Licht herstel Zeeuwse economie PZC Kerkasiel voor lieveheersbeestjes Nog geen onderzoek naar schade door broom in Terneuzen Provincie legt bouw in waterkeringszone beperkingen op Midden- en kleinbedrijf blijft op achterstand; werkgelegenheid kalft nog wat af :15 GS manen Bevelandse gemeenten Applaus voor vrijspraak collega Boetes bij verkeerscontrole Eén systeem voor leerlingdossiers EDOX Kondleiding door Sluis Gehoortest voor pasgeboren baby's woensdag 15 december 2004 MIDDELBURG - De gemeente Reimerswaal moet dit jaar nog elf asielzoekers met een verblijfsvergunning huis vesten. Noord-Beveland hoort nog vijf zogenoemde status houders woonruimte aan te bieden. Het dagelijks provin ciebestuur maant de twee gemeenten die achterstand die ze bij het huisvesten van statushouders hebben, snel in te lopen. De aantallen die de provincie in de brief aan beide gemeenten noemt, zijn gebaseerd op de situatie per 1 no vember. Eerder is er bij Goes, Schouwen-Duiveland, Ter- neuzen, Tholen en Hulst op aangedrongen meer woon ruimte beschikbaar te stellen aan statushouders. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 37-jarige vrouw uit Nisse vrijge sproken van diefstal. De vrouw werd ervan beschuldigd dat ze begin oktober als medewerkster van de thuiszorg vl5 euro had gestolen van een hoogbejaarde vrouw. De hulpverleenster viel in die periode in voor een zieke colle ga, die de oudere vrouw altijd verzorgde. „Ze wilde dat ik een bloemetje voor mijn collega kocht, Daarom heb ik uit respect voor haar het geld aangenomen", zei ze. Officier: van justititie G. Oosterveld geloofde haar en vroeg de rechter haar vrij te spreken. Kinderen van de vrouw had den het vermoeden dat er geld verdween als zij er was. De politierechter had liever gezien dat de zaak was gesepo neerd. Collega's ondersteunden de verdachte vanaf de pu blieke tribune en begroetten de vrijspraak met applaus. MIDDELBURG - Bij een verkeerscontrole op de kruising Koudekerkseweg, Poelendaeleweg en de Nieuwe Vlissing- seweg in Middelburg heeft de politie gisterenochtend 49 bekeuringen uitgedeeld. Achtendertig fietsers werden op de bon geslingerd, omdat ze geen of slechte verlichting: hadden. Zeven aangehouden brommers hadden te veel vermogen. Ook zij kregen een prent. Verder waren er be keuringen voor door rood licht rijden. MIDDELBURG - Er komt één portfoliosysteem voor het hele Zeeuwse beroepsonderwijs. De ontwikkeling van leerlingen en studenten kan daarmee zonder problemen worden gevolgd. Steeds meer scholen werken met digitale portfolio's, waarin alles wat een leerling heeft gedaan, zo- wel binnen als buiten de opleiding, wordt opgeslagen en later eenvoudig is op te vragen. Voor het maken van portfolio's zijn verschillende syste men op de markt, waardoor de gegevens niet altijd uitwis selbaar zijn. Het streven is te komen tot één nieuw sys teem voor het totale Zeeuwse onderwijs vanaf de basis school, zodat een leerling zijn portfolio gedurende zijn he le 'schoolloopbaan' kan meenemen en uiteindelijk ook in zijn verdere carrière als werknemer. Bedrijven kunnen het portfolio zo gebruiken bij sollicitaties en voor de ver dere ontwikkeling van hun personeel. De scholen gaan het systeem zelf ontwikkelen. Het is de bedoeling dat alle scholen in het voortgezet onderwijs bij de uitvoering worden betrokken. Ook wordt gedacht aan 1 deelname van de Roosevelt Academy. De totale kosten van het project worden geraamd op 287.500 euro; de pro vincie betaalt daarvan 105.000 euro. door Jean-Lou de Gucht MIDDELBURG - Gedeputeerde Staten zien vooralsnog geen re den om een bevolkingsonder zoek naar de schadelijke