NEC stuurt Neeskens de laan uit PZC AZ scheurt door vertrouwensbreuk Laatste ode aan Goethals ouden bal voor Andrej Sjevtsjenko eu Sprengers wil iwingende benadering nn allochtone ouder Van Basten bepleit meer Nederlandse spelers in eredivisie 19 trainer moet na vierenhalf jaar vertrekken bij Nijmeegse eredivisionist Manchester United loopt averij op Real en Sociedad spelen duel uit Frekie Trofee voor Johan Cruijff Roddick breekt met coach Gilbert Tennisteam treft Zimbabwe Wielerploegen akkoord over ethische regels dinsdag 14 december 2004 fjlJMEGEN - NEC heeft Johan Weskens per direct op non-ac- (ief gezet. De hoofdcoach wordt Verantwoordelijk gehouden voor het dramatische seizoen dat de Nijmeegse club mornen- lfe| draait. Assistent-trainer Cees Lok. de beoogde opvolger van Neeskens, zal zondag tij dens het thuisduel met Heeren- voor het eerst de honneurs waarnemen. Neeskens verliet gistermiddag nntien voor zes zichtbaar aan- reslagen voor de laatste maal iet Goffert Stadion, waar hij vierenhalf seizoen werkzaam was. „Geen commentaar", was Menige dat de oud-internatio- talkwijt wilde voordat hij, ach- jrvolgd door cameraploegen, in ajnauto stapte en plankgas gaf. let vertrek van Neeskens komt piet onverwacht. De clublei ding, sponsors en supporters tan NEC waren al langer ont- temd over de zeer teleurstellen- e prestaties van de club, die ien duels op rij niet won. Zon dag werd het ultieme diepte punt genoteerd: 3-2-verlies bij het tot dan zonder zege geble ven De Graafschap. Na dat duel poogden woedende fans de kleedkamer te bestormen. Na afloop van die blamage be weerde Neeskens nog stellig „ab soluut niet van plan te zijn om de handdoek te gooien." Gister middag nam de clubleiding van NEC die beslissing vóór hem. Voorzitter Hans van Delft sprak over zijn „moeilijkste beslissing in acht jaar voorzitterschap. Be stuur en directie zijn van me ning dat Johan Neeskens deze spelersgroep niet meer aan de praat krijgt", aldus de preses. „Dit is ook voor mij persoonlijk heel zwaar, maar dit besluit was onvermijdelijk geworden gezien de fase waarin de ploeg zich nu bevindt. Ik ben verantwoorde lijk voor deze club en het was duidelijk dat er actie moest wor den ondernomen, Hoe Neeskens reageerde? Hij was het er niet mee eens en zeer teleurgesteld. Maar dat lijkt me logisch." Neeskens was tot gisteren de langst zittende oefenmeester in ran onze sportredactie JAKIJS - Andrej Sjevtsjenko is jisleren uitgeroepen tot Euro pees voetballer van het jaar. In Ie verkiezing van het vakblad France Football, waaraan jour nalisten uit de 52 Uefa-landen neededen, kreeg de 28-jarige lekraïense spits van AC Milan evoorkeur boven de Portugees Decoen de Braziliaan Ronaldin- j, Zij staan beiden onder con tract bij Barcelona. jevtsjenko volgt de Tsjech Pa- el Nedved op, de winnaar van den bal in 2003. Hij verza- 175 punten, 36 meer dan eco. Ronaldinho volgde zijn met 133 punten op an onze sportredactie ZEIST - De integratie van al lochtone leden bij voetbalvereni- ingen moet dwingender wor- enaangepakt. Clubs moeten al lochtonen actiever benaderen voor het vele vrijwilligerswerk, iHochtonen op hun beurt die- len zich actiever op te stellen. !r is voor het voetbal een rol Weggelegd bij de integratie, iiloetbal is immers het universe- fO bindmiddel bij uitstek", zei WB-bondsvoorzitter Jeu Iprcngers gisteravond. Sprengers sprak zijn zorg uit tij- nng van de KNVB. Volgens prengers zijn veel clubs ten do- opgeschreven als de missie slaagt. „In de randstad is pig procent van de leden van oetbalverenigingen allochtoon, cn de provincie is dat vijftien procent." te toename van het aantal al- Khtone leden zorgt volgens '"""ers voor bestuurlijke pro- „De nieuwe leden, Naar vooral hun ouders, weten {del wat er bij een voetbalclub o Nederland van ouders wordt ^erlangd. Plat gezegd