fegbu Hallowij zijn er ook nog! PZC Scoop onderzoekt cultureel platform Kloveniersdoelen Incarnate maakt harde compromisloze muziek Theaterwerkplaats Het Getij krijgt toch meerjarige subsidie Ziekenhuis -- -* m Schoolpersoneel Geld voor samenwerking vmbo's N666 blijft open voor vrachtwagens Extra geld jeugdzorg verdeeld Leskisten duurzame energie gereed onderzoek aymond de Frel Patrick Keizer, toezichthouder op De Rede in Terneuzen: „Van complimenten kan ik geen brood kopen." foto Camile Schelstraete huis als ze ziek zijn, behoren tot mijn ta kenpakket." Samen met collega Wilfried Tieleman is hij deze maand een website begonnen www.ondersteunendpersoneel.tkdie als platform dient voor OOP'ers. „Ik liep al langer rond met het idee om een website voor onderwijsondersteunend personeel op te zetten, want als het in de politiek over onderwijs gaat, bedoe len ze alleen de docenten. In Den Haag hebben ze het altijd over de werkdruk van docenten, over de agressie waarmee zij worden geconfronteerd. Ik zou zo graag willen dat het ook eens zou gaan over OOP'ers en datgene wat wij doen." „Ik ben ervan overtuigd dat het onder wijs niet kan draaien zonder OOP'ers. Wij zijn er 's ochtends als eerste en gaan meestal als laatste weg. Gezien de eerste reacties op de website ben ik niet de enige die daar zo over denkt." Ook de vakbonden hebben volgens Kei zer onvoldoende oog voor de belangen van het ondersteunend personeel. „Hun aandacht is eerst en vooral gericht op de docent. Dan komt er een hele tijd niets en dan pas de OOP'ers. Het maakt niet uit van welke bond je lid bent. Ik ben zelf lid van de AbvaKabo, maar moet helaas constateren dat het in het ledenmagazine alleen maar gaat over de docent en hoe moeilijk die het heeft. Ik zou tot de bonden willen zeggen: 'Hallo, wij zijn er ook nog!"' Het ondersteunend personeel heeft te maken met hoge werkdruk, zegt Keizer. „Als ik naar mezelf kijk: enkele keren per maand komt het voor dat leerlingen een conflict fysiek willen oplossen. Dan is het mijn taak om de partijen uit el kaar te halen en weer tot rust te bren gen. Dat is niet altijd even leuk om te doen. Samen met mijn andere taken brengt dat een aanzienlijke druk met zich mee, want je moet de hele dag alert zijn." De beloning die daar tegenover staat, is schamel. „Van de school krijg ik vol doende waardering, maar zij is met han den en voeten gebonden aan wat de CAO-partijen, overheid en vakbewe ging, met elkaar afspreken. En dan zie je dat de koek voor OOP'ers wel erg klein uitvalt." Keizer geeft inzicht in zijn loonstrook, „Ik zit aan mijn maximumsalaris: 1200 euro netto, exclusief 65 euro reiskosten. Gezien het werk dat ik verricht en de verantwoordelijkheid die ik draag, is dat een laag salaris. Het is in elk geval niet genoeg om een gezin van te onder houden. Nogmaals, complimenten krijg ik genoeg van school, maar van compli menten kan ik geen brood kopen." Ziektekosten Daarbij speelt het probleem dat OOP' ers in het openbaar onderwijs, zoals Kei zer, verplicht zijn een particuliere ziek tekostenverzekering af te sluiten, ter wijl hun collega's op de bijzondere scho len zijn aangesloten bij het zieken fonds. De forse, snel stijgende particu liere premies worden slechts beperkt ge compenseerd. „En dat terwijl OOP'ers in de laagste schaal van het loonge bouw bivakkeren", zegt Keizer. Het mi nisterie vraagt desondanks geduld tot 2006, als het nieuwe ziektekostenstelsel van kracht wordt. De huidige rechtsongelijkheid komt uit gebreid aan bod op de website, waar on der meer petities aan politiek en vakbe weging en een standaardbrief richting schoolbesturen zijn te vinden. Dat heeft al een flink aantal reacties opgeleverd. „Er is dus een landelijke basis voor de site. Veel OOP'ers laten weten dat ze blij zijn dat er eindelijk zoiets bestaat." Keizer en Tieleman willen de site op korte termijn uitbouwen, waarbij de functie van platform voorop blijft