pfaff kent waarde van het leven PZC Bode Miller frustreert Oostenrijkers /Vjax zet kaarten op Angelos Charisteas Zwemploeg Veldhuis staat in de steigers SC Heerenveen dicht bij Europese overwintering Volksjongen Hofs blij met volksclub Kleurrijke Belgische ex-doelman mist respect bij Beveren 19 De Loor claimt broodroof Sterk veld Zesdaagse Rotterdam Leblanc content met ethische code Ono en Saïdi blijven thuis Coach Vloet vertrekt bij Roda JC Van Basten op fenken bediend Aanklager houdt vast aan straf voor ADO woensdag 15 december 2004 I* m^7 frailer ver- Lil m Nederland mee, be- Lihai dan Jean-Mane Pfaff. {„rmlige doelman kwam Lnl972 en 1982 uit voor SK fcren, vanavond de tegenstan- [mn SC Heerenveen in de Ue- fecup PM (nu 51) werd met Lië vierde op het WK van Bjfi en tweede op het EK van koen werd in 1987 uitgeroe id tot beste keeper van de we- Ij(j Tegenwoordig is hij met i gezin wekelijks op de Vmse commerciële zender 'TH te zien in de docu-soap 'de fcvEBEN - De blauwe Jaguar jan Jean-Marie Pfaff komt jgijna een half uur later dan afge- vpr0ken aangereden bij de Loonheidsstudio van zijn Cdsle dochter Debby. De in Ln onberispelijk pak gestoken flaming is veertien jaar na het jéindigen van zijn voetballoop- aan nog steeds een drukbezet un, Hij heeft zojuist ergens tn winkel geopend en wordt 's nonds verwacht op een gala. (aff toont zijn agenda. „Kijk nshier", gebaart hij. Aan het tervolle programma dat hem a komende maand te wachten iaat. is te zien dat de ex-top- eeper met ten prooi is gevallen in het beruchte zwarte gat. ênwinkelopening hier, een ga- avond daar en nog hier en sar een lezing in het buiten lid over sport en 'business', huis in Brasschaat draaien de imera's elke dag zeven tot acht ir achter elkaar. Voor Pfaff sn punt, want dankzij de ility-soap die het gezinsleven a hem, echtgenote Carmen, in drie dochters plus partners de kleinkinderen sinds drie ir toont, is Pfaff naar eigen ®engeliefder dan ooit. heeft Jean-Marie Pfaff het aag, want de keerzijde kent jook. Als doelman van het nie- jeBeveren was hij in zijn be- njaren bij de Rode Duivels dik- jjs de pispaal, op wie de vedet- ivan Anderlecht, Club Brug- Na een carrière als speler en als trainer (zoals op de foto bij Oostende) heeft Jean-Marie Pfaff nog altijd een overvolle agenda. Het spreek woordelijke 'zwarte gat' is op de Belg niet van toepassing. foto Rob Vos/ANP ge en Standard Luik neerkeken. Een landskampioenschap in 1979 veranderde dat niet en ook niet het feit dat Pfaff werd uitge roepen tot speler van het jaar. Hij „weende vaak van ellende", maar zijn transfer naar Bayem München in 1982 maakte hem een 'grote meneer'. Wereldberoemd werden zijn eer ste woorden op de Duitse televi sie, nadat Pfaff in zijn eerste wedstrijd in de Bundesliga met een een strafschop had gestopt: „lek zak der speler mit sijn rech ter bein sjiesen und dachte, de bal keet nag links ien die hoek. So iek duikte aug naar die hoek und pluukte die bal." De Belg kon niet meer stuk. Pfaff, die stamt uit een familie van rondreizende tapijtverko pers en daar „fier" op is, genoot van zijn beroemdheid. In de Kuip werd hij ooit met sinaasap pels bekogeld, maar Pfaff pelde een 'orangien', stak zijn duim omhoog en at de vrucht op. Ook at hij eens tijdens een wedstrijd een hotdog. „Niet om te stoeven, maar omdat ik honger