Koffieshop drie maanden dicht Alle vissen gaan langs de meetlat PZC Eén loket in Veere voor ontheffing duinovergangen Vijvers worden onderzocht CLARINS La Bén agenda Slopen en bouwen in de Walstraat Purple dupe van achterdeurproblematiek Fietsster gewond bij aanrijding Winkeldief aangehouden Bekeuringen na verkeerscontroles Aanrijding in Middelburg Teruggevonden brommer vernield Celstraf voor leegdrinken fles bier Zwemmarathon in Vrijburgbad jn te klein voor hun leeftijd. De karpers in de vijver in de Griffioen zi door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Elke vis gaat langs de meetlat. Met een pincet wordt een voorntje van een schub afgeholpen. De Organisatie ter verbetering van de Bin nenvisserij (OVB) is bezig met een on derzoek naar de visstand in Middel burg. Deze week wordt een groot aantal vijvers uitgekamd. De plastic bakken liggen vol grote spar telende goudkleurige vissen. „Kar pers", weet André van Mierlo van de Hengelsportvereniging Middelburg. „Die kleintjes zijn blanke voorntjes." Twee suffe snoekbaarzen hangen in een emmer. Ze zijn verdoofd door de schok van het elektrisch vissen. Door het wa ter onder stroom te zetten, zijn de vis sen een net in gedreven. De schok maakt ze wat sloom, maar ze houden er geen letsel aan over, verzekert Jappe Beekman, projectleider van OVB. De schubben worden in een zakje ge daan, voorzien van gegevens van de vis, zoals de lengte en het gewicht. De schub vertelt de onderzoekers hoe oud de vis is, of hij normaal is gegroeid, wat zijn conditie is en of er voldoende voed sel in het water zit. Het doet wel even zeer, vertelt Beekman. „Maar ze groeien gewoon weer aan." Van Mierlo: „Het is ook in het belang van de vissen dat dit onderzoek wordt gedaan." Het onderzoek is nodig voor een gezon de visstand en een goede waterkwali teit. Het water is eerder dit jaar al on derzocht. Voor de vissen is de winter een betere periode, legt Beekman uit. „Het zijn koudbloedige dieren, ze zijn in de winter van nature wat slomer om dat het niet zo warm is." Andere dieren, zoals kikkers zijn in de winter ook min der actief, zodat ze buiten de netten van de onderzoekers blijven. De vijver in de Griffioen zit vol karper en voorn. Van de tweehonderd snoek baarzen die de vereniging anderhalf jaar geleden heeft uitgezet, komen er dinsdag maar twee boven water. „Dat is maar één procent", zegt Hans Schout, voorzitter van de hengelsportvereni ging. Naar schatting zitten er toch nog ongeveer twintig in de vijver. In tegen stelling tot de karpers, die klein zijn voor hun leeftijd, zijn de snoekbaarzen flink gegroeid. Karpers voelen zich niet zo lekker in zoutig water en in Middel burg is het meeste water brak. Het probleem bij de vijver in de Griffi oen is dat hij ondiep is, vertelt Beek man. Sommige vissen voelen zich beter bij dieper water. Op andere plaatsen in de stad ligt op de bodem een dikke laag bladeren. „Dat verbruikt zuurstof en daar heeft de vis weer last van." Ook steile oevers vindt een vis niet prettig. Door de woonomgeving van de vis aan te passen, gedijen ze beter. Schout: „We willen een visstand die zichzelf in stand houdt." Niet elk water in Middelburg is zo goed gevuld met vis als de vijver in de Griffi oen. In het water in park Toorenvliedt troffen de onderzoekers twee eenzame stekelbaarsjes aan. De karpers die er foto Lex de Meester ooit zwommen, zijn dood. „Er is daar veel vissterfte geweest", zegt Schout. „De pomp was stuk." De vijver is inmid dels weer gevuld met karpers uit de Griffioen. Soms is het een raadsel waai de vis blijft. Van de paling die de vereni ging heeft uitgezet, is bijna niets terug te vinden. Schout: „Dat palingen over land trekken is een fabeltje. Dan zou den mensen met een lampje op de dijk kunnen staan om een paling te vangen. Dat heb ik nog nooit iemand zien doen." De aandacht voor water komt voort uit Europese regels. Over tien jaar moet het water er overal gezond bijliggen. De karpers lijken, hoewel ze klein zijn, in blakende gezondheid. Alle vissen wor den op een