staan. „Je moet ons niet als een belan genvereniging zien, want we zijn ten slotte geen vakbond en willen dat ook niet zijn. Maar als de situatie daar om vraagt, zullen we niet schromen om met digitale acties aandacht voor onze be roepsgroep te vragen." woensdag 15 december 2004 MIDDELBURG - De samenwerking tussen de vmbo-scho- len in zowel Zeeuws-Vlaanderen als de Oosterscheldere- gio krijgt financiële steun van de provincie. Gedeputeer de Staten besloten gisteren 33.000 euro per regio bij te dragen. De vmbo-scholen vormen samenwerkingsverban den, officieel 'regionale arrangementen' geheten, om hun aanbod op elkaar af te kunnen stemmen, om te zorgen voor een betere aansluiting op vervolgopleidingen (mid delbaar beroepsonderwijs) en om meer in te spelen op de wensen van het regionale bedrijfsleven. Voor Zeeuws-Vlaanderen en de Oosterschelderegio ligt er in middels een plan van aanpak. Dat voor Walcheren is in voorbereiding. OVEZANDE - De provinciale weg N666 bij Ovezande wordt niet afgesloten voor vrachtverkeer. Dat heeft Gede puteerde Staten geantwoord op een brief van A. Steketee uit Nisse. Die had geklaagd over verkeershinder op de be wuste weg. Volgens GS wegen de belangen van plaatselij ke ondernemers in deze kwestie zwaarder. Wel is het de bedoeling om op termijn zowel het wegvak tussen de kom- grens van Ovezande en de aansluiting van de Stelsedijk als de hoofdrijbaan als 60-kilometerweg in te richten. Dat gebeurt naar verwachting over twee a drie jaar. Dan moet de asfaltverharding worden gerenoveerd. MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten hebben gisteren een pot extra geld voor de Zeeuwse jeugdzorg verdeeld. De Stichting Agogische Zorgcentra Zeeland krijgt 222.300 euro voor 2004 en 234.000 euro voor 2005. Het is de bedoeling dat de stichting doelmatiger gaat werken, zo dat uiteindelijk meer jeugdigen geholpen kunnen worden, zo hebben de stichting en GS met elkaar afgesproken. De Raad voor de Kinderbescherming krijgt 22.177 euro voor de uitvoering van de intakefunctie. Er gaat 27.136 euro naar de Stichting Agogische Zorgcentra Zeeland, be stemd voor speelzorgplaatsen. Diezelfde stichting krijgt nog eens 77.512 euro voor het vervoer van het medisch kleuterdagverblijf. Verder is een bedrag van 214.262 euro beschikbaar voor loonbijstelling en indexering van de pleegoudervergoeding voor de uitvoering van de jeugd hulpverlening. VLISSINGEN - Het Zeeuwse voortgezet onderwijs kan aan de slag met duurzame energie. Hogeschool Zeeland (HZ) heeft leskisten ontwikkeld, waarvan de eerste exem plaren gisteren in Vlissingen werden overhandigd aan drie Walcherse scholen. Leerlingen uit het tweede jaar gaan er in het vak techniek mee werken. De leskisten ko men voort uit de praktijk werkstukken die HZ-studenten afgelopen cursusjaar hebben gemaakt voor de module duurzame energie. Met schaalmodellen wordt gedemon streerd hoe bijvoorbeeld water- of windenergie opgewekt wordt. Drie ouderejaarsstudenten hebben de afgelopen maanden de vijf beste werkstukken verbeterd en geschikt gemaakt voor de dagelijkse lespraktijk. De leskisten zijn te beschouwen als een vervolg op het Ontdekkasteel, dat in het basisonderwijs met succes wordt gebruikt om leer lingen spelenderwijs iets over techniek te leren. IporErnst Jan Rozendaal WDDELBURG - De werk plaats voor amateurkunsten Het Getij is gered. Hoewel de provin ce de stichting niet langer structurele subsidie verleent, *il gedeputeerde H. van Waveren (CDA, cultuur) Het Ge tij uit de pot Stimulering Zeeuw se Cultuurproducties toch jaar lijks twintigduizend euro toe kennen, Het Getij dreigde de enige orga nisatie te worden waarvan de structurele subsidie (van ruim *5.000 euro per jaar) zou wor den stopgezet. Vorige week stel den Provinciale Staten de nota Cultuur continu' vast, waarin de structurele subsidies voor de komende vier jaar zijn geregeld. Daarin komt Het Getij niet mor. Toch zit de stichting