teloftes na actie betere busdienst Film maken is leuk en leerzaam Tibrère Turkse winkel Baglan groeit en groeit OM wil hogere straf voor varkenshouder Rotterdam Airport lonkt naar Zeeland NIERCOLLECTIE Oprijs Hollywood in Zeeland Ozb-gegevens Borsele staan op internet iiinexxion en provincie zeggen zich in te spannen voor verbetering Kerk verkoopt kerststukjes Andere betonning in Grevelingen Winter-Waterland Neeltje Jans Man overlijdt bij aanrijding Beheer Grevelingen uitbesteed Leerlingen van de Vliedberg zijn bezig met voorbereidingen voor het filmfestival. foto Willem Mieras door Joeri Wisse GOES - De Vliedberg in Goes is deze weken het Hollywood van Zeeland. Alle leerlingen van de eerste en tweede klas sen hebben de opdracht gekregen om een film te maken voor het schoolfilm- festival van donderdag 23 december. Afgelopen maandag begon het filmpro ject op de middelbare school voor kinde ren met leer- en gedragsproblemen. Zes groepjes van tien leerlingen maken ie der een film van ongeveer tien minuten. De beste productie wordt tijdens het filmfestival beloond met een 'Oscar'. Elk groepje heeft zo zijn taakverdeling. Michiel Harten is captain bij de film die draait om een gevonden schat. „Als the ma hebben we dromen gekozen", ver telt Michiel. Nadat de schat in het Poel- bos is gevonden droomt iedereen over cle inhoud. Eén droom van een jongen gaat over een snelle auto. „Daarvoor zijn we zelfs naar de Renaultgarage geweest om een auto te regelen", zegt Michiel. Het ma ken van de film bevalt hem wel. „Leu ker dan gewoon les, maar het is wel erg chaotisch." Ondanks de chaos zit er wel structuur in de groepjes volgens docente D. Kra nendonk. Aan het begin van de middag wordt er vergaderd. Iedereen krijgt een taak voor die middag. De captain ziet erop toe dat alles wordt uitgevoerd. Alle groepjes worden ook nog begeleid door een docent. Die mag zich niet te veel bemoeien met de filmproductie, de leerlingen moeten zoveel mogelijk zelf doen. Leerlingen die bijvoorbeeld een kos tuum willen huren, gaan daar zelf ach teraan. De offerte die ze daarvoor ma ken, leveren ze in bij de directeur van de school. Die beslist of de plannen door mogen gaan. Het groepje van scriptschrijfster Selina is bezig met een film over zinloos ge weld. „In de film vechten racisten met buitenlanders. Nadat de politie erbij is gekomen worden ze vrienden met el kaar", zegt Selina. In het stamlokaal van haar groepje is het rustig. De cap tains zijn op pad om de filmlocatie, een fietstunneltje in de stad, te bezoeken. Anderen zijn de stad in om de politie op de hoogte te brengen van de filmplan nen. De Vliedberg is met het filmproject be gonnen omdat de overheid de onder bouw van het voortgezet onderwijs meer vrijheid heeft gegeven om zelf de lestijden in te vullen. Zo kan een school kiezen voor projectonderwijs in plaats van de traditionele lessen. Met het film project loopt De Vliedberg voor op de eisen van de overheid die in 2006 in gaan. Veel leerlingen van De Vliedberg hebben moeite met de discipline van het zitten in schoolbankjes en het ma ken van huiswerk. In dit project werken ze veel harder, bovendien leren ze veel meer dan in ouderwetse lessen, stelt Kranendonk. Bij het filmproject komt ook de lesstof van gewone lessen aan bod. De informa- ticadocent leert de editors van elk groepje om een film te monteren op de computer. Anderen zijn bezig in het handenarbeid- lokaal om rekwisieten te maken voor hun filmpje. Tijdens het filmfestival in de gymzaal van de school worden de Oscars uitge reikt door jury voorzitster Kranendonk. De prijzen worden gemaakt door het filmfestival groepje, vertelt Rob de Koe- ijer (13), journalist van de filmkrant en voorlichter van het evenement. Het filmfestival begint om 18.30 uur. Het entreegeld bedraagt twee euro. Het festivalgroepje is al druk bezig om daal de nodige consumpties voor in te kopen. 