moeten n) stellen hoe het bij ons ,e™en krijgen de leden vervol gens de keuze om 'ja' of nee' te len die spelregels te zeggen." Geen schande ®at twee keer per seizoen rijden naar'eenuitwedstrijd doodnor maal is en dat het absoluut geen ande is om een keer achter ?e te staan, wil Sprengers r "kditone leden duidelijk het Nederlandse betaalde voet bal. Hij is dit seizoen de eerste hoofdcoach die sneuvelt. NEC verbaasde in de zomer van 2000 vriend en vijand door Nees kens - destijds nog assistent- bondscoach van Oranje - te con tracteren. In zijn derde seizoen leidde hij NEC naar het ultieme hoogtepunt uit de clubhistorie door Europees voetbal af te dwingen. Daarna werd het spe lersmateriaal alsmaar beter, maar werden de prestaties steeds beroerder. Voor de mees te spelers van NEC, die tot het laatst achter hun coach bleven staan, kwam het besluit om Neeskens op non-actief te zet ten gisteren toch nog onver wacht. „Ik hoop dat de club dit met respect heeft afgehandeld", aldus aanvoerder Wielaert.„Ik denk dat de club Cees Lok nu een kans moet géven. Hij heeft zeker kwaliteiten, maar ik had het seizoen het liefst met Nees kens afgesloten." GPD de voet. Het is de derde keer dat een Oekraïner voetballer van het jaar is geworden in Europa. Oleg Blochin (1975) en Igor Bela- nov (1986) gingen de altijd sco rende Sjevtsjenko voor. De spits van AC Milan is met Ro naldinho en Thierry Henry, nu vierde, ook kandidaat voor de ti tel wereldvoetballer van 2004. Op 20 december wordt die be kendgemaakt. De enige Nederlander in de Eu ropese toptien is Ruud van Nis- telrooij. De steraanvaller van Manchester United kreeg acht tien punten, evenveel als de Por tugees Ricardo Carvalho. Zij de len de negende plaats. Oud-Aja- cied Zlatan Ibrahimovic eindig de als veertiende. ANP maken. Hij vindt dat amateur clubs de kop niet in het zand moeten steken bij problemen met regels binnen de club, maar ook tijdens het voetballen. „Wij moeten de problemen erkennen en duidelijk bij de naam noe men. We moeten leden die re gels overtreden, ongeacht hun achtergrond, aanspreken op hun gedrag. Wij moeten de men sen dwingen de regels die wij hanteren te aanvaarden", aldus de voorzitter. De bondsvoorzit ter wees er in zijn voorwoord op de algemene bondsvergadering van de KNVB op, dat Surinaam se spelers al decennia onderdeel van de successen van het Neder lands elftal uitmaken en dat de huidige international Boulah- rouz van Marokkaanse afkomst is. „Wie de namen van de Neder landse jeugdelftallen bekijkt, ontdekt dat de tijd van Kick Smit en Puck van Heel nooit meer terugkeert. Blonde jon gens met blozende wangen spe len zij aan zij met jongens met een getinte huid en swingende heupen. En samen heten zij Ne derland." GPD van onze sportredactie BRUSSEL - In de basiliek van Koekelberg heeft België giste ren afscheid genomen van oud-trainer Raymond Goet hals. Een kleine duizend men sen waren aanwezig bij de uit vaartdienst. Zes ex-voetballers droegen de kist met de vorige week maandag overleden oud-trainer naar binnen. On der hen ook de Nederlander Rob Rensenbrink. Goethals overleed vorige week op 83-jarige leeftijd aan de ge volgen van darmkanker. Hij was de succesvolste Belgische voetbaltrainer ooit. Hij leidde onder meer de Belgische natio nale ploeg, Anderlecht, Stan dard Luik en Olympique Mar seille. Met de laatste ploeg ver overde hij in 1993 de Europa Cup voor landskampioenen, te genwoordig de Champions Lea gue. Bij het afscheid van de 'To venaar' waren tal van hoog waardigheidsbekleders, onder wie premier Verhofstadt en de Vlaamse minister van Sport Anciaux aanwezig. Ook ex-wielrenner Eddy Merckx, ex-international Jean-Marie Pfaff en oud- voorzitter Ber nard Tapie van Olympique Marseille kwamen naar de basi liek. De dienst had een ietwat frivool karakter. Toots Thiele- mans