>ZC Woede van actiecomité misplaatst I OPHEFFINGS 65% KORTING Schijnwerpers doven na moord Reuzenhoek Besloten vergaderen zonder oppositie is in strijd met dualisme Lttoiwwsws olitiek stoort zich aan uitspraken tegenstanders windpark Eendragtpolder lieuw leven oor casino n Knokke verkoop! UITVERKOOP Lichtjes kerstboom branden weer Flitspaal vernield Kerk pronkt met schilderijlijst Trip Wpzc.nl ClredactiB@pzc.nl &is31,M»AAGoes fiLrtentie-exploitatie: E en Midden-Zeeland: 0113-315520; iMS-Vlaanderen: 0114-372770; jionaal: 020-4562500. 114 december 2004 editie Zeeuws-Vlaanderen pfMarnld de Puysseleijr KNEUZEN - Dat tegenstan- i van het windmolenpark in Eendragtpolder woedend over de besloten bijeen- msI die eind vorige week over let project plaatsvond, is volko- L misplaatst. Dat vinden en- ele raadsleden van Terneuzen, [emeester J. Lonink en adsgriffier A. de Feijter. 'Ene- was er niet bij', zeggen zij sluidend. ^.gemeenteraadslid J. Jonk- D voelt zich door voorzitter J. Schepper van het actiecomité landpolder, Hoogbouwkol- ir aangetast in zijn integriteit iraadslid. olgens Jonkman is het 'zeer jzijden de waarheid' dat de iatiefnemers voor de aanleg an het windmolenpark vorige t eek donderdag in een gesprek 15 iet de gemeenteraad achter sloten deuren nog eens de egenheid hebben gekregen un zegje over het project te 1 r ié, Éneco is niet bij die bijeen- 51 jjjst aanwezig geweest", zegt Hikman. „De PvdA zou nooit ikoord zijn gegaan met een be- kI, aten bijeenkomst waarop ook necoaanwezig was." likman legt uit dat de gehei- V! ^vergadering van de gemeen- i. raad bedoeld was om meer uit- te krijgen van juristen over juridische aspecten van het 1 dan niet doorgaan van het jjj .dpark in de Eendragtpolder. let zou de onderhandelingspo- ilie van de gemeente kunnen iaden als daarover in een pu lek debat werd gesproken. ;L. fvdA'er vindt de uitlatingen De Schepper des te vreem- irRené van Stee der, omdat hij weet dat raads- griffier A. de Feijter de dag na de bijeenkomst contact heeft ge had met de voorzitter van het ac tiecomité dat strijdt tegen het windpark. De Feijter bevestigt dat desge vraagd. „Ik heb me ook over de uitspraken van De Schepper ver wonderd", zegt de griffier, „want ik heb hem uitgelegd dat Eneco niet op de bijeenkomst aanwezig was en dat het alleen over de juridische kant van de zaak ging. Ik heb de indruk dat hij mij niet goed heeft begre pen." Tenslotte vindt ook burgemees ter J. Lonink dat De Schepper 'schandalige uitspraken' heeft gedaan. De gemeenteraad van Terneu zen besluit donderdag 16 decem ber of de gemeente wel of niet meewerkt aan de aanleg van een kleiner windmolenpark dan aan vankelijk de bedoeling was. Actiegroep Hooglandpolder Hoogbouwkolder zou voor aan vang van die vergadering graag de argumenten van de tegenstan ders nog eens onder de aan dacht van de raad brengen. De spelregels van het bestuur in de gemeente staan dat echter niet toe, aldus de griffier. „Wij kennen wel inspreekrecht voor aanvang van de commissieverga deringen." Verkeerd begrepen De Schepper bindt inmiddels in. Hij ontkent nu gezegd te hebben dat Eneco, in tegenstelling tot de tegenstanders van het wind park, aanwezig is geweest op de besloten bijeenkomst. Hij onder schrijft de lezing van de raads- IOKKE-HEIST - Knokke- ist staat een belangrijke in- f. [reep te wachten. Het openbaar voor en naast het Casino au het Albertstrand gaat ingrij- end op de schop. is zelfs aanwezig dat (Casino gedeeltelijk wordt af- u ebroken, De muurschildering i1 1953 van de befaamde sur- ealist René Magritte, in de ova- zaal van het gebouw, moet mé (literbehouden blijven. Dit 72 eter lange en vier meter hoge irama. met als titel Het beto- irde rijk, valt onder de monu- «talwetgeving. Ook de be- Pe kroonluchter van Mura- S kristal moet in een nieuw ont ij^ ïp worden geïntegreerd. r> De vroegere betekenis van het rii 'asino uit 1930, een ontwerp nléonStynen, is verloren ge- Dankzij diverse verbou- n is het zijn grandeur en rchitectonische waarde kwijt. Ider is de uitstraling er om- dankzij de opgerukte be- öuwing en parkeerplaatsen ver- van florissant. Gelet op de po- fltie en de centrale ligging van gebied, moet het volgens het pj jNntebestuur van Knok- ke-Heist dus anders. „Het geslo- karakter van het gebouw fci^ert 's avonds een doodse Wij willen het leven er weer terugbrengen. Diverse ^)es moeten er worden vere ;n'gdaldus burgemeester Leo- 'iDold avDif Tlippens_ Positief I ^orige week werden vijf gere- i.