Titel is weer in zicht voor Ajax Serie A Juve en Milan domineren PZC Co bluft, maar maakt het wel waar Jol zet Spurs weer op de rails Na simpele zege in Groningen: 4-0 MVV lijft Leonardo II in Rangers meldt zich voor Buffel Meer geel en goals in eredivisie Van Nistelrooij lang aan de kant Eerste verlies Klinsmann met Duitse ploeg door Peter van Duyl GRONINGEN - Gretig en dank baar nam Ajax gisteren in Gro ningen het presentje in ont vangst, dat Roda JC zaterdag avond al voor de Amsterdam mers onder de kerstboom klaar zette. De verrassende Limburg se winst op PSV en de overtui gende zege van Ajax zelf op FC Groningen (0-4) gaven de lands kampioen opeens weer uitzicht op de titel. Met een gelukzalig gevoel van hoop en optimisme beginnen de Amsterdammers deze week aan hun kerstvakantie. Tien dagen geleden was de kloof met de Eindhovenaren nog tien punten. Nu de winterstop definitief aan breekt, is het gat met de ploeg van Guus Hiddink én AZ terug gebracht tot overzichtelijke pro porties: vijf punten. Hét breekpunt van de eerste sei zoenshelft was natuurlijk de uit wedstrijd bij Willem II op 7 no vember. In de aanloop naar die wedstrijd overwoog trainer Ro nald Koeman - zo erkende hij vo rige week - de handdoek in de ring te gooien, maar in een laat-, ste wanhopige poging het tij te keren, bracht hij in Tilburg maar liefst zes nieuwe spelers en wijzigde hij zijn ploeg op acht plaatsen. Reddingsboei Die rigoureuze operatie fungeer de als reddingsboei waarnaar Ajax al weken op zoek was. Voor 'Willem II' raakte Ajax in elf wedstrijden twaalf punten kwijt. Sindsdien speelden de Amsterdammers nog zes duels, waarvan er vijf werden gewon nen en één wedstrijd gelijk werd gespeeld. De grootste winst werd achterin geboekt: in de eerste elf optredens kreeg Ajax gemiddeld 1,3 goal per wedstrijd tegen, sinds begin no vember incasseerde het nog maar drie treffers (0,5 gemid deld). Ajax gaat dan ook een interes sante winterstop tegemoet. De Amsterdammers zullen sowieso een nieuwe spits kopen (zeer waarschijnlijk de Griek Angelos Charisteas van Werder Bremen) en mogelijk nog een fysiek ster ke middenvelder. Maar Koeman zal ook moeten bepalen of potentiële Oran je-klanten als doelman Maarten Stekelenburg en John Heitinga - met de kansloze Belg Wesley Sonck de grootste slachtoffers van het noodscenario - hun plek terugkrijgen. De vooruitzichten voor het twee tal zijn bepaald niet rooskleu rig. Koeman heeft al aangege ven dat hij 'niet gaat verande ren wat goed is'. Wellicht dat doelman Hans Vonk weer plaats moet maken, maar het centrale verdedigingsduo Julien Eseudé/ Zdenek Grygera (of de laatste weken Escudé/Nigel de Jong) zal na de winter ongetwijfeld weer het vertrouwen krijgen. Concurrentie Koeman liet Heitinga gisteren tegen FC Groningen invallen als verdedigende middenvelder en gaf aan daarin een mogelijkheid te zien voor de tweede helft van het seizoen. Heitinga als midden velder betekent weer extra con currentie voor andere internatio nals: Wesley Sneijder en ex-aan- voerder Rafael van der Vaart. Ook Zuid-Afrikaan Steven Pie- naar (knieblessure), nóg een mid denvelder, zal zich na de winter stop weer bij de selectie aanslui ten. Het goede gevoel waarmee Ajax aan het kerstreces begint, kan overigens niet verhullen dat de Amsterdammers in twaalf maan den geen steek zijn opgeschoten. De ploeg van Koeman is in alle opzichten minder ver dan vorig seizoen na zeventien wedstrij den. Ajax heeft zes punten min der dan toen (37 om 43), heeft minder wedstrijden gewonnen (veertien toen, elf nu) en ook nét even wat minder goals gemaakt (41 om 42). Vorig jaar om deze tijd was Ajax koploper, nu staan de Amsterdammers dus slechts derde. Desondanks mag de regerend landskampioen nog altijd dromen van titelprolonga- tie en in die ambitie werd het gisteren in het Oosterpark wei nig in de weg gelegd