PZC Aanwas allochtonen houdt aan Prins Bernhard had zes dochters SLIPS, PZC DE 4E GRATIS 3 SLOGGI Marokkaans consulaat accepteert naam Jihad niet buitenlanders zijn volgens CBS broodnodig voor opvullen banen 'olitie ontruimt raakpanden in Amsterdam Bewoners op eigen verzoek te kijk gezet in hun wijk Zorgverzekeraars trekken advies huisartsen in Ziekenhuizen raken in geldnood Gezondheidsklachten door herrie Mannen eisen de keuken op Neprechercheurs op rooftocht Verplichte ogentest geschrapt Nederlandse scholieren zijn grootste drinkers Werkstraf 240 uur voor frauduleuze ambtenaar 0800 - 0231 231 (GRATIS) woensdag 15 december 2004 redactie binnenland «STERDAM In het Amster- ijuse stadsdeel De Baarsjes is ij november een meisje geboren L je naam Jihad heeft gekre- De ambtenaar van de bur- Llijke stand heeft de naam, die 'heilige oorlog' betekent, zon- problemen aanvaard. ,fcr het Marokkaanse consu- laat, dat de naam ook moet ac cepteren omdat het meisje zo wel de Nederlandse als de Ma rokkaanse nationaliteit heeft, protesteert. Volgens een woord voerster van De Baarsjes heeft het consulaat laten weten de naam niet te accepteren. Daarop heeft het stadsdeel een brief gestuurd naar de ouders van het kindje met het verzoek contact op te nemen. Volgens een woordvoerder van de juridische afdeling van het re gister Amsterdam heeft het Ma rokkaanse consulaat een lijst met namen die zijn toegestaan. Hij verbaast zich dat er nu op hef ontstaat, omdat het vaker voorkwam dat kinderen Jihad werden genoemd. „Daarover zijn nooit problemen geweest." Bij de burgerlijke stand in de hoofdstad doen de ambtenaren niet zo moeilijk over namen. Toch bestaan er regels; zo is het bijvoorbeeld verboden een ach ternaam als voornaam te gebrui ken. Onlangs gebeurde dat nog toen Anky van Grunsven haar zoon als tweede voornaam Jans sen wilde noemen, refererend aan de achternaam van de vader van het kind. In het verleden heeft de burger lijke stand wel ingegrepen toen een vader zijn kind Miracle of Love wilde noemen. Uiteindelijk besliste de rechter dat de naam toch was toege staan, maar dan wel met twee koppeltekens: Miracle-of-Love. ANP [DEN HAAG - Nederland zal nog tientallen jaren veel vreem delingen opnemen in de samenle ving. Op lange termijn zal een- lerde van de bevolking van bui- enlandse afkomst zijn. Dat ver- vacht het Centraal Bureau voor fdeStatistiek (CBS). Het CBS heeft becijferd dat in jeder geval tot 2050 jaarlijks veertig- tot vijftigduizend men sen zich in Nederland zullen ves tigen. Zij komen voor een groot deel uit de traditionele immigra tielanden als Turkije en Marok ko, maar ook steeds vaker uit westerse landen als Polen. Jan Latten, CBS-onderzoeker ien bijzonder hoogleraar sociale demografie aan de universiteit van Amsterdam, denkt dat de in tegratie van al die buitenlan ders voor problemen blijft zor gen. „Het zal niet vanzelf gaan. Er zullen jaarlijks mensen bij komen met andere leefstijlen. Datzaleen maatschappelijk de bat blijven leveren." De integra tie van allochtonen houdt de po litieke gemoederen nu al flink bezig. Sinds vorig jaar kunnen minder mensen asiel krijgen en deze week debatteerde minister Verdonk (Vreemdelingenzaken en Integratie) met de Tweede Kamer over de verplichte inbur- geringscursus. Naar verwachting van het CBS eltNederland in 2050 16,9 mil- oen inwoners tegen 16,3 mil- oen nu. Vijf miljoen inwoners tebben in 2050 een allochtone Nu zijn dat er 3,1 iiljoen. Het aantal autochtonen tegen 2050 zijn afgenomen ra 13,2 miljoen tot 11,9 mil- AMSTERDAM - De politie is gisterochtend begonnen met een grote actie om krakers uit de Berlageblokken in Amster dam-Oost te verwijderen. Het ging volgens een woordvoerster 172 woningen. Rond het middaguur had de poli tie alle panden ontruimd. In to- hield zij twaalf mensen aan, onder wie een vrouw met y, die hun huis niet wil den verlaten. De politie ging over tot ontrui ming, omdat de krakers in de buurt veel overlast veroorzaak ten. „We moesten er vaak naar toe en daarom hebben we beslo- tegaan ontruimen", liet de Woordvoerster weten. De illega- h bewoners