Kanttekeningen bij verdieping PZC PZC Op weg naar het Gouden Kalf Ginrtxère 'AFRIJS Nieuw-Vlissingen overvleugelde Oud-Vlissingen Opvoering eenakter in Alzheimercafé Kom eten bij SieMatic 15 Cargadoors waarschuwen voor nadelig effect op Zeeuwse havens Sterrenwacht te gast bij imkerij 'oppendamme OPRUIMING WINTERCOLLECTIE Meer arrestaties voor overval Kerstlichtjes in Waarde vernield Celstraf voor veelpleger Drie maanden cel voor wapenbezit Aanhouding in Vlissingen Kerstconcert Zoutelande Improvisaties bij Kultureel Pakhuis agenda SieMatic Middelburg SieMatic donderdag 16 december 2004 NEUZEN - De Zeeuwse ver- J,« van Cargadoors waar- J,,»1 dal de derde verdieping r de Westerschelde de concur- Itiepositie van de Zeeuwse ha- ls niet nadelig mag beïnvloe- Het mag er niet toe leiden Uitwerpen de lusten en Zee- d de lasten krijgt", zei voor in H. Maas gisteravond tij- isdeeindejaarsborrel van de nurse scheepsbevrachters in jhotel in Terneuzen. d dient, vond hij, wel op dPPENDAMME - De volks- Irrrenuacht Philippus Lansber- l uit Middelburg is morgen zaterdag te gast bij imkerij ippendamme voor de 'Zeeuw- iNachten'. van de reepe Bolstraat 8 Goes WWW.VANDEREEPE.NL (Advertentie) o.a. BLAZERS, BLOUSES, ROKKEN, PANTALONS, T-SHIRTS EN ONDERPULLOVERS BASLER - DELMOD FRANKENWALDER I LANGE DELFT 16 MIDDELBURG Bezorgklachten: 0800-0231231 opmaandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie walcheren Buitenruststraat 18 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 F-mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Ramakers Miriam van den Broek Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 'MBO AA goes [Tel: (0113)3155oo (0113)315669 Er"ail: redactie@pzc.nl j 'ntermet I Www.pzc.nl |E-rnail: Web@pzc.n| een gelijk concurrentieniveau te worden gebracht door flinke ver beteringen op het gebied van de infrastructuur. „En dat niet over tien jaar, maar gelijktijdig met de verdieping van de Schel de", aldus Maas. In zijn eindej aarstoespraak noemde Maas de op handen zijn de uitbreiding van de samenwer king tussen het Nederlandse en het Belgische Loodswezen een goede zaak. „Ook de vernieuwingen die in de pijplijn zitten, zijn zonder meer gunstig en zullen tot effi- ciency-verbetering leiden en ze ker ook tot kostenbesparingen. We hopen dat te zijner tijd ook in de tarieven terug te vinden, want dit jaar is het helaas nog niet zover." Oorzaak Volgens hem zijn de Nedeiiand- se wetgeving en internationale afspraken met België daar mede oorzaak van. De voorzitter van de cargadoors verwacht dat de definitieve in vulling van de organisatie van het havenschap Zeeland Seaports een goed signaal is te genover de klantenkring. „We kunnen alleen overleven als we slagvaardig te werk gaan. De markt wacht niet tot wij klaar zijn, nee, als de markt er is moeten we er staan." Maas toonde zich tevreden over de aandacht in de media voor de effecten van de Westerschelde Container Terminal (WCT) op de Zeeuwse arbeidsmarkt. „He laas is de vertraging in de verwe zenlijking er mede oorzaak van dat de groei in de container vaart - die nu grote en positieve schokeffecten in andere havens oplevert - aan Vlissingen voor bij gaat." Volgens Maas zal de eerste container op z'n vroegst in 2010 op de wal kunnen worden gezet. „En dan is de huidige piek moge lijk alweer- gepasseerd." Hij vond het geen reden tot wan hoop. Maas maakte ook gewag van een toename van de goederen overslag in de Zeeuwse havens. Die komt mogelijk uit op zes procent. De officiële cijfers worden vlak voor kerst door het havenschap bekendgemaakt. Hij signaleerde wel een dip in de handel met Rusland en ook de shortsea-aanvoer van fruit stagneert. kunnen in een erstsfeer lezingen volgen over t sterrenhemel en bij helder teer staan er meegebrachte tele- copen klaar. Ie sterrenwacht zelf is met een üformatieve stand op de imke- i allerlei vragen te beant- ióorden. Kinderen kunnen ter dekke