conen horen bij le tijd van kerst Amusement na de amuse Ervaren kunstenaars leveren aanvulling op provinciale collectie Slachtofferhulp krijgt steeds Lertaken Ophokplicht voor postduiven Bergs ziekenhuis breidt uit Drie mille voor Zimbabwe Man in slaap achter het stuur Kerstdiner DDELBURG - Slachtoffer en Zeeland krijgt steeds meer M Het bureau helpt slachtof- ,svffl ernstige delicten per ja- „ri met be* nieuwe spreek- „it in de rechtszaal. Het bu ll helpt sinds kortmensen bij ,1 opstellen van de nieuwe thriftelijke siachtofferverkla- ian, die bij de behandeling „rechtszaken aan bod ko- gen. ok krijgt Slachtofferhulp een plin de nieuwe aanpak en wet- pjng van huiselijk geweld en deiden de vrijwilligers de ge lukken tussen slachtoffers en iders. 0 instelling, die met inzet van rijwilligers mensen bijstaat in eeerste tijd na een schokkende vanng door misdaad of onge il, viert dit jaar het twintigja- ibestaan. In die periode heeft ;tie van het slachtoffer misdaad een veel sterk- „puctie gekregen in de straf- Ètelijke afhandeling. Daarbij orden schadevergoedingsmaat- gelen vaker opgelegd en beter 'gevoerd. rijwilligers 5 betekent wel dat er een veel raarder beroep wordt gedaan deinzetbaarheid van de vrij- Igers die voor Slachtoffer- lpZeeland werken, it bureau in Middelburg werft arom nieuwe mensen die in gelegenheid zijn met regel- iat direct beschikbaar te zijn or inzet na een ongeval of de- 1. De nieuwe vrijwilligers kun- B worden ingezet in Zeeuws- landeren, Walcheren en het sterscheldebekken. langrijkste vaardigheid is het mogen te luisteren en niet ten vragen te stellen, stelt chtofferhulp Zeeland. Vrij- ligers moeten minimaal acht twaalf uur per week beschik- irzijn. februari houdt het bureau 1 informatiemiddag, waarna asstrainingen voor de nieuwe willigers volgen. órdinator Jack Geelen van chtofferhulp Zeeland is be- kbaar op nummer 0900-0101. vrijdag 17 december 2004 GOES - De Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organisatie Zeeland (ZLTO) wil van 1 tot en met 15 januari een op hokplicht voor postduiven. Aan de gemeentebesturen is gevraagd dit in te stellen. De ophokplicht is nodig om te voorkomen dat de postduiven slachtoffer worden van de jacht op wilde duiven. Deze vogels worden afgeschoten vanwege de schade die ze aanrichten aan land- en tuinbouwgewassen. De ZLTO heeft de Zeeuwse jagers gevraagd extra aandacht te beste den aan de bestrijding van duiven, met inbegrip van ver wilderde postduiven. Ook de gemeenten is verzocht hier aan medewerking te verlenen. BERGEN OP ZOOM - Ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom is gisteren begonnen met het nieuwste bouwpro ject: nieuwbouw en renovatie van de operatiekamers, de centrale sterilisatieafdeling en de poliklinieken. De hei werkzaamheden voor de bouw waren formeel al op 8 no vember jongstleden begonnen. Dat werk verliep zo voorspoedig dat gisteren de laatste paal de grond in is gegaan en dus begonnen kan worden met de daadwerkelijke bouw van de nieuwe vleugel. Die laatste paal werd gistermiddag door middel van een ouderwetse Hollandse heistelling geslagen door voorzit ter E. Vossebeld van de vereniging medische staf, archi tect H. Liscaljet van Architectengroep Duintjer, directeur patiëntenzorg A. Ruikes, directeur beheer H. Ensing en hoofd OK/CSA-complex W. Minderhoud. Het is de bedoeling dat de nieuwe ziekenhuisvleugel in ok tober volgend jaar in gebruik kan worden genomen. Lie vensberg heeft dan nieuwe poliklinieken voor longgenees- kunde en cardiologie (hartkunde) met cardiologische func tiekamers op de begane grond, zes ultra-moderne