had." Overtreffend Dat hij wel eens de overtreffen de trap op zijn successen toepas te, paste bij zijn overrompelen de persoonlijkheid. Bij het WK van 1986 in Mexico, waar België alleen door de ontketende Diego Maradona te stuiten was, keepte Pfaff groots. De Mexicaanse pers noemde hem 'El Sympati- co' en 'Numero Uno', althans: dat zei Jean-Marie Pfaff. In België werd hem grootheids waanzin verweten, bijvoorbeeld omdat Pfaff beweerde dat er een biografische speelfilm over hem gemaakt zou worden met Sylvester Stallone in de hoofd rol. Pfaff vindt echter dat hij al le lieden die hem ij del en narcis tisch vinden, allang het tegen deel heeft bewezen. „Onze soap trekt bijna ander half miljoen kijkers en als de pu blieke zender 'm had uitgezon den, waren dat er vijf miljoen ge weest. Er waren veel vooroorde len over ons en er was jaloezie, maar we hebben aangetoond dat er aan onze familie niets ge maakt is. We laten wekelijks zien hoe normaal wij zijn en daarvoor krijgen wij nu respect van de mensen. Door mijn af komst ken ik de waarde van het leven. Mijn poetsvrouw en tuin der behandel ik als mijn zuster en broer." Bij Beveren laat Pfaff zijn ge zicht nog zelden zien. Hij mist er het respect. „Als ge zo veel ge daan hebt voor uw club, dan moet men u op handen dragen. Dat doen ze niet. In Duitsland en Nederland zegt men: 'Wat een eer dat gij komt'. Ik zit in München of Hamburg of waar ook met de clubpresident in de ereloge. Ik ben twee jaar gele den voor het laatst bij Beveren geweest. Je wordt als oud-speler niet uitgenodigd voor een wed strijd." Of hij zou gaan is een tweede. Pfaff: „Ik ken niemand meer bij Beveren. Ik ben hier groot geworden, maar het is niet meer de club waar ik mijn hart in leg. Wij gingen als spelers sa men een pint pakken of Chinees eten. Nu, met al die jongens van Ivoorkust, is het totaal anders. Ik heb niks tegen vreemden, maar buitenlanders moeten meerwaarde hebben. Dit is men senhandel. Ik mis eigen jeugd. Er zou een maximum moeten zijn van vijf buitenlanders. Ik snap niet waarom ze het zo heb ben laten gaan." Instituut Beveren zou een voorbeeld kun nen nemen aan Heerenveen, meent Pfaff. Hij kent en bewon dert voorzitter Riemer van der Velde. „Rinie is een prachtig mens en z'n vrouwtje ook. Hij is iemand die, net als ik, het geluk in andermans ogen ziet. Hij geeft veel en dat is het hart van Heerenveen. Het hart zit in het shirt en in de club. Heerenveen is een instituut geworden, men selijk en familiair, maar zoiets kan niet op één dag. Daarvoor is planning nodig. Ge moet de juis te mensen weten en tijd ne men." Zo'n tien jaar geleden polste het bestuur van Beveren Pfaff voor een functie bij de club, maar de toenmalige trainer Jan Bos kamp stak er een stokje voor. „En die was drie maanden later weg", smaalt Pfaff. Ach, mis schien zegt hij toch wel 'ja' als de club hem ooit weer benadert. Wie weet wat de toekomst brengt. De ogen van El Sympatico glim men. „Mij kunnen ze niet meer kwetsen, ik sta er boven. Ik kan iedereen recht in de ogen kijken en heb nog niet één keer in mijn leven mijn woord gebroken. Ja, toch één keer. Ik had mijn schoonmoeder beloofd dat haar dochter pas over drie jaar zwan ger zou zijn. Het bleken drie maanden te worden..." Een hartelijke lach, een harde klap op de schouder en weg is hij in zijn Jaguar. Naar de vol gende