QQli moet taken afstoten lazen willen minder iektekosten betalen }olitie Schouwse dorpenstrijd laait op PZC Naturalisatiedag voor nieuwe Nederlanders ilEK-finale ar museum Middelburg Johan Neeskens ontslagen bij NEC Werkgeversbijdrage moet helft lager Prins Harry beleeft eerste liefde Spruit groter dan een kinderhoofd ||llllllllllll||llllll!lllll|| Luteijn blijft hoe dan ook zitten Dewinter: Nederland heeft Vlaams Belang niet nodig door Esme Soesman BRUINISSE - De oude dorpen- strijd tussen Bruinisse en Ooster- land lijkt opgelaaid. Voor de tweede keer in korte tijd hebben Bruse jongeren de opnieuw met de naam 'Oosterland' bekladde felgele boei op de gloednieuwe rotonde nabij hun dorp schoon gemaakt. De nog maar kort geleden ge plaatste boei werd begin deze maand ook al besmeurd met de naam 'Oosterland'. Reden voor een paar jeugdbestuurs- en com- (Advertentie) START VOORVERKOOP kortingen t.t 5Q% missieleden van jeugdsoos De Pul in Bruinisse om de boel in de nacht van 4 op 5 december grondig met terpentine schoon te poetsen. Afgelopen weekein de was het weer raak. Opnieuw stond de naam Oosterland met kraaiachtige figuurtjes op de boei gespoten, wat aanleiding was voor de gisteravond gehou den schoonmaakactie. Want Oosterland op een Bruse boei; dat kan dus echt niet, vindt de Bruse 'schoonmaakploeg'. Zou er Republiek Bruinisse op het object zijn gekalkt, dan zouden ze daar niet mee zitten. „Maar dit is toch iets van Bruse trots", zegt jeugdbestuurslid Kees Ver spoor van De Pul. Die trots leidde in het Sinter klaasweekend overigens tot eni ge verwarring. Het viertal dat aan het poetsen sloeg werd opge merkt door een voorbijganger, die de hulpdiensten alarmeerde. Door de terpentine dachten ze dat er sprake was van een po ging tot brandstichting, aldus Verspoor. De rotonde werd afge sloten en de brandweer heeft de boei schoongespoten. Van een grap is overigens geen sprake meer, nu de bekladding wordt herhaald - bevestigt Ver spoor. De oude dorpenstrijd lijkt („Het is lang rustig ge weest.") nieuw leven te zijn inge blazen. Het is behoorlijk serieus, aldus de woordvoerder. Een strij'd dus tussen Oosterlanders en Bruë- naren. „Wie houdt het het lang ste vol?" Wat de Pul-bestuurder betreft zal Bruinisse de boei blijven schoonmaken. En hij persoon lijk voelt er niets voor om op zijn beurt in Oosterland de boel te bekladden. „Absoluut niet. Dan ben je toch net zo fout be- zig?" en beter doen", aldus de minis ter. Voorbeelden van taken die de politie zal moeten afstoten zijn inbraakpreventie, het tegen gaan van verloedering in buur ten en het aanpakken van hang jongeren. Remkes wilde tijdens het debat geen complete lijst ge ven. De minister wil eerst ver der onderzoek doen. Volgens Remkes zullen vooral de gemeenten meer zelf moeten doen. „Gemeenten zijn nu ook al primair verantwoordelijk voor het veiligheidsbeleid." De Kamer ziet wel wat in Remkes' plan, maar zij wil dat de minis ter duidelijk maakt wie het werk overneemt. LPF-Kamerlid Eerdmans is enthousiast: „De politie moet alleen bij noodsitua ties hulp verlenen, nu worden ze vaak ingezet als verzekerings agent bij ongelukken. De politie moet ook niet als een welzijns werker door de buurt sjokken." Bonnenmachine De Kamer sprak tijdens het de bat ook over de prestatiecontrac ten van de politie. Daarin is vast gelegd hoeveel boetes de politie uitschrijft en hoeveel zaken er voor de rechter gebracht moeten worden. Door die contracten zien veel mensen de politie als een bonnenmachine die voor elk overtredinkje een boete geeft. Remkes vindt dat niet terecht: „Bijvoorbeeld wildplassen is geen flutzaak, het is asociaal ge drag in de publieke ruimte, en ook het vervolgen van te hard rijden is belangrijk voor de ver keersveiligheid. Volgens minister Donner van Justitie wordt er in de Kamer verschillend gedacht over de prestatiecontracten. „Bij de commissie justitie wordt vaak gezegd: 'kunt u die snelheids overtredingen niet wat meer la ten lopen' maar de verkeerscom- missie wil juist strenger beboe ten om het dodental in het ver keer te laten dalen." GPD pagina 3 LPF wil politie-uniform dat angst inboezemt IRDWIJK - De bal waarmee co van Basten in 1988 de finale tegen de Sovjet-Unie iite, is