QBELISOL QURAN Oranjes hebben genoeg vrijheid 159 slag duizenden wegtransporteurs Sla uw mAntiterreurwetten nekken Ministeriële verantwoordelijkheid geldt vooral voor politieke uitspraken i rinkhorst heeft spijt an kritiek op Hirsi Ali ilmgala eindigt n nachtmerrie Rente VS stijgt verder Plannen voor Zuiderzeelijn zijn slecht onderbouwd ;HR++DUBBELGLAS /y\ Glashandel \X/ MELIESTE JP Chenet wijnen 21 Turkije dreigt EU met 'neen' 15 Waalse premier in opspraak Economie kruipt uit dal Gehoortest vier dagen na geboorte Pfaff heeft niks meer met Beveren Statuut 3Qf ftR?rte? Nobelweq 2 ƒ.24 Goes (naast McDonalds), ma vr open 9.00 -17.30. za 10.00 -16.00 uur SPECIALIST IN KOZIJNEN, RAMEN EN BUITENDEUREN in pvc, alu en hout 300 m2 showroom 246e jaargang no. 296 «oensdag 15 december 2004 los nummer 1,25 WÊÊtÊBÊÊÊÊÊÊÊÊÊM lor Hans van Soest EN HAAG - Premier Bal- enende vindt niet dat le- nvan het koninklijk huis en te strak keurslijf zit- Wanneer zij zich willen srdedigen tegen persoonlij- ie aantijgingen of zaken uit un privé-leven uit de doe- Iwillen doen, zal het ka- aet hun over meestal geen robreed in de weg leggen. De premier reageerde op de gis teren postuum verschenen inter views met prins Bemhard in de Volkskrant. Daarin repte de prins over zijn twee buitenechte lijke dochters en over de Rijks voorlichtingsdienst die het hem moeilijk maakte zich tegen be schuldigingen in de media te ver dedigen. Een groot aantal par tijen in de Tweede Kamer greep het interview aan om te pleiten voor meer vrijheid van menings- uiting voor leden van het ko ninklijk huis. Volgens Balkenende brengt een koninklijke functie nu eenmaal verplichtingen met zich mee. Maar de ministeriële verant woordelijkheid geldt vooral voor politieke uitspraken van le den van het koninklijke huis. Per geval moet worden bekeken wat wel en wat niet kan. Kwetsen Balkenende: „In het verleden hebben we prins Bemhard, of re centelijk prinses Maxima als lid van de commissie voor integra tie van allochtone vrouwen, wel degelijk veel vrijheid gegeven hun mening te uiten." Iets an ders is dat sommige uitlatingen over het privé-leven van de Oranjes kwetsend kunnen zijn voor familieleden. „Koningin Beatrix kan in moei lijkheden komen wanneer men sen om haar heen dingen zeggen die afbreuk doen aan het beeld van het koninklijk huis", aldus de premier. Het is dan in eerste instantie aan de familie zelf om te bepalen waarmee ze naar bui ten willen komen en waarmee niet. Balkenende werd gesteund door een krappe meerderheid in de Tweede Kamer van CDA, VVD en de kleine christelijke par tijen. „Passages uit het inter view met Bernhard zijn erg ver drietig en beschamend", aldus SGP-leider Van der Vlies. „Het is onverstandig het koninklijk huis meer vrijheid te geven om alles maar te zeggen. Bij mo dern koningschap passen geen controverses." nonze redactie binnenland 'EN HAAG - Minister Brink- list van Economische Zaken r I het goedmaken met VVD-Ka- trlid Hirsi Ali. De minister «ft spijt van zijn uitlatingen reide door haar en de later ver- oorde Van Gogh gemaakte b Submission. Daarin wordt filing genomen tegen vrouwen- ishandeling in de islam. steren moest Brinkhorst tekst uitleg geven aan premier Bal- nende In dat gesprek gaf hij n dat het hoogst ongelukkig D hem was om een Kamerlid wordt bedreigd en daarom *r functie niet kan uitoefe- i zo te bekritiseren. Hij had INBOEL - Tijdens het gala i de Turkse horrorfilm 'Büyü' —jkserij) in Istanboel is gister- pnd brand uitgebroken. Daar- Bjraakten 130 mensen gewond. I brand is vermoedelijk ont ijl nadat de decoratie, spe ll opgezet voor de première, «ebrand vloog. De meeste ge- tolden liepen rookvergiftiging sommigen werden onder de I gelopen, nadat paniek uit vin de zaal. GPD slechts willen aangeven dat de vrijheid van meningsuiting vol gens hem grenzen heeft. In een interview met weekblad Vrij Ne derland vergeleek hij de in mos limkringen omstreden film met 'het uitmaken van je buurvrouw voor rothoer'. Brinkhorst zei Balkenende dat het niet persoon