opera tiekamers op de eerste verdieping en een grote techniek ruimte op de tweede verdieping. Aansluitend worden het oude operatiekamercomplex en de sterilisatieafdeling ver bouwd. In de loop van 2005 hoopt Lievensberg tevens te kunnen beginnen met de nieuwbouw van de psychiatri sche afdeling. De projecten sluiten aan op de grote renovatie van het zie kenhuis in de jaren 1999-2004. IJZENDIJKE - De inboedelverkoop van de voormalige bakkerij annex drogisterij van Peet en Annie de Smet aan de Nassaustraat in IJzendijke heeft 1830 euro opge bracht. Wilde Ganzen doet hier zeventig procent bovenop zodat het totaalbedrag op 3111 euro komt. Het geld gaat naar een boerderij voor weeskinderen in Mount Darwin op het noordelijke platteland in Zimbabwe. In dit land deed dochter Wien ruim zes jaar ontwikkelingswerk. De boerderij is een project van hulporganisatie Child Future Africa. RILLAND - Op de A58 ter hoogte van Rilland is donder dagochtend rond 2.40 uur een 47-jarige Belgische automo bilist tegen de vangrail aangereden. De man is vermoede lijk in slaap gevallen achter het stuur. Er vielen geen ge wonden. De auto raakte dermate beschadigd dat hij weg gesleept moest worden. Een achttiende-eeuwse Russische icoon met een portret van de heilige Nicolaas uit de collectie van gale riehouder Frits Jansen. foto Camile Schelstraete exemplaar in Contrast& is het achttiende-eeuwse portret van de heilige Nicolaas. De zilveren omlijsting heet risa of oklad. De schilderijen die Papara in Middelburg exposeert zijn huis iconen. De sinds vier jaar in Tu rijn woonachtige Roemeense is orthodox-christelijk. Ze schil dert haar iconen volgens de re gels van de Byzantijnse traditie. „De techniek van schilderen en de manier waarop heiligen wor den afgebeeld is streng omschre ven. Toch voel ik me vrij genoeg om binnen die regels mijn per soonlijkheid te uiten. Vooral door met kleur te spelen, kan ik mij als kunstenaar uiten. Paparas dochter Alga Zahares- cu is ontwerpster voor de Itali aanse auto-industrie. Ook zij schildert iconen. Het is begon nen als een spel om haar moeder te overtreffen, maar ook zij is in middels door het genre gegre pen. „Haar werk ziet er anders uit dan het mijne", aldus Papara. „Dat geeft aan dat bin nen de regels flinke verschillen mogelijk zijn." Jansen exposeert iconen in de cember, omdat hij dat passend vindt. „En in mijn galerie ge beurt alleen wat ik passend vind." Papara noemt de kerst tijd een periode van licht en vre de waarin mensen samenkomen. Daarbij past volgens haar een expositie van iconen. Maar mis schien past een iconententoon stelling juist in een ontkerkelijk te maatschappij het best in de cember. Veel mensen gaan één keer per jaar naar de kerk, met kerst. Dat is dus dé periode om te kijken naar religieuze kunst die ooit voor dagelijks gebruik was bedoeld. Ex-posities: Russische iconen tot 23 jan in galerie Contrast& in Ter- neuzen, open di t/m don en zon en tweede kerstdag van 14-17 uur. Iconen van Mariana Papara en Al- ga Zaharescu, t/m 23 jan in 't Hae ntje te Paart in Middelburg, open don, za en zon van 14-16.30 uur, be halve 25 dec en 1 jan. Vanavond geeft kunsthistorica Ir ma Visser Albu-Barabas in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg een lezing over (de westerse belangstelling voor) iconen. Aan vang: 20 uur. door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het is een lijstje met weinig verrassin gen. Een onafhankelijke ad viescommissie heeft als nieu we aankopen voor de provin ciale kunstcollectie vooral werk geselecteerd van gere nommeerde Zeeuwse kunste naars. De jongste en relatief