PZC III II III Twijfels over meer 30-km-zones Riool in Oudestraat bijna klaar voor gebruik Studie naar zwakte van zeeweringen YAMAHA DEMODAG bloemen Met KPN ben je maximaal in de lucht! Nieuwe dorpsraad Grijpskerke ZATERDAG 18 DECEMBER fjrote meerderheid automobilisten rijdt te hard ww.b-f.nl Dokbrug wordt teruggeplaatst Subsidie voor jeugdproject SHB mogelijk in Zeeuwse handen zeeuwse almanak Kerstboom fidaclie: Oil 3-315649 iiuw.pzc.nl jnail redactie pzc. n I tbüs 31/44ö0 AA G°es '2oripntie-exploitatie. K en Midden-Zeeland: 0113-315520; KJlaanderen: 0114-372770; P:02M562500. voensdag 15 december 2004 net 3 topmuzikanten editie Walcheren l» Madia Berkelder De gemeente- iïd"van Middelburg twijfelt „rdt invoering van dertig-ki- lometerzones in de wijken. Uit pnderzoek blijkt dat 85 procent n de automobilisten te hard jdt Ongeval op nelweg DDDELBURG - Bij een zwaar ingeval op de zuidbaan van de (58 ter hoogte van de afslag liddelbnrg zijn gisteravond ze er drie mensen gewond ge- aakt. |)e melding van het ongeval m even voor half elf binnen j de politie. Bij het ongeval mden vier voertuigen betrok- n zijn geweest, maar of het ng om één aanrijding van di- eise auto's of diverse botsin- 0, kon de politie gisteravond niet melden. Ook de toe- acht van het ongeval was gis- avond nog niet duidelijk. Ie politie sloot beide rijbanen an de zuidbaan na het ongeval jdelijk af; het verkeer werd om- eleid via de Sloe weg. Advertentie (Advertentie) :E EETKAMER Waar culinair genieten onvergetelijk blijft 0118-635676 Middelburg (Advertentie) Van A naar B met het OV? Bel 0900-9292 De bewoners van de wijken waar de zones zijn ingevoerd zijn er wel positief over. Boven dien vragen ook andere buurten om dertig-kilometerzones. Van- af volgend jaar begint de twee de fase van het (landelijke) pro ject Duurzaam Veilig, waar de dertig-kilometergebieden onder deel'van uit maken. Eind 2007 moeten alle woonwijken van de stad dertig-kilometergebied zijn. Een publiciteitscampagne moet het gedrag van mensen ver anderen. Politieke partijen gaven maan dag tijdens de commissie Ruim te aan niet te willen investeren voordat duidelijk is of het instel len van dertig kilometer effect heeft. Uit snelheidsmetingen blijkt dat de meerderheid van de automobilisten te hard rijdt. Niet duidelijk is hoe groot de snelheidsovertredingen zijn. Wethouder L. Luitwieler van verkeer gaf aan dat ook hij het moeilijk vindt om zich aan de snelheid te houden. „Ik heb zelf de neiging om tussen de dertig en de veertig te rijden." Volgens raadslid A. Damman (Lijst Damman) staat de geloof waardigheid van het project ter discussie. „Het effect is nihil. En wat gaan we doen? Dertig ki lometerzones invoeren en cam pagne voeren." Eerste fase Ook andere partijen gaven aan niet zonder meer te willen in stemmen met een nieuwe inves tering. De eerste fase van het project, waarbij dertig-kilome terzones werden gemaakt in de Stromenwijk, de binnenstad, Nieuw-Middelburg en Arnemui- den, kostte bijna zeshonderddui zend euro. Uit landelijk onderzoek blijkt dat het aantal ongevallen wel de gelijk afneemt als een maximum- snelheid van dertig kilometer per uur wordt ingesteld, zelfs als er niet al te uitbundig drem pels en andere verkeersremmers worden aangelegd. Het aantal ongevallen daalt met bijna veer tig procent, het aantal gewon den met bijna vijftig procent. Het onderzoek is, in opdracht van het ministerie van Verkeer en waterstaat, uitgevoerd in twintig gemeenten. Uit gegevens van de politie en verkeersorganisatie 3VO blijkt dat automobilisten wel minder snelheidsovertredingen maken als er net campagne is gevoerd. Het aantal hardrijders daalde na de gemeentelijke campagne in de zomer van vorig jaar met zestien procent. Als mensen de campagne zijn vergeten, rijden