? „Dat was een teleurstellend seizoen. Maar dat betekent niet dat ik nu mijn gram wil halen op Kloetinge. Wél is het zo dat ik iedereen wil laten zien dat ik het niveau van de hoofdklasse, en in de toekomst misschien wel van de eerste divisie, aankan. Vooral ten opzichte van NAC, waar ik tien jaar speelde en op een vervelende manier ben vertrokken, leven bij mij wel wat revanchegevoelens. En dan is het in derdaad fraai dat ik het goed doe." Nu alleen nog even kampioen worden met Kozakken Boys? „Nou, in principe is ons seizoen nu al geslaagd. Handhaving was vooraf de doelstelling en dat is inmiddels al ze ker. Bovendien hebben we al een pe- riodetitel op zak, waardoor we vol gend seizoen mee mogen doen aan het toernooi om de Amstel Cup." „Maar natuurlijk, nu we eenmaal zo hoog staan, willen we het koploper ASWH zo moeilijk mogelijk maken. We hebben geen spectaculaire ploeg, maar zijn wel heel degelijk. We geven heel erg weinig weg en profiteren vaak optimaal van de fouten van de tegenstander. ASWH zal heus nog wel een dipje krijgen en misschien kun nen wij daarvan gebruik maken," Met nog een echte of semi-hattrick van Jean-Philip Becht? „Nou, ik denk dat zoiets in het voet balleven van een centrale verdediger maar één of twee keer voorkomt. Als het al ooit nog eens gebeurt, zal ik nog wel een tijdje op mijn beurt moe ten wachten, vrees ik." De Mexicaanse voetbalbond heeft de Fifa gevraagd of een vrouw in een mannenclub kan meespelen. De Mexicaanse Maribel Dominguez te kende een contract bij profclub Atléti- co Celaya. De op de rangorde van divi sies snel stijgende club stelt 'Ma- ri-gol' graag op, maar wacht op groen licht van de Mexicaanse en internatio nale voetbalbond. De club zegt dat ze MOSKOU - Vitaly Vishnevskiy van Rusland en Magnus Nilsson van Zweden (foto links) en de Zweed Johan Franzen en de Rus Alexandr Semin (foto rechts) leverden zaterdag een bescheiden, maar niet onbelangrijke bijdrage aan het aantal strafminuten in de ijshockeywedstrijd tussen beide landen. Dat duel leverde een record aan minuten op de strafbank op. De spelers vochten meer met elkaar dan dat ze probeerden de puck te raken. De scheidsrechter deelde in het 'boksgala' in Moskou in totaal 234 strafminuten uit. De wedstrijd was onderdeel van de Rosno Cup, een toer nooi van de Euro Hockey Tour. Vanaf het eerste fluitsignaal was hel raak en vlogen de internationals uit Zweden en Rusland elkaar aan. Tussen de vechtpartijen door slaagden beide ploegen er toch nog in te scoren. Rusland won met 4-1. foto's Grigory Dukor/RTR en Anatoly Maltsev/EPA in reglementen en statuten nergens kan vinden dat vrouwen niet mogen, meespelen. Alberto de la Torre, voorzitter van de Mexicaanse bond, weet dat er geen re gels zijn voor de kwestie. „Iedere lief hebber kan spelen en wij willen haar kansen niet torpederen." .Maar hij stelt dat er ook argumenten tégen Dominguez nieuwe betrekking zijn. „Het mag haar lichamelijk geen scha de berokkenen of fysiek te veel belas ten." Dominguez durft het wel aan. „Ik ben nergens bang voor en dank iedereen die mij steunt en een kans wil geven. Misschien faal ik, maar dan heb ik het in elk geval geprobeerd." Fifa-voorzitter Sepp Blatter wil de 'schandpaal' in de voetbalsta dions introduceren. Hij vindt het een goed idee fans die zich op de tribune schuldig maken aan racisme onder be geleiding naar het veld te halen en in de middencirkel een publieke verne dering te laten ondergaan. De verbale wraak zou moeten gebeu ren tijdens een korte onderbreking van het duel. De boosdoeners dienen ook een levenslang stadionverbod voor altijd en overal te krijgen. Blatter deed zijn opmerking aan de vooravond