meetlat gelegd, met hun bek tegen de rand. „Vierenveertig", zegt een onderzoeker. De gegevens worden geno teerd. Sommige vissen moeten nog even in de emmer op de weegschaal. Na de behandeling gaan ze weer terug de vij ver in. De onderzoekers werken van daag in de vesten en donderdag in Arne- muiden. Vrijdag sluiten ze het onder zoek af in Middelburg-Zuid en Dauwen- daele. woensdag 15 december 2004 (Advertentie) PAR 1 S PARFUMERIE- Trcfpum der wereldmerken M I D D t l E U R 6 mEEKACTIVITEITEN OMBURG - Schuttershof, 19.00 - IDfluur. Gym vanaf 50 jaar; IODELBURG - Ontmoetingscentrum ioen, 13.30 - 17.00 uur: Inloopmid- ijvoor jongeren met onder meer ta- taetbal en darts; IUSSINGEN - Sporthal Baskensburg, Duur: Power yoga; («nHof, 19.30 uur: Kerstsamenzang; KRE-Gymzaal Zanddijk, 9.15 -10.15 cGyrn vanaf 50 jaar; SAkkoord, Oudestraat, 13.30 - 16.00: Ijatdensoos; OOST-SOUBURG - Bibliotheek, 19.30 fcWjn-.en olijfolieproeverij. kiorgklachten: 0800-0231231 ópmaandag t/m vrijdag ge- Purende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur j REDACTIE j WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 N 4330EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 foe 0118-493009 R-nail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) I Nadia Berkelder I Eöith Ramakers I Miriam van den Broek I Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale REDACTIE B s'ationspark 28 li Postbus 31 4430 AA GOES >13)315500 3*: (0113)315669 E'NI: redactie@pzc.nl 'CERMET www.pzc.nl •NI: web@pzc.nl VLISSINGEN - Slopers en bouwers zijn tegelijk in de weer in de Walstraat-Zuid in Vlissingen. De woningen die jarenlang leegstonden, worden opgeknapt. Bouwers zijn bezig aan de eerste vier woningen van het rijtje in de Vlissingse winkelstraat. De zes andere woningen, waar nog het een en ander wordt afgebroken, komen later aan de beurt. foto Lex de Meester Joosss Interieurs Langstraat 2-4, Arnemuidek, tel. 0118-601273 GéQKM) VAR MAANDAG ï/M ZATERDAG BV WUHJAGAVONO. rioorfdjlll Ramakers VLISSINGEN - Koffieshop Purple in Vlissingen moet 24 ja nuari de deuren voor drie maan- den sluiten. Tot die sanctie is burgemeester A. van Dok-van ffeele van Vlissingen overge- raan. In augustus van dit jaar Left de politie in een bedrijfs- nimte in de buurt van de kof fie- 18 kilo softdrugs aan- „We zijn bonafide on- maar worden gecri- zegt Ben Carstens, een van de eigenaren ran Purple- Wens en mede-eigenaar Pie- Ljan Vissia bieden binnen kort bijna 1700 handtekeningen aan het gemeentebestuur van Vlissingen aan. Het zijn steunbe tuigingen van klanten en omwo nenden, die vinden dat de slui ting een onterechte en te hoge straf is. [Het beleid rond de handel in softdi-ugs is onwerkbaar voor on dernemers, merkt Vissia op. Geen enkel bedrijf, 'in welke branche dan ook', kan zonder voorraad werken. „Maar koffie shops-worden daar wel toe ge dwongen." loopjongens [in een koffieshop of bevoorra- ingspunt mag hooguit 500 [gram softdrugs aanwezig zijn. edagomzet van Purple is circa ree kilo. Loopjongens bevoor- iden de shop. „Iedereen weet t. Koffieshops kunnen niet onder 'deze achterdeur' functio- eren." irgemeester Van Dok-van dat ze begrip heeft orde problematiek van de kof- eshops. „Maar dat ontslaat me et van de plicht om op te tre- ai als er regels overtreden wor- We hebben het ten slotte et over suiker." ilgens Carstens wisten politie burgemeester waar het be- padingspunt van Purple B. „De politie kneep altijd toe. De situatie werd ioogd, tot in augustus. Toen 'politie binnenkwam, hebben nok gewoon de kast openge daan en onze opslag laten zien. We zagen daar geen gevaar in." Maar het pakte anders uit. „Al les werd in beslaggenomen. Het vertrouwen in die instanties heeft een deuk opgelopen." Van Dok-van Weele zegt dat ze er niet van op de hoogte is dat de instanties oogluikend het be- voorradingspunt toestaan. „El ke vertrouwensrelatie is geba seerd op afspraken. Bij Purple wisten ze waaraan ze zich moes ten houden." Purple en koffieshop Aarden in de Kerkstraat worden als de voorbeeldshops