ze trouwens gewoon weer te hard. Bewoners van de wijken in Mid delburg met een dertig-kilome terzone, willen geen extra maat regelen om automobilisten ver der af te remmen, blijkt uit een enquête. Ze vinden dat drem pels de leefbaarheid van de wijk aantasten. oorzakelijke doeleinden 15» nr. 20 - 4331 LH Middelburg *23* 0118-612508 In de Oudestraat in Veere wordt druk aan het riool gewerkt. foto Ruben Oreel door Wendy van den Hurk VEERE - Dat je op dit moment niet gemakkelijk met je rolla- tor door de Oudestraat in Veere kunt, is bekend. Het riool is aan renovatie toe. Al leen lijkt dat wat langer te du ren dan de bedoeling was. Zand, zand en nog eens zand. Blauwe touwen, pvc-buizen, ga ten in de weg en de sterke geur van polyester. Het is inderdaad een zootje in de Oudestraat. Als je vanuit de Wagenaar- straat de Oudestraat in loopt, valt het nog mee. „Wij hebben er amper last van", zegt het echtpaar van nummer 59. „Zo min mogelijk water gebruiken, dat overleven we best hoor. Dat ze 's ochtends om zeven uur beginnen met herrie, is voor ons wat aan de vroege kant, maar ach. Waarom zou den we mopperen als het riool er alleen maar beter op wordt?" Meneer staat op van tafel waar op hij juist een legpuzzel maak te. Hij wijst de straat in. „Daar ondervinden ze meer hinder." Richting de markt. Bij nummer 25 is het raak. „Ik kan mijn af wasmachine niet gebruiken, de wasautomaat niet en ik mag niet lang onder de douche. En ik zeg nog, ik ben invalide, dus kort douchen zit er voor mij niet in. Maar ik heb al gebeld met de uitvoerder. Wel drie keer. Gewoon om te vragen hoe en wat. Aardige man, net als zijn rioolwerkers. Als ik met mijn Panda kom aanrijden, hel pen ze de boodschappen naar binnen. Oh kijk, daar heb je Herman. Wat een troep hè, Her man?" Herman knikt instemmend. „Ik heb vorige week een paar uur zonder elektriciteit gezeten. De trillingen zijn soms ook hevig. Maar eigenlijk valt het me nog mee. Het had erger gekund." Als Herman vertelt dat de Oudestraat er in het voorjaar weer aan moeten geloven, weet mevrouw even niet wat ze hoort. „Alsjeblieft zeg!", klinkt het. Wat verderop staat Jaap Wisse haast met zijn neus op het riool. „Vroeger was ik opzich ter bij Delta. Alles wat met techniek te maken heeft, vind ik interessant. Dan neem ik een kijkje." Kousmethode Zo hoort uitvoerder Rudi de Rooij het graag. Veel telefoon tjes van boze buurtbewoners heeft hij dan ook niet gehad. „Welnee, zo lastig zijn we niet. Gisteren zijn we begonnen met de opstelling van ons materi aal. We schuiven een polyes ter-buis naar binnen, die zich na opwarming en uitharding vormt in de bestaande, beton nen rioolbuis. Oftewel de kous methode. Dat gebeurt vandaag. Morgenavond zijn we daarmee klaar. Dan kunnen stratenma kers aan de slag met de nieuwe bestrating. Volgende week dins dag is de weg weer prima be gaanbaar." Dat zijn aannemersbedrijf in het voorjaar terugkomt, klopt. „Dan pakken we de kruising Oudestraat/Markt aan. Daar moeten de oude en nieuwe lei dingen elkaar nog passeren. Maar dan moet eerst het nieu we gemaal werken, dus daar wachten we even mee. De hin der is dan nóg minder groot." (Advertentie) NEC N410i vanaf O,-* Samsung S34ii vanaf O,-* Verkrijgbaar bij Primafoon, Teil Me, 0800-0105 of via kpn.com. altijd dichtbij door Wendy van den Hurk GRIJPSKERKE - Grijpskerke heeft een nieuwe dorpsraad. Liefst 55 dorpelingen brachten gisteravond hun stem uit voor zeven volksvertegenwoordigers. Zelfs het aftredende bestuur was beduusd over de hoge op komst. Er was dan ook even no dig voordat alle stemmen waren geteld. Een mooi moment voor de dorpe lingen om van gedachten te wis selen over wat de nieuwe dorps raad te wachten staat. Veel, volgens Ellen Francke en Rias Roelse, die beiden als kan didaat op de