zc Mooiste spel goed voor herfsttitel Zoon Kramer overtreft zijn pa Schaduw over kerstrapport PSV agenda schiet eyenoord te hulp 4§! ."..'prettige:: '.kerstdagen Kramer verzet zich tegen de schaatsbond lkoploper na doodgewone driepunter bij RBC en nederlaag PSV AJ*ax heeft na ze§e weer ho°P Korfballers Fortis pakken puntje Jeugd weg bij Zeeuws-Vlaanderen Sranang wint Emergo-toernooi \AutoTeam wenst u «Team I s Kijk voor onze •.Kerstaanbiedingen op •.www.autoteam.nl. Sijbrands verbetert wereldrecord Lk0113-31B64O S'ctieSpzo.n! ,31,4460 AA Goes ■«nK-4*Ploitatie: f Midden-Zeeland: 0113-315520; ^Vlaanderen 0114-372770; pÈ 020-4562500. indag 20 december 2004 GRONINGEN - Ajax acht zich nog niet kansloos voor de titel. De Amsterdammers wonnen gisteren simpel bij Gro ningen (0-4) en zagen de marge met de koplopers tot vijf punten teruglopen. Ajax heeft zijn opmars te danken aan het noodscenario van trainer Koeman. De oefenmeester overwoog vorige maand zijn ontslag in te dienen, maar koos ervoor het elftal dratisch te veranderen, pagina 20 titel is weer in zicht voor Ajax VLISSINGEN - Het lek is nog niet boven, maar toch hoe ven de korfballers van Fortis niet als opgejaagd wild de kerstdagen in. De ploeg die als favoriet in de overgangs klasse begon, speelde na twee nederlagen zaterdag met 11-11 gelijk tegen Vriendenschaar. Volgens kenners is promotie naar de hoofdklasse nog steeds mogelijk, pagina 25 Fortis toont tekenen van herstel GOES - Teun van Vliet vertrekt met zijn talentvolle jeugd- wielrenners bij wv Zeeuws-Vlaanderen. De ploegleider had onderdak gevonden bij de wielerploeg, maar vertrekt omdat volgens hem afspraken niet worden nagekomen. „Van het jeugdplan is weinig tot niets terechtgekomen." pagina 26 Van Vliet breekt met wielervereniging Zeeuws-Vlaanderen VLISSINGEN - FM Sranang heeft gisteren het grootste futsaltoernooi van Zeeland op zijn naam geschreven. De Goese hoofdklasser versloeg in de finale van het Emer go-toernooi het Rotterdamse Vellie's Barbershop met 5-3. pagina 27 sterk collectief geeft de doorslag tv ij ivi Hen blije klanten www.autoteam.nl LUTTEN - Ton Sijbrands heeft zijn wereldrecord blindsi multaan dammen verbeterd. De 55-jarige Amsterdammer kwam in het Overijsselse Lutten na 24 uur en 39 minuten uit op een score van 44 punten voor en 4 tegen. Het was sinds 1982 de negende recordpoging van Sijbrands, die nog altijd de wereldranglijst aanvoert. De vorige succes volle poging was twee jaar geleden, pagina 28 Sijbrands duldt Klaas Vaak niet door Arjen Vos EINDHOVEN - Met een stevige kater is PSV op kerstreces ge gaan. Door de 0-2-nederlaag te gen Roda JC werd niet PSV, maar AZ herfstkampioen. Ajax verkleinde het gat tot vijf pun ten en doet dus ook weer volop mee. Die feiten deden pijn in het Philips Stadion. Op de nederlaag viel weinig af te dingen. PSV had 'het' simpel weg niet tegen Roda, dat ook vo rig seizoen won in Eindhoven. Het duel nam op slag van rust een beslissende wending. Alex was in de 43e minuut te laat toen hij de doorgebroken Koné wilde afstoppen en raakte de aanvaller. De jonge scheidsrechter Tom van Sichem trok tei-echt de rode kaart. Een minuut later schoot Lazslo Bodnar de bal uit een vrije trap fraai achter Heurelho Gomes: 0-1. Herstel Na rust poogde PSV de schade te herstellen. Gerald Sibon, die op de bank startte, terwijl het ta lent Ibrahim Afellay in de basis debuteerde, werd ingebracht, maar de lange spits bracht er weinig van terecht. Alleen om dat Roda verzuimde één van de vele counters