Bastaard past in traditie Oranje PZC Discussie over marinebouw is gelukkig niet afgesloten PZC I Indonesië wil van slechte reputatie af I Zaak Turkije vergt veel van Balkenende Stamvader Willem van Oranje had al buitenechtelijke zoon - WÊ 15 december 1954 te gast woensdag 15 december 2004 Postuum heeft prins Bernhardt toegegeven dat hij twee buiten echtelijke dochters heeft. Onge woon is het bestaati van bas taards niet voor iemand van de koninklijke familie. De Oranjes hebben een lange traditie als het gaat om bastaards en buitenech telijke relaties. door Rudi Buis en Mayke Calis Prins Bernhard heeft zijn schoonvader prins Hendrik niet gekend, maar hij heeft ten minste twee overeenkomsten met hem. Ook Bernhard voelde zich niet thuis in de glazen kooi van de Oranjes. En ook hij zette geregeld de bloemetjes buiten. Er zijn in elk geval twee buiten echtelijke dochters, zo heeft Bernhard aan De Volkskrant toegegeven. Het bestaan van de 37-jarige Frangaise Alexia Lejeune is al lange tijd een publiek geheim. Vrienden van de prins hebben daar zelfs op televisie regelma tig over gesproken, zonder door Bernhard in de ban te worden gedaan. Het bestaan van de on geveer vijftigjarige Amerikaan se dochter Alicia werd regelma tig gemeld, zonder dat er de- 1 tails bekend waren. Jan Kikkert - door Bernhard af geserveerd als 'nephistoricus'- zegt haar wel te kennen. „Ze heeft regelmatig netjes een che que ontvangen, in haar thuis- staat Californië", zegt de au teur van diverse omstreden boe ken over het koningshuis. Kikkert houdt vol dat er behal ve Alexia en Alicia nog twee buitenechtelijke kinderen van de prins zijn; twee zoons die hij in de oorlogsjaren zou hebben verwekt bij Lady Ann Orr Le wis. Eén van hen zou inmiddels zijn overleden, de ander woont in Kenia. Bron Kikkert zegt over een goede bron te beschikken: een lid van de Britse veiligheidsdienst die prins Bernhard in de oorlog in de gaten moest houden. Harde bewijzen levert Kikkert niet. In de eerder dit jaar openbaar ge worden dagboeken van oud-pre mier Jan de Quay wordt mel ding gemaakt van het vrijmoedi ge gedrag van Bernhard, wiens echtgenote Juliana met de kin deren in Canada verbleef. „Ik maak me grote zorgen om Prins Bernhard. Ik vind het el lendig. De gevolgen zijn in ons volk nog niet te overzien. Je land mag je niet verraden, je vrouw klaarblijkelijk wel. Wie zal hem eens de les leren?", schreef De Quay al in 1941. Maar over kinderen geen woord. Bernhard zelf heeft dit jaar zeer nadrukkelijk het be staan van de jongens ontkend, in tegenstelling dus tot het be staan van zijn twee dochters. Gebruikelijk Tot de negentiende eeuw waren bastaarden eerder regel dan uit zondering in vorstelijke fami lies. Dat had alles te maken met de wijze waarop hun huwelij ken tot stand kwamen. Die wa ren bijna altijd gearrangeerd, ter versterking van de dynastie, het behoud van de erflanden of het verkrijgen van nieuwe gebie den. Liefde kwam er niet aan te pas. Vandaar dat buitenechtelij ke relaties algemeen gebruike lijk en geaccepteerd waren, mits er enige discretie werd be- tlacht. En vrouwen hadden na tuurlijk minder speelruimte dan mannen, alleen al om biolo gische redenen. Bastaarden werden meestal ook niet weggemoffeld. Willem van Oranje, stamvader van de Oran jes, had al een buitenechtelijke zoon, Justinus, die het in 1601 brengt tot gouverneur van het prinselijke Breda. Zijn half broer Maurits trouwde nooit maar had wel acht kinderen; de laatste afstammeling is in 1861 gestorven. Van het bastaard kind van Frederik Hendrik, Fre- derik, leven nu nog steeds nako melingen in Engeland. Bernhard past dus goed in die traditie. Ook Willem III (1817-1890), de vader van ko ningin Wilhelmina (1880-1962), kon vrouwelijk schoon niet weerstaan. Hij zou zich in Am sterdamse bordelen ophouden en is in Zwitserland, zelfs be boet wegens potloodventen. Willem III had vele minnares sen en bastaardkinderen, on danks zijn latere geslachtsziek