door FC Groningen. De ploeg van Ro nald Koeman had het welgeteld tien minuten moeilijk, de eerste fase na de pauze. Genadeloos Maar toen Wesley Sneijder pre cies op dat moment de score opende, prikten de Amsterdam mers het naïeve spel van de Gro ningers genadeloos door. De snelle aanvallers van Ajax wis ten wel raad met de enorme ruimte die de thuisploeg achter de eigen achterste linie weggaf. Nadat Nicolae Mitea voor 0-2 had gezorgd (assist Rosales), eis te Ryan Babel de hoofdrol voor zich op. Het talent, dat gisteren zijn acht tiende verjaardag vierde, zorgde persoonlijk voor de twee reste rende treffers: met een intikker- tje en een koele stift na een prachtige pass van Rafael van der Vaart zorgde hij voor 3-0 en 4-0. Daarmee vijzelde Ryan Ba- bel zijn seizoenstotaal op naar vier goals, de aanvaller scoort tot nog toe elke 59 minuten die hij in het veld staat. Deson danks liet Ronald Koeman er gisteren geen twijfel over be staan dat Ajax in de winterstop hoe dan ook een nieuwe spits zal aantrekken. GPD Ajacied Nicolae Mitea houdt zijn ogen geconcentreerd op de bal, terwijl FC Groningen-spe- ler Paul Matthijs over hem heen valt. foto Marcel Antonisse/ANP maandag 20 december 2004 MAASTRICHT - Eerstedivisionist MVV heeft voa tweede seizoenshelft Leonardo dos Santos Silva^ trokken. De ex-Feyenoorder, beter bekend als Leo j het laatste halfjaar geen club, nadat zijn contract li Rotterdammers was afgelopen. ,,MW biedt me een-, mogelijkheid om weer aan voetballen toe te kon®' dus de tot Nederlander genaturaliseerde Brazilia^ ROTTERDAM - Glasgow Rangers heeft zich bij ft noord gemeld voor Thomas Buffel. De aanvaller] sinds Ruud Gullit in Rotterdam trainer is, geenvas zicht op een basisplaats. Volgens de zaakwaarner® de Belg hebben de Schotten zich nu officieel gemsjj hem over te nemen. Technisch directeur Mark Wotte Feyenoord heeft de manager van Buffel laten wet» er alleen te praten valt over een eventuele verkoop huur is volgens hem niet aan de orde. Rangers bleef gisteren in het spoor van stadgenoot!) door een weinig overtuigende 1-0-overwinning marnock. De Georgiër Shota Arveladze maakte hd nende doelpunt in de zestiende minuut. Zaterdag ha] tic al met dezelfde cijfers gewonnen van Dundee (i door een doelpunt van Sutton in de achttiende Na negentien wedstrijden heeft Celtic 47 puntenen( gow Rangers 46. ANP RIJSWIJK - Scheidsrechters hebben in de eerstessa helft van de Holland Casino Eredivisie meergeleej der rode kaarten getrokken dan vorig seizoen. De op het hoogste niveau van het betaalde voetbalt® zich in de eerste zeventien speelronden iets product dan een jaar eerder. De zeventien speelronden in dcc visie leverden dit seizoen 491 gele kaarten op, tegs in een vergelijkbaar aantal wedstrijden in het s 2003-2004. Het aantal rode kaarten daalde van25 20. De achttien eredivisieclubs tekenden in deeenti zoenshelft voor 480 doelpunten, achttien meerda jaar geleden na 153 wedstrijden. Het bezoekers week nauwelijks af van het vorige seizoen. Toen In de clubs in de eerste zeventien speelronden uil 2.427.696 kijkers naar de stadions. Tot enmetp zijn dat er deze voetbaljaargang ruim vierduizend der: 2.423.192. ANP MANCHESTER - Ruud van Nistelrooij is tenminsti en mogelijk zelfs zes weken uitgeschakeld door eena lespeesblessure. De aanvaller van Manchester üiti vrijdag in het ziekenhuis onderzocht aan zijnkuiti een scan die hij daar kreeg, bleek een kwetsuur a achillespees. Volgens trainer Alex Ferguson moet Va telrooij met rust genezen. „Hij is er waarschijn!) tot zes weken uit. Wat we zeker niet willen is datij pereerd moet worden." Van Nistelrooij miste dec: pen weken al vijf wedstrijden van Manchester Uuii kan nu ook in de traditioneel drukke kerst- en nieuw periode in Engeland niet in actie komen. De interns! mist door zijn kwetsuur mogelijk ook de eerstvd wedstrijd van