speelde op zijn mondhar monica een hulde aan de over leden trainer. „Dit is een groot verlies voor de Belgische bevolking", zei de Nederlandse oud-international Rob Rensenbrink na de dienst. „Ik zal hem als mens heel erg missen." Rensenbrink werkte met Goethals bij Anderlecht. Paul van Himst, een van de bes te Belgische voetballers uit de geschiedenis, refereerde aan het plezier dat Goethals altijd uitstraalde. „In het ontleden van spelers en ploegen was hij een meester, maar het plezier stond altijd voorop." Raymond Goethals werd latei- op de dag in Ukkel gecre meerd. ANP De ex-trainers en -voetballers Paul Van Himst, Rob Rensenbrink, Lon Polleunis (links van voor naar achter) en Basile Boli, Georges Heylens en Christian Piot (rechts van voor naar achter) dragen de kist met het lichaam van Raymond Goethals, tijdens de afscheids- dienst voor de voormalig succestrainer. foto Benoit Doppagne/EPA ontslaat Duitser Rach Delhi - De Indiase hoek- JWtratie heefl de Duitse Wscoach Gerhard Bach aan "f kant r door Ruud Ramler ALKMAAR - Het bolwerk van succes be gint van binnenuit te scheuren. Co Adriaanse zag zich gisteren genoodzaakt José Fortes Rodriguez voor onbepaalde tijd uit de selectie van AZ te zetten. De 32-jarige verdediger heeft zijn trainer ge zegd geen vertrouwen meer in hem te hebben. „Dan is er sprake van een on werkbare situatie", meent Adriaanse. „Een vervelende kwestie die een negatief effect op de spelersgroep kan hebben." In een florissant seizoen, waar de 5-1-ne- derlaag bij PSV tot dusverre de enige te genvaller van belang was, kreeg Adriaan se afgelopen weekeinde ineens twee dom pers te verwerken. Naast de ingescheur de enkelbanden van Martijn Meerdink, die pas na de winterstop weer kan mee- trainen, komt de aanvaring met Fortes Rodriguez hem slecht uit op weg naar Graz. AZ speelt daar morgen voor de Ue- fa Cup tegen Grazer AK. De voormalige aanvoerder, die in de se lectie wordt vervangen door Juha Reini, geniet als routinier nog altijd veel aan zien in de kleedkamer. „De kans is dus aanwezig dat het onrustig wordt", ver moedt de trainer. Al blijken collega-voet ballers in dergelijke kwesties vaak ge noeg niet openlijk partij te kiezen maar alleen aan zichzelf te denken. Zeker als het ook nog eens om een wisselspeler gaat. Fortes Rodriguez viel afgelopen zaterdag buiten de selectie voor het duel met Twente. Hij uitte zijn teleurstelling door de wedstrijd niet, zoals verplicht wordt bij AZ, vanaf de tribune te bekijken maar meteen naar huis te gaan. „Een on professionele reactie", vindt Adriaanse. „Ali Elkhattabi, Tarik Sektioui en Adil Ramzi heb ik als negentiende man ook al eens moeten teleurstellen. Het is de tol van een volledig fitte selectie." Geldboete De verdediger kreeg voor zijn absentie een geldboete opgelegd door de club. „Daar heb ik geen problemen mee", zegt Fortes Rodriguez, Alkmaarder met Spaanse roots. „Ik heb te emotioneel ge reageerd. Het was niet netjes om weg te lopen." Maar daarom is hij niet verbannen uit de selectie. Die beslissing nam Adriaanse pas gistermorgen, na een onderhoud met de speler waarbij ook directeur voetbal zaken Martin van Qeel aanwezig was. De trainer wil niet ingaan op de details van het gesprek. Fortes zegt dat hij zich vergist heeft in Adriaanse. „Ik had hem hoog zitten. En kreeg het idee dat het andersom ook zo was. We hadden een sterke band. De trai ner gaf mij het gevoel belangrijk te zijn. Gewoon, als persoon in de kleedkamer. Nooit had ik het idee wel eens naar de tri bune te kunnen worden gestuurd. Na tuurlijk is dat het goed recht van een trai ner. Maar onze relatie was anders, dacht ik. Dat heb ik hem gezegd. En dat ik hem nu dus niet meer kon vertrouwen." For tes Rodriguez was vorig seizoen mis schien wel de belangrijkste speler in het AZ dat Adriaanse voor het eerst in 22 