tot een goed einde te brengen, bleef PSV lang in de wedstrijd. Tien minuten voor tijd velde Sergio alsnog het von nis over de Eindhovenaren: 0-2. Alle reden dus om na alle eerde re euforie kritisch terug te kij ken op de voorbije weken. De laatste drie duels leverden PSV slechts één punt op. In Grieken land werd het al gekwalificeer de PSV met harde cijfers ge vloerd door Panathinaikos (4-1), daarna voelde de 3-3 bij Feyenoord als een nederlaag en de 0-2 tegen Roda was het diep tepunt in het ondermaatse rijtje. Uitstekend Negen tegengoals in drie duels, dat gegeven stemde Guus Hid- dink niet vrolijk. „In Athene mag je verliezen, maar die 4-1 was twee goals te veel. Tegen Feyenoord speelden we uitste kend, maar kregen drie goals binnen. Als je drie keer scoort in een uitduel, moet dat voldoende zijn. En nu twee tegengoals is natuurlijk ook te veel." Hiddink wees in zijn analyse na drukkelijk op de eerste dertig minuten van het duel met Roda. Toen speelde zijn ploeg, vond de coach, 'redelijk soepel' en had PSV moeten scoren. Over het eerste deel van zijn stelling was enige discussie, over het laatste niet. Jefferson Farfan miste twee riante kansen, waarvan met name de laatste op de video band met bloopers mag. Samen met DaMarcus Beasley glipte de Peruaan door de Limburgse bui- tenspelval. Zonder een tegen stander in de buurt liepen ze op de uitblinkende Roda-doelman Kujovic af. Beasley legde de bal klaar voor Farfan, die 'm voor het inschuiven had, maar op Ku jovic schoot. Eei'der verzuimde Farfan een ca deau van Bodnar te verzilveren. „We hadden de wedstrijd toen al moeten killen", zei Hiddink. „Met een man minder krijg je het natuurlijk moeilijk." Het op portunisme van PSV speelde Ro da inderdaad in de kaart. Zo kwam een wat wrang slot aan een verder uitstekende eer ste competitiehelft. Slechts één nederlaag, drie gelijke spelen en dertien zeges plus kwalificatie voor de tweede ronde van de Champions League; het is een mooi kerstrapport. „Maar er ligt nu wel een schaduw overheen", erkende Hiddink. Niet in paniek Mark van Bommel hield het hoofd koel. „We moeten ons niets laten aanpraten", stelde de aanvoerder. „We hadden de wed strijd in handen en normaal ge sproken scoor je gewoon. Het voetbal is goed, dus we raken nu echt niet in paniek." De vele tegentreffers baren Van Bommel evenmin veel zorgen. „Het is bij ons nu ineens echt geen gatenkaas. Dat lijkt alleen maar zo, omdat we zolang de nul gehouden hebben. Maar dui delijk is dat we nu toch met een wat ander gevoel de winterstop ingaan dan we hadden ge hoopt." AZ heeft nu evenveel punten en hetzelfde doelsaldo als PSV. Om dat de formatie van Co Adriaan- se vaker scoorde, is ze PSV op de ranglijst gepasseerd. Op 12 fe bruari speelt PSV in Alkmaar te gen de kersverse herfstkam pioen. „Dan zullen we eens kijken wie het sterkste is", klonk Van Bom mel strijdlustig. GPD lans Leber IMG - Feyenoord heeft Dterstop hard nodig. De kan de neerwaartse spi- ian de laatste weken zelf inbuigen, maar de agenda wat, Met een regelrechte statie namen de Rotter- «is in Den Haag afscheid (eerste seizoenshelft: 2-0. koploper PSV de avond er- niet verloor, waardoor er verdienen viel. Alsof er weken slecht werd ge- ld. En alsof het spelen bij pteclub geen verplichtin- Mt; Feyenoord deed er 3an tegen ADO Den Haag. s triest te zien hoe een elf- iniim een maand terug stond van ambitie en rier, zicht liet wegspelen. ®]eeen groot voetballer Sweest, heb je je naam Eaar zit je als een kleine i achter een tafel