Goes handhaaft vast afvaltarief PZC PZC Voorlichting over loverboys in Vlissingen Politiek hevig verdeeld over Oranjeplaat Trajectcontrole Zeelandbrug succes ,13 GroenLinks-wethouder staat alleen met principe vervuiler betaalt agenda Schap blaast opening kantoor af Boetes bij snelheidscontroles Hardrijder betrapt bij Kruiningen Aanrijding in Goes dinsdag 14 december 2004 ZIEMKZEE- De een maand ge- Ueo in werking gestelde tra- wteontrole op de Zeelandbrug rpt vruchten af. Het aantal Eeidsovertredingen is fors Laid. Per dag worden nog ,|,t a tien bekeuringen uitge lid en dat aantal lag voor de invoering van het snelheidsmccl- svsteem veel hoger. Dat blijkt uit cijfers van de poli- de Zeeland en het Bureau Ver- ieffihandhaving van het Open- baar Ministerie. De brug wordt dagelijks door duizenden wegge bruikers benut en in het verle den werd daarbij het gaspedaal nogal eens te diep ingetrapt. Vol gens J. Spee van het Bureau Ver keershandhaving van het OM reed dertig procent van de ge bruikers van de Zeelandbrug te hard. Dat kwam de verkeersvei ligheid op de brug niet bepaald ten goede. In de afgelopen vijf jaar gebeurden op het traject waar vorige maand het nieuwe controlesysteem werd ingevoerd veertig ongelukken, waarvan twintig op de brug zelf. Vaak waren dat ernstige ongelukken waarbij gewonden vielen. Voorspelling Bij de ingebruikname een maand geleden van de traject controle voorspelde Spee dat het aantal snelheidsovertreders op de brug drastisch terug zou lopen en volgens de eerste erva ringen met het systeem krijgt hij gelijk. Dat verwondert voor lichter A. van het Erve van het Bureau Verkeershandhaving niet. De trajectcontrole op de Zeelandbrug is de eerste in Zee land, maar elders in Nederland zijn al ervaringen opgedaan met het systeem waarbij met behulp van camera's wordt gemeten hoe lang een voertuig nodig heeft om een bepaald traject af te leggen. Bij Rotterdam-Overschie daalde na invoering van trajectcontrole het aantal snelheidsovertreders van dertig naar één procent en dat percentage wordt nu bij de Zeelandbrug in de eerste maand al dicht genaderd. Gedeputeer de A. Poppelaars van verkeer kenschetste trajectcontrole bij de ingebruikname als 'eerlijk en effectief'. Een omschrijving waar Van het Erve zich in kan vinden. „De pakkans is honderd procent, maar het is wel eerlijk want mensen worden tevoren met duidelijke borden gewaar schuwd voor de trajectcontro le." De Westerscheldetunnel wordt zeer waarschijnlijk ook voor zien van trajectcontrole. Wan neer trajectcontrole ook in de tunnel wordt ingevoerd, is nog niet bekend. tfrwHarmen van der Werf GOES - Het dagelijks gemeente bestuur van Goes waagt zich niet aan invoering van een afval stoffenheffing die is gebaseerd 10p de aangeboden hoeveelheid afval. Alleen GroenLinks-wet houder D. van Ewijk wil dit sys teem wél invoeren. j',e meer vervuilt, moet extra betalen voor het ophalen en het verwerken van zijn afval. Het slinkt logisch. Vandaar dat het collége van B en W van Goes dit ook uitvoerig heeft laten onder zoeken. Een dik rapport is er over verschenen. En daaruit is gebleken, vertelt, wethouder S. van 't Westeinde [WD, milieu), dat in Goes al veel afval gescheiden wordt in- 1. „We zitten redelijk icht bij de landelijke norm." was niet de voornaam- siereden alles bij het oude te la de redenen zijn vooral van jnanciële aard. ies is contractueel verplicht ii bepaalde hoeveelheid afval ..leveren aan de verbran- jgsinstallatie in Moerdijk en k voor de compostering. Als .hoeveelheid afval sterk af- èmt door de invoering van n nieuw belastingsysteem, sn moet de gemeente, aldus houder Van 't Westeinde, slveel bijbetalen', tinvoering van een nieuwe af- stoffenheffing, gebaseerd op aangeboden rommel, brengt vendien extra kosten met zich Bezorgklachten: 0800-0231231 epmaandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur Redactie bevelanden/tholen I Stationspark 28 Postbus3l W60 