'RANKENWALDER MARCONA 3KFT 16 MIDDELBURG DEUNDE - Inwoners van Lente Borsele kunnen gisteren, als eerste in Zee na internet cle gegevens tt onroerende zaken con- Jte hecht er belang Jde gegevens waarop de gaarde van het huis wordt bepaald correct zijn. In het verleden werd daarom enke le maanden voor de werkelijke ozb-beschikking een voormel ding naar alle huiseigenaren ge stuurd. Als de gegevens niet klopten, konden ze dat melden. Die voormelding wordt nu niet meer gestuurd, omdat de gege vens via internet gecontroleerd kunnen worden. Uiteraard wordt de uiteindelijke ozb-waar- debeschikking nog wel via de post naar iedereen toegestuurd. De website waarop mensen hun ozb-gegevens kunnen controle ren is te bereiken via de algeme ne website van de gemeente: www.borsele.nl. Alle huizenbe zitters kunnen inloggen door het invullen van hun sofi-num- mer, geboortedatum, postcode en huisnummer. „In gemeenten die het systeem al gebruiken, is gebleken dat het daarmee vol doende is beveiligd", zegt L. Schoor van de gemeente. „Als toch blijkt dat veel mensen eik aars gegevens bekijken, kunnen we alsnog overwegen om ieder een de volgende keer een per soonlijke inlogcode te geven." Wie nu inlogt, ziet nog geen waarde van zijn of haar woning, maar enkel de gegevens. Als die niet kloppen, kan met één druk op de knop een bericht naar de gemeente worden gestuurd. m, BLOUSES, ROKKEN, NTALONS, T-SHIRTS EN ONDERPULLOVERS RIVERWOODS GANT WOMAN JACKPOT MART VISSER TAIFUN GERRY WEBER SASLER DELMOD Bandag t/m vrijdag toende deopeningstij- Katerdags tot 12.00 uur CACHE VEIANDEN/THOLEN ionspark 28 Sxis31 A GOES [0113-315670 fedgoes@pzc.nl ^Balkenende (chef) "dHuibers Ie van der Jagt p.ünssen 'Paardekam 'de Vries (sport) ^n van der Werf ^ALE REDACTIE Kionspark 28 31)US31 ÏAAG0ES :(0113)315500 :I0113)315669 1,3,1 redactie@pzc.nl KflNET rijden op een vroeger tijdstip. Ook de nog bestaande klachten over te volle bussen die 's mid dags uit Goes vetrekken, zijn las tig te verhelpen. „Het aanbod aan reizigers is zo onregelmatig dat je daar bijna geen aanpassingen op kunt doen", stellen zowel regiodirec teur van Connexxion, R. Water reus als provinciale beleidsme dewerker Collectief Vervoer, H. Erkelens in hun reactie op de klachten. Connexxion voert al overleg met de scholen maar Wa terreus zegde toe dit overleg te intensiveren. Na de kerstvakan tie wordt het aantal passagiers dat rond drie uur 's middags met de bus uit Goes vertrekt, ge meten. Zo mogelijk zullen er aanpassingen worden gedaan. E. Pols is blij met de reacties op de actie. „De provincie en Con nexxion staan open voor deze problemen en proberen oplossin gen te vinden. Dat was onze op zet. Maar we blijven alert." De stichting Scholierenvervoer heeft in november via internet een enquête gehouden onder leerlingen die met de bus naar de Goese scholen gaan. Con nexxion en de provincie zullen ook deze resultaten bekijken. lor "gklachten: '0-0231231 het overleg van gister- ibenadrukten de provin- [Connexxion dat niet alle 3i zo eenvoudig op te jn. Ivan bus 31, Kamperland j; die een keer per uur in de spitsuren geen hab ile maken. Er zijn dan hig reizigers. Datzelfde 1 de Zeeuws-Vlaamse [len 7 naar Terneuzen psluiten op bus 20 naar «eerste bussen van deze •ekken te laat om de a op tijd op school te la- n. Connexxion ziet ech- iikans om bussen te laten (Advertentie) door Freek Janssen GOES - Het gaat goed met de Turkse winkel Baglan Minimar ket aan de Wijngaardstraat in Goes. Voor de tweede keer in bijna tien jaar verhuist de win kel naar een groter pand. En steeds schuift Baglan een stukje verder op in de straat. Het begon in 1995, met een klein winkeltje op nummer 24. Vijf jaar geleden verkaste de zaak naar nummer 10 en giste ren werd de vernieuwde winkel op nummer 5 geopend. Baglan is er wat betreft de ruimte flink op vooruit gegaan. BAARLAND - In de hervormde kerk van Baarland worden van daag kerststukjes verkocht. De opbrengst is bestemd voor het onderhoud van het kerkinte rieur en van het Moreau-orgel. De verkoop vindt plaats van 14.00 tot 17.00 uur. Glimmend van trots vertelt eige naresse Hacer Baglan het succes verhaal van de winkel. Ze heeft eerst zestien jaar bij een mossel- bedrijf gewerkt en begon toen voor zichzelf. Het was hard wer ken, maar dat heeft