onbekendste kunstenaars van wie werk wordt aangekocht, zijn Bianca Runge uit Veere en Machteld van der Wijst uit Westkapelle. In totaal hebben zeventig kun stenaars werk ingeleverd. De inzendingen zijn afgelopen week beoordeeld door een commissie bestaande uit pu bliciste en kunsthistoricus Janneke Wesseling en conser vator hedendaagse kunst Pau la van den Bosch van het Maastrichtse Bonnefantenmu- seum. Wegens ziekte kon Lex ter Braak, directeur van het Fonds voor Beeldende Kun sten Vormgeving en Bouw kunst niet aanwezig zijn. De commissie selecteerde l werk van twaalf kunstenaars voor een bedrag van in totaal honderdtwintigduizend euro. Naast Runge en Van der Wijst gaat het om Arie Berku- lin, Piet Dieleman, Bert Frijns, Guido Lippens, Antoi- ne Mes, Janpeter Muilwijk, Hendri van der Putten, Ben Sleeuwenhoek, Kees de Valk en Kees Wijker. De werken worden opgenomen in de pro- vinciale kunstcollectie die wordt beheerd door het Zeeuws Museum. „Het gemiddelde niveau van de ingeleverde kunst was hoog", aldus Van den Bosch. „Ik ben goed ingevoerd in de kunst uit de regio rond Maas tricht, die in Brabant en die in Amsterdam en omstreken. Dat is mijn referentiekader. We hebben meer dan driehon derd werken bekeken. Daar hebben we een dag voor uitge trokken. Het was een overwel digende ervaring, maar het was goed te doen. We zijn ge traind in het kijken naar kunst. Ik denk dat we tot een goede selectie zijn gekomen. Niet de naam van de kunste naar maar de kwaliteit van de kunst was bepalend." Van den Bosch vindt het niet verwonderlijk dat vooral werk van gevestigde kunste naars is gekozen. „Telkens weer merk je dat leeftijd een belangrijke rol speelt bij het maken van kunst. Talent al leen is niet genoeg, mensen moeten ook het vermogen heb ben dat tot ontwikkeling te brengen. Deze kunstenaars maken dat steeds opnieuw waar. Dat kunnen we niet ne geren. Ik was enorm enthou siast over de schilderijen van Antoine Mes. Hij is in de ze ventig, heb ik begrepen, maar ik kende zijn werk niet. Schil derkunst is een moeilijk me dium. Het vergt tijd, energie, aandacht, concentratie, denk werk en doen om tot een be paald niveau te komen. Het werk van Mes is absoluut een weerslag van veertig jaar den ken en werken en jezelf ver nieuwen. Ook het werk van Lippens, Berkulin, Dieleman en Sleeuwenhoek blijft totaal overeind. Het zou toch gekun steld zijn als wij tegen die kwaliteit in alleen voor jonge kunstenaars hadden geko zen." Variatie In de selectie zijn verschillen de genres evenwichtig verte genwoordigd. Van Van der Putten, De Valk en Van der Wijst is één werk aangekocht, van de overige kunstenaars meerdere. Nadat de laatste se lectie was gemaakt, is wel ge controleerd of aankoop geen doublure zou opleveren in de provinciale kunstcollectie. Van den Bosch: „We vonden het belangrijk dat van een kunstenaar een gevarieerd beeld door de tijd wordt gege ven, niet dat de collectie alle maal vergelijkbare werken be vat." Vanaf half januari is het aan gekochte werk te zien bij het Centrum voor Beeldende Kunst Zeeland in Middel burg. „Ik denk dat Zeeland zichzelf daarmee een enorm plezier doet", besluit Van den Bosch. gaat er van uit dat de afgebeel de heilige daadwerkelijk aanwe zig is. Om te verzekeren dat de heili gen herkenbaar worden gepor tretteerd, bestaan er strikte re gels. Hun gelaatstrekken, hun houding en hun kleding moeten worden weergegeven volgens eeuwen geleden vastgelegde in structies. De traditie speelt in de iconenkunst een belangrijke rol. Vandaar dat hedendaagse iconen, als het gaat om de afbeel ding, sterk lijken op antieke ico nen. In