Oud&nieuwtradities keren weer PZC 199,00 Casper Hobbes Sint Thomasluiden, Midwinterhoornblazen en carbidschieten Kipkap puzzel Heer Bommel en de Blijdschapper weer Zeeland: Bezem Sk recept Konijnenbouten met sinaasappels woensdag 15 december 2004 door Robert Verkerk Oude tijden herleven op en rond 31 december. De jaar wisseling anno 2004 is meer dan alleen maar vuurwerk afste ken en champagne drinken. In alle regio's in Nederland komen oude gewoontes weer terug, zo als het Sint Thomas luiden, Mid winterhoornblazen en carbid schieten. Dat stelt directeur Ineke Strou ken van het Nederlands Cen trum voor Volkscultuur (NCV) in Utrecht. Vuurwerk afsteken is voor NCV feitelijk een jonge bezigheid. „Voor vuurwerk krij gen we pas aandacht bij de kro ning van Wilhelmina in 1898. Ie dereen sprak daar toen over, omdat het zo bijzonder was. Daarna zie je pas dat het vuur werk in Nederland de aandacht krijgt", vertelt Strouken. Voor 1900 ging de aandacht veel meer uit naar de hele mid wintertijd, de koudste en meest donkere periode van het jaar. De armen trokken in die tijd langs de deuren om goede kerst (Advertentie) KENWOOD FOODPROCESSOR FP920 Vermogen 1.000 Watt Variabele snelheden en momentschakelaar Mengkom met 3 liter inhoud Glazen blender met 1,5 liter inhoud Snijmes Deegmes Grove snij/raspschijf, fijne snij/raspschijf, Parmezaanse schijf, Julienne snijschijf Metalen garde - dubbele rotatie Citruspers Multimolen Sapcentrifuge Kenstore opbergsysteem Snoeropbergmogelijkheid Minikom Maxi-mix deksel Spatel Veiligheidssluiting en nieuwjaar te wensen. Am bachtslieden van verschillende beroepsgroepen gingen ook langs de deur om nieuwjaar te wensen. Zij maakten hun eigen gedicht op een papier dat aan de mensen werd overhandigd. „Daar kregen ze dan geld voor. In feite zie je dat de krantenjon gen dat nu nog steeds doet." Boze geesten In het verre verleden werd ook veel lawaai gemaakt, het zoge heten Sint Thomasluiden, men zegt om boze geesten weg te ja gen. „Naar mijn idee deden mensen dat gewoon voor de lol. Dergelijke rituelen zie je nu weer opbloeien, net als het Mid winterhoornblazen: met een hoorn boven een put met water klanken maken die dan heel ver dragen. Sommige muziekscho len geven er weer les in. Je ziet het fenomeen vooral in Twen- the en de Achterhoek opduiken. Het zijn inmiddels toeristische attracties geworden." Hetzelfde is volgens Strouken het geval met carbidschieten. Nu vuur werk steeds meer aan strengere regels is gebonden, wordt car bidschieten belangrijker. „Car bid kun je gewoon in je schuur houden." Een traditie die niet aan een regio gebonden is, is het zogeheten nieuwj aarssiepen dat weer in ere is hersteld en elk jaar op onverwachte plaat sen opduikt. „De jeugd gaat dan na de jaarwisseling de straat op om alles mee te nemen wat nog niet is opgeruimd. De eigenaren kunnen het dan de volgende dag op een verzamel plaats ophalen, maar moeten vaak wel wat moeite doen om die tuinset, kar of fiets weer mee te nemen", weet Strouken. De jaarwisseling werd officieel in Nederland in 1575 ingevoerd. Daarvoor kenden de kerk en de overheid hun eigen jaarwisselin gen. Het gewone volk hield het bij de seizoenswisselingen. Die werden ook uitbundig gevierd. Zo begint het goede seizoen met Pasen en het slechte seizoen met Sint Maarten. Strouken: „De goede voornemens zijn ei