^nommeerde architectenbureaus uit binnen- en buitenland voor geteld die zich met de planont- J^ling bezighouden. Zij wer- gekozen uit 55 inzenders. moet volle- Voor het huis van de vermoorde Peter Blok zijn bloemen neergelegd en kaarsjes aangestoken. Ff V "0"" staan. Uitba- rartouche van het Casino is ES0VerdePlannen- Een an- uitgangspunt is inves- j de herinrichting ge- Lippens: „De voor den zijn aanwezig, want "taande gebouw en de om- van a 6 ^ron<^ zÜn eigendom de gemeente Die kunnen aanr °ïlkklng worden gesteld ^^d'daat-investeerders jaar zomer worden de van de vijf architecten door Raymond de Frel REUZENHOEK - Buurtschap Reuzenhoek stond drie dagen en nachten letterlijk in de schijn werpers. De moord op bewoner Peter Blok betekende niet alleen een grootschalig politie-onder- zoek, de verkeersdrukte nam ook flink toe. Nieuwsgierige pot tenkijkers namen op weg naar werk of huis eens de dijk naar de buurtschap. De 47-jarige Blok, een bekende in het drugscircuit, werd vorige week woensdagochtend rond half vijf dood in zijn woning aangetroffen, nadat buren de po litie hadden gebeld vanwege ge luidsoverlast, Dat was het begin van drieënhalve dag recherche onderzoek op de plaats van de moord. Twee mannen van 18 en 28 jaar uit Terneuzen werden vrijwel onmiddellijk in de omgeving van het pand gearresteerd. Die zitten nog altijd vast, meldt poli tiewoordvoerder J. van Mou- rick. „Dat het onderzoek in en rond de woning ruim drie dagen heeft geduurd, is gebruikelijk. In verband met DNA-onderzoek is er gezocht naar minuscule spo ren. Een heel precies werkje, dat je in één keer helemaal goed moet doen. Geluiden dat er in de tuin flink is gegraven, zijn trouwens uit de lucht gegrepen. Het team is wel in de tuin bezig geweest, maar er is niet naar an dere lijken gezocht." Het onderzoek betekende dat en kele omwonenden twee nachten nauwelijks een oog dicht deden. (Advertentie) 14 decenfber Een aggregaat zorgde voor veel kabaal en schijnwerpers deden Reuzenhoek in de nachtelijke uren oplichten. „Ik heb barslecht geslapen. Ik ben blij dat ik weer fatsoenlijk naar mijn nest kan", foetert een omwonende. „Weet je, eigenlijk had ik helemaal geen problemen met die bewoner. De laatste tijd was het rustig, dus dacht ik dat hij weer op het goede pad was. Het was zeker geen kwaaie, maar hij werd voor het karretje van anderen gespannen." Een tweede bewoner spreekt soortgelijke taal. „Het gaat er in Reuzenhoek nog heel ouderwets aan toe. Zo zijn veel bewoners als het weer het toelaat regelma tig buiten om een biertje te drin ken. Hij kwam daar ook wei eens bij staan, Als hij veel la waai had gemaakt, zeiden we 'jij krijgt vandaag niets, je hebt het niet verdiend'. Daarna volg de altijd een 'sorry, buurman'. Die man die vorig jaar ver moord is gevonden in Terneu zen, John Wijngaarde, heeft trouwens ook nog een tijdje bij hem in huis gewoond." Respect Een andere buurtgenote is voor nemens om uit respect naar de begrafenis te gaan, maar ze weet nog niet wanneer die plaatsvindt. „Vrijdagmiddag ben ik ook nog naar een paar agenten gestapt om te vragen of ze 's avonds nog aanwezig zou den zijn. Zou ik ze een paar fri kadellen brengen. Kwam ik daar om tien voor twaalf met mijn schaaltje snacks, was ieder een weg." Voor het huis van Blok hebben omwonenden en bekenden bloe men en kaarsjes gelegd. Een pa pier met de tekst 'Waarom? Dit had nooit mogen gebeuren! Rust zacht lieve Pee, we zullen je mis sen', getuigt van medeleven en verontwaardiging „Ik ben blij dat hij weg is, maar het hoefde van mij nu ook weer niet op deze manier. Er was al vaker wat aan de hand geweest. Twee jaar geleden stond er bij voorbeeld iemand met doorge sneden polsen in de dakgoot van de woning. Of ik nu rust heb? Nee, dat heb ik pas als het huis verkocht is", vertelt een buurt bewoonster. De leiding van de