afspraak. GPD UTRECHT - Schaatsster Barbara de Loor ziet haar spor tieve en maatschappelijke carrière in gevaar komen wan neer schaatsbond KNSB haar verbiedt om met het logo van een privé-sponsor op haar linkerbeen belangrijke in ternationale wedstrijden te rijden. Dat stelde de advocaat van De Loor gisteren tijdens een kortgeding bij de recht bank in Utrecht.Volgens de KNSB is De Loor lid van de bond en moet ze zich daarom aan de reglementen houden. Volgens die reglementen is ze een onafhankelijk rijdster en haar sponsors krijgen daarom alleen een logo op de rechterborst van haar pak. Uitspraak: 28 december. ANP ROTTERDAM - De Zesdaagse van Rotterdam beleeft een comeback met een sterk deelnemersveld. „Binnen drie jaar moet dit een van de toonaangevende zesdaagsen van Europa worden", zei Patrick Sercu gisteren bij de presen tatie in Ahoy'. Het wielerevenement, van 6 tot en met 11 januari, is na zeventien jaar terug in Rotterdam. Het Ne derlandse koppel Slippens/Stam behoort tot de favorie ten, samen met de Zwitsers Risi en Betschart en het Belgisch/Australische duo Gilmore en McGrory. Sercu, in 1983 aan de zijde van René Pijnen winnaar in Rotterdam: „Ik denk dat er deze winter geen zesdaagse is met betere renners aan de start." ANP PARIJS - Jean-Marie Leblanc kan zich vinden in de ge dragsregels die de ploegen die deelnemen aan de nieuwe wielercylus Pro Tour, met de internationale wielrenunie UCI zijn overeengekomen. De directeur van de Ronde van Frankrijk zei dat, nadat de negentien deelnemende ploe gen maandag tot een akkoord over een ethische code wa ren gekomen. „Van wat ik er nu van weet, kan ik me in de regels vinden", zei Leblanc. Het invoeren van een ethische code was een van de knelpunten die de organisa toren van de drie grote rondes ertoe brachten zich terug te trekken uit de Pro Tour. ANP/AFP ROTTERDAM - Verdediger Saïdi en middenvelder Ono ontbreken in de selectie van Feyenoord voor de laatste groepswedstrijd in de Uefa Cup tegen FC Basel, morgen in Zwitserland. Het duo is lichtelijk oververmoeid en blijft uit voorzorg thuis. Coach Ruud Gullit heeft Wouter Artz aan zijn selectie voor het Zwitserse uitstapje toege voegd. De 19-jarige centrale verdediger kan bij FC Basel zijn debuut in de Rotterdamse hoofdmacht maken. ANP KERKRADE - Trainer Wiljan Vloet van Roda JC moet aan het eind van het seizoen op zoek naar een nieuwe club. De Brabantse coach en de eredivisionist uit Kerkra- de zijn 'in gezamenlijk overleg' tot de slotsom gekomen dat het beter is om de samenwerking te verbreken. Het be sluit komt niet echt als een verrassing. Dit seizoen pres teert Roda uiterst matig. Europees voetbal ligt voorlopig buiten bereik. De 42-jarige Vloet, die met de ervaring van een jaartje eredivisie bij FC Den Bosch naar Kerkrade kwam, is bezig aan zijn derde seizoen bij Roda.GPD Ingelos Chai anonze sportredactie IMSTERDAM - Ajax hoopt nog Ne week overeenstemming te «reiken met Angelos Charis- sas.De aanvaller van de Duitse mipioen Werder Bremen is in msterdam de beoogde opvol- trvan Zlatan Ibrahimovic. ■voorzitter John Jaakke ït op de Amsterdamse televisie- tnder AT5 doorschemeren dat pclub een dezer dagen duide- ptheid verwacht over de trans- r van de Griekse spits, die weg dl uit Bremen omdat hij er tot uitzitten lijkt veroordeeld, rainer Ronald Koeman is de af topen weken