voor de jsl: Ruud Gullit lacht de vrolijkheid is weg P1 persconferenties. Zijn '"peelde slecht, moest ook stateren. Zijn verklaring cits een poging: „We wa- Hbli machte de blessures ^gen." De eerste spreek- van de Feyenoord-fans d wordt wakker') troffen «tgisteren in Den Haag. Patrick Paauwe speel- ib en ook zijn eigenlijke 'ger Glenn Loovens was N. En Karim Saïdi liet taliën minuten wisselen. Wnadat hij in de tweede ADO-spits Geert den 'teveel ruimte gaf toen die door Gill Swerts werd aange speeld. Den Ouden ramde de bal binnen. Wat er precies aan de hand was met Saïdi, die last zou hebben van ademhalingsproble men, wist ook Gullit niet. Shinji Ono werd in de rust ge wisseld nadat hij, geheel in de stijl van de laatste weken, niets bracht. De Japanner wordt in de winterstop geopereerd aan zijn enkel en is er minimaal zes weken uit. Het is voor Feye noord te hopen dat hij in goeden doen terugkeert. Want Ono is hoe dan ook belangrijk voor Feyenoord, dat in de 61e minuut op een 2-0-achterstand werd ge zet. Paniek Op dat moment deelde zelfs de normaal zo standvastige doel man Patrick Lode wij ks in de malaise bij de Rotterdammers. Hij bracht de bal verkeerd terug in het veld (te kort, in de dek king), waardoor paniek in zijn kwetsbare achterhoede ont stond. Linksback Patrick Mtili- ga werd aangespeeld, maar die blunderde, liet Den Ouden de bal oppakken de achterlijn ha len en voorzetten.Sjaak Polak rondde eenvoudig af. In het 'tussenjaar' onder Bert van Marwijk had de ploeg in de vorige winterstop 28 punten uit 16 wedstrijden. Nu zijn dat er 31 uit 17. Niets beter dus dan in wat algemeen als een rampjaar voor de club werd gezien. Feyenoord gaat deze winter naar de warmte van Gran Cana- ria. Maar de gure wind rond de Kuip zal er na terugkeer nog al tijd zijn. GPD door Peter van der Hulst HEERENVEEN - Sven Kramer is niet lan ger de zoon van, maar Yep gaat voortaan door het leven als de vader van. De 18-jari- ge Fries zorgde voor een unicum door als debutant de nationale titel allround te winnen. Kramer was het zat telkens met zijn pa te worden vergeleken. „Het leek soms wel of mijn vader had gereden en niet ik." Hij hoeft zich nu niet meer te verdedigen. „Ik heb hem maar meteen overtroffen." Yep heeft op het NK allround een tweede plek als beste prestatie staan. In 1979 en 1980 moest hij Hilbert van der Duim voor laten gaan. Zoon Sven zou er dit jaar slechts van mogen dromen, zo was de ver wachting. Carl Verheijen gold als favoriet, maar de jonge Fries verbaasde iedereen. Het lid van Jong Oranje bewees dat je geen ervaringsdeskundige hoeft te zijn om een tien kilometer goed aan te kunnen. Zo saai hij het vindt naar stayerritten te kij ken, zo snel werkte hij zijn eerste lange ra ce van zijn leven af. Achter Bob de Jong klokte hij met 13 minuten en 20,79 secon den een wereldtijd. Verheijen (tweede in het klassement), Mark Tuitert (derde) en Jochem Uytdehaage (vierde) hadden daar door het nakijken. Stabiel Kramer sprong een gat in de lucht. „Fan tastisch. Ik heb me nooit met de titel bezig gehouden. Ik wilde een stabiele tien kilo meter rijden." Kramer leek al na tien ron den stuk te zitten. Zijn coach Peter Kol der: „Zijn heupen zaten vast, maar Sven heeft zo'n schaatsgevoel dat hij dan vijf centimeter hoger kan gaan zitten. Na vier ronden kon hij weer vol gaan." De Fries perste op weg naar de streep zelfs een rondje 29,5 uit de benen. „Ik bleef aan het einde maar gaan en dat resul teerde in absurde rondes. Toch heb ik mijn titel niet