een papieren schaalmo- elvan een ruimtesatelliet bou- en. teiezingen, verzorgd door Han beginnen beide avon- Êii om 20 uur. Vervolgens ordt de lezing elk heel uur her taald. Morgen is de sterren achttot 2 uur 's nachts aanwe nen op zaterdagavond tot mid- anaeht. (Advertentie) Jan Miller, Auke Helleman, Felia Suylen en Ylona Schoevers (vlnr) met hun winnende film 'Let there be light'. door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Een dag tevoren moest Felia Suylen de boel nog monte ren, maar haar club van jonge filmma kers werd toch maar mooi tweede op het Amateurfilmfestival in Vinkeveen. Zodra de dvd met daarop de winnende film in de speler verdwijnt, staan de ge zichten strak op het scherm gericht. Kri tische blikken op hun eigen film. Alsof ze hem voor het eerst zien. 'Let there be light' is een korte film; drie minuten duurt hij. Het gaat over een meisje dat 's nachts in haar slaapka mertje bang is van een knipperende schemerlamp. Door de zwart-wit weer gave en het onheilspellende achter grondgeluid weten de jonge filmmakers aardig wat spanning op te bouwen. Met de film belandden de Middelburgse scholieren vorige week op het Amateur- filmfestival De Ronde Venen in Vinke veen op de tweede plaats. Daarnaast, wonnen ze de publieksprijs. Hoe het ze is gelukt? Daar kan Jan Mil ler kort over zijn. „Slechte concurren tie." Dat moet Ylona Schoevers even rechtzetten. „Eenvoud. Dat scoort." De zestien- en zeventienjarigen zijn geen professionele filmers. Ze gaan ge woon naar school en verzamelen zich in het weekend. Om te filmen en te verga deren. Geen reguliere bezigheid voor tie ners. „Maar het is echt leuk om te doen", zegt Felia Suylen overtuigend. „Twee jaar geleden maakten we voor Duits een filmpje bij een spreekbeurt. Dat zat zo slecht in elkaar clat we gelijk tegen el kaar zeiden: dat kan veel beter. Dus do ken we samen achter de camera." Subsidie Inmiddels is hun filmclub, Kyf Pictures, als vereniging aangemeld bij de Kamer van Koophandel. Omdat de opbrengst van hun krantenwijken niet toereikend is, hebben de jongeren bij de provincie subsidie aangevraagd voor een betere camera. Pas dan gaan ze weer filmen. Auke Helleman vertelt over het vervolg op 'Let there be light', de tweede film in een serie van drie. „Allemaal gaan ze over gebruiksvoorwerpen die een eigen leven gaan leiden, zoals de schemer lamp. Zo'n film duurt maar drie minu ten, maar we zijn er een maand of vier mee bezig. Alles moet perfect zijn." Dus ook de acteurs. En dat is een heel werk. „Dan zit je midden in een moord scène en dan blijken je acteurs niet te kunnen gillen. Zeggen ze au als ze wor den neergestoken. Frustrerend", vol gens Jan. „Soms halen we acteurs uit onze eigen omgeving, maar we plaatsen ook advertenties op internet. Zo heeft nu ook een acteur uit Rozengeur Wod- kalime gereageerd." Deinst die er dan niet voor terug als hij hoort hoe jong de filmmakers nog zijn? „Absoluut niet", vertelt Ylona. „Elke film is mooi meegenomen voor acteurs. foto Lex de Meester De meeste mensen zijn onder de indruk van onze scripts. Er zitten verrassende wendingen in, dat spreekt aan." Hoewel 'Let there be light' hun eerste échte film is, hebben ze ervaring met het schrijven van scripts. Dat doen ze om de beurt. Net als regisseren en soms ook acteren. Voor filmtechnieken dui ken ze de boeken in. „Ik lees veel boe ken van bekende regisseurs", vertelt Fe lia. „Bovendien kijk je als filmmaker met een ander oog naar films in de bio scoop. Toen we 'Mindhunters' zagen, hebben we nagepraat over de filmische aspecten. Dat doe je anders niet." Zodra de subsidie binnen is, gaat de filmclub weer .proberen zichzelf te over stijgen. „Als je nu oude films terugziet, merk je dat je steeds minder amateuris tisch bezig bent. Toen hadden we nog net een script. Nu werken we met een storyboard en doen we audities." Na hun examen gaan de meiden naar de filmacademie, de jongens moeten nog een jaartje wachten. Maar dat ze regis seur willen worden, staat vast. En dan moet er een Gouden Kalf naast de Zilve ren Turfsteker komen te staan. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De oudste res tanten van 'vroeger leven' die momenteel in de opgraving aan de Spuistraat in Vlissingen zijn te zien, zijn de kademuren. „Die zijn mogelijk van de veertiende eeuw", zegt Nele Eggermont, de archeologe die namens het ar cheologische bedrijf ADC uit Amersfoort een groepje belang stellenden langs de opgravingen in Vlissingen leidt. Schepen voeren in die periode Vlissingen binnen en meerden aan de kade aan, waar eeuwen later de Spuistraat werd aange legd. Uit de geschiedenis blijkt dat de bewoning rond die kade in feite Nieuw-Vlissingen ge noemd kan worden. Oud-Vlissin gen was een klein dorpje dat in de buurt van de huidige waterto ren aan de Badhuisstraat en de Koudekerkseweg lag. Oud-Vlis singen ontwikkelde zich in de tiende eeuw na Christus en lag aan een zijarm van de Westex-- Nele Eggermont wijst de bezoekers op de ai-cheologische waarde van de opgravingen aan de Spuistraat in Vlissingen. t Dxto Ruben Oreel schelde. Nieuw-Vlissingen is door natuurlijke oorzaak ont staan. De Oosterschelde vormde lang de verbinding tussen de1 Noordzee en' het achterland, met Antwerpen als belangrijke haven. De handel via de Ooster schelde floreerde. De Wester schelde was in die peiïode niet meer dan een sooi-t veenmoeras, met veel zandbanken en kreken. De Oosterschelde vei'zandde langzaam, terwijl de Wester schelde duidelijke vormen van een rivier aannam. Daardoor kwam Walcheren in eens in een strategische positie te liggen voor de commercie en handel. De gezagvoerders uit die tijd schatten de gunstige handelspositie van Walcheren op waai'de en wilden die uitbui ten. De Hollandse graven, met graaf Floris V als initiatiefne mer, legden havens aan om een nieuwe stad te stichten. Onder Willem III resulteerde dat in de Voorhaven, de Koopmanshaven (het huidige Bellamypark) en de Achterhaven (daar waar nu de Spuistraat ligt). Nieuw Vlissin gen ontwikkelde zich rond die havens en werd snel groter dan Oud-Vlissingen. De archeologen van ADC willen de geschiedenis van dit gedeelte van Vlissingen nog duidelijker in kaart brengen. Vanaf volgen de week onderzoeken de archeo logen de bodem onder^de Oude Markt. Vaak woi-dt na het ar- cheologisch onderzoek een pu- blieksboek gemaakt. De ver wachting is dat dit ook gebeurt voor het gebied.tussen de Spui straat en Oude Markt. Rond half febi'uaii vei'wachten de ar cheologen hun werk te hebben afgerond. Elke dinsdag en woensdag, aan vang 15.00 uur, worden rondlei dingen verzorgd. Kaartjes kun nen worden afgehaald bij de ba lie van bibliotheek 't Spui. TERNEUZEN - De politie heeft vorige week woensdag en zaterdag nog drie Terneuzenaren aangehouden die zij ver denkt van betrokkenheid bij de oveiwal op een wapenhan delaar in Clinge op 18 november. Het gaat om mannen van 19, 20, 25 jaar. Zij zouden betrokken zijn bij de vondst van wapens in een woning in de Terneuzense bin nenstad op 7 december. Bij die gelegenheid vond de poli tie enkele wapens terug die tijdens de overval in Clinge waren buitgemaakt. Eerder hield de politie al een 18- en een 19-jarige Terneuzenaar aan in verband met de over val. Alle vijf de verdachten zitten nog vast; de politie sluit niet uit dat nog meer aanhoudingen volgen. WAARDE - Kerstverlichting in de buitenlicht heeft aan trekkingskracht, ook op voorbijgangers die het misschien niet zo mooi vinden. In de Prins Willemstraat in Waarde zijn zulke lieden langs geweest. Zij vernielden er dinsdag avond tussen half zeven en acht uur de buitenkerstverlich ting die in een tuin was aangebracht. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren een 33-jarige veelpleger uit Vlissingen wegens diefstal conform de eis twee maanden gevangenisstraf op gelegd. De verdachte was 26 september in Vlissingen over de schutting van een tuin geklommen. De Vlissinger had uit de achtertuin van de woning een krat bier en twee fles sen cola meegenomen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter R. Rei- narz heeft gisteren een twintigjarige inwoner van Vlissin gen voor het bezit van een wapen en 2,5 gram cocaïne ver- oordeeld tot drie maanden cel. Bij de verdachte werd 3 no vember in een woning in Vlissingen achttien bolletjes co ke aangetroffen. Ook had de Vlissinger een alarmpistool, dat was omgebouwd tot vuimwapen, op zak. Officier van justitie A. Flikweert tilde vooral zwaar aan het wapen, waarin een kogel zat. „U loopt met een gela den wapen op zak. Het is bekend dat er in Vlissingen snel naar wapens wordt gegrepen. Daar moet streng tegen wor den opgetreden." De officier eiste zes maanden gevange nisstraf. De vei-dachte zei het wapen in Goes op straat te hebben gevonden, maar die bewering werd zowel door de officier als de politierechter naar het rijk der fabelen vei- VLISSINGEN - In de Mesdaglaan in Vlissingen werd woensdag om 00.55 uur een 41-jarige man uit Bergen op Zoom aangehouden, omdat hij een stopteken van de poli tie negeerde. Hij reed over de Sloeweg in Vlissingen en stuitte op een vex-keerscontrole. Hij negeerde het stopte ken van de politie, verhoogde zijn snelheid en beging daardoor verkeersovertredingen. In de Jacob Marislaan reed hij in een zandberg die daar lag door een wegopbre- king, sprong uit de auto en rende weg. Na een korte ach tervolging kon hij worden aangehouden. De man bleek il legaal in Nederland te verblijven en is ingesloten. MIDDELBURG - In 't Gasthuis aan het Noordpoortplein 2 in Middelburg is zaterdag 18 de cember het laatste Alzheimerca fé van dit jaar. Gasten zijn Ineke de Man en Ans Schilders, die de eenakter 'Alsof wij niet meer bestaan' op voeren. In het toneel hebben twee dochters hun moeder naar het verpleeghuis gebracht. Zij moeten hun moeders' spulletjes opruimen. De eenakter laat zien waannee mensen te maken krij gen, die geconfronteerd worden met Alzheimer. Het Alzheimercafé is bedoeld om lotgenoten te ontmoeten. In de zaal zijn professionals aanwe zig, die vragen kunnen beant woorden. Verder is er een leestafel en een ZOUTELANDE - De christelij ke muziekvereniging Luctor et Emergo uit Zoutelande geeft zondag haar jaarlijkse kerstcon cert in de Catharinakerk te Zou telande. Zangeres Daniëlle Staps-Lous verleent medewerking onder pia nobegeleiding van Hilmar Leu- jes. De muziekvereniging bege leidt haar bij Away in Manger en bij Winter Wonderland. Het kerstconcex-t begint om 19.30 uur. informatietafel van de Stichting Alzheimer Nederland. Belangstellenden kunnen zater dag terecht van 14.30 tot 17.00 MIDDELBURG - Het Kultureel Pakhuis aan de Brakstraat in Middelburg houdt morgen en za terdag om 20 uur de theatervoor stelling 'Improvisaties'. In Improvisaties is het de bedoe ling dat spelers voor de uitda ging worden gesteld om ter plek ke een voorstelling te maken. Niets staat vast of is zeker. De theatervoorstelling begint om 20 uur. STREEKACTIVITEITEN GRIJPSKERKE - Vereniginsgebouw aan de Kerkring, 15.30 - 16,30 uur: Be wegen voor 55+; OOST-SOUBURG - Palazzolihuis Oran jeplein 41, 10.00 - 12.00 uur: Creatieve activiteiten; SINT LAURENS Hervormde kerk, 20.00 uur: Kersconcert Vocaal Ensem ble Sint Laurens; VLISSINGEN - Petruskerk, 9.30 uur. 55+ yoga; Theo van Doesburgcentrum, 20.00 uur: Bijeenkomst Vlissingse Filatelistenvere niging; Bibliotheek 't Spui, 10.00 - 18.00 uur: Verkoop van afgeschreven boeken. (Advertentie) SieMatic Middelburg is niet alleen hét adres om inspiratie op te doen voor uw nieuwe keuken. Ook voor uw kerstdiner kunt u bij ons ideeen opdoen. Op 18 december van 12.00u tot 16.00u. Graag tot ziens bij SieMatic Middelburg Grenadierweg 17a - 4338 PG Middelburg Telefoon 0118-629522 - naast de Baderie I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15