PZC en Duitsland niet beboet voor tekort Waalse premier in het nauw door peperdure verbouwing Nog 10 dagen om de kerstman f 50,- te besparen (anoekovitsj wilde ïilitairen tegen betogers inzetten Massagraf ontdekt in noorden Irak eider Britse rechtse partij opgepakt wegens rassenhaat Reorganisatie uitverkoop tot40% KORTING 50% KORTING Middel tegen Creutzfeldt-Jakob Doodstraf op zijn retour in VS Belgische whisky in de maak Myanmar pakt oppositieleden op Studie naar aardbeving Tokio Europese Commissie geeft lidstaten respijt Tribunaal verwacht komst tweede Srebrenica-generaal Indiase passagierstreinen botsen op elkaar Siemens Gigaset A140 Twinpack van onze redactie buitenland DEBASHAN - In het noorden van Irak is gisteren een massa graf ontdekt. Volgens de Iraakse premier Allawi bevat het de overblijfselen van minstens vijf honderd mensen. Arbeiders die in Debashan, ten noorden van de stad Sulaima- niya, bezig waren met de bouw van een ziekenhuis stuitten gis teren op schedels en botten. De plek is inmiddels afgezet door het ministerie van Mensenrech ten. Medewerkers daarvan zet ten de opgraving voort. Het gebied waar het graf gevon den is maakte sinds het einde van de Golfoorlog van 1991 deel uit van de autonome Koerdische regio. Aan het einde van de ja ren tachtig voerde het regime van Saddam Hoessein daar grootscheepse militaire acties te gen de Koerdische bevolking uit, waarbij ook chemische wa pens werden ingezet. In deze An- fal-campagne kwamen volgens de internationale organisatie Human Rights Watch vele tien duizenden burgers om. Tweedui zend dorpen werden vernietigd. De leiding van de Anfal-campag- ne was in handen van Ali Has san al Majid, een neef van Sad dam. Vanwege de inzet van che mische wapens wordt Al Majid ook wel Ali Chemicalie ge noemd. Hij zit in Irak gevangen met een aantal andere kopstuk ken van het voormalige regime. Allawi heeft gezegd dat volgen de week het proces tegen hand langers van Saddam begint. Al Majid komt waarschijnlijk als een van de eersten aan de beurt. Informatie die massagraven op levert is belangrijk voor de be wijsvoering in de rechtszaken. De onrust in gebieden ten noor den en westen van Bagdad heeft de afgelopen tijd het in kaart brengen van massagraven in Irak bemoeilijkt. GPD/RTR (Advertentie) °mer van 15 t/m 31 december Kleding uitlopende serie's Wij sluiten 31 december om 17.00 uur Verrassende OPENING gepland medio februari I Dam 61 - 4331 GH Middelburg (advertentie) woensdag 15 december 2004 LONDEN - Een Noord-Ierse man die lijdt aan een va riant van de ziekte van Creutzfeldt-Jakob, is niet langer terminaal door het gebruik van een experimenteel medi cijn. Dat berichtte gisteren The Daily Telegraph. De 20-jarige Jonathan Simms was de eerste die het mid del pentosan begin vorig jaar kreeg. Zijn situatie wordt nu als stabiel omschreven. Simms kreeg in mei 2001 te ho ren dat hij leed aan wat de menselijke variant wordt ge noemd van de gekkekoeienziekte bse. Er zijn in totaal twaalf patiënten met het medicijn behan deld. Een is overleden en bij zes anderen is de situatie ge stabiliseerd. ANP WASHINGTON - Het aantal doodvonnissen en executies in de Verenigde Staten is de afgelopen vijf jaar gestaag ge daald. Dat staat in het jaarverslag over 2004 van het Ame rikaanse Informatiecentrum over de Doodstraf, dat giste ren is gepubliceerd. Vergeleken met 1999 is het aantal terdoodveroordelingen met 50 procent afgenomen, het aantal executies daalde met 40 procent. Van alle executies vond 85 procent plaats in een handvol zuidelijke staten. ANP/AFP BRUSSEL - Drinkebroers mogen zich vasthouden. In 2007 komt een nieuwe whisky op de markt, gedestilleerd in België en niet gemaakt van, maar wel door Bouillon. De Luikse destilleerder Etienne Bouillon heeft onlangs de inhoud van ongeveer vierhonderd flessen Belgische single malt whisky opgeslagen in vaten, die volgens Europese re gels pas over drie jaar de markt op kunnen. 