AA goes Tel: 0113-315670 0113-315669 I E-mail: redgoes@pzc.nl frank Balkenende (chef) 'n9rid Huibers M'eke van der Jagt E'eek Janssen darmen van der Werf CENTRALE redactie Postbüs 31 «OM goes «10113)315500 «10113)315669 Mal: redactie@pzc.nl 'KTERNET WW.pzc.nl web@pzc.nl mee voor de inwoners van Goes, stelt de milieuwethouder. Een aantal zal minder moeten beta len, een aantal meer, maar per saldo stijgen de kosten twaalf euro per huishouden, met name omdat er meer administratie aan te pas komt. Goes wilde overigens geen weeg systeem voor afval invoeren, maar een systeem gebaseerd op de grootte van de afvalbakken die mensen hebben en hoe vaak die worden geleegd. Meer kleine re bakken, van 120 liter, zouden er moeten komen. En op alle bakken zou een chip moeten ko men om vast te leggen hoe vaak die wordt geleegd. GroenLinks-wethouder Van E- wijk was als enig lid van het col lege van B en W - ondanks alle bezwaren - voor het nieuwe sys teem. „Ik sta nog altijd achter het aloude principe 'de vervui ler betaalt'. Het is toch veel eer lijker dat mensen die nergens op letten bij het doen van bood schappen, meer moeten betalen voor het door henzelf gemaakte afval. Op den duur zal dat ook invloed krijgen op hoe bedrijven hun spullen verpakken. Dat zal niet van de éne op de andere dag gebeuren, maar elk zetje helpt; dat consumenten drievou dig verpakte koekjes bijvoor beeld laten staan." Over de invoering van een hef fing voor het afgeven van afval bij de milieustraat is nog geen besluit genomen. De VVD in de Goese raad pleitte onlangs voor zo'n heffing, met name voor het het afgeven van bouwafval, om dat aannemers misbruik zouden maken van de voor particulie ren kostenloze milieustraat. Het college van B en W beraadt zich nog op dit probleem. STREEKACTIVITEITEN OP ZOOM - FNV gebouw Jacob Obrechtlaan 3, 1.0021:00 uur: Spreekuur vakbonden NVBondgenoten, ABVOKABO FNV en NV BOUW BOES - Kantine ZLM, 13.30-16.30 uur: lanvoor ouderen, buurtwerk Goese sider; otekerk, 13.30 uur: Carillonbespeling BiSioerdTamminga; ïvalidatiecentrum De Lindenhof, 6.45-17.45 uur: bewegen voor Astma ÈOpP-patiënten; KAPELLE - De Vroone, 9.15 uur: Yoga; ÏOOuur Sociëteit; 14.00 uur: Welfare- OÖININGEN - Ons Dorpshuis, ö.CO-17-OO uur: Biljartclub senioren; 3030-16.30 uur vrouwenclub senioren; Dia-presentatie door Leny «inussen-Koole over een vakantie in Eind Afrika en Namibië namens Wereld titel, WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: iociiteit; 14.00 uur: Welfarewerk; •«elSmits, 20.00 uur: Klaverjassen; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 «c Biljarten. Johan Dingemanse heeft ruim zestig lp's en dertig cd's van de Franse chansonnière Mireille Mathieu door Inqrid Huibers GOES - Johan Dingemanse (50) uit Goes droomt al bijna zijn hele leven van een ontmoeting met de Franse chan sonnière Mireille Mathieu. En nu laat Visio Zuid-West Nederland, een stich ting die zich inzet voor blinden en slechtzienden, die wens in vervulling gaan. Samen met dertien collegadro mers mag Dingemanse vandaag in Rot terdam zijn droom toelichten. Voor elk van de veertien dromen heeft Visio Zuid-West-Nederland, met onder meer vestigingen in Goes en Rotterdam, een team van medewerkers samenge steld. Die teams gaan ervoor zorgen dat de uitverkoren wensen komend jaar werkelijkheid worden. Toen Dingemanse door Visio werd ge vraagd een droom op papier te zetten, hoefde hij geen seconde na te denken. „Ik ben al sinds 1965 helemaal weg van Mireille Mathieu", vertelt hij. „Haar stem raakt mij heel diep en haar liedjes hebben mij op alle moeilijke momenten in mijn leven steun gegeven." Als klein jongetje droeg Dingemanse, die nu bijna blind is, al een bril. „Eentje met van die hele dikke glazen", zegt hij. „Ik had erg slechte ogen." Toch duurde het nog 29 jaar voordat artsen zouden ontdekken dat Dingemanse aan een ern stige oogziekte leed. „Achteraf bekeken heb ik altijd heel slecht