Gehandicapten minder op stap Zwarte sneeuw in het oerwoud OTAZU - SIERADEN PZC Meeste dijkwerken Westerschelde klaar 1 3 Rondweg Breskens over een jaar gereed +Drank oorzaak lang strafblad Vijfhonderd euro boete voor heling Mishandeling bestraft Echtelijke ruzie pakt duur uit Drie bekeuringen voor Hulstenaar Slaapk€nn€r Memakers Ontwikkelingswerk in Brazilië daling klachten over Taxicom, Hulst blijft bij zelf regelen leerlingenvervoer RINS LaBan woensdag 15 december 2004 BRESKENS - Breskens heeft overeen jaar een zuidoostelijke rondweg. Gisteren sloegen le den van het bestuurlijk overleg van Duurzaam Veilig Verkeer West-Zeeuws-Vlaanderen (jjVV) bij kruispunt Roofack de eerste piketten voor de rond weg naar industrieterrein Del- tahoek. De voorbereidingen duurden ongeveer vijf jaar. De verkeers overlast voor met name bewo ners van de Scheldekade, Grote Kade en Dorpsstraat/Rijksweg moet dankzij het nieüwe tra ject voorgoed tot het verleden behoren. Ook de toegang tot het industrieterrein wordt aan zienlijk verbeterd. Het kruispunt Roofack wordt een rotonde waarop ook de nog te reconstrueren wegvakken Roofack-Schoondijke en Roofack-Groede aansluiten. Die werkzaamheden beginnen volgend jaar. De nieuwe rondweg komt van af Roofack via de Nieuwlandse Kreek, de Buizenpolder en de Elisabethpolder uit op de Dui- velshoekseweg bij industrieter rein Deltahoek. De woonwijk Ghistelkerke wordt ontsloten via een parallelweg. Het be stuurlijk overleg bracht ook een bezoek aan andere infra structurele werken in de streek, Het afgelopen jaar zijn in het projectgebied vijf fietspa- 1 den met een lengte van in to taal 16,5 kilometer aangelegd. Om deze fietspaden symbolisch in gebruik te nemen, werd het vernieuwde traject tussen Wa terlandkerkje en Oostburg 'in gereden' door de leden van het bestuurlijk overleg en Nico Sa lome, leerling van het Zwin Col lege in Oostburg. Mede op ba sis van tips die Salomé bij een ideeënwedstrijd die DW drie jaar geleden onder toenmalige derdeklassers uitschreef, is het fietspad heringericht. Hij vond het betegelde pad te smal en ge vaarlijk door losliggende te- gels. Verder adviseerde hij een brede re groenstrook aan te leggen tussen het fietspad en de weg. Het pad ligt nu verder van de weg af, is geasfalteerd en op nieuw gemarkeerd. MIDDELBURG - Drankmisbruik speelde de hoofdrol in de strafzaak die gisteren diende voor de politierechter in Middelburg. De verdachte, een 41-jarige inwoner van Re- tranchement, heeft dankzij zijn zucht naar alcohol in de loop der jaren een flink strafblad gekregen. Gisteren kwam er een veroordeling voor dronken rijden op een brommer en voor het plegen van openlijk geweld bij. Poli tierechter G, van Unnik veroordeelde de verdachte tot ne gen maanden rijontzegging en 120 uur taakstraf. Saillant detail was dat de man dezelfde dag dat de politie hem in Vlissingen in kennelijke staat betrapte op zijn bromfiets, bij de rechtbank in Middelburg was geweest. Dat was 8 oktober. Hij had 790 microgram in zijn bloed, drieënhalf keer zoveel alcohol als is toegestaan. „Ik heb drie jaar an- tabus geslikt, maar ik ben bang dat ik weer aan de drank geraak", zei hij over zijn alcoholprobleem. De verdachte raakte op 23 december vorig jaar in Retranchement sa men met een 38-jarige man uit Cadzand betrokken bij een vechtpartij. Twee kinderen die bij hun opa logeerden hadden zich beklaagd bij het duo. De bejaarde man moest maar eens worden aangepakt. Het 77-jarige slachtoffer kreeg in de tuin van zijn woning een flink pak slaag van de verdachten, die onder invloed van alcohol verkeerden. De 38-jarige vechtersbaas werd hiervoor veroordeeld tot I honderd uur werkstraf. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een twintigjarige inwoner van S£js van Gent voor opzetheling conform de eis 500 euro boete opgelegd. De man ging op 2 december vorig jaar in op eèn advertentie bij de plaatselijke supermarkt, waar een fiets voor 75 euro te koop werd aangeboden. Toen hij de fiets kocht, bleek het slot kapot te zijn. Ook was de fiets goed als nieuw, zodat hij moest weten dat de fiets gesto len was. De politierechter tilde zwaar aan het delict. „Zonder heler, geen steler", merkte hij op. MIDDE1BURG - De Middelburgse politierechter heeft gis teren een 39-jarige man uit Zaamslag wegens mishande ling veroordeeld tot 275 euro boete. Het slachtoffer had zich op 14 februari niet onbetuigd gelaten. Hij had zich vervelend gedragen. De rechter hield in de uitspraak reke ning met dat feit. MIDDELBURG - De Middelbugse politierechter heeft gis teren een 44-jarige inwoner van Oostkapelle wegens ver nieling veroordeeld tot 150 euro. De man had op 5 maart dit jaar in Axel de deur van een woning ingetrapt toen hij niet werd binnengelaten. De aanleiding was een ruzie met zijn echtgenote. HULST - Een 28-jarige inwoner van de gemeente Hulst heeft gistermiddag omstreeks 15.00 uur drie bekeuringen gekregen. De Hulstenaar reed rond zonder rijbewijs. De auto waarin hij reed was niet APK gekeurd. Ook was het voertuig niet verzekerd. agenda STREEKACTIVITEITEN AXEL - Café 't Hoeckhuys, 20.00 uur: Kaarten; Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Koersbal, kaarten en biljarten; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten en spelletjes; 20.00 uur: Vergadering stadsraad Axel; CLiNGE - Malpertuus, 13.15 uur: Anbo koersbal; GRAAUVU - Gemeenschapshuis, 14.00 uur: KBO handwerken; 14.45 uur: KBO gymnastiek; 19.30 uur: Kerstviering KVO Graauw; HEIKANT - 't Heike, 13.00 uur: Schie ting; 13.15 uur: Biljarten, pieren en handwerken; 19.30 uur: Jaarvergade ring dorpsraad; HOEK - De Lovenhoek, 19.00 uur: Bridge; 19.30 uur: Rookvrij biljarten; HULST - De Lieve, 10.30 uur: Biblio theek; 11.30 uur: Senior diner; 13.30 uur: Bingo; 19.00 uur: ZKV kerstviering; Den Dullaert, 14.30 uur: Kindermusical 'Karei de kok en de kroon van de ko ning'; KLOOSTERZANDE - Basisschool Ter Duinen, 16.00-20.00 uur: Kerstmarkt; KOEWACHT - De Lange Akkers, 13.30 uur: Kaarten; Kerklaan 87,19.00 uur: Creatieve bijeen komst; De Vlaschaard, 20.00 uur: Openbare ver gadering dorpsraad; Restaurant 't Hoekske, 14.00 uur: Kerst viering Zonnebloem afdeling Axel; NIEUW-NAMEN Café Sint Cecilia, 19.30 uur: Bingo; SAS VAN GENT - St. Albert, 13.00 uur: Quiltpatchwork, haken, borduren, frivo- lité voor dames, spelmiddag en vrij bil jarten; De Roselaer, 13.30 uur: Hutselfrutsel-bij- eenkomst; SINT-JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Biljartles, gymnastiek, bloemschik ken; 10.30 uur: Volksdansen; 13.30 uur: Koersbal, prijskaarten; 13.30 en 15.30 uur: Kreatieve Vorming Kinderatelier; 13.45 en 15.45 uur: cursus Spaans; 19.30 uur: Kerstworkshop bloemschik ken; 19.30 uur: KVO bijeenkomst; TERNEUZEN - De Veste, 9.15 en 10.15 uur: Volkdansen; 13.30 uur: Biljarten; 't Schelpenhoekje, 14.00 uur: Kinder club 4 tot en met 7 jaar: 15.00-18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; 19.00-21.