Duo eert Miles Davis Finse nevelen in Zeeland Guzman herdenkt Zuur 27 lystiek Ierland omt tot leven woensdag 15 december 2004 Het was maar een klein be richtje in de krant, man eeënhalf jaar dood in flat te Iterdam. ewoon een berichtje en over de orde van de dag. Niet ■cabaretier Javier Guzman, nam dit bericht als leidraad or zijn nieuwe programma mZuur, de vergeten mens, te EninDe Mythe in Goes, et het motto van Guzman 'Le- n is niet iets waar ik goed in i, maar ik kan er wel leuk ervertellen', moet het trieste geven van de dode man toch [vermakelijke avond opleve- vier Guzman won diverse prij- (jury- en publiekprijs Leids baret Festival 2000), vierde omfen in het theater en is ook acteur aardig op weg. Met creatie Ab, de Marokkaanse lurgerman, maakte hij de serie 1000% Ab. Om nieuw teriaal te testen duikt Guz- naf en toe op in Comedy Ex- ision Zuur, Theater De Mythe Goes, Muur Jet mystieke Ierland staat [centraal tijdens de Irish stmas in het Scheldetheater ftmeuzen. Zanger Peter Cor- !he Traditional Celtic Or- stra en vier danssolisten ngen een karakteristiek stconcert. Gastheer Corry, ernstig uit de musicalwereld, senteert authentieke muziek kleurrijke dans uit Ierland, orkest gebruikt diverse tra- oneleinstrumenten, zoals de doedelzak, de Uilleann Deze werkt anders dan de trade Schotse doedelzak anndoor een riet lucht gebla- jwordt. Bij de Ierse variant rdt de lucht in de zak gebla- ivia kleine blaasbalgen die ier de ellebogen van de bespe pten. Uilleann betekent nook ellebogen. imusici bespelen verder zelf- maakte instrumenten zoals van twee tinnen lepels tweekoeienribben. Verder be ien mondharpen van hout of jn, grotere fluiten en de röiran tot de instrumenten, laatste is een soort tamboe- aakt van geitenhuid er een houten frame en wordt Kpeeld met de hand of een ok. s, Scheldetheater Ter- m, zaterdag 20.00 uur n vrijwel elk interview zei Miles Davis: „I have to change - it's like a cur se." Ofwel: „Ik móet verande ren - het is als een vloek." De grote jazztrompettist veran derde zijn muziek inderdaad om de haverklap, om ten slot te te eindigen als een vertol ker van toptienmateriaal, hoofdschuddend gadegesla gen door generatiegenoten. Hield hij nou écht van Madon na of wilde hij kost wat kost bij de tijd blijven? Hoe dan ook, Miles' constan te evolutie maakt hem tot een dankbaar onderwerp van een eerbetoon. Dat krijgt hij dan ook en wel van de Neder landse trompettisten Ack van Rooyen en Michael Varekamp. Een al even veelzijdig duo. De eerste is 74 jaar, was bebop-pio- nier in Den Haag en keerde in de jaren tachtig definitief naar Nederland terug, na een lang dienstverband in allerlei Duitse studio-orkesten. De tweede is 36 jaar en begon ooit als Louis Armstrongvolgeling. Sindsdien bleek bij flexibel genoeg om zo wel met de Dutch Swing Colle ge Band als met Fra Fra Sound op tournee te gaan. De beide trompettisten kunnen putten uit een onwaarschijnlijk gevarieerd oeuvre. Miles heeft zowat alle jazzstijlen beoefend; van de bebop die hij als 19-jari- ge blies in de schaduw van Char lie Parker, via de cooljazz (die hij hielp uit te vinden) en de hardbop (idem) en de rockjazz (idem) tot de rockhits, waar hij Trompettist Michael Varekamp. in zijn laatste jaren jazz van poogde te maken. Miles hep niet alleen voorop bij het ontstaan van menige ontwik keling; hij wist ook feilloos de essentiële medemuzikanten te vinden. Een eregalerij van ooit jonge talenten is onder zijn hoe de groot geworden. Neem de plaat Kind Of Blue (1959) waar op Miles met Cannonball Adder- ley, John Coltrane, Bill Evans, Wynton Kelly, Paul Chambers en Jimmy Cobb samenwerkte. Zij allen zouden mede dankzij Miles faam verwerven en muzi kaal tot volle wasdom komen. Wat leerde je van Miles? Dat ein deloos repeteren weinig zinvol is; jazz bedenk je ter plekke, met volle overtuiging en des noods