kregen maandag al een waarschuwing dat de politie de volgende dag op de stoep zou staan en volgens de woordvoer- hadden veel mensen hun al verlaten. De politie zette honderd mensen in voor de ac- De ontruiming verliep zon derproblemen. ANP joen. De buitenlanders zijn vol gens het CBS broodnodig. Het aantal 65-plussers dat niet werkt neemt in hoog tempo toe van circa twee miljoen nu tot vier miljoen in 2035. De banen die de ouderen achter laten moeten opgevuld worden en dat gaat niet via natuurlijke aanwas. Het tempo van de bevol kingsgroei van de afgelopen ja ren is aanzienlijk afgenomen. Dat komt deels door de vermin dering van het aantal nieuwe au tochtonen. Door een slechter economisch klimaat, een stren ger asielbeleid en de hogere ei sen die gesteld worden aan (ar- beids)migranten nam het aantal nieuwkomers af van 130.000 in 2001 tot negentigduizend nu. Emigranten Het aantal mensen dat emi greert ligt zelfs hoger dan het aantal mensen dat immigreert. Honderdduizend mensen ver trokken afgelopen jaar, van wie cle helft van autochtone af komst. Het aantal autochtonen dat ver trekt is volgens onderzoeker Lat ten sinds de jaren vijftig niet meer zo hoog geweest. De autochtone bevolking neemt hoe dan ook af. Er sterven meer mensen dan er baby's geboren worden. Na een geboortepiek in 2000 en 2001 is het aantal bore lingen flink afgenomen, van 207.000 baby's in 2000 tot naar schatting 190.000 dit jaar. De vroedvrouwen merken dit vol gens Latten nu al en binnenkort de crèches en de scholen. GPD ROERMOND - Op elf plaatsen in de Roermondse volkswijk 't Veld zijn de afgelopen dagen twintig fo to's van drie bij vier meter opgehangen met zelfpor tretten van inwoners van die wijk. In totaal maakten vierhonderd inwoners de afgelopen maanden gebruik van de mogelijkheid om zichzelf te fotografen in een pand in 't Veld. De openluchttentoonstelling van zelf portretten is een initiatief van fotograaf Peter Wijn- ands uit Swalmen, die in het pand een fotostudio in richtte en de bewoners de beschikking gaf over profes sionele fotoapparatuur. Daarmee konden ze zichzelf met een digitale camera op de foto zetten. Wijnands wil daarmee een beeld schetsen van mensen die wo nen en werken in 't Veld. „Zoveel verschillende men sen bij elkaar, van alle nationaliteiten, dat fascineert mij", legt hij uit. De expositie blijft tot eind zomer 2005 staan, en Wijnands is bezig met een fotoboek met daarin alle portretten, foto Peter Wijnands/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Prins Bern hard heeft niet vier, niet vijf, maar zes dochters. Naast de ko ningin en de prinsessen en de in middels alom bekende Alexia (37) in Frankrijk is er ook nog eens de Amerikaanse Alicia. Geruchten over haar deden al wel de ronde, maar de prins heeft nu in een postuum versche nen interview met de Volks krant toegegeven haar inder daad een halve eeuw geleden te hebben verwekt. Ook om het be staan van zijn Franse dochter Alexia windt de prins in het dag blad geen doekjes. Volgens Bernhard heeft konin gin Juliana zijn dochters bij an dere vrouwen geaccepteerd: „Beide kinderen waren getrof fen door hoe lief mammie voor hen was." Alexia en Alicia de len mee in de erfenis. Op de dag dat de Volkskrant het postume interview naar buiten bracht, opende het Nationaal Archief in Den Haag dossiers over de Hof- mans-zaak. Uit de stukken blijkt dat de vroegere minister van Buitenlandse Zaken Beyen erop uit was Juliana in verband met de affaire te laten aftreden. Beatrix zou op de troon moeten en Bernhard stelde zich daarbij een invloedrijke positie voor. De Volkskrant, die gisteren in hoog tempo uitverkocht raakte, had negen interviews met de prins tussen januari 2001 en juni 2004. Bernhard heeft alle uitgewerkte teksten gezien en geaccordeerd en koningin, pre mier en Rijksvoorlichtings- (Advertentie) ÜE .