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint voor jeugd ouder dan 16 jaar; Goede Herderkerk, 19.45 uur: Kerstzang avond; WESTDORPE - Zaal Concordia, 19.30 uur: Vergadering dorpsraad Westdore, Advertentie Voor de FEESTDAGEN Bij maas modes - Sas van Gent 0115 -45 38 95 Heeft een slaapoplossing voor iedereen v.a. 16 dec. Noordstraat 7-13 4531 GA Terneuzen Telefoon 0115-613130 De bamboebrug die het team van Bamboostic in Brazilië bouwde, samen met de dorpelingen van Camburi. door Frank van Cooten HULST - Hilde Duerinck uit Hulst ver trok samen met Sven Mouton en Pieter Loose begin juni naar Brazilië om in het dorpje Camburi het ontwikkelings project Bamboostic te realiseren. Na een half jaar is Hilde even terug in Hulst. „We hebben veel zwarte sneeuw gezien." In dat halve jaar werd ze een schat aan ervaringen rijker. „We vertrokken met heel lage verwachtingen. Daarom is het eerste half jaar al met al meegevallen. Er is veel bereidheid om mee te wer ken." Het team van Bamboostic bestaat uit vijf jongeren, die ontwikkelingshulp bie den aan de Caicara-families in Ubatu- ba. Het dorpje Camburi ligt in dit - toe ristische - gebied. Doel van het project is de plaatselijke bevolking te leren hoe ze voorzieningen kunnen bouwen van bamboe, dat daar veel voorkomt. Het gaat onder meer om de bouw van een ge meenschapshuis, het opzetten van een bamboeplantage en het scheppen van banen in de bouw en het toerisme. Het eerste project is klaar: de bouw van een brug in bamboe. „Over de bouw van het gemeenschapshuis onderhande- len we nog met de grondeigenaren. Die onderhandelingen waren uiteraard voor de biTig niet nodig. De bevolking kan deze brug goed gebruiken. De bouw was ook bedoeld om de technie ken aan te leren en ervaring op te doen." De bamboebrug overspant een rivier en verbindt een pad dat veel wordt ge bruikt om Camburi te bereiken. De brug is met een vaste ploeg van tien mensen uit het dorp gebouwd. „Dat zijn vrienden van ons geworden." Het team had het niet makkelijk. De werkplek was moeilijk bereikbaar, dan waren er natuurlijk nog de insecten en niet te vergeten de regen, „Het regent de helft van de tijd. Als het al een beetje miezert, wordt er niet gewerkt. Daar moesten we mee leren omgaan." Maar de brug is mooier geworden dan het team had verwacht. De beginperiode was volgens Hilde Due rinck zwaar. „We hebben veel zwarte sneeuw gezien. We zijn een paar keer be stolen en de taal was een probleem. Ook de Volkswagen Kever, ons enige ver voermiddel, werd gestolen. We hebben nu wel een andere Kever, maar wel nog ouder. Dat we een paar keer bestolen zijn, vond ik best moeilijk. Ik begreep dat niet. We zijn er voor de mensen. We willen ontwikkelingswerk doen." Het Portugees gaat Hilde Duerinck na een half jaar beter af. „In het begin was dat moeilijk. We begrepen elkaar niet en we moesten opletten dat we geen vij anden maakten. Als je met de een praat te, was de ander al gauw jaloers. Ik voel de me vaak een soort diplomaat." De ploeg woont in het nationaal park, dat in het dorp gevoelig ligt. Tijdens de vergaderingen over de bouwprojecten stelde het team Bamboostic zich zo neu traal mogelijk op om zich niet mengen in bestaande onenigheid. Spionnen „De dorpelingen dachten dat we spion nen waren omdat we in het park wo nen. Toen we eenmaal met de brug be gonnen, ging het een