ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN M inisterie lichtte Kamer fout in Zes miljoen huishoudens ontvangen zorgtoeslag 11 PZC lolland Casino wil estiging openen in joes of Middelburg 12.50 17 erkeer en Waterstaat volgens commissie-Duivesteijn partijdig inzake Betuwelijn uskapers in hene geven ch over Walcherse dracht op feest Koninkrijksstatuut Extreem-rechts wint terrein Zeelandnet TV van kabel Heerenveen overwintert in Europa 21 YAMAHA Demodag www.derodepilaren.nl 19o° (Later regen idelijk toenemende bewolking en van- tijdelijk regen. Krachtige zuiden- temperaturen rond 8 graden. Lid en derdag 16 december 2004 nummer 1,25 6e jaargang no. 297 PZC Frietjes met de smaak van een pilsje nrFrouke H rmnke Houtman NHAAG - Het ministe- van Verkeer en Water- jt is een 'partijdig, amb- jjkbolwerk', dat onvolle- e en onjuiste informatie ert over grote infrastruc- irprojecten. Dat conclu- rt de parlementaire com- sie-Duivesteijn uit een ilvsevande projecten Be- fèlijn en hogesnelheids- Tweede Kamer onderschrijft ritiek van de commissie, lommissie onder aanvoering PvdA-Kamerlid Duivesteijn cjónstrueerde de besluitvor- gover de Betuwelijn en de ,-zuid met de bedoeling te rkomen dat bij toekomstige japrojecten dezelfde fouten den gemaakt. De Tweede Ka- zelf heeft forse steken laten i, concludeert de commis- De Kamer zoekt onvoldoen- laar onpartijdige informatie laat zich beïnvloeden door listen. tafe- zakelijk en helder', hoewel zij niet alle kwalificaties aan het adres van haar ministerie onder schrijft. De kritiek van de com missie op het kabinet wordt heel serieus genomen, aldus Peijs. Om nieuwe debacles te voorko men, wil de Tweede Kamer van af het begin meedenken en be sluiten als het om grote projec ten gaat. Daarom dient het kabi net voortaan met goede informa tie te komen. Om de rol van de Kamer te ver sterken heeft de commissie een toetsingskader opgesteld aan de hand waarvan beter controle kan worden uitgeoefend op gro te projecten. De Kamer moet ook een eigen bureau met ex perts krijgen om de door het mi nisterie verstrekte informatie te controleren. Verder moet alle in formatie openbaar zijn. 'Ver trouwelijkheid mag niet be doeld zijn om de vuile was bin nenboord te houden', aldus de commissie. Tweede-Kamerleden moeten ook rechtstreeks contact kun nen onderhouden met ambtena ren op de ministeries. Momen teel lopen alle lijnen via de mi nister, maar die weet inhoude lijk meestal minder van een on derwerp af. De commissie stelt ten slotte cle Grondwet ter discussie. Nu is al leen het recht op informatie van nijdig vooral Verkeer en Water- krijgt zware kritiek. In Is van op zoek te gaan naar evenwichtige afweging van is het ministerie partij - meent de commissie. Infor evan het ministerie aan het ement komt te laat, is onvol- j of onjuist. lister Peijs van Verkeer mt het rapport 'evenwichtig, HENE - Twee gewapende innen die bij de Griekse ofdstad Athene een bus had- gekaapt hebben zich gister- ind overgegeven. Ze lieten de tresterende gijzelaars vrij. kapers, die zich 's morgens d zes uur meester maakten de bus die op weg was van rathon naar Athene hadden der op de avond een ultima- ld. Ze eisten 1 miljoen geld en een chauffeur hen naar het vliegveld zou Bigen. ANP/RTR/AFP DEN HAAG - Een vrouw draagt een op Arnemuidse klederdracht geïnspireerd kos tuum tijdens een modeshow in de Ridderzaal in Den Haag. Daar is gisteren met een culturele avond gevierd dat het Koninkrijksstatuut vijftig jaar bestaat. Minis ter De Graaf van Bestuurlijke Vernieuwing en Koninkrijksrelaties, de Arubaanse premier Oduber en de Antilliaanse premier Ys waren de hoofdgasten. Het Statuut is de hoogste rechtsregeling van het Koninkrijk. Daarin is vastgelegd dat er een Ko ninkrijk der Nederlanden is, bestaande uit de landen Nederland, de Nederlandse Antillen en Aruba. De drie Rijksdelen hebben één staatshoofd (de koningin) en één nationaliteit (de Nederlandse). De drie landen zijn autonoom en hebben elk hun ei gen regering, maar een aantal zaken is centraal geregeld, foto Robin Utrecht/ANP gr Jeffrey Kutterink Holland Casino wil een s|iging openen in Zeeland. De orkeur gaat uit naar Goes of Hdelburg. Het bedrijf heeft tóchtig eerste contacten 11 de gemeenten gelegd, maar ügcen voorkeur uitgesproken ween van de twee plaatsen. grenzen willen hebben." Het be drijf stelt wel voorwaarden. „De ideale locatie voor ons is aan de rand van een stad. De plek moet goed bereikbaar zijn en een rui me parkeergelegenheid bieden. Uitgaanspubliek moet snel bij het casino kunnen komen. Dat geldt ook voor mensen uit omlig gende kernen, omdat zo'n vesti ging een regionale functie ver vult. Het mooist is het als we de vestiging kunnen combineren met andere uitgaansgelegenhe den, zoals een theater of bio scoop." Nevenvestiging De vestiging in Zeeland wordt geen zelfstandige, maar een ne venvestiging van het casino in Breda. Burgemeester D. van der Zaag van Goes bevestigt dat er eerste