lijk bedoeld was. Hirsi Ali's partij de WD is woe dend op de minister. WD-lei- der Van Aartsen heeft Brink horst verontwaardigd opgebeld. „De passages in zijn interview die gaan over de opvattingen, motieven en drijfveren van Hirsi Ali doen haar geen recht. En dus ook niet aan de WD. Kennelijk had Brinkhorst zijn dag niet", aldus Van Aartsen. Brinkhorst zei onder meer nog in het weekblad: „Toen ik die film zag, dacht ik: oei, oei, loopt dit wel goecl af? Je weet wat er gebeurt als je in een munitiema gazijn een sigaret opsteekt. Zo'n film mag, maar ik vond het niet verstandig. Ik vind het heel be grijpelijk dat daar onder mos lims opwinding over is ont staan." Brinkhorsts partij, D66, heeft inmiddels afstand geno men van diens uitlatingen. En vi ce-premier Zalm zei eerder dat Brinkhorst niet namens het kabi net heeft gesproken. Het kabi net praat waarschijnlijk vrijdag nog over de uitlatingen van Brinkhorst. GPD WASHINGTON - Het stelsel van centrale banken in de Verenigde Staten (Fed) heeft zijn belang rijkste rentetarief voor de vijfde keer dit jaar verhoogd. De 'federal funds rate' is opgetrokken van 2,0 tot 2,25 procent, zo heeft de Fed gisteren bekendgemaakt. Het minder belangrijke disconto is verhoogd van 3,0 tot 3,25 procent. De federal funds rate stond tot eind juni nog op 1 procent. De rente in de VS is nu hoger dan die in de eurolanden (2 procent). foto John Gress/RTR DEN HAAG - De plannen voor de Zuiderzeelijn zijn slecht on derbouwd. Zonder ingrijpende verbeteringen wordt de snelle spoorverbinding tussen Schip hol en Groningen net zo'n sle pende affaire als de Betuwelijn. Dat staat in het nog vertrouwe lijke rapport van de commis- sie-Duivesteijn, dat vandaag naar de Tweede Kamer wordt gezonden. De commissie is zeer negatief over de onderbouwing van het besluit de Zuiderzeelijn aan te leggen. Dat blijkt enkel genomen op basis van een belof te van het kabinet in 1998 aan het noorden van Nederland. Mi nister Peijs van Verkeer heeft aangegeven, dat die toezegging aan het noorden voor haar door slaggevend is geweest. Als zij het besluit nu zou kunnen ne men, dan zou Peijs de rijksbij drage van 2,73 miljard euro aan iets anders besteden. GPD Super isolerend! Vakkundige montage j Livingstoneweg 20, GOES, Tel. (0113) 227854 (Advertentie) Wit zoet, wit droog of rood Fles 0.75 L rper B°er Miegielsen, fel m«l?ranieplein 72< Oost-Souburg LM80160 www.superdeboer.nl fcv, ,edin9en z'ir> geldig van 1S t/m 18 december 2004. rnWn'd,uk,oul™ en/of uitverkocht voorbehouden. Graag gedaan. Super deBoer door Gert van Harskamp DEN HAAG - Enkele tiendui zenden kleine wegtransporteurs in Nederland zullen nieuwe anti terreurwetten niet overleven. Kleine bedrijven met één tot vijf vrachtwagens, maar ook 'eigen rijders' die zelf vracht regelen, zullen hun zelfstandigheid ver liezen. Zij bezwijken onder nieuwe ad ministratieve verplichtingen en extra kosten, die in EU-verband worden opgelegd. Dat voorspel len kenners van de transportwe reld. De Nederlandse transport branche, waar 93,000 chauf feurs werken, houdt rekening met vergaande nieuwe EU-wet- geving, die tot doel heeft goede renstromen volledig te controle ren en te volgen. Als voorbeeld dienen maatregelen die zijn ge troffen ter beveiliging van lucht- en zeetransport. Binnen de Europese Commissie wordt overlegd over deze regelgeving, die in 2006 zou moeten ingaan. Hoewel de commissie nog niets openbaar heeft gemaakt, laat een woordvoerder van het minis terie van Verkeer weten dat de maatregelen zo goed als zeker voor de hele logistieke keten zul len gelden. Van lader tot losser moet de goederenstroom gecon troleerd kunnen worden. Kleine transporteurs vrezen dat zij niet aan de nieuwe eisen kunnen vol doen. Positie Woordvoerders van transportor ganisaties denken dat de Neder landse transportsector hierdoor de komende jaren een complete gedaanteverwisseling zal onder gaan. Kleine bedrijven zullen op gaan in grote ondernemingen. Ingewijden waarschuwen dat de prominente positie van het Ne derlandse