niet in zak I ®as, meldt voorzitter P. Sonke. Gedeputeerde Van Waveren keeft positief gereageerd op een voorstel dat hij in september ontvouwde tijdens een inspraak avond over de cultuurnota in Does. Sonke opperde dat Het Wij geld krijgt uit de pot Sti lering Zeeuwse Cultuurpro ducties. De werkplaats ondersteunt ver duwende projecten op het ge- D'ed van amateurkunst. Daar voor komen alle disciplines in aanmerking, mits de projecten nebben een relatie met Zeeland 01 de amateurkunstenaars sa- inwerken met professionals. Da! is precies waarvoor de pot «ring Zeeuwse Cultuur producties is bedoeld. %n wens Sonke had in Goes toegezegd dHet Getij zelf voor 1 januari ce'genwens voor een artistiek er en productiemedewerker aouvervullen en een manier zou en die te bekostigen. Dat is gelukt. gotiek leider wordt W. Huij- ■Jjs van welzijnsinstituut jjjiwas al adviseur van Het Ge- Jfoop stelt hem in de gele- gepheid een halve dag per week j et Getij te besteden. Direc- G. Peijs van de Zeeuwse ^stichting (ZTS) heeft toe- "d dat zijn organisatie pro ductionele werkzaamheden voor Het Getij gaat uitvoeren. Van Waveren is bereid Het Getij twintigduizend euro per jaar te geven als Scoop en de ZTS hun toezeggingen op schrift zetten. De pot Stimulering Zeeuwse Cultuurproducties is bedoeld voor incidentele subsidies. Elk jaar kijkt de Raad voor de Cultuur Zeeland welke aanvra gen voor ondersteuning van cul tuursubsidies worden gehono reerd. De vraag is of Van Waveren hier nu doorheen fietst met een toezegging voor vier jaar. Daarbij komt dat Sonke secreta ris is van de Raad voor de Cultuur. „Ik zit in deze kwestie met twee petten op", erkent hij. „Het is afwachten wat de raad hiervan vindt. Zij hebben wel een zeer positief advies over Het Getij uitgebracht. Ik weet ook niet waarom Van Waveren voor deze constructie heeft gekozen. Misschien omdat het geld voor stucturele subsidies op was." Woekeren De gedeputeerde erkent dat hij moet woekeren met het cultuur- geld, maar ziet geen enkel obsta kel om Het Getij te subsidiëren uit de stimuleringspot. „Binnen het budget hebben we de mogelijkheid meerjarige pro jecten te subsidiëren. En de Raad zelf heeft een zeer positief advies gegeven over Het Getij. Dat Sonke lid is van de raad, lijkt me geen probleem. De Zeeuwse cultuurwereld is nu eenmaal heel klein en hij gaat daar zeer netjes mee om. Het ligt misschien voor de hand dat de producties die Het Getij ini tieert of ondersteunt elk jaar nog eens door een commissie van de Raad worden beoor deeld. Ik wil daarmee niet tor nen aan de afspraak dat het geld voor vier jaar beschikbaar wordt gesteld, maar het is een extra garantie dat de kwaliteit van Het Getij overeind blijft." Het eerstvolgende project dat Het Getij wil uitvoeren, is een mix van dans, muziek en litera tuur. Ook wordt in 2005 een kerstpro ductie in de Stadsschouwburg in Middelburg mogelijk ge maakt. Mogelijk krijgt de Kloveniersdoelen een nieuwe bestemming. Op dit moment onderzoekt Scoop of er in Middelburg een cultureel platform opgezet kan worden. foto Lex de Meester door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Scoop voert een haalbaarheidsonderzoek uit naar een nieuwe invulling voor de Kloveniersdoelen in Middel burg. De voormalige locatie van Nieuwe Muziek Zeeland zou een platform moeten worden voor cultuur, politiek en maatschap pij, naar voorbeeld van De Balie in Amsterdam. Werktitel is De Kloov. Het onderzoek wordt uitge voerd door W. Huijbreghs van welzijnsinstituut Scoop. Op het ogenblik bekijkt hij hoe het plat form inhoudelijk kan worden vormgegeven en wie daarin wil len participeren. Hij heeft tot dusver veertig potentiële aan deelhouders benaderd die over wegend positief reageren. In ja nuari volgt deel. twee van het haalbaarheidsonderzoek: de fi nanciën. Huijbreghs: „Als we het inhou delijke en het financiële verhaal op een rijtje hebben, gaan we te rug naar de gemeente Middel