kunnen zien. Ik ging op school al tijd op de eerste rij zitten en met brom merrijden lag ik meer plat op de weg dan dat ik op die machine zat", vertelt hij. „Maar toen in 1983 bleek dat ik een ernstige oogziekte heb waardoor ik uit eindelijk helemaal blind wordt, stortte mijnwereld in." Nieuwe hoop Dingemanse, die na jarenlang voor zijn zieke moeder gezorgd te hebben net een eigen leven probeerde op te bouwen, kon de klap niet aan en probeerde zich zelf van het leven te beroven. „Dat is ge lukkig niet gelukt", zegt hij nu. Mireille Mathieu hielp hem er weer bovenop. „Ik ging revalideren in Loowerf in Apeldoorn, net toen er een nieuwe plaat uitkwam van Mireille: Nurfür dich. Ze zingt zowel Frans als Duits. Op die plaat staat het liedje 'Wir sind alle Kin- dern Gottes'. Dat deed me zoveel goed. En dan denk ik: 'Dat kan toch geen toe val zijn?'" Sinds 1987 werkt Dingemanse bij Visio in Goes. Tegelijkertijd is hij er ook nog steeds cliënt. „Omdat mijn zicht steeds minder wordt, moet ik me steeds weer aanpassen en leren hoe ik met mijn han dicap om moet gaan. Op dit moment krijg ik bijvoorbeeld begeleiding met werken op de pc." Dik 65 van de ongeveer 2000 cliënten van Visio leverden een droom in. „Daar zat van alles tussen", zegt medewerk ster Monique de Geus van Visio. „Bij voorbeeld de wens van een meneer die les wil geven in Qigong, een Chinese- vechtsport, of een brief van een slecht ziende mevrouw die ervan droomt om samen met haar man op de bank televi sie te kijken. Nu kan dat niet, omdat zij vlak voor de televisie moet zitten om nog wat te kunnen zien. Dat is voor haar partner geen doen. Maar met bepaalde hulpmiddelen kunnen we die mevrouw denk ik wel helpen." Verder is er een blinde mevrouw die een café wil opzetten en een slechtziende me vrouw die fotograaf wil worden. Een an dere slechtziende cliënte wil heel graag leren duiken. „Zij kan straks onder water dan wel geen vissen zien", zegt De Geus. „Maar wel ervaren hoe het is om door het wa ter te zweven of uit een fles te ademen. Bovendien kan ze voelen hoe het is om lang onder water te zijn." Wolven Bij de dromen die worden uitgevoerd zit ook een droom van de Vlissingse Mi- rella Simons. Zij droomt ervan om de wolven in Noord-Amerika te helpen. „Dat zal een pittige klus worden", zegt De Geus. „Maar we gaan het wel probe ren." Visio wil de komende jaren bekijken hoe kan worden ingespeeld op bijzonde re vragen van cliënten. De Geus: „We leren onze cliënten nu hoe ze zich in huis kunnen bewegen of hoe ze bepaal de hulpmiddelen moeten gebruiken, maar bij het slechter worden van het zicht lopen mensen tegen zoveel andere beperkingen aan. Op dat vlak willen wij ook graag iets betekenen." door Ab van der Sluis VLISSINGEN - In de grote zaal van de Servische vereniging in Vlissingen wordt maandag 20 december een voorlichtingsbij eenkomst gehouden over lover boys, jonge mannen die jonge meisjes aanzetten tot prostitu tie. Het aantal slachtoffers van loverboys in Zeeland is niet be kend. Het is de bedoeling dat tij dens de bijeenkomst groepjes vrouwen en meisjes met elkaar praten over de problematiek. Naar aanleiding van recente ar tikelen in de PZC heeft de Multi culturele Vrouwengroep Vlissin gen besloten een voorlichtings bijeenkomst over het onderwerp loverboys te organiserén. De voorlichting wordt gegeven door Judy Hooymeyer, PvdA-raadslid uit Goes. Zij is sociologe en heeft onderzoek ver richt naar het probleem van loverboys. De loverboy doet alsof hij hele maal hoteldebotel is op een meis je. Als op een zeker moment de band tussen de jongen en het meisje heel hecht wordt, dwingt de loverboy zijn 'vriendin' tot prostitutie. Onderzoek uit 1998 heeft uitge wezen dat de loverboys jong en knap zijn en veel geld hebben. Ze hebben het vooral gemunt op meisjes, die om uiteenlopende re denen vallen voor de charmes van de loverboys. De meisjes hebben vaak thuis problemen. De ouders zijn