diverse keren Bar het buitenland geweest om Pgelijke opvolgers van Ibrahi- ovic te bekijken. "Plos Charisteas werd afgelo- zomer in Griekenland op «en held toen hij tijdens de lna'e van het Europees kam- - Het dagelijks bestuur de Europese voetbalbond 5 ^spreekt morgen de moge- Jtad het aantal 'buitenlan- tts voetbalcompetities te «Perken. «Uefa stelt voor dat een club J'nste acht spelers moet op- dle door de club zelf of ■o nationaal instituut in het Jaar de club huist, zijn op- L, bondscoach Marco van 1 en sprak zich maandag nog jf.i V?,°.rneen dergelijke maatre- pioenschap in Portugal tegen het favoriete thuisland de win nende treffer maakte. Daarmee won Griekenland de eerste hoofdprijs ooit in het voetbal. GPD ZEIST - ADO Den Haag hangt opnieuw een zware straf boven het hoofd naar aanleiding van kwetsende spreekkoren. De aan klager betaald voetbal van de KNVB hield gisteravond vast aan de eis van twee thuiswed strijden zonder publiek - waar van één voorwaardelijk - naar aanleiding van de gestaakte wedstrijd tegen PSV op 16 okto ber. De tuchtzaak, die eerder al op 18 november diende, was op ver zoek van de aanklager betaald voetbal aangehouden. Volgens de aanklager heeft ADO Den Haag niet voldoende gedaan om voor, tijdens en na het duel de spreekkoren een halt toe te roe pen. Hij hield daarom vast aan de eis die hij eerder al in een schikkingsvoorstel aan de Haag se eredivisieclub deed. De tuchtcommissie, die de zaak gisteravond wegens veiligheids- en privacyredenen achter geslo ten deuren behandelde, wil voor kerst een uitspraak doen in deze zaak. Daarna heeft ADO nog een be roepsmogelijkheid bij de com missie van beroep van de natio nale voetbalbond. ANP door Alex Bogers DEN HAAG - Oostenrijkse skiliefhebbers verbijten zich over de successenreeks van Bode Miller. De Amerikaan wint dit jaar bijna alles en heeft zijn successen deels aan Oostenrijk te danken. De ei gen held Hermann Maier lijkt de topvorm maar niet te kun nen pakken. In het nog prille skiseizoen heeft de Amerikaan Bode Mil ler zich nadrukkelijk gemeld voor een plekje bij de allerbes- ten ooit. Miller sloot zich on langs aan bij een klein groep je van mensen dat op vijf dis ciplines een wereldbekerwed strijd won. Maandag was hij op de olympische piste van Sestrière de tweede skiër ooit die in één seizoen op vier dis ciplines won. Het geheim van Miller lijkt hem te zitten in de ski's. Hij stapte deze zomer over van Rossignol naar het Oostenrijk se merk Atomic, het merk van de gestopte Oostenrijkse we reldkampioen Stephan Eber- harter. Maar wellicht belangrijker is dat Miller de Zwitser Thomas Buergler in dienst nam om zijn ski's te prepareren. Buer gler was tot vorig jaar in dienst van Eberharter. Humeur De hele gang van zaken is niet goed voor het humeur van de Oostenrijkers, die Bu ergler aan zich hadden kun nen binden. Buergler zelf was namelijk liever in de Alpen ge bleven, maar het Oostenrijkse team wilde geen gebruik ma ken van zijn wax-kunsten. Miller kende Buergler nog uit zijn periode dat hij met de Oostenrijkers samen trainde. De Amerikaan voegt zich.met zijn overwinningen bij een il luster rijtje voorgangers. Mare Girardelli (Luxem burg), Kjetil Andre Aamodt (Noorwegen), Günther Mader (Oostenrijk) en Pirmin Zur- briggen (Zwitserland) won nen ook op vijf disciplines. Al leen de in 1989 