Werkgevers zetten keihard in Golf aanslagen treft heilige steden Irak Hagelstenen blijken van lood /erkoop! Vrees voor splijten Bosnië-Herzegovina ieuwe traumaheli stil genoeg voor nacht geopend lezen we zeeuws nvulling op ziekengeld zou in eerste en tweede jaar moeten verminderen Sharon wint steun voor plan Gaza AZ gaat als koploper winterstop in Havendeal roept vragen op Jongen sterft na steekpartij derlander »et kopen (Advertentie) Vandaas 13.00 - I7.0ÓW Spanning opvoeren De aanslagen lijken bedoeld om de spanning tussen de sjiieten en de soenitische minderheid in Irak op te voeren. Onder het be wind van Saddam Hoessein wa ren de soennieten de belangrijk ste machtsfactor, maar de rollen lijken na zijn val omgedraaid. Het verzet in de aanloop naar de verkiezingen eind volgende maand komt dan ook vooral voort uit de soennitische ge meenschap, die een sjiitische meerderheid in het nieuwe parle ment vreest. Onbekenden doodden gisteren in Bagdad drie verkiezingsmede werkers. Volgens een woordvoer der van de nationale kiescom missie werd de auto met de drie mannen klemgereden en werden ze vervolgens doodgeschoten. Uit vrees voor aanslagen heb ben Iraakse christenen kerkdien sten tijdens de kerstdagen ge schrapt. Ook de festiviteiten rond nieuw jaar zijn afgelast. De afgelopen maanden werden in Bagdad en Mosul kerken bestookt met auto bommen en raketgranaten. Tien tallen mensen kwamen daarbij om of raakten gewond. ANP/RTR/AFP pagina 5 Saddam doet oproep te* straat: riiirrr.c. jjostCï plaats: Mij telefoon Ipostlpapkfekpntpgnummè'r- O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 j Ik geel daaibij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand J rekeningnummer. Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement j O Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: j O per maand met automatische incasso 19,95). O per kwartaal met automatische incasso (6 58.00). j D per iaat met automatische incasso 222,50). Handtekening: P2C bvgasi torgvyktïg om mat persoonsgegevens Kijtop mnvpx.nl/abonnaren, bel gratis 0800 023f 231 olshmritete bonnaar PZC, aideting letetssstvke Ar,rmor&,ummer 7<3.4480 W8 Goes 8"711688"555530 het alfabet van Zeeland zon, droog en rustig. 3g tijdelijk 4 graden, vannacht lichte vorst. no. 300 december 2004 "(«miner 1,25 lames McConiqal HAAG - De werkge len de aanvulling op ziekengeld tot honderd at van het loon in het jaar verminderen, het tweede ziekte- zou deze aanvulling op ettelijke uitkering min- Boeten zijn. i de inzet die werkgevers- gingen VNO-NCW en AW- iliarde aanbeveling mee- de onderhandelaars volgende maand de eCAO's moeten afsluiten, sociaal akkoord van vori- ind is afgesproken dat het voor twee jaar (daar- gint de WAO) zou worden li tot, in totaal 170 pro- het loon. De vakbon- saner van uit dat het eer- irflOO procent) onaange- lijft, en willen afspraken over 'reparatie' van de ing in het tweedejaar, rkgevers zetten nu in op idering van het zieken- set; onmiddellijke ingang ziekmelding door een aner. Zij vinden dat een le prikkel' waardoor ïteverzuim in bedrijven i;n. Bovendien zijn verre- ste mensen korter ii een jaar, dus levert de cking van de aanvulling gevermeer geld op. een van de voorstellen die rvat in de nota arbeids- ardenbeleid 2005, waar- entrale werkgeversorgani saties vandaag de contouren schetsen van het aanstaande CAO-overleg. Een tweede zwaar punt is de uit voering van de levenslooprege ling (belastingvrij sparen voor betaald verlof). Die kan worden gekoppeld aan de pensioenrege ling, maar de werkgevers wijzen erop dat daarmee extra lasten voor hen zijn gemoeid. Zij waar schuwen voor het 'opplussen' van allerlei pensioenzaken, die de bedrijven geld kosten. Hoewel het sociaal akkoord ruimte biedt voor een beschei den looneis, adviseren de organi saties de CAO-onderhandelaars strak op de nullijn te gaan zit ten. De loonkosten in Nederland zijn al veel te hoog, daar mag niets meer bijkomen. De nullijn moet mede worden bevorderd door in CAO's de au tomatische periodieke loonsver hogingen af te schaffen. Dat is in sommige sectoren al gebeurd, maar de werkgevers willen van het hele verschijnsel af. Een