genlijk iets van Pasen. Dan maakte je het hele huis schoon, ging je biechten en deed je nieu- Binnen is het koel als altijd. De winkel is leeg. De keukendeur gaat open en de sla gersvrouw stapt binnen. De begroeting is harte lijk. De koeling laat nog weinig zien. Jan moet het meeste nog maken. Gehakt moet nog ge draaid worden en de koteletten nog gesneden. Gehakt is nog gehakt en niet van dat spul uit de supermarkt dat bestaat uit vet en vocht en slinkt als prei. Terwijl de slager bezig is, komt er nog een klant binnen. Zij buigt zich naar de slagers vrouw en in het dialect worden er een paar woor den uitgewisseld. Wederzijds begrip en de sla gersvrouw loopt naar achteren. Ze komt terug met drie varkenspoten. Voor negentig eurocent mag de vrouw ze meenemen.Honderd jaar gele den dat ik varkenspoten zag. Die worden ook niet in de vitrine gelegd, maar netjes opgesloten in een koeling. Mijn moeder was gek op varkens poten. In de erwtensoep doken ze altijd op. En Marleen Blommaert voordat de soep op tafel kwam werd het vlees verwijderd. Ik keek altijd enigszins wantrou wend naar die poten. Ik vond het wel erg beest achtig zo'n poot los in de soep. Als ik er iets van zei, antwoordde mijn moeder dat er vroeger ook nog oren in de soep gingen. Dat deed zij niet en ik was haar daar dankbaar daarvoor. De slagerswinkel is een kleine winkel die vooral uit toonbank bestaat. Ze hebben echte bloed worst, niet van die dikke plakken met witte stuk ken maar echte worstjes, builingen. Niets smaakt zoals vroeger als bloedworst met gebak ken appeltjes. Een ontbijt waar je een dag op kunt lopen en waar je al je huisgenoten het huis mee uit kunt jagen. Ze hebben ook de beste spa- re-ribs van Nederland, maar alleen aan het ein de van de week en je moet er snel bij zijn, anders zijn ze op. Een echte slager, waar dingen er zijn, als ze gemaakt zijn. En soms is het gewoon op en moet je een week wachten. Ze verkopen bovendien geweldige kipkap ofte wel zult, hoofdkaas, preskop. De slager maakt hem zelf. Toen ik voor het eerst de provincie ver liet begreep ik, dat niet iedereen het woord kip kap kent. Nadat ik eindelijk een Nederlands sy noniem had gevonden en daarmee op pad ging, bleek het een compleet ander gerecht te zijn. Niet de bleke grijze gemalen substantie met de zachte smaak die ik kende. Maar iets rozigs met Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar beneden en van links naar rechts een citaat. 1Gewoonte; 2. meisje; 3. vragen; 4. koets; 5. haarkleur; 6. instemming; 7. fortuin; 8. geestelijke; 9. kip met kuikens; 10. wijnsoort; 11. Europeaan; 12. maalinrichting; 13. gewas; 14. cowboyfeest. T H L E R U E M 1 U T O 1 Z 1 R O E A E IJ c R U R P H Voeg telkens een letter toe aan de gegeven letters en maak zo 9 juiste woorden van 4 letters. De toegevoeg de letters dienen samen op de hori zontale balk een woord te vormen. 