een fout nootje hier en daar. Dat je niet bij het oude re pertoire hoeft te blijven hangen, omdat er genoeg nieuwe inspira tiebronnen zijn. Dat je trompet kunt spelen zonder hoog en hard en snel te tetteren. Dat een paar seconden stilte meer kun nen zeggen dan eindeloze noten slierten. Lessen die ook goed be steed zijn aan Van Rooyen en Va rekamp. Na de pauze speelt de band van de Cubaans-Nederlandse zange res Estrella Acosta. Dit dubbel concert is onderdeel van de con certenserie van de Stichting Jazz Impuls, die de jazz wil pro moten middels de 'sandwichfor mule': voor de pauze instrumen tale en na de pauze vocale jazz. Jeroen de Valk Jazz Dubbelconcertmet A tribute to Miles door Ack van Rooyen en Mi chael Varekamp met musici en Jazz a la Cubana met Estrella Acosta Band op zondagmiddag in de Middel burgse Stadsschouwburg vanaf 15.00 uur. Zondagmiddag is het zaaltje van Theater de Wegwijzer in Nieuw en Bint Joosland ge huld in Finse nevelen. De musi ci van het programma Aina brengen nieuw gecomponeerde muziek op eeuwenoude teksten. Ruimtelijk, landschappelijk, mystiek, in het verhaal van mul ti-instrumentalist en componist Izak Boom komen deze woorden vaak aan bod. Het zijn omschrij vingen die passen bij het beeld van de teksten en de muziek die hij schetst. „Aina is het Finse woord voor tijdloos, dat vonden we goed aansluiten bij de sfeer die we creëren. Het woord be staat ook in andere culturen, het betekent altijd iets positiefs. Op Hawaï bijvoorbeeld bete kent het paradijs." Boom heeft een veelzijdige muzi kale achtergrond. Zijn roots lig gen naar eigen zeggen in de country, in het klassieke piano spel en in theatermuziek. Boom speelde onder andere mee in pro gramma's van Youp van 't Hek, theaterduo de Berinni's en de gi tarist Harry Sacksioni. In 2002 besloot hij, op zoek naar een nieuwe uitdaging, samen met de Finse zangeres Pauliina May, de eveneens Finse contra bassist Mikko Karjalainen en de trompettist Sybren van Doesum het project Aina op te zetten. „Pauliina heeft teksten geselec teerd uit de Kalevala en de Kan- telatar. Dat is volkspoëzie uit de dertiende en veertiende eeuw, een beetje vergelijkbaar met de Edda. Ze gaan over liefde, over strijd, over verlangen, alles aan gezet met natuurbeelden. Het is omvangrijk spul, Pauliina's va der heeft het bij elkaar in de kast staan, samen tien flinke de len. Het is een hele cultuur in Finland, het is nog steeds spring levend. Er worden festivals geor ganiseerd, theateruitvoeringen, nieuwe muziek, allemaal rond die teksten." Boom zette naast een greep uit deze teksten ook gedichten van de Finse dichter Eino Leino op muziek. „De tek sten van Leino zijn van rond 1900. Ze zijn een beetje mystiek met veel landschappelijke beel den. Ook deze poëzie gaat over verlangen, het verlies van de jeugd. Het is romantisch te noe- Aina: vlnr. Sybren van Doesum, Izak Boom, Pauliina May en Mikko Karja lainen. foto Ewoud de Kroon men maar toch zitten er ook ste vige haken tussen de woorden. Je kunt het vergelijken met de componist Bartok die zijn eigen draai aan volksmuziek gaf. Dat doet Eino als dichter ook." Boom ging al componerend vrij associatief te werk. De muziek beschrijft hij als een mengeling van impressionisme en folk, als een afwisseling van meditatieve en energieke momenten. „Ik lees de vertaling en luister naar de uitspraak die Pauliina soms voor mij op een bandje zet. Dan ga ik met akkoorden heel klank matig de tekst illustreren. Eerst moet de sfeer goed zijn, dan pas voeg ik het metrum in een maat soort en probeer de tekst daar weer in te passen. We hebben de muziek deze zomer ook in Fin land gespeeld. Na afloop kreeg ik van luisteraars veel te horen dat de muziek heel anders was dan ze gewend waren, maar te gelijkertijd toch heel ver trouwd. Ook Pauliina voelt zich als een vis in het water in mijn