stuk beter. De dor pelingen zagen dat eindelijk iets werd gedaan en dat het niet bleef bij alleen vergaderen en het maken van mooie plannen." Camburi ligt in een populair toeristisch gebied. „De Belgische reisorganisatie Joker heeft het dorp al in het reispro gramma opgenomen. In totaal komen vijf groepen langs. Eerst moet echter de infrastructuur beter worden. Dan gaan we het toerisme uitbreiden en meer toer- operators benaderen." De maand december is de toeristen- maand bij uitstek in Brazilië. „Daarom gaan we nu een winkeltje bouwen waar de mensen zelfgemaakte schildpadjes en oorbellen kunnen verkopen. De dor pelingen zijn heel creatief. Met het win keltje hebben de dorpelingen een inkom stenbron. Ik heb zin om terug te gaan." Hilde Duerinck is inmiddels weer ver trokken naar Camburi. De bouw van een gemeenschapshuis is nog steeds een grote wens. In Camburi zijn echter gro te problemen met grondbezit. Onduide lijk is wie welke gronden bezit. De mees te gronden zijn officieel in handen van een aantal grootgrondbezitters. Het team Bamboostic onderhandelt met de grootgrondeigenaars over het beschik baar stellen van een lap grond voor het gemeenschapshuis. Deze gesprekken zijn nog niet afge rond. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 ■1530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 fax; 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Connyvan Gremberghe (chef) WoutBareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) (Advertentie) A R I S PARFUMERIE- Trefpunt der wereldmerken M I D D E l BURG zich de komende tijd." In het verleden doken elke vergade ring van het samenwerkingsver band wel klachten op. Tegen woordig is het over het alge meen stil aan het front. „Echt grote problemen doen zich niet meer voor bij het vervoer van personen volgens de Wet Ver voer Gehandicapten." De stij ging van de prijzen voor Collec tief Vraagafhankelijk Vervoer blijft volgend jaar beperkt tot een indexering van 2,3 procent. Die stijging is voor de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten aanvaardbaar, stelt ook de Huls ter wethouder F. van Driessche. Hulst kan erop rekenen dat ze meer kwijt is, omdat meer inwo ners een beroep doen op de WVG-vervoersregeling. „Maar dat is natuurlijk ook de bedoe ling van de regeling. Als meer ge handicapte en oudere mensen in onze gemeente ergens naartoe gaan en uit hun isolement ko men, is dat natuurlijk prachtig. Voor dat sociale doel willen we graag naar middelen zoeken." Leerlingen Voor het leerlingenvervoer geldt dat een stuk minder, laat Van Driessche's collega P. Weemaes weten. Hulst wil de inwoners die speciaal onderwijs volgen graag een voor hen geschikte op leiding laten volgen, maar houdt graag zelf greep op de kos ten. Samenwerkingsverbandvoorzit ter Van Schaik stelde gisteren nogmaals dat Hulst nog maar eens goed moet rekenen alvo rens het uit de gemeenschappe lijke leerlingenvervoersregeling stapt. De Hulster bestuurders weten ook wel dat ze een groter bedrag dan vroeger kwijt zijn, omdat het speciaal onderwijs zich in Terneuzen heeft gecon centreerd. Maar desondanks moet het goedkoper kunnen dan nu. Weemaes: „We denken er niet nog eens over na en komen er niet op terug. Vanaf de start van het schooljaar 2006-2007 re gelen we als gemeente zelf weer het leerlingenvervoer." LwRené Hoonhorst TERNEUZEN - Zeeuws-Vlaam- - se gehandicapten maakten de eerste acht maanden van dit