1 s W L I E E U R 2 G R B I E E D T 3 V E E E R G E N 4 K A S R D O V S 5 B R L A O A N D 6 B IJ G V T A D L 7 G I E E L L U K 8 P A E T G E T R 9 K E L E O N E K 10 W P E O I R G T 11 B E E R L I G N 12 M G O L I N E N 13 H A D V E E M R 14 R O O N D D E O Horizontaal: 1. De scherpe kantjes van vruchten (6); 7. Ongerept ster renbeeld (5); 8. Slome vrucht (5); 9. Kansrijke spruiten (5); 10. Op zichzelf is het best leuk (4); 11Nummer elf gaf een vork aan (6); 12. Zo kan een heks meer zog afnemen (6). Verticaal: 2. Colleges die het ook niet zeker weten (5); 3. Richten op borden (6); 4. Muzikale achter klap (6); 5. Dat is een eskader waaraan een deel ontbreekt (4); 6. Vroeger meubel in de badkamer (8); 10. Twee meis jes in het vuur (4); 11Die malloot waait met alle winden mee (3). Zoek de zescijferige code met behulp van de onderstaande aanwijzingen. De cijfers kunnen variëren van 0 t/m 6. Er komt dus nooit een 7, 8 of 9 in de code voor. Oplossing van gisteren: Anagram: 1. nood-donor-indoor 2. taan-satan-naaste 3. feit-fiets-fetisj 4. laat-natal-aantal 5. aael-eland-nadeel 6. trek-karet-tanker 7. deel-slede--elders 8 beer-rebe1-rebe1s 9. druk-kruid-indruk 10. flat-tafel-elftal Eindoplossing: INFANTERIE. Cryptogram: Horizontaal: 4. Bolletjes; 6. broodheer; 8. damclub; 9. zebra; 10. kas. Verticaal: 1. Doorhalen; 2. hemd; 3. sjoelbak; 5. servers; 7. Oscar. Rondetijd: 1 minuut en 42 seconden Comelis Zwadder volgde het zijpad, dat in de richting van de heide voerde. De wind had daar vrij spel en joeg huilend over de vlakte, die door enkele lage heuvels onderbroken werd. De regen kletterde op zijn paraplu, maar het ontging de eenzame wandelaar niet, dat het om hem heen droog was. „Nog steeds dit ongemak", prevelde hij met dunne lippen. „Overal waar ik ga, begint het zachtjes te regenen. Ach, het is de straf voor mijn hovaardij in jonger jaren. Maar nu, nu ik een blijdschapper ben, voel ik het als een onrechtvaardig heid, waartegen ik mag protesteren." Met deze gedachten naderde hij een opeenstapeling van ste nen, die daar sinds vele eeuwen op een heuvel lag, en hij bleef bedremmeld staan. Lang hoefde hij niet te wachten; uit de duisternis onder de rotsblokken schuifelde een grijsaard te voorschijn waarin oplettende lezertjes Hocus Pas zullen herkennen. Met de klomp worden in Zevenhuizen de deksels van melkbussen aangestampt voor het schieten met carbid. De deksels en de voetballen vliegen tientallen meters ver. foto Vincent Jannink/ANP we kleren aan. Tegen 1900, met de komst van het wecken, kon den mensen hun eten beter goed houden. In de winter wordt het verschil tussen de seizoenen minder groot. Mensen gaan steeds meer 1 ja nuari als een nieuwe tijd erva ren. De jaarwisseling wordt dan symbolisch gevierd met de ele menten die we nu kennen." ANP De bezem gaat door de atmosfeer. Voor wind en regen slaat de hard nekkige laaghangende bewolking op de vlucht. Helaas laati ook met deze verandering nog vaak verstek gaan. Verderm het een stuk zachter. Vandaag nadert de eerste storing. Opt. nadering ervan wakkert de zuidwester aan en wordt vanmiddij ve nabij open water zelfs krachtig, windkracht 6. Uit de bewolkirc begint het tegen het middaguur licht te regenen. De rest van» middag blijft het regenachtig weer. De temperatuur loopt flink en bereikt aan het eind van de dag zelfs de 7 graden. KorrerJ> nacht blijft het bewolkt en zacht. Er kan nog wat lichte regen ,-, len. Morgen is het wachten op de volgende storing. Vooral 115 fa middag gaat het flink regenen en waaien. In open gebied dei de kust wordt de zuidwester zelfs hard, windkracht 7. Verdera zacht met een middagtemperatuur rond de 9 graden. Aan dei wordt de 10 waarschijnlijk gehaald. Vrijdag volgen buien,m tussendoor komt de zon einde lijk te voorschijn. De zuidwes- brokken en zuur. Toen wist