sommige gevallen krij gen de schilderijen zelfs bewust een verweerd aanzien. In de Mid delburgse galerie 't Haentje te Paart blijkt dat de Roemeense kunstenares Mariana Papara dit procédé af en toe ook hanteert. De verweringen op sommige van de iconen in de Terneuzense galerie Contrast& zijn er met de jaren ingesleten. Bij het bidden tot een icoon is het niet onge bruikelijk dat gelovigen hun handen langs de omtrekken van de schilderijen laten gaan. Verzameling Vanouds hingen iconen in ker ken. Dat geldt voor veel van de zeventiende- achttiende- en ne- gentiende-eeuwse Russische ico nen die in Terneuzen te zien zijn. Galeriehouder Frits Jansen heeft de collectie, die nog aan zienlijker groter is dan de vijftig exemplaren die hij tentoonstelt, aangekocht in België. „Ik heb ze gekocht van een Belgische me vrouw. Het was de verzameling van haar overleden man. Die werkte in de farmaceutische in dustrie en reisde regelmatig naar Rusland, ook toen dat nog communistisch was. Hij heeft veertig jaar iconen verzameld. Deze iconen zijn legaal uitge voerd, dit werk zou Rusland nu nooit meer mogen verlaten. Die mevrouw vond er niks aan. Ik heb ze van haar zolder wegge haald, onder het stof en de spin nenwebben. Zo'n vondst doe je één keer in je leven." Behalve kerkiconen bestaan ook huis- en reisiconen. De laatste zijn vaak ingepakt in koper, zil ver of goud, om de geschilderde voorstelling te beschermen. De omlijsting is niet minder mooi geïllustreerd. Een bijzonder jiErnst Jan Rozendaal SNEUZEN - Iconen zijn tijd- s.Tocli zijn ze ook overbreke- i verbonden met de periode ld kerst. Niet toevallig is op (ogenblik in galerie en kunst- él Contrast& in Terneuzen lexpositie te zien met authen- keRussische iconen en in ga- liet Haentje te Paart in Mid- feg een met hedendaagse own van Mariana Papara en «dochter Alga Zaharescu. enige steekhoudende reden Men te verbinden met de stmaand is dat bijna gelijktij dig met de geboorte van het christendom ook de kunst van het iconenschilderen is begon nen. Iconen zijn volgens de or thodoxe traditie geschilderde voorstellingen van Jezus, Maria, de heiligen en de grote christelij ke feesten. Het Griekse woord ei- koon betekent beeltenis, portret of gelijkenis. In de orthodoxe kerk zijn ico nen van groot belang voor de da gelijkse religieuze gebruiken. Ze vormen een verbinding tus sen God en mens. Door middel van een icoon zoekt een gelovige contact met God of een van de heiligen. Wie tot een icoon bidt, r*kruisiging, een huisicoon geschilderd door Alga Zaharescu. foto Lex de Meester Restaurant Raymondo in Vlissingen is op eerste kerstdag volgeboekt, maar heeft nog acht plaatsen vrij voor het diner op twee de kerstdag. foto Ruben O reel „Maar je hoort mij niet klagen", zegt Van de Zandt opgewekt. Op die tweede dag heeft Raymondo in Vlissingen nog acht stoelen beschik baar. Van de 170 die er staan. De eerste boeking kwam al binnen toen de zomer nog in volle gang was, in augustus. „Het plaatsje is belangrijk, niet het me nu of de prijs", zegt Anita van de Driest. Scheermeijer herkent dat. „Ik hoor meestal: Ach, dat zit wel goed bij jullie.'" Zeeuwse dis Raymondo serveert met kerst een ze- ven-gangenmenu. Kiezen kan alleen bij het hoofdgerecht, tussen vlees, vis of wild. De Stadsschuur (zeventig cou verts) houdt het bij een menu vijf gan gen. Het hoofdgerecht biedt een keuze tussen wild (reefilet) of vis. „Tarbot, kreeft en oester. Dat is onze Zeeuwse dis. We hebben die laatst gemaakt voor het tv-programma van Harrie Mens. Dat trok zo de aandacht dat we het ook "bp ons kerstmenu hebben gezet", ver telt Van