alleen daaraan te danken. Normaal is de 1500 meter mijn mindere af stand. Ik leefde na de eerste dag echter in zo'n roes dat ik daar dit keer niet vanuit Kalou loopt zich vast tussen ADO-spelers Tommie van en Jamie Smith. foto Ed Oudenaarden/ANP van onze sportredactie HEERENVEEN - Sven Kramer vindt dat hij door een KNSB-re- gel wordt belemmerd in zijn toe komst als schaatser. De bond heeft in een deal met de commerciële teams vastge legd dat met een schaatser pas na zijn j.uniorentijd over een con tract mag worden onderhan deld. Kramer (18), die gisteren het NK allround won, mag vol gens de overeenkomst pas na 1 juli 2005 met de commerciëlen praten. Hij wil na dit seizoen overstappen naar TVM, Postco deloterij of Telfort, maar vindt dat hij daarbij wordt gehinderd. „Er zijn met de bond moeilijkhe den over geweest. Het kan niet zo zijn dat het belang van de sporter ondergeschikt is aan an dere belangen", aldus Kramer. Zijn vader, oud-schaatser Yep Kramer, breekt een lans voor zijn zoon die in de geest van Rintje Ritsma de bond bestrijdt. „Het is absurd dat hij niet mag onderhandelen over een con tract voor volgend seizoen. Sven moet in zijn laatste jaar bij Jong Oranje de ruimte hebben om over zijn toekomst te beslissen." Patrick Wouters, manager van TVM, vindt dat de afspraak niet duidelijk omschreven is. Wou ters: „We weten niet hoe we bin nen de regels met hem contact moeten opnemen. Bovendien vraag ik me af hoe de KNSB kan voorkomen dat een meerder jarig persoon met een toekomsti ge werkgever praat." Kramer wacht af welke oplos sing de bond aandraagt. Bonds- directeur Arie Kauffman erkent dat het protocol niet compleet is en in de praktijk op bezwaren stuit. „Ik ga begin januari op nieuw met de VPS (belangenver eniging van de commerciële teams) om de tafel, dan bespre ken we dit onderwerp. Meer wil ik er niet over zeggen." GPD ging." Tussen de eerste en laatste volle ron de bedroeg het verval slechts negentiende van een seconde. Het NK werd voor Kramer een record- jacht. Zo reed hij op de 500 en 1500 een dik pr, boekte hij op de 5000 voor de derde keer dit seizoen een junioren-wereldre cord en verpulverde hij het officieuze we reldrecord punten voor jongeren. Sinds 1987 stond dat op naam van Gerard Kern- kers. Voorzichtige vergelijkingen met Jo- hann Olav Koss en Eric Heiden dringen zich al op. Duidelijk is in elk geval dat Kramer geen eendagsvlieg is. Als sporter én als mens oogt de junior volwassen. Sinds het NK afstanden stonden media en commerciële ploegen voor hem in de rij. Hij liet zich er niet door van de wijs bren gen. „Ik heb me er op tijd voor af kunnen sluiten. Ik ben weer puur met schaatsen bezig, niet met randzaken. Op het laatst werd het vervelend. De mensen dachten niet meer in het belang van de sporter, wil den voor mij beslissen. Daarom is het afge lopen. Ik beslis wanneer en naar welke ploeg ik ga. Ik wacht rustig af." Uitstel is ook alleen maar in het belang van Kra mer, want met aansprekende resultaten op het EK en wellicht ook het WK, stijgt zijn marktwaarde. „De nationaal kam pioen hoort bij de besten van de wereld, maar de schaatssport is in de breedte ster ker geworden." Kramer ziet naast zijn de buut op het EK het junioren WK als be langrijke missie. „Vorig jaar was ik twee de, daar ben ik niet [tevreden1 mee." GPD pagina 21 Kleinsman grijpt brutaal macht pagina 28 rekenmeester ziet nog strohalm De 18-jarige Sven Kramer verraste op het NK allround in Heerenveen met de tweede plaats op de tien kilometer en de eindzege. foto Vincent Jannink/ANP fThflo Brinkman JSENDAAL - Gezang in een lamer in Roosendaal. Na sizoensstart met één punt wee duels pakt AZ vier sèn later de herfsttitel. ilebben we even gevierd in üetdkamer", zei trainer Co iiansej „Niet als een echt jjenschap, maar toch." fe-zege bij RBC was voor gZ.van dit seizoen in feite eer dan een reguliere ze ivan de vele, de tiende op bovendien eentje waar de arders zelf nog wel wat jden aan te mei-ken. 