vruchten af geworpen. De populariteit van de winkel heeft Hacer niet al leen te danken aan de Turkse klanten. „Ik schat dat ongeveer negentig procent van onze klan ten Hollands is. Daar ben ik heel blij mee", lacht ze. Het aan bod is nu uitgebreid met kant-en-klare Turkse gerech ten. Die kunnen zowel warm als koud worden meegenomen. Nog een verschil met het oude pand is, dat het een kooppand is. Voorheen huurde Baglan al tijd. Van de bovenverdieping wil de eigenaresse over een tijd je appartementen maken. Burgemeester Dick van der Zaag opende de mini-super markt. Hij noemde de zaak een voorbeeld van integratie. „Wel licht slaat de winkel ooit nog verder de vleugels uit." Schilder Ben van Trirum onthulde een schilderij, dat hij speciaal voor de winkel maakte. Klanten van Baglan Minimarket krijgen lekkere hapjes gepresenteerd bij de opening van het nieuwe, grotere onderkomen. foto Willem Mieras IJZEE - De actie voor be daar busvervoer van en does heeft 220 handteke- l opgeleverd. Vervoerder uxiouen de provincie Zee- als opdrachtgever zullen no» meer inspannen om anten waar mogelijk snel rhelpen. al intensiever overlegd hnmet de Goese scholen en ^Scholierenvervoer. Gis- iiend hebben de initiatief siers van de actie, E. Pols van Houdt uit Schou- Puiveland, de 220 handte ken die pleiten voor beter gar-busvervoer aan gede- ide G. de Kok in Middel- |rhandigd. Mbegin van de actie, be- jvember, was al duidelijk stel de provincie als Con go de klachten serieus na liet name op lijn 132, van gee naar Goes, zijn in de duren extra bussen inge- iduidelijk verlichting ge- zaterdag 18 december 2004 b 13 ZONNEMAIRE - De betonning van de Grevelingen wordt volgend jaar in z'n geheel aangepast. De nieuwe in richting van de vaarroutes moet volgens F. Mous van Rijkswaterstaat een einde maken aan de commotie die was ontstaan over de bezuinigingen op de boeien voor de recreatievaart. Het totaalplan voorziet in het verleggen (naar 4,5 meter diepte) en uitbreiden van de hoofdbeton- ning rond de vaargeulen. De verbreding die zo ontstaat, biedt meer ruimte aan de beroeps- en pleziervaart. Daar naast wordt op anderhalve meter diepte de recreatiebe- tonning teruggezet. Door de andere inrichting kan vol gens Mous worden volstaan met aanzienlijk minder van die kleinere boeien. Per saldo is Rijkswaterstaat zo, op langere termijn, goedkoper uit, ook omdat de recreatieton- nen de meeste onderhoud vergen. De aanpassingen wor den voor het komend vaarseizoen gerealiseerd, zei Mous gisteren in een toelichting voor Raad van Bestuur van het Natuur- en Recreatieschap De Grevelingen. Met alle be trokken organisaties van belanghebbenden is overeen stemming bereikt over de nieuwe inrichting, aldus Mous. NEELTJE JANS - Wie vanuit Burgh-Haamstede het eer ste deel van de pijlerdam over is, ziet de lichtjes al flonke ren in Delta Plaza. Waterland Neeltje Jans is in de maan den december en januari omgetoverd in een Winter-Wa terland. In drie zalen worden minstens twee keer per dag kerstfilms vertoond. In het bassin van de zeehonden drijft een ijsschots, en tussen de met lichtjes versierde kerstbo men staat een iglo. Verzorgster Maartje Jongen werkt met de zeehonden aan een kerstshow. Winter-Waterland Neel tje Jans is geopend van woensdag tot en met zondag van 10.00 tot 17.00 uur. BIERVLIET - Een 57-jarige inwoner van de gemeente Sluis is gisterochtend om het leven gekomen bij een ver keersongeval op de Hoofdplaatseweg tussen Biervliet en de buurtschap Driewegen. Het ongeval vond plaats rond kwart over zeven. De man liep aan de kant van de weg toen hij werd aangereden door een bestelbus die werd be stuur door een 37-jarige man uit Temeuzen. De laatste had de voetganger te laat in de gaten. Het slachtoffer is ter plaatse overleden. Het aantal verkeersdoden in Zeeuws-Vlaanderen bedraagt momenteel negen. Vorig jaar vielen er in totaal twaalf dodelijke slachtoffers te be treuren in de streek. ZONNEMAIRE - Plet dagelijks beheer van het Natuur- en Recreatieschap De Grevelingen wordt uitbesteed. De Raad van Bestuur besloot gisteren het bureau Groenservi- ce