wegtransport binnen Europa op het spel staat. Nieuwe veiligheidsmaatregelen, Een apart koppel in Goes Van der Vlies beschuldigde de voorstanders van meer vrijheid, de linkse oppositie en regerings partij D66, ervan het interview met Bernhard te gebruiken om hun republikeinse idealen na te streven. „De beste manier om van het koningshuis af te raken, is haar continu onderwerp van gesprek te maken."GPD pagina 3 Bernhard had zes dochters pagina 4 bastaard past in traditie Oranje ANKARA - Turkije zal niet aar zelen 'neen' tegen de EU te zeg gen als een overeenkomst over de start van onderhandelingen over de toetreding van Turkije tot de Unie 'onacceptabele on derwerpen' bevat. Dit liet de Turkse premier Erdogan aan EU-gezanten weten. Vrijdag moet de EU bekendma ken of en zo ja onder welke voor waarden de gesprekken met Tur kije beginnen. Naar verwach ting maakt de EU bekend dat die gesprekken in 2005 kunnen beginnen. De vrees bestaat ech ter dat daar de nodige voorwaar den aan worden verbonden. „Na een avontuur van veertig jaar verwachten wij dat de EU een datum bekendmaakt voor onderhandelingen. Wij willen een volledig lidmaatschap zon der voorwaarden. En wij ver wachten oprechtheid van de EU", aldus Erdogan. GPD/RTR pagina 4 zaak Turkije (Advertentie) Zij plengde dikke tranen- voor de Franstalige tv toen zij moest toegeven dat zij 'informatie niet correct had verspreid'. De premier van de Franstalige gemeen schap in België, Marie Are na, zit in de problemen door haar voorliefde voor een peperdure binnenhuis architect. Die vertimmerde haar kantoor voor meer dan 300.000 euro. De Zeeuwse economie lijkt zich te herstellen, al daalt de werkgelegenheid nog enigszins. Dat blijkt volgens de Ka mer van Koophandel uit de jaarlijkse conjunctuurpeiling onder bedrijven. Vooral de grote ondernemingen in Zee land doen het beter. Daardoor herstelt de econo mie in de provincie zich zelfs wat sterker dan het landelijk gemiddelde. In plaats van na negen maanden krijgen baby's in Zeeland voortaan al na en kele dagen een gehoortest. De test wordt voortaan ge combineerd met het hiel- prikje. Het voordeel is dat gehoorproblemen veel vroe ger worden opgemerkt: de behandeling van gehoor- stoornissen heeft het mees te effect als er in de eerste zes maanden mee wordt be- yg gonnen. SC Heerenveen speelt vanavond in de Uefa Cup tegen Be- veren. Bij die Belgische voetbalclub stond tussen 1972 en 1982 de markante doelman Jean-Marie Pfaff tussen de pa len. Niet dat dat Pfaff veel doet, want: „Als ge zo veel ge daan hebt voor uw club, dan moet men u op handen dra gen." Maar dat doet Beveren volgens Pfaff niet. In Nederland en Duitsland voelt hij dat respect Q wél. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio televisie: 8; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 18 en 19; Kunst: 21, 22, 23 en 25; Uit: 27, 28 en 29 Advertentie KONINKRIJK.KENNISNET.NL (Advertentie) zoals grootschalige fysieke in specties van lading en extra ad ministratie, kunnen de flexibili teit van de wegtransporteurs in gevaar brengen. „Dat zou de doodsteek zijn voor Nederland se transporteurs", aldus een van hen. Als het wegtransport draconi sche antiterreurmaatregelen te wachten staat, dan verliest de branche inkomsten en kwaliteit, stelt directeur M. van der Kuijl van de belangenvereniging voor laders, ontvangers en eigen ver voerders (Evo). Hij denkt boven dien dat de beoogde nieuwe re gels voor schijnveiligheid zor gen. GPD (post)bankfokêningnummer Ik geef daaibg éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van onderstaand rekeningnummer Ik heb de laatste zes maanden geen proefabonnement gehad CJ Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 19.95). per kwartaal met automatische incasso 58,00) O per jaar met automatische incasso (6 222.50) 8"711688"555530 Kijk op wvJw.pK.nl/abonneien, bel gmlis 0800 0231231 of sluw deze bon naar. PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713. 4AB0 W8 Goes het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1