ik, dat ik nooit meer ergens de smaak zou vinden van die kipkap. En nu na vierentwintig jaar proef ik het weer. Hier kan ik de smaak van vroeger kopen. De sla ger en zijn vrouw zijn goud. Toen mijn moeder niet meer mocht autorijden, bracht de slager vrouw de bakjes kipkap zelf naar mijn moeder. Het was voor haar, net als voor mij, de smaak van vroeger, de smaak van thuis. En als ik mijn geld vergeten ben of mijn pinpas doet vreemd is dat ook geen punt. Dat komt volgende week wel. Nog niet zo lang geleden kon je de winkel gemak kelijk bereiken. Nu is er een rondweg aangelegd. Terhole, het dorp is afgesneden. Op de bordjes bij de afslag staat niets. Als ik het dorp inrijd, staat er een hek met een bord 'verboden in te rij den', met uitzondering van bestemmingsverkeer. Rij toch maar eens door en proef. ter is aan zee nog af en toe krachtig. Verder blijft het zacht met ongeveer 8 graden. Zaterdag belooft de beste dag van de week te worden. Storingen zouden net zuid van onze regio over het noorden van Frankrijk op weg moeten gaan naar Duitsland. De wind neemt af en de buien laten het als het goed is even afweten. Wellicht blijft het de hele dag droog met zonnige perioden. Zondag vallen er enkele buien en levert de temperatuur iets in. Met een noordwestenwind wordt het dan nog ongeveer 7 graden. Vooruitzichten Regen donderdag vrijdag zaterdag zondag weer max. 9° 8° 8° 7° min. 5° 7° 5° 3° wind ZW6 ZW 5 ZW 5 NW 4 Zon Ovandaaj op 843 i Maan vandeij op 12.!! onderüJJ Toonder Studio's Nautisch bericht Tot krachtig toenemende zuidwestenwind. Matig zicht. Temperatuur kustwater 8 graden. Waterstanden „Wat kom je doen?" vroeg deze zonder veel omhaal. „Kla gen zeker? Je denkt zeker dat je er al bent, hè?" „Ik heb mijn best gedaan om wat vreugde in het winderige hart van Bommel te brengen," zei de ander nederig. „En daarom komt het me voor dat ik een weinig zon op mijn le venspad verdiend heb." Zijn woorden vielen niet in goede aarde. De oude zette gro te ogen op en stiet een lachje uit, dat de bezoeker deed ver bleken. „Wat?!" kraste hij. „Heb je Bommel nu al weer uit zijn el lende gehaald? Denk je dat dat al genoeg is, een verkoud heid en een arrestatie? Durf je daarvoor een arme, oude man te storen? Je moet nog veel leren, Zwadderneel! Je be gint pas, en voordat je geluk kunt brengen, moet je eerst de welstand verder opvoeren. Ik zal je mijn zwarte koffertje ge ven - en dan moet je het nog maar eens opnieuw proberen, want dit is broddelwerk!" woensdag Hoog water Laag watei 15 december uur cm uur cm uur cm uw Vlissingen 3.56 238 16.17 258 10.25 216 22A Terneuzen 4.15 262 16.36 283 10.56 227 232! Cadzand 3.31 231 15.50 252 10.01 212 22.21 Roompot Buiten 3.50 180 16.10 200 10.05 157 2225 Roompot Binnen 5.26 142 17.56 162 11.24 136 23." Zierikzee 5.40 164 18.08 185 11.40 154 23.5 Krammersl. West 6.12 171 18.38 196 11.35 158 - Hansweert 4.49 267 17.09 292 1 1.22 240 2338 Stavenisse/Yers. 5.46 167 18.15 189 11.40 156 - donderdag Hoog water Laag watei 16 december uur cm uur cm uur cm ut Vlissingen 4.45 224 17.11 243 11.16 216 235 Terneuzen 5.05 247 17.27 266 11.46 226 235 Cadzand 4.21 217 16.46 235 10.51 211 2158 Roompot Buiten 4.41 167 17.05 186 10.55 159 23Ü Roompot Binnen 6.10 138 18.40 157 12.14 142 - Zierikzee 6.25 158 19.00 179 12.30 160 - Krammersl. West 6.56 167 19.22 193 0.06 124 