gevol gen van broomhoudende vlam- vertragers bij Broomchemie in Terneuzen te houden. Dat antwoorden GS op vragen van fractievoorzitter M. Wiers- ma van GroenLinks. Wiersma verlangde een onderzoek naai de schadelijke gevolgen van de broomhoudende vlamvertragers voor de gezondheid van mensen. Als daaruit zou blijken dat men sen er ziek van kunnen worden, moest er een bevolkingsonder zoek worden gehouden. Broomchemie in Terneuzen maakt al vele jaren vlamvertra gers waarin broom zit. In 2001 werden hoge concentraties daar van aangetroffen in visdiefjes in de omgeving van de fabriek. Broomhoudende vlamvertragers kunnen de hormoonhuishou ding verstoren en daardoor ook het immuunsysteem aantasten, aldus de GroenLinks-fractie in Provinciale Staten. GS sluiten echter niet uit dat er toch nog een bevolkingsonder zoek komt. Dat hangt af van de reactie van de GGD. Die moet nog antwoorden op de vraag van GS of een bevolkingsonder zoek nodig is. De GGD wacht nog op een ant woord van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). De gemeente Terneuzen heeft de zelfde vraag aan de GGD ge steld. Beperkte kennis GS onderkennen de mogelijke schadelijke effecten van vlam vertragers wel. „Een vlamvertra- ger hoopt zich op in de voedsel keten en er zou een opbouw kun nen ontstaan in de top van de voedselketen, inclusief de mens. Als dit zou leiden tot toxicolo gisch relevante concentraties voor de mens is er gevaar voor de volksgezondheid. Kennis hierover is echter nog beperkt." De risico's voor mens en dier kunnen dan ook nog niet vastge steld worden. „In laboratoriumonderzoek zijn nadelige effecten aangetoond. Risico's worden echter niet al leen bepaald door de eigenschap van een stof, maar ook door de concentratie." GroenLinks wil de ook van de provincie weten 1 of er plannen bestaan om het ge bruik van vlamvertragers te ver bieden. GS zijn dat echter niet van plan. „Het is niet aan de provincie om productie, invoer, handel en toe- passing van schadelijke vlamver tragers té verbieden. De produc tie bij Broomchemie voldoet aan de eisen die kunnen worden ge steld in het kader van de Wet mi lieubeheer. Een eventueel ver- 1 bod is alleen mogelijk op grond van de Wet Milieugevaarlijke stoffen. Hiervoor is de minister van Volkshuisvesting, Ruimtelij ke Ordening en Milieubeheer verantwoordelijk." Filter GS zijn niet van plan om nadere eisen aan de vergunning van Broomchemie te stellen. Broom chemie heeft half september een absoluutfilter geplaatst. Dit is volgens de provincie op dit mo ment de best beschikbare tech niek om de verspreiding van broomhoudende vlamvertragers in het milieu te voorkomen. Advertentie H Dit superplatte staaltje Zwitserse horlogemakerskunst is verkrijgbaar bij onderstaande juweliers. Goes/Ooslburg. Juwelier 't Goudoppertje (Goes. Lange Kerkstraat 48 Oostburg, Burg. Burohtstraat 8-10) Sluis, Juwelier Dijkstra, Zuiddijkstraat 4 Terneuzen, Juwelier Wijffels, Noordstraal 103 Vlissingen, Juwelier van Boven, Walstraai 90 www.edox-watches.com door Sheila van Doorsselaer joorRinus Antonisse MIDDELBURG - Bouwen in de waterkeringszone - grofweg de zeewering en de directe omge- ring- wordt aan banden gelegd. Dat gebeurt door het trekken van 'contouren' in kustplaatsen en andere bebouwde plekken in m waterkeringszone. Nieuwbouw mag in de waterke- hngszone alleen binnen de con- wen gebeuren. Is er geen plaats meer en is herbouw of ga- kn opvullen niet mogelijk, dan moet nieuwbouw uitwijken [nar een locatie buiten de water- «ringszone. De bebouwingscontouren wor- n ^gepast langs de Noord- jjee. de Ooster- en Westerschel- e en binnenslands waar