gescheiden, de la tere slachtoffers zijn seksueel misbruikt of ze hebben proble men op school. Ander onder zoek geeft weer aan dat alle meisjes slachtoffer kunnen wor den van loverboys. Signalen Meisjes geven vaak signalen af als zij in handen vallen van loverboys. Hun gedrag en hou ding verandert, onder meer door opvallende make-up en kleding. Ze gebruiken (opeens) softdrugs en hun emoties wisselen. Deskundigen adviseren ouders en hulpverleners om zulke ge dragsveranderingen te melden, onder meer bij de Kindertele foon. Ook het schoolmaatschap- pelijk werk en docenten kunnen een belangrijke rol spelen in het oppikken van signalen. Doelwit van loverboys zijn VMBO-scho- len en speciaal onderwijs. Uit een onderzoek uit 1996 bleek dat zestig procent van de lover boys van allochtone komaf is, vaak uit Marokko en de Antil len. Er zijn geen Turkse lover boys. Over de achtergrond van de loverboys is geen onderzoek gedaan. Hoeveel Zeeuwse slacht offers er zijn, is niet bekend. Wel zijn er recente voorbeelden in Terneuzen. Hooymeyer geeft eerst uitleg over loverboys. Daarna is het de bedoeling dat de bezoekers in groepjes verder praten. Er zal een puntenlijst komen die ertoe moet leiden dat er beleid wordt gemaakt. Ook is het de bedoe ling dat er antwoord komt op de vraag hoe het komt dat het pro bleem van loverboys in Zeeland wordt onderschat. De voorlichtingsbijeenkomst be gint om 19.30 uur. De Servische vereniging is te vinden aan de A. Coortelaan 3a in Vlissingen. MIDDELBURG - Het Waterschap Zeeuwse Eilanden (WZE) ziet af van een officiële openingsplechtigheid voor het nieuwe kantoor in Middelburg. Dijkgraaf W. Gosse- laar heeft dat gisteravond gezegd tijdens de Algemene Vergadering. Het pand zou aanvankelijk vorige week donderdag offici eel worden geopend, maar de plechtigheid werd afgezegd in verband met het overlijden van prins Bernhard. Ook de open dag, die aanstaande zaterdag zou worden gehouden, gaat niet door. Het waterschapsbestuur vindt dat een open dag na een officiële opening moet plaatsvinden. Gos- selaar zei gisteravond dat het onmogelijk is op korte ter mijn een datum te prikken, waarop alle beoogde sprekers kunnen. De officiële opening zou dan in maart volgend jaar plaatsvinden. „Dan zijn we al bijna zeven maanden hier aan het werk." Het dagelijks bestuur vindt het een beetje vreemd om dan nog een gebouw officieel te openen. Zeeuwse Eilanden heeft al wel kosten gemaakt voor de openingsplechtig heid. Zo waren de uitnodigingen al. verstuurd. Het restant van het budget wil het waterschapsbestuur gebruiken voor een waterschapsdag, die volgend voorjaar wordt ge houden. Tijdens de waterschapsdag laat Zeeuwse Eilanden zien wat voor werkzaamheden het verricht. Het nieuwe kan toor is dan ook te bezoeken. ELLEWOUTSDIJK - In Ellewoutsdijk is gisteren tussen 6.45 en 9.45 uur op snelheid gecontroleerd op de N62. Hier passeerden 970 voertuigen de radar en werden 67 voertuigen geflitst die te snel reden. Ook in Kapelle, op de Postweg, werd op snelheid gecontroleerd. Hier werden tussen 13.30 en 17.00 uur 347 voertuigen gecontroleerd en veertig kregen er een bekeuring. Ook in Koudekerke, op de Vlissingsestraat is gecontroleerd. Dit vond plaats tus sen 10.30 en 12.30 uur. Hier werden achttien van de 710 voertuigen geflitst. Ook in Middelburg, op de Waldamme- weg werd gecontroleerd. Tussen 13.00 en 14.30 uur stond daar de radar geposteerd. In totaal werden er 580 voertui gen gecontroleerd en dertig boetes werden uitgedeeld. KRUININGEN - Op de A58, ter hoogte van Kruiningen, is een automobilist betrapt die 175 kilometer per uur reed. De politie stond met een lasergun te controleren op hardrijders toen de man voorbij raasde. Dee 28-jarige Am sterdammer mocht zijn rijbewijs aan de politie overhandi gen. GOES - Op de Ringbaan West in Goes heeft gistermiddag rond 17.15 uur een aanrijding plaatsgevonden. Een 47-ja- rige Goese automobiliste moest plotseling remmen, waar door een 67-jarige automobiliste uit Yerseke die achter haar reed, achterop de auto van de Goese botste. De beide voertuigen botsten vervolgens op een personenauto die be stuurd werd door een 43-jarige Goese automobiliste. De auto die bestuurd werd door de 47-jarige, die zowel van voren als van achteren in botsing kwam met een auto, liep de meeste schade op. De schade aan de andere auto's was maar klein. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Middel burgse politiek is hevig verdeeld over de toekomst van Oranje plaat bij Arnemuiden. Een deel van de raad lijkt te buigen voor de druk die de provincie heeft opgelegd. De toekomst van de permanente bewoners van de wijk blijft onduidelijk. Dat bleek bij de vergadering van de commissie ruimte gister avond. Een deel van de commis sie hield vast aan een eerder ge formuleerd standpunt dat de wo ningen een dubbele bestemming moeten krijgen. Een ander deel vond dat de bestemming per woning moet worden bepaald. Geen van de twee standpunten kan rekenen op een meerderheid in de raad. Een kleine minderheid wil name lijk persoonsgebonden be schikkingen afgeven. Een bewo ner mag dan in zijn huis blijven wonen tot hij verhuist of over lijdt. Twee maanden geleden sprak de commissie zich nog in meerder heid uit voor een dubbele be stemming van alle woningen in het park. Bewoners kunnen dan zelf kiezen of ze hun huis willen gebruiken om te recreëren of om te wonen. De provincie wil daar geen toestemming voor geven, bleek vorige week. Gedeputeer de Staten vinden dat die bestem ming botst met de geluidsnor men voor vliegveld Midden-Zee land. Bovendien zou een dubbe le bestemming in strijd zijn met het streekplan. Vooral het CDA is gezwicht voor de druk vanuit het provin ciehuis. De partij denkt dat de provincie wel akkoord gaat met een aparte bestemming per per ceel. Dubbelbestemming De WD, Politieke Partij Middel burg, de ChristenUnie, de Lijst Damman en de SP vinden dat de woningen een dubbelbestem ming moeten krijgen, eventueel met een maximum van de helft van de woningen. Dit om te voor komen dat Oranjeplaat echt een woonwijk wordt. Het CDA en de PvdA zijn voor een perceelsgebonden bestem ming, Groenlinks en D66 vinden dat de bestemming gekoppeld moet worden aan de persoon die er nu woont. Als de gemeente de woningen toch een dubbele be stemming wil geven, kan de pro vincie besluiten om goedkeu ring aan het bestemmingsplan te onthouden. „Dat is het ergste wat ons kan gebeuren", aldus E. Heringa (ChristenUnie). „En dan komen we toch uit bij een persoonsge bonden bestemming. Ik vind het te kort door de bocht om nu al ons verlies te nemen." Gedoogd In de wijk Oranjeplaat zijn 65 woningen. Daarvan worden er 25 permanent bewoond, terwijl ze een recreatieve bestemming hebben. Die situatie wordt al ja ren gedoogd. Minister Dekker van volkshuisvesting wil voor het eind van dit jaar duidelijk heid. Ze wil een eind maken aan de onduidelijke situatie op terrei nen met vakantiehuizen. Ge meenten hebben drie mogelijk heden: optreden tegen perma nente bewoning, wijzigen van de bestemming of per bewoner een vrijstelling geven die komt te vervallen na een verhuizing of na het overlijden van de bewo ner. Bezwaren De permanente bewoners heb ben grote bezwaren tegen die laatste optie. Kinderen zouden het huis uit moeten als beide ouders tegelijk overlijden. Ook echtgenoten die op huwelijkse voorwaarden zijn getrouwd zou den hun huis moeten verlaten als hun partner overlijdt. Bewo ners van Óranjeplaat vinden dat de situatie gelegaliseerd is, door 34 jaar permanent wonen toe te staan. De wijk wordt ook door buiten staanders gezien als een norma le buurt. De voormalige gemeen te Arnemuiden heeft hen zelfs al laten weten dat de situatie le gaal is. Die verklaring staat op schrift. Volgende week moet de gemeen teraad de knoop doorhakken over Oranjeplaat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 29