oon kan enkele tientjes stijgen Geld voor wegen in ruil voor verdieping F VAMAHA Demodag Auto EU sluit voorlopig akkoord over Turkije meren nieuw stelsel zou bijverzekeren WAO-gat overbodig maken inister pakt mwbedrijven ïihard aan 27 Britse antiterreurwet is illegaal ABN Amro schrapt duizend banen Igor vecht voor meer donoren Feyenoord verliest, maar wint toch GRATIS WINTERCHECK (HEllB van uw auto pagina 31 Delta N.V. PZC 8° W 6 Regen Ljiiden vanuit het zuidwesten regen, wgezuidwestelijke wind; kracht 5 a 6. nrnumtemperatuur ongeveer 8 graden. argang no. 298 'dag 17 december 2004 jnummer 1,25 Als voorgerecht Gevolgd door En als nagerechc heerlijke Hollandse gegrilde scampi's verse ai garnaaltjes op een met een romige met vanille-ijs en fnsse wintersalade knoflooksaus slagroom vraag naar ons KERSTMENU jylvia Marmelstein HAAG - Het netto van veel werknemers volgend jaar met enkele tjes per maand stijgen, komt door de invoering een nieuw WAO-stelsel 006. kgevers vereniging AWVN dat het binnenkort niet is het 'WAO-gat' bij L Advertentie ^TERDAG 18 DECEMBER ter Muziek Kapelle ,kWe topmuzikanten Aanvang 13.00 uur. fendekkermuziek.com te verzekeren. Veel werkgevers doen dat nu om te voorkomen dat mensen te ver terugvallen in hun inkomen als ze arbeidsonge schikt raken. In totaal kost dat bijverzekeren een miljard euro. AWVN vindt dat dit geld moet terugvloeien naar de werkne mers. De werkgeversorganisatie wil de premie over 2004 terugha len bij de verzekeraars en advi seert zijn leden in 2005 de verze kering stop te zetten. Voorbarig Het Verbond voor Verzekeraars vindt de plannen van de AWVN voorbarig. „De Tweede Kamer moet zich nog buigen over het nieuwe stelsel. Als die besluit om het pas in 2007 in te laten gaan, dan hebben werknemers die in 2004 ziek zijn geworden straks een probleem. Dan is er geen premie betaald en is hun in komensverlies niet gedekt", zegt een woordvoerder. Ook de FNV stelt vraagtekens bij de plannen van de werkge vers. „Voor veel werknemers is de verzekering geregeld via de CAO. Dan betalen de huidige werkenden premie om de WAO-gat-uitkering te bekosti gen van degene die nu arbeids ongeschikt zijn. Omdat die men sen nog jarenlang zo'n uitkering moeten krijgen, kunnen de pre mies niet zomaar worden stopge zet", aldus de woordvoerder. De AWVN ziet het stopzetten van de verzekering als een goe de manier om de loonstrookjes volgend jaar 'op te vrolijken'. „Het is immers de verwachting dat de bedragen tegenvallen door onder meer de stijging van de ziektekostenpremies", aldus een woordvoerder van de werk geversorganisatie. GPD Grootheidswaanzin met een H eerderheid voor Ihanasie bij jen aan leven ,'HAAG - Een meerderheid de bevolking is het eens met opvatting van de commis- Kjkhuis dat 'lijden aan het ook een reden voor eutha- iekanzijn. Dat blijkt uit een irzoek dat Maurice de Hond iten heeft gedaan. Hond vroeg of mensen het waren met de opvatting de commissie dat artsen mogen verlenen bij zelfdo- zonder strafbaar gesteld te en, als is vastgesteld dat ie- 'aan het leven lijdt'. Daar [procent van de ondervraag- het eens, 34 procent is het liet mee eens en 4 procent thet met of heeft geen me- fANP ina 3 medici zijn verdeeld over euthanasie N HAAG - Bouwbedrijven tussen 1998 en 2001 verbo- prijsafspraken maakten en niet vrijwillig hebben ge ld. dienen hun directies te (angen. Doen ze dat niet, worden ze uitgesloten van iheidsopdrachten. [dreigement uitte minister ikhorst van Economische Za- gisteren tijdens een Kamer- et. Vóór 2007, het einde van kabinetsperiode, moet 'de- aischuwelijke affaire in de ^afgesloten zijn. dopen voorjaar leverden bouwbedrijven vrijwillig [boekhouding in bij de Ne- dandse