muziek. Misschien komt het wel omdat ik zelf die ruimtelijkheid van Scandinavische muziek ook erg mooi vind." Douwe Eisenga Aina, Theater De Wegwijzer Nieuw en SintJoosland, zondagmidag 15.00 i Jacques Tange exposeert in Galerie De Praktijk in Wissenkerke. De expo- i sant toont olieverven, pastels en teke- ningen. De expositie wordt zaterdag om 17 uur geopend door Sophia Smitskamp, voorzitter van de Stich- ting Dynamic Art Delta. Iryna Zhyn- kia zorgt voor de muzikale omlijs ting. De expositie is 19, 23, 24, 27, 28, 29,30, 31 december en 2, 6, 7, 8, en 9 januari te zien tussen 14 en 17 uur en op afspraak. In De Vleeshal in Middelburg is de tentoonstelling M x 6 Overvloed Supplement te zien. Voor de zesde keer presenteren leden van de Zeeuw se Kunstkring hun werk. In de nissen langs de wanden tonen 16 kunste naars hun werk met als thema Over vloed. Supplement is terug te vinden m de installatie Silver Triangle van Marijke Gusssenhoven. De expositie wordt vrijdag om 17 uur geopend. Vanaf 17.30 uur is de dansperforman- ce con o senza, een choreografie van Petrella Lion, te zien. De expositie is van 18 december t/m 2 januari te zien van 11 tot 17 uur, eerste Kerstdag en nieuwjaarsdag van 12 tot 17 uur. Drie jonge kunstenaars exposeren in net voormalige gebouw van Artemis In Middelburg onder de titel X-Mas °f Art. Miranda van der Poel toont schilderijen, Wieteke Hendrikx schil derijen en beelden en van Liesbeth Miderhoud zijn eveneens schilderijen ie zien. Zaterdag is er antiek en curio sa te zien, naast een modeshow van Digenwijz (14-17 uur). Tot en met 9 ja nuari, don t/m zon 14-17 uur, don- en vri-avond 19021 uur, 27, 28, 29 de cember en 3,4 en 5 14-17 uur. Mariana Papara en Alga Zaharescu exposeren iconen in galerie 't Haentje te Paart in Middelburg. Te zien vanaf zaterdag t/m 23 januari don, zat. en zon. 14 - 16.30 uur. Op 25 december en 1 januari gesloten. In het kader van het jaarlijkse pro ject Dichters op de ruiten van Cae- suur in Middelburg is dit jaar de Frie se dichter Tsead Bruinja te gast. In de presentatieruimte Ceasuur in Middel burg is het nog niet gepubliceerde werk Bang voor de bal te zien. De ex positie wordt zaterdag om 16.00 uur geopend met voordrachten door de dichters Jan Baeke, Tsead Bruinja, Erik Lindner, Thomas Möhlmann en Tsitske Mussche. Te zien t/m 10 ja- Inge Caljouw exposeert haar werk in het kantoor van notarissen Sauer Oonk in Vlissingen. Onder de titel Vi sions of nature toont de exposante schilderijen. Te zien t/m 31 januari tij des kantooruren. In galerie Artaurum in Domburg is een expositie ingericht met sieraden van 12 internationale sieradenontwer- pers. Daarnaast zijn sculpturen van Hannes Helmke en Wil Goed te zien en aquarellen van Addie Nieuwen- kamp-Midavaine. Te zien t/m 9 janua ri op vri. en zat. 11-18 uur, zon. 13 - 17 uur. Op feestdagen gesloten. De dubbelexpositie De Mythe van Ja coba van Beieren en Adelijk drinken te zien in het cultuurhuis van De My the en Galerie van den Berge in Goes. De tentoonstelling loopt tot 2 april. Openingstijden Van den Berge: don. t/m zat. 12 - 17 uur, cultuurhuis: wo. t/m zat. 13 17 uur. Bij Artist's Materials in Sluis expose ren vier kunstenaars hun werk. De ex posanten zijn Iris Compiet, Gerard van Grieken, Paul Decq en Jaap Boek hout. De tentoonstelling loopt tot 31 december. Te zien op ma. t/m don. 9 - 12.15 uur en 13.15 - 18 uur, zon 13.15 -18.30 uur. Politiek tekenaar Opland (pseudo niem van Rob Wout) exposeert in het historisch centrum Het Markiezenhof in Bergen op Zoom. De tentoonstel ling heeft als titel 'De wereld (1947 - 2001) volgens Opland'. Te zien t/m 25 augustus din. t/m zon. 11-17 uur. Eer ste kerstdag en nieuwjaarsdag geslo ten. Exposities Programma 15 december t/m 21 december ROTTERDAM Wereldmuseum Rotterdam: t/m 9 ja nuari - Ego documenta.; t/m 9 janua ri 2005. De Weg