Zuid-Holland (GZH) in de arm te nemen voor de direc tievoering. De overeenkomst geldt voorlopig voor een pe riode van vijf jaar. Na één jaar wordt de constructie geë valueerd en eventueel bijgestuurd, zo gaf bestuursvoorzit ter L. van der Sar aan. De nieuwe organisatiestructuur is een direct gevolg van het vertrek van directeur J. Lod ders. Hij ging eerder deze maand met vervroegd pensioen. Door de dagelijkse leiding uit te besteden aan een groot bureau, wordt het Grevelingenschap minder kwetsbaar bij uitval van beleidsmedewerkers. door Katja Logtenberq SINT PHILIPSLAND - Het Openbaar Ministerie (OM) wil dat een 37-jarige varkenshou der uit Sint Philipsland een ho gere straf krijgt voor de wantoe standen op zijn bedrijf aan de Sluisweg dan hij in eerste in stantie kreeg opgelegd. Daarom ging het OM donderdag bij het Haagse gerechtshof in ho ger beroep. Hofaanklager J. Wit top Koning eiste nu een celstraf van drie maanden en een boete van twaalfduizend euro tegen de verdachte. De varkenshouder werd verdacht van een hele was lijst aan strafbare feiten, die hij zou hebben gepleegd tussen ja nuari 1998 en maart 2001. Vol gens het OM was het bedrijf sme rig. De verdachte moest zich ook verantwoorden omdat hij af val opsloeg zonder vergunning, te weinig fosfaatheffing zou heb ben betaald, geen deugdelijke ontsmettingsbakken had om de schoenen van zijn werknemers te reinigen en omdat hij geen ap paraat had om de vervoermidde len voor zijn varkens mee schoon te maken. Deze feiten be kende de man. In eerste instan tie eiste negen maanden cel en 50.000 euro boete. Het vonnis luidde een kleine achtduizend euro, drie maanden voorwaarde lijke celstraf en een voorwaarde lijke boete van vijfduizend euro. Uitspraak op 29 december. door Ali Pankow HAMBURG - Zeeland met zijn monumentale steden kan een be langrijke rol spelen voor het bin nenkomend meerdaags verblijfs- toerisme in Zuidwest-Neder land. Rotterdam Airport wil dat toerisme stimuleren en gaat in 2005 de aandacht vestigen op de talrijke mogelijkheden die het achterland van de Rotterdamse luchthaven te bieden heeft. Pr-functionaris D. Breedveld zei dat gisteren in hotel Vier Jah- reszeiten in Hamburg bij een te rugblik op het voor Rotterdam Airport succesvolle afgelopen jaar. Bij die presentatie blikte zij ook vooruit op de plannen voor 2005. Breedveld verwijst naar succes volle resultaten van de samen werking tussen de Rotterdamse luchthaven en de promotie-orga nisatie voor de stad Delft. Het bezoek van buitenlandse toeris ten is daar het afgelopen jaar aanzienlijk toegenomen. Die ver hoogde belangstelling voor Delft wordt vooral toegeschre ven aan de koninklijke begrafe nissen de afgelopen periode in de Nieuwe Kerk aldaar. „Voor wie als toerist eens niet naar Amsterdam wil, biedt Delft een mooi alternatief. Een bezoek aan Zeeuwse steden als Middelburg, Vlissingen, Veere en Zierikzee past ook uitste kend in zo'n meerdaagse steden trip", zegt Breedveld. „Dat is een interessante gedach te waar we zeker op willen in spelen", zegt plaatsvervangend directeur M. Tempelman van het Bureau voor Toerisme Zee land. Concrete plannen in dit op zicht zijn er nog niet, maar Tem pelman acht het wel van belang dat zowel op de langere vakan ties als op het kortere verblijf wordt ingezet. Resultaten „Ik heb net gisteren de resulta ten van het landelijk Continu Vakantie Onderzoek (CVO) ge kregen. Ik heb ze nog niet speci fiek voor Zeeland kunnen inter preteren, maar een belangrijke constatering is dat ondanks de economische teruggang de va- kantiemarkt niet in elkaar is ge stort. Over de gehele linie is slechts sprake van een lichte da ling", zegt Tempelman. Volgens haar blijven alleen al door de ligging van Zeeland de langere verblijfsvakanties aan de kust van belang. Daarnaast ziet zij zeker de waarde voor het investeren in het meerdaags ver blijf in diverse steden. „Het is bijvoorbeeld een gegeven dat watersporters per definitie ook veel belangstelling hebben voor oude steden met veel monumen ten", aldus Tempelman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 63