te. Plet koninklijk huis had vaak moeite om de affaires aan het zicht te onttrekken. Volgens Hanno de Iongh, die een boek schreef over de bastaarden van de Oranjes, was het arrangeren van huwelijken van aanstaande moeders een beproefde metho de. Het liefst met een man die in het buitenland woonde. Soms werden er uit bevolkings- en kerkregisters pagina's ge scheurd en werden namen en ge boortedata vervalst. Wilhelmina trof als echtgenoot een soortgelijke schuinsmar cheerder als haar vader. Het hu welijk van koningin en prins - de ouders van koningin Juliana - kende in latere jaren weinig geluk. Plendrik zocht daarom zijn vertier maar buiten de deur. Eén van zijn vriendinnen was Mien Wenneker. Bij haar kreeg hij vermoedelijk meerde re kinderen. Een van hen was Albrecht Wil lem 'Pim' Lier (1918), die later een bekendheid werd. In 1979 liet hij De Telegraaf weten dat hij de halfbroer van Juliana was. Na een korte carrière als lijsttrekker van de Centrumpar tij, werd hij in 1986 uit de partij gegooid, waarna hij gefrus treerd raakte. Hij doodde daar na zijn vrouw en draaide de bak Deugniet De kosten voor Hendriks wilde leven buiten de deur, waren hoog, meent Wilhelmina's bio graaf Cees Fasseur. Volgens hem betaalde de koningin ruim anderhalf miljoen gulden zwijg geld en lijfrentes voor zijn avon tuurtjes, plus nog eens de 'maandgelden' voor de bas taards. Bernhard heeft gezegd dat zijn twee buitenechtelijke dochters meedelen in de erfenis. Financieel hoeven Alexia en Ali cia zich dus geen zorgen te ma ken. Maar is met Bernhard ook de laatste 'deugniet', zoals hij zich zelf omschrijft, van de koninklij ke familie heengegaan? Ook één kleinkind van de prins heeft een buitenechtelijk kind. Prins Carlos, oudste zoon van Irene, kreeg in 1997 een zoontje (ook Carlos genaamd) bij Brigitte Klynstra uit Hummelo. De prins heeft toegegeven dat het zijn kind is, maar hij heeft het niet erkend. GPD door Step Vaessen Het imago van Indonesië in de wereld is dat van een gevaarlijk land vol terro risten. Een beeld dat mensen via de media voorgeschoteld krijgen. Dat constateert de In donesische regering die er nu schoon genoeg van heeft. Er valt volgens Jakarta meer te melden dan alleen bomaan slagen en religieus geweld, ze ker nu het land een 'succes volle democratische over gang' heeft doorgemaakt Om het belabberde imago op te poetsen heeft de regering een website gelanceerd waar op een 'objectief' beeld wordt gepresenteerd van de ontwik kelingen in Indonesië. Vol gens oud-minister van Bui tenlandse Zaken, Alatas, is het nieuwe aan cle website dat er geen propaganda op staat. Geloofwaardig „Vroeger zouden we alleen positieve verhalen over ons land hierop zetten. Nu staan er ook artikelen op uit buiten landse kranten. We hopen dat we hiermee geloofwaardi ger overkomen", aldus Ala tas, die onder Soeharto vele jaren het autoritaire regime moest verdedigen. Op de website staan driehon derd artikelen uit internatio nale en Indonesische kran ten, tachtig boekbesprekin gen en links naai' andere web sites over Indonesië. Van de nieuwe openheid is onder president Susilo Bam- bang Yudhoyono echter nog niet veel te merken. Buiten landse journalisten krijgen geen toestemming om ter plekke verslag te doen van het conflict in Atjeh, en mo gen ook niet naar Papoea af reizen waar de mensenrech tensituatie slecht is. In een toespraak tot -zijn am bassadeurs merkte Yudhoyo no onlangs op dat door de be richtgeving in het buitenland er een vertekend beeld ont- staat over Indonesië. „Ditvg tekende beeld moeten wens; laten bestaan, want 1 ons nadeel", zei hij. Om er aan toe te vo w er gezien de openheid inj| land 'niets meer te vei valt'. Na twee maanden regerenii echter nog niet duidelijk h open president Yudhoy® precies wil zijn. Promotietour Een ander onderdeel van hg pr-offensief van de r was een promotietour 1 prominente Indonesiërs na_ Europa, de Verenigde Staig en Australië. Oud-ministers, journaliste! en