jaar naar Europees voetbal leidde. Een agressieve verdediger op het veld en een van de gerespecteerde bazen in de groep. Met de komst van Kew Jaliens en Joris Mathijsen was de rol van de blessurege- voelige Alkmaarder dit seizoen uitge speeld. Hij belandde op de bank en speel de deze competitie nog geen minuut. Al leen in de slotminuten tegen Auxerre liet Adriaanse hem uit respect voor bewezen diensten zijn Europese debuut maken. De gevallen aanvoerder is voor zijn trai ner niet eens meer het eerste alternatief als verdedigende wissel. „Ik had Jaliens ook naar de tribune kunnen sturen tegen Twente", legt Adriaanse uit. „Maar die speler is op meerdere posities inzetbaar. Dan heb ik dus meer opties." Fortes bestrijdt dat hij de trainer een voorkeur voor zijn aankopen heeft verwe ten. „Wat dat betreft vind ik hem wel rechtlijnig." Elfde seizoen Hij begrijpt dat de verbanning voor hem het begin van het einde zal zijn bij AZ. Dat zijn aflopende contract onder de hui dige omstandigheden niet zal worden ver lengd en dat er dus geen elfde seizoen in Alkmaar voor hem inzit. „Dat is een consequentie die ik zal moe ten accepteren", zegt Fortes, die donder dag en vrijdag meetraint met het tweede van AZ. GPD LONDEN - Manchester United heeft in de Engelse compe titie opnieuw averij opgelopen. Alex Ferguson zag zijn elf tal, nog zonder Ruud van Nistelrooij (kuitblessure), in Londen tegen Fulham gelijkspelen: 1-1. De Mancunians begonnen sterk. Aanvaller Alan Smith passeerde doel man Edwin van de Sar in de 33e minuut. Die verdiende voorsprong ging pas in de slotfase teniet. Papa Bouba Diop knalde vanaf een meter of 25 raak. ANP MADRID - Real Madrid en Real Sociedad spelen hun zon dag gestaakte duel gewoon uit. De clubs kwamen gisteren overeen dat ze op 5 januari de laatste vier minuten afma ken. De scheidsrechter stuurde beide ploegen zondag avond het veld af na een bommelding. Stadion Bernabeu, waar op dat moment 70.000 toeschouwers zaten, werd ver volgens in zijn geheel ontruimd. ANP/DPA ZOETERMEER - De Frekie Trofee 2004 is toegekend aan Johan Cruijff. De prijs is ingesteld door de Stichting Wel zijn Gehandicapten Nederland (SWGN), die jaarlijks een persoon of organisatie huldigt die zich bijzonder heeft in gezet voor mensen met een verstandelijk en/of lichamelij ke handicap. De trofee, die sinds 1996 wordt uitgereikt, ontleent de naam aan het gelijknamige gedicht van Wil lem Wilmink. Cruijff is de opvolger van Wendy van Dijk. De prijs bestaat jaarlijks uit een schilderij, gemaakt door een verstandelijk gehandicapte kunstenaar. De oud-voet baller stichtte in het verleden de Johan Cruyff Founda tion, die wereldwijd sport en beweging voor kinderen met en zonder handicap steunt en stimuleert. ANP NEW YORK - Andy Roddick heeft de samenwerking met zijn coach Brad Gilbert na anderhalf jaar beëindigd. De Amerikaanse tennisser maakte gisteren bekend dat dit be sluit het beste is voor zijn ontwikkeling. „Ik heb van de periode met Brad genoten en wens hem voor de toekomst het allerbeste", zei Roddick. Gilbert zei op zijn website trots te zijn op zijn prestaties met Roddick. Hij had ook kritiek op zijn gewezen pupil. „Ik ben van mening dat er nog veel werk aan de winkel is. Andy had de route echter niet zo duidelijk voor ogen." ANP/DPA SYDNEY - Frankrijk heeft zich teruggetrokken voor de Hopman Cup, een tennistoernooi voor gemengde teams. De Fransen zouden in de voorronde van het evenement in Perth aantreden tegen Nederland, dat wordt vertegen woordigd door Peter Wessels en Michaëlla Krajicek. Ne derland moet het door de afmelding van Frankrijk nu op nemen tegen Zimbabwe. De winnaar van het duel plaatst zich voor het hoofdtoernooi. De Hopman Cup start op 1 januari. Frankrijk trok zich terug, omdat Tatjana Golo- vin zich in de problemen had gewerkt. Golovin zou