loonsverhoging moet worden verdiend als prestatiebeloning. Ten slotte zullen de CAO-onder- handelingen van werkgeverszij de hard gespeeld worden op het punt van flexibiliteit. Wat de centrales betreft worden alle af spraken op het gebied van roos ters, werktijden, onregelmatig werk, overwerk en opnemen van snipperdagen afgeschaft, inclu sief de toeslagen en andere fi nanciële vergoedingen daar voor. Die vindt men achterhaald in een tijdperk dat Nederland al le zeilen moet bijzetten. GPD AZ gaat als koploper van de eredivisie de winterstop in, De Alkmaarders wonnen bij RBC Roosendaal voor de tien de opeenvolgende keer (2-0), terwijl concurrent PSV thuis verloor van Roda JC (0-2). AZ staat eerste op basis van meer gemaakte doelpunten. Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4; Buitenland: 5; Radio Televisie: 9; Zeeland: 13, 15, 16 en 17; Sport: 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27 en 28 De regerende Likoed van premier Sharon (foto) en de oppositiepartij van Pe res vormen een regering van nationale eenheid. Hierdoor kan Sharon zijn plan voortzetten om vol gend jaar alle joodse neder zettingen weg te halen uit Ga- zastrook. De Statenfractie van D66 wil dat G. de Kok, gedeputeer de en havenschapsbestuurder, in Provinciale Staten uit leg geeft over de overname van Flushing Marine Terminal in Vlissingen-Oost. De terminal is overgenomen voor 19,5 miljoen euro en vrijwel direct in erfpacht gege ven aan Verbrugge Terminals. D66-Statenlid J. i van der Giessen is 'verbijsterd' over de deal. Een Amerikaanse marinier probeert zijn zwaargewonde kameraad in veiligheid te brengen, terwijl zij onder vuur liggen van rebellen in de opstandige stad Fallujah. Enkele seconden later raakt hij zelf ook gewond. De Amerikanen hebben de stad nog steeds niet helemaal onder controle. foto Joel Chaverri/RTR was het drukker dan anders, om dat een menigte stond te kijken naar de begrafenisstoet van een sjeik. Door de enorme ontplof fing kwamen zeker 48 mensen om en vielen er ruim negentig ge wonden. Enkele uren voor de aanslag in Najaf ontplofte in Karbala, dat nog zuidelijker in Irak ligt, een autobom, die aan zeker veertien mensen het leven kostte. Zestig mensen raakten gewond. De bom ontplofte bij een station voor bussen en taxi's. Ongeveer vijftien auto's en busjes werden verwoest. Volgens de politie ging het om een zelfmoordaan- slag. van onze redactie buitenland BANJA LUKA - Bosnië-Herzeg ovina dreigt uit elkaar te vallen. President Dragan Cavic van de Republika Srpska, het Servi sche deel van deze 'dubbelrepu- bliek', heeft hier gisteren voor gewaarschuwd. Bosnië bestaat uit twee delen. In het centrum en het noordwes ten wonen moslims en etnische Kroaten. Etnische Serviërs wo nen in de Republika Srpska. De Serviërs verzetten zich van meet af aan tegen afscheiding van Bosnië uit de toenmalige Joegoslavische federatie. Grote westerse mogendheden hebben dat juist bevorderd. Zij hebben later het bestuur van het land toevertrouwd aan een Hoge Ver tegenwoordiger, Ashdown. Hij zei zaterdag dat hij niets uit sluit, indien de Serviërs niet meewerken met het Joegosla- vië-Tribunaal. Ashdown ant woordde op de vraag of hij over weegt de Servische republiek binnen Bosnië op te heffen. Cavic zei dat Ashdowns ant woord in stiijd is met het vredes akkoord van Dayton uit 1995, Pogingen om de Servische repu bliek te ontmantelen zullen tot een referendum leiden waarin de Serviërs in Bosnië hun eigen toekomst bepalen, aldus Cavic. ANP/AFP ROTTERDAM - Een 15-jarige jongen is gisteravond in Rotter dam-Zuid na een woordenwisse ling op straat neergestoken. Hij overleed enkele uren later in een ziekenhuis. De politie hield zes jongeren aan die mogelijk bij het incident betrokken waren. ANP (Advertentie) 1AAG - De Nederlandse van onze redactie buitenland NAJAF - De twee belangrijkste sjiitische heilige steden in Irak, Najaf en Karbala, zijn gisteren getroffen door zelfmoordaansla gen. In ogenschijnlijk gecoördi neerde acties kwamen zeker 62 mensen om en vielen er zo'n 150 gewonden. In Najaf liet de dader de explo sieven in zijn auto ontploffen bij een plein in het drukke cen trum, op ongeveer 300 