gestopte Girar delli won voor hem vier ver schillende wedstrijden in een seizoen. De wereldbeker bestaat uit vier disciplines: de afdaling, de super-G, de slalom en de reuzenslalom. Tweemaal per jaar wordt ook de combinatie geskied. De wedstrijdskiërs moeten dan een afdaling en twee slaloms skiën. De tijden van deze wedstrijden worden bij elkaar opgeteld. Ongenaakbaar Met zijn overwinningen lijkt de 27-jarige Bode Miller dit seizoen ongenaakbaar. Hij leidt na tien wedstrijden met 730 punten. Van die tien won hij er maar liefst zes, een keer werd hij tweede, een keer vier de en twee keer viel hij. Num mer twee op de ranglijst en vooraf één van de absolute fa vorieten, de Oostenrijker Her mann Maier heeft 339 pun ten. Maier, bijgenaamd de 'Hermi- nator', won tot dusver dit jaar nog maar een wedstrijd, en kan de vorm niet vasthou den. Ondanks zijn grote prestaties dit jaar is Miller nog ver ver wijderd van de man die be schouwd als de meest succes volle wedstrijdskiër ooit, de Zweed Ingemar Stenmark. Zelfs de Italiaan Alberto Tom- ba (Tomba La Bomba), is het niet gelukt om in de buurt te komen van deze man. Sten mark won 86 wereldbeker wedstrijden in de jaren zeven tig en tachtig, Tomba won 50 wedstrijden en stopte in 1998. Miller kan zich wel concentre ren op een ander record van Stenmark. De Zweed won in het seizoen 78/79 13 wereldbekerwedstrij den, dat is niemand anders ge lukt. Miller heeft dit jaar nog ruim 25 wedstrijden om Sten mark te verbeteren. GPD Clubs pieken ook nog na Kerstmis Een Mickey-Mousecompetitie? Niks ervan. Het Nederlandse clubvoetbal doet het beter dan ooit in Europa. Vier clubs (Ajax, PSV, Feyenoord, AZ) overwinteren sowieso al. Heerenveen kan daar vanavond bij komen. Een zege tegen Beveren is genoeg, een gelijkspel misschien. Het 'overwinteringsrecord' stond op drie Nederlandse clubs. Een overzicht. 4/5 '04/'05 PSV Ajax, Feyenoord AZ (Heerenveen) 3 '70/'71 Ajax PSV FC Twente Ajax wint EC1 3 '74/'75 PSV FC Amsterdam FC Twente FC Twente verliest UEFA-Cup finale 3 '77/78 Ajax FC Twente PSV PSV wint UEFA Cup 3 '92/'93 PSV Feyenoord Ajax Ajax wint UEFA Cup 3 '95/'96 Ajax Feyenoord PSV Ajax verliest CL finale 3 '01/'02 Feyenoord, PSV Feyenoord wint BN/DeStem 151204-RG-Bron Infostrada Spons Roda JC UEFA Cup van onze sportredactie HEERENVEEN - Het sprookje dat SC Heerenveen beleeft in de Uefa Cup moet een mijlpaal in de clubgeschiedenis opleveren. Als de Friezen vanavond in het Abe Lenstrastadion van SK Be veren winnen, dan komt het voor het eerst de 'Europese win ter' door. Zelfs een gelijkspel hoeft nog geen probleem te zijn, mits Stut tgart van Dinamo Zagreb wint. Het optreden van Beveren in de Uefa Cup vertoont gelijkenis met een treurspel. De Belgische club - vijftien van de negentien spelers zijn Afrikaans - heeft nog geen enkel punt behaald en dat zal waarschijnlijk wel zo blijven. Trainer Herman Helle- putte neemt het duel met Hee renveen in ieder geval niet meer door Robert-Jan Friele AMSTERDAM - Het enige dat nog ontbreekt, is het geld. Voor de rest staat de stichting NL Swimming, de opvolger het tij delijke Team Hes (voorheen TZA) onder leiding van coach Fedor Hes, als een huis. De ster ke prestaties van boegbeeld Mar leen Veldhuis, afgelopen week einde in Wenen, kwamen pre cies op tijd. Er is een bestuur, er is een mana ger en er zijn al