eerste waterkeringen liggen. De ge beenten nemen de bebouwings- Jjnen op in hun bestemmings plannen. "■'staat in het Zeeuws Kustbe- plan 2004. Daarin zet de provincie in op 'maatsehappe- 'I Verantwoord medegebruik P de waterkeringen' dgangspunt is dat de veilig- nimmer in het geding mag omen Als andere vormen van Pruik worden beschouwd: re- ■Katie en toerisme, natuur en 'anabouw. Ook een kwaliteits verbetering van de kustplaatsen in en net achter de waterkerin gen hoort erbij. Op enkele plaat sen maken industrie en drinkwa terwinning gebruik van cle kust zone. Onderzocht moet worden of de lintvormige waterkeringen wel licht natuurgebieden met elkaar kunnen verbinden. De meeste in lagen achter de dijken hebben een natuurbestemming. Waar dat niet het geval is, wordt beke ken of dat alsnog mogelijk is. Paviljoens In de brede duingebieden staat natuurontwikkeling voorop, zon der tot volledige afsluiting over te gaan. De recreatie krijgt ruim baan in de (duin)gebieden waar geen natuurlijke processen aan de orde zijn. Daar is ook plaats voor jaarrond-paviljoens op het strand. In het Kustbeleidsplan wordt ruimte geboden de werkwegen op de buitenbennen van de dij ken open te stellen voor recrea tief medegebruik. De beheer ders moeten zelf een afweging maken of dat tot verstoring van vogels leidt. Het streven is de grasmat op de waterkeringen meer natuurlijk te beheren. Daarbij gaat het om hooien en begrazing door scha- pen. HENGSTDIJK - Waar anders voelen lieveheersbeestjes zich beter thuis dan in een kerk. Met vele honderden zijn de ge stippelde insectjes neergestre ken in de Catharinakerk in Hengstdijk. Ze hebben de traptoren gekozen om daar te overwinteren en hebben er lief devol kerkasiel gekregen. In verschillende groepjes zijn de lieven'eersbiestjes, zoals ze in correct Oost Zeeuws- Vlaams dialect worden ge noemd, dicht bij elkaar gekro pen. Lekker warm en tochtvrij bovendien. Niet alleen de be kendste rood-met-zwarte-stip- pen exemplaren zijn vertegen woordigd, ze zijn er in alle kleuren, zwart met rode stip pen, geel met zwarte stippen, effen en het aantal stippen ver schilt per beestje. De stippen geven niet de leef tijd aan, zoals vaak wordt ge dacht, maar enkel de soort. Er leven in Nederland zo'n zestig verschillende soorten lieve heersbeestjes. Het meest voor komende lieveheersbeestje in Nederland en België is het ze- venstippelige. Het is de eerste keer dat zoveel pieternellekes, pim-pam-poen- tjes of lieven'eersbiestjes zijn neergestreken in de Hengstdijk- se kerk. Het kerkbestuur laat de insectjes met rust, ze wor- Grote aantallen lieveheersbeestjes verschansen zich tegen de kou in de Catharinakerk in Hengst dijk, waar ze met rust worden gelaten. foto Camile Schelstraete den niet weggehaald. Ze zijn in diepe rust en doen geen mens kwaad. Geluk In bijna alle culturen wordt ge loofd dat lieveheersbeestjes ge luk brengen. Een lieveheers beestje doden brengt ongeluk en droefenis. Nog een reden om ze lekker te laten zitten in de traptoren. Met de aanwezig heid van cle honderden lieve heersbeestjes in de Catharina kerk krijgt het kerkelijk credo 'gaat heen en vermenigvuldigt u' een nieuwe betekenis. In Bel gië wordt verteld dat als een lieveheersbeestje over de hand van eeh jonge vrouw kruipt, de ze vrouw binnen een jaar zal trouwen. In Brussel denken ze zelfs dat het aantal stippen van het lie veheersbeestje voorspelt hoe veel kinderen men later zal krijgen. Of er in Brussel ook veel gezinnen met zeven kinde ren voorkomen, is daarentegen nooit onderzocht. doorHenLEostma MIDDELBURG - De Zeeuwse iconomie vertoont tekenen van herstel. Maar