met Richard Gasquet in de Hopman Cup spelen, maar schreef zich ook in voor een vrouwenevenement aan de andere kant van Australië. Om een hoge boete te voorkomen, la ten de Fransen haar spelen aan de Gold Coast. ANP van onze sportredactie NOORDWIJK - Bondscoach Marco van Basten is er een voor stander van als clubs in de Ne derlandse competitie standaard met vijf of zes Nederlanders in het basiselftal beginnen. Vol gens hem zou zo'n afspraak ten goede komen aan de ontwikke ling van het hele Nederlandse voetbal. Van Basten zal verder geen ac tieve rol spelen bij het invoeren van zo'n regel, dat laat hij graag aan de KNVB over. Maar een bron van zorg is het wel voor de jeugdige bondscoach. „Het viel zowel Foppe de Haan als coach van Jong Oranje als mij op, dat het moeilijk was om verdedigers te selecteren, achterin spelen vaak buitenlanders. En als je dan kijkt welk niveau die jon gens hebben, dat is nauwelijks een meerwaarde. Zo is de discus sie begonnen." Het doorvoeren van het idee zal moeilijk genoeg zijn. De Europe se wetgeving biedt alle werkne mers van de EU het recht op werk in alle lidstaten. Het is daardoor formeel onmogelijk om het aantal buitenlandse spe lers per club te limiteren. Volgens KNVB-directeur Henk Kesler is ook de voetbalbond voorstander van zo'n regel, maar ligt de zaak momenteel bij de Uefa. „Een aantal landen kan zo'n regel niet invoeren en wij zijn er één van", meldde Kes ler. „De Uefa is momenteel be zig om te kijken wat de mogelijk heden zijn. Het wordt bemoei lijkt omdat clubs als AC Milan, Arsenal en, in Nederland, PSV daar helemaal geen voorstander van zijn. Ik denk dat het nog lang zal duren voor zoiets gere geld is, in elk geval niet binnen een jaar." Van Basten en Kesler deden hun uitspraken op een informele bij eenkomst die de KNVB gisteren in 'thuishotel' Huis ter Duin in Noordwijk organiseerde. De bondscoach brak niet alleen een lans voor meer Nederlanders in de nationale competitie, hij pleitte ook voor het stimuleren van de Nederlandse speelstijl: aanvallend, dominant en met drie aanvallers. „Het is belangrijk dat we die speelstijl blijven koesteren", zei Van Basten. „Doen wat we van af de jeugd gewend zijn. We zijn technisch goed onderlegd, kun nen het speelveld klein houden. Sommigen noemen dat naïef. Maar als je Barcelona ziet spe len of in Nederland AZ, dan zie je dat het een kwestie is van goed trainen en afspraken ma ken. En als je bijvoorbeeld het doelsaldo van AZ ziet: die heb ben veel gescoord en weinig te- gengoals. Zo naïef is het dus alle maal niet." Apathisch Foppe de Haan, trainer van Jong Oranje, luidde in Huis ter Duin min of meer de noodklok over het niveau van de verdedi gers in Nederland. Volgens de Fries worden in de eredivisie veel te veel goals gemaakt, waar bij de verdedigers apathisch toe kijken. „Er wordt alleen maar naar de bal gekeken", legde De Haan uit. „Dat doet ons altijd de das om tegen clubs als Bayern Mün- chen. En dan zeggen ze: dat is ty pisch Duits. Maar dat is niet waar, het is typisch Neder lands." GPD AIGLE - De negentien ploegen die volgend jaar deel uitmaken van de Pro Tour hebben giste ren een akkoord bereikt over de ethische regelgeving die bij de invoering van de nieuwe wieier- competitie wordt ingevoerd. Het charter waarin de interna tionale wielrenunie UCI de ge dragsregels heeft omschreven, moet nog wel door die bond wor den vrijgegeven. Op een bijeenkomst van de be langenvereniging van wieler ploegen AIGCP zijn de teamba zen akkoord gegaan met een aantal regels. Zo zal een renner op het moment dat bekend wordt dat hij positief is bevon den, onmiddellijk moeten wor den geschorst door de ploeg. Verder volgt ontslag voor een renner als hij definitief schuldig is bevonden en de procedure is voltooid. ANP/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19