twee technische adviseurs. Als Fedor Hes, zoals hij per se wil, inderdaad voor het einde van de maand een nieuwe sponsor kan presente ren, lijkt het topzwemmen in Amsterdam gered. De prestaties van de kopvrouw van Team Hes, Marleen Veld huis, hebben daar zeker aan bij gedragen. De wereldkampioene op de 100 meter vrije slag maak te dit weekeinde op de EK korte- baan in Wenen uitstekende re clame voor haar ploeg. De Twentse in Amsterdamse dienst won in Oostenrijk drie keer goud en één keer zilver. Hes zegt zo'n 100.000 euro nodig te hebben om op een professionele manier met zijn ploeg van zes zwemmers (behalve Veldhuis zijn er Johan Kenkhuis, Chantal Groot, Thijs van Valkengoed, Rieneke Schinkel en Bas van Velthoven) te kunnen werken. De zwemcoach wilde aanvanke lijk alleen een sponsor voor vier jaar, om na komend zwemsei- zoen niet alweer de zenuwach tige zoektocht naar geldschie ters door te maken. Van dat plan lijkt Hes af te stappen. „We hebben goede contacten, maar om dat rond te krijgen, is meer tijd nodig." Omdat Hes per se voor 1 januari duidelijkheid wil over komend seizoen, is de kans groot dat NL Swimming eerst een geldschie ter presenteert voor een jaar. Daarna werkt de ploeg verder aan een vierjarenplan tot en met de Olympische Spelen van Pe king (2008). GPD serieus. „We vinden momenteel de competitiewedstrijden in ei gen land belangrijker." Beveren boekte het afgelopen weekeinde voor het eerst sinds 30 oktober een competitiezege. In eigen stadion werd Westerlo met 4-1 verslagen. Heeren veen-trainer Gerij an Verbeek was daar getuige van. „Het ni veau viel me niet tegen. Maar de fensief schort er wel wat aan. Daarnaast zijn ze bij spelhervat tingen kwetsbaar." De club uit het Waasland heeft vijftien spelers met een pas poort van Ivoorkust onder con tract. Verbeek: „Ze zitten daar om verkocht te worden. We moe ten die mannen zeker niet onder schatten, want de meeste spe lers willen zich in de kijker van grote clubs spelen. Zij kunnen vrijuit spelen en bij ons zit er druk op." ANP door Gerard Borgman ARNHEM - De voetballer uit de Arnhemse volksbuurt Klarendal gaat naar de grootste volksclub van Nederland. En dus zegt Nic ky Hofs, tot de zomer nog speler van Vitesse: „Feyenoord is de mooiste topclub van Nederland. De club past het meest bij me." Nicky Hofs trainde gisteroch tend normaal mee met Vitesse, nadat hij een dag eerder met Feyenoord overeenstemming had bereikt over een driejarig contract. „Het is een droom die uitkomt", zegt Hofs, die waar schijnlijk komende vrijdag in Rotterdam de medische keuring zal ondergaan. De 21-jarige middenvelder is in korte tijd uitgegroeid tot een van de smaakmakers bij Vitesse. Het heeft geleid tot belangstel ling van clubs uit Engeland en Italië. En tot interesse van de drie beste clubs van Nederland. PSV had lange tijd belangstel ling, maar werd nooit echt con creet. Ajax meldde zich te laat, pas na de wedstrijd Ajax-Vites- se (1-0) van afgelopen zondag. Toen had Nicky Hofs zijn keuze al gemaakt. „De interesse van PSV en Aston Villa is nooit concreet geweest. Ik ben wel een dag in Perugia ge weest, samen met mijn zaak waarnemer Louis Laros, en die club liet een goede indruk ach ter. Maar ik wilde het liefst in Nederland blijven. Toen belde Feyenoord", aldus Hofs. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19