commentatoren kwame er toen achter dat het beëc van Indonesië in de weröi niet deugt. „Deze regering is serieus u het aanpakken van comiptj; en het promoten van demo cratie", zei de minister vat Communicatie, SofjanDjali tijdens de lancering van website. „We hopen dat de misverstan den over Indonesië nu kin nen worden weggenomen, a dat het vertrouwen van bui. tenlandse beleidsmakers a investeerders in Indonesia weer terugkomt." De Indonesische regeri^ heeft haar pr nooit eerder se rieus genomen. Tot op de di van vandaag beschikt slechts een enkel ministerie ovet woordvoerders die het beleid uitleggen. Mondjesmaat Volgens Djalil komt dat os- dat onder de voormalige dic tator Soeharto er maar éénif- mand was die iets mocht zeg gen, en dat was de presides zelf. Het democratische procs van de afgelopen zes jan heeft dit denken nog mag mondjesmaat veranderd. Nog steeds durven de mees beleidsmakers in Indonesi niet te communiceren met buitenwereld. GPD De regeringsleiders van de Eu ropese Unie nemen deze week een besluit dat bepalend is voor de toekomst van de Unie: mag Turkije beginnen met de onderhandelingen over het lidmaatschapEen 'nee' is uitgesloten, maar de tegenstanders van Turkse toe treding proberen voor de ko mende tien jaar zoveel moge lijk nooduitgangen open te houden. door Hetty van Rooij Iedereen die de baas is over een paar miljoen mensen heeft op dit moment wel iets over Turkije te zeggen, laat een vermoeide diplomaat in Brussel zich ontvallen. Het is spitsuur in de Europe se Unie. De vragen rond de toetreding van Turkije zijn niet langer te ontlopen en de druk wordt aan twee kanten opgevoerd. Alle EU-rege- ringsleiders proberen hun stempel op het besluit te drukken, en de Turkse pre mier Erdogan grijpt iedere microfoon die hij kan vinden om de wereld te verzekeren dat zijn land er helemaal klaar voor is. Voor premier Balkenende wordt de komende top, die morgenavond en vrijdag in Brussel wordt gehouden, de lakmoesproef van het Neder landse voorzitterschap. Als het Balkenende lukt om met voorzichtig manoeuvreren de EU-chefs op één lijn te krij gen en tegelijk de Turken niet teveel te bruuskeren, is het voorzitterschap in één klap geslaagd. Een totale mislukking kun nen de regeringsleiders zich niet permitteren. De negatie ve gevolgen van een afwij zing, of van gebrek aan over eenstemming, zijn veel te groot. Dankzij succesvol voor werk van diplomaten en de ministers van Buitenlandse Zaken staan voor de rege ringsleiders alleen de 'zware' politieke vragen nog open: mag Turkije beginnen met on derhandelingen en wanneer? Hoe moeten die onderhande lingen worden gevoerd? En vooral: is het denkbaar dat Turkije na tien of vijftien jaar praten uiteindelijk géén volwaardig E U-lid wordt? Frankrijk, Oostenrijk en De nemarken willen vastgelegd zien dat de toetredingsge- sprekken een 'open einde' krijgen. Dan kunnen hun lei ders thuis vertellen dat er weliswaar met Turkije wordt gepraat, maar dat er nog niets is beslist. Balkenende zoekt een voor ie dereen aanvaardbai'e formu le, waaruit blijkt dat er een alternatief bestaat voor een Turks lidmaatschap, in het geval de onderhandelingen mislukken. Maar de Turkse premier Erdogan gaat voor goud, en hij wil niets weten van zoiets vaags als een 'ge- priviligeerd partnerschap'. Bovendien vindt Erdogan dat de Europese Unie met twee maten meet. „Geen enkel an der kandidaat-land heeft veertig jaar moeten wachten. Wij voldoen aan alle Criteria, wij hebben Europa heel veel te bieden, en toch blijft de EU aarzelen." Het feit dat Roemenië en Bul garije vrijdag van de rege ringsleiders te horen krijgen dat ze in principe in 2007 kunnen toetreden, toont aan dat die klacht niet onterecht is. Op de economische en poli tieke situatie van Roemenië valt nog van alles aan te mer ken. Maar met het openen van on derhandelingen met Turkije komen de grenzen van de EU in zicht, uitgerekend op een moment dat de EU-bevol- king nog