de Zandt trots. „Het moet in ie der geval verrassend zijn. Geen stan daard konijnenboutje dus. Wild is erg in, vooral ree, want dat is nog malser dan hert. En kreeft is nu ook populair. De Zeelandbrug biedt zes gangen (vlees en vis) voor 52,50 euro. Scheermeijer vindt dat goedkoop, aangezien de ge middelde prijs in Nederland voor een kerstdiner 77,50 euro bedraagt. De Stadsschuur (72,50) en Raymondo (59,50) zitten daar ook onder. En wat de andere twee daar niet voor bieden, zit bij Raymondo wel in de prijs inbegrepen: live muziek. Saskia en Ser ge treden twee keer twintig minuten op. „Tussen het laatste voorgerecht en het hoofdgerecht en na het hoofdgerecht", zegt Van de Driest. De Stadsschuur draait rustige achter grondmuziek, bij gebrek aan ruimte voor een live-optreden. De Zeelandbrug heeft er de gasten niet voor, weet Scheermeijer; de meesten zijn ouder dan vijftig. De gasten denken al vroeg aan kerst, de restaurateurs dus ook. Eind augustus, begin september denken de koks van De Stadsschuur al na over wat in is en wat uit is. Die van Raymondo waren be gin november helemaal klaar, hun colle ga's in Zierikzee een maandje daarvoor al. „Eigenlijk moet je het kerstmenu ma ken als kerst net achter de rug is", vindt Scheermeijer van De Zeelandbrug. „Dan weet je namelijk wat wel kon en wat net niet is gelukt." Aan tafel De drie restaurants zijn op kerstavond gesloten. Dan bereiden ze zich voor op de komende dagen. Alle gasten worden op hetzelfde moment verwacht, zodat ze allemaal tegelijk aan tafel gaan en te gelijk klaar zijn. Dat is niet alleen ge makkelijk voor de keuken, maar ook aangenamer voor de gasten. Scheerme ijer: „Het is niet gezellig als de tafel naast je de halve avond leeg is." Dus mochten de twintig stoelen die nog vrij zijn in De Zeelandbrug leeg blijven, dan haalt Scheermeijer ze gewoon weg. door Maurits Sep Restaurant De Zeelandbrug heeft voor beide kerstdagen nog twintig plaatsen vrij. Raymondo op de Vlissing- se boulevard kan alleen op tweede kerst dag nog acht mensen ontvangen en De Stadsschuur in Goes is op één tafel na beide dagen volgeboekt. De reserverin gen kwamen wat later op gang, maar ook deze kerst laten weer veel Zeeuwen professioneel voor zich koken. Overigens, de beschikbare plaatsen in de drie genoemde restaurants kunnen inmiddels best bezet zijn. Zoals altijd gaat het op de laatste dagen nog hard. „Mensen bedenken dan dat ze er toch graag iets feestelijks van maken", ver klaart Jacques Happe van Koninklijke Horeca Nederland. Volgens Happe zijn een week voor kerst iets minder tafels gereserveerd dan vo rig jaar rond deze tijd. Verontrustend vindt hij dat niet, want vorig jaar was dat precies zo ten opzichte van het jaar daar weer voor. Dat verschil werd in de laatste dagen echter ingehaald en zo zal het nu weer gaan, voorspelt hij. „Het zal nog wel vol komen", is ook de vaste overtuiging van Piet Scheermeijer van De Zeelandbrug in Zierikzee. „Dat is elk jaar nog zo geweest. Bovendien hebben wij altijd veel vaste gasten, on geveer de helft komt elk jaar." Bij De Stadsschuur lijkt het wel één gro te familie, zegt Cor van de Zandt. Hij mikt elk jaar op dezelfde gasten. Som migen komen al tien jaar met kerst bij hem eten. Meest mensen uit Goes en om streken, een paar Duitsers die hun va kantie aan de kust doorbrengen. Ook bij De Stadsschuur kwamen de re serveringen later binnen dan gewoon lijk. Meestal zijn alle tafels voor Sinter klaas al besproken, nu is de goedheilig man alweer vertrokken en voor tweede kerstdag is de laatste tafel nog vrij-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17