christelijke ba sisschool Reuzenhoek, pal ach ter de plaats van de moord gele gen, bespeurt dat het gros van de leerlingen vrij makkelijk over het tumult in de buurt schap is heengestapt. „In het we kelijkse kringgesprek mogen de kinderen vertellen over hun er varingen. Het ging zoals altijd over bijvoorbeeld de voetbaluit slagen. Over de moord had nie mand het meer. Wij willen als school wel voorkomen dat er op nieuw wordt gedeald in dat pand. Daarom zullen we bij de gemeente Terneuzen aanklop pen. Want een drugspand in de foto Camile Schelstraete buurt van een school is natuur lijk niet te tolereren", aldus schoolhoofd Kees Toorenaar. De gemeente Terneuzen belegde gisteravond een besloten bijeen komst in de basisschool voor be woners, waar zij met burgemees ter J. Lonink, wijkwethouder P. Hamelink en de politie van ge dachten konden wisselen over de toekomst. HULST - Van schrijfster Anneriek van Heug- ten uit Hulst (links) is een nieuw boek versche nen: Brillenman. Het is het vierde jeugdboek dat ze in vier jaar tijd schreef. In 2001 debuteer de zij met Een huis vol geheimen dat zich enke le eeuwen terug in Brugge afspeelt. Het jaar er na volgde Tante Ada's erfenis en in 2003 kwam De vondst in het kasteelbos uit. Haar jongste boek gaat over een jongen die ge pest wordt op school omdat hij een bril draagt. Zelf heeft Van Heugten twee kinderen; haar oudste zoon Volker (op foto met het boek) moest een bril toen hij negen jaar was. In het boek is het hoofdpersoon Alex die een bril krijgt omdat de ondertitels van de televisie on duidelijk zijn. Dat vindt hij maar niets, vooral omdat klasgenoten hem ermee pesten. Ze schel den hem uit voor brilsmurf. Zijn vrienden Job en Nina verzinnen een plan om hem te helpen, maar het loopt allemaal anders dan ze gedacht hebben. Woensdag leest Van Heugten voor uit haar nieuwste boek in de bibliotheek van Hulst. Tevens signeert zij tussen 13.00 en 14.30 uur haar boeken. ALLES 65% KORTING M.U.V. KAMERPLANTEN, SNIJBLOEMEN KERSTBOMEN TUINCENTRUM MARITIMA BERLAGESTRAAT 1 VLISSINGEN 0118-470400 griffier dat die hem heeft ver teld dat ook de initiatiefnemers er niet bij waren. „Het is een communicatiestoornis, verkeerd begrepen", aldus De Schepper. In tegenstelling tot afgelopen weekend zegt hij nu vrede te hebben met het besloten karak ter van de vergadering. De gemeenteraad vergadert don derdag vanaf 19.30 uur in het stadhuis te Terneuzen. TERNEUZEN - Voor het tweeëntwintigste jaar zorgt een Zweedse spar voor kerstsfeer in het centrum van Terneu zen. De lichtjes in de ruim dertien meter hoge kerstboom werden gisteren omstreeks half zes ontstoken op het Stad huisplein. De boom is een geschenk van Södra Shipping, een Zweeds bedrijf dat al meer dan een kwart eeuw pa pierproducten in Terneuzen overslaat. Hoewel de concur rentie op de pulpmarkt geducht toeneemt, heeft Verbrug- ge dit jaar toch weer meer papier van Södra overgesla gen. Dit jaar zal zo'n 475.000 ton pulp via Terneuzense ka des worden doorgevoerd naar verschillende zuidelijker be stemmingen, schat directeur M. Verbrug'ge. Dat is zo'n 25.000 ton meer dan vorig jaar. STOPPELDIJKVEER - Vandalen hebben in de nacht van zaterdag op zondag de flitspaal langs de rijksweg 61 ter hoogte van het gehucht Stoppeldijk veer vernield. Het van dalisme is door een voorbijrijdende automobilist aan cle politie gemeld. Volgens een voorlichtster van de politie in Middelburg is de paal tussen middernacht en half vier ver nield. De flitspalen langs de Zeeuws-Vlaamse wegen zijn een hele tijd met rust gelaten. Voorheen lieten verniel zuchtige lieden vaker op deze manier hun afkeuring blij ken over de snelheidscontroles. In januari dit jaar moest de flitspaal langs de rijksweg 61 ter hoogte van De Braak man het voor de zoveelste maal ontgelden. Het apparaat werd haast letterlijk 'geknakt', een methode die ook toege past is op de flitspaal nabij Stoppeldijkveer. De schade loopt in de tienduizenden euro's. HENGSTDIJK - Dankzij de giften van oud-Hengstdijken aars heeft het schilderij De Aanbidding der Wijzen in de Catharinakerk eindelijk een omlijsting gekregen. De Stichting Behoud Catharinakerk nodigt nu