moet wennen aan toetreding van landen als Po len, Slowakije en Letland. Beloften De EU heeft aan Turkije be loften gedaan, die ze onmoge lijk kan breken. Als nooit te voren echter, staat de besluit vorming onder druk van de publieke opinie. Van de Fran sen is 67 procent en van de Duitsers 54 procent tegen de Turkse toetreding. Het zijn cijfers die de Franse presi dent Chirac en de Duitse kan selier Schroder niet kunnen negeren. En die van premier Balkenende de komende da gen het uiterste van zijn stuurmanskunst zullen ver gen. GPD door Roland Kortenhorst Vorige week dinsdag zijn in de Tweede Kamer twee mo ties rondom de marine en nieuw bouw aangenomen. De ene riep op tot nieuwbouw voor kustbe- scherming en de andere om aan te tonen dat dit geen extra geld hoeft te kosten. De moties betekenen niet dat het pleit voor nieuwbouw defini tief gewonnen is. Het is nu aan de marinetechnici om met wer kelijk vernieuwende oplossin gen te komen, anders wordt het nog niks. De afgelopen weken behandel de de Tweede Kamer de begro ting van Defensie. Eén hoofdthe ma was: wat gaan we doen met de kustbescherming? Hoe be schermen we in de toekomst de kusten in de West (onder meer de drugsbestrijding en smokkel rondom de Antillen) en langs NedeHand? Die vraag is belang rijk, want de kustbescherming is maar matig. In de West ge beurt dit met een M-fregat. Een schip met ver over de honderd man dat is ontwikkeld voor on- derzeebootbestrijding op de oceanen. Zwaar overgekwalifi- ceerd dus; het is als een pizza bezorgen met een Ferrari. Aan de Nederlandse kust is het precies omgekeerd. Daar vindt kustbescherming plaats door meestal een mijnenjager. Een schip dus dat ook totaal niet op kustbescherming is ingericht. Dat met haar navigatieradar ab soluut blind is voor bijvoor beeld een speedbootje dat met dynamiet op weg is om naast een geladen chemicaliëntanker een stad met een grote knal in een gifwolk te gaan leggen. Minister Kamp wil de kustbe scherming gaan doen met twee daarvoor aangepaste M-fregat- ten. De Tweede Kamer vindt dit onverstandig. Allereerst blijven we zo pizza's bezorgen met Fer rari's. Maar daarnaast blijft het behelpen: wat immers als een schip in onderhoud is, of om een andere reden niet aan het werk kan? Defensie gaf deze zwakte in haar eigen studie ook wel toe. Een citaat: 'Met deze vlootsa- menstelling is defensie in staat haar hoofdtaken en ambities uit te voeren, zij het dat dit enkel kan door keer op keer prioritei ten te stellen en dus te accepte ren dat verplichtingen tijdelijk niet worden ingevuld...' (nota bene: dit gaat hier specifiek over de kustbescherming!) Voor de steeds grotere nood zaak van kustbescherming wil de Kamer daarom overgaan op vier gespecialiseerde kustsche- pen en twee M-fregatten afsto ten. In een fel debat met de mi nister werd die wens vertaald in twee moties die de minister nu moet uitvoeren: de mo- tie-Kortenhorst die opriep tot planontwikkeling voor nieuw bouw van die vier schepen. En de motie-Van Baaien die opriep om de Algemene Rekenkamer te laten berekenen dat nieuw bouw van goedkoop te varen schepen (met bijvoorbeeld veel kleinere bemanningen) hele maal niet duurder is dan in de vaart houden van twee dure M-fregatten. Kan de marine met deze Kamer moties nu met een gerust hart uitzien naar vier patrouillesche pen? Nee, bepaald niet. Want in de discussie had minister Kamp op één aspect wel degelijk een punt. Dat ging over het type schip. In de discussies leek het even of het ging over maar één type: het zogeheten S-korvet. Minister Kamp zag dat S-kor vet als bijna een fregat. Daar had hij een punt. Zo gaf de studie aan dat het S-korvet een snelheid van ruim twintig knopen (ruim 35 km per uur, zo als een snel koopvaardijschip) kon lopen, maar voor slechts weinig geld aangepast kon wor den tot dertig knopen (zo'n 55 km per uur), een typische fregat- ten-snelheid. Iedere scheepsbou wer die dat leest weet dan: zo'n schip is dus voor