jaar iets minder gebruik van ver voer via taxi's en busjes van Taxicom. Met name de gehandi capte inwoners van de gemeen- len Sluis en Terneuzen zorgden voor die daling. In Hulst wisten mindervaliden het dozijn samen werkende Zeeuws-Vlaamse taxi-ondernemers tot eind au- gnstus juist wat vaker te vin den. [Voorzitter J. van Schaik van het Samenwerkingsverband Collec- Zeeuwsch-Vlaande- dat niet vreemd. Min- /i|oervaiiucii in Hulst kunnen pas ()[sinds.2000 gebruik maken van van Regie BV (de of- naam van het als Taxi- bekend staande onderne- „De bekendheid Oost-Zeeuws-Vlaanderen nog toe, terwijl de men- het westen en in de Ka- eraan gewend zijn. De zijn overigens en waarschijnlijk sta- het aantal gebruikers Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST kl: (0114)372776 fax:(0114)372771 F-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE redactie Stationspark 28 Postbus 31 W60AAGOES kk (0113)315500 kx: (0113)315669 E-mail; redactie@pzc.nl 'nternet "^w.pzc.nl E-mail; web@pzc.nl door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De dijkverster kingen langs de Westerschelde zijn voor meer dan de helft uitge voerd. Voor een bedrag van 215 miljoen euro is inmiddels ruim tachtig kilometer steenbekle ding langs de rivier vernieuwd. De komende jaren moet nog 66 kilometer worden aangepakt. Het werk ligt nu stil tot het voor jaar. Tijdens het zogeheten stormseizoen is het risico van be schadiging van de dijken te groot. Daarom wordt er tussen 1 oktober en 1 april niet aan de dijken gewerkt. Rijkswaterstaat benut die tijd voor de voorbereiding voor de aanpak van nieuwe dijkvakken. Nagenoeg alle wei-ken die dit jaar op de planning stonden, zijn uitgevoerd. Het gaat om de trajecten Ha vendammen WalsR- terspolder. Alleen bij de Willem-Annapol- der in de buurt van Goes rest nog vierhonderd meter van de in totaal ruim drie kilometer steenbekleding die voor verster king in aanmerking kwam. Dat restant wordt volgend jaar uitge voerd. Dan staat in Zeeuws-Vlaande- ren ook de aanpak van het Voor land Nummer Een op de rol. Het werk is al geruime tijd geleden aanbesteed. Ook de benodigde vergunningen en ontheffingen zijn inmiddels binnen. Dat betekent dat onmid dellijk na afloop van het storm seizoen op 1 april kan worden begonnen met de verbeterings werkzaamheden. Volgens diezelfde planning moet de klus in oktober 2005 ge klaard zijn. Ook het bestek voor de verster king van de Hertogin Hedwige- polder in Oost-Zeeuws-Vlaande ren ligt gereed.. Hier zijn even eens de noodzakelijke vergun ningen en ontheffingen voor af gegeven. Het is nog niet hele maal zeker of de uitvoering ook volgend jaar plaatsvindt. Het be sluit daarover wordt in de loop van januari volgend jaar geno men. Het derde project dat in Zeeuws-Vlaanderen in voorbe reiding is, ligt langs het Verdron ken Land van Saeftinghe in de Koningin Emma en Van Alstein- polder. Het plan daarvoor is in de maak. De vergunningen zijn aangevraagd. Andere dijkvakken langs de Westerschelde die dat jaar wor den aangepakt liggen in de Hoe- dekenskerkepolder, Oost-Inke- lenpolder en de Baar- land-/Zuidpolder. Vanaf 2006 komen de dijken langs de Oos- terschelde aan bod. Daar ligt on geveer 175 kilometer glooiing te wachten op een opknapbeurt. j OQ5S E I NT E P. 1E USS LANGSTRAAT 2-4, ARNEMUIDEM, 161. 0118-601273 GEOPfrW VAN.MM.4DA6 T/H ZATERDAG; EN vmtoaöavokd. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 43