'Er jer gescoord mogen wor- werd hier en daar ge- ,De 0-2 (doelpunten Ne- i Landzaat) was immers agere afspiegeling van de pverhoudingen. Wgewone driepunter in adaal kreeg echter een [dimensie door het verlies SV op hetzelfde moment De Eindhovenaren gingen m veld onderuit tegen Ro- ïagen AZ langszij komen, i» mocht de ploeg van snse zich herfstkampioen n. Op doelsaldo, dat wel, ie! stond er toch maar. imet 21 januari ziet ieder- Ibovenaan staan op pagi- i van Teletekst. Wie had dacht?", zei Adriaanse. s toch ongelooflijk, dat ib uit Alkmaar na zeven- iels aan kop gaat en niet PSV of Feyenoord." een succes - al is de litel' geen prijs - dat alle htingen in Allernaar te bo lt. Een succes dat twee va- eeft: voorzitter Dirk Sche me met zijn geld al jaren zorgt dat de club op niveau kan blijven, en trainer Co Adriaan se, die van het elftal een winnen de doelpuntenmachine maakte. Een succes dat in de rest van Ne derland met open armen is ont vangen. Niet alleen omdat het al tijd leuk is als een 'kleine' club zich in de topdrie nestelt, maar ook om de manier waarop dat gebeurde. 'Het mooiste voetbal van Nederland' wordt dit sei zoen immers gespeeld in De Hout, daar is iedereen het over eens. „Daarom is het verdiend dat we bovenaan staan", zei doelman Henk Timmer, die za terdag weer de nul hield. „We spelen altijd om te winnen, we vallen altijd aan, en dat werpt zijn vruchten af. De koppositie is daarvoor onze beloning." Zware weken Minder vrolijke gezichten wa ren er slechts bij spelers die za terdag tot hun eigen verbazing op de bank zaten. Adriaanse zet te er liefst vijf basisspelers naast. Geen straf, zei hij, slechts een impuls voor het team. „We hebben zware weken achter de rug en woensdag bij Grazer AK voor het eerst sinds lange tijd weer verloren. Verliezen kost meer kracht dan winnen en voor sommige spelers zou het daarom moeilijk kunnen zijn zich op te laden voor RBC. Ze zijn geeste lijk vermoeid. Mijn intuïtie zei dat dit hét moment was er verse spelers in te gooien", lichtte Adriaanse zijn ingreep toe. Hij nam daarmee risico, want bij een nederlaag zou hij de poppen aan het dansen hebben, besefte hij. „Maar ik neem altijd risico. Komt ook door mijn naam. Ri- si-Co", glimlachte Adriaanse. Niet alle gepasseerde spelers konden zich vinden in het ver haal van hun trainer. „Ik voel me helemaal niet moe. Ik baal als een stekker dat ik de eerste seizoenshelft niet heb kunnen af maken", zei Jan Kromkamp. „Maar dat neemt niet weg dat ik fantastisch vind wat we deze maanden hebben bereikt." Dat kon Kenneth Perez niet op brengen. De Deen, die in de slot fase nog inviel, liet de feestelijk heden op het veld aan zich voor bijgaan en stond ook later bij de bus nog met een gezicht op on weer. Begrip voor de uitleg van Adriaanse? „Nee", zei hij kort af. „Denk je nou echt dat we met het basiselftal niet van RBC hadden gewonnen?" GPD De spelers van AZ delen de vreugde over de onverwachte herfsttitel met hun supporters. foto Robert van den Berge

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19