alle weldoe ners uit om het schilderij mét lijst te bekijken. De Aanbid ding der Wijzen, een werk van Rubens-leerling Simon de Vos (Antwerpen 1603-1676), is het pronkstuk van de Hengstdijkse Catharinakerk. Het hangt er al eeuwen, maar miste een lijst. De Stichting Behoud Catharinakerk verzon een ludieke actie: alle oud-Hengstdijkenaars die er zijn geboren, er hebben gewoond, in het kerkje zijn ge doopt, getrouwd, misdienaar zijn geweest of naar de preek hebben zitten luisteren, werden in maart per brief gevraagd een paar euro's te schenken. In juli was er ai zo'n vijfhonderd euro opgehaald en was er nog een dikke honderd euro te gaan. Nu heeft De Aanbidding der Wij zen eindelijk een lijst. Alle gulle gevers mogen tussen maandag 27 en vrijdag 31 december komen kijken. De kerk is dan van 14.00 tot 17.00 uur geopend; er is ook een kerststallententoonstelling. door Frank van Cooten HULST - De besloten bijeen komst van de Hulster wethou ders met coalitiepartijen CDA, Groot Hulst, PvdA en Groot Hontenisse op 29 november was in strijd met de geest van het dualisme en de nieuwe Gemeen tewet. Oppostiepartijen kunnen echter niet juridisch afdwingen om bij een dergelijke bijeenkomst aan wezig te zijn. De inlichtingen plicht, zoals vastgelegd in de Ge meentewet, is juridisch wel af dwingbaar. C. de Vlieger van de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) stelt dit in een brief aan A. Heg- ger van oppositiepartij Progres sief Hulst. Hegger schakelde de VNG in naar aanleiding van de besloten bijeenkomst, waar on der meer is gesproken over de af handeling van de claim van pro jectontwikkelaar BAM. VVD, Progressief Hulst en Algemeen Belang waren door de wethou ders niet voor deze bijeenkomst uitgenodigd. De coalitiepartijen zwegen vorige week in een com missievergadering in alle toon aarden toen Hegger de kwestie aan de orde bracht. Voor de fractievoorzitter van Progressief Hulst is dat het abso lute bewijs dat de arrogantie van de macht regeert in de Rey- naertstad. Ze vindt dit een schande voor de democratie. Al le politieke partijen, dus ook de oppositie, zijn overigens woens dagavond in de vergadering van de raadscommissie Middelen door wethouder P. Weemaes op de hoogte gebracht van de af handeling van de claim, zodat geen sprake meer is van informa tie-achterstand. Hegger schakelde de VNG in met de vraag hoe het zit met de informatieplicht van het colle ge. De Vlieger wijst op artikel 169 van de Gemeentewet. Daar in is geregeld dat het college aan de raad alle inlichtingen ver strekt die de raad voor het uitoe fenen van zijn taak nodig heeft. Ook is het recht van individuele raadsleden geregeld om inlich tingen aan het college te vragen. Tegenover het recht om te vra gen staat de verplichting van het college om de gevraagde in lichtingen te verstrekken. Als hieraan niet wordt voldaan, geldt de politieke verantwoor dingsplicht. In het uiterste geval kan dit leiden tot een motie van wantrouwen. Volgens De Vlie- ger van de VNG kan Progressief Hulst dus met een beroep op ar tikel 169 van de Gemeentewet de informatie alsnog van het col lege verlangen. Het college is verplicht de gevraagde informa tie te verstrekken. Dat is dus achterhaald, omdat Weemaes inmiddels informatie over de afhandeling van de claim heeft verstrekt. Hegger is vooralsnog niet van plan meer met de informatie van de VNG te doen. zeeuwse almanak Die jonge Zeeuws-Vlaming moest laatst voor zijn werk naar Denemarken. Geen we reldreis, maar toch een trip waarbij het dagelijks woon werkverkeer in het niet valt. Familieleden besloten de vlucht dan ook op de voet te volgen via internet, bitlissen stelden ze elkaar op de hoog te van de stand van zaken met behulp van e-mail. Het was een drukte van be lang. Zo zeer dat een van de volgers geen acht kon slaan op het sms-je dat eerder was binnengekomen. Pas nadat het toestel veilig was geland en de familieden elkaar had den gelukgewenst met de be houden aankomst van hun dierbare, had ze gelegenheid het bericht te bekijken. „Ik heb de trip naar Denemar ken afgezegd", stond er, „want ik heb migraine. wiöenl®

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41