burg." Wethouder A. van 't Westeinde bevestigt dat hij eind januari een afspraak heeft met Huijbreghs. Hij is enthousiast over het idee. „Het zou een aan winst zijn voor Middelburg." Te gelijkertijd waarschuwt hij dat zijn financiële speelruimte be perkt is. Huijbreghs heeft een instituut voor ogen waarin bestaande or ganisaties in Zeeland hun krach ten bundelen, zodat er iets van de grond komt wat er nog niet was. De aandeelhouders waar over hij spreekt zijn niet zomaar sponsors. „De vraag aan de aan deelhouders is: 'Wat kom je brengen?', maar dat wil niet zeg gen dat het alleen om geld gaat. Het is veel breder. Mensen of in stanties die debatten, symposia, lezingen, talkshows, concerten of optredens organiseren, groot of klein, kunnen allemaal parti ciperen. Stel dat 's avonds in de Kloveniersdoelen een concert plaatsvindt van Jan Akkerman of Harry Sacksioni. Dan kunnen die gitaristen, omdat ze toch naar Zeeland komen, overdag een masterclass geven voor de Zeeuwse Muziekschool. Anders om is het goed voorstelbaar dat een interessante Amerikaanse lector naar de Roosevelt Aca demy komt. Waarom zou hij dan niet 's avonds een lezing kunnen geven voor het Zeeuwse publiek?" Huijbreghs vermoedt dat het ook voor landelijke fondsen inte ressant is om De Kloov te onder steunen. „Het versterken van de culturele infrastructuur in de re gio staat bij staatssecretaris M. van der Laan hoog op de agenda. Daar komt bij dat bui ten Zeeland veel respect bestaat voor het feit dat men erin ge slaagd is hier een universiteit uit de grond te stampen. Dat maakt Zeeland tot een interes sante regio." Financiële kant Zelf ambieert Huijbreghs geen functie. „Dit haalbaarheidson derzoek zou kunnen leiden tot een voorstel een onafhankelijke stichting in het leven te roepen die het geheel op poten zet en de juiste mensen werft." Over de benodigde financiën kan Huijbreghs niets zeggen, omdat daar pas in januari onder zoek naar wordt gedaan. Wet houder Van 't Westeinde laat op voorhand weten dat de gemeen te Middelburg 'geen karren met geld klaar heeft staan'. „Eigen lijk willen we dat de Kloveniers doelen geld opbrengt dat we in het A-theater kunnen steken. Uit het haalbaarheidsonderzoek zal moeten blijken welke priori teiten de deelnemende organisa ties stellen. Pas als ik dat weet, kan ik over dit idee een stand punt innemen." door Rolf Bosboom Ze werken hard en onder hoge druk, maar worden daarvoor mager be loond en hebben te maken met rechtson gelijkheid. Een vrijwel vergeten be roepsgroep, zo beschouwen ze zichzelf dan ook: het onderwijsondersteunend personeel, binnen de schoolmuren door gaans aangeduid als OOP'ers. Ze vervul len een veelheid aan functies, van con ciërge tot onderwijsassistent, van kanti nebeheerder tot mediathecaris. Een van hen is Patrick Keizer, sinds sep tember 2002 als toezichthouder werk zaam op De Rede in Terneuzen. „Tot mijn dagelijkse werkzaamheden beho ren onder meer het surveilleren tijdens pauzes in de aula en op het plein, het corrigeren van foutief gedrag en het in grijpen bij handtastelijkheden tussen leerlingen. Ook het klein onderhoud aan het gebouw, zoals een verstopt toi let, en het vervoeren van leerlingen naar het ROC, of naar de dokter of naar «KNEUZEN - Ziekenhuis ^.Vlaanderen is op ge- u van bedrijfsvoering één vande slechtste ziekenhuizen in herland. Dat blijkt uit een «torbrede vergelijkende stu- fo naar de strategische en fi- nciële prestaties van de Ne derlandse ziekenhuizen. m uitslag van het onderzoek r£öt niets over de kwaliteit van fezorg in de hospitalen. Het on- noeksbureau Roland Berger i ^tegy Consultants analyseer de jaarverslagen van vrijwel si Nederlandse ziekenhuizen [verde periode 2000-2003. [ziekenhuizen werden gescr- 1 Ksd op meerdere punten, zoals (duur van patiënten, perso- slskosten en groei van het aan- Ui patiënten. Aan de hand van i deze gegevens werden de zieken- mzen onderverdeeld in vier (roepen. i