straks te bewonderen ft nieuwe voetbalmuseum in delburg. door Jeroen Hoorn DEN HAAG - Er komt een jaar lijkse 'naturalisatiedag' waarop tot Nederlander genaturaliseer de immigranten allemaal tege lijk hun paspoort uitgereikt krij gen. Minister Verdonk van Inte gratie reageerde gisteravond tij dens een debat positief op dit plan van de Tweede Kamer. WD-Kamerlid Visser vindt dat Nederland nu te nonchalant om springt met de afgifte van het paspoort. Alsof je een parkeer- vergunning afhaalt, aldus zijn CDA-collega Sterk. Vandaar dat zij pleitten voor een jaarlijk se 'burgerschapsceremonie', waarbij bijvoorbeeld de burge meester de paspoorten uitreikt. Dat zou moeten plaatsvinden op Koninginnedag. Verdonk zoekt uit of dat juridisch haalbaar is en komt 'voor Koninginnedag' met een voorstel. Inburgering en naturalisatie moeten volgens haar 'een mooi feest' worden. Verdonk zei tijdens het debat dat zij met de Marokkaanse am bassadeur heeft overlegd over de dubbele nationaliteit van Ma rokkaanse Nederlanders. De Ma rokkaanse wet bepaalt dat Ma rokkanen hun paspoort nooit kunnen inleveren. De minister wil dat Marokko daar verande ring in brengt, omdat zij het on mogelijk wil maken dat Neder landers nog een paspoort van een ander land hebben. GPD haag - Werkgevers- „ïisatie VNO-NCW wil bedrijven veel minder ,plicht meebetalen aan ziektekostenverzekering li bun personeel. De ver- chte werkgeversbijdrage iet halveren. staat in een nog geheim helft moet door de werkgevers worden opgebracht. VNO-NCW vreest dat deze premies snel zul len stijgen, als de kosten van de gezondheidszorg verder toene men. De werkgeversvereniging stelt nu voor om zowel werkge vers als werknemers te verplich ten altijd een kwart van de pre mie te betalen. „Over de andere helft van de premie moeten werkgevers en vakbonden vrij kunnen onder handelen in CAO's", staat in het plan. De uitkomst van de CAO-onderhandelingen zou dan bepalen hoeveel de wei'kge- ver bijdraagt. MKB Nederland steunt dit plan niet. Het voorstel van de werkgevers zou gunstig uitpakken voor de laagste inkomensgroepen. In het VNO-NCW-plan gaan werkne mers een premie betalen die af hankelijk is van hun inkomen. In het plan van Hoogervorst be talen zij altijd 1050 euro, of ze nu veel of weinig verdienen. Verschillende bronnen bij de vakbeweging zien niks in het voorstel van de werkgeversclub. De vakcentrales vinden dat ze te weinig tijd hebben om de in komensgevolgen precies te bere kenen. Morgen wordt de zorgverzeke- ringswet behandeld in de Twee de Kamer. GPD i van de werkgeversclub. plan schetst een alternatief het zorgverzekeringsstelsel naar alle waarschijnlijkheid i6inwerking treedt. Minis- Boogervorst wil dat de werk ers, net als nu al het geval is, plicht de helft betalen van de le premielasten. Dat moet in tot een kwart, vindt 0-NCW. iet nieuwe zorgstelsel ver- jnt.stïaks het verschil tus- ziekenfonds en particulier ekerden. In plaats daarvan iedereen onder een basisver- enng. De dekking daarvan Ót ongeveer gelijk aan die het huidige basiszieken- ispakket. Voor dat pakket 1 per volwassene naar ver ing 2100 euro per jaar aan lie worden opgebracht. [ervorst wil dat werkne- daarvan de helft, dus 1050 zelf betalen. De andere mlscoach overhandigde de gisteren aan journalist Mat erkamman, één van de ini- efnemers van het museum, lammen verklapte dat in dek ook voetbalschoenen onder anderen Faas Wilkes luudvan Nistelrooij zijn te onderen. zelfde geldt voor shirts van enDiegoMaradona. GPD irtret Bush met len leidt tot uiten expositie ill YORK - Een geschilderd kot van de Amerikaanse pre- fnl Bush waarin talrijke klei- chimpansees zijn afgebeeld, fitotde voortijdige sluiting een hele kunstexpositie in 'York geleid. kunstwereld spreekt over beperking van de vrijheid meningsuiting. organisatie zag zich tot de bng gedwongen na klachten de directie van het openba- tomplex waarin de expositie atsvond. De kunstexpo trok eind vorige week al duizen- bezoekers. ANP/RTR HAAG - Voor problemen '.oangjongeren, buurtverloc- ""g en inbraakpreventie kun- n 5ers shaks niet meer bij Politie terecht. Minister Rem- 7 Binnenlandse Zaken wil ?e Politie zich richt op op- ™'g. toezicht en noodhulp- "'ug Alle andere taken - u°or andere instanties wacn overgenomen. 