het Nederlands elftal. Op 9 februan Oranje vriendschappelijk in Engeland. ANP/RTR van onze sportredactie LONDEN - Een aantal Neder landers dat actief is in het Engel se Premiership, heeft een succes vol weekeinde achter de rug. Trainer Martin Jol won met Tot tenham Hotspur voor de vierde keer op rij. Hij zag zijn elftal Southampton verpletteren met 5-1. Daarnaast scoorden Jerrel Hasselbaink, Michael Reiziger (beiden Middlesbrough), Arjen Robben (Chelsea) en Kluivert (Newcastle) voor hun clubs. Tottenham Hotspur lijkt aan de hand van Martin Jol elke week aan vertrouwen te winnen en staat inmiddels op de zevende plaats. De 48-jarige Haagse oe- fenmeester nam het elftal over op het moment dat de ploeg in een neerwaartse spiraal verkeer de door zes verliesbeurten op rij. De spectaculaire 5-4-neder- laag tegen Arsenal, met Jol als coach, bracht de ommekeer. Na twee moeizame uitoverwinnin- gen (beide met 1-0 gewonnen van Blackburn Rovers en Man chester City) won het elftal van Jol zaterdag overtuigend met 5-1 van Southampton. Spits De foe was met drie goals de gevier de man op White Hart Lane. Robben Chelsea bewees zichzelf op nieuw een uitstekende dienst door met 4-0 te winnen van Nor wich City. Nummer twee Ever- ton speelde met 0-0 gelijk tegen Blackburn Rovers en zakte naar de derde plaats. Arjen Robben maakte vlak voor rust het derde doelpunt. Duff, Lampard en Drogba tekenden voor de overi- Arsenal nam door een 1-0-winst bij Portsmouth de tweede plaats over van Everton, vijf punten achter Chelsea. Campbell was de matchwinnaar in de 75e mi nuut. Van Persie begon in de ba sis bij Arsenal. Na 68 minuten verving Bergkamp hem. Aansluiting Manchester United, nog steeds zonder de geblesseerde Van Nis telrooij, won zaterdagavond met ruime cijfers van Crystal Palace (5-2) en houdt aanslui ting met Arsenal en Everton. Scholes scoorde tweemaal. Hasselbaink en Reiziger waren succesvol voor Middlesbrough. De nummer vijf van de Engelse competitie won thuis ei gehd van Aston Villa: a trick Kluivert opende ia voor Newcastle United'lf pool. De tegenstander ra' renveen in de Uefa Cupj wel, met 3-1. Ronaldinho heeft zag vond een punt gered tij Barcelona. De Brazihaai de tien minuten voor ti|d lijkmaker voor zijn plosl Spaanse topper tegen VM Barcelona, dat thuis >7 stond op dat mond slechts tien man op liet» dat doelman Victor Vail kwartier voor tijd metra het veld werd gestuurd. Harde wedstrijd Vlak voor de rode kaait j ploeg van Rijkaard op ij stand gekomen. In de te strijd, naast de rode feu len ook zeven gele maakte Fiore in de 63ei de openingstreffer.!^ dés met rood moest de doelman maakte haï ten zijn strafschopgebift Barcelona alsnog loonnü ken. De ploeg had voort ook erna het beste vans gehad. J Aartsvijand Real Mp twee punten in. Door® doelpunt van Zinedmei bleef Real Madrid een ui® perd in de Primera Dte spaard. De Fransman ite terdagavond in de bl$ de winnende treffer jni wedstrijd tegen RacingJ der, 3-2. Real kon strijd om de Spaanse 1^ ook eigenlijk geen enfe van punten meer m Barcelona heeft, ondate lijkspel tegen Valencia,) tijd een voorsprong*2 punten, Barcelona fcPj wedstrijd meer gesp® Valencia staat tien p®; ter en is nu vierde. staat tweede na een#P gen hekkensluiter Nin$ Real kwam in de weg gen Racing Santander,® mer vijftien van de competitie, twee keero?» stand. Benayoun zf ploeg voor rust op Owen de gelijkmaker*', rekening nam. Na^f Guerrero zijn r - aan de leiding. Goals*jj en Zidane bezorgden™ delijk de zege. A0 Voor AZ kan het dezer dagen alle maal niet op. Poulewinnaar in de Uefa Cup, de eerste paal voor het nieu we stadion is de grond in gegaan en bo venal: koploper in de eredivisie. Mooie bijkomstigheid is dat die koppositie is overgenomen van PSV door een beter doelsaldo. De speelwijze van AZ heeft veel goals tot gevolg en dan is het mooi dat dat net voor