dertig knopen ontworpen maar alleen de gas turbines staan er nog niet in. Dertig knopen is typisch een fre gatten-snelheid en fregatten hebben we niet nodig. En als het dan toch werkelijk om korvetten zou gaan, dan heeft Kamp gelijk wanneer hij stelt dat zowel de Navo als de EU totaal geen behoefte aan korvetten heeft. In de Marinestudie leek het er dus bijna op dat marine de kust bescherming wilde laten uitvoë- BLINDENRENTE - De Twee de Kamer heeft het voornemen besproken om blindenrente in te voeren. Blinden zullen dan een geregelde uitkering ontvan gen, als zij zelf niet in hun on derhoud kunnen voorzien. De minister van Sociale Zaken wil dit voornemen zo snel mo gelijk doorvoeren. BRUG GELICHT - De reser ve-brug van de Provinciale Boot aan de buitenhaven van Vlissingen is gelicht. Rond 13.00 uur begonnen de werk zaamheden en om 16.00 uur stond de brug op het droge. De brug, die 145 ton weegt, moet gerepareerd worden na stormschade van vorige weéf Toen ontstond een lek in help serve-ponton, waardoor da zonk. De brug. die vastzit S3 het ponton, liep hierdoorsè de op. De reparatiewerkzaar heden aan het ponton en d brug zullen ongeveer maanden duren. KOFFIESMOKKEL hoofdinspecteur van d te Kerkrade is aangehouda nadat hij door de douane «ei betrapt op de smokkel van id fie en andere levensmiddels Hij werd al langere tijd ra dacht van oneerlijke export De marinebouw (zoals hier het in maart 2003 door de Koninklijke Schelde Groep opgeleverde luchtver dedigingfregat de HM Tromp) is volgens CDA-Kamerlid Kortenhorst mede dankzij zijn motie nog niet ten einde. foto Lex de Meester ren met vier fregatten met de K van korvet. De discussie over de toekomstige vlootopbouw is ge lukkig niet afgesloten. Want de motie-Van Baaien zal ongetwij feld laten zien dat afstoten van twee M-fregatten behoorlijk ruimte biedt voor investerin gen. En de motie-Kortenhorst betreft vier nieuwbouwen, om dat niemand in twijfel trekt dat kustbescherming aan twéé kus ten met vier eenheden veel be ter kan dan met twee. Die motie geeft bovendien aan dat die vier nieuwbouwen helemaal geen S-korvetten hoeven te zijn. De Kamer wist de discussie voor vier nieuwe schepen voor de kustbeschermingstaken van de Marine open te houden. Maar dan moeten de Mari ne-ontwerpers in hun plannen niet wéér komen met een paar fregatten met een K. Waar het om gaat, is een adequate kustbe scherming. Daar moeten de schepen voor ontwikkeld wor den. Hoezeer dat ook zal afwij ken van wat de marine gewend was: namelijk vooral schepen die op fregatten lijken. Roland Kortenhorst is woordvoer der Defensie voor de CD A-Tweede Kamerfractie. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax'(0113)315669 E-mail: redaclie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax. (0113)315669 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pze.nl Goes: Stalionspark-28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel" (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mall: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail" redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag l/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand- 19,95 n.v.t per kwartaal: 58,00 60,25 per jaar: £222.50 226,50 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorla einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag; 1,25 zaterdag; 1,75 Alle bedragen zijn Inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uiige* overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NVenvorp de Regelen voor het Advertentiewa® Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel" (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over v ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of d de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dl ;e, Postbus 314460 AA Goes rn.fcH gcDrUiktVOf®*: ar u relevante diensten^- X ons zorgvuldig Sf^. ichriflolijk melden tof' Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4