Mededingingsautori- (NMa) in ruil voor boetever- Ddermg. Deze ondernemin- worden nu verdacht van [«fraude Maar uit hun boek ingen kwam bovendien rvoren dat nog eens driehon- i bedrijven, die zich niet bij NMa hebben gemeld, fraude iben gepleegd. Deze bouwhe ren pakt Brinkhorst keihard L Ze moeten hun directies Vangen, frauderende mede- te ontslaan en 'integriteits- pmma's' invoeren. „Deze tyven knjgen met de kerst t net cadeautje van de over- Mat ze mogen meedoen." PvdA vreest dat de minister Driehonderd bedrijven straks b de hand boven het hoofd nt .,En daarmee laat u de be- P® in de steek die wél aan bei trokken", zegt Kamerlid P-a ^la-boetes hadden veel ho ltonnen uitvallen. Maar om- 'P zo'n grote schaal fraude P'eegd, zou een aanzienlijk van de bouwwereld kopje nr Saan. En dan is Neder- F nog verder van huis, meent Ftoorst. GPD Het is illegaal om van terrorisme verdachte buitenlanders voor onbepaalde tijd op te sluiten in Britse gevangenis sen. Dat bepaalde het hoogste beroepscollege in Groot-Brittannië. De uitspraak is een klap voor het strenge antiterreurbeleid van premier Blair. ABN Amro schrapt ongeveer duizend arbeidsplaatsen in Nederland. De voltijdsbanen verdwijnen bij de informa tietechnologieafdelingen, personeelszaken en de divisie zakenbankieren. De bank sluit gedwongen ont slagen niet uit. Wereldwijd verdwijnen er 2850 banen bij de bank. Doktoren kunnen niets meer voor hem doen. De 24-jarige Igor van Thienen uit Vlissingen beseft dat hij vanwege leukemie niet lang meer te leven heeft. Maar hij heeft nog wel een doel: zo veel mogelijk men sen ervan overtuigen zich aan te melden als donor van bloed en van beenmerg- *|j stamcellen. Een specerijenmarkt in Istanboel. Nu de Europese Unie, onder voorwaarden, besloten heeft in te stemmen met onderhandelingen over de toetreding van Turkije, neemt het land plaats in de wachtkamer. foto Kerim Okten/EPA van onze redactie buitenland BRUSSEL - De EU-leiders heb ben gisteravond onderling een akkoord bereikt over het begin nen van toetredingsonderhande lingen met Turkije. Voorwaarde is dat Turkije voor 3 oktober vol gend jaar, wanneer de gesprek ken moeten beginnen, Cyprus heeft erkend. Het was gisteravond nog ondui delijk of de Turkse premier Er- dogan de voorwaarden van de EU accepteert. Balkenende zelf wilde geen mededelingen doen over het gevoelige onderwerp Cyprus. „Ik wil eerlijk spel spe len met Erdogan en de discussie niet voeren via de media." De Belgische premier Verhof- stadt en zijn Zweedse collega Persson zeiden echter dat indi recte erkenning voor 3 oktober moet zijn gebeurd. Cyprus zelf heeft sterk aangedrongen op vol- ledige erkenning door Turkije. Erdogan bewoog gisteren al lichtjes in de richting van een in directe erkenning door de onder tekening van de douane-unie met een uitgebreide EU. Volgens Balkenende zullen de onderhandelingen een open ein de krijgen. „Er is geen garantie voor de uitkomst", aldus Balken ende gisteravond tijdens een persconferentie. „Als Turkije het vooropgezette doel van lid maatschap niet haalt, moet wor den verzekerd dat het zal zijn verankerd in de Europese struc turen." Turkije zal zeker niet voor 2014 toetreden. De EU wil dat Tur kije blijft voortgaan met verbete ring van de mensenrechten. Ook overweegt de EU een permanen te stop op de komst van nieuwe Turkse werknemers naar Euro pa. Daarover gaat de discussie vandaag echter verder. Voorzitter Barroso van de Euro pese Commissie sprak van een 'evenwichtig aanbod'. „Dit is een aanbod waarmee Turkije blij moet zijn." ANP pagina 4 Midnight Express is stereotiep beeld Feyenoord loot vanmiddag als groepswinnaar voor de vol gende ronde van de Uefa Cup. De door veel blessures ge-' havende Rotterdamse