de werkgelegen heid kalft nog wat verder af. Dat concludeert de Zeeuwse Ka mer van Koophandel uit de ERBO-enquète, de jaarlijkse conjuctuurpeiling onder het be drijfsleven. Er zit dit jaar weer groei in de omzetten van de grotere Zeeuw se ondernemingen. Het gaat daarbij vooral om de exporteren de basisindustrie (chemie en me taal). De binnenlandse afzet daalt nog. Het Zeeuwse mid den- en kleinbedrijf zit ook nog mdemin. Het verwacht dit jaar veer een lichte omzetdaling, na melijk met 1,3 procent, en blijft daarmee wat achter bij de lande- fke collega's. Al met al herstelt de Zeeuwse economie zich sterker dan de landelijke, zo interpreteert de Zeeuwse Kamer van Koophan del de cijfers. Het Zeeuws groot bedrijf boekt dit jaar 2,9 pro cent meer afzet. Dat helpt het Zeeuws bedrijfsleven als geheel aan 1 procent meer omzetvolu me. Vorig jaar was nog sprake van 0,4 procent daling. Lande lijk verwacht het bedrijfsleven een verdere daling, zij het |echts met 0,1 procent. Het is voor het eerst sinds vier jaar dat het Zeeuws bedrijfsle ven als geheel meer omzet kiekt. Zeeuwse ondernemers kij ken nu ook weer wat zonniger aaarde toekomst. Negentig pro centvan hen denkt volgend jaar winst te maken. Winst Dit jaar blijft het aantal bedrij ven dat winst maakt nog steken op 86 procent, wat overigens ho ger is dan landelijk: 81 procent. Datzelfde geldt voor de rende- mentsverwachting. In Zeeland denkt 66 procent van de onder nemers dit jaar een goed rende ment te maken, tegen 60 pro cent landehjk. De werkgelegenheid profiteert niet mee van de prille Zeeuwse ■mzetgroei. Integendeel, die SLUIS - De VVV Zeeuws-Vlaan- ieren in Sluis houdt dinsdag 28 december een rondleiding voor bezoekers door het stadje. Afgelopen zomer introduceerde de WV de rondleidingen voor individuele bezoekers. Daar voor konden alleen groepen on der leiding van een gids door Sluis wandelen. De nieuwe op zet bleek een succes en dus wordt er dinsdag 28 december ook in de kou gewandeld langs mooie plekjes en historische be- :zienswaardigheden. Hoogte puntvan de tweeënhalf uur du rende rondleiding is de beklim ming van de Belforttoren. De rondleiding begint om 10.30 uur ;bij het VW-kantoor aan de Sint Annastraat. Informatie: 0117- 161700. daalt dit jaar met 0,8 procent. Vorig jaar was dat nog 0,3 pro cent. Landelijk daalt de werkge legenheid ook, maar wat minder dan in Zeeland: 0,6 procent. Het Zeeuws bedrijfsleven blijft vooralsnog terughoudend met investeren. Ruim de helft (53 procent) trekt er dit jaar geld voor.uit. Landelijk is dat 60 pro cent. Volgend jaar verwachten meer Zeeuwse bedrijven te investe ren. Aan de Zeeuwse ERBO-en- quête deden 3200 bedrijven mee: het overgrote deel van de 150 grote bedrijven en bijna de helft van de overige onderne mers. Afgaand op ervaringen in voorgaande jaren, gaat de Ka mer van Koophandel er van uit dat het onderzoek een represen tatief beeld heeft opgeleverd. De Zeeuwse industrie is van oudsher zeer exportgericht. Het omzetvolume in deze sector stijgt met 2,3 procent, terwijl de afzet op de binnenlandse markt daalt met 2,1 procent. In de Zeeuwse bouw keldert het om zetvolume met 1,7 procent, een minder sterke teruggang dan vo rig jaar. De Zeeuwse groothandel ziet zo wel het binnenlandse als het ex portvolume stijgen met respec tievelijk 1.3 en 2,0 procent, ter wijl landelijk sprake is van 1,4 procent daling. De Zeeuwse de tailhandel oogst dit jaar 0,1 pro cent omzetstijging, terwijl lande lijk 0,3 procent daling wordt ge boekt. In de Zeeuwse dienstensector is het omzetvolume met 0,9 pro cent gedaald (landelijk 0,2). Daarbij wegen de ontwikkelin gen