'Belgian pur.e malt', waarbij de e staat voor de eerste let ter van de voornaam van de producent, is volgens Bouil lon een authentiek Belgisch product'. ANP/Belga RANGOON - Het regime van Myanmar heeft op 6 decem ber dertien leden van de democratische oppositiepartij NLD gearresteerd. Dat heeft een functionaris van de NLD gisteren gemeld. Myanmar (Birma) heeft de afgelopen weken juist veertien duizend gevangenen vrijgelaten, omdat zij onrechtmatig zouden zijn gearresteerd. Onder hen was volgens de oppo sitie echter slechts een handvol politieke dissidenten. ANP/AFP TOKIO - Als een grote aardbeving de Japanse hoofdstad Tokio treft, dan kunnen er wel eens dertienduizend doden vallen. Zeker 850.000 gebouwen zullen dan verwoest zijn. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd rapport van een regeringscommissie. In het rapport wordt de meeste scha de toegedicht aan een aardbeving met een kracht van 6,9 die in de namiddag Tokio treft. Van de slachtoffers ster ven er achtduizend in branden, 3300 in instortende gebou wen en duizend door omvallende hekken, palen of bomen. Volgens deskundigen loopt Tokio 70 procent kans om bin nen de komende dertig jaar door een grote beving te wor den getroffen. ANP BUSSEL- De Europese Com- Ëjt is niet van plan hard op trillen tegen Frankrijk en Hand, hoewel die twee lan- drie jaar achtereen (in Ui 2003 en 2004) te hoge be- «tingstekorten hebben ge- ua bestuur van de [j verwacht dat de twee lan- inhun tekorten volgend jaar teer onder het maximum van 3 Lit van het bruto binnen- ïnds product (bbp) brengen. Vorig najaar leidde de vraag of Duitsland en Frankrijk beboet moesten worden vanwege hun aanhoudend te hoge tekorten tot een ernstig conflict tussen de Europese Commissie en enkele lidstaten, waaronder Nederland enerzijds en de twee grote zon daars anderzijds. Duitsland en Frankrijk ontliepen toen een dreigende megaboete doordat zij met steun van enkele andere landen de regels van het stabili teitspact tijdelijk opschortten. Zij beloofden toen wel hun best te zullen doen om hun begro tingstekorten in 2005 weer on der de 3 procent te brengen, maar zij wilden van eventuele boetes als dat niet zou lukken niets weten. Het Europese Hof oordeelde in juli dit jaar dat de toen gevolg de procedure niet juist was, maar dat lidstaten wel het recht hebben voorstellen van de Com missie te verwerpen mits daar toe voldoende steun is. Juristen van zowel de Commissie als de lidstaten hebben sindsdien ge studeerd op de vraag hoe het nu verder moet met de 'excessief de- ficiet-procedure' waarin de twee landen verwikkeld zijn. Volgens eurocommissaris Almu- nia van Begroting is die procedu re nog steeds in gang, maar zijn nieuwe stappen pas nodig als Frankrijk en Duitsland onver hoopt in 2005 toch weer begro tingstekorten van meer dan 3 procent hebben. Zij zouden dan eventueel in 2006 beboet kun nen worden. Maar volgens de laatste progno ses hoeft het niet zover te ko men. De Duitse regering ver wacht het begrotingstekort in 2005 terug te kunnen brengen tot 2,9 procent (van 3,9 procent dit jaar); Frankrijk mikt op een tekort van 3 procent in 2005 (3,7 procent in 2004). GPD van onze redactie buitenland DEN HAAG - Met de binnen kort in Den Haag verwachte Vin- ko Pandurevic komt voor de tweede keer een Bosnisch-Servi- sche generaal in handen van het Joegoslavië-Tribunaal die is aangeklaagd in verband met 'Srebrenica'. Generaal Radislav Krstic ging hem voor. Krstic zit inmiddels