de winterstop nog iets extra's oplevert. AZ verloor afgelopen woensdag voor het eerst sinds lange tijd weer eens een wedstrijd, maar de nederlaag bij Gra zer AK kwam wel op een moment dat het mocht. Toch wisselde Co Adriaanse zaterdag tegen RBC een aantal spelers, maar voor het resultaat maakte dat op nieuw niets uit. En de concurrentie hielp afgelopen weekeinde ook nog eens mee. Het verschil tussen AZ en Ajax bleef vijf punten, maar Feyenoord heeft nu al elf punten minder dan AZ en PSV. En het gat met FC Utrecht en Heerenveen is nu precies veertien pun ten. Probeer dat nog maar eens te ver kleinen als Nederlandse subtopper. De concurrentie is dus ver weg en in de voorgaande jaren kon alleen de topdrie dat zeggen. Maar AZ heeft het gewoon voor elkaar gekregen. Als je de selectie bekijkt zijn de huidige resultaten niet zo vreemd, want er zitten jongens op de bank of de tribune die bij een andere topploeg niet zouden misstaan. Toch is die selectie niet zo heel veel veranderd buiten een paar jaar geleden. AZ was toen ook al een ruwe diamant, alleen bleken ze in Alkmaar niet de juiste trai ner te kunnen vinden. Adriaanse is wél de baas over de spelers en dat is het gro te verschil met zijn voorgangers. Sommige mensen moeten niet veel van Co Adriaanse hebben. Hij heeft altijd iets te vertellen, bluft geregeld, maar maakt het ook gewoon waar. Samen met Dirk Scheringa en Martin van Geel vormt Adriaanse een zeer succesvolle driehoek. Scheringa betaalde zijn voetballers een paar jaar geleden ook al forse salaris sen, maar na de komst van Van Geel en Adriaanse heeft hij pas waar voor zijn geld gekregen. En ik vraag me af waar AZ had gestaan als het nieuwe stadion al een paar jaar geleden was neergezet. Dan hadden we nu waarschijnlijk al jaren over de top- vier in plaats van over de topdrie ge sproken. AZ zou veel meer inkomsten hebben gehad en het nieuwe stadion zou al enkele jaren iedere week tot de nok toe vol hebben gezeten. Nu wil ook iedereen AZ zien voetballen, alleen is er in de Alkmaarderhout simpelweg te weinig plek. Na de winterstop volgen in ieder geval nog een paar spannende maanden in de eredivisie. Ajax doet met een achter stand van vijf punten nog mee om de titel, maar Feyenoord is momenteel niet meer dan een subtopper. AZ krijgt PSV in februari nog thuis en heeft in middels ook bewezen dat het tot het einde mee kan strijden om de prijzen. De vraag is wie er straks de meeste pun ten laat liggen. Ik ben ervan overtuigd dat Co Adriaan se ervoor gaat zorgen dat AZ na de win terstop geen inzinking krijgt. Daarvoor heeft hij te veel goede spelers achter de hand. AZ en Adriaanse hebben gewoon een reële kans om kampioen van Neder land te worden. Dennis de Nooijer PUSAN - Jürgen Klinsmann heeft zijn eerste nederlaag gele den met het Duitse voetbalelf tal. Zuid-Korea, getraind door de Nederlander Jo Bonfrère, was gisteren in een vriendschap pelijk duel met 3-1 te sterk. De ruststand in Pusan was 1-1. Kim Dong-Jin zette de Korea- nen na zestien minuten met een spectaculaire volley op 1-0. De gelijkmaker kwam nog geen tien minuten later van Michael Ballack, die een vrije trap in het doel krulde. De speler van Bayern München vergat in de enerverende slotfa se de Duitsers op 2-2 te bren gen. Ballack miste een straf schop. Kort daarvoor had Lee Dong-gook Zuid-Korea weer aan de leiding gebracht. Ballack zag zijn strafschop gekeerd door de uitblinkende doelman Lee Woon Jae. Kort voor het einde maakte in valler Cho de zege van de Zuid-Koreanen nog smakelij ker. Duitsland, dat eerder tij dens de Azië-trip Japan met 3-0 had verslagen, had het hele duel problemen met de felle speelwij ze van de Koreanen. Klinsmann, die na het mislukte EK Rudi Voller opvolgde en vijf duels ongeslagen bleef, kon in vergelijking met het duel met Ja pan gisteren wel beschikken over drie spelers van