„.Ik ICRJJG- OpÊEAJS EEAJ GEWELDIG IPEE.. ^ATEAJ WE A46T Ei-K AA VZ- NAAK. BEP GAAN dienst in het ongewisse gelaten. Bernhard hield wel van Juliana, vertelde hij: „Het was in het be gin bij mij niet honderd procent pure liefde. Dat is pas later geko men, dat is het gekke." Het hu welijk was volgens de prins goed tot de Hofmans-affaire in de jaren vijftig. „Toen is er iets ZEIST - Zorgverzekeraars Ne derland trekt het advies in om de huisartsenpraktijken te ver groten van 2350 naar driedui zend patiënten. Dat heeft algemeen directeur M. Bontje gisteren in een brief aan minister Hoogervorst van Volks gezondheid en de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) la ten weten. De LHV reageert in een eerste reactie verheugd op het intrek ken van het voorstel. Maar de ac ties gaan nog door, aldus een woordvoerder, De huisartsen voeren niet alleen actie tegen het plan van ZN, maar zijn ook boos over een aantal andere za ken waar Hoogervorst over gaat. Het gaat daarbij onder meer over nooit ontvangen toe gezegd extra geld voor praktijk ondersteuning. Het plan van ZN om de huisartsen voor hetzelfde bedrag meer patiënten te laten helpen en ze meer geld te geven om ondersteuning in te kopen, stuitte bij veel huisartsen op ver zet. Om hun protest kracht bij te zetten, besloten huisartsen in diverse delen van het land actie te voeren door patiënten eerder dan normaal door te verwijzen naar de specialist, ook ais het nog niet direct nodig is. ANP kapot gegaan." Pas nadat het paar in de jaren zeventig nog eens over Greet Hofmans had ge sproken, was er weer sprake van toenadering. Bernhard heeft Juliana in de laatste vijf jaar van haar leven niet zo vaak meer gezien. Juliana was demen terend en mocht van haar dok ters niet veel opwinding meer hebben. „Ze moest rust hebben. Ik bracht alleen maar onrust. Omdat ze echt, je zou bijna kun nen zeggen te veel, op mij ge steld was." Prins Bernhard denkt dat de mo narchie in Nederland tot nu toe bij de Oranjes in goede handen is. „Ik had zorgen over mijn vrouw. Beatrix staat met beide benen op de grond", zegt hij over zijn oudste kind, de konin gin. „Trix heeft echt pijn van on rechtvaardige kritiek. Ze is wel wat harder geworden, sinds ze op de troon zit, maar nog niet voor vijf procent zo hard als haar grootmoeder." De prins weerlegt overigens het verhaal dat hij en Wilhelmina zo dol op elkaar waren. De prins las, zegt hij, pas kortgeleden in de biogra fie van Cees Fasseur over Wilhel mina dat zij sympathie voor haar schoonzoon had. „Dat heb ik nooit gemerkt in Londen." Prins Bernhard erkent dat hij stom is geweest om een miljoen dollar commissiegeld aan Lock heed te vragen. Het geld wilde hij besteden aan het Wereld Na tuur Fonds. „Maar toen het uit kwam dacht ik: my foot! Nou hang ik. Wie gelooft dat ik dat miljoen wilde hebben voor het WWF?" ANP (Advertentie) NU 00K EXTRA KORTING OP SHIRTS Geldig van l l/m 31 december 2004 zolang de voorraad strekt. AMSTERDAM - Als de overheid niet snel ingrijpt, dan dreigen in Amsterdam-West drie ziekenhuizen failliet te gaan. Het VU medisch centrum, het Sint Lucas Andreas Ziekenhuis en het Slotervaartziekenhuis hebben finan ciële problemen. De zorgverzekeraars dringen er in een brief aan minister Hoogervorst op aan actie te onderne men, liet Agis Zorgverzekeringen gisteren weten. De ziekenhuizen hebben onlangs aangegeven dat ze 10 procent meer patiënten en ingrepen nodig hebben om het hoofd boven water te kunnen houden. Probleem is dat er niet zoveel patiënten zijn in Amsterdam-West. ANP SCHIEDAM - Blootstelling aan verkeersgeluid leidt tot directe en indirecte gezondheidsklachten bij inwoners van Rijnmond. Het gaat onder meer om ernstige versto ring van de slaap en een te hoge bloeddruk. Dat blijkt uit gisteren gepresenteerd onderzoek van de Mi lieudienst Rijnmond en GGD Rotterdam. Volgens de cij fers hadden in 2002 honderdduizend mensen in het ge bied hinder van verkeersgeluid. Andere bronnen veroor zaakten minder overlast: vliegverkeer (3 procent), indus trie (1 procent) en treinverkeer (0,3 procent). ANP GOUDA - Eens het domein van de vrouw, eist de man an no 2004 steeds meer ruimte op in de keuken. Van de heren is 77 procent bovengemiddeld geïnteresseerd geraakt in de keuken. Eenderde zegt zelfs serieus kookliefhebber te zijn en 42 procent kookt bovendien voor de lol. Een en