125 Hansweert 5.38 254 18.06 278 12.13 241 - Stavenisse/Yers. 6.36 162 19.00 185 0.00 122 125 H HogMruKgetad O lichte sneeuw matige sneeuw zware sneeuw i lichte regen matige regen _a< zware regen dl door Bil] Waiterson Europa: Storingen KHESHIEKIErSVOOKHEr 0IOUM£re<XförWMWAN JULUÊ V£K9TEW ZUUEN STAM wr VENTJE KAN... ZIJN JULUE AUEMAAL INSfflfl? Hans Belterman Het idee voor het aerecht van vandaag komt vrijwel rechtstreeks uit China. Hoofdgerechten voor 2 personen: 2 - 4 bouten van jonge konijnen, samen ca. 800 gram; kerriepoeder (scherpere soort); mosterdmeei; gemberpoederzout; witte peper uit de molen; 100 gram boter; 3 (hand)sinaasappels; 1 theel. limoen- of ci troensap; 3 eetl. gembersiroop; 1 eetl. ket jap manis; 6 bolletjes gember, uit potje; 2 1/2 theel. allesbinder. Maak de bouten droog met keukenpapier. Meng in een kommetje 1/2 theel. mosterdmeei met dezelfde hoeveelheden gember- en kerrie poeder. Schep er 3/4 theelepel zout door en ctrnni or non hc>fttifi witte DeDer over, ermee in. Laat ze tenminste 10 minuten liggen. Schil intussen 2 sinaasappels dik af. Snijd de partjes tussen de vliezen uit. Halveer ze en neem pitten weg. Vang het sap dat vrijkomt op. Pers de derde sinaasappel uit en schenk het sa men met het opgevangen sap door een zeefje. Roer er limoen- of citroensap, gembersiroop en sojasaus door. Leg de sinaasappelstukjes in een pannetje met dikke bodem. Laat 50 gram boter smelten in een pan. Leg de rest van de bo ter in de koelkast. Wacht tot het schuim begint weg te trekken. Schroei de bouten snel aan alle kanten dicht en laat ze daarna tot licht goud bruin kleuren. Temper het vuur en leg het dek sel, net niet helemaal gesloten, op de pan. Laat de bouten in 35 - 40 minuten zachtjes gaar bra den. Keer de bouten na 20 minuten om en be- Snijd intussen de gemberbolletjes in draadjes. Houd de bouten na het braden, verpakt in alumi niumfolie, warm Verwijder op 1 eetl. na de bo ter uit de pan. Voeg 1 1/2 dl kokend water toe en roer de aanzetsels van de bodem los. Laat al les flink koken tot er ca. 1/2 dl vocht overblijft. Schenk het door een zeefje in een pannetje met dikke bodem. Voeg sinaasappelsap, limoen- of citroensap, gembersiroop en sojasaus toe. Breng alles tot het kookpunt. Strooi er allesbin der over en roer krachtig door. Klop er daarna de in 3 - 4 stukjes verdeelde ijskoude boter een voor een door. Neem tijdens het kloppen van het laatste stukje boter het pannetje van het vuur. Voeg zout en peper naar smaak toe. Roer er daarna de gemberreepjes door. Roer 3 eetl. saus door de sinaasappelstukjes. Laat alles bo- 20 ^2r VERWACHTING VOOR WOENSDAGMIDDAG 1 vero": heefn.'1 Het hogedrukgebied boven het Europese continent ste tijd gehad. Daardoor kunnen storingen op de Oc het vasteland van Europa betreden. Een eerste storing vandaag in Denemarken en in de Benelux wat regen. Dooi voer van zachte lucht wordt het 8 graden. Verderoos,vvaa het langer droog en koud met in Duitsland, Polen, de oosten van Frankrijk en op de Balkan 's nachts lichte tot vorst en overdag, afhankelijk van zon en bewolking, tefflp®® tussen 0 en 5 graden. Regen valt ook in Engeland, ZwedMj Finland. In Noorwegen vallen weer sneeuwbuien. In de W* rondom de Middellandse Zee is het op de meeste plaatse^ 1 en wordt het 15 tot 20 graden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 2