5* moet niet meer op al- '«reinen jë beste vriend wil- i ilZe' gisteren in Jat over de politie in de «ftKamer. „Andere instan- Kunnen het vaak efficiënter Het bestuur van eredivisieclub NEC heeft trainer Johan Neeskens met onmiddellijke ingang op non-actief gesteld. Neeskens werkte vanaf de zomer van 2000 bij NEC in Nij megen. De resultaten dit seizoen waren teleurstellend. NEC, dat zondag met 3-2 verloor van De Graafschap, won pas drie keer en staat veer- tiende in de competitie. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio 8e Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 18 en 19; Buitengebied: 21, 22, 23 en 25 Boerderij van Jan de Prentenknipper Zuid-Afrika smult van alle verhalen en vooral foto's de Britse prins Harry en zijn eerste echte liefde, de 19-jarige Chelsy Davy. De gelukkige is geen zwarte prinses, maar een welgevormde blondine met een Zimbabwaanse vader die op iets te goede voet leeft met het Muga be-regime. Het contact schijnt tot stand te zijn gekomen in april dit jaar in Engeland. Directeur D. Luteijn van Delta is niet van plan ontslag te nemen, ongeacht de uitkomst van een extern onderzoek naar de problemen in de administratie bij het bedrijf. Lu teijn gaf toe dat er fouten zijn gemaakt, dat de problemen ernstig zijn en dat ze eerder opgelost hadden kunnen zijn als daar in mei veel meer geld en fc:' mensen voor waren ingezet. Jongeren van de Bruse jeugdsoos De Pul maken de boei schoon, nadat die is 'besmeurd' met de naam Oosterland. foto Marijke Folkertsma (Advertentie) O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,35 Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bediag van ondeistaand (post)bankrekeningmimmei: Kijk op wwwpx.nl/abonneren, bel gratis 0800 - 0231231 of stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713, 4460 WO Goes GD Noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso (S 19,95) O per kwartaal met automatische incasso 58,00). O per |aar met automatische incasso 222,50). het alfabet van Zeeland Ruim een kilo en een om trek van meer dan vijftig centimeter: de spruit die Jo han Faes uit Waterland kerkje gisteren in zijn tuin aantrof, is van een uitzon derlijke omvang. Hoe de groente zo groot is ge groeid, is onduidelijk. Wel staat het lot van de reus vast: hij gaat gewoon in de pan, al is nog onzeker of hij ET zal smaken. Fiïip Dewinler tijdens het debat met Hilbrand Nawijn (m) en ara bist Hans Jansen (r) in de Erasmus Hogeschool, foto Cor Vos/GPD van onze redactie binnenland Dewinter vindt het pijnlijk dat een aantal mensen als de Kamer- ROTTERDAM - Filip Dewinter heeft met zijn partij Vlaams Be lang geen ambitie uit te breiden naar Nederland. De partij heeft het volgens de voorman al druk genoeg in Vlaanderen. Bovendien kent Nederland een aantal politici, 'van Nawijn tot Wilders en iedereen die daartus sen zit', die volgens Dewinter ca pabel genoeg zijn een soortgelij ke partij voor te zitten. De Vlaamse poüticus hield giste ren een goed gevoel over aan een debat op de Erasmus Univer siteit Rotterdam. „Ik voel me thuis in een open debat." Ande re gesprekspartners waren Tweede-Kamerlid Agnes Kant van de SP, Hilbrand Nawijn van de LPF, arabist Hans Jan sen, columnist Ebru Umar en Bert Cremers van de Rotterdam se PvdA. Ongeveer 150 studen ten van de faculteit bedrijfskun de hoorden hun meningen aan. leden Ayaan Plirsi Ali en Geert Wilders om hun politieke ideëen niet een open debat kunnen voe ren. Hij was blij dat hij gisteren in Rotterdam vrijelijk zijn me ning kon uiten, 'ondanks bepaal de risico's'. Hij doelde onder meer op een in cident in 2000 in Amsterdam toen zijn kleding werd be smeurd en zijn auto beschadigd raakte. Onlangs moest hij in de zelfde stad in een politie-auto een wijk verlaten omdat jonge ren hem verwensingen toerie pen. Op de universiteit waren uitgebreide beveiligingsmaatre gelen getroffen. Politiemensen, beveiligers en detectiepoorten moesten de rust bewaken, maar veiligheidsmensen hoefden niet- in te grijpen. Ondanks het open debat durfde Dewinter niet Fortuyns uit spraak te herhalen dat 'de islam een achterlijke godsdienst is'. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1