een celstraf van 35 jaar uit in een Britse cel. Pandurevic en Krstic waren oor spronkelijk ook aangeklaagd in dezelfde tenlastelegging. Naast het tweetal zijn vijf lagere Bosnisch-Servische officieren voor het tribunaal verschenen wegens de Srebrenica-genocide. Pandurevic werd 25 juni 1959 geboren in de Bosnisch-Servi sche stad Sokolac. In het Joego slavische Volksleger (JNA) van het vroegere Joegoslavië schop te hij het tot kapitein eerste klas, Toen Bosnië zich in 1992 losmaakte van de Socialistische Federatieve Republiek Joegosla vië en zij geen minderheid wil den worden in een door moslims gedomineerde staat, richtten de Bosnische Serviërs hun eigen af vallige republiek op, de Republi- ka Srpska. Pandurevic ging vechten in het VRS, het leger van Republika Srpska, en schop te het tot VRS-commandant in Visegrad. Van 12 december 1992 tot no vember 1996 was Pandurevic commandant van de Zvornik Brigade van het Bosnisch-Servi sche Drina-Korps. De Zvornik Brigade speelde een sleutelrol bij de verovering van Srebreni ca in juli 1995 en de daarop vol gende massamoord op duizen den moslims. Pandurevic' man schappen waren volgens de ten lastelegging van het tribunaal betrokken bij de executie van duizenden mannen en bij de de portatie van de wouwen en kin deren van Srebrenica. ANP P De Oekraiense premier iidentskandidaat Janoeko- wilde het leger inzetten om Ju einde te maken aan het Mtschalige protest van zijn te- nstanders in Kiev. Volgens te Financial Times heeft de rtniier president Koetsjma na melijk gevraagd om militai- en te sturen, maar die bezweek iet voor de druk. Baziv, een naaste dewerker van Koetsjma, erd er grote druk op de presi- ot uitgeoefend om de noodtoe- W uit te roepen, afhoudende houding van tsjma was volgens westerse ilomatieke bronnen mede in leven door berichten over een dreigende muiterij binnen de veiligheidstroepen. Die zouden zich deels hebben verzet tegen eventuele orders om de tegen standers van de premier te verja gen. Het intussen beëindigde volks protest in Kiev van tienduizen den aanhangers van oppositielei der Joesjtsenko was het gevolg van de omstreden presidentsver kiezingen van 21 november. De tweede en beslissende ronde van de stembusgang op deze dag werd ongeldig verklaard we gens fraude door Janoeko- vits j -getrouwen "Op 26 december nemen Joesjtsj- enko en Janoekovitsj het tegen elkaar op in een nieuwe stemron de. ANP jnor Esther Gotink ,0NDEN - Nick Grif fin, de 5,-jarige leider van de Britse schfs-extremistische partij Bri- sh National Party (BNP), is ge resteerd wegens het aanzetten il rassenhaat. De beschuldi ging vloeit voort uit geheime op- lanicii die zijn verwerkt in een BC-documentaire die in juli lp tv is uitgezonden. ■riffin, sinds 1999 BNP-voorzit- r. werd 's ochtends vroeg door ier agenten in burger gewekt, verklaarde een partijwoord- £rder. Op hetzelfde moment itrd de ex-voorzitter van de [onge BNP, Mark Collett, van i bed gelicht. Hij wordt even- ïjö verdacht van aanzetten tot ssenhaat. bet BBC-programma 'Secret Sjent' - dat vier miljoen kijkers ;-kwam duidelijk de mate iaard van de binnen de BNP gepropageerde rassenhaat naar voren. Zo bestempelde Grif fin de islam als een 'wreed geloof'. Tijdens een toespraak in Keighly zei hij: „Dat is de ma nier waarop dit kwaadaardige, wrede geloof is uitgebreid: be ginnend bij een handvol kwaad aardige idioten zo'n dertienhon derd jaar geleden totdat het nu land na land overmeestert." An dere BNP-leden bekenden, zon der te weten dat ze werden ge filmd, door hen gepleegde crimi nele activiteiten. Eén van hen zei de wens te koesteren een moskee op te blazen en mos- keegangers neer te schieten 'met pakweg een miljoen kogels'. Zondag was