kieslijst stonden. „De asfaltering van het fietspad naar Middelburg staat bijvoor beeld al lang ter discussie. En er staan nog renovaties op stapel", vertelt Francke. „Maar bovenal moet de dorps raad het contact met de burger goed onderhouden", meent Roel se. „De huidige raad was geen af spiegeling van Grijpskerke. Op deze lijst staan bekenden gezich ten uit het dorp, mensen die hier zijn geboren. En vrouwen." Het bekende geluid van een le peltje tikkend tegen een glas klinkt. Tijd voor de uitslag. Uit de lijst met twaalf kandidaten zijn gekozen: Ben Bommeljé, Maddie Bos, Evelien Cevaal, Martin Dekker, Erik Francke, Rias Roelse en Louis Sanderse. Applaus volgt. Bang Geen Ellen Francke dus. „Ach, dat is niet erg. Ik deed het meer omdat ik bang was dat niemand anders het zou doen. Misschien ben ik er toch niet zo geschikt voor", zegt ze bescheiden. Minder bescheiden is Rias Roel- MIDDELBURG - De Dokbrug, de verbinding tussen de Kinderdijk en de Maisbaai, komt morgen terug. De brug is lang weggeweest vanwege een grondige restau ratie. De brug wordt in twee delen via de Kanaalweg en de Schroebrug naar de Maisbaai gebracht. Fietsers en voetgangers kunnen net voor Kerstmis weer over het water bij de Kinderdijk. Auto's kunnen half ja nuari weer gebruik van de monumentale brug maken. MIDDELBURG - De komende twee jaar is 158.000 aan subsidie beschikbaar gesteld voor Time-Out. Het project houdt vroegtijdige schoolverlaters van de straat. Time-Out is vanuit de Stichting Samenwerkingsverband Voortgezet Onderwijs Walcheren actief in alle gemeen ten. Het voorkomt dat leerlingen vroegtijdig het voortge zet onderwijs verlaten en op deze manier wegglijden uit de maatschappij. Begeleiders van Time-Out vangen jongeren op en houden contact met ouders en docenten. Vrijwel alle Nederlandse gemeenten werken met het project. Het subsidiegeld is be doeld voor de periode september 2005 tot en met augus tus 2007. Daarmee kan de stichting de helft van het pro ject exploiteren. De resterende kosten worden op de drie Walcherse gemeenten verhaald. Voor de kosten in aanloop naar september 2005 draaien de scholen zelf op. Na die tijd zal de overheid de bekosti ging naar verwachting overnemen in het kader van Opera tie Jong. ROTTERDAM - De havenpool SHB komt mogelijk in han den van uitzendorganisatie Humares. Dat bevestigt direc teur E. Janssen van het Rotterdamse bedrijf. Het perso neel van de SHB is schriftelijk op de hoogte gebracht van het voorgenomen besluit. Humares is gevestigd in Vlissin- gen en is actief in het uitzenden en detacheren van perso neel voor de technische en maritieme sectoren. De overname van de SHB zou volgend jaar februari al rond moeten zijn. Op den duur zouden de Zeeuwen een meerderheid van 75 procent van de aandelen in handen moeten krijgen. Voor de werknemers van de havenpool resteert dan 25 procent. SHB-directeur Janssen noemt Humares 'de gedroomde overnamepartner'. „Het is na tuurlijk nu aan de aandeelhouders, maar ik acht de kans dat het allemaal doorgaat groot. Humares wil investeren en ziet in de haven veel mogelijkheden." Bij Humares wer ken circa 2.500 mensen. Zij zijn samen goed voor een om zet van 120 miljoen euro. Dat zou met SHB erbij moeten stijgen tot 200 miljoen euro. De Humares Groep, in 1976 opgericht als Oceanwide door de huidige directeur W. van Gessel, heeft wereldwijd 58 vestigingen. GPD se, die zich direct opwerpt als voorzitter. Het publiek grijpt haar kans suggesties te doen voor de nieu we dorpsraadleden. „Haal die kernwethouder eens hierheen. Hij belooft vanalles, alleen om het dorp stil te houden!", roept iemand. „En de Molenstraat 2. Die staat al jaren leeg. Het is een brandge vaarlijk pand, maar de gemeen te doet niks!" De Molenstraat doet meer stof opwaaien. Zoals met