VfB Stutt gart. Kuranyi, Lahm en Hinkel voegden zich pas later bij het team, omdat ze afgelopen week nog verplichtingen in de Uefa Cup hadden. Kuranyi maakte een slappe indruk in de spits. ANP/DPA zijn er niet. Internazionale, bezig aan een zelden vertoond remiserecord, wentelt zich traditioneel in chaos. En de Romein se clubs wankelen nog meer dan de paus. De clash tussen Juventus en Milan, zater dag in Turijn, zou dan ook al beslissend kunnen zijn voor de titelrace. Bij winst kon de thuisploeg aan de kalkoen met ze ven punten voorsprong. Maar de topper in Delle Alpi toonde aan dat de Milane- zen in potentie de beste ploeg hebben. Voortgestuwd door de regisseurs Seedorf en Kaka grepen de Rossoneri in het hol van de leeuw vanaf minuut één het initia tief. Juventus, ook al verwikkeld in een geruchtmakend (doping)schandaal, moest flink in de beugels en gokte op de counter, zonder veel succes. Met veel pijn en moeite sleepte de 'Oude Dame' een gelijkspel uit het vuur. Gouden Bal Het vergrootglas lag vooral over beide winnaars van de Gouden Bal. Juven- tus-diesel Pavel Nedved (winnaar 2003) en Milan-kanon Andrej Shevchenko (2004) dolden enkele dagen voor de wed strijd nog met elkaar, broederlijk naast één van de drie exemplaren die Marco van Basten ooit won. Maar op het veld konden ze elkaar niet aftroeven. Nedved buffelde ouderwets, maar had weinig ge luk met zijn befaamde afstandsschoten. 'Sheva' raakt tenminste nog de paal, een van de spaarzame hoogtepunten. Juve-spits Zlatan Ibrahimovic, met ze ven goals in de subtop van de topscorers- lijst, lag grote delen van de wedstrijd aan de ketting. De ex-Ajacied kreeg nauwe lijks ruimte en kon slechts sporadisch zijn buitensporige techniek showen. Toch liep hij, samen met coach Fabio Ca- pello, tevreden de catacomben van Delle Alpi binnen. Veelvuldig kampioen Juven tus houdt vier punten voorsprong op veel vuldig kampioen Milan. GPD Grootmacht uit Turijn houdt grootmacht uit Milaan op remise door Roel Wiche Zlatan Ibrahimovic (rechts) draait weg van Milan-verdediger Alessandro Costacurta. foto Daniel Dal Zennaro/EPA TURIJN - Een jaar of tien geleden klonk de Serie A als een opera van Verdi. Mee slepend en onovertroffen, met de allerbes te musici. Anno 2004 lijkt het op een me lodrama, vol schandalen en grootmach ten in verval. Spannend is het allang niet meer: Juventus en AC Milan heersen. De topper tussen beide multikampioenen za terdagavond was symbolisch: 0-0. Het was, in de topjaren van het gouden trio Van Basten-Rijkaard-Gullit, een ver trouwd straatbeeld. Overal ter wereld lie pen jochies in shirts van de Italiaanse eli teclubs. De Serie A was steenrijk, mach tig en dominant. Het gouden kalf van Eu ropa. Maar binnen een paar jaar is veel veranderd. Het Premiership (Arsenal, Chelsea, Manchester United), de Primera Division (Barcelona, Real Madrid) en wel licht ook de Bundesliga hebben Italië op alle fronten overvleugeld. Vraag op zon dag in de eerste de beste kantine wie naar teletekstpagina 685 heeft gezapt en niemand zal warm worden. Behalve de pizzabezorger. Het Italiaanse voetbal is altijd al overge voelig geweest voor maffiose figuren, maar de laatste jaren is er geen houden meer aan. Faillissementen, fraude en sup- portersgeweld beheersen het nieuws. Grote clubs als AS Roma en Parma staan aan de rand van de afgrond en de papa razzi likken hun vingers af bij de stort vloed aan schandalen. Zelfs de tifosi heb ben er genoeg van. De toeschouwersaan tallen hollen achteruit, en dat in een land waar in iedere wieg een bal en een toto formulier ligt. Ook sportief is er weinig sprake van hemels genot. De onneemba re bastions Juventus en AC Milan steken ver boven de rest uit. Het wordt straks na 38 wedstrijden 1. Juventus, 2. Milan. Of 1. Milan, 2. Juventus. Meer smaken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 20