binnen horeca en toerisme zwaar mee. Die bedrijfstak boekt dit jaar bijna 3 procent minder omzetvolume. Dat wordt toegeschreven aan de slechtere weersomstandigheden en de groeiende concurrentie van nieuwe vakantiegebieden. In de bedrijfstak vervoer en com municatie stijgt het exportvolu me met 7 procent, Daar staat te genover dat de binnenlandse om zet daalt met 4,4 procent. Door al enkele dagen na de geboorte een gehoortest te doen, kan de jeugdgezondheidszorg veel eerder optreden als een bahv gehoorproblemen heeft. door Rolf Bosboom GOES - Zeeuwse kinderen die na 1 januari 2005 worden gebo ren, ondergaan al na enkele da gen een gehoortest. Dankzij nieuwe technieken kunnen ge hoorproblemen al in een vroeg stadium worden gesignaleerd, zodat ook eerder actie kan wor den ondernomen. Nu krijgen baby's een oproep van het consultatiebureau voor een gehoortest als ze negen maanden zijn. Als de uitslag niet bevredigend is, volgen nieu we tests. In de praktijk betekent het dat als er echte problemen zijn, er pas wordt ingegrepen als de kinderen soms al ander half jaar zijn. De behandeling van gehoorstoornissen heeft ech ter het meeste effect als daar in de eerste zes maanden mee wordt begonnen. Het is nu technisch mogelijk oor problemen bij pasgeborenen op te sporen, de zogeheten 'neonata- le gehoorscreening'. Baby's krij gen een dopje in het oor dat kor te geluidspulsjes uitzendt. Een gezond oor reageert daarop door zelf geluid te produceren. Dat wordt met een microfoontje opgevangen. De test wordt voortaan gecombi neerd met het hielprikje, dat vier tot zes dagen na de geboor te wordt gedaan. Als de eerste test geen duidelijk resultaat geeft, volgt een tweede en even tueel een derde. In elk geval kan binnen zes weken na de geboor te uitsluitsel worden gegeven. „Dat betekent een enorme ge zondheidswinst", zegt D. van Eekelen, manager jeugdgezond heidszorg bij zorgorganisatie Al- lévo. „Je kunt veel sneller begin nen met interventie, diagnostiek en begeleiding." Jaarlijks gaat het om ongeveer vijf gevallen, op een totaal van rond de 4400 Zeeuwse geboorten. Begin volgend jaar wordt de nieuwe methode in de drie zuide lijke provincies ingevoerd. In Zeeland hebben de betrokken zorgorganisaties (Allévo, Zorg- stroom en Zorgsaam) gekozen voor een gezamenlijke aanpak. De voorbereidingen hebben in totaal twee jaar in beslag geno men. Voor de uitvoering zijn voor de hele provincie zeven me dewerkers benoemd, die zich uit sluitend richten op de gehoor test en de hielprik. De medewer kers zijn in principe overal inzet baar, zodat het ook mogelijk is dat iemand van Allévo bijvoor beeld bijspringt op Walcheren. Gisteren kregen zij in Goes in structie over hoe de test precies moet worden afgenomen. Burgerlijke stand De medewerkers komen aan huis voor de test en de prik, of eventueel in het ziekenhuis als de baby daar langere tijd ver blijft. „Om ervoor te zorgen dat we de test snel kunnen uitvoe- foto Dirk-Jan Gjeltema ren, roepen wij ouders op de ge boorte van hun baby zo snel mo gelijk aan te geven bij de burger lijke stand van de gemeente", zegt M. van Belzen, coördinator van het project. Het hielprikje werd tot nu toe gedaan door de wijkverpleeg kundige. Die taak wordt nu dus overgenomen. Het huisbezoek van de wijkverpleegkundige, tien tot veertien dagen na de ge boorte, blijft echter gewoon be staan. Kinderen die dit jaar zijn of de ze maand nog worden geboren, ondergaan nog de traditionele gehoortest op het consultatiebu reau. Dat betekent dat beide me thoden volgend jaar nog tijde lijk naast elkaar bestaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 45