club verloor gisteravond bij FC Ba sel (1-0), maar de kleine nederlaag volstond voor de groepswinst die recht geeft op een bescherm de status bij de loting. Carignano maakte in p de 53e minuut de enige goal van de wedstrijd. mL '•3 Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 13, 15, 17 en 19; Sport: 23, 24 en 25; Redactie Reactie: 26; Auto: 27 en 29 (Advertentie) Zie katern AUTO Service Partner (Advertentie) door Ben Jansen GOES - Het Rijk trekt 80 mil joen euro uit om de Sloeweg op Zuid-Beveland en de Tractaat- weg in Zeeuws-VIaanderen ver sneld te verdubbelen. Deze toe zegging is gedaan om bestuur lijk Zeeland zich te laten verzoe nen met de derde verdieping van de Westerschelde. Het is de bedoeling dat het kabinet van daag een beslissing neemt over de aanpassing van de vaargeul en maatregelen om te bereiken dat Zeeland zich erbij neerlegt. Door het grote verkeersaanbod voor de Westerscheldetunnel doen zich op de toeleidende we gen op Zuid-Beveland en in Zeeuws-VIaanderen opstoppin gen voor. Het provinciaal be stuur is daarom eerder dan aan vankelijk de bedoeling was be gonnen met een onderzoek naar mogelijkheden om de Sloeweg vierbaans te maken. Het geld voor de uitvoering vormt even wel een knelpunt. De minister van Verkeer en Wa terstaat is van plan geld dat is gereserveerd voor verbetering van de goederenspoorlijn tussen Rotterdam en Antwerpen voorlo pig naar de verdubbeling van de Sloeweg en de Tractaatweg te schuiven. Dat kan omdat het goederenspoorproject mede door gebrek aan medewerking van de Belgische regering vast zit. Onderdeel van de betere goe derenspoorverbinding is de Sloe- boog die de haven van Vlissin gen een rechtstreekse aanslui ting met Antwerpen moet ge ven. Over de aanleg van dit traject, dat een belangrijke voorwaarde vormt voor de Westerschelde Container Terminal in Vlissin gen, heeft de vorige minister van Verkeer en Waterstaat har de afspraken gemaakt met Zee land. In het overleg over extraatjes voor Zeeland in verband met de verdieping van de Westerschel de is afgesproken dat de Sloe- boog in geen geval wordt ge schrapt. Verzekerd is dat de re gelrechte goederenspoorverbin ding met Antwerpen op tijd klaar is als de WCT wordt aange- legd. Hogesnelheidslijn De geschiedenis heeft geleerd dat de verdieping van de Wester schelde een onderwerp is dat met andere dossiers wordt ver bonden. Onlangs gingen in de Tweede Kamer nog stemmen op de instemming met de derde ver dieping afhankelijk te maken van de medewerking van België aan betere verbindingen op de hogesnelheidslij n Wachtgeldpot Zeeland lijkt nu ook een koppe ling te hebben gemaakt. Bij de bonus voor de medewerking van bestuurlijk Zeeland met de ver dieping hoort ook een aanvul ling van de wachtgeldpot voor werkloze ex-medewerkers van het opgeheven veerbedrijf PSD met 14 miljoen euro. Zonder die donatie komt de bo dem van die pot snel in zicht om dat meer oud-PSD'ers dan ver wacht langer dan verwacht een aanspraak moeten maken op wachtgeld. Het was gisteren nog onduide lijk of het kabinet vandaag in derdaad de knoop doorhakt over de Ontwikkingsschets voor het Schelde-estuarium. Knel punten zijn de koppeling met de HSL en het uitblijven van over eenstemming tussen Nederland en Vlaanderen over de verdeling van de kosten. Vlaanderen is er echter veel aan gelegen dat nog dit jaar een beslissing wordt ge- 13 Kijk zaterdagavond naar de wervelende live-show van Plan. Het wordt een onvergetelijke televisie avond! Zaterdag 18 december RTL4 22:00 uur www.watbenjijvanplan.nl gesponsord door WeGeNeR dagbladen" (Advertentie) Bent u de functioneel beheerder die zoekt? Kijk morgen in de i en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1