van een zitting van de Fi- fa-tuchtcommissie. Het college spreekt zich vandaag uit over de ra cistische uitingen door vooral Spaan se fans bij de vriendschappelijke in terland Spanje-Engeland. Blatter toonde zich geen voorstander van het staken van een wedstrijd „Be ter is het daders uit het publiek te ha len en hen door de andere toeschou wers te laten uitjouwen." door Joop van den Oudenhoven UTRECHT - De driebanders van Delta/Ockenburgh behaal den in Utrecht een prima over winning op Dekker Keukens, de ploeg van oud-teamgenoot John Tijssens. Meest opvallend was de afgetekende zege van Roland Forthomme op landgenoot Eddy Merckx. Het prestigeduel tussen Tijssens en zijn opvolger bij Delta/Ockenburgh werd door Jean Paul de Bruijn gewonnen. Dat Henk Habraken van Hans van der Wurf zou winnen, stond buiten kijf, maar de andere par tijen zouden niet zonder slag of stoot worden binnengehaald. Zo had Kurt Ceulemans, tegenstan der van Martin Spoormans, een sterke reeks achter de rug en re kenen op winst was voorbarig. Dat bleek. Spoormans was ge dwongen tot achtervolgen. Pas toen Ceulemans' finish al in zicht was, kwam Spoormans tot een fraaie serie (13) en deed de kansen keren. Hij won met 50-49. Op de andere tafel had Habraken geen kind aan Van der Wurf: 50-29, 41 beurten. Daarmee was een gelijkspel al zeker voor Delta/Ocken! maar Forthomme en Dei wilden meer. Vooraf wffl vrëesd woor de kansen va thomme omdat Merckx ii kende vorm verkeert en alii stukken al te grazen naa Forthomme stond er toeni om ging. Na een aaizi start, vond hij zijn riti sloeg via kleine reeksenj met zijn tegenstrever. Dij meer op zijn stoel dan dal' actie kwam. In 27 beurten de Forthomme de finish:! Het duel tussen De Bnsj Tijssens kende meer spij en emotie. In de gelijkol strijd hadden beiden bi lings het initiatief. Toenw Tijssens een balletje cenlii afliep en hij daardoor e® punt miste, was hij del kwijt. Voor De Bruijn om naar de finish tesnellsi Tevreden met zijn pres»! de zege op zijn de Hulstenaar zich v den op het nationaal ka schap bandstoten en opq ste Grand Prix drieband? het nieuwe jaar. Beide»! in de week van 11 toten» januari gespeeld in Wychl van onze sportredactie CORTINA D'AMPEZZO - Arend Glas heeft zijn eerste suc ces in de viermansbob binnen. Na een mager zaterdags optre den in Cortina d'Ampezzo in de tweemansbob, werd de Gronin ger gisteren met zijn team in de 'grote' slee tiende. Nog zo'n klas sering in een wereldbekerwed strijd en Glas haalt ook in de viermansslee een nominatie voor de Spelen in Turijn (2006). Glas maakte dit seizoen aanvan kelijk indruk in de tweemans bob. Met remmer Sybren Jans- ma haalde hij bij de Europese ti telstrijd in Altenberg een nomi natie voor Turijn. Alleen in de viermansbob wilde het nog niet vlotten. De tiende plek van giste ren was een enorme opsteker. Na de eerste helft van het we reldbekerseizoen - de volgende reeks wedstrijden begint op 22 januari in Turijn - is de Gronin ger redelijk tevreden ben met de tweema progressie geboekt. De o-f sche nominatie in diedr is binnen." Dat hij zaten Jansma niet verder k® cle 24e plaats had in de$ Glas te maken met eeiri baanpreparatie. vol sneeuw en rotzooi D was daardoor niet goed lies maak je niet meergo Door de 24e plaats mod niet starten in de tweed| leen de eerste twintig na ste run mochten nogmaa. het ijskanaal. Glas ba» herstelde zich een dag 1 de eerste run zette hi] ma, Vincent Kortbeek nalcl Huethorst de neg® neer. In de tweede eirt taalklassement werd In] De wedstrijd werd g^ door de Zwitser Mart» In het wereldbeker voor de viermansbol Glas nu veertiende.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 28