Jet kan zijn dat een zieken- uis op het ene punt heel goed 1 oort en op een ander heel lecht. Een indeling bij een lage poep betekent dus niet automa- ichdat je op het gebied van be- I moering op alle facetten lecht bent", aldus onderzoeker lp Gupta. Kritiek i Het Ziekenhuis Zeeuws-Vlaan- i eren eindigde in de categorie iet de minste bedrijfsresulta- it Een lange ligduur van pa- inten, een tekort op de begro- Sngin 2003 en hoge personeels- osten waren de voornaamste mnten van kritiek. J iirecteur patiëntenzorg J. van der Heijden van Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen is verrast per de indeling bij de laagste roep. Vanaf 2000 is het aantal lig- iren in ons ziekenhuis dalende, ïehadden vorig jaar inderdaad en tekort op de begroting, wat is wel kwetsbaar maakt. Ver der kan ik het onderzoek nog iet goed beoordelen, omdat ik let nog niet nader heb kunnen Kinderen" IOosterscheldeziekenhuis in Kees en Ziekenhuis Walcheren Vlissingen eindigden in de iddenmoot. door Joeri Wisse 's-HEERENHOEK - „Ken je de verhalen over rock-'n-roll? Van de vochtige oefenruimtes?" Leon Kriekaard, drummer van metalband Incarnate wijst op de oefenruimte van de band. In een oude loods in de buurt van 's-Heerenhoek is een oefenruim te gemaakt die net groot genoeg is voor de vier bandleden en de apparatuur van Incarnate. De Zeeuwse band maakt naar ei gen zeggen 'compromisloze mu ziek'. De metal komt in de buurt van onder andere Biohazard, Metallica en Slayer. De muziek klinkt hard, door de rauwe stem van zanger Donnie Mulder. De naam van de band is bedacht door gitarist Chris de Nood. „Letterlijk betekent Incarnate belichaming of aannemen van een gedaante. Als we met z'n vie ren muziek maken nemen wij als band een gedaante aan." De grote trots van Incarnate is de nieuwe cd, A Dark Age Of Lies. Op de plaat staan vijf ei gen nummers. Het uitbrengen van een eigen cd was het belang rijkste project sinds de band een jaar geleden is opgericht. „Een concert is maar een momentsop name. Naar een cd kan je echt toewerken, die is voor de eeu wigheid", aldus De Nood. België Imiddels heeft Incarnate tal van optredens achter de rug, onder meer in België. Alle leden heb ben namelijk in andere bands ge zeten waar ze veel internationa le contacten aan over hebben ge houden. De band had afgelopen maand elk weekend een optre den. Waardering is belangrijk voor een beginnende band. „Het is vooral erg gaaf als mensen je T-shirts dragen tijdens concer ten, of als je je eigen muziek uit de auto van een festivalbezoe ker hoort", aldus bassist Bram van Houte. Dat overkwam Incar nate in Hoek, tijdens muziekfes tival Metal Core. Hun optreden daar was een groot succes. „Het publiek heeft hoge verwachtin gen van een onbekende band als Incarnate. Die hebben we waar gemaakt. Vooraan stond een groepje van het begin tot het laatste nummer te headbangen, dat is echt gaaf om mee te ma ken", zegt De Nood. Ook de organisatie van Metal Core was enthousiast over de prestaties van Incarnate. De Nood: „De organisatie vertelde na afloop dat we volgend jaar headiiner zijn als we dit niveau vasthouden". Tijdens optredens speelt de band alleen eigen werk. De Nood: „Wij hebben geen covers nodig om de zaal los te krijgen." Mulder schrijft de teksten voor de band. „Die komen voort uit woede, pijn en frustratie." De heren van Incarnate durven ook te dromen. Over een optre den op Dynamo Open Air bij voorbeeld. Of meetouren met een grote metalband. Maar in ei gen provincie heeft de band ook nog ambities. Kriekaard: „Spe len op alle grotere Zeeuwse po dia. En optreden op festivals als Mosselrock, Anywave en Dijk- rock." Binnenkort is de metalband op een split-cd te horen. Op het al bum staan ook enkele vergelijk bare bands uit België, Duitsland en Spanje. De metalband Incarnate uit 's-Heerenhoek ziet een optreden op Dynamo Open Air wel zitten. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 47