meter af stand van de Imam Ali-moskee. Dat is een heiligdom voor de sjiieten, omdat de geestelijke va der van deze stroming van de is lam, imam Ali, er begraven ligt. Op het moment .van de explosie raten hebben met elkaar ijard euro op spaarreke- i en moeten meer be- lonide economie een zet goede richting te geven. *fl N. Wellink, president iNederlandsche bank, gis- Ngd in het tv-program- ifenhof. te stimuleren, Overtrouwen van de con- tgroter worden, zei Wel lens hem kan dat ge ulsbijvoorbeeld het per- d voor de werkgelegen- tobetert. Hij is nog altijd dover de economie. ANP door Melita Lanting en Harmen van der Werf SCHUDDEBEURS - Een groep jagers heeft afgelopen zaterdag een aantal inwoners van Schud- debeurs de stuipen op het lijf ge jaagd. In de omgeving van de Zuiddijk in het dorp vielen zaterdagmid dag plotseling kogeltjes uit de lucht. Een persoon kreeg een paar hagelkorrels op het hoofd maar raakte niet gewond, meldt een woordvoerder van cle poli tie. Er kwamen ook hagelkor rels terecht op daken en terras sen. De hagel was afkomstig van één van de deelnemers aan een eendenjacht. Die heeft te dicht bij de bebouwing nog een schot gelost. Mede door de wind kwamen de hagelkorrels terecht bij de huizen. Dat mag niet ge beuren, erkent het Schouwse WD-Kamerlid J. Geluk, een van de deelnemers aan deze jacht. „Ik heb later mijn collega's daar over onderhouden," Geluk ont kent dat hij het schot heeft ge lost. Hij zegt dat hij zich goed kan voorstellen dat mensen daarvan schrikken en heeft in middels zijn excuses aangebo- «Kegel BDAM Zo gauw het «Je ANWB de drie ïieu- avmahelikopters ook 's 's ln' »Wij zijn er klaar «'hoofddirecteur G. van m «terdag op Rotter- "port, ■'sniet alleen veiliger Wabeler, maar vooral ler'0n daarmee wil de af- Medical Air Assistance ANWB inspelen op de SPPdijke discussie over 'luchten. ««e helikopters maken een behoorlijk ge- voldoen aan de nor- pWoerkom hoopt dat JJJd spoedig toestem- om 's nachts trauma- te-voeren. Het gaat redden van mensenle- tis geen werk van ne- W, aldus de ANWB- baas. Zaterdag werd de Euroco- pter EC 135 gepresenteerd aan de piloten, trauma-artsen, ver pleegkundigen en vertegenwoor digers van het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam, het VU Medisch Centrum in Amster dam en het Universitair Me disch Sint Radboud Centrum in Nijmegen. De ANWB werkt nauw samen met de traumacen tra van deze ziekenhuizen. In de nieuwe traumahelikopter is naast de piloot ruimte voor een trauma-arts, een verpleeg kundige en één liggende patiënt, die via de zijkant op een bran card comfortabel naar binnen kan worden gebracht. Er is ook ruimte voor één extra passagier. GPD ANWB-directeur Van Woerkom zit achter de stuurknuppel van de nieuwe traumahelikopter. foto Ed Oudenaarden/ANP den aan de buurt. Er is geen aan gifte gedaan. Een jachtpartij langs de Nieuwe Kraaijertseijk in 's-Heer Arends- kerke verliep zaterdag ook niet helemaal zoals de bedoeling was. Toen de jagers een wilde eend hadden geschoten, lieten zij een hond los om het wild te apporteren. De hond ging echter niet op de geschoten wilde eend af, maar op één van de tamme ganzen bij de woning van R. Polfliet. Deze zag wat er gebeur de, greep de hond en duwde hem net zo lang onder water in een sloot tot hij de gans losliet. De gans was gewond en is giste ren aan haar verwondingen over leden. Polfliet is kwaad en verwijt de jagers te dicht bij zijn woning te hebben gejaagd. De politie die op zijn verzoek ter plaatse is ge weest, heeft Polfliet ervan probe ren te overtuigen de zaak in der minne te schikken. Jachtleider B. Noteboom die aan de Nieuwe Kraaijertsedijk een akkerbouw bedrijf heeft, was bereid de aan gerichte schade te vergoeden. Polfliet wenste daar niet op in te gaan, want, stelt hij, 'het gaat niet om de kosten van de gans, maar om het gedrag van de ja gers'. „Wat er met die gans is gebeurd, is onze fout", erkent Noteboom, „maar daar gaat het blijkbaar niet meer om, het gaat om de jacht op zich. Terwijl jacht op wilde eenden in dat gebied wet telijk is toegestaan om de vraat aan landbouwgewassen te beper ken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1