de grondlegger van de partij John Tyndall al ingere kend, omdat hij tijdens een toe spraak in Burnley rassenhaat propageerde. Ook dit is op band vastgelegd. Tyndall werd na een verhoor echter vrijgelaten. GPD jprPascale Thewissen BUSSEL - De premier van de ranstalige gemeenschap in Bel- Marie Arena, zit in de pro blemen door haar voorliefde oor een peperdure binnenhuis- tchitect. Die vertimmerde haar Brusselse kantoor voor meer P 300.000 euro. Pure geldver- Piug, vinden haar politieke ^«standers. p. de rijzende ster van de aalse Parti Socialiste (PS), ®gde dikke tranen op de pstalige televisie toen zij Pest toegeven dat zij 'informa nt correct had verspreid', [eerste instantie beweerde zij P bet hele kantoorgebouw aan de Chokier- plein onder handen was geno men. Zij liet weten meer belang te hechten aan een fraai kantoor dan aan een dure dienstauto en zakendiners. Uit onderzoek van de krant Le Soir bleek echter dat de verbou wing alleen betrekking had op de vierde etage van het pand, waar het bureau van Arena is ge vestigd. Gisteren moest zij in het parlement van de Franstali ge gemeenschap uitleg geven over de uitgaven, waaronder een douche a raison van 6300 eu ro. Opknapbeurt Maar daarmee is de kous niet af. Ook in haar vorige functie - fe deraal minister van Ambtena renzaken, een post die ze amper een jaar bekleedde - zou Arena binnenhuisarchitect Filip Ro land hebben ingeschakeld om haar kantoor opnieuw in te rich ten. De muren kregen een nieu we laag verf en het meubilair werd vervangen. Kosten: 86.000 euro. De opknapbeurt was op merkelijk omdat het gebouw waarin haar kantoor was onder gebracht amper twee jaar oud was. Niet alleen in Wallonië wordt Arena bedolven onder kritiek. In Vlaanderen heerst al veel lan ger ongenoegen over cle Waalse spilzucht. Nederlandstalig Bel gië heeft één regering voor Ge west en Gemeenschap. Vlaande ren telt tien regionale ministers, maar Franstalig België kent nog steeds een opsplitsing tussen Ge west (negen ministers) en Ge meenschap (zes ministeries). Al die bewindslieden hebben hun eigen kantoor, dienstauto en per soneel. Arena heeft 120 mensen in dienst, twee keer zoveel als de Vlaamse premier Yves Leter- me. De affaire-Arena is ook een nieuwe smet op het blazoen van de Waalse socialisten. De PS kwam eerder in opspraak door de Agusta-smeergeldaffaire. De partij nam steekpenningen aan in ruil voor een mega-order bij de Italiaanse helikopterbouwer. Onder leiding van Elio di Rupo ki-abbelde de partij weer over eind. Di Rupo verdedigde Arena de voorbije dagen. Hij weet het gestuntel van zijn protégé aan haar opname in het ziekenhuis na een bezoek aan Burkina Fa- so. Volgens Di Rupo was ze daar door niet helemaal op haar qui-vive. JAMMU - Een frontale botsing tussen twee passagierstreinen in de Indiase staat Punjab heeft gisteren zeker 27 levens geëist. Meer dan vijftig passagiers raakten gewond. In de noordwestelijke staat, die grenst aan Pakistan, reden een snel- en een stoptrein tegen elkaar. Enkele rijtuigen raakten zwaar beschadigd en belandden naast de rails. De oorzaak van het ongeval is nog niet duidelijk. De autoritei ten hebben het leger ingeschakeld om te helpen bij de reddingswerk zaamheden. Omwonenden helpen met blote handen. India heeft met 108.700 kilometer een van de grootste spoornetwerken ter we reld. Per dag rijden er veertienduizend treinen, die dertien miljoen passagiers vervoeren. De spoorlijnen worden bijna dagelijks getrof fen door grotere en kleinere ongelukken, foto Munish Sharma/RTR Je betaalt slechts 99,90 digitale draadloze telefoon 2 handsets telefoonboek voor 20 nummers nummerherhaling altijd dichtbij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5