ander blijkt uit onderzoek van Trendbox voor het kenniscentrum van Sanoma Mens Magazines, uitgever van mannenbladen zoals Playboy en Panorama. In totaal werden meer dan duizend mannen ondervraagd. ANP TWELLO - Roemeense en Poolse autokopers zijn in Teu- ge en Twello beroofd van enkele duizenden euro's. Ze zijn opgelicht door vier mannen die zich voordeden als recher cheurs. Dit heeft de politie gisteren meegedeeld. Een groepje Roemeense autokopers stond maandag bij een garagebedrijf in Teuge te wachten tot het zou openen. Plosteling verschenen vier 'rechercheurs'. De kopers moes ten geld tonen. Nadat de bankbiljetten waren 'gecontro leerd', vertrokken de neprechercheurs. Het aan de groep teruggegeven geld bleek vals te zijn. Op 7 december is op vrijwel dezelfde manier een groep van drie Poolse autokopers beroofd in Twello. ANP DEN HAAG - Autobestuurders van 45 jaar en ouder hoe ven straks niet verplicht hun ogen te laten testen om hun rijbewijs te vernieuwen. Minister Peijs van Verkeer ziet af van de voorgenomen invoering van de verplichte ogen- test. De minister overwoog de maatregel om de veiligheid op de Nederlandse wegen te verbeteren. Navraag bij deskun digen leerde echter dat dit 'weinig effect heeft op de ver keersveiligheid', schreef Peijs gisteren aan de Tweede Ka mer. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nederlandse scho lieren drinken meer dan leef tijdsgenoten in andere Europese landen. Een kwart van de Neder landers drinkt vaker dan tien keer in de maand. Het gaat vooral om jongens. Ruim eenderde van hen dronk in de maand voorafgaand aan het onderzoek minstens drie keer ten minste vijf glazen per avond. Dit blijkt uit cijfers van de European School Survey on Alcohol and Other Drugs die gis teren in Stockholm zijn gepre senteerd. Het onderzoek werd, eind vorig jaar, in 35 landen gehouden on der scholieren van vijftien en zestien jaar. Het ministerie van Volksgezondheid heeft meebe taald aan het onderzoek. Het Trimbos-instituut verzamelde de Nederlande gegevens voor de studie. Volgens een woordvoerder geeft het onderzoek aan dat ook jon gens in Oostenrijk en België veel drinken. Als het gaat om veel drinken in een keer, dan scoren, behalve de Nederlandse jongens, ook jongens in Malta, Ierland en Denemarken hoog. Bij het gebruik van van sigaret ten en drugs als cannabis, cocaï ne en xtc neemt Nederland een middenpositie in. Het Trimbos-instituut gebruikt de gegevens om ouders bewust te maken van de gevaren van al cohol voor jongeren. ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - De rechtbank in Rotterdam heeft een 62-jarig voormalig hoofd gemeentewer ken in Hoorn, gisteren een werk straf opgelegd van 240 uur. Met aftrek van voorarrest moet de man in totaal 228 uur werken bij de reclassering. De rechtbank acht bewezen dat de man door het aannemen van giften in ruil voor tegenpresta ties, het vertrouwen in hem heeft beschaamd en zijn positie heeft misbruikt voor persoon lijk voordeel. De werkstraf is zestig uur meer dan de 180 uur die het Openbaar Ministerie te gen hem had geëist. De man reed zes jaar lang in een dure uitvoering van de Renault Espace die betaald was door Ge- va, een dochter van de Groning se aannemer Koop. Ook heeft hij vijf jaar lang kosteloos een appartement in Amsterdam kun nen gebruiken. In ruil daarvoor deed hij er zijn best voor de klus van het uitbaggeren van de Grashaven in Hoorn door een Koop-dochter te laten uitvoe ren. De rechtbank heeft de eis van het OM om 45.000 euro te rug te vorderen niet gevolgd. Burgemeester G. van Veldhui zen van de gemeente Hoorn: „Het is goed dat er een uit spraak ligt, maar met de uit spraak op zich kunnen wij na tuurlijk nooit blij zijn." Hoorn maakte gisteren bekend dat in totaal twaalf ambtenaren van de gemeente in het verleden een of meerdere keren hebben deel genomen aan club- of bordeelbe zoek op kosten van de aanne mer. Het gaat hierbij volgens de bur gemeester om ambtenaren die destijds 'een vrij hoge functie hadden' en om ambtenaren in het middenkader. ANP (Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3