oudjaar. „Zorg dat er dan een agent staat die voorkomt dat jongeren de boel in de fik steken." Ai. Hier raakt de man een gevoe lige snaar. „Waar motten die jongelui dan heen? DT valt niks te stoken in Grieps! Genoeg te doen dus. Maar eerst tijd voor iets anders. Een bier tje. En daarmee raakt Roelse de juiste snaar van het dorp. door René van Stee SLUIS - De studie naar de aan pak van de zwakke dijkvakken en duinen langs de kust van West-Zeeuws-Vlaanderen is be gonnen. Zuidwest-Walcheren zal later volgen. Het kustvak van Breskens tot Cadzand is, evenals de kust van Zuidwest-Walcheren en zes an dere kuststroken in Nederland, door het Rijk aangewezen als zwakke schakel. Binnen twee honderd jaar moeten die wor den versterkt om de gevolgen van de zeespiegelstijging, bo demdaling en zwaardere golf- aanvallen op te vangen. Kustver dediging moet daarbij hand in hand gaan met verbetering van de ruimtelijke kwaliteit. Het Rijk heeft aan de provincie drie miljoen euro beschikbaar gesteld voor de studies in Zeeuws-Vlaanderen en Walche ren. Het studiegebied in West-Zeeuws-Vlaanderen be strijkt zestien kilometer: het he le kustvak vanaf Breskens tot en met Cadzand. De zeewering bestaat hier afwisselend uit kor te stukken dijk en duin. Op Wal cheren gaat het om zeventien ki lometer: vanaf de Boulevard in Vlissingen tot en met de West- kappelse Zeedijk, Het traject zou aanvankelijk tot en met 2007 lopen. De Gebieds- commissie West-Zeeuws-Vlaan deren wilde hier niet op wach ten, omdat zij met smart zit te wachten op uitvoering van pro jecten in het kader van Natuur lijk Vitaal. Dit gebiedsplan moet de economische en toe- risch-recreatieve toekomst van de streek veiligstellen. De wens van de gebiedscommis- sie is gehonoreerd, waardoor de planstudie geen onnodige vertra ging voor Natuurlijk Vitaal ople vert. Het onderzoek voor de kust van Zuidwest-Walcheren wordt in haar eigen tempo afge wikkeld. Wellicht kan daardoor worden geprofiteerd van de er varingen die in West-Zeeuws- Vlaanderen worden opgedaan. De uitvoering van de kustver- sterkingswerkzaamheden kun nen een belangrijk voordeel op leveren voor Natuurlijk Vitaal, Op een begroting van meer dan een miljard euro (op te brengen door diverse overheden en parti culieren) is ruim 300 miljoen in geboekt als rijksbijdrage aan plannen voor de kust. Mocht er onverhoopt uitstel plaatsvinden, dan loopt het ge biedsplan niet per se gevaar, om dat diverse planonderdelen in gebieden achter de kust niet hoe ven te wachten op de kustver- sterking. Medio 2005 zal op basis van een globale effectwaardering van de mogelijke oplossingen een keu ze op hoofdlijnen worden ge maakt. In de tweede fase van de planstu die, die tot medio 2006 duurt, worden de maatregelen en de precieze inrichting voor de ver schillende deelgebieden meer in detail uitgewerkt. Nimmer stond-ie zo vroeg in het Kloetingse gezin. En voor het eerst een kunstexem plaar, om voorgoed af te reke nen met syndroom van de al tijd scheve boom en de naal den die al ruim voor het kerst feest in groten getale op de grond vallen. Het opzetten bleek nog een he le kunst, om niet te zeggen een heidens karwei. Het nam een complete avond in beslag om het geheel in elkaar te zet ten en zelfs de kleinste won derschone takjes uit te vou wen. Hij staat daar nu, versierd en wel, prachtig te wezen. Te mooi eigenlijk, terwijl ook de aangename geur van een ech te boom ontbreekt. Vader be keek het resultaat dan ook met gemengde gevoelens. Stie kem heeft hij de boom toch een beetje scheef gezet. En als je heel hard schudt, laten wat nepnaaldjes los. Net echt. •Bijeen 2-jarig KPN MobielPlus abonnement. Vraag naar de voorwaarden. 2 KLM vliegtickets cadeau' bij KPN MobielPlus

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11