van Vlissingen gezien. „We doen ook onze stin kende best om er iets goeds van te maken", stelt Carstens. „We controleren op leeftijd en keu ren onze producten. We bedie nen met tien medewerkers zes tig procent van de softdrugs- markt in Vlissingen. Er wordt per dag aan ongeveer 850 klan ten softdrugs verkocht, zeven da gen per week." „En zijn al die klanten ooit hin derlijk?", vragen de twee eigena ren zich hardop af. „Nooit. In die tien jaren dat we hier zitten, hebben we nooit de politie moe ten roepen omdat er rotzooi op straat was of in de zaak. Welke café-eigenaar kan ons dat nazeg gen?" Koffieshops zijn de plaatsen bij uitstek waar mensen van aller lei culturen elkaar ontmoeten. „Een Marokkaanse jongen zal niet snel naar een gewoon Hol lands café gaan. Hier zitten rus tig twintig verschillende natio naliteiten met elkaar te praten." Ze kunnen de tegenslag finan cieel 'net aan'. „Het is lang om drie maanden geen inkomsten en alleen maar uitgaven te heb ben. We hebben een kleine reser ve opgebouwd, omdat er altijd een mes boven ons hoofd hangt." Huiskamer Wat hen meer bezighoudt is dat er 'juist in deze donkere tijd de huiskamer van Vlissingen wordt gesloten'. „Onze klanten zullen ergens anders hun heil zoeken. Ze gaan dolen en het zakje wiet wordt op straat verhandeld." „Niemand is blij met de slui ting", zeggen ze. „De winkeliers op het Scheldeplein niet, het ZCAD niet en ook koffieshop Aarden niet. Dat blijkt uit de steunbetuigingen. Van Dok-van Weele vreest niet voor meer overlast op straat door de sluiting. Vlissingen wil toe naar twee koffieshops. „We hebben er nu nog drie." Ze er kent dat het koffieshopbeleid hy pocriet is. „Dat is inherent aan het gedoogbeleid. Maar zolang de regels niet aangepast zijn en legaliseren van de koffieshops niet is doorgevoerd, hou ik me aan de wet." (Advertentie) MIDDELBURG - Een 42-jarige vrouw uit Middelburg is gisterochtend gewond geraakt nadat ze werd aangereden door een auto. De vrouw reed op de fiets door de Wester- scheldestraat en werd geschept door een auto. De vrouw werd met schaafwonden afgevoerd naar het ziekenhuis. Na behandeling kon ze weer naar huis. MIDDELBURG - Omstreeks 16.10 uur gistermiddag is een winkeldief aangehouden in een winkel aan de Kalver- straat in Middelburg. De man had twee blikjes drank weg genomen ter waarde van enkele euro's. Hij werd aange houden door een politieagent die in zijn vrije tijd bood schappen aan het doen was. Toen de man op het bureau aankwam om verhoord te worden, bleek dat hij eerder die dag al een winkeldiefstal had gepleegd in een winkel. VLISSINGEN - Bij verkeerscontroles op Walcheren zijn gisteren diverse bekeuringen uitgedeeld. In Vlissingen werden drie automobilisten bekeurd vanwege het niet dragen van hun autogordel en een omdat hij geen APK ge keurde auto had. Op de Looierssingel in Middelburg kre gen zes automobilisten vanwege het niet dragen van hun gordel een prent. MIDDELBURG - Op de kruising Koestraat/Gortstraat in Middelburg heeft gistermiddag rond vijf uur een aanrij ding plaatsgevonden. Een 27-jarige Rotterdamse automo bilist verleende op de kruising geen voorrang aan een 45-jarige Middelburgse fietsster. De fietsster raakte bij de aanrijding gewond en heeft zich in het ziekenhuis la ten onderzoeken. Zij mocht het ziekenhuis snel weer ver laten. Over de aard van de verwondingen is niets bekend. VLISSINGEN - Dubbel pech voor een 46-jarige Vlissing se. Zij had haar brommer neergezet bij een winkel in de Bonedijkestraat in Vlissingen. Toen ze buiten kwam, bleek het voertuig gestolen. De vrouw ging op zoek naar haar brommer en vond deze terug op de Koudekerkse- weg. De brommer bleek echter vernield. Het stuur was ontwricht en de koplamp afgebroken. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van Unnik heeft gisteren een 24-jarige Middelburger bij ver stek veroordeeld tot twee weken cel. De Middelburger, in het bezit van een aanzienlijk strafblad met winkeldiefstal len, nam op 11 maart in een Vlissingse supermarkt een flesje bier uit het schap. Hij haalde de dop van het flesje eraf en dronk het bier vervolgens op. De man weigerde daarop de winkel te verlaten. Hij vond zelf dat hij niets verkeerd had gedaan. „Ik heb het flesje niet langs de kas sa naar buiten gebracht. Ik heb dus niets gestolen", had hij tegen de politie gezegd. Dat was volgens de politierech ter wat al te gemakkelijk geredeneerd. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - In de gemeen te Veere komt met ingang van 1 januari 2005 één loket waar mensen terechtkunnen voor een ontheffing om te mogen rijden of parkeren op de duin- en dijk- overgangen. Dat hebben de poli tie, het Waterschap Zeeuwse Ei landen en de gemeente Veere be sloten. In het vervolg wordt ook strenger gekeken naar de voor waarden waaronder een onthef fing wordt afgegeven. Om op duin- en dijkovergangen te mogen rijden of om te mogen parkeren op de waterkingen bij deze overgangen worden onthef fingen verleend. Dat gebeurt niet alleen door Zeeuwse Eilan den, maar ook door andere in stanties. Soms leidt dat tot on duidelijkheid. Voor de duinover gangen in de gemeente Veere komt nu één loket. Tot nu toe moesten mensen voor een ontheffing op de duinover gang De Tien Toren naar de bou levard in Zoutelande en de over gang Erica in Westkapelle aan kloppen bij de VW Walcheren/ Noord-Beveland of de Stichting Strandexploitatie Walcheren. Voor een ontheffing voor de duinovergang Aagtekerkehoofd in Westkapelle verleent het wa terschap ontheffing. Eerder dit jaar gaf het college van B en W al te kennen paal en perk te willen stellen aan de uit gifte van parkeervergunningen op de boulevard in Zoutelande en duinovergangen Ericaweg en Joossesweg in Westkapelle. Het college vond dat er een wild groei was ontstaan. Vorig jaar werden maar liefst vijfhonderd vergunningen afgegeven. Met name in het hoogseizoen was het een drukte van belang in Zoutelande. Het Veerse gemeentebestuur stelde ook dat er in het vervolg terughoudend vergunningen af gegeven zouden moeten worden. Uitgangspunt is dat alleen ge handicapten en eigenaren van een visbootje in aanmerking voor een ontheffing. Afgesproken is nu dat er stren ger gecontroleerd zal worden bij het aanvragen van een onthef fing. Mensen die zeggen een vis bootje te hebben, moeten dat ook duideliik kunnen aantonen. Een doktersverklaring van een gehandicapte is ook niet langer voldoende. Aanvragers moeten een gehandicaptenparkeerkaart kunnen laten zien. Voor de duinovergang Erica zijn maximaal tweehonderd onthef fingen te vergeven. Voor Tien Toren zijn er 75 jaarkaarten en nog eens dertig ontheffingen voor in de zomermaanden. Een woordvoerster van het Water schap Zeeuwse Eilanden gaat er van uit dat als er één loket is, aan alle onduidelijkheid een ein de komt. In het verleden kwam het wel eens voor dat als de ene instantie een vergunning weiger de, een andere organisatie wel een ontheffing afgaf. Beroep aantekenen Mensen die in de nieuwe situa tie geen vergunningen (meer) krijgen en beroep aantekenen te gen de weigering moeten weer wel bij Zeeuwse Eilanden zijn. Het waterschap is namelijk ver antwoordelijk voor beheer en on derhoud van de waterkeringen. De ontheffingen die zijn afgege ven voor de locatie Aagtekerke hoofd, zijn geldig tot en met 31 december 2005. Na deze datum wordt bekeken of ook deze ont heffingen door de gemeente Veere kunnen worden afgege ven. De vergunningen bij Aagteker kehoofd waren vijf jaar geldig. Na 31 december 2005 wordt ook bekeken of er jaarontheffingen worden afgegeven. VLISSINGEN - De Middelburg se zwemvereniging Luctor et Emergo houdt in de nacht van zaterdag 18 op zondag 19 decem ber een kerstnachtmarathon in het Vrijburgbad. Het startsignaal klinkt om 20 uur. De volgende dag om 8 uur is de marathon afgelopen. Er wordt gezwommen in teams van elk acht zwemmers. Eén van hen moet telkens in het water liggen. Het team dat in 12 uur tijd de meeste meters aflegt, heeft gewonnen. Inmiddels heb ben zich zestien ploegen inge schreven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13