contacten zijn gelegd met Holland Casino, „Maar er ligt nog geen officieel verzoek. Wel een algemene brief dat het be drijf een vestiging wil openen in Zeeland en daarbij wordt een aantal plaatsen genoemd. Het is nog te vroeg om er verder iets over te zeggen." Burgemeester K. Schouwenaar van Middelburg wil niet reage ren op de belangstellende blik van Holland Casino. „We willen dit soort dingen eerst intern be kijken voordat we met berich ten erover naar buiten gaan." pagina 19 Zeeland nog witte vlek van onze redactie binnenland DEN HAAG - Ruim zes miljoen huishoudens krijgen vanaf 2006 een zorgtoeslag ter compensatie van de hogere ziektekostenpre mie. Het kabinet voert per 1 ja nuari 2006 een nieuw ziektekos tenstelsel in waarbij burgers meer premie gaan betalen. Het ziet er naar uit dat een Ka mermeerderheid de plannen van de regering steunt. Volgens het ministerie van Volksgezondheid krijgen negen miljoen Nederlan ders met de toeslag te maken. Dat zijn de mensen die nu een ziekenfondsverzekering hebben. Aleenstaanden krijgen, afhanke lijk van hun inkomen, maxi maal 350 euro per jaar; gezin nen maximaal 900 euro. De vaste (nominale) premie die ziekenfondsverzekerden vol gend jaar betalen, stijgt gemid deld met 24 procent. Dat is veel meer dan de 19 procent waar mi nister Hoogervorst van Volksge zondheid van uit ging. De ziektekostenpremies voor (Advertentie) het parlement in de Grondwet opgenomen. Een speciale parle mentscommissie moet de komen de tijd uitvinden of ook de plicht tot het verstrekken van de juiste informatie door de re gering in de Grondwet thuis hoort. GPD pagina 3 uitstel Zuiderzeelijn Nieuwe Zeelandhallen moeten bruisen Extreem-rechts rukt op in Nederland, vooral onder jonge ren. Rechtsradicale websites winnen aan populariteit en; het aantal extreem-rechtse activisten en partijen groeit. Onderzoekers schatten het aantal rechtsradicalen op drie- tot vijftienhonderd mensen, met een harde kern van negentig tot 150 mensen. Volgens hen loopt hun opmars parallel aan de opkomst van Pim For- tuyn. Doordat Zeelandnet TV van de kabel verdwijnt, verliezen de Zeeuwse clubs de mogelijkheid via de teletekstservice; Clubnet informatie te verspreiden. Honderden clubs ma ken gebruik van de mogelijkheid via die service informa tie met elkaar en de leden uit te wisselen. Volgens Zee landnet en moederbedrijf Delta NV heeft de be slissing te maken met het gebrek aan kwaliteit rij ""B; op het kanaal. R ff SC Heerenveen is erin geslaagd het Europa Cupavontuur te verlengen. De Friese voetballers wonnen gisteravond in poule G zelf van Beveren (1-0) en zagen Dinamo Za greb, concurrent voor de derde plaats in de poule, met 2-1 verliezen bij VfB Stuttgart, de andere mededinger naar een plek in de volgende ronde. Arnold Bruggink maakte de goal tegen Beveren, dat lang met tien man speelde na een rode kaart voor Sekou Ouattara. AZ werd winnaar van groep F, ondanks de nederlaag in Oostenrijk bij Grazer AK (0-2). particuliere verzekeringen stij gen in 2005 gemiddeld met 10 procent. De wettelijke bijdrage die verzekerden daar bovenop betalen, stijgt gemiddeld met 4 procent. Per saldo betalen parti culier verzekerden 8 procent meer dan in 2004. Dat is twee keer zoveel als Hoogervorst had voorspeld. Hoogervorst maakte gisteren in de Tweede Kamer een gebaar naar SGP de ChristenUnie. Abortus wordt nu nog betaald uit een afzonderlijke subsidiere geling. Het was de bedoeling de ingreep voortaan te financieren via de verzekeringspolis. Men sen met principiële bezwaren te gen abortus zouden er via hun premie aan mee moeten betalen. Hoogervorst heeft nu beloofd de abortus in een afzonderlijke sub sidieregeling te houden. ANP (Advertentie) ZATERDAG 18 DECEMBER bij Den Dekker Muziek Kapelle Met drie topmuzikanten Aanvang 13.00 uur. www.dendekkermuziek.com Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio Televisie: 7 en 9; Zeeland: 13, 15, 17, 18 en 19; Sport: 21, 22, en 23; Economie: 25, 26, 27 en 29 (Advertentie) Drogisterij - Kruiderij De Rode Pilaren™ is te vinden in deze editie of op (Advertenties) plaats: telefoon: (post)bankrekeningnummer Kijk op v/ww pic ni/abonneren, bel gratis 0800-0231 231 of stuur deze hon nrtar. F7.C, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713. <1460 WB Goes O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalig toeslemming voor automaliscbe Incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer. Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement gehad. G/ Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 19,95). per kwartaal met automatische incasso 58,00). D pet jaar met automatische incasso 222,50), 8"711688l'555530 het alfabet van Zeeland Kijk voor de dichtstbijzijnde adressen op www.perrysport.nl Geldig van 15 t/m 22 december 2004, zolang de voorraad strekt Sinner skibril in diverse kleuren VAN 32.99 VAN 17.99 INO Moonboot m/v in diverse kleuren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1