van Schoonheid en Geluk; t/m 2 oktober 2005 - Japanse indigo; t/m 27 februari - Mensen in hun Wereld, fototentoonstelling. Museum Boijmans Van Beuningen: t/m 9 januari- Tin; t/m 9 januari 2005 - Zinnen en minnen: Schilders van het dagelijks leven in de zeventiende eeuw t/m 16 januari - Ladislav Sut- nar, design in action; t/m 6 februari - Rirkrit Tiravaija. Museum Het Schielandshuis: t/m 19 december - Meesters van Middelland. t/m 31 mei- Schoppen tegen het Ge zag t/m 20 februari - U bevindt zich hier!; t/m 3 april - Rotterdam in 3D. Kunsthal Rotterdam: t/m 9 januari 2005 - Schilders van Parijs.; t/m 9 ja nuari 2005. Leven onder de wassende maan; t/m 23 januari - Da Da Dali: t/m 13 maart - Enrique Metinides - schitterend ongeluk; t/m 16 januari 2005 - Shell Young Art Award 2004. Chabot Museum: t/m 23 januari - Emil Nolde: Ungemalte Bilder.. Maritiem Museum Rotterdam: t/m 20 februari 2005. Zeeschilders. Historisch Museum Stichting Atlas van Stolk: t/m 20 maart - Begeerig naar nieuwe tafereelen.. Ned. Architectuurinstituut: t/m 2 ja nuari - Collage Europa; t/m 21 fe bruari - AM NAi prijs 2004.. Natuurmuseum Rotterdam: t/m 16 ja nuari - Hout van de zee; t/m 6 maart - Intrigerende potten; t/m 27 februari - De Alruin wortel. Nederlands Fotomuseum: t/m 16 ja nuari - New York New York; t/m 16 januari 2005 - Mao's Culturele Revo lutie. ANTWERPEN KMSK: tot 20 februari - Het aller mooiste uit het prentenkabinet. MUHKA: tot 24 april - Collectie win ter 2004. GENT MI AT: tot 20 februari -Luchtsche pen. Minard: tot 31 december - Wasme- dat? Fototentoonstelling SMAK: tot 9 januari - John McCrac- ken; tot 16 januari - Rendez-Vous van Pascale-Marthine Tayou. Caermersklooster: tot 9 januari 2005 - Imigongo uit Rwanda. Museum voor Schone Kunsten: tot 6 februari -Variétés. Museum Dr. Guislain: tot 13 maart 2005 - Het Hart. BRUGGE Bruggemuseum - Gruuthuuse Ont- haalkerk O.L. Vrouw: tot 6 maart 2005 - Glasdiptiek. KNOKKE Scharpoord: tot 23 januari - Beel dend glas Beeldend gras Scharpoord SEAS: tot 26 december- Stief Desmet Scharpoordgalerij: tot 26 december -Frank Roose. Zwart Huis - tot 6 maart - Reflecties Jan De Vliegher. 15 t/m 21 december WOENSDAG Karei de kok Karei de kok en de kroon van de koning is een voorstelling voor kinderen van 3 tot 12 jaar. Deze musical zit boordevol aanstekelijke liedjes en is gelar deerd met een flinke dosis spanning en humor. Het verhaal speelt zich af in de keuken van het kasteel van koning Klaag- maarniet. Alles gaat zo z'n gangetje, totdat Frandolien ont dekt dat de kroon van de koning is verwenen. •Den Dullaert, Hulst, 14.30 uur Sim Bolus Poppentheater Sim Bolus speelt wekelijks Feestboom. Het betreft een vrije bewerking van enkele verhalen van Toon Tellegen. Middenin de nacht wordt tovenaar Hakketak wakker van alweer een knalfeest van Eekhoorn, die het le ven viert in een grote boom. Volgens Hakketak is dit Zijn boom en dus Eekhoorn moet eruit. Een voorstelling over ja loezie voor iedereen vanaf 5 jaar. •Ambachtscentrum, Goes, 15.00 uur Kees van Eersel De nieuwe cd van Kees van Eersel wordt gepresenteerd tij dens het concert Een reis door tijden en landen. Het programma omvat werken van D. Buxtehude, J. S. Bach, J. Fr. Boëly, P. Whitlock en J. Jongen. DONDERDAG Stef Bos Stef Bos brengt zijn theaterconcert Licht. De zanger wordt begeleid door Jan Van Looy op toetsen, Francis Wildemeersch op gitaren, Martin De Wachter op per cussie en Roberto Mercurio op bas. Deze voorstelling is uit verkocht. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Javier Guzman Javier Guzman brengt zijn standup-programma Ton Zuur. Deze voorstelling is uitverkocht. •Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur Erik Visser Erik Visser geeft het soloconcert Eenmans Optocht. In verband met de muziektheaterproducties van zijn gezel schap Flairck kwam een soloprogramma er nooit van. Met de beslissing om het 25-jarig jubileum in stilte vieren gaat voor Erik Visser een lang gekoesterde wens in vervulling. In de Eenmans Optocht bewijst hij zich als een veelzijdig in strumentalist. Hij bespeelt onder meer de resonantiegitaar, de 6-, de 8- en de 12-snarige gitaar, de doubleneck en de or- geflier. Maar er zijn ook verhalen en liederen te horen. •Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur Kleine Krokodil Kleine Krokodil speelt Niets om over te zingen. Daniël Vecht en Roemer van der Steeg ontdekten hun geza menlijke liefde voor taal en muziek en traden in 1999 voor het eerst op. In een paar jaar tijd is Kleine Krokodil uitge groeid tot een swingende en verrassende theateract. In hun programma switchen Roemer en Daniël van punk naar soul en van ska naar klassiek. •Podium 't Beest, Goes, 20.30 uur VRIJDAG Concert Anton den Boer en Kora den Boer geven en concert. Organist Anton den Boer en fluittiste Kora den Boer spelen werken van componisten uit de 19de en 20ste eeuw zoals Bi ble, Hiller, A. W. Bach, Guilmant en Van Sigtenhorst Meijer. •Doopsgezinde kerk, Middelburg, 19.30 uur Jochem Myjer Jochem Myjer brengt een reprise van zijn cabaretprogram ma Yeee-Haa! Deze voorstelling is uitverkocht. •Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur ONDA en Te Quiero ONDA en Te Quiero treden op voor een goed doel. De opbrengst van het concert door christelijke brassband ONDA Middelburg en het koor Te Quiero gaat naar de stich ting Palazzoli. Het repertoire van het koor bestrijkt een breed terrein, van licht klassiek tot populair. Eerst treden brassband en koor afzonderlijk op, na de pauze verzorgen ze een speciaal kerstprogramma. •Concertzaal, Middelburg, 20.00 uur Improvisaties Trance Theatre brengt de voorstelling Improvisaties. Het betreft een geheel geïmproviseerde voorstelling. •Kultureel Pakhuis, Middelburg, 20.00 uur Duo Gavotte Het duo Gavotte geeft een adventsconcert. Het duo bestaat uit organist Martin Mans en panfluitiste Noortje van Middelkoop. Zij brengen bekende advents- en kerstliederen en klassieke werken zoals delen uit de Messiah van Handel en van Bach. Tenslotte is er samenzang en wis selt Marin Mans het programa af met orgelimprovisaties over bekende kerstliederen. •Hervormde Kerk, Wemeldinge, 20.00 uur Stef Bos Stef Bos brengt zijn theaterconcert Licht. Zie donderdag. •Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Grad Damen Grad Damen brengt zijn theaterconcert. Deze nieuwe schlagerkoning stond de afgelopen drie jaar met maar liefst tien singles hoog in de Nederlandse hitlijs ten. •Den Dullaert, Hulst, 20.00 uur Koppen De Zeeuwse Komedie speelt een extra voorstelling van het toneelstuk Koppen. Dit is de toneelversie van de film Faces uit 1968 van John Cassavetes. Het Zuidelijk Toneel maakte er een theaterver- sie van, regie Ivo van Hove. De vertaling is van Gerardjan Rijnders. Koppen beschrijft een etmaal uit het leven van Ri chard en Maria Forst. Henk Geelhoed regisseerde het stuk. •Vestzak99, Vlissingen, 20.15 uur Henk Westbroek Henk Westbroek brengt Live met Westbroek. Samen met René Meister brengt hij zijn bekende hits, maar ook die van Het Goede Doel. Ze staan garant voor anderhalf uur muziek, feest, humor en hilariteit. •Ledeltheater, Oostburg, 20.15 uur The Watchman Gitarist-liedjesschrijver Ad van Meurs treedt op onder de naam The Watchman. Een man met een Amerikaanse hand en een Europese ziel, die met of zonder band al vijftien jaar met succes de wereld afstruint. Hij brengt een doorsnee van zijn repertoire, van Atlantic folk tot Watchman blues, begeleid door zijn combo met leadgitarist Stephan Jankowski, Theo Wijdeven op bas en Ankie Keultjes voor bijzang en geluidsmix. •Theater De Wegwijzer, Nieuw- en St. Joosland, 20.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27